Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-11, 16:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Ερωτήσεις για σωστό στήσιμο βράχου σε reef

Έχω προετοιμάσει μια σειρά από βήματα για να στήσω reef, και θα ήθελα τις γνωμες σας για το αν το έχω σχεδιάσει σωστά, για να αποφύγω τυχόν κοστοβόρα λάθη.

1) Ένα βασικό μου πρόβλημα είνα ότι αφ'ενός δεν θέλω να ασχοληθώ με κουράρισμα (κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και απειρίας). Σκέφτομαι λοιπόν να στήσω κομμάτια νεκρού βράχου όπως τα θέλω, και αφού έχω στήσει το ριφ όπως το θέλω, μετά να "μπολιάσω" με κάποιο "τελικό" κομμάτι ΖΒ από συνχομπίστα (που ελπίζω να μπορέσω να βρω) και που δε θα έχει ανεπιθύμητους οργανισμούς. Είναι ορθό σαν πρακτική;
Υποθέτω ότι έτσι θα αργήσει να ζωντανέψει ο υπόλοιπος βράχος, αλλά δεν βιάζομα (γενικά η προτεραιότητά μου είναι περισσότερο προς τον αποκλεισμό "λαθρεπιβάτων").

2) Σε περίπτωση που ακολουθήσω τον παραπάνω τρόπο (νεκρό βράχο + μπόλιασμα) έχει σημασία αν ο αραγωνίτης μπει πρώτος ή μετά το στήσιμο του βράχου;

3) Ψάχνοντας για DIY βάσεις (eggcrate κλπ) για να πατήσει ο βράχος ώστε να μην ακουμπάει στον αραγωνίτη, βρήκα την παρακάτω
κατασκευή-σκελετό με PVC σωλήνα
http://www.nano-reef.com/forums/inde...ic=234405&st=0
ο οποίος μετά "ντύνεται" με κομμάτια βράχου, και μου άρεσε πολύ η ευελιξία που προσφέρει. Το προτιμώ από τις κλασσικές βάσεις eggrate κλπ, γιατί φαίνεται πολύ ευέλικτο ως προς το τι σχήμα μπορεί να πάρει το reef, αλλά και θα κρύβεται εύκολα χωρίς να φαίνεται η βάση εκεί που μπαίνει στην άμμο.

Πως σας φαίνεται ως τρόπος στήριξης/στησίματος αυτή η μέθοδος; Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-11, 17:52
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Είναι ορθό σαν πρακτική να ξεκινησεις με νεκρο βραχο.θελει ομως ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και αμπουλες με βακτιριδια κτλ.
πρωσοπικα αν εκανα ενυδρειο τωρα αυτο θα εκανα.
αλλα για το μπολιασμα μετα με ζωντανο ειναι ρισκο.ναι μεν θα σε βοηθησει στο γρηγορο στροσιμο του ενυδρειου αλλα πως θα εισαι σιγουρος για τους λαθρεπιβατες???
καλυτερα υπομονη με μονο νεκρο βραχο και αμπουλες βακτιριδιων.
τωρα βεβαια να πω οτι μπορει να το στρωσεις μονο με νεκρο βραχο και μετα να παρεις ενα κοραλι και στη βαση του να εχει απτεζια καβουρακι κτλ.
ειναι και λιγο τυχη αλλα πιστευω με ευλαβικη παρατηρηση μετα, οταν αγοραζεις κατι και με μπανιο σε dip θα ειναι ο.κ.

στην ερωτηση 2 νομιζω δεν εχει σημασια τι θα μπει πρωτα.
αλλα καλυτερα στεισε πρωτα το βραχο και μετα ριξε τον αραγωνιτη.θα σου κανει μανταρα το ενυδρειο αν ειναι γεμματο αλλα σε λιγες ωρες θα κατακατσει.μπορεις να βαλεις και νεκρο αραγωνιη για οικονομεια.


