Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 23:02
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή μετακινηση γεματου ενυδρειου

χρειαστηκα ετσι γεματο που ηταν το εκατοσταλιτρο να το μετακινησω ελαφρως...και ακουστηκαν κατι τριγμοι
λετε να κολυμπαω με τα ψαρια; αλλαζει το κεντρο βαρους με την μετακινηση;...φυσικα μονος μου το μετακινησα λιγο απ την μια ακρη λιγο απ την αλλη σιγα σιγα...
απλα σκεφτομουν πως καπως τωρα παιζει να καθεται περιεργα το ολο κεντρο βαρος...να χει γινει το επιπλο λιγο πυργος της πιζας...πισω δεν εχει πλατη..ειναι τεσσερα ξυλα που κρατουν το βαρος..στημενα σας ρομβος υψους

υπαρχει φοβος λετε;εννοω με τον καιρο..αν εκατσε σαν πυργος της πιζα να πεσει το κεντρο βαρους στα λαθος σημεια και να χουμε κανα χουνερι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 23:10
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Κολύμπι ξέρεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 23:34
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ποτε μα ποτε μην μετακινεις ενυδρειο γεματο μπορει να γινει μεγαλη ζημια και αν οχι αμεσως μπορει να σου βγει μακροπροθεσμα οταν πρεπει να αλλαξεις θεση αδιασετο αν δν μπορεις ολο το περισσοτερο και μετα κουνα το

Υ.Γ
Κανεις δν μπορει να σου πει σιγουρα αν εγινε η ******** ο χρονος θα διξει παντος προσεχε γτ δν ειναι μονο οτι 8α χαλασει το ενυδρειο κομματια να γινει αλλα εχω δει ενυδρειο να χεκολαει ολο το μπροστινο τζαμι μην γινει κανα τετοιο και κοπεις ασχημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 20-05-11 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-11, 23:43
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

να αδειασω ολο το νερο (τα φιλτρα στρωμενα ειναι ετσι κι αλλιως..)αφηνοντας ελαχιστο γι ατα ψαρια...να το κατεβασω και να το ξαναστησω και επιπλο και ενυδρειο;
τοτε προφανως δεν θα ειναι πιζα το επιπλο..
τι λετε; ειναι καλη κινηση;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-11, 23:44
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οταν κανουμε τετοιες δουλειες πρεπει να το αδειαζουμε σχεδον ολο, ετσι εκανα και εγω σε ενα 160αρι, αφησα μεσα μονο το υποστρωμα με τα φυτα, το κουνησα και μετα το ξαναγεμησα! Εβγαλα και οτι ζωντανο υπηρχε μεσα στο βαρελι με το νερο που δεν ειναι αναγκη να το κρατησεις ολο αν κανεις και μια αλλαγη νερου παραλληλα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-11, 23:48
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

βασικα δεν θα χρειαστει να κατεβασω και το ενυδρειο..αν ειναι αδειο ή σχεδον αδειο προφανως ειναι οκ δεν θα ναι τοσο βαρυ...απλα θα σηκωσω το επιπλο με ενα ατομο ακομα και οκ...
-------------------------
για πειτε τωρα τι κανουμε...τα ψαρια μεσα θα ειναι με το ελαχιστο νερο;..να περιμενω αυριο για ατομο ή να την κανω μονος μου την δουλεια; και πως!δεν ειμαι και ο κουταλιανος

