Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου

Λοιπον μετα απο πολυ διαβασμα, πολλες ερωτησεις, πολυ πρηξιμο σε καποιους, εχω σχηματισει μια τελικη αποψη για το πως θα κανω το ενυδρειο μου.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολο το φορουμ, και ειδικα στους Nick74, delta66 και Γιωργος Κ. που με καθοδηγουν στα πρωτα μου βηματα.

Θα τα πω ΟΛΑ ενα ενα, για ρουτινες υλικα συνδυασμους κλπ και θα εκτιμουσα μια επιβεβαιωση αν ειμαι σωστος σε ολα, η καποια γνωμη για αλλαγες συν καποιες ερωτησεις που ακομα καλα κρατουν...

Λοιπον το ενυδρειο ειναι 450 λιτρα, διαστασεις 1,50x50x60. Εξοπλισμος, εναν θερμοστατη 200w και εναν 150w, μια αεραντλια, ενα φιλτρο eheim 2028 και ενα JBL e1500, βαρελι αλλαγης 150λιτρων με eheim 1250(1200l/h μανομετρικο 2m).
Τα ψαρια που θα μπουν θαναι ancistrus, cardinals, oto, scalare altum και cory.
Οι συνθηκες που θα κυνηγησω ειναι αυτες:
pH 5.5-6.8
GH 1-5
KH 1-3
T 25-28C, κεντρο 26 βαθμοι

Η ρουτινα θα ειναι αρχικα 30% αλλαγη ανα βδομαδα (θα προσαρμοσω με τον καιρο παρακολουθωντας πως πανε τα νιτρικα), το βαρελι θα γεμιζει παλι αμεσως μετα την αλλαγη, για να γινει φυσικη αποχλωριωση, θα τρεχει με ενα φιλτρακι sun sun 600l/h για 3-4 ωρες με ενεργο ανθρακα, το οποιο θα βγαινει και θα μπαινει η eheim με προσαρμοσμενο μπουκαλι με τυρφη μεσα, και θα τρεχει μερες, μεχρι το νερο να φτασει κοντα στα ζητουμενα του ενυδρειου. Θερμαντηρας θα υπαρχει και στο βαρελι.

Αργοτερα θα παρω οσμωση, και θα κανω μιξη με νερο βρυσης, τυρφη και παλι θα χρησιμοποιω για τις ευεργετικες τις ιδιοτητες αλλα σε λιγοτερο ποσοστο μιας και θαχω στο φιλτρο παντα.

Στα φιλτρα η σειρα υλικων αρχικα τουλαχιστον θαναι στο JBL:
Πριν τον πρωτο κουβα, χοντροτρυπο σφουγγαρι>
1ος κουβας σιποραξ>2ος σιποραξ>3ος τυρφη/filter wool>4οςχοντροτρυπο/λεπτοτρυπο.

Στο 2028:
Σειρα με την εισοδο του νερου:
1ος κουβας χοντροτρυπο/ανθρακας μονο στην αρχη(μετα αλλο ενα σφουγγαρι)>2ος σιποραξ>3ος σιποραξ/filterwool

Απο φωτισμο θα χρησιμοποιησω 3 λαμπες τ5 των 54w. Η μια arcadia plant pro, η μια sylvania grolux, και αλλη μια στην οποια δεν εχω καταληξει, θα ηθελα μια γνωμη εδω. Σκεφτομαι για κοκκινη η ροζ, αλλα με ενδιαφερει το σωστοτερο για τα ψαρια/φυτα μου. Με αυτες τις 3 λαμπες θαμαι στα 0,35w/l

Υποστρωμα δεν θα μπει, θα χρησιμοποιησω βασαλτικη αμμο μαυρη μαρεσε πιο πολυ απτην ασπρη χαλαζιακη. Δεν ειναι ασβεστολιθικος ο βασαλτης ετσι? Μονος μου φοβος ειναι η κοκομετρια του βασαλτη και αν ειναι συμβατη με τα γατοψαρα μου, μηπως τραυματιστουν. Ποια θαταν ενα safe οριο κοκομετριας γιαυτα. Ριζες μοπανι επισης θα μπουν για catappa/τσοφλια/alder cones που συζητιουνται τωρα, θα δειξει αργοτερα μηπως δοκιμασω τα αποτελεσματα τους, να μαθω το ενυδρειο πρωτα ομως ως εχει. Απο φυτα ευκολα, καποια απτα παρακατω. Co2 δεν θα εχω στην αρχη τουλαχιστον, ισως καποια ταμπλετα που και που κατω απο καποιες ριζες, αν δω οτι χρειαζεται. Νομιζω κανενα απο αυτα δεν απαιτει κατι εξτρα. Κανω για καποιο λαθος?
Anubias hastifolia
Anubias heterophylla
Anubias species ʽGabonʼ
Aponogeton ulvaceus
Bolbtis heudelotii
Microsorium pteropus
Marsilea quadrifolia
Εchinodorus Ozelot
Echinodorus Tenelus
Cabomba Caroliniana
Hygrophila difformis
Marsilea Angustifolia
Cryptocoryne Wendtii Brown
Valisneria Nana
καποια ταχω βρει, καποια ακομα τα ψαχνω. Φυσικα δεν θα μπουν ΟΛΑ αυτα, επιλογες θα κανω.


Απο τροφες θα εχω εναλαγη των παρακατω.
Ocean nutrition: Discus Flakes, Prime Reef Flakes, Spirulina Flakes, Cichlid Omni Flakes,
Tropical: D-Allio Plus, D-50 Plus, Pleco's Tabin.
Aπο τεστακια ολα υγρα της API. To GH/KH και το master kit.

