Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-12, 17:00
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή Kαι τωρα τι??250 λτ diy ready!

Την καλησπερα μου και τα χρονια πολλα στα παιδια του Φορουμ!Χθες τελειωσα το 4ταρτο και τελευταιο ενυδρειο μου 250 λτ!Οι διαστασεις μου βγηκαν 1χ0.50χ0.50 .Θα ηθελα να ρωτησω πριν αρχισω να το στηνω σιγα σιγα, σκεφτομουν να διαμορφοσω το αquascape του μονο με πετρες και ισως καμια ριζα χωρις να μπλεκξω παλι με φυτα[τα αλλα 3 ειναι τιγκα] !Επειδη θελω να το αφησω ως εχει στις σκληροτητες και με αρκετα αλκαλικο νερο τι ψαρακια μου προτεινετε να βαλω μεσα και πως στο περιπου να το διαμορφοσω?? Ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-12, 17:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεδομένου οτι τα ψάρια που βρίσκουμε στα μαγαζια ειναι tank bred μπορείς να βάλλεις οτι ψάρια θέλεις..θα σου πρότεινα aquascape με ξύλα ,μερικες σκουρες πέτρες ,και τριμμένα-ολοκληρα πλατανόφυλλα κάτω..απο ψάρια,ενα κοπαδι τετρα της αρεσκείας σου (θα πρότεινα καρδιναλιους) μετα καποια κιχλίδα (προτείνω κατι σε νανοκιχλίδες ή γιατι οχι firemouth αν σου αρέσουν ) και ίσως καποιο ανσιστρους ....επιλογές υπάρχουν πολλές..!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-12, 17:24
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

5-6 fancy χρυσόψαρα θα είναι οτι πρέπει για το ενυδρείο σου
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-12, 17:25
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Τασο και εγω σκεφτομουν για τετρα αλλα δεν ειμαι ακομη σιγουρος!!!Θελω να βαλω ψαρακια που να αρεσκονται στο σκληρο και αλκαλικο νερο γιατι δεν θελω παλι να μπλεξω με α/ο και τυρφη !Οσον αφορα το ακουασκειπ και εγω σκουροχρωμες πετρες προτιμω και καμια δυο ριζες!Μπορεις λιγο να μ στειλεις απο απο τα ψαρακια που μ ειπες τα details τους απο το seriouslyfish ??? και παλι ευχαριστω! Chris82 τα χρυσοψαρα δεν τα πολυ συμπαθω bro
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-12, 18:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
Chris82 τα χρυσοψαρα δεν τα πολυ συμπαθω bro
Και ομως θα τα λατρεψεις.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-12, 18:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+1 στον Chris82 και στον stav!

Προφανως δεν ειχες ποτε.. δεν εξηγητε αλλιως
Βαλε και δεν θα το μετανιωσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα χρυσοψαρα θα τα λατρεψεις οπως λατρευεις το μονομαχο, προκειται για ιδια κατηγορια ψαριων "με προσωπικοτητα".
Σε αλλη περιπτωση θα προτεινα γκουραμια αλλα δε θες κι αλλο με μαλακο νερο.
Τα tetra ειναι ομορφα βεβαια αλλα ειναι απλα κοπαδοψερα (χωρις προσωπικοτητες κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-12, 21:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεδομένου οτι τα ψάρια που βρίσκουμε στα μαγαζια ειναι tank bred μπορείς να βάλλεις οτι ψάρια θέλεις..
και λέγοντας αυτο εννοώ σε περιπτωση που δεν κατάλαβες οτι δεν θα πειράξε μια κιχλίδα που στο βιοτοπο της ζει σε πεχα 6 να την έχεις στο ενυδρείο σου σε πεχα 7.8...γιατι σε τετοιο πεχα γεννήθηκε και μεγάλωσε στο ενυδρειο του εκτροφεα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
και λέγοντας αυτο εννοώ σε περιπτωση που δεν κατάλαβες οτι δεν θα πειράξε μια κιχλίδα που στο βιοτοπο της ζει σε πεχα 6 να την έχεις στο ενυδρείο σου σε πεχα 7.8...γιατι σε τετοιο πεχα γεννήθηκε και μεγάλωσε στο ενυδρειο του εκτροφεα...