θα παθει τιποτα με μια μερα;που να ξερετε
-------------------------
απ οτι καταλαβαινω τωρα πρεπει να σηκωσω και επιπλο και ενυδρειο στον αερα και να ξανακατσει το επιπλο για να μην ειναι σαν πιζα..
ομως ελα που δεν εχω ατομο εδω που ειμαι για την δουλεια ρε γμτ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 19-05-11 στις 23:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-11, 23:49
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Γνωμη μου αν μεχρι τωρα δν εχεις δει τπτ χοντρο μην κανεις τπτ και μην κατεβασεις την σταθμη του νερου για να εισαι σιγουρος αν χανει απο που χανει απλα παρατηρεσε για λιγες μερες το ενυδρειο σου γυρο γυρο απο το επιπλο για τυχον νερα που δν θα επρεπε να ειναι εκει.Ενας ευκολος τροπος για να μην ψαχνεις κατω ολη την ωρα ειναι να στρωσεις εφημεριδα οποτε αν βραχει φαινετε αμεσως.Αν πρεπει να το μετακινισεις μπορεις και μονος σου απλα αδιασε το πρωτα αν οχι ολο καντο οπως ειπες ασε μεσα λιγο νερο για τα ψαρακια αλλα μολις το βαλεις εκει που 8ες γεμισε το παλι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-11, 23:52
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Αν γέρνει πρέπει να κάνεις αυτό που είπες για να έρθει στα ίσια.
Όσο για το τρίξιμο πρέπει να ήταν από το έπιπλο, όταν κατεβάσεις το ενυδρείο καλό είναι να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο στο έπιπλο να δεις αν έπαθε κάπου ζημιά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-11, 23:57
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα ..γιατι να χανει νερα;
εμενα η αγωνια μου ειναι να μην εγινε με την μετακινηση το επιπλο πυργοτ ης πιζας και σταδιακα με τις δυναμεις που πιεζουν καταρρευσει το ενυδρειο...
το κολπο με τα νερα δεν το καταλαβα..για καντο μου ψιλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γέρνει πρέπει να κάνεις αυτό που είπες για να έρθει στα ίσια.
Όσο για το τρίξιμο πρέπει να ήταν από το έπιπλο, όταν κατεβάσεις το ενυδρείο καλό είναι να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο στο έπιπλο να δεις αν έπαθε κάπου ζημιά.

λες να κατεβασω και το ενυδρειο μαζι; ελεγα να ναι πανω με το επιπλο να το ανασηκωσω ελαφρως για λιγο μαζι ολο το σετ και να το αφησω να κατσει πανω...μονο που ειναι δουλεια που δεν γινεται με γυναικα...ειμαι σε ξενη πολη..οποτε δυσκολο γνωστους μου εδω να τους πω ελατε για χαμαλικι
οποτε αυτο μπορει να γινει οτα ερθει φιλος μου απο θεσσαλονικη..δηλαδη σε κανα μηνα...εκτος και αν βαλω την γυναικα μου..αλλα ελεος...δεν το κανω αυτο..απανθρωπο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 19-05-11 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-11, 00:01
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Οκ θα το πω απλα οταν κουνας ενα ενυδρειο η οποιοδιποτε σκευος με νερο δημιουργεις "κυμα" απο την μια πλευρα του ενυδρειου στην αλλη αλλα οπως μπορεις να καταλαβεις η σιλικονη και η κατασκευη ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε η πιεση αυτη απο το νερο να μοιραζεται σε ολα τα τζαμια ομοιομορφα οταν λοιπον δημιουργεις "κυμα" αυτη η πιεση στα τσαμια αλλαζει γτ το νερο με φορα παει απο το ενα στο αλλο και ετσι μπορει να εχεις απο καπου διαροη αν δν κρατησει η κατασκευη.Δν ειναι και τοσο ευκολο να ανοιχει ενα ενυδρειο μην φοβασε βεβαια εξαρτατε ποσο αποτοματο κουνησες δλδ ποσο "κυμα" εκανες.Τωρα για τις εφημεριδες δν ειναι κολπο απλα στρωσε εφημεριδα γυρο απο το ενυδρειο για να δεις αν καπου εχει διαροη ποιο ευκολα.Δν εινια απαρετητο απλα στο χαρτι το νερο φαινετε ποιο ευκολα απο οτι σε πλακακι ας πουμε.Αυτο ειναι ολο.Τωρα για το επιπλο καλο ειναι αν το κατεβασεις να του κανεις ενα ελενχνο αν ειναι ολα σωστα αν και στην θεση σου θα επερνα απλα ενα αλφαδι και θα το εβαζα επανω και θα δεις αν ειναι ισιο ή οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-11, 00:15
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εγω πιστευω οτι περισσοτερο επικυνδινο οταν κουνας ενα ενυδρειο γεματο ειναι λογο στρεβλοσεων του επιπλου να κοίλουν τα τζαμια (και κυριος απο του πατου που δεχεται τις μαγαλητερες πιεσεις) τοσο που να περασουν τις ανοχες τους με αποτελεσμα καποιο απο αυτα να σπασει ή να ξεκολησει και δευτερευον βλεπω το κυμα που θα δημιουργηθει μεσα στο ενυδρειο! Ολες οι αποψεις σεβαστες βεβαια!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-11, 00:17
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ρε παιδια ολα αυτα με 80 λιτρακια καθαρα;
βρε τι παθαμε!

