Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-14, 22:22
johnrc Ο χρήστης johnrc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή πολλές απορίες μαζεμένες για το στήσιμο το καινούργιου μου ενυδρείου..........

Καλησπέρα σε όλους,
παρότι νέος μπήκα κατευθείαν στα βαθειά.Μετο από ένα ρίο 400 που χάρισε έ νας φίλος, μιας που μετακομίζω αποφάσισα να πάρω το μεγάλο anubias 1800 απ το pet city.Θέλω να το έχω αρκετά φυτεμένο με ρίζες πέτρες και τα συναφή.Από ψάρια έχω κυρίως τέτρα κοπαδάκια των 10 ατόμων .Έχω ήδη από εξοπλισμό μπουκαλα co2 βρήκα controler και ένα μεγάλο φίλτρο από ένα παλικάρι του φόρουμ και μου λοιπουν ακόμα ηλεκτροβάνα και ηλεκτροβαλβίδα και κάτι ψιλολόγια. Ερωτήσεις λοιπον.....

1)Τι υπόστρωμα βάζω?
2) Μπορώ να βάλω από πάνω άμμο?αξίζει? Έχει ταλαιπορία μετά με το καθάρισμα? Βρομίζει γρήγορα?
3)Αν όχι άμμο τότε τι?
4) να μπλέξω διάφορα υποστρώματα?κατι σκόνες που έχω δει σε βιντεάκια τι είναι? Βάζω και τέτοια?
5) μπορώ να αξιοποιήσω το υπάρχον ενυδρείο που δουλεύει από άποψη βιολογίας κτλ. και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθίσω?


Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά διαβάζω διάφορες απόψεις και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ......... ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-14, 22:36
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Αρχικά, με το anubias 1800 έχεις πάρα πολλές επιλογές λόγω λίτρων, τώρα το πως θα στήσεις το ενυδρείο, εξαρτάται από τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις μέσα, εάν αποφασίσεις το είδος των ψαριών μετά τα πράγματα είναι εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-14, 23:21
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε μου καλησπέρα,στο ενυδρείο βάζεις ότι θέλεις αλλά πιστεύω να μην το πάρεις για να βάλεις guppy & molly!!! Εγώ θα σου προτείνω να βάλεις Αφρικάνες κιχλίδες από την λίμνη Malawi ή την λίμνη Tanganyika. Τα ψάρια έχουν πολλά ωραία χρώματα & διαφορετικές ενδιαφέρουσες συμπεριφορές που[όταν ξεκινάς σου γίνεται μανία γιατί είναι ΕΡΩΤΑΣ.Αυτό το ενυδρείο είναι ένα από τα 7 που έχω και θέλω να σου πω να μην υπολογίζεις να το τρέξεις με ένα φίλτρο.Για να μην σου γράφω μυθιστόρημα,σε καλώ να έρθεις στον Πειραιά,να γνωριστούμε,να δεις τα ενυδρεία μου για να πάρεις μια ιδέα από κάποια είδη κιχλίδων και από τις δύο λίμνες και να τα πούμε πιο άνετα πίνοντας τον καφέ μας.Θα σου στείλω με π.μ. τα τηλέφωνα μου και θα σε περιμένω. Κοίταξε στον παρακάτω σύνδεσμο φωτογραφίες και βίντεο από ην παρουσίαση του αντίστοιχου ενυδρείου:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79237
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-14, 23:35
johnrc Ο χρήστης johnrc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Πέτρο θα χαρώ πολύ να πιούμε καφεδάκι, να
γνωριστουμε και να πάρω και ιδέες, θα περιμένω στοιχεία σου.
Το περιβάλλον των κιχλιδων δεν μου αρέσει, θέλω φυτεμένο....τουλάχιστον για την ώρα.Το βασικότερο μου πρόβλημα είναι τι μάρκα και πιο υπόστρωμα να βάλω καθώς αν μπορώ-πρέπει να βάλω και κάποιο είδος χαλίκιού κατα προτίμηση μαύροή μιξη καφέ μαυρο.και γενικότερα τι πρεπει να βάλω από υλικά πριν το διακοσμίσω με ξύλα πέτρες και τα συναφή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-14, 08:01
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

αφου θες φυτεμενο καλυτερο αγορασε ενα καλο υποστρομα απο πετ σοπ,θες βεβαια πολλα κιλα γιατι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μεγαλο και θα σου κοστισει αλλα θα αξιζει...

