Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-10, 12:22   #1
Απορια για εξατμιση νερου
 
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai
Member
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος 07-08-10, 12:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας φιλοι μου!

εχω παρατηρησει κατι περιεργο με το θεμα εξατμισης και δεν μπορω να το εξηγησω. Ολη την ημερα ενω εχει καποια ζεστη μεσα στο δωματιο που ειναι το ενυδρειο η εξατμιση του νερου ειναι ελαχιστη εως και καθολου. Κατα την διαρκεια αυτην δουλευουν τα ανεμιστηρακια κατα μικρα διαστηματα. Όμως κατα τη διαρκεια της νυχτας, οπου ουτε τις λαμπες εχω αναμενες κ φυσικα ουτε ο θερμοστατης ειναι ανοιχτος, μονο to aircondition δουλευει στους 25 βαθμους, εχω αρκετη απωλεια νερου. Γιατι εξατμιζεται το βραδυ ενω η θερμοκρασια ειναι σχετικα χαμηλή? φταιει το κλιματιστικο? δεν καταλαβαινω !!
Εμφανίσεις: 2768
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-10, 13:15
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

το κλιματιστικο το αναβεις μονο το βραδυ?

Εν παση περιπτωση η εξατμιση του νερου δεν εξαρταται μονο απο τη θερμοκρασία, αλλα και απο την ταση ατμων και τη σχετικη υγρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-10, 13:29
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτό. Το κλιματιστικό ξηραίνει την ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι και έτσι η εξάτμιση είναι πιο έντονη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-10, 14:29
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

nai mono to vradi to anavo kai to domatio einai teleios klisto!
eyxaristw poli!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-10, 19:49
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Για να σου κατεβάσει την στάθμη το air condition θα πρέπει πρώτα να έχει εξατμιστεί το νερό του ενυδρείο, καθώς δεσμεύει την υγρασία της ατμόσφαιρας του δωματίου.......κοινώς δεν φταίει το μηχάνημα βρες αλλού τι τρέχει.
Εξάτμιση έχεις με μεγάλη θερμοκρασία ή με τα ανεμιστηράκια, με το A/C δεν είναι λογικό.
ΥΓ Έχω 2 a/c στο σπίτι να δουλεύουν ακατάπαυστα και δεν πέφτει η στάθμη σε κανένα ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-10, 20:49
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

νομιζω πως μεγαλυτερη εξατμιση εχουμε οσο πιο μεγαλη ειναι η διαφορα του νερου με τον αερα του δωματιου ...δηλ οσο κατεβαινει η θερμ. του χωρου σε σχεση με αυτη του νερου τοσο αυξανεται η εξατμ.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-10, 12:06
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Όχι δεν είναι έτσι!
Αν στο χώρο μας έχουμε 24 βαθμούς και το νερό είναι 26 δεν θα έχουμε εξάτμιση
Γιατί ο νόμος της θερμοδυναμικής λέει ότι η θερμότητα πάει από τα υψηλότερα στα χαμηλότερα,
άρα το ενυδρείο θα αποβάλει θερμότητα προς τον χώρο (κάτι που θα ενεργοποιήσει τον θερμοστάτη),
με πτώση θερμοκρασίας έχουμε συμπήκνωση υγρασίας και όχι εξάτμηση (ότι συμβαίνει και στο κλιματιστικό που βγάζει νερό κατά την λειτουργία του)!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-10, 13:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εξάτμιση υπάρχει και στους πόλους, δεν είναι μοναδικό κριτήριο η θερμοκρασία. Κάθε μόριο νερού έχει τη δική του κινητική ενέργεια και συγκρούεται με τα γειτονικά του υπό διάφορες γωνίες. Αν η κρούση είναι τέτοια που είναι στην επιφάνεια (αφού δε μιλάμε για βρασμό) του νερού και κάποιο μόριο αποκτήσει αρκετή κινητική ενέργεια, τότε αυτό εξατμίζεται στο χώρο έχοντας πάρει από το υπόλοιπο νερό αυτή την ποσότητα ενέργειας και κατά συνέπεια αφήνοντάς το ψυχρότερο. Ο ρυθμός της εξάτμισης του νερού ξέρω ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και αυτοί που θυμάμαι είναι η θερμοκρασία, η υγρασία του χώρου και η κίνηση του αέρα στην επιφάνεια του νερού, με τα δύο τελευταία να έχουν και μια σχετική συνάφεια.

Οπότε, εγώ πιστεύω ότι αν όλη μέρα το σπίτι είναι κλειστό (ειδικά αυτές τις μέρες που μας έχει πεθάνει η υγρασία) η υγρασία είναι αρκετά ψηλά, μειώνοντας το ρυθμό εξάτμισης του νερού. Ανοίγοντας το κλιματιστικό μειώνεται η υγρασία στο χώρο, αν μιλήσουμε μόνο για αυτή την αλλαγή που επιφέρει στο χώρο η λειτουργία του, και άρα αυξάνεται ο ρυθμός εξάτμισης.

Τώρα το κατά πόσο και μετά από πόση ώρα η αλλαγή της θερμοκρασίας του αέρα θα επηρεάσει την παραπάνω διαδικασία δεν το ξέρω. Ας βοηθήσει κανένας φυσικός! Πάντως και εγώ έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη και απορια με αναπλήρωσή νερου aiptek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 26-11-09 19:55
Εξατμιση νερου Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 33 27-04-08 16:21
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ giannis_neo_iraklio Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-08-07 14:26
Εξατμιση νερου Stilatos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 22-05-06 17:33
ΑΠΟΡΙΑ ΠΕΡΙ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΝΕΡΟΥ SOCRATIS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-12-04 23:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09622 seconds with 15 queries