με το αλφαδι ισως ειναι καλυτερη λυση...αν και ετσι οπως το θετεις το νερο το ιδιο θα δειχνει στην επιφανεια του αν ειναι στραβο ή οχι! εννοω η γραμμη επιφανειας...
αν και οπως το βλεπω ετσι κι αλλιως το πατωμα ψιλοκατηφορικο ειναι! τα τζιμανια που το φτιαξαν το καναν πρωτο..οποτε ουτε το αλφαδι ειναι δειγμα ανισορροπιας στο επιπλο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-11, 00:30
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οτι αναφερα πριν το ειπα για την στιγμη που κουνας το επιπλο, απο την δυναμη που ασκεις πανω σ' αυτο και στο ενυδρειο απο την στιγμη που ειναι πανω του τοποθετημενο. Οταν θα τελειωσει η διαδικαισια της μεταφορας λιγο σημασια εχει στο αν η επιφανεια γερνει λιγο μπρος-πισω-αριστερα-δεξια, που μαλλον θα ειναι λογο κλησεων που εχει παρει το πατωμα που συνηθως γερνει προς το κεντρο του δωματιου λογο κατασκευης.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-11, 00:36
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

σε πρηζω το ξερω...αλλα ειναι τρομακτικη η ιδεα να καταρρευσει καποια στιγμη το ολο σετ!

εσυ λες αυτην την στιγμη να μην κανω τιποτα απολυτως;προτεινεις να το αφησω οπως εχει και με την πρωτη ευκαιρια να αδειασω το περισσοτερο να το ανασηκωσω ελαφρως και να το αφησω να κατσει ξανα;(εννοω ολο το σετ επιπλο ενυδρειο,δεν θα κατεβασω το ενυδρειο)

βεβαια αυτη η πρωτη ευκαιρια θα ειναι σε κανα μηνα...

για πες μου τι θα εκανες στην θεση μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-11, 00:43
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Aν σου φενεται στο ματι ή εχεις την ιδεα οτι στραβωσε το επιπλο του ενυδρειου παρε το αλφαδι και βαλτο καθετα στην πλαινη πλευρα του επιπλου για να δεις τι γινετε και να σου φυγει και η απορια. Μια φοτο θα βοηθουσε λιγο να δουμε και την κατσκευη του επιπλου για να πουμε περισσοτερα. Μην το σηκωσεις και το ξανατοποθετησεις αν δεν εχει στραβωσει, δεν εχει καμια σημασια και ειναι επικυνδινο αν ειναι γεματο το ενυδρειο, εκτος αν ξεκεντραρε απο το επιπλο. Αν εχει στραβωσει καλητερο θα ειναι να το ισιοσεις χωρις να ειναι πανω του το ενυδρειο και να του βαλεις καμια ενισχυση εσωτερικα με δοκαρια εστω και ξυλινα στις γωνιες.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-11, 00:56
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

λοιπον αλφαδι δεν εχω..θα παρω ομως αυριο...
για την ωρα μετρησα απλα την αποσταση της επιφανειας του νερου απο την κορυφη του ενυδρειου...δεν ξερω αν βοηθαει αυτο..ισως και οχι...
το λοιπον το μισο ενυδρειο εχει αποσταση 2 εκατοστα...και το αλλο μισο κοντα στο ενα μιση εκατοστο...η αποκλιση δηλαδη ειναι κοντα στο μισο εκατοστο..να φανταστω ολα τα ενυδρειου εχουν μια μικρη αποκλιση για διαφορους λογους...σωστα;

παλια φωτο..αλλες φωτο αναλυτικες μεσα εξω θα ανεβασω αυριο..

