Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-11, 21:24
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ας να μου λυσει τις αποριες καποιος απο σας.

Καλήσπερα σε ολους ....
θα ηθελα μια μεγάλη βοήθειά απο σας για το νέο μου ενυδρείο..
Πολύ σύντομα θα το έχω έτοιμο γιατι τώρα είμαι σε στάδιο κατασκευής της βάσης (περιμένω να το τελειώσει ο σιδεράς) πιστεύω αυτές τις μέρες θα το βάλω στο σπίτι μου (επιτέλους)
Λοιπόν είμαι πολύ μπερδεμένος σε διάφορα πράγματά κι δεν μπορούσα να βρω τις απαντήσεις απο εδώ το φόρουμ γιατι πολλοί λένε διαφορετικές γνώμες κι αυτό με μπερδεύει πολύ....
Το νέο μου ενυδρείο ειναι 140χ50χ65 (450λίτρα)
Θέλω να το κάνω φυτεμένο ενυδρειο...
Οι απορίες μου ειναι ως εξής...
1--Δεν ξέρω ποιο ειναι κατάλληλο υπόστρωμα για τα φυτά και ποσά κιλά πρεπει να πάρω?Επίσης απο πάνω θέλω να βάλω χαλίκι σε άμμο σε ποσά κιλά? (διάβασα εδώ ότι μπορούμε να τα αγοράσουμε απο μάντρα άλλα δεν ειναι λίγο ντροπή για να αγοράσω απο εκεί για λίγα κιλά???)
Μηπως θα εμποδίζει οι ρίζες οταν μεγαλωσουν (μιλαμε κατω στο υποστωμα) στο πιάτο του ενυδρείο που έχει βάλει 2 μικρά τζάμια για τη πίεσή του, δεν θα υπάρχει πρόβλημά όταν μεγαλώσουν οι ρίζες?
Δείτε τη φώτο..
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enudreio 1.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  59,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enudreio .jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  39,7 KB
2--Βλέπω πολλά όμορφα φυτά που μου αρέσουν πολύ άλλα ειναι τα δύσκολα θέλω να ειναι σε εύκολα ποια ειναι αυτά ?? Επίσης καποιος μου ανάφερε ότι αυτό ειναι πολύ κάλο φάρμακο για τα φυτά αληθεια ειναι?? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=655 αν οχι τότε ποιο προτείνετε???

3-- Όταν θα γεμίσω το ενυδρείο να φυτεψω κατευθεινα ή Μέτα το *στρώσιμο* όσο για τα ψάρια ξέρω ποτέ πρεπει να τα βάλω...
(Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με τα φυτά)

4-- θέλω να κάνω DIY CO2 όπως αυτό που αναφέρει το παιδι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723 ή ειναι για τα δύσκολα φυτά?

5-- Όσο για την αλλαγή νερού επειδή ασχοληθηκα με το ενυδρειο μου εδω ενα χρονο 100 λιτρα ειχα βαρεθει να κουβαλαω κουβαδες. Επισης το ενυδρειο εκει που θα το βαλω ειναι περιπου 2μετρα μεχρι τη βρυση της κουζινα. τη ερευνα του ιντερνετ ειδα αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...lagi_nerou.htm αλλα μου φαινετε οτι θελει πολλες λεπτομερεις για να το κανω. 
Δεν υπαρχει καποιο αλλο πιο ευκολο τροπο για αυτοματη αλλαγη νερου??

Το παλιο μου ενυδρειο σκεφτομαι να το κάνω γεννηστρια..... τι λετε?? οι διαστασεις του ειναι 100χ30χ40...


Αυτες ειναι οι αποριες μου ολο το καιρο προσπαθουσα να βρω καποιες απαντησεις .. Κ ελπιζω καποιος απο σας να εχει λιγη υπομονη για να μου εξηγησει με αναλυτικα.......

Σας ζητω συγνωμη αν το ειχε γραψει καποιος το ιδιο θεμα ....

