Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-13, 11:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Στήσιμο Νοσοκομείου

Εχω ενα 90αρι που κάθετε στην αποθήκη και μου πιανει χωρο, σκεφτόμουν λοιπόν αντι να το εχω και να κάθετε να το κάνω νοσοκομειακό. εχω ρευμα στην αποθηκη, θα ειναι ενα θεμα η αλλαγές νερου, αλλα τι να κανω! 3ο ενυδρείο στο σαλονι δεν μπαίνει!

έχω φίλτρα (απο το 220αρι που ειχα πάρει εσωτερικά) έχω καβατζα θερμοστάτη 150watt, θα βαλω και μια απλη λάμπα φθορίου 5000κ. δεν σκοπεύω να βάλω υπόστρωμα,χαλίκι κτλ η διακοσμητικά, αυτο που σκεφτόμουν ομως ηταν οτι εχω 2 ενυδρεία με διαφορετικό νερο (απο συνθήκες) στο νοσοκομειακό τι θα πρεπει να εχω απο συνθήκες? και οταν θα πρεπει να βαλω καποιο ψαρι εκει θα πρεπει να κανω προσαρμογή?

γενικα πειτε καμια ιδεα, και τι θα χρειαστώ για ενα σωστό νοσοκομείο

επίσης αν δεν εχω μέσα ψάρια θα πρέπει να ρίχνω κάθε πότε τροφή για να διατηρώ βιολογία? και το φως θα χρειάζεται να ανάβει αν δεν εχει μεσα ψαρι?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-13, 11:10
gmaravelisvet Ο χρήστης gmaravelisvet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

τι ενυδρεία είναι, και τι ψάρια φιλοξενούν? Αρρωστένουν τόσο συχνά ώστε να λειτουργείς συνέχεια ένα ενυδρείο εξτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-13, 11:14
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Σε ενα νοσοκομειο το φως ειναι κατι περιττο και δεν χρειαζετε καθως θελουμε να χαλαρωσει το ψαρι οσο ποιο πολυ γινετε!Το νοσοκομειο δεν δουλευει συνεχεια αλλα ειναι παντα ετοιμο να αρχισει λειτουργια με μπολιασμα απο το κεντρικο ενυδρειο που προερχεται το ψαρι καθως και νερο απο εκεινο το ενυδρειο για να εχουμε ιδιες συνθηκες!Και απο διακοσμητικα θα ελεγα τιποτα μεσα μονο το ψαρι και αρκετες ωρες σκοταδι για να ειναι χαλαρο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-13, 11:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

στα ενυδρεία τύπου νοσοκομείο δεν χρησιμοποιούμε στρωμένο φίλτρο αφού οι θεραπείες καταστρέφουν τη βιολογία, αλλά αεραντλία και δε νομίζω ότι πρέπει να είναι γεματο με νερό και να τρέχει συνέχεια, αλλά όταν παρουσιαστεί το προβλημα.
περισσότερα από τους πιο έμπειρους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-13, 11:22
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmaravelisvet Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ενυδρεία είναι, και τι ψάρια φιλοξενούν? Αρρωστένουν τόσο συχνά ώστε να λειτουργείς συνέχεια ένα ενυδρείο εξτρα?
στο ενα (60λιτρα) εχω ph 8 με guppy και apple snail, στο αλλο (220λιτρα) εχω σκαλαρια με ph 6.5

δεν ειναι οτι αρρωσταίνουν συνεχεία(μεχρι τωρα, 3 μήνες, πάντως ολο και καποιο βγάζει πρόβλημα κυρίως τα θυλικα guppy) ειναι οτι οταν θελω να κανω θεραπεία στο μικρο πρεπει να βγαλω τα σαλιγκάρια, και οταν θελω να κανω θεραπεία στο μεγαλο ειναι μανούρα να ανοιξω το φιλτρο και να βαλω ανθρακα μετα την θεραπεία. ασε που εχω παρατηρήσει και προβληματα στα φυτά απο θεραπείες, και οσο καπιο ασθενεί τα αλλα εχουν επιθετική συμπεριφορά ως προς το ατομο. + οτι ενα νοσοκομειακό μπορει να χρησιμοποιηθεί για γέννες, απολυμάνσεις νεων ψαριων φυτων κτλπ

