Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-11, 11:02
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Συχνοτητα προσθηκης ψαριων

Καλημερα...
Εχω ψιλομπερδευτει και θελω να κανω μια ερωτηση...
Καθε ποτε μπορουμε να προσθετουμε νεα ψαρια στο ενυδρειο...?
Εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 63 λιτρων. Εχω ηδη βαλει 6 μπλακ φαντομ τετρα μεσα (εβαζα 2 καθε εβδομαδα μεχρι να φτασω τα 6).
Το ενυδρειο ειναι ενος μηνος, δηλαδη ακομα στο στρωσιμο. Ξερω οτι θα επρεπε ισως να στρωσω το ενυδρειο χωρις ψαρια αλλα τωρα την εκανα.
Εβαζα παντα βακτηρια της τετρα σε μπουκαλακι και οι μετρησεις μου ηταν οκ. Δεν τα ζορισα δηλαδη τα ψαρια.
Στην αρχη της εβδομαδας που μετρησα αμμωνιες κλπ βρηκα λιγο ανεβασμενο (οχι σε τοξικα επιπεδα) το NH3/NH4. Δεν θυμαμαι νουμερο τωρα...ηταν στο τεστ της τετρα η πρωτη κλιμακα μετα το μηδεν.
Εχω προσθεσει τυρφη στο φιλτρο για να ριξω ph, gh, kh για να βαλω καρντιναλ (αλλα 6). Η αυξηση της αμμωνιας μπορει να ηταν και απο την τυρφη-τεσπα δεν θεωρω οτι εχω θεμα με την αμμωνια, το εχω ξανασυζητησει στο φορουμ αυτο...Μετρησεις θα ξανακανω σημερα.
Το θεμα μου τωρα ειναι ποτε ξεκιναω λοιπον να προσθετω τα καρντιναλ, καθε ποτε και ποσα ψαρια τη φορα...?
Εγω λεω να το αφησω λιγο στην ησυχια του τωρα να αναπτυχθουν τα βακτηρια, να μηδενιστει τελειως η αμμωνια, να φτιαξουν σκληροτητες και ph και σε κανα μηνα απο σημερα (γιατι ετσι μου ειπαν απο την τετρα να περιμενω 1 μηνα αλλα και απο το μαγαζι μου ειχαν πει οτι με τα ετοιμα βακτηρια μπορεις να βαλεις τα μισα ψαρια που σηκωνει το ενυδρειο σου αμεσα, για τα αλλα πρεπει να περιμενεις) να ξεκινησω με 2 καρντιναλ (θα ελεγα με 1 αλλα ειναι κι αυτα σμηνοψαρα και δεν θελω να στρεσαριστει το ενα μονο του) και μετα καθε βδομαδα (?) να προσθετω 1 καρντιναλ ακομα...

Τι λετε παιδια?

Σορυ αν υπαρχει και αλλου παρομοιο θεμα αλλα εψαξα και δεν βρηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-11, 13:48
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εφοσον έχει στρώσει το φίλτρο σου, δεν θα έχεις πρόβλημα. Βαλε 3+3 με διαφορά μερικών ημερών.

Απλα ειναι μικρά τα γρουπάκια, και σχετικά μικρό το ενυδρείο, και λογικά θα κοπαδιαζουν όλα μαζι. Οπότε αν έχεις κατα νου 2 κοπαδια να κινούνται ξεχωριστα... δεν νομίζω οτι θα γίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-11, 13:59
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι αυτο ελεγα...
θα δειξει, θα το δοκιμασω.
αλλα και τα μπλακ που εχω τωρα ακομα κι αυτα δεν μετακινουνται ολα μαζι σαν κοπαδι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-11, 14:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οπότε ίσως να έβαζες αλλα 4-5 black, και κάποια κιχλιδούλα για να έχεις ποικιλία;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-11, 15:25
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

μπα οχι.θα δοκιμασω καρντιναλ...μ'αρεσουν!
τα υπολοιπα που σκεφτομαι και εγραψα παραπανω δεν ξερω αν ειναι σωστα...
δηλαδη εγω πιστευω οτι ειναι...εσεις οι υπολοιποι τι πιστευετε...?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-11, 16:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω απο την αλλη θα σου ελεγα να μη βαλεις σε τοσο λιγα λιτρα εκτος αν εχεις σκοπο να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και παλι ειναι κριμα!