Aυτα τα ολιγα. Ακουω γνωμες παιδια. Και η τελικη ερωτηση, το ενυδρειο μπορει να αποκαλεστει βιοτοπικο αμαζονιου με τα παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-12, 00:35
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Όλα ωραία φίλε μου αλλά δε νομίζω πως είναι καλός συνδυασμός τα αλτουμ με τους καρδιναλιους.
Επίσης το ''βιοτοπικό'' που θέλεις να κάνεις το χάνεις από τα φυτά.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-12, 00:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι θαχουμε ενα μικρο πειραμα εκει, θα μπουν πρωτα οι καρδιναλιοι να εγκλιματιστουν να ξεστρεσαριστουν, να γινουν κοπαδι, και τα αλτουμ τελευταια, και μικρα, ετσι ωστε να μαθουν εξαρχης να συζουν με τους καρδιναλιους. Ειχαμε κανει συζητηση επαυτου και ειναι πιθανων να τα πανε καλα, πιθανων και οχι. Ειναι λιγο επιφοβο το θεμα συμφωνω, αλλα θα το επιχειρησω.

Ξεχασα οτι θα μπουνε και καμια 10αρια γαριδες red cherry μολις στρωσει η ετεροτροφη βιολογια στον βυθο.

ΥΓ βιοτοπικο δεν ΘΕΛΩ να το κανω, απλα ρωταω μηπως μπορει να αποκαλεστει. Τα φυτα τα βλεπω σαν υποστηριξη της ζωης των ψαριων, και δευτερευοντως για ομορφια. Οποτε δεν παιζει να μην βαλω. Ας μην ειναι "βιοτοπικο" τοτε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-12, 00:40
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Καλή αρχή, ακούγεται πολύ ωραίο set up.
Η Hygrophila difformis και η Valisneria Nana νομίζω δεν είναι από Αμαζόνιο. Ας δούμε τι έχουν να πουν και οι πιο έμπειροι στα φυτά όμως...
Τι θα έλεγες και για μια τούφα Bacopa Australis...;;; Πολύ ωραίο φυτό.
Βάλε στο μενού και καμιά ρίζα mangrove και θα είναι σούπερ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-12, 00:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η τελικη ερωτηση, το ενυδρειο μπορει να αποκαλεστει βιοτοπικο αμαζονιου με τα παραπανω?

Σαυτη την ερωτηση οι απαντησεις μπορουν να κινουνται απο το απολυτο ΝΑΙ μεχρι το απολυτο ΟΧΙ.
Αν πας στον Αμαζονιο, βρεις ενα μερος που σου αρεσει (να εναι φυτεμενο) και προσπαθησεις, παρεις στοιχεια, μετρησεις, φωτογραφιες κτλ και το αντιγραψεις οσο πιο πιστα γινεται παλι βιοτοπικο 100% δε μπορει να θεωρηθει γιατι σιγουρα ναι μεν εχεις φτιαξει χοντρικα το νερο αλλα δε θα περιεχει ακριβως τα ιδια ιχνοστοιχεια στις αναλογιες που τα εχει εκει, επισεις το ιδιο ισχυει και για την πιεση λογο βαθους, την υγρασια της ατμοσφαρας και το υψομετρο, και φυσικα πανω απ ολα το φως.
Οπως καταλαβαινεις λοιπον ο ορος βιοτοπικο εξαρταται περισσοτερο απο το ποσο χαλαρες αντιληψεις εχουμε.
Οποτε αν τα φυτα που βαζεις και τα ψαρια βρισκονται σε ενα συγκεκριμενο βιοτοπο, για μενα ειναι βιοτοπικο.
Αν ο βυθος μοιαζει με αυτον του βιοτοπου τοτε ειναι ακομα πιο κοντα στο βιοτοπικο.
Μεχρι εκει, τωρα για να φτιαξουμε τα υπολοιπα... παραειναι μεγαλη ιστορια
και δεν ξερω ποσες απο αυτες τις παραμετρους ειναι αξιες λογου, τουλαχιστο οσον αφορα το ευ-ζειν των ψαριων μας.
Εκει που μας παιρνει να καλυτερευσουμε καποια πραγματα και που ακομα στο χομπυ ειμαστε ολοι σε νηπιακο σταδιο ειναι ο φωτισμος.
Επισεις αν μπορουσαμε να φτιαχναμε λιγο τις περιεκτικοτητες μας στα διαφορα στοιχεια στο νερο μας θα ηταν ακομα καλυτερα, αλλα θα θελαμε χημικο εργαστηριο, οποτε αν το φερουμε λιγο καλυτερα θα ειναι ευχης εργο (για καποια συγκεκριμενα ειδη οπως κιχλιδες και δισκους κυκλοφορουν καποια αλατα που θελω να ελπιζω πως εχουν μια καποια σχεση με βιοτοπους αλλα αν δε δουμε επιτοπιες χημικες αναλυσεις δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι τι μας πλασαρουν)
Επισεις κι αυτο να ηταν εφικτο θα επρεπε να μπορεσουμε με καποιο τροπο να αφαιρεσουμε τις διαφορες που εχουν προελθει απο ανθρωπινη επεμβαση (μη μου πεις πχ οτι ο ποταμος Kwai -τωρα εχει αλλο ονομα που μου διαφευγει αλλα ετσι κι αλλιως σε δυο χρονια δε θα υπαρχει καν ουτε στο χαρτη γιατι θα εκτραπει, τουλαχιστο οσον αφορα την εκβολη του που λογο των νεων εμπορικων πολυ-κεντρων στο Μπανκονγκ- εχει εκ του φυσικου του πετρελαιο, μολυβι, θειο και υδραργυρο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θαχουμε ενα μικρο πειραμα εκει, θα μπουν πρωτα οι καρδιναλιοι να εγκλιματιστουν να ξεστρεσαριστουν, να γινουν κοπαδι, και τα αλτουμ τελευταια, και μικρα, ετσι ωστε να μαθουν εξαρχης να συζουν με τους καρδιναλιους. Ειχαμε κανει συζητηση επαυτου και ειναι πιθανων να τα πανε καλα, πιθανων και οχι. Ειναι λιγο επιφοβο το θεμα συμφωνω, αλλα θα το επιχειρησω.

