Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Αναζήτηση pleco

Γεια σας. Έχω 4 χρόνια ένα φυτεμένο ενυδρείο 120λτ (100 καθαρά) με γκάπυ και γαρίδες. Επειδή υπάρχει μπόλικη άλγη και είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένη (οι γαρίδες βέβαια την εκτιμούν ιδιαιτέρως), σκέφτομαι αν θα ήταν καλό να έβαζα και έναν pleco. Εκτός του ότι θα τρώει την άλγη, μου αρέσει η παρουσία του όπως τον έχω δει σε άλλα ενυδρεία.
Το ερώτημα όμως είναι κατά πόσον ένα τέτοιο ψάρι είναι συμβατό με το ενυδρείο μου. Και μιλάω για συμβατότητα συνθηκών νερού, τελικού μεγέθους και επιθετικότητας προς τα υπόλοιπα ζωντανά του ενυδρείου.
Υπάρχει κάποιο είδος pleco ή γατόψαρου που θα μπορούσα να βάλω, και ποιο;
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-12, 20:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για pleco δεν θα το συνιστουσα, αν δεις ενα παλαιοτερο θεμα που ειχα ποσταρει και το προβλημα που μου δημιουργηθηκε...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60159

σε 6 μηνες μου εγινε 10cm και τελικα τον χαρισα. Δυστυχως τα ενυδρεια μας δεν πρεπει να φιλοξενουν αυτα τα πανεμορφα και πολυ ενδιαφεροντα ψαρακια (ή ψαρουκλες με τον καιρο)

Θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδακι otocinclus στα λιτρα σου, εχω ακουσεις οτι ειναι σουπερ αλγοφαγα, αλλα θελουν πεντακαθαρο μαλακο νερο και μιας και εχει guppies, υποθετω οτι εχεις και σκληρουτσικο νερο. Ειναι πολυ ευαισθητα.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm

Γιατι δεν βαζεις κανενα apple snail, με μεγαλη προσοχη μη σου γεννησουν ομως και τρεχεις και δεν φτανεις? Κανουν καποια δουλεια με την αλγη και εχουν πραγματικα πολυ γουστο να τα παρατηρεις. Θελουν σκληρο νερακι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-12, 08:49
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Για τα apple snails να σου πω το έχω ήδη σκεφτεί. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι (αυτό ξέχασα να το αναφέρω) υπάρχουν και αρκετά σαλιγκάρια Clea Helena (Anentome Helena) και φοβούμαι πως η συνύπαρξη δεν θα είναι αρμονική, αλλά σε βάρος των apples. Συν το ότι το ενυδρείο είναι τρόπον τινά ανοικτό, και δεν θα ήθελα να ...πατήσω κανένα στο σαλόνι.
Τα otocinclus λίγο τα φοβάμαι για την ευαισθησία τους. Επειδή κάνω αλλαγές νερού γύρω στο 40-50% ανά 7-10 μέρες, δε νομίζω ότι θα καλοπεράσουν.
Από την άλλη, όπως ανέφερα και στο αρχικό post, μου αρέσουν τα ψάρια σαν τους pleco. Απλά ψάχνω κάποιο είδος που δεν θα μεγαλώνει πολύ και το τελικό του μέγεθος θα μπορούσε να είναι συμβατό με το ενυδρείο μου. Επίσης, διάβαζα ότι υπάρχουν και λιγότερο επιθετικά είδη, κατάλληλα για κοινωνικά ενυδρεία. Σκεφτόμουν ότι αν μπορούσα να βρω ένα μικρόσωμο είδος με κοινωνική συμπεριφορά, θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Το θέμα είναι, υπάρχει τέτοιο είδος;
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-12, 08:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μικροσωμα ειδη σαν τους πλεκο υπαρχουν, αλλα το θεμα ειναι πρωτ απ ολα να ταιριαξουν οι συνθηκες γιατι οσο να ναι με τα ζωοτοκα πρεπει να βρεις ψρακια που να ειναι σκληρου νερου (εννωειται ουτε οι οτοκυκλοι ταιριαζουν).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-12, 09:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, τα apple snails ξεχνα τα καλυτερα. Ασε που να μην ειχες και τα helena, στανταρ θα τα εβλεπες σε κανενα καναπε να πινουν μπυρες και να βλεπουν μπαλα διπλα σου καποια στιγμη