Αν και μικρουλια χρειαζονται πολυ χωρο για κολυμβηση ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-11, 16:39
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

για τα καρντιναλ λες ε? το φοβομουν αν και στο ιντερνετ που εψαξα λεει οτι μπορεις να τα βαλεις σε ενυδρεια από 40 λιτρα και πανω ή 50 εκατοστα μηκος μινιμουμ... τι θα μπορουσα να βαλω εναλλακτικα?
για κιχλιδες ειναι ενταξει που ελεγε κι ο φιλος πιο πανω? κεντρικης αμερικης βεβαια...
ramirezi, agasizii κλπ...ποιες ειναι πιο καταλληλες για το μεγεθος του ενυδρειου μου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-11, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει στανταρ "κανονας" για την εισαγωγη των ψαριων στο ενυδρειο.
Εξαρταται απο το μεγεθος του ενυδρειου, το φιλτρο, το μεγεθος των ψαριων, το ειδος ψαριων (κυριαρχικα ή οχι).
Θα καταλαβαινεις λοιπον το προφανες οτι οσο πιο μικρο το ενυδρειο και οσο πιο αδυναμη η βιολογια τοσο μεγαλυτερη προσοχη και επιφυλακτικη εισαγωγη ψαριων, χρειαζεται.

Οσο για το συγκεκριμενα ψαρια που ασχολεισαι, εχω να πω οτι σε τοσο μικρο ενυδρειο δυο ειδη κοπαδοψαρων δεν θα ειναι οτι καλυτερο.
Πρωτα γιατι λογω περιορισμενης ιχθυοφορτωσης που μπορει να εχει το ενυδρειο, δεν θα εχεις δυνατοτητα για ικανο αριθμο ατομων σε καθε ομαδα (ως γνωστο οσο πιο μεγαλη η ομαδα τοσο καλυτερη και φυσιολογικη η συμπεριφορα), και δευτερον απο αποψη θεαματος αφου θα σπανε τα κοπαδακια το ενα το αλλο, μην εχωντας αρκετο χωρο να κινηθουν ανεξαρτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-11, 16:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβαινω σου αρεσουν τα τετρα! Δε σε αδικω ειναι πραγματικα πανεμορφα ψαρια!! Απλα ειναι κοπαδοψαρα και για να δεις πραγματικες συμπεριφορες κοπαδιου θα πρεπει να εχεις πολλα ατομα και πολυ χωρο!