επισης εκτος απ την μπροστινη διαφορα(μισου εκατοστου) υπαρχει σχεδον ιδια διαφορα νερου και στο μπρος πισω..περιπου διο με διομιση χιλιοστα

ειναι ανησυχητικο γιατρε;θα ζησω;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-11, 01:27
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο ειναι απο κλησεις που εχει το πατωμα να υπαρχουν αυτες οι διαφορες. Τετοιου ειδους βασεις για να εχουν προβλημα πρεπει να κανουν κενο εκει που εφαπτουν τα ξυλα της βασης μεταξη τους, δηλαδη να εχουν δημιουργηθει κενα αναμεσα στις ενωσεις τους! Παντως αν ειχες κανει σοβαρη ζημια στο επιπλο μαλλον θα ειχε σπασει σε μερικα κομματια και το ενυδρειο θα το μαζευες απο το πατωμα! Καποιος το ειπε ποιο πανω, αν ξερεις κολυμπι μην φοβασαι τιποτα!
-------------------------
Αν παρεις αλφαδι, δες πρωτα το πατωμα κοντα στο ενυδρειο για να παρεις μια ιδεα και μετα δες και το επιπλο για να καταλαβεις τι γινετε!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS1983 : 20-05-11 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-05-11, 08:40
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Εγω με την εμπειρια μου θα σου προτεινα να αδειασης το ενιδρυο, να εχεις εναν ακομη για βοηθεια να βαλης ενα τραπεζι για να μπορεσης να ελευθερωσης την βαση και να την ελεγξης καλα και εφ οσον δεν εχεις προβλημα να το ξαναστησης. Στην δικη μου βαση που την εκανα παραγγελια εχω βαλη τροχους και παλι με δυο ατομα και προσοχη το μετακινω, θελει καλα ροδακια που να σηκωνουν το βαρος ολο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-11, 11:04
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

θα δω λιγο με το αλφαδι τι γινεται και αν υπαρχουν διαφορες θα το αδειασω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-11, 14:52
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ θα το πω απλα οταν κουνας ενα ενυδρειο η οποιοδιποτε σκευος με νερο δημιουργεις "κυμα" απο την μια πλευρα του ενυδρειου στην αλλη αλλα οπως μπορεις να καταλαβεις η σιλικονη και η κατασκευη ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε η πιεση αυτη απο το νερο να μοιραζεται σε ολα τα τζαμια ομοιομορφα οταν λοιπον δημιουργεις "κυμα" αυτη η πιεση στα τσαμια αλλαζει γτ το νερο με φορα παει απο το ενα στο αλλο και ετσι μπορει να εχεις απο καπου διαροη αν δν κρατησει η κατασκευη.Δν ειναι και τοσο ευκολο να ανοιχει ενα ενυδρειο μην φοβασε βεβαια εξαρτατε ποσο αποτοματο κουνησες δλδ ποσο "κυμα" εκανες.Τωρα για τις εφημεριδες δν ειναι κολπο απλα στρωσε εφημεριδα γυρο απο το ενυδρειο για να δεις αν καπου εχει διαροη ποιο ευκολα.Δν εινια απαρετητο απλα στο χαρτι το νερο φαινετε ποιο ευκολα απο οτι σε πλακακι ας πουμε.Αυτο ειναι ολο.Τωρα για το επιπλο καλο ειναι αν το κατεβασεις να του κανεις ενα ελενχνο αν ειναι ολα σωστα αν και στην θεση σου θα επερνα απλα ενα αλφαδι και θα το εβαζα επανω και θα δεις αν ειναι ισιο ή οχι.
χαλαρωσε μην τον τρελενεις τον ανθρωπο εδω υπαρχουν συστηματα για να υπαρχει συνεχης κυματισμος δεν ανοιγουν ετσι ευκολα τα ενυδρεια αλλα καλο ειναι να το αδειασεις λιγο και να το βαλεις να πατησει ισια με αλλον εναν
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-05-11, 15:00
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις...ειναι πολυ λιγα τα λιτρα...αν πεσει, σωνεσαι και χωρις να ξερεις κολυμπι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-11, 15:13
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Φιλαρακι για να σε χαλαρωσω λιγακι,καποτε την ειχα κανει κι εγω αυτην την βλακεια(το κουνησα οπως εσυ,μια απο την μια μια απο την αλλη)και στην περιπτωση μου εγινε πυργος της πιζας οπως φοβασαι αλλα το επιπλο αντεξε και το ειχα κανενα μηνα ετσι (με τον φοβο βεβαια).
Για τον φοβο των ιουδαιων το αδειασα το ενυδρειο,το κατευασα και γεμισα το επιπλο με σιδερογωνιες ωστε το εκανα ποιο στιβαρο απο πριν.
Το δικο μου παντος δεν χρειαζοταν αλφαδι,φαινοταν απο την σταθμη του νερου να ειχε κανενα ποντο διαφορα απο την μια μερια στην αλλη.