απο ψάρια και εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα προς κιχλιδες αφρικης!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-14, 10:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnrc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
παρότι νέος μπήκα κατευθείαν στα βαθειά.Μετο από ένα ρίο 400 που χάρισε έ νας φίλος, μιας που μετακομίζω αποφάσισα να πάρω το μεγάλο anubias 1800 απ το pet city.Θέλω να το έχω αρκετά φυτεμένο με ρίζες πέτρες και τα συναφή.Από ψάρια έχω κυρίως τέτρα κοπαδάκια των 10 ατόμων .Έχω ήδη από εξοπλισμό μπουκαλα co2 βρήκα controler και ένα μεγάλο φίλτρο από ένα παλικάρι του φόρουμ και μου λοιπουν ακόμα ηλεκτροβάνα και ηλεκτροβαλβίδα και κάτι ψιλολόγια. Ερωτήσεις λοιπον.....

1)Τι υπόστρωμα βάζω?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809


2) Μπορώ να βάλω από πάνω άμμο?αξίζει? Έχει ταλαιπορία μετά με το καθάρισμα? Βρομίζει γρήγορα?
Αν αξίζει να βάλεις κάτι πάνω απο το υπόστρωμα ή αν αξίζει να βάλεις άμμο?
Οι επιλογές σου σε στρωμα & υποστρωμα, εξαρτώνται σημαντικά απ τα ψάρια και τα φυτά που θα επιλέξεις
πχ εγώ χρησιμοποιώ το manado της jbl - και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (παρόλο που οι απόψεις διίστανται)
3)Αν όχι άμμο τότε τι? Για μεγαλύτερα ενυδρεια κι εφόσον δεν μπλέξω με απαιτητικά φυτά - κι εφόσον τα ψάρια που εχω το "επιτρέπουν", επιλέγω υλικά από καταστήματα με είδη κήπου
πχ http://www.xomatexniki.gr/

Μαύρη άμμος /Ασπρη χαλαζιακή άμμος /Ιδανική για ενυδρεία /5¤ / 10κιλά


4) να μπλέξω διάφορα υποστρώματα?κατι σκόνες που έχω δει σε βιντεάκια τι είναι? Βάζω και τέτοια? όταν λες "σκόνες"???
5) μπορώ να αξιοποιήσω το υπάρχον ενυδρείο που δουλεύει από άποψη βιολογίας κτλ. και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθίσω?
Οχι απλά μπορείς, αλλά επιβάλεται. Θα πρέπει να πάρεις βιολογικό υλικό από το παλιο ενυδρείο και να το μεταφερεις στο νεο. Υπαρχουν αρκετά θέματα για να διαβάσεις σχετικά με το μπόλι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F0%EF%EB%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά διαβάζω διάφορες απόψεις και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ......... ευχαριστώ
Αρχικά πρέπει να καταλήξεις στα ψάρια που θα επιλέξεις...τα υπόλοιπα (φυτά, στρωμα,υποστρωμα) είναι εξάρτηση των ειδών που θα φιλοξενήσεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-14, 15:09
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε μου Γιάννη καλημέρα,σου έχω στείλει π.μ. με τα τηλέφωνα μου.Τηλεφώνησε μου για να σου πω πως θα έρθεις,είναι εύκολο.Ποιος σου είπε ότι τα Αφρικάνικα ενυδρεία δεν έχουν φυτά;Το πόσες πέτρες χρειάζεσαι εξαρτάται από το είδος των κιχλίδων του ενυδρείου.Δεν είναι όλα ''νταμάρια'' αλλά και τα ''νταμάρια'' έχουν την χάρη τους και τα φυτά τους.Τα συνήθη φυτά που συναντάς σε ''Αφρικάνικα''ενυδρεία είναι:

1 ) ceratophyllum
2 ) vallisneria
3 ) anubias
4 ) anubias nana
5 ) anubias barteri
6 ) anubias gigantea
7 ) anubias congensis
8 ) crinum