Ξεχασα οτι θα μπουνε και καμια 10αρια γαριδες red cherry μολις στρωσει η ετεροτροφη βιολογια στον βυθο.

ΥΓ βιοτοπικο δεν ΘΕΛΩ να το κανω, απλα ρωταω μηπως μπορει να αποκαλεστει. Τα φυτα τα βλεπω σαν υποστηριξη της ζωης των ψαριων, και δευτερευοντως για ομορφια. Οποτε δεν παιζει να μην βαλω. Ας μην ειναι "βιοτοπικο" τοτε
Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτό το πείραμα αλλά δικό σου είναι το ενυδρείο οπότε πάσο.
Μπορείς να το γεμίσεις αν θέλεις με φυτά και να εχεις κάνει ένα ''βιοτοπικό'' αποτέλεσμα αρκεί τα φυτά να είναι αμαζονιου,όπως πχ οι εχινόδοροι.Δεν χρειάζεται να είναι ξερακιανο ένα ενυδρείο αμαζονίου για να χαρακτηριστεί βιοτοπικό.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα φυτα σου και ο μαυρος βασαλτης σε πετανε εξω απο την Αμαζονια.
Επισης οι καρδιναλιοι με τα Αλτουμ ειναι ενα πειραμα με πολυ μεγαλο ρισκο,οι γαριδες δε με τα αλτουμ δεν αποτελουν καν πειραμα,ειναι απλα ενα γευμα γι αυτα.
Τα κορυ με τον βασαλτη θελουν πολυ προσοχη,αν ο βασαλτης ειναι ο κοινος ειναι αρκετα αιχμηρος.Δεν ξερω αν υπαρχει λειος.

Ο φωτισμος σου σε σχεση με το υψος ενυδρειου και το πιθανο σκουρο νερο απο την τυρφη σε αποκλειουν απο μερικα φυτα της λιστας σου.

Κατα τα αλλα σε εξοπλισμο εισαι μια χαρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-12, 01:00
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή, ακούγεται πολύ ωραίο set up.
Η Hygrophila difformis και η Valisneria Nana νομίζω δεν είναι από Αμαζόνιο. Ας δούμε τι έχουν να πουν και οι πιο έμπειροι στα φυτά όμως...
Τι θα έλεγες και για μια τούφα Bacopa Australis...;;; Πολύ ωραίο φυτό.
Βάλε στο μενού και καμιά ρίζα mangrove και θα είναι σούπερ.
Nαι ειναι πολυ ωραιο φυτο, το ειχα στην λιστα, νομιζω το quadrifolia ομως αν δεν κανω λαθος, (edit: εκανα λαθος, το caroliniana ειχα στη λιστα μου) αλλα δυστηχως δεν τα εχω ολα στα ποδια μου, αντιμετωπιζω ενα μικρο θεμα με την προσφορα φυτων μεσω της αγγελιας μου, αλλα που θα παει με τον καιρο θα τα βαλω οσα θελω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαυτη την ερωτηση οι απαντησεις μπορουν να κινουνται απο το απολυτο ΝΑΙ μεχρι το απολυτο ΟΧΙ.
Αν πας στον Αμαζονιο, βρεις ενα μερος που σου αρεσει (να εναι φυτεμενο) και προσπαθησεις, παρεις στοιχεια, μετρησεις, φωτογραφιες κτλ και το αντιγραψεις οσο πιο πιστα γινεται παλι βιοτοπικο 100% δε μπορει να θεωρηθει γιατι σιγουρα ναι μεν εχεις φτιαξει χοντρικα το νερο αλλα δε θα περιεχει ακριβως τα ιδια ιχνοστοιχεια στις αναλογιες που τα εχει εκει, επισεις το ιδιο ισχυει και για την πιεση λογο βαθους, την υγρασια της ατμοσφαρας και το υψομετρο, και φυσικα πανω απ ολα το φως.
Οπως καταλαβαινεις λοιπον ο ορος βιοτοπικο εξαρταται περισσοτερο απο το ποσο χαλαρες αντιληψεις εχουμε.
Οποτε αν τα φυτα που βαζεις και τα ψαρια βρισκονται σε ενα συγκεκριμενο βιοτοπο, για μενα ειναι βιοτοπικο.
Αν ο βυθος μοιαζει με αυτον του βιοτοπου τοτε ειναι ακομα πιο κοντα στο βιοτοπικο.
Μεχρι εκει, τωρα για να φτιαξουμε τα υπολοιπα... παραειναι μεγαλη ιστορια
και δεν ξερω ποσες απο αυτες τις παραμετρους ειναι αξιες λογου, τουλαχιστο οσον αφορα το ευ-ζειν των ψαριων μας.
Εκει που μας παιρνει να καλυτερευσουμε καποια πραγματα και που ακομα στο χομπυ ειμαστε ολοι σε νηπιακο σταδιο ειναι ο φωτισμος.
Επισεις αν μπορουσαμε να φτιαχναμε λιγο τις περιεκτικοτητες μας στα διαφορα στοιχεια στο νερο μας θα ηταν ακομα καλυτερα, αλλα θα θελαμε χημικο εργαστηριο, οποτε αν το φερουμε λιγο καλυτερα θα ειναι ευχης εργο (για καποια συγκεκριμενα ειδη οπως κιχλιδες και δισκους κυκλοφορουν καποια αλατα που θελω να ελπιζω πως εχουν μια καποια σχεση με βιοτοπους αλλα αν δε δουμε επιτοπιες χημικες αναλυσεις δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι τι μας πλασαρουν)
Επισεις κι αυτο να ηταν εφικτο θα επρεπε να μπορεσουμε με καποιο τροπο να αφαιρεσουμε τις διαφορες που εχουν προελθει απο ανθρωπινη επεμβαση (μη μου πεις πχ οτι ο ποταμος Kwai -τωρα εχει αλλο ονομα που μου διαφευγει αλλα ετσι κι αλλιως σε δυο χρονια δε θα υπαρχει καν ουτε στο χαρτη γιατι θα εκτραπει, τουλαχιστο οσον αφορα την εκβολη του που λογο των νεων εμπορικων πολυ-κεντρων στο Μπανκονγκ- εχει εκ του φυσικου του πετρελαιο, μολυβι, θειο και υδραργυρο)
Καλα ξεφυγαμε αλλα καταλαβαινω το σκεπτικο σου νικο, ας μην ειναι βιοτοπικο δεν εγινε τιποτα, ειναι δευτερευουσης σημασιας ο ορος για μενα. Προτιμω κατι καλο για τα ψαρια και κατι που να μαρεσει εμενα οπτικα.


