Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-13, 14:01
NikosC Ο χρήστης NikosC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2013
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to NikosC
Προεπιλογή συγκατοικος για μονομαχο

Καλησπερα!

Ειμαι νεος στο χομπυ.. εχω ενα μονομαχο σε ενα μικρο ενυδριο 8-9 λιτρων και συντομα θα τον μεταφερω σε μεγαλυτερο (± 20-25 λιτρα, λογω χωρου δε μπορω να παω σε μεγαλυτερο). Σκεφτομουνα να βαλω κανενα συγκατοικο, και ειχα στο μυαλο μου ή για καποιο σαλιγκαρι, ή για χελωνα..

Τα σαλιγκαρια μου τα προτειναν σε ενα pet shop, αλλα μου ειπαν οτι μπορει να φαει τα φυτα

Τη χελωνα τη σκεφτηκα πριν λιγο αλλα δε ξερω αν μπορουν να μπουν στο ιδιο περιβαλλον, και δεν εχω δει ποτε να το κανει κ κανενας οποτε δε ξερω αν ειναι εφικτο.

Τι αλλες επιλογες εχω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-13, 14:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ξεκίνα με σωστό και μεθοδικό διάβασμα

Για κάθε θέμα που σ ενδιαφέρει διάβασε τα ανάλογα υπομνήματα και χρησιμοποίησε το κουμπί της αναζήτης
Πχ βάλε τη λέξη χελώνα...και θα διαπιστώσεις πολύ σύντομα...πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φιλοξενήσεις χελώνα μαζί με μονομάχο, πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φιλοξενήσεις χελώνα σε τόσα λίγα λίτρα και χωρίς να υπάρχουν οι σωστές συνθήκες

Σαλιγκάρια που ΔΕΝ τρώνε φυτά υπάρχουν πάρα πολλά
Πως θα τα βρεις? Πας στην ανάλογη ενότητα...και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις
Και μια τελευταία συμβουλή : ¶σε τους πετσοπάδες να λένεεεε
Κάθε φορά να πηγαίνεις ξέροντας ήδη τι θέλεις απ το συγκεκριμένο μαγαζί. Αν πηγαίνεις χωρίς πλάνο ή αν πηγαίνεις με σκοπό να πάρεις σωστές συμβουλές από πετσοπα...είναι σαν να περιμένεις να πιάσεις το τζόκερ χωρίς να παίξεις δελτίο!!!

Καλό διάβασμα! (τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου μπορείς να τις δώσεις μόνος σου αν διαβάσεις 3 διαφορετικές ενότητες : Α. Μονομάχοι http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39 Β. Χελώνες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490 Γ. Σαλιγκάρια)

Δεν ανέφερα τπτ για μετρησεις νερού, για τα λίγα λίτρα που έχεις...κλπ...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-13, 14:35
giokarakannas Ο χρήστης giokarakannas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: Λευκωσια, Kυπρος
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

μην ακους ποτε τι σου λενε οι πετσοπαδες παντα λενε αυτο που τους συμφερει και δεν τους ενδιαφερουν τα ζωντανα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-13, 14:41
NikosC Ο χρήστης NikosC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2013
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to NikosC
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

αυτό για τα pet shop το διαπίστωσα όταν πήγα να πάρω το μονομάχο και μου πρότειναν ακόμα πιο μικρές γυάλες με τη δικαιολογία κοίτα τα έχουμε στο ποτήρι και δε παθαίνουν τίποτα... αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.. για αυτό και τώρα ψάχνω μεγαλύτερο ενυδρείο.

θα κοιτάξω τα σαλιγκάρια! δεν ήξερα ότι υπάρχουν είδη που δε τρώνε τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-13, 14:44
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καλο ειναι να υπαρχει αλγη στο ενυδρειο και να συμπληρωνεις εσυ απο κανα λαχανικο για να μην στραφουν ως εσχατη λυση στα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-13, 15:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σαλιγκαρια εχουμε οι περισσοτεροι και σιγουρα δεν τρωνε τα φυτα. Μερικα ειδη που το κανουν αυτο υπαρχουν, βεβαια, αλλα εξαρταται το ειδος και κυριως, αν τα ταϊζεις. Μην ξεχνας οτι ειναι και αυτα ζωντανοι οργανισμοι.

Τωρα για το μονομαχο, δεν θα σταθω στην τραγικη απαντηση οτι μια χαρα ζουν στα ποτηρακια. Και εσυ μπορεις να ζησεις σε ενα ασανσερ, που μαλιστα ποτε δεν καθαριζεται. Απλα δεν θα προλαβεις να γερασεις

Θα σου προτεινα να ανεβασεις τα λιτρα σε τουλαχιστον 50, ωστε να ειναι καλυτερα τα πραγματα για το ψαρακι. Δεν ειναι μονο θεμα λιτρων, αλλα και το γεγονος οτι οσο περισσοτερα ειναι τα λιτρα, τοσο πιο ευκολη ειναι η διατηρηση σταθερων συνθηκων απο ενα μη εμπειρο χομπιστα. Σε μικρα ενυδρεια, ακομα και ενας πολυ εμπειρος χομπιστας, δυσκολα θα κρατησει σταθερες συνθηκες. Απλα θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες.

