Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-15, 18:47
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Στησιμο ενυδρειο 150 απο αρχαρια

Καλησπερα σε ολους!!!Ειμαι αρχαρια και προσπαθω να σχεδιασω με προσοχη το πρωτο μου ενυδρειο,εδω θα ηθελα και τις συμβουλες των πιο εμπειρων...Σκεφτομαι λοιπον σε 150 λιτρα 2-3 gourami Pearl,2 cory γατοψαρα ,7 αρλεκινους και 10 νεον τετρα σε συνθηκεςh 6 θερμοκρασια 22-26 και ολικη σκληροτητα 15.Πως σας ακουγεται μπορουν αυτα τα ειδη να ευδοκιμησουν μαζι σε αυτες τις συνθηκες???μηπως τα τετρα πρεπει να αντικατασταθουν με καποιο αλλο ψαρι???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-15, 21:02
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπερα.Ειμαι και εγω αρχαριος αλλα θα προσπαθησω να σου απαντησω οσο μπορω και μετα απο διαβασμα.Καλη αρχη!!! Πρωτον χρειαζεσαι πολλες ωρες διαβασμα για να αποφυγεις οσο μπορεις τα λαθη των αρχαριων.Χρειαζεται ενα πολυ καλο στρωσιμο το ενυδρειο.Καλο ειναι που εχεις αποφασισει για τα ψαρια που σου αρεσουν.Τα ψαρια ειναι συμβατα μεταξυ τους αλλα δεν μπορουν να μπουν ολα μαζι.Τα cory καλο ειναι να μπουν μετα 3 μηνες για να εχει στρωθει καλα η αμμος(ψιλη μη ασβεστολιθικη) και θα πρεπει να ειναι 6 το λιγοτερο γιατι ειναι κοπαδοψαρα.Με τα αλλα θα εισαι οκ, μονο τα gourami να κοιταξεις να ειναι χαρεμακι με 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα.Τα αρσενικα δεν τα πανε καλα.ΟΙ τιμες του νερου ειναι αυτες της βρυσης? Αν οχι ξερεις πως να τις πας στις τιμες που θελεις? Νομιζω η σκληροτητα 15 ειναι πολυ αλλα θα σου πουν οι εμπειροι.Θα εχεις φυτα,ξυλα,πετρες.........πρεπει να αποφασισεις.Αν εχω απαντησει καπου λαθος επειδη ειναι η πρωτη μου φορα παρακαλω διορθωστε με!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-15, 21:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες
Τα ψάρια που θες θέλουν μαλακό και όξινο νερό, νομίζω πως δεν μπορείς να τα κρατήσεις με σκληρότητα 15,
διάβασε πρωτα τις παράμετρες νερού που θέλουν τα ψάρια αυτά και μετά βλέπεις τις θες και τι πρέπει να κάνεις
πχ

Gourami http://www.seriouslyfish.com/species...opodus-leerii/
Cory http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-15, 23:29
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Kosma πραγματικα δεν εχω ιδεα για την σειρα με την οποια πρεπει να εισαγω τα ψαρια και σε ευχαριστω για την πληροφορια για τα cory και gourami.Για το ph με αντλία αντιστροφης οσμωσης σκεφτομαι να το ριξω...το ph της βρυσης μου ειναι 7.5
-------------------------
τα διαβασα και ειδα οτι διαπιστωσα οτι τα γατοψαρα cory και neon οντως εχουν αναγκη απο πιο μαλακο νερο.1-15 θελουν τα coryι ενω τα tetra 1-10.Μαλλον πρεπει να κανω μια καλυτερη ερευνα και να αντικαταστησω τα cory neon με ψαρακια πιο σκληρου νερου.Βεβαια θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας προτασεις..Πραγματικα δυσκολο εργο η συνθεση ενος ενυδρειου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 20-12-15 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-15, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Kosma πραγματικα δεν εχω ιδεα για την σειρα με την οποια πρεπει να εισαγω τα ψαρια και σε ευχαριστω για την πληροφορια για τα cory και gourami.Για το ph με αντλία αντιστροφης οσμωσης σκεφτομαι να το ριξω...το ph της βρυσης μου ειναι 7.5
-------------------------
τα διαβασα και ειδα οτι διαπιστωσα οτι τα γατοψαρα cory και neon οντως εχουν αναγκη απο πιο μαλακο νερο.1-15 θελουν τα coryι ενω τα tetra 1-10.Μαλλον πρεπει να κανω μια καλυτερη ερευνα και να αντικαταστησω τα cory neon με ψαρακια πιο σκληρου νερου.Βεβαια θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας προτασεις..Πραγματικα δυσκολο εργο η συνθεση ενος ενυδρειου!
