Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-11, 22:12
DETT Ο χρήστης DETT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή ΣΥΝΘΕΣΗ ΨΑΡΙΩΝ

Καλησπερα.Εχω σε ενα ενυδρειο rio 180 τα παρακατω ψαρια.1 μονομαχο,1 γκουραμι colisa lalia,1 μελανοταινια και 2 molly.Tι αλλα ψαρια θα μπορουσα να ταιριαξω αργοτερα.Εχετε να μου προτεινετε καποια συνθεση;Στο ενυδρειο εχουν μπει 2 φυτα μικρα και θα μπουν και μερικα αλλα.Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος ψαριων που μπορω να εχω.Θα προτιμουσα να εχει και μερικα ψαρια μεχρι 13cm περιπου.Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-11, 22:40
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Δες εδώ... http://www.tsamisaquarium.gr/

Γράψε και τις μετρήσεις του νερού σου και δώσε και περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου...
Αλλά μια απορία έχω... άλλες απαντήσεις θα πάρεις αν το ποστάρεις 2 και 3 φορές???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-11, 08:16
DETT Ο χρήστης DETT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2011
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδώ... http://www.tsamisaquarium.gr/

Γράψε και τις μετρήσεις του νερού σου και δώσε και περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου...
Αλλά μια απορία έχω... άλλες απαντήσεις θα πάρεις αν το ποστάρεις 2 και 3 φορές???
Συγνωμη αλλα μολις ξεκινησα να γραφω στο forum και δεν ηξερα πως μεταφερω το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-11, 08:54
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε καλημέρα. Αν και δεν ασχολούμε ιδιαίτερα με τα ψάρια αυτά, θα σου πω μια πρώτη γνώμη. Αργότερα μάλλον θα πάρεις καλύτερες απαντήσεις

Υπάρχουν πολλές επιλογές για το ενυδρείο σου. Με δεδομένο ότι θα κρατήσεις αυτά που ήδη έχεις, εγώ θα έλεγα για αρχή να πάρεις άλλα 2 (τουλάχιστον) Γκουράμι και άλλους 2 μονομάχους (1 αρσ. και 2 θυλ. σύνολο) και ακόμα λίγα Μολλυ.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσθέσεις φυτά (αρκετά θα έλεγα) αφού όλα τα ψαράκια σου γουστάρουν την έντονη βλάστηση.

Τώρα για μέλλοντικές προσθήκες, εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις απλά τετρας και μπαρπ (τα περισότερα είδοι τουλάχιστον) αφού τσιμπάνε τα φινς και με τους Μονομάχους θα έχεις ένα πρόβλημα (και με τα γκουράμι)

¶λλα είδοι Γκουράμι θα έβαζα εγώ και μελανοτενίες ....κάποια φτάνουν και ξεπερνουν τα 12εκ που θέλεις. Ξιφοφόροι είναι επίσης μια καλή επιλογή΄και μερικά ψάρια βυθού (Οττος ίσως)

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΦΙΛΕ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-11, 09:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά μεγάλο για να δημιουργήσεις ένα μοντέλο ενός πολύ όμορφου φυσικού βιότοπου. Το θέμα εδώ όμως είναι ότι υπερέβαλες και έκανες επιλογές από διάφορους βιότοπους από ολόκληρο τον κόσμο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, κάποια από τα ψάρια σου να είναι "εκτός των νερών τους" αφού απαιτούν διαφορετικές συνθήκες γενικότερα.

Οι μελανοταινίες π.χ. προέρχονται από Nέα Γουινέα ή Αυστραλία όπου απαιτούν διαφορετικό στήσημο ενυδρείου, αλλά και νερό ουδέτερο.
Τα γκουράμις ανοίκουν σε άλλη οικογένεια ψαριών, Ασιάτικα και απαιτούν νερό από ουδέτερο μέχρι ελαφρώς όξινο.
Οι μονομάχοι Ασιάτες ( Θαϊλάνδη) και αυτοί με νερό να κειμαίνεται μεταξύ των ορίων του ουδέτερου και πάλι.
Τα Μόλλυς προέρχονται από την κεντρική Αμερική, απαιτούν καθαρά αλκαλικό νερό.

Όλα τα πιο πάνω ψάρια είναι εντυπωσιακά, αλλά όχι όλα μαζί. Οπότε θα ήταν καλύτερα να αποφασίσεις ποια από τα ψάρια σου σου αρέσουν περισσότερο, να διαβάσεις για τον βιότοπο τον οποίο ζουν και να προσπαθήσεις να μεταφέρεις στο ενυδρείο σου τις συνθήκες, υλικά και εικόνες του πραγματικού τους βιότοπου. Εκεί θα δεις να αναπτύσσουν συμπεριφορές.

Θα σου σύστηννα επίσης ότι ο μεγάλος αριθμός ψαριών σε ένα ενυδρείο τις περισσότερες φορές δεν είναι για καλό. Όμορφα διαρρυθμισμένο ενυδρείο λοιπόν με λίγα ψάρια και σωστές συνθήκες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτασεις για συνθεση. brands Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 13-03-11 16:43
συνθεση ψαριων antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 02-05-09 21:10
Συνθεση ψαριων-Ασια Raven Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-10-08 14:12
συνθεση ψαριων kwstaogerobill Γλυκό νερό - Γενικά 13 09-10-08 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03665 seconds with 13 queries