Στη θεση σου θα εβαζα cpd-ακια αν και δεν ειναι παλι ιδανικα για αυτα τα λιτρα τουλαχιστον δε θα πεδευεσαι με τυρφη να χαμηλωσεις ph κλ! (αν και λιγη μειωση των τιμων της βρυσης θα ηταν καλο και για αυτα)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-11, 16:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σιγουρα ολα τα ψαρια δειχνουν καλυτερες συμπεριφορες σε μεγαλυτερο χωρο, αλλα και τα cardinal (παρ'οτι δυσκολα ψαρια), αφου δεν δημιουργουν σφιχτο και κινητικό κοπαδι (ακομα και σε μεγαλο ενυδρειο) θα μπορουσαν σε μια ομαδα 10-12 ατομων να διαβιωσουν αρκετα ικανοποιητικα σε 63 λιτρα ενυδρειο.
Αν στα 10-12 ατομα ομως, εχεις προθεση να βαλεις κι αλλα ψαρια (πχ 6-8 cory ή ενα ζευγαρι apisto), θα πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι θα σε δυσκολεψει καπως στην καθαριοτητα του νερου, δλδ θα θελεις ισχυροτερη φιλτρανση απο αποψης ποσοτητας βιολογικων υλικων και συχνοτερες αλλαγες.
Αποψη μου ειναι οτι ενα φιλτρ σαν το eheim 2211 (ή καποιο παρομοιων δυνατοτητων) που εχει χαμηλη ροη (300 λ/ω ονομαστικη - 100με150 πραγματικη) με μεγαλη συγκριτικα χωρητικοτητα (1 λιτρο υλικα εκ των οποιων τα περισσοτερα βιολογικο), και με 1-2 φορες την εβδομαδα αλλαγη (20-30%) θα μπορουσε να παει πολυ καλα.
Τα εχω διατηρησει και παρατηρησει σε 50, 200 και 400 λιτρα και σε αριθμους 6, 12, 16 ατομα (στα 50 λιτρα) 12, 20 ατομα (στα 200) και 30, 50, 100 ατομα (σε 400 λιτρα)
Οπως επισης, τα εχω παρατηρησει και σε συμβιωση με αλλο κοπαδοψαρο (αρλεκινους) σε 50 και 200 λιτρα.
Θα προτεινα τα neon (που μοιαζουν) ως πιο σκληροτραχηλα ψαρια απο τα cardinal.

Αν δεν "παιζει" "κολλημα" με το συγκεκριμενο χρωμα των cardinal, θα ελεγα οτι η προταση του Γιωργου για cpd σε αυτα τα λιτρα ειναι η πιο καλη απο ολες τις αποψεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-11, 17:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Celestial Pearl Danio?δεν τα ξερω...θα το ψαξω...
-------------------------
μαλιστα...οκ...πηρα δουλεια για το σπιτι!θα το ψαξω!
για τα αλλα που ρωταω...???χεχε!κανεις δεν θελει να μου απαντησει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 04-02-11 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-11, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποια απορια σου δεν εχει λυθει ακομα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-11, 18:25
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

παντως τα ψαρια σου μολις συνηθησουν στο ενυδρειο θα δεις οτι το κοπαδι θα σπασει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-11, 16:07
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

για το αλλο που ελεγα...ποσο πρεπει να περιμενω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο, να φτιαξουν οι τιμες ολες (αμμωνιες, ph, gh, kh κλπ) και ποσα ψαρια απ'τα καινουργια οποια κι αν ειναι αυτα να προσθετω καθε φορα οταν θα ερθει ωρα...ας πουμε αν βαλω καρντιναλ, λεμε αν, λεω να βαλω 2 στην αρχη και μετα ενα ενα καθε βδομαδα να προσθετω...
σορυ κιολας παιδια δεν θελω να εκμεταλευομαι την καλη σας διαθεση ε...
δεν εχετε καμμια υποχρεωση να μου απαντησετε...
ευχαριστω και για οσα μου εχετε πει ηδη!
-------------------------
οπα σορυ απ'οτι βλεπω εχει απαντηθει κι αυτο...
το σκεφτομαι παντως για τα καρντιναλ...θα δω...
δεν βλεπω και το ph να πεφτει με την τυρφη που εβαλα...διπλασιασα σημερα την ποσοτητα και βλεπουμε...
ηθελα παντως καποια ψαρια που να ταιριαζουν με τα μπλακ φαντομ που εχω και να κολυμπανε σε διαφορετικο επιπεδο απο τα μπλακ...τα μπλακ πανε απο τη μεση και κατω (το διαβασα αλλα το παρατηρω κιολας) ενω τα καρντιναλ διαβασα οτι πανε απο τη μεση και πανω...τωρα ποσο απολυτα ειναι ολα αυτα...
τα νεον παντως διαβασα οτι πανε απο τη μεση και κατω κι αυτα.οποτε και λογω χρωματος που ναι υπαρχει κολλημα απ'την πρωτη στιγμη που τα ειδα, τα καρντιναλ εξακολοθουν να ειναι το φαβορι...χεχε!
χωρις να θελω να προσβαλω τους φιλους που με συμβουλευουν το αντιθετο...
επισης το κοπαδι δεν με πειραζει τοσο πολυ να σπασει αρκει να μην ειναι κακο για τα ψαρια αυτο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 05-02-11 στις 16:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-11, 18:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω τα καρντιναλ διαβασα οτι πανε απο τη μεση και πανω...τωρα ποσο απολυτα ειναι ολα αυτα...
Τα cardinal κινουνται ως επι των πλειστων απο τη μεση και κατω.
Πιο ψηλα θα ανεβουν σπανια και μονο ισως για φαγητο και καμια φορα οταν αρχιζουν και κανουν καποιες συστηματικες ομαδικες εξερευνησεις απλωμενα σε ολο το μηκος, πλατος και υψος του ενυδρειου.
-------------------------
Εδω ειναι η συνήθης κινηση τους http://www.youtube.com/watch?v=TMVT23Y9yC0
Στο 1'.17" μαλιστα φαινεται η ομαδικη συμπεριφορα τους οταν αντιλαμβανονται καποιο κινδυνο (στην προκειμενη φαση ειναι καποιο σαλιγκαρι που κανει αποτομη βουτια στη δεξια μερια του ενυδρειου)