Φιλτρο αντιστροφης οσμωσης εννοείς
Με το φιλτρο Α/Ο θα κατεβασεις τις σκληρότητες και θα πέσει και το PH μονο του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-15, 09:06
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να αντικαταστησεις τιποτα.Με Α/Ο μαλακωνει το νερο και μπορεις να βαλεις τα ψαρακια που σου αρεσουν.Αν δεν βαλεις Α/Ο τοτε συζηταμε για αλλη ψαροσυνθεση.Κανε πρωτα το στρωσιμο και θα εχεις χρονο για διαβασμα και για συζητηση για την σειρα των ψαριων.Το κυριοτερο τωρα ειναι το στρωσιμο και το στησιμο του ενυδρειου(αμμος,πετρες,ξυλα,φυτα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-15, 10:06
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

xaxa Taki ουτε να το πουμε σωστα δεν μπορουμε,ποσο μαλλον να δω πως θα το δουλεψουμε και αυτο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-15, 10:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxa Taki ουτε να το πουμε σωστα δεν μπορουμε,ποσο μαλλον να δω πως θα το δουλεψουμε και αυτο!!!!
Για αυτο βρε mariantina ειμαστε εδω, για να βοηθήσουμε και να δουλεψει και σωστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-15, 10:38
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Για αυτο και θελω να αποφασισω την ψαροσυνθεση μου και συμφωνα με τις αναγκες αυτων των ψαριων.Σκεφτομαι να βάλω αμμο ψιλη μη ασβεστολιθικη οπως μου ειπες για τα cory (ακουσα οτι ο λευκος πυθμενος στρεσαρει τα ψαρια ,ισχυει?)(αραγε ποσα κιλα λες για 150λιτρα???)μια ριζα δεντρου τεχνητες σπηλιες και κρυψωνες με βραχους-πετρες για (να κρυβονται οταν στρεσαρονται τα νεον )και πολλα φυσικα φυτα με πλατυ φυλλωμα που αγαπουν οι αρλεκινοι.
-------------------------
και συμφωνα με τις αναγκες αυτων των ψαριων να βαλω φυτα ξυλα πετρες και αμμο ηθελα να πω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 21-12-15 στις 10:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-15, 10:53
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Για την ποσοτητα εξαρτατε απο το αν θα βαλεις υποστρωμα για λιπανση για τα φυτα σου πριν την αμμο.Εγω εχω λευκη αμμο, ειναι ωραια αλλα λερωνει πολυ γρηγορα.Βαλε μπεζ απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-15, 15:41
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Να τολμησω να βαλω και εναν μονομάχο?Λετε να εχω προβλημα με τα Gourami?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-15, 17:05
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Νομιζω δεν παει μονομαχος με gourami και γενικως με αλλα ψαρια.Ειναι μοναχικος.Ουτε μεταξυ τους δεν συμβιωνουν.Μονο σε χαρεμι 1 αρσενικο 2-3 θυλικα.Δεν ειμαι 100% σιγουρος.Θα σου πουνε κι αλλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-15, 17:27