Καπου εχει παρει το ματι μου ενα ποστ για μικρους, οπως λες pleco, αν το πετυχω θα το προωθησω. Το θεμα, ομως, ειναι οι συνθηκες, οπως λεει και ο nick74. Μην δοκιμασεις τους κοινους παντως, απο προσωπικη εμπειρια. Ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και δεν ειναι καθολου ευκολο να τα αποχωρηστεις σε λιγους μονο μηνες που θα γινουν τερατα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-12, 09:41
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα apple snails να σου πω το έχω ήδη σκεφτεί. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι (αυτό ξέχασα να το αναφέρω) υπάρχουν και αρκετά σαλιγκάρια Clea Helena (Anentome Helena) και φοβούμαι πως η συνύπαρξη δεν θα είναι αρμονική, αλλά σε βάρος των apples. Συν το ότι το ενυδρείο είναι τρόπον τινά ανοικτό, και δεν θα ήθελα να ...πατήσω κανένα στο σαλόνι.
Τα otocinclus λίγο τα φοβάμαι για την ευαισθησία τους. Επειδή κάνω αλλαγές νερού γύρω στο 40-50% ανά 7-10 μέρες, δε νομίζω ότι θα καλοπεράσουν.
Από την άλλη, όπως ανέφερα και στο αρχικό post, μου αρέσουν τα ψάρια σαν τους pleco. Απλά ψάχνω κάποιο είδος που δεν θα μεγαλώνει πολύ και το τελικό του μέγεθος θα μπορούσε να είναι συμβατό με το ενυδρείο μου. Επίσης, διάβαζα ότι υπάρχουν και λιγότερο επιθετικά είδη, κατάλληλα για κοινωνικά ενυδρεία. Σκεφτόμουν ότι αν μπορούσα να βρω ένα μικρόσωμο είδος με κοινωνική συμπεριφορά, θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Το θέμα είναι, υπάρχει τέτοιο είδος;
Tα Anentome από όσο γνωρίζω δεν τρώνε σαλιγκάρια από 2 φορές μεγαλύτερα από αυτά και πάνω. Επίσης τα apple μου ούτε τα έχω δει ποτέ έξω, ούτε δείχνουν να ενδιαφέρονται για τέτοιες βόλτες, παρ΄ότι το ενυδρείο τους είναι ανοιχτό.

Pleco είναι λίγο οριακά να βάλεις, και πάλι πρέπει να έχεις ph MAX γύρω στο 7 -7,5 ανάλογα με το είδος.

Ancistrus cf. cirrhosus: ph έως 7,5, 10-12 cm τελικό μέγεθος
http://www.seriouslyfish.com/species/ancistrus-sp-3/
Ancistrus sp. Spotted Medusa Plec L255 ph έως 7, 12-13 cm τελικό
http://www.seriouslyfish.com/species/ancistrus-sp/
Ancistrus dolichopterus Starlight Ancistrus, L183 ph έως 7, 9-10 cm τελικό
http://www.seriouslyfish.com/species...dolichopterus/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-12, 11:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μπα... οταν λενε ως 7 και ως 7,5 απο την εμπειρια μου με τις "προτεινομενες οδηγιες συνθηκων" εννωουν 6.
Καλο ειναι να βρεθει ειδος που να λεει πως ζει σε αλκαλλικο νερο πχ να δινει 7-8 η κατι τετοιο διαφορετικα μιλαει για crash test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-12, 19:23
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-12, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με γκαπι βαλε για παρομοια δουλεια, 2 applesnail. Κανει και το νερο.
Μονο να προσεχεις να ξεκολλας τα αυγα απο το καπακι.
Θα τα χαρεις και περισσοτερο γιατι εχουν πλακα, ενω τα πλεκο εκτος απο το διαφορετικο νερο ειναι συνηθως νυχτοβια και ολη μερα ειναι κρυμενα σε καμια τρυπα.

ΥΓ Tα L183 (dolichopterus) που προταθηκαν ειναι rio negro ειδος και μιλαμε για πολυ μαλακά και οξινα νερα blackwater. Καμι σχεση με γκαπι.
Σε νερο βρυσης μετριας σκληροτητας και πεχα θα τα παει καλα μονο ο Ancistrus cf. cirrhosus εκτροφης (πρωην Sp.3 και συνηθως το λενε στα πετ ως dolichopterus - καμια σχεση ομως)
Αλλα τα γκαπι αρχιζουν να ζουν ιδανικα εκει που τελειωνουν (παραμετροι) που ζουν ιδανικα ολα αυτα τα ψαρια

ΥΓ2 Υποψιν ομως οτι ουτε τα apple πανε καλα με το αλατι. Σε ελαχιστη δοση (προληπτικη 0.1% ) δεν πιστευω ωστοσο να εχουν προβλημα. Ας μας πει και καποιος αλλος.
Σε 0.2% δεν τα ειδα και πολυ ζωηρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-12, 22:31
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Ένας pleco που έχω βρει οτι ζει σε υψηλό ph είναι o flash pleco και είναι και ο αγαπημένος μου. Προσωπικά πάντως δεν τον έχω βρει πουθενά και δεν ξέρω αν θα έκανε σε κοινωνικό ενυδρείο.....επίσης ένα μέρος της διατροφής του πρέπει να είναι ξύλο.