Χαιρομαι που αποτι βλεπω ειμαι οκ στα περισσοτερα, μονο τα υπογραμισμενα θελω την βοηθεια σας να ξεκαθαρισω και πιστευω θα κανω καλη αρχη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα σου και ο μαυρος βασαλτης σε πετανε εξω απο την Αμαζονια.
Επισης οι καρδιναλιοι με τα Αλτουμ ειναι ενα πειραμα με πολυ μεγαλο ρισκο,οι γαριδες δε με τα αλτουμ δεν αποτελουν καν πειραμα,ειναι απλα ενα γευμα γι αυτα.
Τα κορυ με τον βασαλτη θελουν πολυ προσοχη,αν ο βασαλτης ειναι ο κοινος ειναι αρκετα αιχμηρος.Δεν ξερω αν υπαρχει λειος.

Ο φωτισμος σου σε σχεση με το υψος ενυδρειου και το πιθανο σκουρο νερο απο την τυρφη σε αποκλειουν απο μερικα φυτα της λιστας σου.

Κατα τα αλλα σε εξοπλισμο εισαι μια χαρα.
Λες ε? Για τις γαριδες και εγω φοβαμαι. ακομα και οσο ειναι μικρα θα αποτελουν τροφη για τα αλτουμ? Θα κοιταξω την κοκομετρια του βασαλτη. Υπαρχει καποια αλλη αμμος σκουρου χρωματος που να την αγνοω και να πλησιαζει την κοκομετρια του χαλαζια?

Ο φωτισμος με 3 λαμπες? Ποια φυτα αποκλειει? Το blackwater το "ξεχασα"
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτό το πείραμα αλλά δικό σου είναι το ενυδρείο οπότε πάσο.
Μπορείς να το γεμίσεις αν θέλεις με φυτά και να εχεις κάνει ένα ''βιοτοπικό'' αποτέλεσμα αρκεί τα φυτά να είναι αμαζονιου,όπως πχ οι εχινόδοροι.Δεν χρειάζεται να είναι ξερακιανο ένα ενυδρείο αμαζονίου για να χαρακτηριστεί βιοτοπικό.
Καταλαβα, θα το παρω το ρισκο παντως, ας ελπισουμε να τα πανε καλα. Δεν θελω μονο εχινοδορους, θελω και μια ποικιλια . Οποτε το ξεχναμε το "βιοτοπικο" απο πλευρας φυτων, δεν εχω προβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 01-10-12 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-12, 01:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα ο συνδυασμος καρδιναλιων με αλτουμ ειναι βιοτοπικοτατος μια και στη φυση οι πρωτοι αποτελουν την τροφη των δευτερων ομως στα ενυδρεια μας δε θελουμε να εξομοιωσουμε αυτο το συγκεκριμενο κομματι της φυσης (εκτος κι αν ειχαμε ενυδρεια καποιων στρεματων οποτε δε θα τα λεγαμε ενυδρεια αλλα κανονικοτατα αυτονομα οικοσυστηματα)
Για τις γαριδες, δεν ειχα ποτε σκαλαρια οποτε δε γνωριζω. Με γκουραμια ουδεποτε ειχα προβλημα, αλλα δεν ειναι ολα τα "σαρκοφαγα" ψαρια το ιδιο επιθετικα. Οσοι ειχαν και γνωριζουν απο σκαλαρια ξερουν καλυτερα τους χαρακτηρες τους και μπορουν να πουν καλυτερα.