3) η βαση που εβαλες στο λινκ ειναι πολυ καλη με ενα τρυπανι θα κανεις τρυπες στον βραχο και θα τον πιανεις με κορδονια ζιπ χρατσ καπως ετσι τα λενε
δεν εχω δοκιμασει αυτο αλλα κατι παρομιο με βαση απο τεφλον.
βαβαια αυτο που βρηκες μου αρεσε πιο πολυ.και πιο οικονομικο αφου μπορει να γινει με απλες σωληνες
αυτα απο μενα
ας ακουσουμε και πιο εμπειρους
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-11, 01:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ.

Το να "μπολιάσω" σταδιακά με μικρο-πανίδα (π.χ. μια μικροάλγη από κάποιο συν-χομπίστα, ή κανένα σφουγγάρι, ξέσματα κοραλλίνης, κλπ) παίζει, ή και μ'αυτά αφήνω "πόρτα" για pests?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-11, 07:51
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Αν διαλέξεις τον δρόμο νεκρός βράχος και αραγωνίτης ώστε να αποφύγεις τυχόν ανεπιθύμητους οργανισμούς είναι λάθος μετά να πάρεις "μπόλι" απο συνχομπίστα.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα έρθει.Εννοείται βέβαια πως αφου θα κάνεις reef ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου έρθει με κοράλια lps κτλ ακόμη και μετά απο καλό dip. Με αυτά θέλω να σου πώ πως υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη στο θέμα pests!

Στο στήσιμο τώρα, η πολύ καλή λύση που αναφέρεις με τα pvc έχει το μειονέκτημα της χρήσεως μικρής ποσότητας βράχου, μειώνοντας έτσι την ωφέλιμη επιφάνεια για βιολογία που έχουμε. Ένας συνδυασμός egg crate στη βάση όπου θα μπεί αρκετή ποσότητα βράχου και σωλήνων pvc για να φτιάξεις εξέδρες για τα κοράλια θα ήταν ιδανικό.
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-11, 09:34
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

φαινεται πολυ ωραιο αυτο μς τους σωληνες καθς και οικονομικο..θα μπορουσαμε ομως καπου να δουμε πως τα πιανει πανω στους σωληνες? και σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο?
aquaman καλο θα ηταν να μην παρεις μπολι αμα ξεκινησεις με νερκο..βεβαια αν εχεις καποιον φιλο που το ενυδρειο του τρεχει χρονια και εισαι 100% σιγουρος και εσυ και ο φιλος σου οτι ειναι εντελως καθαρος μπορεις να παρεις ενα κομματι. καλο θα κανεις.αλλα οχι με μια αγγελια κτλ..να εισαι σιγουρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-11, 13:34
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαλέξεις τον δρόμο νεκρός βράχος και αραγωνίτης ώστε να αποφύγεις τυχόν ανεπιθύμητους οργανισμούς είναι λάθος μετά να πάρεις "μπόλι" απο συνχομπίστα.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα έρθει.Εννοείται βέβαια πως αφου θα κάνεις reef ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου έρθει με κοράλια lps κτλ ακόμη και μετά απο καλό dip. Με αυτά θέλω να σου πώ πως υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη στο θέμα pests!

ΟΚ - κατανοητό.

Στο στήσιμο τώρα, η πολύ καλή λύση που αναφέρεις με τα pvc έχει το μειονέκτημα της χρήσεως μικρής ποσότητας βράχου, μειώνοντας έτσι την ωφέλιμη επιφάνεια για βιολογία που έχουμε. Ένας συνδυασμός egg crate στη βάση όπου θα μπεί αρκετή ποσότητα βράχου και σωλήνων pvc για να φτιάξεις εξέδρες για τα κοράλια θα ήταν ιδανικό.

Τη λύση του σκελετού από PVC τη σκέφτηκα σαν τρόπο για να φτιάξω κάποια μορφολογία "όρθιου βράχου" κάτι σαν νησάκι που θέλω, όχι για να κρατήσει 100% του βράχου του ενυδρείου - οπότε ελπίζω να δουλέψει σαν τέτοιο.