Κοιταξε για κατι μεγαλυτερο και σιγουρα, διαβασε αρκετα για τις αναγκες αυτου του πραγματικα υπεροχου ψαριου. Οι σωστες συνθηκες νερου ειναι αυτες που θα τον κανουν ευτυχισμενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-13, 15:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

1. Μη βαζεις τιποτα ζωντανο σε λιγοτερα απο 50-60 λιτρα.
Εκτος οτι μιλαμε για κελι απομονωσης, υπαρχει και το πρακτικο ζητημα οτι ΚΑΝΕΙΣ -ουτε σε εξειδικευμενο εργαστηριο- δε μπορει να κρατησει σταθερες συνθηκες σε λιγοτερα λιτρα.

2.ο μονομαχος ειναι ψαρι 6-7 εκατοστων, πραγμα που σημαινει με τον κανονα του 1:10 οτι θελει γυρω στα 60-70 εκατοστα μηκος ενυδρειου.
Τωρα το τι λεει ο καθε πετσοπας και ο καθε παρακμιακος ενυδρειοπατερας ας το κρατησει για τον εαυτο του, να μη μολυνει και τους νεους χομπυστες με τις γνωστες ηλιθιοτητες (ευτυχως η κατασταση καπως αρχιζει να καλυτερευει, αλλα με ρυθμους χελωνας)

3. ΜΗΝ ακους τους εμπορους. Οι πετσοπαδες που ειναι και χομπυστες ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου. Στην τελικη εμποροι ειναι και οχι κατι αλλο... Πηγες ποτε στην ταμεια του Σκλαβενιτη να ρωτησεις πως φτιαχνονται τα ντολμαδακια?

4. αν το προβλημα ενος σωστου χωρου ειναι οικονομικο, μπορεις ανετα να φτιαξεις diy ενυδρειο. Πληροφοριακα τα 150 λιτρα κοστιζουν σε τζαμια και σιλικονες γυρω στα 30 ευρω. Αν θες βοηθεια εδω ειμαστε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-13, 15:36
NikosC Ο χρήστης NikosC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2013
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to NikosC
Προεπιλογή

λογω χωρου εχω περιοριστει στα 25 λιτρα.. οποτε θα πρεπει να δω για μεγαλυτερο;
εκτος αν βρω καποιο που ειναι αρκετα ψηλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-13, 15:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

συγνωμη αλλα οταν επιλεγουμε να ασχοληθουμε με κατι ζωντανο, υποτειθεται εχουμε το χωρο, διαφορετικα δεν ασχολουμαστε.
Κι εγω αγαπαω τους ελεφαντες (πραγματικα) αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρω εναν στο σπιτι μου?


τεσπα, δε νομιζω να υπαρχει τοοοοσο μεγαλο προβλημα χωρου για να μπει ενα ενυδρειακι 60-70 cm μηκους οσο κι αν πασχεις απο χωρο...
Αφου αποφασισες να ασχοληθεις με ενυδρειο, πετα καποιο επιπλο που δε χρειαζεται η καποιο διακοσμητικο ή φτιαξε μια βαση ή ή ή...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-13, 17:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη βαλεις ουτε σαλιγκαρια (μαλλον για apple snail σε πανε).
Αυτα υπολογιζονται στην ιχθυοφορτωση σαν δυο μονομαχοι το ενα σαλιγκαρι.
Αν βρεις zebra nerite ΟΚ. Αλλα να ξερεις οτι τα θηλυκα, κολλανε αυγα παντου, που δεν ξεκολλανε ουτε με σκαρπελο (και φυσικα δεν βγαινουν ποτε μικρα αφου τα αυγα των nerite θελουν υφαλμυρο νερο για να εκκολαφθουν)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η νεα μου συγκατοικος klipitiklopos ¶λλα ζώα 124 08-12-13 22:29
Τι συγκατοικος με ινδιανακια και κορυ achisael Αμαζόνιος και περίχωρα 10 01-09-13 16:30
Επιλογη γατόψαρου-συγκατοικου.. platy Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 24-05-12 10:35
Ο νεος μου συγκατοικος Tricky ¶λλα ζώα 26 02-10-08 23:42
Firemouth cichlid πιθανος συγκατοικος για ροδοστομους-αεναος mikenuke Κιχλίδες Κ. Αμερικής 7 21-01-05 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04693 seconds with 13 queries