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου, για την Αντίστροφη όσμωση και το ph τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα, 3 μήνες είχα χαμηλώσει σκληρότητες και το pH δεν έλεγε να πέσει ούτε 0,1 παρακάτω, προφανώς θέλει οριακές τιμές κάτι που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Να σημειώσω πως κάτω από 4 ΚΗ δεν είναι ασφαλές γιατί μπορεί να υπάρξουν απότομες μεταβολές. Μπορείς να βάλεις ψάρια που ταιριάζουν στο νερό της Αθήνας χωρίς καμία επεξεργασία κι αυτά είναι τα lemon tetra, cherry barb, corydoras aeneus (bronze). Αυτά είχα εγώ εδώ και χρόνια και ζούσαν μια χαρά, το μόνο που παρατήρησα με το νερό της όσμωσης ότι κατεβάζοντας την ΚΗ από 6 που έχει η Αθήνα σε 4 στο ενυδρείο, άρχισαν να ζευγαρώνουν και να κάνουν αυγά με τη μόνη διαφορά ότι το ένα κοπάδι έτρωγε τ αυγά του ενός και για αυτό ψάχνω να δώσω το ένα. Γνώμη μου λοιπόν αν θες να δεις καλύτερες συμπεριφορές και περισσότερες πιθανότητες για αναπαραγωγή, να πάρεις ένα κοπαδόψαρο, μεγάλο στον αριθμό κάπου πάνω από 10, πάρε και μία ομάδα κόρυ που σου έγραψα πιο πάνω και μη βάλεις άλλα, θα έχεις ψάρια έτσι για όλα τα επίπεδα νερού και θα είναι κι αυτά ευτυχισμένα. Για την άμμο κι εγώ λευκή έχω, στην αρχή μόνο καφέτισε από άλγη καφέ, έκανε τον κύκλο της και τώρα είναι μια χαρά, δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε να στρεσάρονται τα ψάρια ούτε τίποτα, αν βάλεις βέβαια μπεζ, είναι λίγο πιο φυσική στο μάτι και το δικό σου αλλά και των ψαριών, η επιλογή είναι δική σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-15, 21:15
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω δεν παει μονομαχος με gourami και γενικως με αλλα ψαρια.Ειναι μοναχικος.Ουτε μεταξυ τους δεν συμβιωνουν.Μονο σε χαρεμι 1 αρσενικο 2-3 θυλικα.Δεν ειμαι 100% σιγουρος.Θα σου πουνε κι αλλοι.
έτσι είναι ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-15, 21:50
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Λεω να πειραματηστω με Α/Ο και νερο βρυσης με αντιχλωριο μεχρι να βρω την συνταγη που χρειαζεται το ενυδρειο μου.Βρηκα και ενα προιον Seachem Equilibrium που σου δινει τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια που χρειζεσαι μετα την Α/Ο.Εσυ ΚΩΣΤΑ ΡΟΜΠΟΤΗ γιατι δεν μπορουσες να κατεβασεις το ph?Εκανες Α/Ο η μηπως με χημικα???Μου αρεσουν πραγματικα τα ψαρια που εχω επιλεξει και λεω να το παλεψω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-15, 07:42
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεω να πειραματηστω με Α/Ο και νερο βρυσης με αντιχλωριο μεχρι να βρω την συνταγη που χρειαζεται το ενυδρειο μου.Βρηκα και ενα προιον Seachem Equilibrium που σου δινει τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια που χρειζεσαι μετα την Α/Ο.Εσυ ΚΩΣΤΑ ΡΟΜΠΟΤΗ γιατι δεν μπορουσες να κατεβασεις το ph?Εκανες Α/Ο η μηπως με χημικα???Μου αρεσουν πραγματικα τα ψαρια που εχω επιλεξει και λεω να το παλεψω...
