Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-12, 01:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation Ramirezi και φυτά σε 48λτ, ζητάω συμβουλές!!!

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί βρέθηκα λίγο στα βαθιά, καθότι άσχετος με το μαλακό νερό και τα φυτά (μέχρι στιγμής διατηρώ μόνο Αφρικάνες).

Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό, πολλά βακτήρια (sera), λίιιγο τάισμα ως τροφή της βιολογίας και καλές μετρήσεις εξαρχής. Γέμισε με χαλαζιακή άμμο που είχα ήδη, ξύλα που παίζαν ήδη από φίλο του φόρουμ. Χτές προστέθηκε ένα πολύ ωραίο ζευγάρι ramizeri αλλά και άλλο ένα από 2 μικρά αλγοφάγα (δε θυμάμαι το όνομά τους), και αρκετά φυτα, επίσης από φίλο του φόρουμ! Τα ξύλα έβρασαν καλού κακού, ενώ δίλπα στις ρίζες μπήκαν από μισή ταμπλέτα μέσα στη χαλαζιακή άμμο (δεν υπάρχει υπόστρωμα).

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά, 2η μέρα σήμερα είδα τα ramirezi να βολτάρουν και να κάνουν καλή παρέα μεταξύ τους, ενώ τα αλγοφάγα να είναι συνεχώς στο έργο τους Γενικά, αν και φάουλ καθώς βιάστηκα κάπως για όλα αυτά, έκανα πολύ πολύ προσπάθεια να προσαρμοστούν σωστά.

Οι τιμές είναι ph=7,5 , kh=6, αμμωνία/νιτρώδη σταθερά 0, νιτρικά ελάχιστα, θερμοκρασία 26, φωτισμός 9 ώρες (δε ξέρω τι λάμπα ακριβώς έχει το BOYU, βλέπω μόνο ότι έχει μια λευκή και μια κάπως γαλάζια "ακτίνα", αεραντλία για τις ώρες φωτισμού). Η φίλτρανση πλάτης έχει αρκετά σφουγγάρια, αρκετό μακαρόνι, 3 κοματάκια τύρφης σε κάλτσα (τα υπολογίζω 70ml), ενυδρειακό βαμβάκι, τον "κρυμμένο" θερμοστάτη και μια μίνι αντλιούλα 11w/400λτ/h.

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαν, και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκες. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμές. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi? (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.

Ακολουθούν και κάποιες φωτός, αναμένω τη βοήθειά σας!









Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 01:36
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 01:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-12, 01:47
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)
OK, οπότε πάμε για ΑΟ.. κάποια οικονομική να προτείνουμε υπάρχει? (είναι λίγα τα λιτρα...)

Η συμπεριφορά είναι πολύ καλή.. μπήκα στο χώρο σιγά σιγά και πριν με αντιληφθούν παίζαν μεταξύ τους! (μετά όταν αντιληφθούν παρουσία συνήθως είναι αγάλματα και παρατηρούν..)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ριξε μια ματια στο waterwaves.gr
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 02:00
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων
Οι αλλαγές νερού θα είναι ένα θέμα.. ήδη με βλέπω να ψάχνω αύριο για Α/Ο..
1 αλλαγή /εβδομάδα πιστεύω θα χρειάζεται, σωστά?

Αύριο θα πάω να προμηθευτώ τις πρωτεινούχες τροφές.

είχα προσθέσει πολύ μπόλι στο φίλτρο. δε βοηθάνε και τα βακτήρια τις συνθήκες / στώσιμο?

δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να είναι wild caught.. αλλά ο φίλος krispie είπε πρίν οτι δεν αντέξαν πολύ τα δικά του σε νερό με ph βρύσης.. Αν είναι λοιπόν να τα βλάπτει το ph πάω οπωσδήποτε σε ΑΟ

με βλέπω να αναβαθμίζω σύντομα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ριξε μια ματια στο waterwaves.gr
ευχαριστώ!