http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=126

Επίσης μία λίστα που είχα βρει κάποτε με μικρόσωμους pleco:
(τους έχει ανάλογα με τα εκατοστά που φτάνουν σε τελικό μέγεθος)

~8cm
1. Hypancistrus zebra sp. (L046), (L098 )
2. Hypancistrus sp. (L340)
3. Hypancistrus sp. (L316)
4. Hypancistrus sp. (L173)
5. Hypancistrus sp. (L136)
6. Panaque sp. (L169)
7. Ancistrus sp. (L309)
8. Ancistrus lineolatus
9. Ancistrus formoso
10. Ancistrus fulvus
11. Ancistrus cirrhosus
12. Ancistrus bolivianus
13. Ancistrus megalostomus
14. Ancistrus piriformis
15. Ancistrus sp. (L352)
16. Ancistrus jelskii
17. Ancistrus brevipinnis
18. Ancistrus nudiceps
19. Ancistrus macrophthalmus
20. Ancistrus malacops
21. Ancistrus erinaceus
~10cm
22. Hypancistrus sp. (L400)
23. Hypancistrus sp. (L318 )
24. Hypancistrus sp. (L270)
25. Hypancistrus sp. (L158 )
26. Hypancistrus sp. (L136C)
27. Hypancistrus sp. (L070)
28. Hypancistrus sp. (L004)
29. Panaque sp. (LDA68 )
30. Panaque sp. (L296)
31. Panaque sp. (L272)
32. Panaque sp. (L206)
33. Panaque sp. (L002)
34. Ancistrus tamboensis
35. Ancistrus sp. (L144)
36. Ancistrus sp. `Portel`
37. Ancistrus sp. (L357)
38. Ancistrus sp. (L355)
39. Ancistrus sp. (L349)
40. Ancistrus sp. (L344)
41. Ancistrus sp. (L327)
42. Ancistrus sp. (L325)
43. Ancistrus sp. (L289)
44. Ancistrus sp. (L279)
45. Ancistrus sp. (L213)
46. Ancistrus sp. (L159)
47. Ancistrus sp. (L149)
48. Ancistrus sp. (L148 )
49. Ancistrus sp. (L125)
50. Ancistrus sp. (L111)
51. Ancistrus sp. (L100)
52. Ancistrus sp. (L032)
53. Ancistrus marcapatae
54. Ancistrus leucostictus
55. Ancistrus dolichopterus
~12cm
56. Ancistrus sp. (LDA72)
57. Ancistrus sp. (2)
58. Ancistrus cf. cirrhosus
59. Hypancistrus sp. (L287)
60. Hypancistrus sp. (L236)
61. Hypancistrus sp. (L066)
62. Hypancistrus lunaorum
63. Hypancistrus furunculus
64. Ancistrus triradiatus
65. Ancistrus sp. `Rio Ucayali`
66. Ancistrus sp. (L378 )
67. Ancistrus sp. (L370)
68. Ancistrus sp. (L369)
69. Ancistrus sp. (L267)
70. Ancistrus sp. (L237)
71. Ancistrus sp. (L180)
72. Ancistrus sp. (L156)
73. Ancistrus sp. (L089)
74. Ancistrus brevifilis
75. Ancistrus maculates
76. Ancistrus occloi
77. Ancistrus cuiabae
78. Ancistrus bufonius
79. Ancistrus bodenhamer

(αν το κρίνουν και οι mods σωστό καλό θα ήταν να μπει σαν υπόμνημα στην κατηγορία με τα γατόψαρα Νοτίου Αμερικής)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-08-12, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας pleco που έχω βρει οτι ζει σε υψηλό ph είναι o flash pleco και είναι και ο αγαπημένος μου. Προσωπικά πάντως δεν τον έχω βρει πουθενά και δεν ξέρω αν θα έκανε σε κοινωνικό ενυδρείο.....επίσης ένα μέρος της διατροφής του πρέπει να είναι ξύλο.

http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=126
Πως θα το πετυχεις ομως αυτο, ταυτοχρονα με σχετικα μαλακο νερο? (γραφει: Conductivity around 190 microsiemens δλδ TDS 122ppm δλδ το πολυ 7 GH - χαμηλο για γκαπι)

