Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 21-10-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν εκανα flush η αληθεια ειναι. Ηξερα οτι γινεται ετσι, απτο τοπικ του γιωργου, αλλα δεν τοχα κανει και ηθελα να δω αν θαχει διαφορα η μια ροη απτην αλλη. Δεν ειχα ιδεα πως θαπρεπε ναναι (ουτε εχω ).
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 29-10-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Hρθαν τα φυτα, ηρθε και ενα ανκιστρακι....μεγαλο...σε σχεση μαυτο που ειχα τουλαχιστον. Τα φυτεψα τσακ μπαμ χτες βραδυ γιατι ημουν νεκρος απο κουραση αλλα δεν ηθελα να τα αφησω στον κουβα, θα τα αφησω λιγο καιρο ετσι, να ερθει στα ισα της και η μαρσιλεα που ηταν πολυ χαλια, να βυθιστει και η μεγαλη ριζα που ακομα την εχω δεμενη με tie wraps, και θα τα ξαναφυτεψω και θα κανω το aquascape και θα το παρουσιασω κανονικα. Αυτα για την ωρααααα.....
Λιγα λογια για το νερο. Η οσμωση μου δινει
gh 0 kh 0 ph 7
της βρυσης εχει
gh 15 kh 15 ph 7,5 no3 >40.
Θα βαζω seachem equilibrium στην αλλαγη νερου (100% οσμωση), που ανεβαζει μονο την gh.
Τελικα το υποστρωμα μου ειναι ασβεστολιθικο, χωρις να εχει τιποτα αλλο μεσα, παρα νερο οσμωσης και τον βασαλτη, και μετρησα gh 0 kh 4. Οποτε μαλλον αν δεν μου διαφευγει κατι, ειμαι εξαιρεση στον κανονα, γιατι με βολευει παρα πολυ. Μουχει ερθει τελεια καθοτι εχω εναν τροπο να ανεβαινει η kh και με προσθετο το equilibrium και η gh.
Επιπροσθετως τωρα στο γεμισμα εβαλα 50 λιτρα (12,5%) νερο βρυσης, το οποιο με υπολογισμους μου ηθελα να μου δωσει παραμετρους νερου gh 4 kh 7 no3 5, τα οποια και επιβεβαιωσα με τεστ με μεγαλη μου χαρα που επεσα μεσα. Ετσι με τοποθετηση τυρφης στο φιλτρο εχω το "φρενο" των σκληροτητων για να γινει ομαλα η αρχικη μειωση του ph για να μην πιεστουν τα ψαρια, η βιολογια μου, και τα φυτα μου. Να και μια φωτο.

Και μια ερωτηση, μετεφερα το 2028 που ηταν στρωμενο, απτη λεκανη στο κυριο ενυδρειο, δεν "μπολιασα" το JBL που ετρεχε ηδη στο μεγαλο, δεν υπαρχει θεμα ετσι? Εχει μεσα σιποραξ, ενα καλτσακι ανθρακα(θα βγει) και ενα καλτσακι τυρφη. Πρωτον εχω δυο ψαρια μεσα μονο, υπαρχει περιπτωση να μετρησω αμμωνια ας πουμε? Δεν νομιζω μιας και υπαρχει το αλλο που ειναι στρωμενο και θα τη μετατρεψει σωστα? Και με τον καιρο θα στρωθει και αυτο, αναποφευκτα.

ΥΓ το σφουγγαρι ειναι "φυτεμενο" με κλαδεματα, τα ειχα στην λεκανη με το ενα ψαρι και τα μετεφερα οπως ειναι, ειπαμε...ημουν νεκρος απο κουραση.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 30-10-12, 19:00
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Και μια ερωτηση, μετεφερα το 2028 που ηταν στρωμενο, απτη λεκανη στο κυριο ενυδρειο, δεν "μπολιασα" το JBL που ετρεχε ηδη στο μεγαλο, δεν υπαρχει θεμα ετσι? Εχει μεσα σιποραξ, ενα καλτσακι ανθρακα(θα βγει) και ενα καλτσακι τυρφη. Πρωτον εχω δυο ψαρια μεσα μονο, υπαρχει περιπτωση να μετρησω αμμωνια ας πουμε? Δεν νομιζω μιας και υπαρχει το αλλο που ειναι στρωμενο και θα τη μετατρεψει σωστα? Και με τον καιρο θα στρωθει και αυτο, αναποφευκτα.


Αφου ειναι μπολιασμενο το ενα δεν εχεις κανενα θεμα.

Μπορει να μετρησεις αμμωνια τωρα που εβαλες τα ψαρια,και τάισες ,αλλα θα ειναι μικρες η ενδείξεις.

Ναι θα στρωθει αλλα έπρεπε τουλάχιστον να εβαζες λιγο σιποραξ απο το μπολιασμενο στο αλλο το JBL.

Το ενυδρειο σου ειναι σε φαση αναπτυξεις, και εξεληξεις ,μην βιαζεσε θα το κανεις καλο εχεις ορεξη και μερακι Σπυρο.

Καθε αρχη και δυσκολη ετσι ημασταν ολοι καποτε ,μην σου πω και χειροτερα .
Για αρχη θελεις φυτα πολλα φυτα ,μαζευε απο οπου βρεις,και φυτα ταχείας αναπτυξεις, να στρωσει το ενυδρειο με τα φυτα .