αυτό ήθελα να βρώ και είχα ξεχάσει το site.. πολύ καλά παιδιά, είχα πάρει πέρσι για το πόσιμο νερό ένα φίλτρο 3 σταδίων (χωρίς την ΑΟ..), ίσως να τα συνδυάσω τώρα ..)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 09-01-12 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 02:31
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

απο την στιγμη που εβαλες μπολι τα βακτηρια ειναι αχρηστα..κανε μια μεγαλη αλλαγη να φυγει η θολουρα απο το νερο...!!! για 45λιτρα πιστευω πως ναι 1φορα την βδομαδα 20% αλλαγη ειναι οκ...θα δεις και πραττες αναλογα....αφου ειναι tank bred ισχυει οτι σου ειπα...ισως με σταδιακες αλλαγες να τα φερεις σε επιπεδο νερου βρυσης..>!! αλλα με προσοχη....απο τροφες αγορασε και καποια κατεψυγμενη αν βρεις (κατα προτιμηση αρτεμια) ...καλη συνεχεια !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 02:47
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Μάλιστα ωραία!

Η θολούρα αυτή φεύγει μόνη της σε 1 μέρα περίπου.. αν θε φύγει θα το δώ, αλλά φοβάμαι τώρα να κάνω αλλαγή γιατί δεν έχω "προετοιμασμένο" νερό, μην τα στρεσσάρω κι άλλο αλλάζοντας πάλι το ph..

Οπότε αυτό που λέμε είναι οτι (εφόσον εξακριβώσω 100% οτι είναι tank bred) εαν (σταδιακά και με τον καιρό) ερθουν σε νερό βρύσης θα ζήσουν το ίδιο καλά με το να τα είχα σε χαμηλό ph, χωρίς αυτό να επειρεάζει τη ποιότητα της ζωής τους?

Ναί, αύριο κι όλας θα προμηθευτώ κάποια κατεψυγμένη να τα δω να ανταποκρίνονται καλύτερα και να αρχίσει και η ποικιλία σιγά σιγά, γιατί σήμερα τα flakes τα σνόμπαραν χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-12, 07:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως το ph να το συνηθησουνε με τον καιρο,αλλα με τη σκληροτητα τι θα κανεις?
η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι η ΑΟ για μενα.κιεγω εχω ενα ζευγαρι ραμ αλλα τα κραταω με Α.Ο στα 240 λιτρα τωρα,με αλλαγες 30% εβδομαδιαια.το ph μου στο 6 και gh 3.αν θες να τα χαρεις και να μην ταλαιπωρηθουνε που αποτι καταλαβα απτα λεγομενα σου σε ενδιαφερει,για μενα παρε ΑΟ. και μολις μπορεσεις ενα ενυδρειακι μεγαλυτερο καθως θελουνε μηκος.κυριως για το θυληκο δλδ που θα το κυνηγαει ο αρσενικος
τη λαμπα σου μπορεις να την αλλαξεις με αλλη με ποιο θερμο φωτισμο.εχω κιεγω το ιδιο προβλημα και το προσεξα μετα απο σχολιο του delta66, αλλα "διορθωνεται" καπως γιατι κανω black water και "κοβει" αρκετα.αν το κανεις black water θα δειξουνε πολυ ομορφα τα χρωματα τους παντως και τα ψαρια θα το εκτιμησουνε ιδιαιτερα νομιζω

Υ.Γ το θυληκο στην πρωτη φωτο ειναι πανεμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-12, 23:26
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Red face

σκληροτητα, τί είναι αυτό? (κατάλαβα, θα έχω πρόβλημα εκεί, άρα ΑΟ.. )

Ναί με ενδιαφέρει να είναι καλά τα ramizeri.. Να κάνω και black water, μου αρέσει (μόνο με την τύρφη γίνεται αυτό?)

εχμμ εγώ για λίγους καρδινάλιους ξεκίνησα το ενυδρειάκι (υπήρχε ήδη).. αλλά έπεσα τυχαία πάνω σ'αυτό το ζευγαράκι rami και αυτό ήταν..