Ευχαριστω πολυ ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-11, 23:38
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Κανεις παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-11, 00:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήσπερα σε ολους ....
θα ηθελα μια μεγάλη βοήθειά απο σας για το νέο μου ενυδρείο..
Πολύ σύντομα θα το έχω έτοιμο γιατι τώρα είμαι σε στάδιο κατασκευής της βάσης (περιμένω να το τελειώσει ο σιδεράς) πιστεύω αυτές τις μέρες θα το βάλω στο σπίτι μου (επιτέλους)
Λοιπόν είμαι πολύ μπερδεμένος σε διάφορα πράγματά κι δεν μπορούσα να βρω τις απαντήσεις απο εδώ το φόρουμ γιατι πολλοί λένε διαφορετικές γνώμες κι αυτό με μπερδεύει πολύ....
Το νέο μου ενυδρείο ειναι 140χ50χ65 (450λίτρα)
Θέλω να το κάνω φυτεμένο ενυδρειο... 450 λιτρα και φυτεμενο ειναι λιγο δυσκολο ... και ακριβο "αθλημα" ... τι φυτα θελεις να εχεις? Ελπιζω "ευκολα" ...
Οι απορίες μου ειναι ως εξής...
1--Δεν ξέρω ποιο ειναι κατάλληλο υπόστρωμα για τα φυτά και ποσά κιλά πρεπει να πάρω?Επίσης απο πάνω θέλω να βάλω χαλίκι σε άμμο σε ποσά κιλά? (διάβασα εδώ ότι μπορούμε να τα αγοράσουμε απο μάντρα άλλα δεν ειναι λίγο ντροπή για να αγοράσω απο εκεί για λίγα κιλά???) Με 1,40χ50 δεν θα πας για λιγα κιλα
Μηπως θα εμποδίζει οι ρίζες οταν μεγαλωσουν (μιλαμε κατω στο υποστωμα) στο πιάτο του ενυδρείο που έχει βάλει 2 μικρά τζάμια για τη πίεσή του, δεν θα υπάρχει πρόβλημά όταν μεγαλώσουν οι ρίζες? Οι ριζες των φυτων δε θα δημιουργησουν προβλημα στο ενυδρειο - αν εννοεις αυτο!
Δείτε τη φώτο..
Συνημμένο Αρχείο 40169 Συνημμένο Αρχείο 40168
2--Βλέπω πολλά όμορφα φυτά που μου αρέσουν πολύ άλλα ειναι τα δύσκολα θέλω να ειναι σε εύκολα ποια ειναι αυτά ??Κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 μερικα ευκολα φυτα ... Επίσης καποιος μου ανάφερε ότι αυτό ειναι πολύ κάλο φάρμακο για τα φυτά αληθεια ειναι?? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=655 αν οχι τότε ποιο προτείνετε??? Ειναι λιπασμα και οχι φαρμακο!! Βασικα στα λιτρα σου δε συμφερουν λιπασματα του εμποριου ... καλυτερα να αναζητησεις αλλες λυσεις πιο φτηνες ... αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις πολλα θεματα!

3-- Όταν θα γεμίσω το ενυδρείο να φυτεψω κατευθεινα ή Μέτα το *στρώσιμο* όσο για τα ψάρια ξέρω ποτέ πρεπει να τα βάλω...
(Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με τα φυτά) Μπορεις να βαλεις φυτα κατα την διαρκεια του στρωσιματος!!

4-- θέλω να κάνω DIY CO2 όπως αυτό που αναφέρει το παιδι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723 ή ειναι για τα δύσκολα φυτά? Σε αυτα τα λιτρα θα χρειαστεις πολυυυυυυ DIY CO2 ... Αν θελεις CO2 σε ικανοποιητικα επιπεδα η μπουκαλα ειναι μονοδρομος! Σε ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο αλλα ακομα και σε αυτα βοηθαει παρα πολυ!!