Και εδω τους εχει ερθει η ορεξη για βολτες http://www.youtube.com/watch?v=WhS-s_O7a5Y
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-02-11 στις 18:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-02-11, 18:53
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν αναφέρεις όμως το μέγεθος του ενυδρείου!

Αλήθεια, τι έγινε με το φόντο εκείνο που λέγατε κάτι για πίνακες και καμβαδες κτλπ;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-11, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρεις όμως το μέγεθος του ενυδρείου!

Αλήθεια, τι έγινε με το φόντο εκείνο που λέγατε κάτι για πίνακες και καμβαδες κτλπ;
Το μεγεθος του ενυδρειου ειναι τετοιο που δειχνει πιο σωστα τη φυσιολογικη συμπεριφορα τους.
Αυτο δεν μας ενδιαφερει?
Αν τα βαλουμε σε ενυδρειο δοκιμαστικο σωληνα, αναγκαστικα θα κινηθουν πανω κατω
Σοβαρα τωρα ακομα και στο 50αρι και 200αρι που τα διατηρησα η συνηθης κινηση τους ηταν στη μεση και προς τα κατω.

Για το φοντο υπομονη.
Ειναι το πιο χρησιμο προσον του ιδιοκτητη ενυδρειων
-------------------------
Παράθεση:
QS-Plan
Δεν διαβάζεις όμως αυτά που γράφει.....
"Εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 63 λιτρων"
Τα διαβασα.
Και εγραψα πιο πανω:
Παράθεση:
Σοβαρα τωρα ακομα και στο 50αρι και 200αρι που τα διατηρησα η συνηθης κινηση τους ηταν στη μεση και προς τα κατω.
Το 63 ακομα καλυτερα.
Αν δεν εχουν αντιπερισπασμο απο αλλα ψαρια στο ιδιο υψος νερου, δεν θα ειναι και πολυ μακρυα απο τη φυσικη συμπεριφορα τους. Θα χαθει μονο το θεαμα οταν απλωνονται στο χωρο προς αναζητηση τροφης και γενικα ερευνας και το μαζεμα σε μπαλα οταν εμφανιστει κινδυνος. Οπως και καποιες "μαχες" ιεραρχιας αλλα και για περιοχη ζευγαρωματος.
Ευτυχως δεν ειναι ψαρια που κολυμπουν αεναως οπως οι αρλεκινοι ή οι ροδοστομοι οπως εχω δει.
Η σφιχτη κοπαδικη συμπεριφορα τους θα φανει μονο σε εμφανιση κινδυνου πχ οπως ειπα σε προσεγγιση απο μεγαλο ψαρι ή αποτομη κινηση καποιου εκτος ενυδρειου ή δυνατου θορυβου κλπ
ΟΚ ενα ενυδρειο 80-100 εκ ειναι καλυτερο και ενα 150 εκ ακομα καλυτερο και ο rio negro ακομα καλυτερος, αλλα και σε 60 εκ δεν θα ειναι πολυ ασχημα.

