Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-16, 08:41
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Μπεζ χαλαζιακη αμμο με τι υποστρωμμα???

Καλημερα στην παρεα!Αρχιζω το στησιμο 240 λιτρα (σταδιακα θα βαλω αγγελοψαρα τετρα κορυ και ραμιρεζι) φυτεμενο full.Θα ηθελα την βοηθεια σας μπεζ αμμο χαλαζιακη με ποιο υποστρωμμα θα μου προτεινατε να την συνδιασω για γρηγορη αναπτυξη και ομορφο αποτελεσμα???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-16, 11:24
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

γεια σου φιλε

γενικα δεν βαζουμε υποστρωμα με την αμμο για πολλους λογους, πρωτα απ ολα αν δεν ειναι ιδιας κοκομετριας με την αμμο θα ανακατευθει και θα παει κατω η αμμος

μπορει σε καθε περιπτωση με το φυτεμα, με το σκαψιμο να ερθει πανω το λιπασμα και να γεμισεις αλγες

δεν περναει ρευμα νερου στο υποστρωμα λογω της αμμου και υπαρχουν προβληματα

εγω βεβαια (δε ξερω γιατι :P) ειχα βαλει κατω απο καρατ υποστρωμα της dennerle χωρις προβλημα. οτι θες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-16, 11:59
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Φιλη ειμαι, φιλε Jim!
Απο οτι καταλαβα αν θελουμε αμμο φροντιζουμε τα φυτα με υγρα λιπασματα.Ευχαριστω για την βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-16, 12:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα σου έλεγα αν κάνεις φουλ φυτεμένο να αποφύγεις την άμμο, πολύ δε περισσότερο την μπεζ γιατί λερώνει εύκολα και δείχνει άσχημη στο μάτι.
Το λεπτό χαλίκι είναι καλύτερο για φυτεμένο. Γιατί και τα φυτά ριζώνουν καλύτερα και υπόστρωμα ή ταμπλέτες μπορείς να χρησιμοποιήσεις άφοβα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-16, 12:24
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Κι εγω θα πρότεινα να μην μπει αμμος αλλα καποιο πολυ ψιλό χαλικακι ,αλλα ΕΦ όσον πας για κορυ μπορείς να κανεις το εξής που το προτείνω κατα κόρον να βαλεις χαλικακι (fluval η flourite η καποιο αλλο κατάλληλο για φυτεμένα ) στο πισω μέρος και στης γωνίες η μονο στης πισω γωνίες και το υπόλοιπο με άμμο
Σαν την φωτό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpeg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  17,5 KB  
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-16, 13:16
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

έβαλα μπεζ χαλαζιακη μεTetra Initial Sticks και υγρά λιπάσματα Seachem τα φυτά ζούγκλα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20160110_11_45_40_Pro.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  70,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20160110_17_27_07_Pro.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  58,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-16, 15:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Συνήθως δεν απαντάω στην ερώτηση άμμο η χαλίκι γιατι μετα κάποιος ποστάρει μια ζούγκλα με άμμο
και πρεπει να γραφτεί σεντόνι

Λοιπόν οταν μιλάμε για φυτεμενο και κάποιος ρωτάει πρεπει να του πουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή ,η οποία καλύτερη επιλογή ειναι με σειρά καταλληλότητας
1) εξειδικευμένα χαλικακια υποστρώματα ,ενδεικτικά αναφέρω seachem flourite,seachem black sand ,Ada Amazonia ,jbl volcano,fluval stratum κλπ.
2) ψιλοκοκκο χαλικακι 1-2mm στα όρια της άμμου δηλαδή και χοντροκοκη άμμο 1-2mm στα όρια του χαλικιού
3)χαλίκι χοντρό η αμμος ψιλή

Τα εχω χρησιμοποιήσει ολα οσα αναφέρω παντα σε φουλ φυτεμένα με διοξείδιο και δυνατό φωτισμό
Η ανάπτυξη και η ταχύτητα στα εξειδικευμένα ειναι σαφώς πολυ μεγαλύτερη το βλεπω κι αυτη την στιγμη στο ενυδρειο μου που τρέχει τωρα, σε καποια σημεία εχω fluval stratum και το μοντε καρλο εχει ριζώσει και παει σφαίρα, και στα σημεία που εχω ψιλοκοκκο απλό χαλίκι ακομα δεν εχει ξεκινήσει ,και ας τρέχει χρονια θα χρειαστεί ταμπλετες για να παρει μπροστά.