Το blackwater δεν το ξεχνας βεβαια, εχει ομως διαφορες διαβαθμησεις... Τη διαβαθμηση "κατραμι-water" καποιων πολυ ομορφων σημειων του Αμαζονιου προφανως την ξεχνας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-10-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα ο συνδυασμος καρδιναλιων με αλτουμ ειναι βιοτοπικοτατος μια και στη φυση οι πρωτοι αποτελουν την τροφη των δευτερων ομως στα ενυδρεια μας δε θελουμε να εξομοιωσουμε αυτο το συγκεκριμενο κομματι της φυσης (εκτος κι αν ειχαμε ενυδρεια καποιων στρεματων οποτε δε θα τα λεγαμε ενυδρεια αλλα κανονικοτατα αυτονομα οικοσυστηματα)
Για τις γαριδες, δεν ειχα ποτε σκαλαρια οποτε δε γνωριζω. Με γκουραμια ουδεποτε ειχα προβλημα, αλλα δεν ειναι ολα τα "σαρκοφαγα" ψαρια το ιδιο επιθετικα. Οσοι ειχαν και γνωριζουν απο σκαλαρια ξερουν καλυτερα τους χαρακτηρες τους και μπορουν να πουν καλυτερα.
Χαχα κοιτα ισχυει, απλα στοχευω σε ενα μεγαλο κοπαδι καρδιναλιων με 30 ατομα με συνοχη, προσωπικα παροτι αγαπαω τα αλτουμ, αν δω οτι υπαρχει προβλημα, δεν θα φυγουν οι καρδιναλιοι αλλα τα αλτουμ. Τα μικρα ψαρια μουχουν κλεψει την καρδια στον τροπο που μπορουν να κινηθουν σε ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο οπως αυτο, και αν ειναι να επιλεξω αναμεσα στο να δωσω ολους τους καρδιναλιους, η να δωσω τα αλτουμ και να βαλω 10 ακομα καρδιναλιους, θα κανω το τελευταιο. Αλλωστε δεν ξεχναω οτι το υψος ειναι οριακο για αγγελοψαρα, οποτε επιφυλασομαι για το μελλον σε καποιο μεγαλυτερο. Ολα αυτα, αν τελικα δεν τα πανε καλα. Τις γαριδες θα μου τις στειλεις παντως. Δεν γλυτωνεις. ΟΥΤΩΣ η αλλως σκαλαρια θα αργησουν αρκετα να μπουν θελω να αργησω να τα βαλω, και ισως και να μην μπουν. Δεν στηνω ολο το ενυδρειο γιαυτα.
-------------------------
Στην αρχη που το μοπανι θαναι στα φορτε του και δεν θα εχω οσμωση παρα μονο συνεχη επεξεργασια με τυρφη, φοβαμαι οτι μαλλον θα ειναι κατραμι. Θα δω, μπορει να μην βαλω απτην αρχη τα μοπανι. Οταν λεω το ξεχασα εννοουσα οτι δεν το ελαβα υποψην στις αναγκες φωτισμου, οχι οτι δεν θα το κανω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 01-10-12 στις 01:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-10-12, 01:13
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το παρω το ρισκο παντως, ας ελπισουμε να τα πανε καλα.
Kαι μενα το ονειρο μου ειναι να με κλεισουν σε ενα ασανσερ με εναν βαζελα και πιστευω οτι θα τα παμε καλα.
ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΘΥΡΑ 7.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-10-12, 01:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι μενα το ονειρο μου ειναι να με κλεισουν σε ενα ασανσερ με εναν βαζελα και πιστευω οτι θα τα παμε καλα.
ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΘΥΡΑ 7.
Mην εισαι απολυτος, υπαρχουν πολλα παραδειγματα που δουλεψε ο συνδυασμος. Δεν ειμαι ο πρωτος.

ΥΓ ασχετο, αλλα καλο θαταν να τα πατε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-10-12, 01:30
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην εισαι απολυτος, υπαρχουν πολλα παραδειγματα που δουλεψε ο συνδυασμος. Δεν ειμαι ο πρωτος.

ΥΓ ασχετο, αλλα καλο θαταν να τα πατε καλα.
Απλα θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να μην μεινει κανενας καρδιναλιος.....
Βαλε γεοφαγους η σατανοπερκες αν θες.
Και γω ειχα 100 καριναλιους και αποφασισα να βαλω δισκακια,ετσι πηρα την αποφαση να τους βγαλω για να μην γινουν γευμα των δισκων.Στον ιδιο βιοτοπο δεν ζουν???Κι ομως το ενα τρωει το αλλο.....και δεν το θελουμε αυτο!!!!
Βεβαια ο καθενας μπορει να παιζει με τα ψαρακια του οπως γουσταρει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-10-12, 01:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απο εξοπλισμο κιεμενα μου φαινεσαι μια χαρα.εκει που μου φαινεται οτι το "χανεις" λιγο ειναι κυριως στην ιχθυοσυνθεση και μετα στα φυτα.

βεβαια οπως σου ειπε και ο Nick74 το τι ειναι και τι δεν ειναι βιοτοπικο ειναι σχετικη εννοια αναλογα με ποια κριτηρια το βλεπεις.

για μενα το ενυδρειο πρεπει να στηνεται γυρω απτα ψαρια και οχι το αντιστροφο.και εφοσον αυτο που σε νοιαζει ειναι να ειναι καλα τα ψαρια,πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι τα altum Που θελεις να βαλεις θα τα ευχαριστησεις αρκετα δυσκολα.δηλαδη η γνωμη μου ειναι οτι γιαυτο το ψαρι αξιζει να κανεις αρκετους συμβιβασμους σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα στο μυαλο σου για το στησιμο.εγω θελω να στησω 700+ λιτρα μονο γιαυτα.επισης μην ξεχνας καποιους περιορισμους που ισχυουνε για το εν λογο ψαρι και ενας βασικος ειναι το υψος/βαθος που χρειαζονται.σε αντιθεση με τα Pt.scalare που τα πτερυγια τους μικραινουν καθως μεγαλωνουν,στα pt.altum συνεχιζουν να μεγαλωνουν...

τις γαριδες ξεχνα τες,εκτος αν θες να τα ταιζεις red cherry
παντως με τα ψαρια που θες να κρατησεις μπαινεις σε αρκετα βαθια νερα και θα σε συμβουλευα πριν κανεις βιαστικες κινησεις,να διαβασεις αρκετα ακομα γιαυτα.δεν αμφιβαλω οτι διαβαζεις,απλα λεω να μη βιαστεις

στα 450 λιτρα μπορεις να κανεις ενα πανεμορφο κοινωνικο φυτεμενο οπως το περιγραφεις χωρις το ρισκο της λανθασμενης ιχθυοσυνθεσης διαλεγοντας ψαρια πιο προσεκτικα,η κανοντας καποιους συμβιβασμους στα σχεδια σου.το θεμα ειναι,τους συμβιβασμους να τους κανεις στα σχεδια που κανεις εσυ και οχι στις απαιτησεις των ψαριων
-------------------------
δηλαδη θα σε χαλαγε να κανεις ενα αυστηρα βιοτοπικο με καμια 40αρια κορυντορας και καμια κατοστη καρδιναλιους η ροδοστομους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 01-10-12 στις 01:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-12, 02:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο εξοπλισμο κιεμενα μου φαινεσαι μια χαρα.εκει που μου φαινεται οτι το "χανεις" λιγο ειναι κυριως στην ιχθυοσυνθεση και μετα στα φυτα.

βεβαια οπως σου ειπε και ο Nick74 το τι ειναι και τι δεν ειναι βιοτοπικο ειναι σχετικη εννοια αναλογα με ποια κριτηρια το βλεπεις.