Εδω ειναι στο 200αρι http://www.youtube.com/watch?v=1LUc0ji4u-E
Και εδω εχω μια προχειρη φωτο απο το 40αρι που τα κρατησα για λιγο καιρο μεχρι να ετοιμαστει το 400αρι http://i225.photobucket.com/albums/d...1b_resizeb.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-02-11 στις 19:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-11, 22:43
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

καταλαβα...μα τι βλακειες διαβαζα παλι!??!
ο φωτισμος πρεπει να ειναι χαμηλος για τα καρντιναλ ε?εχω μια λαμπα 15αρα και ανακλαστηρα...ειναι πιο φωτεινο το ενυδρειο μου.μπορω να βγαλω τον ανακλαστηρα.επισης ειναι και πιο πολυ φυτεμενο το ενυδρειο...αφου τα μπλακ που εχω μεσα πανε και κρυβονται συνεχεια πισω απο φυτα και ξυλα και καλα καλα δεν τα βλεπω που λεει ο λογος...
θα το σκεφτω λιγο και θα δω...και οι κιχλιδες οπως τα agasiziiμ'αρεσουν οπως και τα corydoras panda...απλα ηθελα κατι με λιγο χρωμα γιατι και τα μπλακ δεν εχουν και πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-11, 23:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οντως δεν συμπαθουν το δυνατο φωτισμο, οποτε προτιμουν τις σκοτεινες μεριες του ενυδρειου. Βγαινουν και στα ξεφωτα ομως συχνα αν δεν ειναι πολυ ισχυρος ο φωτισμος.
Αν εχεις καταλληλο φως για τα ψαρια αυτα (δλδ χαμηλο) δεν θα μπορεις να εχεις δυσκολα φυτα και ακομα και τα ευκολα δεν θα ειναι σουπερ και χωρις αλγιτσες.
Αν δεις το φυσικο περιβαλλον τους ετσι ειναι, χαμηλος φωτισμος και αλγες.
Τι να κανουμε? ετσι ειναι η φυση.
http://www.youtube.com/watch?v=HzKa7d-Ha7Q
http://www.youtube.com/watch?v=Ucu6224KJmo
Και ενα που εχει τραβηξει ο Nidal http://www.youtube.com/watch?v=3MzqGWi6Nn8

Αν βαλεις πιο δυνατο φωτισμο απο οτι προτιμουν, μαλλον θα ειναι κρυμμενα την περισσοτερη ωρα, εκτος κι αν τα βοηθανε αλλα (φιλικα) ψαρια με την παρουσια τους, να "ξεψαρωνουν" και να βγαινουν πιο ευκολα.

Μπορεις ομως να δοκιμασεις με το φως που εχεις (και με τον ανακλαστηρα) και αναλογα στην πορεια αφου ξερεις τα χουγια του πλεον, να πραξεις.
Μια ιδεα ειναι να εχεις και φυτα επιφανειας γα να δημιουργειται καποια σκια τοπους τοπους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-11, 03:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγεθος του ενυδρειου ειναι τετοιο που δειχνει πιο σωστα τη φυσιολογικη συμπεριφορα τους.
Αυτο δεν μας ενδιαφερει?
Αν τα βαλουμε σε ενυδρειο δοκιμαστικο σωληνα, αναγκαστικα θα κινηθουν πανω κατω
Σοβαρα τωρα ακομα και στο 50αρι και 200αρι που τα διατηρησα η συνηθης κινηση τους ηταν στη μεση και προς τα κατω.
Αυτό εννοω! Σε 50 λίτρα δεν χωρανε για να κινηθουν όπως αν ηταν σε μεγάλο χώρο.