Με βλέπω να πηγαίνω στα 120 λίτρα για να βάλω και μια ομάδα Cardinals και να είναι όλα κομπλέ
-------------------------
Σήμερα πήρα κατεψυγμένη αρτέμια και τα τάισα.. Στην αρχή ήταν αγάλματα, όταν έκανα οτι φεύγω ο αρσενικός άρχισε να τσιμπολογά, το ίδιο και το θυλικό μετά! πάμε καλά

Το ph έχει πέσει λίγο από χτες, προφανώς δρά σιγά σιγά η τύρφη στο φίλτρο, είναι στο 7,2.

Να ρωτήσω κάτι, τί είναι πιο πρακτικό, "αυτόνομη" compact ΑΟ ή προσαρμοσμένη στο φίλτρο νερού που έχω ήδη στην κουζίνα (με 3 χ 10'') ως ένα φίλτρο (της ΑΟ) ακόμα? Επίσης, θεωρώ οτι γλυτώνω την ταλαιπωρία της προετοιμασίας νερού και τις μετρήσεις πριν την αλλαγή, και με το νερό από ΑΟ κάνω απευθείας αλλαγή, σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 09-01-12 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-12, 23:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό αφορά εσένα και το πώς είναι το σπίτι σου, πού έχεις το ενυδρείο, κλπ. Από εκεί και πέρα εάν την ενσωματώσεις σε ήδη υπάρχον φίλτρο με φίλτρα σωματιδίων και άνθρακα θα χρειαστεί μόνο να πληρώσεις για την αγορά την μεμβράνης και για τα σωληνάκια, αλλά θα πρέπει να αλλάζεις πιο συχνά προφίλτρα και δε θα είναι καθόλου εύκολο να μετράς τα λίτρα (όχι απόλυτα απαραίτητο, αλλά βοηθάει) που περνάνε από τα προφίλτρα (κυρίως άνθρακα) για να τα αλλάξεις τη σωστή στιγμή. Βασικά είναι καθαρά ζήτημα χρημάτων όπως σχεδόν όλα στη ζωή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-12, 00:27
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ευχαριστώ, οπότε όπως βλέπω καλύτερα αυτόνομη ώστε να ξέρω τι μου γίνεται , πόσο νερό φτιάχνω και ανάλογα να προγραμματίζω αλλαγές των φίλτρων

κάτι ακόμα, καλύτερα compact σύστημα ή full sized 10'' ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-12, 01:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τη λαμπα σου μπορεις να την αλλαξεις με αλλη με ποιο θερμο φωτισμο.εχω κιεγω το ιδιο προβλημα και το προσεξα μετα απο σχολιο του delta66, αλλα "διορθωνεται" καπως γιατι κανω black water και "κοβει" αρκετα.αν το κανεις black water θα δειξουνε πολυ ομορφα τα χρωματα τους παντως και τα ψαρια θα το εκτιμησουνε ιδιαιτερα νομιζω
Το Blackwater μπορει να κανει τα ψαρια να αισθανθουν καλα (απο τις τανικα και τα χουμικα οξεα) και να δειξουν τα χρωματα τους αλλα εμεις δεν θα τα δουμε μεσα στη μαυριλα/καφετιλα , ιδιως μονο με θερμη λαμπα στο ενυδρειο. Ειναι λεπτο το θεμα. Ιδανικες βιοτοπικες συνθηκες ή θεαμα για εμας?
Ισως μια μεση λυση ειναι ΟΚ για ολους.

Το χρωμα τους παντως φαινεται καλυτερα στο ηλιακο φως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-12, 01:57
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Κι εγώ black water αλλά όχι πολύ έντονο θέλω να φτιάξω..

Μέχρι στιγμής η τύρφη στο φίλτρο και τα ξύλα δεν έχουν κάνει τίποτα ως προς το χρώμα.. θα το δω το θέμα του blackwater αλλά σε δεύτερο χρόνο αφού είναι ΟΚ τα βασικά και ρυθμίσω το θέμα ΑΟ και αλλαγών
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-12, 02:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ black water αλλά όχι πολύ έντονο θέλω να φτιάξω..

