Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-13, 12:08
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Βοήθεια για ψαροσύνθεση

Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.
Επιτρέπεται;;
Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.
Επιτρέπεται;;
Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;
Κανείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 19-01-13 στις 12:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-13, 14:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα ειδος που σου αρεσει και να βαλεις αυτο σε χαρεμακι. Σε λιγο καιρο δεν θα προλαβαινεις να χαριζεις. Τα ζωοτοκα απο τη φυση τους, αυτο που κανουν ολη την ωρα ειναι να ψαχνουν για να ζευγαρωσουν. Αν βαλεις μονο αρσενικα, χαρουμενα δεν θα ειναι σιγουρα, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι και επιθετικα με τον καιρο. Ξιφοφοροι με πλατυ υβριδιζουν, να ξερεις, οπως και γκαπυ με εντλερ (οχι αν ειναι μονο αρσενικα, φυσικα).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-13, 01:19
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα ειδος που σου αρεσει και να βαλεις αυτο σε χαρεμακι. Σε λιγο καιρο δεν θα προλαβαινεις να χαριζεις. Τα ζωοτοκα απο τη φυση τους, αυτο που κανουν ολη την ωρα ειναι να ψαχνουν για να ζευγαρωσουν. Αν βαλεις μονο αρσενικα, χαρουμενα δεν θα ειναι σιγουρα, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι και επιθετικα με τον καιρο. Ξιφοφοροι με πλατυ υβριδιζουν, να ξερεις, οπως και γκαπυ με εντλερ (οχι αν ειναι μονο αρσενικα, φυσικα).
Τα Γκάπυ δε θα ήθελα να τα αποχωριστώ, απλά θέλω και κάτι μεγαλύτερο σε μέγεθος. Απλά αν βάλω χαρέμι και έχω και γέννες δεν ξέρω αν το ενυδρείο μου θα είναι κατάλληλο για όλα αυτά (Juwel Record 600 - 55lt περίπου καθαρά). Για τα Πλάτυ διάβασα πως αρρωσταίνουν εύκολα, ισχύει;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-13, 01:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, το κακο με τα ζωοτοκα ειναι οτι αυξανεται ο αρθμος τους συνεχως για να κρατηθουν σε μικρο ενυδρειο, γεγονος που οχι μονο περιοριζει σε ποικιλια ψαριων, αλλα αυξανει και την αναγκη για καλο εξοπλισμο σε οτι αφορα τη φιλτρανση.

Δεν ειχα ποτε πλατυ να πω την αληθεια, αλλα νομιζω τα γκαπυ ειναι που θεωρουνται πιο ευαισθητα απο τα ζωοτοκα γενικως.

Μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρι apple snail, παντως, αν θελεις. Εχουν πολυ γουστο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-13, 21:54
Stefanoc Ο χρήστης Stefanoc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Φαληρο,Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Tα γκουραμι σαν ειδος αναφορικα με τις απαιτησεις τους σε Ph και θερμοκρασια με ποια ειδη ταιριαζουν περισσοτερο?ΜΠορουν να συμβιοσουν με αλλου ειδους μικροτερα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ενυδρείο 330λτ Malawi.(τελικά Tanganyika)- Θέλω βοήθεια για ψαροσύνθεση ignatios Tanganyika 79 20-05-13 12:33
Ψαροσύνθεση για 114 λιτρα lordpektroni Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 13-06-12 02:20
Ψαροσύνθεση για 190 λ ShadowVValker Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 11-06-12 18:26
Βοήθεια για ψαροσύνθεση... Belafode Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 10-03-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03635 seconds with 13 queries