Με την όσμωση για να πέσει το pH μπορεί να περάσουν και μήνες, πέφτει πολύ αργά, βασικά πέφτει η ανθρακική σκληρότητα (KH) κι αυτή παρασέρνει και το pH προς τα κάτω. Πρέπει να προσέξεις όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, θα πρέπει να πάρεις υγρά τεστ για ΚΗ GH, να μετρήσεις πόσο έχεις στη βρύση σου και μετά να αποφασίσεις πόσο θα το ρίξεις. Για παράδειγμα εγώ έχω μετρήσει GH=8, KH=6 στη βρύση μου, το νερό της όσμωσης βγάζει GH=0 KH=0, για να πάρω στο ενυδρείο KH=4 αναμιγνύω το νερό της όσμωσης με βρύση σε ποσοστό 60% βρύση με 40% όσμωσης για να το πετύχω αυτό, υπάρχει και εφαρμογή για να το υπολογίσεις, http://www.aquarix.de/en/haerte.asp εκεί που λέει tapwater βάζεις τι σκληρότητα είναι το νερό της βρύσης σου, εκεί που λέει R/O βάζεις 0 αφού τόσο σκληρότητα είναι το νερό της όσμωσης, εκεί που λέει desired hardness βάζεις πόσο θες να το φτάσεις το νερό, για παράδειγμα 4, μετά εκεί που λέει total volume βάζεις τα λίτρα του ενυδρείου, πατάς calculate και σου βγάζει το ποσοστό ανάμιξης. Μη ξεχνάς ότι και τα ψάρια έχουν κάποια όρια, επίσης αν κατεβάσεις κάτω από 4 το ΚΗ αρχίζει να είναι επικίνδυνο για απότομες μεταβολές, εγώ θα σου σύστηνα το πολύ μέχρι 3 να κατεβάσεις τις σκληρότητες και να κάνεις πολύ υπομονή μέχρι να μετρήσεις χαμηλό ph. Να σημειώσω εδώ πως η εφαρμογή λειτουργεί και για ΚΗ και για GH, εγώ την χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες και όποτε μετράω το νερό του ενυδρείου είναι ακριβώς όπως το χω υπολογίσει. Τώρα για τα ψάρια, όσο μπλέκεις διάφορα κοπαδόψαρα μεταξύ τους τόσο λιγότερο θα βλέπεις συμπεριφορές, όπως είπα και πιο πάνω η επιλογή είναι δική σου, σου δίνω μία σελίδα με προφίλ ψαριών για να επιλέξεις και να δεις τι ακριβώς θέλουν http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/ και σου επισυνάπτω κι ένα πίνακα για μετατροπή των σκληροτήτων που δίνει το συγκεκριμένο σάιτ για να μη μπερδευτείς.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  32,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-15, 08:21
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σκεφτομουν για ολικη σκληροτητα στο ενυδρειο μου 15kh,ta tetra neon μεχρι 10 kh μου λεει το seriously fish ομως φιλος που ασχολειται μου ειπε οτι τα εμποριου ειναι προσαρμοσμενα σε μεγαλυτερες σκληροτητες του 10kh και να το τολμησω.Πολυ ενδιαφερουσα η εφαρμογη αλλα μου λεει calculacion is impossible!!!Και μια ερωτηση αρχαριας:το νερο πρωτα το προσαρμοζεις και μετα το εισαγεις στο ενυδρειο?πως γινεται για να μην αναστατωθουν τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-15, 10:24
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν μου επιτρεπεις θα σ απαντησω το βραδυ γιατι απ το κινητο αυτη η διαδικασια αδυνατον. Απ αυτα που λες ομως εσυ θες ν ανεβασεις σκληροτητες αν καταλαβα καλα; Η Α.Ο. ειναι για να κατεβαζει.
Εχεις μετρησει ποσο σκληρο νερο εχεις; Πρεπει να χουμε μια πληροφορια για να μπορουμε να συζητησουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-15, 10:46
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομουν για ολικη σκληροτητα στο ενυδρειο μου 15kh,ta tetra neon μεχρι 10 kh μου λεει το seriously fish ομως φιλος που ασχολειται μου ειπε οτι τα εμποριου ειναι προσαρμοσμενα σε μεγαλυτερες σκληροτητες του 10kh και να το τολμησω.Πολυ ενδιαφερουσα η εφαρμογη αλλα μου λεει calculacion is impossible!!!Και μια ερωτηση αρχαριας:το νερο πρωτα το προσαρμοζεις και μετα το εισαγεις στο ενυδρειο?πως γινεται για να μην αναστατωθουν τα ψαρια?