Καλο για αρχη, εισαι στον σωστο δρομο, Σπυρο προχωρά .
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 30-10-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μολις μπηκε και η μοσς!! Νασαι καλα παναγιωτη μου δινετε κουραγιο ολοι. Ψυχραιμος τωρα λιπασμα με μετρο να παρουν τα πανω τους οσα φυτα μπορεσουν, θα βαλω ποθο, πολυσπερμα μολις ερθει, και βλεπουμε. Την επομενη φορα θα κανω τραμπα λιγο σιποραξ οκ. μετρησεις εκανα σημερα.
Gh ~4
kh ~7
ph 7,5
no2 0
nh3 0
no3 5
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 30-10-12, 20:51
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

OK Σπυρο ,ποτε θα κατέβεις ??
Αμα ερθεις στο καφε θα σου δωσω σιποραξ,,τραμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 31-10-12, 07:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγα λογια για το νερο. Η οσμωση μου δινει
gh 0 kh 0 ph 7 (το νερο της οσμωσης δεν εχει ph-οτι μετραμε ειναι εικονικο γι'αυτο και δε μετραμε)
της βρυσης εχει
gh 15 kh 15 ph 7,5 no3 >40.

Τελικα το υποστρωμα μου ειναι ασβεστολιθικο, χωρις να εχει τιποτα αλλο μεσα, παρα νερο οσμωσης και τον βασαλτη, και μετρησα gh 0 kh 4.κατι μετρας λαθος εδω....η kh αποτελει μερος της gh...(khGh) πιεστουν τα ψαρια, η βιολογια μου, και τα φυτα μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Gh ~4 τα ιδια
kh ~7 ""
ph 7,5
no2 0
nh3 0
no3 5
Η λαθος τα εγραψες ή εχεις ¨θεμα" με τα τεστ σου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 31-10-12, 10:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι μαικλ δεν κανουν απαραιτητα λαθος τα τεστ.
Οντως η ανθρακικη σκληροτητα KH εμπεριεχεται στην ολικη σκληροτητα GH, αλλα στην πραγματικοτητα τα ενυδρειακα τεστ KH δεν μετρανε ανθρακικη σκληροτητα, αλλα αλκαλικοτητα (alkalinity).
-------------------------
Φυσικα η κατασταση παρουσιαζει εξαρχης μια ανωμαλια με το νερο της βρυσης, αλλα πιστευω οτι το περιπλεκει ακομα περισσοτερο με τις αλχημειες, με βασικη μου διαφωνια στη χρηση εστω και ελαχιστου νερου βρυσης.
Και μονο οτι βαζει νιτρικα στο ενυδρειο (εστω και 5) θα μου εφτανε να το αποριψω.
Εγω σε τετοια περιπτωση θα χρησιμοποιουσα 100 %ΑΟ και θα ρυθμιζα σκληροτητες αποκλειστικα με σκευασματα.
Το ξερω ειναι ασυμφορο, αλλα πιστευω δυσκολα θα αποφυγει προβληματα με ανεξιχνιαστη αιτια στο μελλον, ιδιως αν βαλει απαιτητικα ευαισθητα ψαρια, αν χρησιμοποιει νερο βρυσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-10-12 στις 10:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 31-10-12, 10:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οσον αφορα τις σκληροτητες, οτι ειπε ο δελτα, και εγω ετσι νομιζω στην αρχη. Δεν θα βαζω νερο βρυσης δελτα. Μονο οσμωση και ιχνοστοιχεια. Στην αρχη τοβαλα για να ανεβουν λιγο παραπανω οι σκληροτητες και να προσομοιωσω τις παλιες συνθηκες, και να υπαρχει το buffer για το πεχα, για να πεσει ομαλα. Αυτη ηταν η λογικη μου. Απο εδω και περα οτι κχ ανεβασει το υποστρωμα και γχ μεσω ιχνοστοιχειων.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 31-10-12, 10:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ιχνοστοιχεια δεν ανεβαζουν GH.
Για ρυθμιση GH βαζεις ηλεκτρολυτες/μεταλλικα αλατα (κυριως περιεχουν ασβεστιο και μαγνησιο σε μεγαλυτερες ποσοτητες απο τα ιχνοστοιχεια που περιεχουν ΄ιχνη΄ απο χρησιμες και απαραιτητες ουσιες σε σωστη ποσοτητα για αλλη δουλεια).
Για τη KH ρυθμιζεις με σοδα διαλυμενη καλα και ελαχιστη ποσοτητα μεχρι να βρεις τις ισορροπιες.
Υπαρχουν και σκευασματα που επηρεαζουν GH KH ταυτοχρονα σε συγκεκριμενη αναλογια πχ ανεβαζουν δυο προς ενα και τις δυο σκληροτητες.
Κανε αναζητηση για τη χρηση της σοδας. Θελει προσοχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 31-10-12, 10:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ειχα κανει αναζητηση και ειχα βρει που προτεινες ενα της denerle που ανεβαζει και τα δυο. Οταν λεω ιχνοστοιχεια μου εχει μεινει απτη διατροφολογια, και το ασβεστιο/σιδηρος/μαγγανιο/μαγνησιο που εχει το equilibrium, τα ονομαζουμε ιχνοστοιχεια εν γενη. Μεταλλικα αλατα θα προσθετω τελωσπαντων λαθος μου. . Σοδα εχω διαβασει και ναι θελει προσοχη, αλλα εκει που την φτανει ο βασαλτης μου φτανει απο μονος του, με τις αλλαγες θα μενει στο 4-5 το οποιο ειναι μια χαρα. Νομιζω δεν θα την χρειαστω, θα δειξει ομως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροποι στησιματος ενυδρειων με φυτα kingrim Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 9 03-04-18 16:17
260λ ενυδρειο-βοηθεια στησιματος nickst Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 03-07-11 17:03
τροποι στησιματος olga Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 18-09-10 23:32
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
Εμφανιση μικροοργανισμων κατα τη διαρκεια στησιματος ενυδρειου Δημητρης Α. Αρχάριοι γλυκού νερού 17 05-01-09 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05477 seconds with 13 queries