Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-13, 12:52
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Σύνθεση ψαριών.

Μετά από 3-4 μήνες στο χόμπι και στην παρέα σας ήρθε η ώρα να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Για αρχή θα πρέπει να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί με βοηθήσατε, με τα όσα γράφετε, να αποφύγω και να διορθώσω πάρα πολλα λάθη που κάνουν όσοι είναι καινούργιοι.
Η ερώτηση μου είναι για την σύνθεση των ψαριών. Έχω ένα ενυδρείο 200 lt με 10 αρλεκίνους και 8 νέον και θα ήθελα να βάλω και 1 ζευγάρι με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος πχ Drarf ή Pearl gourami αλλά έχω μπερδευτεί με όσα μου λένε. Όποιος έχει να μου προτείνει κάτι που να ταιριάζει με τα ψαρια μου και να μη γίνει ρινγκ μέσα ας μου πει την γνώμη του...
Να σας πω ότι το ενυδρείο δουλεύει 1,5 μήνα και προσπαθώ να ρίξω το pH στα 6,8 περίπου με τύρφη και φύλλα.

Και πάλι να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα όσα έχω μάθει από όλους σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-13, 13:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω διατηρησει σε 200 λιτρα pearl gourami με αρλεκινους και cardinal tetra κ.α, με απολυτη επιτυχια.
Μη το φοβασαι.

tips:
- Μην εχεις δυο κοπαδια μεσα απο μικροψαρα. Καλυτερα ενα και μεγαλο. - Τα neon δωστα και βαλε στη θεση τους, κι αλλους αρλεκινους. Οχι πως θα υπαρχει προβλημα (οπως σου εγραψα ειχα κι εγω cardinal μεσα), αλλα ειναι πιο ωραιο το μεγαλο κοπαδι και δεν μπερδευονται και μεταξυ τους στην κινηση κλπ. Ειναι και βιοτοπικα σωστο αφου τα gourami και οι αρλεκιινοι ειναι ψαρια south east asia ενω τα neon, south america.
- Φροντισε στη μια μερια του ενυδρειου, η επιφανεια να ειναι ηρεμη χωρις κινηση, για να χτιζει τη φωλια του ο αρσενικος. Μπορεις να το κανεις, ειτε προφυλάσσοντας το με φυτα επιφανειας, ειτε κανωντας κι απο κατω τρυπες στο spraybar του φιλτρου, ειτε και τα δυο.
- Βαλε μονο ενα αρσενικο στο ενυδρειο με πανω απο δυο θηλυκα (2-4 ειναι ΟΚ).


ΥΓ Καλως ηρθες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-13, 17:02
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το βιντεάκι σου το είχα δει όταν άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για τα γκουράμι και ήταν μια αφορμή για να κολλήσω... Φανταστικό το ενυδρείο σου!!! Αρκετοί από εδώ μέσα είστε καλλιτέχνες.

Η αλήθεια είναι όπως λες ότι τα νέον μπλέκονται πολλές φορές και χαλάνε την κίνηση των αρλεκίνων, οι οποίοι είναι ότι πιο όμορφο έχω δει σε κοπαδόψαρο. Έχω σκεφτει κι εγώ να βγάλω, κάποια στιγμή, τα νέον και σκεφτόμουν να βάλω στη θέση τους τα danio margaritatus μιας και είναι πιο μικρά... με την ελπίδα ότι θα είναι πιο διακριτικά...
Αφού πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα λέω να δοκιμάσω, μάλλον με dwarf gourami.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Help με σύνθεση CHRIS4204 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-10-08 15:00
Σύνθεση ψαριών - Καρδινάλιοι + αμάνο + ?? gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-07-08 16:12
Σύνθεση - 40 L nezard Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-03-07 12:10
Σύνθεση ψαριών petran Γλυκό νερό - Γενικά 11 30-08-06 12:41
Νέα Σύνθεση... qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 6 11-09-05 18:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03169 seconds with 13 queries