Η συμβουλη μου ειναι σιδερογωνιες και θα εισαι αρχηγος!!!
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-11, 16:59
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ok γιαννη...οταν θα ρθει ο φιλος θα του πω να κανει χαμαλικι

για σιδερογωνιες εχω μια αγωνια επειδη ολο κι ολο 4 μικρα φυλλα εχει σε σχημα ρομβου να το στηριζουν μη τυχον κανω το αντιθετο με τις τρυπες που θα γεμισω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-11, 18:26
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Δεν ξερω Λαζαρε πως ειναι το επιπλο σου(αν θελεις βαλε καμια φωτο) στο δικο μου εχω 3 καθετα φυλλα + δυο μικρα πισω οποτε και μπορεσα να βαλω πολυ πραμμα απο γωνιες.
Γι αυτο ειναι οι φιλοι...Αν δεν δωσεις χαμαλικι στον φιλο που θα το δωσεις!!!
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-05-11, 19:35
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ok γιαννη...οταν θα ρθει ο φιλος θα του πω να κανει χαμαλικι

για σιδερογωνιες εχω μια αγωνια επειδη ολο κι ολο 4 μικρα φυλλα εχει σε σχημα ρομβου να το στηριζουν μη τυχον κανω το αντιθετο με τις τρυπες που θα γεμισω...
εχε κανενα μπρατσακι κουλουρα και βατραχοπεδιλα καλου κακου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-11, 16:09
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

φουσκωσε η μια ακρη του επιπλου!

εννοω εκεινος ο ταμπλας πανω στο οποιο καθεται το επιπλεον...στην ακρη του εχει φουσκωσει(εκεινη η ακρη δεχεται παρπειπτοντως και την μεγαλυτερη πιεση λογω στραβου πατωματος,περιπου ενα εκατοστο διαφορα υψους εχουν οι δυο ακρες)

θα κολυμπησουμε; ti κανουμε;

για να καταλαβετε τι εννοω ...ο ταμπλας οπως ειναι οχι στο μηκος αλλα στο πλατος ,σε ολο το ακριανο πλατος εχει φουσκωσει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-11, 21:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έλεγξε για διαρροή, πρέπει να βρέχεται για να φουσκώσει. Εκτός κι αν στάζουν νερά από πάνω και δεν τα σκουπίζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-11, 22:27
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Το δαπεδο ειναι με πλακακι;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-11, 23:47
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ναι με πλακακι...

δεν εχω διαρροη(ετσι νομιζω δηλαδη)

αυτο που συμβαινει ειναι να αναγκαζομαι να βγαζω ολοκληρο το καπακι απο το ενυδρειο...και καποια νερα πεφτουν καμια φορα...(οι πριζες ειναι προστατευμενες μεσα στο ντουλαπι)ομως το επιπλο στην ια ακρη οπως ειπα φουσκωσε
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-11, 23:53
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
φουσκωσε η μια ακρη του επιπλου!

εννοω εκεινος ο ταμπλας πανω στο οποιο καθεται το επιπλεον...στην ακρη του εχει φουσκωσει(εκεινη η ακρη δεχεται παρπειπτοντως και την μεγαλυτερη πιεση λογω στραβου πατωματος,περιπου ενα εκατοστο διαφορα υψους εχουν οι δυο ακρες)
πρεπει το νερο να ειναι στο ιδιο υψος μεσα στο ενυδρειο.
αδειασε, βαλε γερα ντακακια, αλφαδιασε χωρις νερο και μετα με λιγο νερο ξανααλφαδιασε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετακινηση ενυδρειου Dionysia Αρχάριοι γλυκού νερού 10 30-12-08 16:27
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38
μετακινηση πλαινου τζαμιου Μικρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 22-03-07 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08541 seconds with 13 queries