για μενα το ενυδρειο πρεπει να στηνεται γυρω απτα ψαρια και οχι το αντιστροφο.και εφοσον αυτο που σε νοιαζει ειναι να ειναι καλα τα ψαρια,πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι τα altum Που θελεις να βαλεις θα τα ευχαριστησεις αρκετα δυσκολα.δηλαδη η γνωμη μου ειναι οτι γιαυτο το ψαρι αξιζει να κανεις αρκετους συμβιβασμους σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα στο μυαλο σου για το στησιμο.εγω θελω να στησω 700+ λιτρα μονο γιαυτα.επισης μην ξεχνας καποιους περιορισμους που ισχυουνε για το εν λογο ψαρι και ενας βασικος ειναι το υψος/βαθος που χρειαζονται.σε αντιθεση με τα Pt.scalare που τα πτερυγια τους μικραινουν καθως μεγαλωνουν,στα pt.altum συνεχιζουν να μεγαλωνουν...

τις γαριδες ξεχνα τες,εκτος αν θες να τα ταιζεις red cherry
παντως με τα ψαρια που θες να κρατησεις μπαινεις σε αρκετα βαθια νερα και θα σε συμβουλευα πριν κανεις βιαστικες κινησεις,να διαβασεις αρκετα ακομα γιαυτα.δεν αμφιβαλω οτι διαβαζεις,απλα λεω να μη βιαστεις

στα 450 λιτρα μπορεις να κανεις ενα πανεμορφο κοινωνικο φυτεμενο οπως το περιγραφεις χωρις το ρισκο της λανθασμενης ιχθυοσυνθεσης διαλεγοντας ψαρια πιο προσεκτικα,η κανοντας καποιους συμβιβασμους στα σχεδια σου.το θεμα ειναι,τους συμβιβασμους να τους κανεις στα σχεδια που κανεις εσυ και οχι στις απαιτησεις των ψαριων
-------------------------
δηλαδη θα σε χαλαγε να κανεις ενα αυστηρα βιοτοπικο με καμια 40αρια κορυντορας και καμια κατοστη καρδιναλιους η ροδοστομους?
100 καρδιναλιους και 40 κορυ σε 450 λιτρα?? μηπως εισαι λιγο υπερβολικος? Δεν ξερω ρωταω, μου φαινονται λιγο πολλοι... Δεν με χαλαει οχι, απλα σε παλιοτερο thread που μιλουσα με τον delta66 σε μια προσπαθεια να τα συνδυασω μου προτεινε αυτον τον συνδυασμο. να και το ποστ ετσι για σκεψη http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=20
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-10-12, 02:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δεν ειναι υπερβολικος ο συνδυασμος, πρεπει ομως να κρατας αυστηρες ρουτινες και να χεις πολυ καλο φιλτραρισμα κι ολα γινονται
-------------------------
Γενικα στο θεμα των λιτρων ειμαι πολυ αυστηρος στο θεμα ποσα λιτρα θελει το εκαστοτε ψαρι, αλλα πολυ ελαστικος στο θεμα ψαρια/λιτρα, αφου το τελευταιο εχει να κανει περισσοτερο με τις ικανοτητες του εκαστοτε χομπυστα (κι οχι το πρωτο οπως πολυ "βολικα" λενε μερικοι)

Αυτο βεβαια δεν απευθυνεται σε αρχαριους...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 01-10-12 στις 02:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-10-12, 02:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν υπαρχει σωστη φιλτρανση,ρουτινες και στησιμο οχι δεν θεωρω οτι ειναι πολλοι 100 καρδιναλιοι και 40 κορυντορας.
ο delta δεν σου ειπε για altum,αλλα για σκαλαρια περουβιανα.
φυσικα δεν θελω να σε αποθαρρυνω απτα altum,καθε αλλο.απλα λεω μελετησε το πολυ καλα.κιεγω θα μπορουσα να ειχα παρει ενα 200λιτρο η 300λιτρο ολο το καλοκαιρι που καθομουνα εδω αλλα αποφασισα να μην το κανω και να αξιοποιησω το χρονο για διαβασμα στα ψαρια που θελω να κρατησω.ειναι κριμα να παρεις τετοια ψαρια και να τους δωσεις οτιδηποτε λιγοτερο απτο καλυτερο που μπορεις να τους δωσεις σε αιχμαλωσια.φυσικα αυτο ισχυει και για ολα τα ψαρια γενικως.και αν και εγω ξεφευγω μερικες φορες απτη συμβουλη αυτη(βλεπε το μονομαχο που εχω στα 20 λιτρα),προσπαθω ομως να το εξισσοροπω με αλλους τροπους και με πολυ προσοχη.οταν πηγα διακοπες τον πηρα μαζι μου για να μην ξεφυγω απτη ρουτινα που χρειαζεται το ψαρι για να ζησει.ασχετα απτο οτι ειναι εκει προσωρινα και θα ξεστηθει το "ενυδρειο" σε 15-20 μερες το πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-10-12, 02:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καταλαβαινω την λογικη σας. Δεν ηξερα οτι εχουν διαφορα τα σκαλαρια απτα αλτουμ οσον αφορα το τι μπορουν να ανεχτουν. Αυστηρες ρουτινες εχω σκοπο να κραταω ουτως η αλλως, οπως και πιστευω οτι απο φιλτραρισμα ειμαι οκ. Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμησω κατι τετοιο, απτο αγχος του αν πετυχει. Αλλωστε αρχαριος ειμαι μπορω να αφησω τα πειραματα για οταν θα εχω την εμπειρια να διαχειρηστω τα παρατραγουδα. Οποτε? Τι προτεινετε?

Μαρεσουν τα L183 αλλα δεν ξερω αν και ποσο θα τα βρω, να βαλω ενα ζευγαρι, καρδιναλιους, οτοκυκλους και κορυ?