Αγαπητή mariantina,

Πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί κατά καιρούς για αυτό το θέμα.
Ο καθένας έχει την δική του άποψη και γνώμη, και δεν νομίζω ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε την αλήθεια εύκολα.
Σίγουρα τα ψάρια εκτροφής έχουν "μάθει" να είναι πιο ανεκτικά σε άλλες παραμέτρους από το "φυσικό" τους περιβάλλον, το οποίο μάλιστα δεν γνώρισαν ποτέ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το DNA τους άλλαξε μέσα σε μερικές μόλις γενιές, και δεν "θυμάται" σε τι συνθήκες λειτουργεί βέλτιστα ο οργανισμός τους.
Κι επειδή οι έννοιες ph, gh, kh δεν είναι εύκολο να γίνουν αντιληπτές ως προς τις συνθήκες διαβίωσης από εμάς τους ανθρώπους, ας μιλήσουμε για ηλιακή ακτινοβολία, θερμοκρασία, βαρύτητα, ή ότι άλλο θες. Σίγουρα ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει, και να μάθει να ζει σε διαφορετικές συνθήκες από τις ιδανικές, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό όμως στην υγεία του;
Το αφήνω εδώ αυτό για να σκεφτεί και να ψάξει ο καθένας πριν αποφασίσει σε τι συνθήκες θα κρατήσει τα ζωντανά στα οποία θα το παίξει θεός.

Πάντα φιλικά,
Διονύσης.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-15, 11:56
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να διαβασεις και για την επεξεργασια του νερου με τυρφη.Μπες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F5%F1%F6%E7
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-12-15, 11:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητή mariantina,

Πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί κατά καιρούς για αυτό το θέμα.
Ο καθένας έχει την δική του άποψη και γνώμη, και δεν νομίζω ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε την αλήθεια εύκολα.
Σίγουρα τα ψάρια εκτροφής έχουν "μάθει" να είναι πιο ανεκτικά σε άλλες παραμέτρους από το "φυσικό" τους περιβάλλον, το οποίο μάλιστα δεν γνώρισαν ποτέ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το DNA τους άλλαξε μέσα σε μερικές μόλις γενιές, και δεν "θυμάται" σε τι συνθήκες λειτουργεί βέλτιστα ο οργανισμός τους.
Κι επειδή οι έννοιες ph, gh, kh δεν είναι εύκολο να γίνουν αντιληπτές ως προς τις συνθήκες διαβίωσης από εμάς τους ανθρώπους, ας μιλήσουμε για ηλιακή ακτινοβολία, θερμοκρασία, βαρύτητα, ή ότι άλλο θες. Σίγουρα ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει, και να μάθει να ζει σε διαφορετικές συνθήκες από τις ιδανικές, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό όμως στην υγεία του;
Το αφήνω εδώ αυτό για να σκεφτεί και να ψάξει ο καθένας πριν αποφασίσει σε τι συνθήκες θα κρατήσει τα ζωντανά στα οποία θα το παίξει θεός.

Πάντα φιλικά,
Διονύσης.
+1000

Να συμπληρώσω οτι με την χρήση α/ο και τα κατάλληλα τεστ gh kh ph μπορείς να βρεις άμεσα την ιδανική μίξη νερού που θες ωστε να πετύχεις τις παραμέτρους που θέλουν τα ψαρια σου,εκτος κι αν υπαρχει καποιο λάθος στο ενυδρειο σου οπως ασβεστολιθικά πετρώματα η χαλίκια η ακομα και υποστρώματα που ρίχνουν το kh ph.