5-- Όσο για την αλλαγή νερού επειδή ασχοληθηκα με το ενυδρειο μου εδω ενα χρονο 100 λιτρα ειχα βαρεθει να κουβαλαω κουβαδες. Επισης το ενυδρειο εκει που θα το βαλω ειναι περιπου 2μετρα μεχρι τη βρυση της κουζινα. τη ερευνα του ιντερνετ ειδα αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...lagi_nerou.htm αλλα μου φαινετε οτι θελει πολλες λεπτομερεις για να το κανω. 
Δεν υπαρχει καποιο αλλο πιο ευκολο τροπο για αυτοματη αλλαγη νερου?? Αν βαλεις ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης μπορεις να αδειαζεις το νερο με σωληνα κατευθειαν σε μια αποχετευση (η αν εχεις γλαστρες στο μπαλκονι ειναι οτι πρεπει να τα ποτιζεις με αυτο το νερο) και να συνδεσεις σωληνα στη πιο κοντινη βρυση ... να ριχνεις αντιχλωριο πρωτα και μετα να ανοιγεις τη βρυση λιγακι και να περιμενεις να γεμισει!

Το παλιο μου ενυδρειο σκεφτομαι να το κάνω γεννηστρια..... τι λετε?? οι διαστασεις του ειναι 100χ30χ40...
Μια χαρα ειναι για γεννηστρα ... οτι πρεπει!!

Αυτες ειναι οι αποριες μου ολο το καιρο προσπαθουσα να βρω καποιες απαντησεις .. Κ ελπιζω καποιος απο σας να εχει λιγη υπομονη για να μου εξηγησει με αναλυτικα....... Πιο αναλυτικα δε μπορουσα!

Σας ζητω συγνωμη αν το ειχε γραψει καποιος το ιδιο θεμα ....

Ευχαριστω πολυ ....
Ολες οι αποριες σου ειναι ηδη απαντημενες ... αν δεν δεις τα υπομνηματα και παρομοιες αποριες απο αλλους χομπιστες μπορουμε να γραφουμε μερες ολοκληρες και να μην εχουμε καλυψει πολλες απο αυτες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-11, 00:32
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Εύκολα φυτά για το ενυδρείο σου χωρίς καθόλου απαιτήσεις είναι:
- Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο)
- Egeria densa (elodea)
- Echinodorus (εχινόδορος)
- Vallisnerias (βαλισνέριες)
- Anubias (ανούμπια)
- Microsorum pteropus ή java fern
- Vesicularia dubyana (java moss)
- Spiky moss
- Lemna minor (φακή του νερού)
- Pistia stratiotes

- Cladophora aegagrophila
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-11, 01:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συμβουλη μου ειναι να το σκεφτεις καλα αν σκεφτεσαι να πας με 450 λιτρα σε φυτεμενο υψηλων απαιτησεων με δυνατο φωτισμο, ακριβα υποστρωματα, φιαλες CO2 (το diy δεν παιζει σε αυτα τα λιτρα) , φουλ λιπασματα κλπ.
Εκτος του οτι θελει μια εμπειρια στην αρχη , θα εχει και μεγαλο κοστος και για να στηθει αλλα και κυριως να συντηρηθει αργοτερα. Με τον πρωτο λογαριασμο της ΔΕΗ θα το ξεστησεις ! Εκτος και αν ΔΕΝ υπαρχει οικονομικο θεμα και το φυσας το παραδακι , οποτε παω πασο.

Σκεψου καλυτερα να στησεις ενα χαμηλων απαιτησεων/χαμηλου φωτισμου με πολυ ευκολα φυτα.
Ενα στησιμο με ριζες/ξυλα και φτερες, ανουμπιες, moss, βαλισνεριες, εχινοδορους και κρυπτοκορινες , αν γινει σωστα, ειναι πολυ ευκολο στην συντηρηση του και με τον καιρο θα μπορουσε να γινει ενα πανεμορφο "σκοτεινο δασος" μεσα στο ενυδρειο σου. Και μονο που το φανταζομαι με ενα ωραιο κοπαδι Μελανοταινιες μεσα , τρελλαινομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-11, 09:08
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω στις απορριες σου.
αλλα θα κανω μια ασχετη ερωτηση, γιατι λες οτι περιμενεις μονο τον σιδερα.
το ενυδρειο στις φωτο ειναι η τελικη του μορφη;
δεν βλεπω πανω κοντρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-11, 23:19
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Φιλε μου εδωσες χρησιμες απαντησες και ειδα το λινκ για τα φυτα αυτο δεν το προσεξα
Στη αρχη θα βαλω 3 η 4 φυτα "ευκολα" για να δω πως θα τ παω αν τα καταφερω τοτε σιγα σιγα θα τη κανω ζουγκλα
αλλα μια ερωτηση ακομα ποσα λιτρα υπολογιστεις να παρω? και τι χωμα για τα φυτα να παρω (μαρκα)
Σημερα σττο πετσηοπ στη γειτονια μου ειπε οτι θελει 110 ευρω για χαλικι...
στο χωριο μου θα παω το σαββατοκυριακο κι θα παω σε μαντρα να παρω περιπου 15 κιλα αμμο καλα ειναι??