επίσης αφου εχω ολα τα υλικα και κάθονται δεν μου κοστίζει τίποτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
στα ενυδρεία τύπου νοσοκομείο δεν χρησιμοποιούμε στρωμένο φίλτρο αφού οι θεραπείες καταστρέφουν τη βιολογία, αλλά αεραντλία και δε νομίζω ότι πρέπει να είναι γεματο με νερό και να τρέχει συνέχεια, αλλά όταν παρουσιαστεί το προβλημα.
περισσότερα από τους πιο έμπειρους
ναι το εχω διαβάσει αυτο, απλα σκεφτόμουν μηπως το εχω για πολλαπλή χρηση, καραντίνα - γεννηστρα - απολύμανση - απομόνωση -νοσοκομείο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα νοσοκομειο το φως ειναι κατι περιττο και δεν χρειαζετε καθως θελουμε να χαλαρωσει το ψαρι οσο ποιο πολυ γινετε!Το νοσοκομειο δεν δουλευει συνεχεια αλλα ειναι παντα ετοιμο να αρχισει λειτουργια με μπολιασμα απο το κεντρικο ενυδρειο που προερχεται το ψαρι καθως και νερο απο εκεινο το ενυδρειο για να εχουμε ιδιες συνθηκες!Και απο διακοσμητικα θα ελεγα τιποτα μεσα μονο το ψαρι και αρκετες ωρες σκοταδι για να ειναι χαλαρο!
ωραία, ακόμα καλύτερα. στην αποθήκη ποιο ήσυχα και σκοτεινά δεν γίνεται!
για τις άλλες χρήσης όμως χρειάζεται φως?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 07-03-13 στις 11:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-13, 11:27
gmaravelisvet Ο χρήστης gmaravelisvet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

κατα την γνώμη μου το 90λιτρο για θεραπεία σε gubby είναι μεγάλο...οσο για τα σκαλαρια αρκετό...ιδανικό θα ήταν το 60λιτρο νοσοκομείο, καραντινα και γεννηστρα και το 90 λιτρο gubby...
Ο φωτισμός δεν χρειάζεται καθώς θέουμε να μειώσουμε το στρες...οπωσ και διακόσμηση...
Νέρο χρειάζεται το νερό που έχεις στο ενυδρείο γιατί το καινούργιο ακόμα και με καλη προετοιμασία θα στρεσσάρι το άρρωστο ψάρι.και δεν χρειάζεται προσαρμογή..ενώ το φίλτρο δεν είναι απαράιτητο.καθώς θα μείνουν λίγες μέρες και στο διάστμα αυτό θα γίνουν αρκετές αλλαγές νερού με καλά προετοιμασμένο νερό...Αν απαιτειθει βάζεις μπόλι απο το φίλτρο του κυριώς ενυδρείου για μακροχρόνια φιλοξενία...
Η αεραντλία είναι σημαντική...
Μετά την θεραπεία βάζεις άνθρακα και τακτικές αλλαγές νερου..
Α, επίσης ένα μικρό ενυδρείο κανει οικονομία και στα φάρμακα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-13, 11:44
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmaravelisvet Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, επίσης ένα μικρό ενυδρείο κανει οικονομία και στα φάρμακα...
+1 πολυ συμαντικος παραγοντας αλλο να κανεις θεραπεια σε ενα 30λιτρο και αλλο σε ενα 90 λιτρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-13, 11:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmaravelisvet Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα την γνώμη μου το 90λιτρο για θεραπεία σε gubby είναι μεγάλο...οσο για τα σκαλαρια αρκετό...ιδανικό θα ήταν το 60λιτρο νοσοκομείο, καραντινα και γεννηστρα και το 90 λιτρο gubby...
Ο φωτισμός δεν χρειάζεται καθώς θέουμε να μειώσουμε το στρες...οπωσ και διακόσμηση...
Νέρο χρειάζεται το νερό που έχεις στο ενυδρείο γιατί το καινούργιο ακόμα και με καλη προετοιμασία θα στρεσσάρι το άρρωστο ψάρι.και δεν χρειάζεται προσαρμογή..ενώ το φίλτρο δεν είναι απαράιτητο.καθώς θα μείνουν λίγες μέρες και στο διάστμα αυτό θα γίνουν αρκετές αλλαγές νερού με καλά προετοιμασμένο νερό...Αν απαιτειθει βάζεις μπόλι απο το φίλτρο του κυριώς ενυδρείου για μακροχρόνια φιλοξενία...
Η αεραντλία είναι σημαντική...
Μετά την θεραπεία βάζεις άνθρακα και τακτικές αλλαγές νερου..
Α, επίσης ένα μικρό ενυδρείο κανει οικονομία και στα φάρμακα...
το 90αρι εχει πλατος 45cm το 60αρι 30cm, εκει που το εχω δεν με περνει να βαλω πιο πλατη λογο επιπλου, γιατο και τα εχω ετσι. αεραντλια υπαρχει,απλα ξεχασα να την αναφερω.

οποτε καλύτερα να μην βαλω νερο μεσα και οταν θελω να κανω κάποια θεραπεία κλπ να κατεβάζω καμια 40αρια λιτρα μαζι με το ψαρι, να βαζω αντισταση αεραντλία και φιλτρο μεσα απλα για κυκλοφορία και ανθρακα στο τελος.
Σε περιπτωση που θελω γεννα η απολύμανση? η απομόνωση για καποιες μερες σε καποιο επιθετικό ψαρι?