Βλεπεις οτι δεν άφησα κανένα ειδος βυθου απ εξω γιατι σε ολα μπορουμε να φυτέψουμε και σε ολα μπορουμε να εχουμε μια ζούγκλα ,απλα το χοντροκοκο χαλίκι πολλες φορες δυσκολεύει στο φύτεμα καποια φυτα στεμς σπάει ο κορμός και σαπίζουν και αντιστοίχως η ψιλή άμμος κάποιες φορες πετρώνει η δημιουργεί αναεροβιες περιοχές και σαπιζουν η ριζες και τα φυτα ακολουθως. Το καθε ενα υλικό εχει πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα αναλογα τι θελουμε να κανουμε,απλώς τα εξειδικευμένα υπερτερούν σαφέστατα απο ολα τ αλλα. Το ιδιο γινεται και στο φωτισμό
Η διαφορές παίζουν σε λεπτομέρειες οπως την καλύτερη χρωματική απόδοση των φυτων τα μέσογονάτια διαστήματα κλπ ειναι μικρές η διαφορες αλλά υπαρκτές, και συνήθως φαινονται στα πιο απαιτητικά φυτά που καποια στιγμη ολοι όσοι εχουμε φυτεμένα θελουμε να τα βάλουμε.

Βεβαια καλα έκανες και ποσταρες την ζούγκλα σου με άμμο ωστε να υπάρχουν όλες η απόψεις εγω απλά επισημαίνω η μαλλον αιτιολογώ την άποψη μου

Εγω αυτη τη στιγμη εχω 80% απλό χαλίκι1-2mm 20% stratum και 3 λαμπες ηλεκτρολογειου συν 1 gro lux
Αν ομως κάποιος μου χάριζε λαμπες sera και Ada υποστρωμα ειναι κανεις φυτεμένος που θα τα αρνιόταν για άμμο χαλίκι και λαμπες ηλεκτρολογιου;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-16, 16:35
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως δεν απαντάω στην ερώτηση άμμο η χαλίκι γιατι μετα κάποιος ποστάρει μια ζούγκλα με άμμο
και πρεπει να γραφτεί σεντόνι
Και κάποιος άλλος θα σου ποστάρει φωτό ενός φυτεμένου με χοντρόκοκκο χαλίκι , χωρίς υπόστρωμα και κάμποσα φυτά (stellata, umbrosum, micranthemum ) που δύσκολα δεν τα λες αλλά ιδιότροπα, τα λες...



Πάντως έχεις δίκιο, αυτή είναι η σειρά όταν μιλάμε για τον βυθό ενός φυτεμένου.
Αυτό με την monte carlo που γράφεις μου κάνει εντύπωση! Αυτή και στο σκοτάδι πάνω σε αυγό πορσελάνινο να την πιάσεις σφαίρα συνήθως πηγαίνει...
Μήπως έχεις τίποτα βυθόψαρα που την πειράζουν;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-16, 16:39
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν ειναι οτι δεν παει, ειναι μονο 10 μερες μεσα αλλωςτε ,απλα σε σύγκριση με τα κομμάτια που ειναι φυτεμένα σε στρατουμ εχει μείνει πολυ πισω,θα ξεκινήσει κι αυτη σημερα αυριο ενώ τα κομμάτια που βρίσκονται σε στρατουμ απο την τριτη Τετάρτη ημέρα εχουν ριζώσει και πέταξαν δρομείς παντού.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με χαλαζιακη αμμο & απωλειες ψαριων MONA VAMP Αρχάριοι γλυκού νερού 57 12-09-12 14:36
ερωτηση για χαλαζιακη αμμο antonismag Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-09-11 02:00
χαλαζιακη αμμο για δισκους aiptek Γλυκό νερό - Γενικά 9 13-07-10 08:58
ψαχνω χαλαζιακη αμμο και δε βρισκω harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 11 22-03-10 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04454 seconds with 14 queries