Ναι ξερω οτι ειναι ακριβο "αθλημα" αλλα μου αρεσει παρα πολυ τα μεγαλα ενυδρεια επισης ο θειος μ στη αγγλια εχει 2 ενυδρεια το ενα 600 λιτρα για θαλασσινο νερο και το αλλο 400 γλυκου νερου. Οποτε θελω κατι θα του ζητησω να μου στειλει εξαρτηματα απο εκει που ειναι πιο φτηνα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύκολα φυτά για το ενυδρείο σου χωρίς καθόλου απαιτήσεις είναι:
- Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο)
- Egeria densa (elodea)
- Echinodorus (εχινόδορος)
- Vallisnerias (βαλισνέριες)
- Anubias (ανούμπια)
- Microsorum pteropus ή java fern
- Vesicularia dubyana (java moss)
- Spiky moss
- Lemna minor (φακή του νερού)
- Pistia stratiotes

- Cladophora aegagrophila
Ειναι παρα πολυ ομορφα τα φυτα... μαλλον θα παρω το πρωτο και το τεταρτο ...

θα δουμε πρωτα τη τιμη οταν ερθει η ωρα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miki Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω στις απορριες σου.
αλλα θα κανω μια ασχετη ερωτηση, γιατι λες οτι περιμενεις μονο τον σιδερα.
το ενυδρειο στις φωτο ειναι η τελικη του μορφη;
δεν βλεπω πανω κοντρες.
ακομα δεν εβαλα τις κοντρες θα τις βαλω αυριο η μεθαυριο
Οσο για τον σιδερα περιμενω να μου φτιαξει μια βαση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntak : 10-03-11 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-11, 04:14
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

με 15 κιλά αμμο ουτε της κοντρες δεν θα μπορέσεις να καλύψεις! Θα χρειαστείς ΠΟΛΥ παραπανω. Προσοχη στην αμμο που θα χρησημοποιήσεις, αλλες πετρώνουν με τον καιρο, αλλες ανεβάζουν το pH, αλλες δεν κανουν για φυτα. Ψαξτό καλα
Στην αγγλία όσες φορες κοιταξα σε διαφορα σιτε τα πραγματα ηταν πιο ακριβα απ'ότι εδώ.
Εγω θα σου προτείνο αυτό το μαγαζί www.petcumulus.gr Δεν εχω ακουσει ποτε παραπονο απο κάποιον, και είναι παρα πολυ φτηνοι και γρηγοροι.

Υπομονή, στην αρχή είναι βουνο αλλα στο τέλος εαν κανεις προσεκτικά τις κινησεις σου θα το ευχαριστηθείς και με το παραπάνω!

Καλη συνέχεια !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-11, 05:13
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
με 15 κιλά αμμο ουτε της κοντρες δεν θα μπορέσεις να καλύψεις! Θα χρειαστείς ΠΟΛΥ παραπανω. Προσοχη στην αμμο που θα χρησημοποιήσεις, αλλες πετρώνουν με τον καιρο, αλλες ανεβάζουν το pH, αλλες δεν κανουν για φυτα. Ψαξτό καλα
Στην αγγλία όσες φορες κοιταξα σε διαφορα σιτε τα πραγματα ηταν πιο ακριβα απ'ότι εδώ.
Εγω θα σου προτείνο αυτό το μαγαζί www.petcumulus.gr Δεν εχω ακουσει ποτε παραπονο απο κάποιον, και είναι παρα πολυ φτηνοι και γρηγοροι.