Corydoras adolfoi (breed),barbatus,elegans,Melini. Aυτα ειχα ξεχωρισει απο κορυ που μπορω να βρω. Μπορω να εχω δυο ειδη κορυ μαζι η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-10-12, 02:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαινω την λογικη σας.
Η λογικη μου ειναι: θες πχ χρυσοψαρα? μην τα βαλεις σε 100 λιτρα, δεν ειναι δεικτης εμππειριας αλλα μιας αλλης λεξης που αρχιζει απο Μ στον εγκεφαλο, βαλτα σε 600 - 700 λιτρα ακομα κι αν βαλεις ενα και μονο.
Ποσα θα βαλεις? εκει φαινεται η μαγκια της εμπειριας, οσο περισσοτερα καταφερεις να κρατας σωστα (οχι βεβαια να τα στριμωξεις σα σαρδελες σε κονσερβα, σωστα ειπαμε, σε λογικα πλαισια) αυτο ΝΑΙ ειναι δεικτης εμπειριας.


Για το δικο σου θα προτεινα φιλτρανση με sump (αν εχεις ηδη φιλτρα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε σειρα ως αντλιες, δεν ειναι λαθος, απεναντιας εχεις πολυ μεγαλο κερδος ετσι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-10-12, 02:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογικη μου ειναι: θες πχ χρυσοψαρα? μην τα βαλεις σε 100 λιτρα, δεν ειναι δεικτης εμππειριας αλλα μιας αλλης λεξης που αρχιζει απο Μ στον εγκεφαλο, βαλτα σε 600 - 700 λιτρα ακομα κι αν βαλεις ενα και μονο.
Ποσα θα βαλεις? εκει φαινεται η μαγκια της εμπειριας, οσο περισσοτερα καταφερεις να κρατας σωστα (οχι βεβαια να τα στριμωξεις σα σαρδελες σε κονσερβα, σωστα ειπαμε, σε λογικα πλαισια) αυτο ΝΑΙ ειναι δεικτης εμπειριας.


Για το δικο σου θα προτεινα φιλτρανση με sump (αν εχεις ηδη φιλτρα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε σειρα ως αντλιες, δεν ειναι λαθος, απεναντιας εχεις πολυ μεγαλο κερδος ετσι)
Ξεχνα το το σαμπ για την ωρα, δεν ειναι αναγκη να κραταω 100 καρδιναλ, ας κραταω και λιγοτερα. Με τον εξοπλισμο που εχω, τι προτεινεις?

οσον αφορα τον φωτισμο να βαλω για 3η λαμπα αλλη μια grolux?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-10-12, 02:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, θα βαλεις λιγοτερους λοιπον -βασικα δεν ελεγα για τους 100 κααρδιναλιους τοσο τη φιλτρανση οσο για τα 40 κορυ- αν και το να βαλεις ενα sump 30 λιτρων με ελαφροπετρα δεν εχει κανενα κοστος. Σκεψου το...

40 καρδιναλιους και παραπανω με 15-20 κορρυ το πολυ για αρχη εισαι οκ παντως.


Για λαμπες ναι, εγω αυτες προτεινω...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-10-12, 02:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις δυο ειδη κορυ (αν και δε βλεπω το λογο),αρκει να ειναι και τα δυο σε σωστες ομαδες ωστε να μην ειναι σε δυσχερεστερη θεση καποιο ειδος.
ενταξει μην κολλας στα νουμερα,το 40 και 100 που ειπα μπορει να ειναι 80 και 20,30 και 10,δεν εχει τοση σημασια,ετσι κιαλλιως σταδιακα θα τα βαλεις μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-10-12, 02:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, θα βαλεις λιγοτερους λοιπον -βασικα δεν ελεγα για τους 100 κααρδιναλιους τοσο τη φιλτρανση οσο για τα 40 κορυ- αν και το να βαλεις ενα sump 30 λιτρων με ελαφροπετρα δεν εχει κανενα κοστος. Σκεψου το...

40 καρδιναλιους και παραπανω με 15-20 κορρυ το πολυ για αρχη εισαι οκ παντως.


Για λαμπες ναι, εγω αυτες προτεινω...
Για τα κορυ οκ, τοσο μεγαλη διαφορα το σαμπ τους καρδιναλιους δηλαδη? απο 100 πεφτω στους 40-50? Γιατι? 2 φιλτρα με 15 λιτρα χωρητικοτητα σε υλικα ειναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να βαλεις δυο ειδη κορυ (αν και δε βλεπω το λογο),αρκει να ειναι και τα δυο σε σωστες ομαδες ωστε να μην ειναι σε δυσχερεστερη θεση καποιο ειδος.
ενταξει μην κολλας στα νουμερα,το 40 και 100 που ειπα μπορει να ειναι 80 και 20,30 και 10,δεν εχει τοση σημασια,ετσι κιαλλιως σταδιακα θα τα βαλεις μεσα.
Οχι εγκυκοπαιδικα ρωτησα, απλα επειδη μαρεσαν δυο ειδη πιο πολυ απτα αλλα, μου περασε απτο μυαλο, ενα ειδος θα βαλω. Δεν κολαω απλα θελω εναν...μπουσουλα ας πουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 01-10-12 στις 02:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-10-12, 02:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν το εννοουσα ετσι, αλλα δε μπορεις να βαλεις 100 ψαρια με τη μια, και τα 50 που λεω πολλα ειναι για πρωτη δοση, αλλα πονταρω στον τροπο που το στρωσες που δημιουργει υπερβολικη βιολογια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-10-12, 02:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι δε γινεται να τιγκαρεις το ενυδρειο απτη πρωτη μερα στησιματος.σταδιακα γινεται αυτο.αλλιως αμα κανει ενα μπαμ η αμμωνια θα στα καθαρισει ολα και θα ησυχασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-10-12, 02:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωπα μπερδευτηκαμε. Δεν μιλαω να βαλω 40-50 ψαρια με τη μια... μιλαω για τον τελικο αριθμο που μπορω να βαλω μεσα. Τα καρδιναλ θα τα βαλω σε 10αδες οπως και ναχει, ανα βδομαδα. Αντε 15. Απλα που να σταματησω θελω να ξερω. Θα το δω βεβαια απτα φιλτρα αυτο, αλλα αν μπορω να κρατησω συνολικα 15 κορυ, 70 (πχ) καρδιναλ, 2 η 4 ανκιστρους, και 6 οτο, μαρεσει σαν ιδεα.

