Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-14, 21:40
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Νέο φυτεμένο σε ενυδρείο anubias b1800 vision

Γεια σας
Λοιπόν ας ξεκινήσω. Το ενυδρείο που έχω είναι όπως λέει ο τίτλος anubias b1800 πλάτος 1,8μ και ύψος 65 και βάθος 60. Θα στήθη πρώτη φορά και θα είναι φυτεμένο.
Τα ψάρια που θέλω να είναι πολύχρωμα μικρά η μεγάλα δεν με ενδιαφέρει αρκεί να είναι ήρεμα. (εκτός από δίσκους που δεν μου αρέσουν και τόσο), εσείς σαν έμπυρη τι μου προτείνετε το είδος ψαριών.
Ας έρθουμε τώρα στα φυτά, καταρχάς θέλω να πω το ενυδρείο έχει 3d background αυτό εδώ της juwel (BackgroundStoneClay) http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...tone-Clay.html
Τι φυτά μου προτείνετε ώστε μην χαθεί το background και φυσικά όπως σχεδόν όλα τα planted θα έχει ρίζες και πέτρες.
Τώρα ας έρθουμε στο υπόστρωμα, εδώ έχω μπερδευτεί μια καλό είναι να έχουμε πλούσιο υπόστρωμα για τα φυτά αλλά από την άλλη μπορεί να γέμιση άλγη … εσείς τη προτείνετε ώστε να ταιριάξει με το background γιατί έχει χρώμα ξύλου.
Το σύστημα θα έχει co2 και φυσικά τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς. Όπως ένα eheim 2080 για αρχή αργότερα θα μπει ένα δεύτερο όπως το eheim 2078 η το sun sun 403b.
Ευχαριστώ και θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνω σαν να ήταν δικάσας .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-14, 22:14
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Με γειές! Στα λίτρα αυτά μπορείς να κάνεις θαύματα! Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω, τα υπόλοιπα ας περιμένεις κάποιον πιο έμπειρο.
Το υπόστρωμα είναι το τελευταίο που προάγει τις άλγες. Ένα καλό υπόστρωμα είναι σημαντική επένδυση για το φυτεμένο (αφού είναι το δυσκολότερο πράγμα να αλλάξεις) αλλά, δυστυχώς, είναι αρκετά ακριβά τα άτιμα! Δες εδώ αν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου φτηνότερα.
Διαφορετικά, αν θέλεις κάτι εύκολο, κλασική λύση είναι το seachem flourite - βγαίνει σε διάφορα χρώματα. Εγώ θα επέλεγα το απλό flourite, λόγω κόστους αλλά και γιατί έχει το περισσότερο σίδηρο.
Πολύχρωμα ψάρια: από τα ομορφότερα είναι τα CPD (danio margaritatus) αλλά είναι μικρά και συχνά αρκετά ντροπαλά.
Δες και τις μελανοταινίες.
Τί φωτισμό έχει η ενυδρειάρα σου (αριθμός, watt και τύπος λαμπτήρων);
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-14, 22:28
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

αν είχα αυτό το ενυδρείο και φυσικά τα χρήματα και ήθελα να το κάνω φυτεμένο το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να έβαζα για υπόστρωμα Seachem. Flourite
μετά θα έφτιαχνα το φωτισμό να είναι 0,8-1 wat /lt
θα φρόντιζα να είχα 2 συστήματα co2 με εξωτερικούς διαχυτιρες η κυκλοφορία νερού περίπου 5000lt /h
__________________
E-Shop:https://misirlis-aquarium.gr/
ΜΥΣΙΡΛΗΣ AQUARIUM
Μελίνας Μερκούρη 41, Ηράκλειο Κρήτης
Τηλ: 2816-007280, Κιν: 6944778043

Email: gm.aquarium_pet@yahoo.gr




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-14, 23:47
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί φωτισμό έχει η ενυδρειάρα σου (αριθμός, watt και τύπος λαμπτήρων);
Σύστημα φωτισμού: 8x T5/39W
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-14, 23:57
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύστημα φωτισμού: 8x T5/39W
Σαν watt είσαι στα 0,5W/lt, περίπου.
Τί λάμπες φορά τώρα (κατασκευαστής και τύπος);
Προφανώς οι λάμπες έχουν ανακλαστήρα, σωστά; Ο ανακλαστήρας είναι ανά λάμπα (πολλοί μικροί ανακλαστήρες που περιβάλλουν κάθε λάμπα ξεχωριστά) ή είναι όλος μια ενιαία επιφάνεια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-14, 00:28
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν watt είσαι στα 0,5W/lt, περίπου.
Τί λάμπες φορά τώρα (κατασκευαστής και τύπος);
Προφανώς οι λάμπες έχουν ανακλαστήρα, σωστά; Ο ανακλαστήρας είναι ανά λάμπα (πολλοί μικροί ανακλαστήρες που περιβάλλουν κάθε λάμπα ξεχωριστά) ή είναι όλος μια ενιαία επιφάνεια;
είναι 8 μικρές τ5. Νομίζω για άχρι με καλύπτουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-14, 00:38
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ

Φίλη μου ντίνα καλημέρα,σίγουρα σ' αρέσει το χρώμα και οι διαφορετικοί χαρακτήρες στα ψάρια σου και η λύση για να είναι ευκολότερη και φτηνότερη θα είναι στο γλυκό νερό.Με μία λέξη όλα ΑΦΡΙΚΗ, καλώς να 'ρθεις κοντά μας γιατί η Αφρική είναι ΕΡΩΤΑΣ!!!!!! Κι επειδή σίγουρα κάποιοι θα 'χουν αντίθετη άποψη - αυτή είναι η ομορφιά της δημοκρατίας - κι επειδή 1 ΕΙΚΟΝΑ=1.000 ΛΕΞΕΙΣ κοιτάξτε όλοι παρακάτω.Ο πρώτος δεσμός είναι το ενυδρείο της Ντίνας.

http://youtu.be/KL4HaiV6FwA

http://youtu.be/OLlydIq2lpw

http://youtu.be/vH0B85hRqAQ

Και όποιος δεν πείστηκε και σου πει να βάλεις platy,μονομάχους ,γαρίδες ή κάτι άλλο σε 700 λίτρα να έρθει στο σπίτι μου να δει τα παραπάνω ενυδρεία από κοντά και να δει κι άλλα 4 και με το εισητήριο κερνάω καφέ.Μετά από την ξενάγηση θα δούμε τι θα λέει!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-14, 07:31
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πέτρο να τα χαίρεσαι αλλά το δεύτερο βιντεάκι είναι private και δεν μπορούμε να το δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-06-14, 09:31
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

θα ταν το καλύτερο για μένα να στήσω με αφρικάνικα ψάρια άλλα με φυτά
όμως να μην μου καταστρέψουν τα ψάρια τα φυτά.
άλλα από ότι ξέρω δεν γίνετε αυτό γιατί τα αφρικάνικα τα τρώνε τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-06-14, 12:32
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Αν δεις τις παρουσιασεις των Αφρικανικων ενυδρειων είτε Μαλαουι ειτε ταγκανίκα θα δεις ότι σχεδόν όλα εχουν φυτα μεσα χωρίς πρόβλημα . Και μαλιστα είναι και ευκολότατα στη συντηρηση. Θα παρεις ιδεες πάντως. Όλα εξαρτώνται βέβαια από το τι θελεις να κανεις... Ωστόσο θα είναι καλό να σκεφτεις και το χρονο που μπορείς να διαθέσεις για την φροντίδα του αλλά και τα χρήματα για εξοπλισμό κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-06-14, 13:54
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ειναι αναγκη να βαλεις φυτοφαγα πετροψαρα που τρωνε τα φυτα..

υπαρχουν και τα σαρκοφαγα κτηνη (haps) που εχουν και χρωματα και μεγεθος και κατι χαρακτηρες τρελους!!!

επισης απο δικη μου εμπειρια τα θεωρω πιο υσηχα απο τα mbuna που ειναι λιγο νευρασθενικα(αναλογα και την συνθεση παντα)

αν λοιπον τσεκαρεις τα τελικα μεγεθη υπαρχουν αρκετα ειδη που θα ειναι ανετα στα λιτρα σου..ενα πασιγνωστο ειναι το syaenochromis fryeri που το χρωμα του ανασταινει νεκρους!!και αλλα πολλα..κανε μια αναζητηση στον γκουγκλ και ευχομαι συντομα να δεις τι σημαινει αφρικη..

επισης δεν ξερω τι μπορεις να κανεις με τανγκανικα..θα σου πουν οι εμπειροι αν μπορεις να βαλεις τιποτα φροντοζες πχ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-06-14, 14:36
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

προς το παρόν καλά πάμε.
έχουμε και λέμε αφρικάνικα ψάρια που είναι χρωματιστά και σχετικά εύκολα.
πάμε στα φυτά, τι είδους φυτά μπαίνουν? και αν μπορώ να βάλω μος γιατί θα μπει και ξύλα μαζι με της πέτρες.
δηλ. δυο γωνιές ξύλα από κάτω από τα ξύλα λίπασμα και ανάμεσα από τα ξύλα να μπουν φυτά και τα υπόλοιπα πέτρες και λευκή άμμος που θέλουν και τα ψάρια.

πιστεύω καλά τα λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-06-14, 15:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ξυλα θα ελεγα οχι σε αφρικανικο..υποστρωμα για τα φυτα ξεχνα το γιατι τα αφρικανικα σκαβουν ολη μερα..