Τασο αυτο ειναι πολυ σχετικο, κι ενα παιδι αν το μεγαλωνες σε ενα περιβαλλον με 19% οξυγονο δε θα αναζητουσε καθαροτερο αερα γιατι σε αυτο θα ειχε συνηθισει, ομως θα ειχε σωστη υγεια καθ ολη τη διαρκεια της ζωης του?
Επισεις το ειδος νερου που ζει ενα ψαρι εχει συγκεκριμενους παθογονους οργανισμους (σε πιο οξινο νερο ειναι λιγοτεροι) και ετσι μετα απο εξελιξη χιλιετηριδων το καθε ψαρι εχει ικανοτητα να αντιμετωπισει τους συγκεκριμενους οργανισμους που ζουν στο βιοτοπο του.
Το να το βαζουμε να ζησει σε νερα με εντελως διαφορετικες συνθηκες ειναι σα να το αναγκαζουμε να φτιαξει ενα διαφορετικο ανοσιοποιητικο συστημα απο αυτο του ειδους του.
Ειναι πολυ πιθανο να προσαρμοστει βεβαια με τον καιρο, αλλα γιατι να κανουμε τους μικρους θεους επιβαλλοντας μια τετοια διαδικασια?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-12, 23:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εμενα η εμπειρία μου νικο και η πρακτική αυτο μου εχει αποδείξει μεχρι στιγμης...αλλα ας μην ειμαστε εκτος θεματος..εγω πρότεινα..ο φίλος μπορεί να πορευτεί !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-12, 23:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μπορει και να ειναι ετσι, απλα προσωπικα θεωρω ασφαλεστερο το να ζουν σε συνθηκες που ειναι πιο φιλικες στο dna τους (ακομα κι αν η διαφορα ειναι μικρη, κακο δεν κανει ετσι κι αλλιως)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-12-12, 11:57
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει και να ειναι ετσι, απλα προσωπικα θεωρω ασφαλεστερο το να ζουν σε συνθηκες που ειναι πιο φιλικες στο dna τους (ακομα κι αν η διαφορα ειναι μικρη, κακο δεν κανει ετσι κι αλλιως)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-12, 21:46
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

ολες οι προτασεις σας μου φανηκαν πολλοι δελεαστικες ειδικα αυτη με τις κιχλιδες!Απο την αλλη ηξερα οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρακια που σε γοητευουν με την συμπεριφορα τους αλλα ακομη δεν εχω καταληξει!Η αληθεια ειναι οτι η συσχετιση με τον μονομαχο μου μου αρεσε νικ γιατι πραγματικα ο μαγκας μονο που δεν μ μιλαει οταν παω κοντα .Μ αρεσουν τετοιες συμπεριφορεςσε σχεση με ενα απλο ειδος κοπαδοψαρου που απλα γυρνοβολαει το ενυδρειο και αυτο!Ολα εχουν την μαγεια τους αλλα ηδη εχω αρλεκινους μελανοταινιες οποτε μαλλον θα σας ακουσω αλλη μια φορα και θα φιλοξενησω με αγαπη και ενδιαφερον καποιο ειδος fancy χρυσοψαρου!Οσον αφορα τις παραμετρους και στα 3 ενυδρεια μου Τασο ειδα οτι οσο πιο πολυ γειτνιαζα τις σωστες παραμετρους τοσο πιο απροβληματηστα ηταν τα ενυδρεια μου!Δεν μπορω να πω οτι οι παραμετροι ειναι τελειοι και δεν νομιζω καποιος ακουαριστας να το εχει πετυχει απολυτα αλλα θεορω οτι οσο πιο φυσικο τοσο πιο σωστο!ΣΑΣ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις προτασεις σας ολους Φιλικα γιωργος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
α;θα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
almost ready (load warning) chriskousis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 24-08-06 19:16
Ready Aquarium Celda Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 17-08-05 13:54
hand-made vs ready aquarium και γενικές ερωτήσεις Celda Αρχάριοι γλυκού νερού 29 01-08-05 19:58
My master piece is ready pavlos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-10-03 10:31
Co2 is ready! γαυρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 32 12-01-03 19:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04908 seconds with 13 queries