το φιλτρο μπορω να το εχω ξαπλωμένο? γιατι αν δεν εχει φουλ νερο δεν με περνει σε υψος ουτε για το φιλτρο ουτε για την αντισταση,

α, και ποια ειναι η καλυτερη θερμοκρασια νερου για αυτες τις περιπτωσεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 πολυ συμαντικος παραγοντας αλλο να κανεις θεραπεια σε ενα 30λιτρο και αλλο σε ενα 90 λιτρο
ποσο μαλλον στο 220λιτρο! χτες ξεκίνησα Hexamita και η αναλογία ηταν 50 σταγόνες! 2,5ml δλδ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 07-03-13 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-13, 12:02
gmaravelisvet Ο χρήστης gmaravelisvet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

το φίλτρο δεν έχει πρόβλημα...την εξοδο του νερού πρείπει να προσέχεις..να εινια εκτος της ζώνης εισόδου για να κανει κυκλοφορία...

Η θερμοκρασία εινια πολύ σημαντική για τον μεταβολισμό..ειδικά στα φάρμακα...

Επεισης και στην αναπτυξη βακτηριών, παρασίτων και ιων..η θερμοκρασία παιζει καθοριστικό ρόλο..
Γενικά οι χαμηλες μειώνουν τον πολλαπλασιασμό αλλα μειώνουν και τον μεταβολισμό και δεν ενδεικνυται...

Καλύτερα κατα την γνώμη μου να επιλλέγουμε υψηλές θερμοκτασιές...με σταδιακή αύξηση φυσικά...και πάντα μέσα στα επιτρεπτα όρια για το κάθε είδος...με το πέρας της θεραπέιας..κατεβάζουμε αντίστοιχα τις θερμοκρασίες και αναμένουμε μερικές ημέρες για τυχόν υποτροπές...
φυσικά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τον μολυσματικό παράγοντα και τισ θερμοκρασίες που παρουσιαζει έξαρση, ωστε να τισ αποφευγουμε

χαρακτηριστικο παράδειγμα τo ich στα χρυσόψαρα..που αναπ΄τυσεται σε 23-24βαθμούς..ενώ σε χαμηλές και υψηλές δεν έχουμε περιστατικά...γιαυτο και έχει έξαρση το φθινόπωρο και την άνοιξη...και γενικά τις εποχές αυτές εχουμε εξαρση ασθενειών λόγω μεταβολής της θερμοκρασίας..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-13, 12:47
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Στήσιμο Νοσοκομείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα 90αρι που κάθετε στην αποθήκη και μου πιανει χωρο, σκεφτόμουν λοιπόν αντι να το εχω και να κάθετε να το κάνω νοσοκομειακό. εχω ρευμα στην αποθηκη, θα ειναι ενα θεμα η αλλαγές νερου, αλλα τι να κανω! 3ο ενυδρείο στο σαλονι δεν μπαίνει!

έχω φίλτρα (απο το 220αρι που ειχα πάρει εσωτερικά) έχω καβατζα θερμοστάτη 150watt, θα βαλω και μια απλη λάμπα φθορίου 5000κ. δεν σκοπεύω να βάλω υπόστρωμα,χαλίκι κτλ η διακοσμητικά, αυτο που σκεφτόμουν ομως ηταν οτι εχω 2 ενυδρεία με διαφορετικό νερο (απο συνθήκες) στο νοσοκομειακό τι θα πρεπει να εχω απο συνθήκες? και οταν θα πρεπει να βαλω καποιο ψαρι εκει θα πρεπει να κανω προσαρμογή?

γενικα πειτε καμια ιδεα, και τι θα χρειαστώ για ενα σωστό νοσοκομείο

επίσης αν δεν εχω μέσα ψάρια θα πρέπει να ρίχνω κάθε πότε τροφή για να διατηρώ βιολογία? και το φως θα χρειάζεται να ανάβει αν δεν εχει μεσα ψαρι?
Αν θες γιατρο στειλε μου π.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-13, 12:50
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες γιατρο στειλε μου π.μ.
τι εννοείς?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-13, 12:59
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Στήσιμο Νοσοκομείου

Πλακα κανω
Αναφερεις περι στησιματος νοσοκομειου κι εκανα πλακα να βαλεις μεσα και γιατρο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα κανω
Αναφερεις περι στησιματος νοσοκομειου κι εκανα πλακα να βαλεις μεσα και γιατρο
οκ!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο 250 λιτρου Peyote Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 25 01-04-13 21:17
Στήσιμο απ'την αρχή geo Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 1 05-07-12 18:41
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο βράχου arkoujohn Θαλάσσια Βιολογία 9 05-06-09 17:06
Οργάνωση ενυδρείου νοσοκομείου jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 3 29-08-06 15:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05739 seconds with 13 queries