Δες κι εδω για την οσμοση http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

Σχετικά με την εισαγωγη του νερου εφόσον εχεις βρει την σωστή αναλογία οσμοσης βρυσης θα φέρνεις το νερο στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου σε ενα βαρελάκι η μεγάλη λεκάνη η οτι σε βολεύει ,και θα το προσθετεις ετσι απλά χωρις προβλημα και αναστάτωση για τους κατοίκους.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-12-15, 14:11
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

για αυτο το σκεφτομαι να αντικαταστησω τα tetra neon με καποιο αλλο ψαρακι.ειναι ενυπωσιακα αλλα πως λες δεν θα δωσουν τον καλυτερο ευατο τους σε αυτες τις συνθηκες...
-------------------------
εχω μετρηση ph 7.5
-------------------------
ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες!!!!θελω πραγματικα να κανω ενα σωστο ξεκινημα και με βοηθατε πολυ σε αυτο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 22-12-15 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-12-15, 19:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομουν για ολικη σκληροτητα στο ενυδρειο μου 15kh,ta tetra neon μεχρι 10 kh μου λεει το seriously fish ομως φιλος που ασχολειται μου ειπε οτι τα εμποριου ειναι προσαρμοσμενα σε μεγαλυτερες σκληροτητες του 10kh και να το τολμησω.Πολυ ενδιαφερουσα η εφαρμογη αλλα μου λεει calculacion is impossible!!!Και μια ερωτηση αρχαριας:το νερο πρωτα το προσαρμοζεις και μετα το εισαγεις στο ενυδρειο?πως γινεται για να μην αναστατωθουν τα ψαρια?
Καταρχήν mariantina αποφάσισε αν θες και μπορείς και έχεις το χρόνο να επεξεργάζεσαι το νερό, αν ναι τότε δες ποια ψάρια σ αρέσουν και τι παραμέτρους χρειάζονται, αν όχι τότε πάρε υγρά τεστ και δες τι σκληρότητες έχεις και μετά αποφασίζεις απ τα ψάρια που μπορούν να ζήσουν σ αυτές τις παραμέτρους ποια σ αρέσουν περισσότερο.
Πάμε τώρα στη διαδικασία επεξεργασίας του νερού με Α.Ο. Εγώ λοιπόν τι κάνω, αφού έχω αδειάσει το νερό προς αλλαγή, βάζω νερό απ τη βρύση στον κουβά το οποίο προσέχω να είναι ζεστό γιατί το νερό της όσμωσης που είναι στο βαρέλι είναι κρύο τώρα το χειμώνα και βάζω το αντίστοιχο αντιχλώριο, μετά προσθέτω στον κουβά το νερό της όσμωσης κι όλο πλέον το βάζω στο ενυδρείο. Το να κατέβει η θερμοκρασία κι ένα βαθμό ή και δύο δεν πειράζει, παραπάνω όμως ίσως στρεσαριστούν τα ψάρια.