Μέχρι στιγμής η τύρφη στο φίλτρο και τα ξύλα δεν έχουν κάνει τίποτα ως προς το χρώμα..ποση τυρφη εχεις στο φιλτρο?? να ξερεις οτι θελει καμια βδομαδα για να αποδεσμευσει τα χουμικα και τις τανινες αναλογα την μαρκα..αλλα αν δεν ειναι αρκετη δεν θα δεις διαφορα...προτεινω αν θες βελτιωση να κανεις προετοιμασια νερου σε βαρελι με την τυρφη .... θα το δω το θέμα του blackwater αλλά σε δεύτερο χρόνο αφού είναι ΟΚ τα βασικά και ρυθμίσω το θέμα ΑΟ και αλλαγών
...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-12, 10:25
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Smile

υπολογίζω ότι έχω περίπου 70-80 ml (είναι κάτι σαν "κιμωλίες" της jbl), όμως την είχα πρωτοβάλει μόλις 1 μέρα πριν τα ψαράκια, οπότε όπως φαίνεται δεν έχει δράσει ακόμα αρκετα, είμαστε στις 4 μέρες

Λέω να πάω κατευθείαν στην ΑΟ για να μη προετοιμάζω το νερό σε βαρέλι. Σε αυτή την περίπτωση η τύρφη αρκεί στο φίλτρο του ενυδρείου? ή πάλι πάμε σε βαρέλι για να διαλυθεί καλύτερα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Το χρωμα τους παντως φαινεται καλυτερα στο ηλιακο φως


ΝΑΙ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 10-01-12 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-12, 10:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή



δε νομιζω να το γλυτωσεις το βαρελι με την ΑΟ.ισως να μην το χρειαστεις ακομα,αλλα καποια στιγμη θα το χρειαστεις.αν μη τι αλλο γιατι καποια στιγμη που θα αρχισει να φθειρεται η μεμβρανη η/και τα προφιλτρα θα ειναι επικινδυνο να ριχνεις το νερο κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.στο βαρελι εχεις το περιθωριο να μετρησεις πριν κανεις την αλλαγη.και η τυρφη θα διαλυθει καλυτερα στο βαρελι (εφοσον παλαιωνεις το νερο για καποιες μερες)και ειναι και πιο ευκολο.δε θα χρειαζεται να την αλλαζεις στο φιλτρο κλπ.
βεβαια θαχεις κιενα βαρελιαλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μαςαν ειναι λιγα τα λιτρα σου σχετικα θαναι μικρο οποτε βολευεται ευκολα.εκτος απτην τυρφη κοιταξε και τους υπολοιπους τροπους να κανεις black water.φυλλα(οχι οτι ναναι),σκευασματα black water,alder cones,η/και συνδιασμο ολων,που μαλον αποτι φαινεται ειναι το καλυτερο μετα απο δοκιμες που εκανα κιεγω τις 2 τελευταιες βδομαδες(χωρις ομως alder cones ακομα)αυτο ειναι το νεο μου παραλληλο χομπι πλεον,να μαζευω υλικα καταλληλα για black water
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-12, 11:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ
Ναι αλλα θελει προσοχη το ηλιακο φως στο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-12, 11:50
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω, είναι όσο φως φτάνει από το παράθυρο, κοντά 4 μέτρα μακρυά.. δεν είναι πολύ γι'αυτό έχει βγει και θολή η φωτό (εκτος του οτι ειναι και απο κινητό )
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-12, 11:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι μικρο για Ραμ κατα την αποψη μου.
Εμενα παντως ζευγαρι που τα πηγαινε μια χαρα στο μεγαλο ενυδρειο (γεννες, αλλα αποτυχημενες λογω υπαρξης tetras), δεν τα πηγε καλα σε 50λιτρο (μονα τους) με φυτα, κρυψωνες κλπ.
Εχασα το θηλυκο μετα απο λιγο καιρο με πιο εμφανη ατια, την ταλαιπωρια που εφαγε απο το κυνηγι για γεννες απο το αρσενικο.
Στο μεγαλο ειχε χωρο να "αποσυρθει" οποτε ηθελε.
Δεν ξερω αν ηταν καποιο πολυ πολυ αγαπημενο ζευγαρι, ισως τα πηγαινε καλυτερα.
Δεν ξαναδοκιμασα να βαλω αλλο ζευγαρι μου στο 50λιτρο, για να πω 100% οτι αυτο εφταιγε τελικα.
Εκανα το 50λιτρο, γαριδαδικο, και το ευχαριστιεμαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-01-12, 12:05
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων


δε νομιζω να το γλυτωσεις το βαρελι με την ΑΟ.ισως να μην το χρειαστεις ακομα,αλλα καποια στιγμη θα το χρειαστεις.αν μη τι αλλο γιατι καποια στιγμη που θα αρχισει να φθειρεται η μεμβρανη η/και τα προφιλτρα θα ειναι επικινδυνο να ριχνεις το νερο κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.στο βαρελι εχεις το περιθωριο να μετρησεις πριν κανεις την αλλαγη.και η τυρφη θα διαλυθει καλυτερα στο βαρελι (εφοσον παλαιωνεις το νερο για καποιες μερες)και ειναι και πιο ευκολο.δε θα χρειαζεται να την αλλαζεις στο φιλτρο κλπ.
βεβαια θαχεις κιενα βαρελιαλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μαςαν ειναι λιγα τα λιτρα σου σχετικα θαναι μικρο οποτε βολευεται ευκολα.εκτος απτην τυρφη κοιταξε και τους υπολοιπους τροπους να κανεις black water.φυλλα(οχι οτι ναναι),σκευασματα black water,alder cones,η/και συνδιασμο ολων,που μαλον αποτι φαινεται ειναι το καλυτερο μετα απο δοκιμες που εκανα κιεγω τις 2 τελευταιες βδομαδες(χωρις ομως alder cones ακομα)αυτο ειναι το νεο μου παραλληλο χομπι πλεον,να μαζευω υλικα καταλληλα για black water
ΟΚ.. δεν το αποφεύγουμε το βαρέλι, είχα καλομάθει με την Αφρική!
Nα δούμε τι βαρέλι θα χρειαστώ, λεω να ξεκινήσω με ένα μικρό 15-20 λίτρα, αφού την αλλαγή μου δεν την υπολογίζω πάνω απο΄10 λίτρα σε αυτό το ενυδρείο, και βλέπουμε..
Γενικά είμαι πολύ υπέρ των φυσικών πραγμάτων στο ενυδρείο Ποιά είναι τα κατάλληλα φύλλα ή/και τα υπόλοιπα δώρα της φύσης για το blackwater? πού να τα αναζητήσω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι μικρο για Ραμ κατα την αποψη μου.
Εμενα παντως ζευγαρι που τα πηγαινε μια χαρα στο μεγαλο ενυδρειο (γεννες, αλλα αποτυχημενες λογω υπαρξης tetras), δεν τα πηγε καλα σε 50λιτρο (μονα τους) με φυτα, κρυψωνες κλπ.
Εχασα το θηλυκο μετα απο λιγο καιρο με πιο εμφανη ατια, την ταλαιπωρια που εφαγε απο το κυνηγι για γεννες απο το αρσενικο.
Στο μεγαλο ειχε χωρο να "αποσυρθει" οποτε ηθελε.
Δεν ξερω αν ηταν καποιο πολυ πολυ αγαπημενο ζευγαρι, ισως τα πηγαινε καλυτερα.
Δεν ξαναδοκιμασα να βαλω αλλο ζευγαρι μου στο 50λιτρο, για να πω 100% οτι αυτο εφταιγε τελικα.
Εκανα το 50λιτρο, γαριδαδικο, και το ευχαριστιεμαι
Ναι, συμφωνώ ότι είναι οριακό.