Αυτά είναι όπως είπα τα συνήθη και δεν είναι δύσκολα φυτά,δεν χρειάζονται υπόστρωμα λίπασμα,η χαλαζιακή άμμο carat 6 που τους έχω τους είναι μια χαρά.Αν το φυτέψεις πολύ θα τους φτάνουν 3 καπάκια το περισσότερο Flourish σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού.Εγώ για να καταλάβεις σ' αυτά τα λίτρα βάζω για 4 anubias και 3 crinum 2 καπάκια κάθε 15-20 μέρες και είναι υπέραρκετά.Πιστεύω πως αν πας σε Tanganyika ένα είδος tropheus, julidochromis, cyprichromis,paracyprichromis leptosoma & κοχυλόψαρα neolamprologus multifasciatus και αρκετά κοχύλια που δεν θα ήταν μόνο λειτουργικά αλλά και διακόσμηση δεν θα χρειαζόσουν πολλές πέτρες και δεν θα γινότα νταμάρι. Ο καταλληλότερος και να σου πει για τα φυτά - που είναι το βασικό που σ' ενδιαφέρει - και στην ιχθυοσύνθεση για τέτοιο Αφρικάνικο ενυδρείο είναι ο ''Μεγάλος Αρχηγός'' ο Κλεόβουλος.Είναι κρίμα να χαραμίσεις ένα τέτοιο ενυδρείο.Δες το δικό μου Α 1800 που δεν είναι πολύ φυτεμένο χωρίς να σημαίνει πως δεν έπρεπε να βάλω περισσότερα και σε περιμένω να το δεις και από κοντά!!!




,Μην τρομάζεις από το ''νταμάρι'' μου γιατί μ' αρέσουν τα ''νταμάρια'' και φιλοξενεί 2 είδη tropheus.Θα σου δείξω μια φωτό από άλλο Tanganyika περισσότερο φυτεμένο και υπάρχουν κι άλλα με λιγότερη πέτρα αλλά δεν αντέχει το θέμα περισσότερες φωτό από 3.

-------------------------
Εγώ Γιάννη μπορώ να σε προμηθεύσω με λευκή χαλαζιακή carat 6που 'ναι η καλύτερη με 7Ε/5κιλο (όσο την βρίσκω δηλαδή από κάποιον,γιατί στα pet shop αν τη βρεις η τιμή της είναι απαγορευτική).
-------------------------
Αφού τα λέμε από μακρυά και δεν σε διακόπτω θα συνεχίσω να σου δείχνω φωτογραφίεςμ από κάποια Tanganyika γιατί γι΄αυτή τη λίμνη σε βλέπω αφπού θες ν' αποφύγεις τις πολλές πέτρες για να βάλεις φυτά.






Όλ' αυτά που σου στέλνω τα ζηλεύω και θα 'θελα να είναι κι αυτά δικά μου κι ας μην είναι ''νταμάρια''!!!
-------------------------
Ένας ακόμη φίλος νεότερος στα ηλικιακά χρόνια αλλά όχι στα ενυδρειακά λέγεται chris7 και δεν βάζει τόση πέτρα αλλά κοίτα πόσο ωραία στήνει ένα Tanganyika. Σκέφτομαι και θέλω το επόμενο μου ενυδρείο να 'ναι ~1000lt και λέω όταν τα καταφέρω να του ζητήσω να με βοηθήσει στο aquascaping.




Είναι ένα Rio 400 με tropheus,φαντάσου το κι εσύ με συμπλήρωμα φυτών μιας και σ' αρέσουν και δεν κινδυνεύουν από τα ψάρια.

WELCOME TO AFRICA !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 10-05-14 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούργιος με πάρα πολλές απορίες !! gkontos Αρχάριοι γλυκού νερού 10 18-12-12 00:33
πολλές απορίες!!!!!!!!! sunsity DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 29-10-12 18:45
Απορίες πολλές... puntomad Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 15-10-11 19:57
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου Chief Αρχάριοι γλυκού νερού 55 30-12-10 23:57
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Costa Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-12-09 17:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05404 seconds with 13 queries