Για την εφαρμογή δεν ξέρω τι έκανες λάθος, σου επισυνάπτω φωτό με δικό μου παράδειγμα κι άλλη μία με τα λίτρα σου, θα πρέπει να πατήσεις πάνω στο calculate, πριν πατήσω και μένα μου γράφει calculation is immpossible. Στα λίτρα θα δεις 10 γιατί με βολεύει να βάζω τα λίτρα που χωράει ο κουβάς, οπότε εννοείται ότι όση αναλογία βάζεις στον κουβά που ρίχνεις στο ενυδρείο, τόσο θα φτάσει κι εκεί. Αν θες να ξεκινήσεις απ την αρχή γεμίζοντας το ενυδρείο βάλε 150 λίτρα, από κει και πέρα βάζε μόνο την ποσότητα της αλλαγής, ελπίζω να βοήθησα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Α.Ο. 1.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Α.Ο. 2.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  43,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-15, 08:36
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εγω ειχα την εντυπωση οτι αυτη η διαδικασια γινεται σε καθε αλλαγη νερου (1 φορα στις 2 εβδομαδες)κανω λάθος?Απ οτι καταλαβα ακομα και με το φιλτρο της οσμωσης αν το νερο της βρύσης ειναι πολυ σκληρο ειναι αδυνατο αν φτιαξεις τις καταλληλες αναλογιες...λοιπον θα κάνω τα τεστ μου και θα ενημερωσω!δυστυχως ο χρονος μου λόγω των μικρων παιδιων μου ειναι λιγακι περιορισμενος και δεν θέλω ενα ενυδρειο του οποιου τις αναγκες θα δυσκολευομαι να φροντιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-15, 15:02
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειχα την εντυπωση οτι αυτη η διαδικασια γινεται σε καθε αλλαγη νερου (1 φορα στις 2 εβδομαδες)κανω λάθος?Απ οτι καταλαβα ακομα και με το φιλτρο της οσμωσης αν το νερο της βρύσης ειναι πολυ σκληρο ειναι αδυνατο αν φτιαξεις τις καταλληλες αναλογιες...λοιπον θα κάνω τα τεστ μου και θα ενημερωσω!δυστυχως ο χρονος μου λόγω των μικρων παιδιων μου ειναι λιγακι περιορισμενος και δεν θέλω ενα ενυδρειο του οποιου τις αναγκες θα δυσκολευομαι να φροντιζω.
Είναι προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τη λειτουργία και τη χρησιμότητα της όσμωσης. Πρώτα απ όλα η όσμωση ΔΕΝ είναι απαραίτητη, τη χρησιμοποιούν όσοι έχουν αποφασίσει να βάλουν κάποια ψάρια τα οποία θέλουν μαλακό νερό, αν δεν θες να επεξεργάζεσαι το νερό τότε βρίσκεις ψάρια που ταιριάζουν με τα χαρακτηριστικά του νερού του δικτύου σου. Από κει και πέρα όσο σκληρό και να ναι το νερό η όσμωση βγάζει πάντα νερό με ΜΗΔΕΝΙΚΗ σκληρότητα. Αυτό που έχεις εσύ να κάνεις με τη βοήθεια και της εφαρμογής να βρεις ποια θα είναι η αναλογία βρύσης-όσμωσης για το δικό σου ενυδρείο κι αυτό θα το κάνεις όταν αλλάζεις το νερό. Εγώ για παράδειγμα κάθε Κυριακή αλλάζω το 40% του νερού του ενυδρείου, το νερό που βάζω είναι 4 κουβάδες των 10 λίτρων αποτελούμενοι ο κάθες κουβάς από 6 λίτρα νερό δικτύου και 4 λίτρα νερό όσμωσης. Μετά βάζω την όσμωση να δουλέψει στο μπάνιο, σε περίπου 3 ώρες μου έχει γεμίσει το 30λιτρο βαρέλι αποθήκευσης κι έτσι την επόμενη Κυριακή έχω έτοιμο νερό για το ενυδρείο και ενδιάμεσα για αναπλήρωση λόγω εξάτμισης, κυρίως το καλοκαίρι που λόγω ζέστης η εξάτμιση είναι μεγαλύτερη χρειάζεσαι να έχεις ένα βαρέλι με αποθηκευμένο νερό όσμωσης γιατί μόνο μ αυτό είναι σωστό να αναπληρώνουμε το νερό του ενυδρείου ειδάλλως αν βάζουμε βρύσης ανεβαίνει κι άλλο η σκληρότητα. Πάντως μη ξενερώνεις αν αυτά σου φαίνονται βουνό, σε πληροφορώ ότι για το 100λιτρο που έχω η Κυριακάτικη ρουτίνα μου της αλλαγής νερού, κλάδεμα, καθάρισμα φίλτρου και να βάλω και την όσμωση στο μπάνιο να βγάζει νερό μου παίρνει περίπου στη μιάμιση ώρα, αν μη τι άλλο πολύ λίγος χρόνος για τον οποιοδήποτε που νομίζει ότι το ενυδρείο είναι μπελάς και δαπάνη χρόνου. Ολα είναι να βρεις ένα συγχρονισμό, ίσως στην αρχή μέχρι να βρεις τη ρουτίνα σου κι ένα ρυθμό να κάνεις και δύο και τρεις ώρες, μετά από κανά μήνα θα δεις ότι σε μία -μιάμιση ώρα αν έχεις και να κλαδέψεις και να κάνεις τίποτα ανακατατάξεις στα φυτά θα έχεις τελειώσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-15, 16:34
