Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-12, 12:41
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή Aquascaping....μήπως είναι αργά?

Καλημέρα!

Είδα πρόσφατα κάποια βιντεάκια στο YouTube με την διαδικασία του aquascaping και μου άρεσε πολύ! Δεν θα βάλω φυτά. Θα βάλω πέτρα και ξύλο. Για την ώρα έχω στρώσει μόνο το χαλίκι μου οριζόντια και όχι όπως θα το ήθελα (με λοφάκια).
Το πρόβλημα είναι πως το ενυδρείο μου είναι ήδη γεμάτο σε διαδικασία στρωσίματος....!
Απ'ότι είδα πρώτα το φτιάχνουν ύστερα το σκεπάζουν με χαρτιά ή νάιλον και μετά το γεμίζουν για να μη χαλάσει η διακόσμηση και να κάτσουν σωστά τα υλικά....
Τώρα τι κάνουμε και με τι εργαλείο να μετακινήσω το χαλίκι το οποίο κουνιέται με την παραμικρή κίνηση...??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-12, 14:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν με τα χέρια δεν τα καταφέρνεις δοκίμασε με ένα φτυαράκι, από αυτά που έπαιζες μικρός στην παραλία! Αν δε σου κάθεται όπως θες το χαλίκι βάλε γύρω από τα λοφάκια πέτρες, σαν να κάνεις παρτεράκια. Γιατί δε θες φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-12, 15:56
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν με τα χέρια δεν τα καταφέρνεις δοκίμασε με ένα φτυαράκι, από αυτά που έπαιζες μικρός στην παραλία! Αν δε σου κάθεται όπως θες το χαλίκι βάλε γύρω από τα λοφάκια πέτρες, σαν να κάνεις παρτεράκια. Γιατί δε θες φυτά;
Έτσι θα κάνω!!
Αν και το φυτεμένο είναι πολύ εντυπωσιακό, δεν θέλω να βάλω για την ώρα γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και νιώθω κάπως αρχάριος ακόμη......
Αν και διάβασα αρκετά, θέλω να ασχοληθώ πρώτα με το νερό και τα ψάρια και αργότερα με τα φυτά...
Μ'αρέσει πολύ το Nature style και θα ήθελα στο μέλλον να βάλω γρασίδι ή κάποια φυτά με μικρό φύλλωμα αλλά για να πω και μια αλήθεια, οι περισσότεροι φίλοι με παρότρυναν να μη βάλω γιατί θα πήξω στο σαλιγκάρι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-12, 16:03
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Και εμένα το πρώτο μου ενυδρείο φυτεμένο είναι .Αν αρχίσεις με εύκολα φυτά θα είσαι μια χαρά .Όσο για τα σαλιγκάρια ,πρέπει να πλύνεις πολύ καλά το κάθε φυτό που βάζεις στο ενυδρείο .Προσωπικά έχω πάρει μερικά φυτά από διάφορα μαγαζιά και δεν βρήκα ποτέ σαλιγκάρια .Απλά έκανα ένα καλό πλύσιμο πριν τα βάλω μέσα .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-12, 16:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ό,τι και να νιώθεις υπάρχουν εύκολα φυτά που θα κάνουν καλό και στα ψάρια σου. Ρίξε μια ματιά εδώ και ξανασκέψου το. Τα γρασίδια, αν μιλάς ας πούμε για cuba, είναι μια άλλη ιστορία και θέλουν να ασχοληθείς, αλλά υπάρχουν και "γρασίδια" που είναι σχετικά εύκολα. Τα σαλιγκάρια, εκτός πολλαπλασιαστούν υπερβολικά, κάνουν καλό, αλλά αν ο φόβος σου είναι η εισαγωγή τους με τα νέα φυτά ορίστε η λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-12, 16:38
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Ναι για cuba έλεγα....
Ποια γρασίδια είναι εύκολα?
Μπορώ να τα βάλω και αργότερα?
....Υπόψη δεν έχω βάλει κάποιο ανάλογο υπόστρωμα για φύτεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-12, 16:50
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Τα πιο εύκολα γρασίδια είναι ο echinodorus tenellus και η eleocharis parvula .Μπορείς να τα βάλεις και αργότερα αλλά έχε στο νού σου ότι με την κυκλοφορία του νερού από το φίλτρο ή αν περάσει κάποιο ψάρι από εκεί και πάει να χωθεί στο γρασίδι μπορει να βγει στην επιφάνεια το φυτό .
Το υπόστρωμα βοηθάει στο να παίρνουν τα φυτά τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά .Μπορείς όμως και χωρίς υπόστρωμα αν έχεις μια συστηματική λίπανση με σχετικά δυνατό φωτισμό ή με μπουκάλα co2
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μήπως ο μονομάχος μου είναι άρρωστος Da Gypsy Fish Bettas 12 21-06-11 17:31
Είναι αργά για δάκρυα Κίτσο... QS-Plan Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-04-11 02:56
Σκόνη σε anubia...Μήπως είναι άλγη??? pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-02-10 18:33
Μήπως είναι ick? kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 28-01-10 10:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03886 seconds with 13 queries