Τυχαία βρήκα αυτό το ζευγάρι ramirezi, είχα σκοπό να βάλω λίγα τέτρας (πάλι οριακό βέβαια ), όμως φαίνεται ότι ήταν και πρίν (στα 70 λίτρα του προηγούμενου κατόχου) και τώρα πολύ "αγαπημένο".. τόσο που με προκαλεί να τα αφήσω λίγο εκεί σε πρώτη φάση. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει ούτε υποψία κυνηγητού, ενώ δεί ήδη παιχνίδια κλπ
Βέβαια εννοείται ότι αν δω κυνηγητό και στρες για το μικρό (που δεν το πιστεύω όπως τα βλέπω ως τώρα) θα κοιτάξω αμεσα για μεγαλύτερο χώρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 10-01-12 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για τα φυλλα,ριξε μια ματια εδω τι κανω εγω.δωσε εμφαση στο να ειναι καθαρα!
για το ενυδρειο,να μην ξεχνας οτι τα φαινομενα απατουνκιεγω νομιζα οτι οι μονομαχοι μου τα πηγαινανε καλα με τις red cherry για καιρο μεχρι που επιασα τα θυληκα πανω στο τσιμπουσι
θα μου πεις ειναι διαφορετικο πραγμα,αλλα παλι θελει προσοχηεπισης μην ξεχνας οτι το μικρο ενυδρειο και ο περιορισμενος χωρος μπορει να προκαλει καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα στα ψαρια που να σε μπερδευει περισσοτερο.μπορει βεβαια και να εχεις δικιο κ να μην υπαρχει προβλημα πραγματικα,αλλα τον χωρο και τα λιτρα τον χρειαζονται οπως και ναχει γιατι ειναι και καπως ευαισθητα.πιο σταθερες συνθηκες θαχεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο πιστευω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-01-12, 16:01
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Πολύ καλό αυτό με τα φύλλα, θα εκδράμω να μαζέψω και θα βράσω κι εγώ!

Αργά η γρήγορα με τρώει κι εμένα για μεγαλύτερο χώρο για αυτά τα δύο πανέμορφα ψαράκια, αλλά και (τότε) μια παρέα από tetras..


(υγ: στεναχωρέθηκα έπειτα στο λίνκ σου με την ατυχία του ενυδρείου σου. Έυχομαι να φτιάξεις ένα ακόμα καλύτερο. Οπως είπε κι ενας φίλος στην τελευταία απάντηση, κι εμένα η αίσθησή μου είναι ότι ισως δεν πάταγε καλά στη δεξιά πλευρά του επίπλου, σαν να είχε "γείρει" λίγο η ξύλινη βάση μου φαίνεται απ τον τροπο που έσπασε και το ότι το σπάσιμο άφησε και κενό)
-------------------------
Κάτι ακόμα για την ΑΟ,

καθώς το compact θεωρώ οτι θα βγαίνει ακριβότερο σε βάθος χρόνου ,προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο:

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29985

Σχετικά με τα έξτρας που μπορούν να προστεθούν (καλύτερες μεμβράνες, απιονισμός, μανόμετρο, flush kit) αξίζει κάποιο/κάποια κατά τη γνώμη σας, είναι είναι υπερβολή για τα Rami ? Εσείς τί θα βάζατε από αυτά ?
(Υπόψιν ότι είναι πολύ μικρό το ενυδρείο (50λτ μεικτά), αλλά και με αναβάθμιση γύρω στα 120 θα πάω, όχι παραπάνω για το χώρο αυτό)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 10-01-12 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-01-12, 16:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι ακόμα για την ΑΟ,

καθώς το compact θεωρώ οτι θα βγαίνει ακριβότερο σε βάθος χρόνου ,προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο:

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29985

Σχετικά με τα έξτρας που μπορούν να προστεθούν (καλύτερες μεμβράνες, απιονισμός, μανόμετρο, flush kit) αξίζει κάποιο/κάποια κατά τη γνώμη σας, είναι είναι υπερβολή για τα Rami ? Εσείς τί θα βάζατε από αυτά ?
(Υπόψιν ότι είναι πολύ μικρό το ενυδρείο (50λτ μεικτά), αλλά και με αναβάθμιση γύρω στα 120 θα πάω, όχι παραπάνω για το χώρο αυτό)
Συνηθως δεν χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο Fush kit και tds meter χειρος.
Μια μεμβρανη μεχρι 100gpd ειναι ΟΚ.
Καλη ειναι η επιλογη να παρεις και μερικα σετ ανταλακτικα προφιλτρα για να μην κανεις αλλη παραγγελια για αρκετο καιρο.
Παράθεση:
Επίσης μπορείτε να παραγγείλετε σε συμφέρουσα τιμή το ChromisPack που περιλαμβάνει, εις διπλούν, όλα τα ανταλλακτικά προφίλτρα που απαιτούνται για έναν ολόκληρο χρόνο λειτουργίας του συστήματος .
Αν εχεις νορμαλ πιεση δικτυου δεν χρειαζεται να ελεγχεις με μανομετρο ουτε φυσικα booster.
DI ειναι περιττο για γλυκου νερου ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-12, 17:20
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Thumbs up