πετρες,αμμο και φυτα οσα σου αρεσει βαλε..συνηθως βαλισνεριες η ανουμπιες και μερικα ακομα που αντεχουν χωρις λιπασματα κλπ..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-14, 15:55
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Ντίνα μου δεν είναι όλα ή τους ύψους ή του βάθους όπως τα παρουσιάζει ο φίλος tyrinthos,μη τρομάζεις.Όλα τ' Αφρικάνικα έχουν φυτά ανάλογα τη λίμνη,σκληρότητα νερού και κατοίκους.Μπορείς να το κάνεις όσο φυτεμένο θέλεις αρκεί να βάλεις τα σωστά φυτά,που δεν θα 'ναι ακριβά.Υπάρχουν μεταξύ μας πολλοί λάτρεις του είδους κι αν αφήσεις παράμερα τους ιχθυολόγους των pet shop δεν θα ξοδεύεις άσκοπα τα χρήματα σου.Εγώ με την τρέλα; πάθος; των 7 ενυδρείων δεν ήξερα τίποτα από φυτά και φοβόμουν μήπως χαλάσω τις συνθήκες για τα ψάρια των ενυδρείων μου και μπλέξω μέχρι πριν 4 μήνες που αποκάλυψα σ' ένα φίλο τις ανυσηχίες μου και 2 φυτά που μου άρεσαν (vallisneria & anubias).Εκείνος μου χάρισε τα πρώτα κλαδέματα από vallisneria και μία anubias nana κι έτσι ξεκίνησα τους πειραματισμούς μου και τώρα δεν είμαι παντογνώστης αλλά γνωρίζω όλες τις anubias που εκτός από πανέμορφα φυτά είναι εύκολα.,κι ασφαλή στις 2 λίμνες.Όταν έστησα το 700άρι Tanganyika σκεφτόμουν κάποια φυτά ανθεκτικά στο νερό της λίμνης που είναι σκληρότερο και κάποιος φίλος εμπειρότερος από εμένα μου είπε ότι μπορώ εκτός από τα αναφερόμενα μου να βάλω crinum που είναι ωραίο κι ανθεκτικό αλλιώς θα είχα μόνο anubias barteri & anubias congensis.Δοκιμάστε αν θέλετε πάλι το σύνδεσμο κι αν δεν τα καταφέρετε ο δεύτερος σύνδεσμος είναι η παρουσίαση του ενυδρείου που δεν είχατε δει.

http://youtu.be/OLlydIq2lpw

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80338
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-14, 16:17
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Πετρο ξυλα ειπα να μη βαλει...φυτα ειπα βαλε οσα θες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-14, 17:49
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Βρε τι ειστε εσεις οι Αφρικανοι!!!Μην αγιασει ανθρωπος,να τον κολασετε!!
Σε τετοιο ενυδρειο και με αυτη την πλατη!!!! ψηφιζω και γω μονοκουκι Malawi..Φωναζει .Αλλα θα προτιμουσα 4-5 χαρεμια απο τα πιο ηρεμα mpuna παρα haps.Τα φυτα μπορει και να επιβιωσουν μπορει και οχι
(οι δικες μους τρωνε και τις ανουμπιες..)αλλα ποιος νοιαζεται??
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-14, 19:34
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σου εχω μελανοταινιες ετοιμοπαραδοτες λεμε... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75497

Τελειες για φυτεμενο,νερο βρυσης,πολυ κινηση,εντονο χρωμα...Τι αλλο θες?

Σοβαρα τωρα αν πας για φυτεμενο σε αυτα τα λιτρα οι μελανοταινιες πρεπει να ειναι η πρωτη σου επιλογη.
Αφρικανικες λιμνες με φυτα,ξυλα και μος δεν γινεται...Θα σε περιορισει και στο στησιμο.
Οι περισσοτερες μελανοταινιες δεν θα πειραξουν φυτα,θα δωσουν απιστευτη ζωη στα πολλα σου λιτρα,θα εχεις χρωμα και απαιτουν το ελαχιστο απο εσενα,δηλαδη νερακι βρυσης και εχουν και μεγαλες ανοχες στις εποχικες διακυμανσης θερμοκρασιας ωστε να μην καις πολυ ρευμα...

Δες εδω και 2 βιντεακια να δεις τι εστι μελανοταινια στα σωστα λιτρα...