Υπομονή, στην αρχή είναι βουνο αλλα στο τέλος εαν κανεις προσεκτικά τις κινησεις σου θα το ευχαριστηθείς και με το παραπάνω!

Καλη συνέχεια !

Βεβαια δεν βιαζομαι καθε μερα ψαχνω να βρω καποιες λυσεις σιγα σιγα θα το φταιξω ..... Οσο σε αυτο www.petcumulus.gr μερικοι φιλοι εχουν παραγγειλει απο κει κ ειναι ευχαριστημενοι ουτε παραπονα τπτ... κ μου προτειναν να αγορασω απο εκει....

Σε ευχαριστω πολυ ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-11, 06:00
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-11, 22:51
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

1--εγω για να σε βοηθησω θα σου πω οτι στο rio 300 εβαλα 40 κιλα αμμοχαλικο,υπολογισε 50-60(περιπου 5 ποντους).χωρια το υποστρωμα!!!για τα υπολοιπα πηρες απαντηση!
2--αφου δεν εχεις μεγαλη εμπειρια με τα φυτα,οπως κι εγω(τωρα το στρωνω να φανταστεις)καλυτερα να πας για ευκολα φυτα χαμηλων απαιτησεων.
3--και γι αυτο πηρες απαντηση,στο στρωσιμο ειναι οκ.
4--αστο μεγαλε.οταν ειπα να το κανω κι εγω,μετα το καλοσκεφτηκα και δεν μπηκα καν στη διαδικασια.για τα λιτρα μας δεν συμφερει!!!
5--πολυ πολυπλοκο το συστημα που βρηκες και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες(βρυση διπλα στο ενυδρειο,αποχετευση κτλ).και απο ¤¤¤ αποψης να ξερεις θα'ναι τσουχτερο.το καλυτερο τουλαχιστον για αρχη ειναι λαστιχακι και βρυσουλα(με την καταλληλη δοση ανιχλωριου βεβαια πριν).
αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-11, 01:37
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

georod7 Φιλε σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...
Δεν εχεις το μπουκαλι CO2??? κι αν επιτρεπεται να μου πεις το γιατι?? Απο οτι εχω μελατησει το CO2 βοηθαει πολυ και σταθεροποιει...
Παλι σε ευχαριστω πολυ...
-------------------------
[QUOTE=georod7;566552]1--εγω για να σε βοηθησω θα σου πω οτι στο rio 300 εβαλα 40 κιλα αμμοχαλικο,υπολογισε 50-60(περιπου 5 ποντους).χωρια το υποστρωμα!! *τι εννουσες χωρια δηλαδη πρωτα το χωμα κι απο πανω το χαλικι σωστα αν καταλαβα καλα.*

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntak : 15-03-11 στις 01:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-11, 11:23
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

[QUOTE=ntak;566629]georod7 Φιλε σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...
Δεν εχεις το μπουκαλι CO2??? κι αν επιτρεπεται να μου πεις το γιατι?? Απο οτι εχω μελατησει το CO2 βοηθαει πολυ και σταθεροποιει...
Παλι σε ευχαριστω πολυ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
1--εγω για να σε βοηθησω θα σου πω οτι στο rio 300 εβαλα 40 κιλα αμμοχαλικο,υπολογισε 50-60(περιπου 5 ποντους).χωρια το υποστρωμα!! *τι εννουσες χωρια δηλαδη πρωτα το χωμα κι απο πανω το χαλικι σωστα αν καταλαβα καλα.*
sorry που αργισα αλλα τοσα post που να τα δεις ολα.
μπουκαλα θα βαλω τωρα(σιγασιγα εξοπλιζομαι)!οταν ειπα "χωρια το υποστρωμα"εννουσα οτι εχω βαλει μονο αμμοχαλικο 5 εκ. 40κιλα.αν θες να βαλεις υποστρωμα παει εξτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξερει καποιος? giannisqq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 10-12-09 10:47
ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ? theodosis_f Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 03-10-09 22:56
καποιος απο υφαλμυρο??? mixalis24 Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 11 31-01-09 15:25
ξερει καποιος???? galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-11-07 23:46
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07489 seconds with 14 queries