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις!

οπότε βάζω και Fush kit, tds meter χειρος και μεμβρανη μεχρι 100gpd.

Μαζεύτηκε πακετάκι αλλά είναι και επένδυση αφού μ'ένα βρυσάκι γίνεται και φίλτρο πόσιμου νερού
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-01-12, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις!

οπότε βάζω και Fush kit, tds meter χειρος και μεμβρανη μεχρι 100gpd.

Μαζεύτηκε πακετάκι αλλά είναι και επένδυση αφού μ'ένα βρυσάκι γίνεται και φίλτρο πόσιμου νερού
Ε δεν ειναι και τοσο απλο για ποσιμο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=197
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-01-12, 21:37
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε δεν ειναι και τοσο απλο για ποσιμο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=197
σκεφτόμουν ότι γίνεται μόνο με το βρυσάκι, με κατάργηση της ΑΟ και χρήση των δύο 10'' προφίλτρων, το ένα για τα σωματίδια και το άλλο για τον άνθρακα, νά το το πόσιμο! (για νερό πόλης όχι για χάλια νερό)
-------------------------
Και κάτι τελευταίο πρίν επενδύσω 150¤..

είναι "απαραίτητη" η ΑΟ για σωστές συνθήκες για τα rarmirezi, σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 10-01-12 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-12, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι τελευταίο πρίν επενδύσω 150¤..

είναι "απαραίτητη" η ΑΟ για σωστές συνθήκες για τα rarmirezi, σωστά?
Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.
-------------------------
Για το ενυδρειο αυτο ομως, και μια compact 50 gpd θα εκανες τη δουλεια σου πολυ καλα ομως με 61 ευρω (+9 το flush kit)
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189
Εγω εχω τετοια για 400 λιτρα ενυδρειο
Απλα θελει υπομονη να μαζευτει το νερο στο βαρελι.
Εχω βαλει ενα shut off valve και φλοτερ και οταν γεμισει κλεινει μονη της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-01-12 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-01-12, 21:57
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------

Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.
Ευχαριστώ πολύ! Με καλύπτουν όλα αυτά, το μόνο σημείο που δε διατύπωσα σωστά και δεν καλύπτομαι είναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε το χαμηλό ph (της ΑΟ εν προκειμένω, δεν θα μπω στη διαδικασία της τύρφης) απαραιτήτως για πολύ καλές συνθήκες για τα Ράμι (και γενικά για Ν Αμερική) ή αυτά θα μπορούσαν σταδιακά να προσαρμοστούν στο ph της βρύσης και να είναι εξίσου καλά? - η βρύση μου βγάζει 7,8.
(ήδη έχω 3 προφίλτρα για το πόσιμο, αλλά αν πάω σε ΑΟ μου φαίνεται καλύτερα να πάρω όλο σετ με δικά του προφίλτρα )
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-01-12, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο της ΑΟ δεν εχει pH (ασχετα αν μετρας καποια τιμη, αυτη ειναι πλασματικη).
Το μονο που κερδιζεις σιγουρα απο τη χρηση ΑΟ ειναι το καθαρο και μαλακο νερο (μηδενικη GH και KH δλδ).