BORKED

BORKED
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-14, 18:43
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Εμείς φίλε μου Δημήτρη δεν βράζουμε τα ψάρια για ψαρόσουπα και δεν καταναλώνουμε περισσότερα W από εσένα.Απλά έχουμε περισσότερα ενδιαφέροντα είδη,τόσα που και 10 ενυδρεία 700 λίτρων να κάνεις δεν χορταίνεις.Μου αρέσουν κι άλλα ψάρια όπως το θαλασσινό αλλά πανάκριβο και δυσκολότερο.Την Αφρική δεν την αλλά ζω με τίποτα.Κάτσε θα σε μοιριστεί ο Κλεόβουλος τι παραμυθιάζεις τους αρχάριους και θα σου εξηγήσει!!!!!! Πρόσεχε Ντίνα,θα σου προτείνουν να το κάνεις χρυσοψαράδικο,μονομαχοενυδρείο,platy και άλλα τρελά,μην πάει χαμένο το ενυδρείο.Ρώτα τους πόσα ενυδρεία έχουν και πόσα λίτρα για να δούμε πόσο ενδιαφέροντα ψάρια έχουν.Ο Bill-Samos είναι Αφρικάνος καλαμπουρτζής!!!!!Τα μεγαλύτερα ενυδρεία θα φιλοξενούν Malawi ή Tanganyika απο την Αφρική ή discus ή σαλάχια κι άλλα μεγάλα άγρια ψάρια ή αν έχεις το χρήμα θάλασσα.Ο Δημήτρης έχει πάθος με αυτά που σου έδειξε ( melanotaenias) από την Αυστραλία,δεν έχω γνωρίσει όμως πολλούς να τους αρέσουν.Εμείς οι Αφρικάνοι δεν είμαστε ανθρωποφάγοι,που βρίσκονται;;;;;;;;;
TANGANYIKA


MALAWI

Αυτές είναι εικόνες από τα ενυδρεία μου.Περιμένω τον ''κηπουρό'' να φυτέψει κι άλλα φυτά σε αυτά τα ενυδρεία αλλά και σε ένα 400άρι κι ένα 550άρι για να ετοιμαστούν για παρουσίαση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-14, 21:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να κοιταμε ομως και τι θελει η κοπελα ε...

Ζητησε φυτεμενο ενυδρειο με διακοσμο απο ξυλα και πετρες.

Το Αφρικανικο μπορει να προσφερει απο αυτα μονο τις πετρες και ενα στησιμο που δεν συνάδει με τα θελω που ανεφερε η κοπελα.

Οποτε εγω σωστα απαντησα στην ερωτηση της για το τι ψαρια μπορει να βαλει σε ενα τετοιο ενυδρειο με αυτα τα λιτρα.

Οι Αφρικανικες προτασεις δεν ξερω τι χασανε σε καποιον που ρωταει τι ψαρια να βαλει σε φυτεμενο ενυδρειο...
Λιμνες Αφρικης και φυτεμενο ενυδρειο εχουμε πει δεν...
Και φυτεμενο δεν εννοούμε 3 ανουμπιες και 2 βαλισνεριες!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-14, 15:47
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

μαλών λίγο θα περιμένω το να το στίσω το ενυδρείο.
μου αρέσει πάρα πολύ φυτεμένο με μικρά ψάρια και οι μελανοταινίες μου αρέσουν και τα γκουναμι μου αρέσουν.
αλλα επιδει εχω μεγαλο ενυδρειο μπορει να κάνω αφρικάνικες κιχλιδες με κάτι pleco και red tail black shark που είναι πανέμορφα.
όλα αυτά θα εξαρτηθεί τι ακριβώς θέλει και ο άνδρας μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-06-14, 16:07
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυτα τα ειδη δεν εχουν καμια σχεση με αφρικανικο ενυδρειο και θα πρεπει να σκεφτεις καλα τι θες.το πλεκο(υπαρχουν αμετρητα ειδη) θελει μαλακο νερο και αρκετα χαμηλο πεχα παρολο που ειναι ανθεκτικο και το βλεπουμε στα περισσοτερα ενυδρεια..επισης παρολο που εχεις μεγαλο ενυδρειο,ενας μεγαλος πλεκο ειναι ικανος να το λερωνει η ακομα και να καταστρεψει τα φυτα και τη διακοσμηση.μην ξεχναμε οτι φτανει μισο μετρο μηκος και εχει τρομακτικη δυναμη..υπαρχουν φυσικα και αλλα ειδη οπως τα ανσιστρους που ειναι αρκετα μικροσωμα αλλα και παλι θελουν αλλες συνθηκες απο το αφρικανικο..

το Epalzeorhynchos bicolor ειναι λιγο πιο ανετο σε ουδετερο πεχα αλλα παλι δεν το προτεινω γιατι δεν μου αρεσει να μπερδευω ψαρια απο ολα τα μερη του κοσμου..ασε που εχω την εντυπωση οτι θα τσιμπαει τις ουρες οποιου ψαριου βρει λιγο αδυναμο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Juvel Vision 180 φυτεμένο μου... Konstantin79 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 55 28-03-11 22:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07423 seconds with 13 queries