Δευτερον το ενυδρειο δεν εχει στρωθει, ακομα δεν εχει γεμισει, πρεπει ναρθει η παραγγελια απο γερμανια, εκει ειναι μεσα τα παντα απο τα υλικα μου. αλλα θα το στρωσω οπως ειπαμε με την αμμωνια, για να μπορω να κανω ενα kick start οσον αφορα τον αριθμο των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-10-12, 02:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τελικα δεν καταλαβα.θες να κανεις βιοτοπικο η δε θες?

οκ,οσον αφορα τον αριθμο ψαριων,αφου διαβασεις τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουν και καταληξεις σε καποια,θα ξεκινησεις με ενα μικρο αριθμο και θα συνεχισεις να προσθετεις σταδιακα κανοντας και μετρησεις καθε βδομαδα για να βλεπεις τι γινεται,τι κανεις σωστα και τι λαθος,τι ελλειψεις εχεις ενδεχομενως κλπ.μολις δεις οτι οι μετρησεις σου δειχνουν οτι οι αριθμοι σου ειναι οκ αλλα δεν παιρνει αλλο σταματας.δεν μπορει να σου πει κανεις στανταρ τοσα θα βαλεις σε τοσα λιτρα.οι αριθμοι που δινουμε ειναι παραδειγματα ενδεικτικα.καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και καθε χομπυστας ακομα πιο διαφορετικος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-10-12, 02:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Επισεις -τωρα το ειδα- το 1 Kh μπορει βιοτοπικα να ειναι ολοσωστο, αλλα για αρχη κρατα ενα 3ρι σταθερα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα και μεχρι να μαθεις πολυ καλα να κουμανταρεις το μαλακο νερο και μετα απο ΠΟΛΥ καιρο δοκιμασε σταδιακα και με πολυ μεγαλη προσοχη περεταιρω πτωσεις γιατι ενα ph crash δεν ειναι απιθανο στον ασσο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-10-12, 03:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισεις -τωρα το ειδα- το 1 Kh μπορει βιοτοπικα να ειναι ολοσωστο, αλλα για αρχη κρατα ενα 3ρι σταθερα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα και μεχρι να μαθεις πολυ καλα να κουμανταρεις το μαλακο νερο και μετα απο ΠΟΛΥ καιρο δοκιμασε σταδιακα και με πολυ μεγαλη προσοχη περεταιρω πτωσεις γιατι ενα ph crash δεν ειναι απιθανο στον ασσο
Θα το ανεφερα αυτο για το KH, απλα ειπα να τα παρουμε με τη σειρα. Τωρα στα τελευταια το διαβασα για το crash σε σκληροτητα κατω απο 3. Εκει θα το κρατουσα ναι

Δεν ειπα οτι θελω να το κανω βιοτοπικο, απλα απορια ειχα, αν αυτο που περιεγραψα μπορει να θεωρηθει βιοτοπικο, προσωπικα οχι δεν καιγομαι ναναι βιοτοπικο, θελω κατι ομορφο, ΣΩΣΤΟ, με σωστες επιλογες, και τα ψαρια μου να ζουν καλα.
-------------------------
Οποτε στο δια ταυτα, απο λαμπες, 3 grolux, απο αμμο, βασαλτη αν βρω με χαμηλη κοκομετρια, απο φυτα θα δω τι μπορω να βρω, καποια μελη τα οποια ευχαριστω επικοινωνησαν οποτε χω καποιο να παρω για να ξεκινησω, και απο ψαρια ξεκιναω με ανκιστρους και μετα κορυ/καρδιναλ ανα 15αδες, οταν σταθεροποιηθει το συστημα οτος και οταν καπου στα μεσα στρωσει ο βυθος, red cherry. Τα νουμερα βλεπωντας και κανοντας. Τον μπουσουλα τον εχω.

Ειπαμε δεν υπαρχει καποια αλλη μαυρη αμμος μη ασβεστολιθικη που να πλησιζει την κοκομετρια της λευκης χαλαζιακης ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 01-10-12 στις 03:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-10-12, 03:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το ανεφερα αυτο για το KH, απλα ειπα να τα παρουμε με τη σειρα. Τωρα στα τελευταια το διαβασα για το crash σε σκληροτητα κατω απο 3. Εκει θα το κρατουσα ναι

προσωπικα κραταω ασσο, αλλα θελει πολυ υπομονη και πολυ αργες κινησεις μεχρι να βρεις τη φορμουλα.

Παράθεση:

Οποτε στο δια ταυτα, απο λαμπες, 3 grolux,
Aν σ αρεσει το ροζ, διαφορετικα μια η δυο grolux και μια λευκη...
Η αληθεια ειναι πως και στον ουρανο των τροπικων εχουμε τον ηλιο με 3300 πανω κατω κελβιν (κατεβαινει και κατω απο 2000 και ανεβαινει και στα 4000 αναλογα την εποχη) αλλα εχουμε και τον ουρανο με 8000-11000 και καποιες φορες και 28000 (μπλε αλλα συνηθως γκρι ειναι) οποτε δεν ειναι λαθος να μπει και μια λαμπα υψηλης θερμοκρασιας λευκου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροποι στησιματος ενυδρειων με φυτα kingrim Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 9 03-04-18 16:17
260λ ενυδρειο-βοηθεια στησιματος nickst Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 03-07-11 17:03
τροποι στησιματος olga Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 18-09-10 23:32
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
Εμφανιση μικροοργανισμων κατα τη διαρκεια στησιματος ενυδρειου Δημητρης Α. Αρχάριοι γλυκού νερού 17 05-01-09 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12327 seconds with 13 queries