Το pH εξαρταται απο την KH.
Οσο πιο μικρη η ΚΗ τοσο πιο ευμεταβλητο το pH.
Η συνηθης αντιδραση του pH σε ενυδρειακο νερο με χαμηλη KH ειναι να μειωθει.
Αυτο μπορει να καθυστερησει στην αρχη να γινει ορατο, ειτε γιατι ειναι "φρεσκο" το ενυδρειο και "καθαρο" ειτε γιατι "κατι" εμποδιζει την πτωση του pH.
Αν στο νερο υπαρχουν οξεα (απο ξυλα, ξερα φυλλα, τυρφη, λιγα φωσφορικα απο τις τροφες, λιγα οργανικα -σκουπιδακια- κλπ) το pH θα πεσει.
Αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα (αυτο ειναι το "κατι") πχ πετρες χαλικι αμμος, δεν θα το αφησουν να πεσει.

Εσυ δεν ενδιαφερεσαι στην αρχη για το πεχα εκτος απο το να μην εχει αποτομες μεταβολες και ιδιως αποτομη πτωση. (πχ μην πεσει σε μια ωρα απο 7.8 σε 6.8, αυτο ειναι pH crash και τα ψαρια παθαινουν ph shock που αναλογα το ψαρι και την πτωση πεχα μπορει να οδηγησει μεχρι και θανατο).

Εσυ θα φερεις σταδιακα το νερο στη σωστη σκληροτητα (GH) και αναλογα πως θα συμπεριφερθει το pH (με την παραλληλη πτωση KH) ξαναμιλαμε.
Λογικα με σταδιακο μαλακωμα του νερου θα πεφτει σταδιακα και το πεχα.
Ισως κανει και ενα μηνα να ερθει στην τελικη του τιμη.
Δεν πειραζει, ακομα καλυτερα.
Μετα μας ενδιαφερει να παραμενει σχετικα σταθερο.

---------------------

To pH ειναι σημαντικος παραγοντας για τη σωστη λειτουργια του οργανισμου καθε ειδους ζωντανου.
Πρεπει να βρισκεται μεσα στα ορια που μπορει να λειτουργει σωστα ο καθε οργανισμος.
Οταν ξεφευγει λιγο το πεχα, ο οργανισμος δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πεθανει, αλλα αρχιζει και καταπονειται το ψαρι με οποιο επακολουθο (στρες, ευαλλωτο σε ασθενειες, προωρος θανατος).
Σε μεγαλη αποκλιση μπορει και να παραδωσει πνευμα.

Κατι που δεν υπολογιζουν πολλοι ειναι οτι καθε ψαρι εχει αναπτυξει ανοσια και αμυνα σε παθογονα που ζουν στο πεχα που ζει και το ψαρι.
Οταν το βαλουμε σε διαφορετικες τιμες πεχα θα συναντησει αλλα παθογονα και θα ασθενησει ευκολα.

Το Ram ζει σε
pH 4.0 - 7.0 (5-6 ιδανικα)
GH 0-10 (1-3 ιδανικα)
θερμ. 24-34C (26-30C ιδανικα)
ΚΗ οση ειναι απαραιτητη για να μη μεταβαλεται αποτομα το pH αλλα να μενει και χαμηλα (σε καθε ενυδρειο μπορει να υπαρχει διαφορετικη συμπεριφορα). Συνηθως με KH 1-3 εχουμε χαμηλο πεχα και σχετικη σταθεροτητα αν δεν συνυπαρχουν αλλοι παραγοντες οπως παροχη CO2 πολλα φωσφορικα, πολλα οργανικα στο νερο

Το ραμ ειναι απο τα πιο ευαισθητα ειδη σε τοξικα και θελει πενταθαρο νερο.
Εχουν και το κακο οτι εχουν μικρη ζωη (απο 2-3 χρονια συνηθως στα ενυδρει).
Και επισης καποιοι εκτροφεις τα ταιζουν ορμονες για να εχουν απο μωρα εντονο χρωμα, κατι που τα κανει αγονα και ακομα πιο ευαλωτα.

(Δεν ειναι αναγκη να αγοραζουμε τα Ραμ με τα πιο "μπαμ" χρωματα . Αρκει να φαινοντα γερα, υγιη, καλοσχηματισμενα και να μην εχουν ρουφηγμενες κοιλιες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12111 seconds with 13 queries