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

οπως τα λες ειναι στην αρχη σου φαινονται ολα βουνο...ειναι μεχρι να βρεις τον συχρονισμο σου.Θα κανω λοιπον τα τεστ μου,θα κανω τους υπολογισμους μου στην εφαρμογη και μερικες δοκιμες πριν βαλω τα ψαρια και νομιζω οτι θα την βρω την ακρη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-15, 18:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως τα λες ειναι στην αρχη σου φαινονται ολα βουνο...ειναι μεχρι να βρεις τον συχρονισμο σου.Θα κανω λοιπον τα τεστ μου,θα κανω τους υπολογισμους μου στην εφαρμογη και μερικες δοκιμες πριν βαλω τα ψαρια και νομιζω οτι θα την βρω την ακρη μου.
Αν θες για να σε βοηθήσω με την εφαρμογή, όταν μετρήσεις γενική σκληρότητα (και ανθρακική θα ήταν καλό), γράψε εδώ τα αποτελέσματα και θα κάνω εγώ τους υπολογισμούς, εσύ όμως θα πρέπει να καταλήξεις στην ψαροσύνθεσή σου για να αποφασίσουμε και που θα κινηθείς από θέμα σκληροτήτων. Αλήθεια για να χουμε μια ιδέα, σε ποια πόλη είσαι αν επιτρέπεται;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-12-15, 09:29
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ειμαι απο Θεσσαλονικη αλλα ζω Σαμοθρακη.Εντυπωσιακες και οι αφρικανικες κιχλιδες και πολλα ειδη αντεχουν σε σκληρο νερο κι υψηλα ph!
-------------------------
Λεω να κάνω και μια ερευνα για αυτα τα πανεμορφα ψαρια!Σκεφτομαι ασπρομαυρο decor (λευκη αμμο μαυρες πετρες λιγα φυτα) και πολυχρωμες κιχλιδες!τι λετε?Με τις σωστες επιλογες δεν θα χρειαστω ουτε οσμωση.Μονο το μεγεθος του ενυδρειο με προβληματιζει μαλλον πρεπει να παω σε 200λιτρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 24-12-15 στις 09:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-12-15, 10:33
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τώρα νομίζω ότι είσαι στο σωστό δρόμο, περίμενε απαντήσεις απ τους πιο έμπειρους γι αυτά τα ψάρια, νομίζω όμως ότι όπως το περιέγραψες είναι ό,τι πρέπει. Διάβασε και στον παρακάτω σύνδεσμο, θα σου δώσει μία σωστή κατεύθυνση στο πως να κινηθείς. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725. Ισως όμως να σε βόλευε να πας για guppy ή και platy, μιας απ ό,τι διάβασα κι εγώ οι κιχλίδες θέλουν μάλλον μεγαλύτερο ενυδρείο απ το δικό σου, όπως είπα πιο πάνω οι πιο έμπειροι θα σ απαντήσουν σ αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο στησιμο στο ενυδρειο με τις synergos fantomas Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 1 02-12-14 14:53
Στησιμο Ενυδρειο με φυτα Gigas78 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-11-13 14:50
Αρχαρια... ερωτησεις για το νεο μου ενυδρειο... penelope6 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-02-11 16:16
ενυδρειο 300 στησιμο pyros Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-11-09 00:18
ενυδρειο κολονα με καρχαρια στην Αθηνα! kwstas_original Παραλία - Beach Bar 29 08-03-09 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10822 seconds with 14 queries