Απο τις σημειωσεις
- Mine has gotten a fair bit bigger than what the page lists, probably closer to 160mm
- Prefer lots of current and high temps (29c) (οι 29 ειναι καπως ψηλα για γκαπι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-08-12, 23:14
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Όντως είναι λίγο περίεργο αυτό,.....απλά διάβαζα παραπάνω για τους pleco και αν υπάρχουν είδη που ζουν σε μεγαλύτερο ph κτλ και θυμήθηκα αυτόν γιατί το είχα ψάξει στο παρελθόν και μου είχε κάνει εντύπωση.....
Πάντως είχα διαβάσει επίσης για τον συγκεκριμένο pleco ότι στα ποτάμια που ζει κατά περιόδους αλλάζουν οι παράμετροι του νερού ανάλογα με τις εποχές και ίσως να έχουνε γράψει τόσο μεγάλο ph για να καλύψουν και αυτές τις περιόδους.....τι να πω....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-12, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως είχα διαβάσει επίσης για τον συγκεκριμένο pleco ότι στα ποτάμια που ζει κατά περιόδους αλλάζουν οι παράμετροι του νερού ανάλογα με τις εποχές και ίσως να έχουνε γράψει τόσο μεγάλο ph για να καλύψουν και αυτές τις περιόδους.....τι να πω....
Ναι αυτο γινεται.
Μη ξεχνας οτι ζει στις αρχες του Αμαζονιου οπου κατεβαινουν τα νερα απο τις Ανδεις.
Επισης στη φυση μπορει να εχουμε μεγαλη alkalinity (ΚΗ), εμμεσως λοιπον και ψηλα πεχα, ενω ταυτοχρονα το νερο να ειναι μαλακο (χαμηλη GH)
Στο ενυδρειο ειναι λιγο δυσκολο. Αυτα (pH GH) πανε μαζι συνηθως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-08-12, 06:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ενδιαφερον, αν δηλαδη θελαμε να φτιαξουμε ενυδρειο για ενα τετοιο ειδος ψαριου στην προετοιμασια λογικα θα επρεπε να χρησιμοποιησουμε σκετο νερο οσμωσης με σοδα και πολυ ελαχιστα ιχνοστοιχεια.
Θα δουλευε αραγε κατι τετοιο ή θα υπηρχε ελειψη αποιων αλλων πιθανων στοιχειων?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν το νερό θα είχε τις ιδανικές για το είδος παραμέτρους. Μάλλον όμως είναι ο μόνος τρόπος και οι συνθήκες νερού που δημιουργούνται είναι οι πλησιέστερες στις αναφερόμενες ως "ιδανικές".
Σίγουρα όμως δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες για τα γκάπυ μου.
Τα apple snails ίσως είναι μια λύση, δεν ξέρω όμως πόσο θα χαρούν όταν μπουν στο ενυδρείο και δουν τα antemone helena που υπάρχουν εκεί σε ικανό πληθυσμό! Να δοκίμαζα άραγε;
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-12, 21:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα apple snails ίσως είναι μια λύση, δεν ξέρω όμως πόσο θα χαρούν όταν μπουν στο ενυδρείο και δουν τα antemone helena που υπάρχουν εκεί σε ικανό πληθυσμό! Να δοκίμαζα άραγε;
Ενηλικα apple εμενα τα helena, δεν τα πειραξανε ποτε παντως.
Ηταν μεγαλα τα apple γιαυτα? Ηταν χορτατα τα helena
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-12, 11:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αν έχεις χρόνο, ψάξε λιγάκι το είδος "Dwarf sucker" (otocinclus cocama)

Δεν ξέρω αν θεωρείται "αλγοφάγος"...πάντως συνυπάρχει στο δικό μου ενυδρείο με guppies και έχω να δω άλγη...πολυυυυυ καιρό!
Σίγουρα παίζει ρόλο και το ότι έχω αρκετά φυτά, μερικές γαρίδες + 1 apple snail
Πάντως απ όσα έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο ψάρι, αρκετοί το θεωρούν ευαίσθητο είδος

Για το συγκεκριμένο ψάρι ισχύουν τα παρακάτω:

Dwarf sucker - Otocinclus cocama
Size of the fish in home aquariums (min-max): 3 - 4 cm ( 1.18" - 1.57")
Water pH for Dwarf sucker should be maintained within the range:5.3 - 7.5
Total water hardness (dGH) for these fish:4 - 18 °N
Recommended water temperature for Dwarf sucker:20 - 28 °C ( 68 - 82.4 °F )
Fish' compatibility within the specieseaceful (visit this article)
Fish' temperament toward other specieseaceful (visit this article)
Preferred place when kept in fish tanks:Middle levels
The way of breeding:Spawning
Origin of the species:South America
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναζήτηση pleco.. Akakios Miskos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 26-07-12 21:36
Pleco...αλλα τι pleco?! jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 04-06-07 09:51
Αναζήτηση βράχου angel1984 Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 11-01-07 14:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07594 seconds with 13 queries