Υπάρχουν πουθενά λινκς για τέτοιες βάσεις/εξέδρες; Ανησυχώ για το οπτικό αποτέλεσμα γιατί απ'τη μιά δε θέλουμε να βυθίζεται στην άμμο ο βράχος, αλλά απ'την άλλη πως θα γίνει να μη φαίνεται η βάση;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
φαινεται πολυ ωραιο αυτο μς τους σωληνες καθς και οικονομικο..θα μπορουσαμε ομως καπου να δουμε πως τα πιανει πανω στους σωληνες? και σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο?

Λέει ότι τα πιάνει με tie-wrap (πλαστικά δεσίματα) αφού τρυπήσει τα βραχάκια. Ακούγεται εύκολο. Νομίζω ότι το έκανε στο διάστημα λίγης ώρας.

aquaman καλο θα ηταν να μην παρεις μπολι αμα ξεκινησεις με νερκο..βεβαια αν εχεις καποιον φιλο που το ενυδρειο του τρεχει χρονια και εισαι 100% σιγουρος και εσυ και ο φιλος σου οτι ειναι εντελως καθαρος μπορεις να παρεις ενα κομματι. καλο θα κανεις.αλλα οχι με μια αγγελια κτλ..να εισαι σιγουρος
Κατανοητό αυτό με το μπόλι ΖΒ. ¶ρα βλέπω 2 δρόμους σχετικά με αυτό:

1) Ή να στήσω ταυτόχρονα μια καραντίνα με λίγο ΖΒ (από "καλό σπίτι") υπό παρατήρηση και το κυρίως ενυδρείο με το νεκρό βράχο και μετά από αρκετό καιρό να μετακομίσω τον ΖΒ στο ενυδρείο. (Τι εξοπλισμός θα χρειαστεί για να κρατώ ζωντανή την ποικιλομορφία του ΖΒ στην καραντίνα; Μόνο θέρμανση ή και σκίμερ; Φωτισμό; )

2) Ή να μη χρησιμοποιήσω ΖΒ-καραντίνα καθόλου αλλά "μεταφέρω" επιλεκτικά κοπίποδα, αμφίποδα, σπιρογράφους, σφουγκαράκια και ότι άλλο οφέλιμο από ενυδρείο συν-χομπίστα. Παίζει τέτοια πιθανότητα; Μιλάω για τους οργανισμούς αυτούς μόνους τους - χωρίς βράχο. Μου φαίνεται η πιό "ασφαλής" (με το μάτι του τελείως αρχάριου όμως). Θεωρείται πιο "ασφαλές" αυτό από τη λύση ΖΒ-καραντίνα; Ή είναι μια απ΄τα ίδια σε ότι αφορά τον κίνδυνο pests?

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας!.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-11, 12:18
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

για το 1 περιπτωση σωστη η σκεψη σου ν τον κρατησεις σε ενα ενυδρειακι καρανιτνα..αμα το κανεις τωρα σεπτεμβρη ας πουμε δε χρειαζεσαι θερμανση ουτε σκιμμερ(απλα λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου) και απο φωτισμο θες ελαχιστο εως καθολου αμα εχει φως το δωματιο. αυτο που θα χρειαστεις σιγουρα ειναι ενας μινι κυκλοφορητης ωστε να μην υπαρχουν νεκρες ζωνες στο βραχο.
αμα ξερεις απο το ατομο που τον πηρες οτι ειναι καθαρος και τον εχεις και καποιον καιρο σε καραντινα νομιζω πως εισαι 99% σιγουρος οτι ειναι καθαρος και δε θα εχεις προβλημα με pests.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστό τάισμα dimitrisemm Διατροφή 20 22-11-10 10:11
Σωστό Aquascape Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 5 30-11-09 12:22
Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις soupia Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-10-08 08:07
Καθαρίζω το φίλτρο μου σωστά; violinist Γλυκό νερό - Γενικά 18 05-04-07 21:55
Σωστό ή Λάθος.... pani Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-01-07 23:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05140 seconds with 13 queries