Για το φόντο, περιμένω, απλα δεν ξαναέγινε κάποια αναφορά στο θέμα, είπα να ρωτήσω!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-02-11, 04:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εννοω! Σε 50 λίτρα δεν χωρανε για να κινηθουν όπως αν ηταν σε μεγάλο χώρο.
Και στα 400 που τα εχω δεν κινουνται τοσο καλα οπως αν ηταν σε 1000
Παντα υπαρχει ενα μινιμουμ μεγεθος ενυδρειου και παντα θα υπαρχει καποιο μεγαλυτερο απο το μινιμουμ που θα ειναι καλυτερο.

ΟΚ δεν μπορει να δει την τελεια συμπεριφορα των ψαριων σε 63 λιτρα αλλα δεν θα ειναι και αφυσικη οπως πχ να κουτουλανε στα τζαμια (πχ pangasius) η να σκοτωνονται μεταξυ τους λογω μικρου χωρου κλπ
Οπως ειπα δεν θα ειναι και ασχημα σε 60 εκ ενυδρειο μια 10-12αδα απο αυτα.

Τουλαχιστον θα μπορουν να διατηρηθουν με ασφαλεια μεχρι να αποφασισει να δει κατι παραπανω απο αυτα σε μεγαλυτερο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-02-11, 04:09
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στα 400 που τα εχω δεν κινουνται τοσο καλα οπως αν ηταν σε 1000


Ο τρελός!!!! Τι νούμερο μπλόυζα φορας, να σου κάνω δώρο εναν .... για να αποφύγεις περαιτερω χαζομαρες!

Υ.Γ. πλακίτσα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-02-11, 04:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα.

ΥΓ Την υπογραφη σου μονος σου την σκεφτηκες?
Πολυ φιλοσοφημενη και βαθυστοχαστη.

Παράθεση:
Κανένα ψάρι δεν θα παθαίνει κάτι σε οτι νερό και να βρίσκεται. Εξω απο το νερό αρχίζουν τα σοβαρά προβλήματα γι'αυτό!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-02-11, 23:54
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι σωστα...θα το δω...ειναι προς επανεξεταση το θεμα των καρντιναλ!σ'ευχαριστω παντως φιλε delta εμαθα πολλα που δεν ηξερα ή που νομιζα πως ηξερα...!εκανες τρελη δουλεια και με τα βιντεο κλπ!
-------------------------
να ρωτησω κατι αλλο μιας και το ξανασκεφτομαι το θεμα...επειδη εχω ηδη τα μπλακ και απ'οτι καταλαβα τα καρντιναλ εχουν πανω κατω ιδιες συνηθειες-συμπεριφορα (κινουνται στο ιδιο μερος του ενυδρειου μεση και κατω δηλαδη, ειναι κοπαδοψαρα κλπ.) πως ακουγεται η ιδεα να προσθεσω αντι γι'αυτα 3-4 ραμιρεζι ή αγκασιζι...?1 αρσενικο και 2-3 θηλυκα?διαβασα οτι θεωρητικα ταιριαζουν σαν ειδη...
θα μου πεις τωρα delta66 κι εγω τι καθομαι και σου λεω για τα τετρα...?! ε επειδη μου ανοιξες τα ματια αρχισα να την ψαχνω την δουλεια...
επισης μια αλλη απορια...ποσο σημαντικο ειναι να κολλησεις κατι στην πισω πλευρα του ενυδρειου σαν φοντο και ποια η χρησιμοτητα του?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 06-02-11 στις 23:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που πρεπει να σκεφτεις πρωτα ειναι να διορθωσεις τον αριθμο των Black neon και απο 6 να γινουν 8-10.

Τωρα τα german ram δεν ειναι τοσο καλο να τα βαλεις σε 63 λιτρα
Για τα bolivian ram να σου πει καποιος αλλος καλυτερα.
Ομως καποιο μικρο ειδος apistogramma ειναι καλυτερα πιστευω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-11, 01:05
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

black phantom tetra ειναι.πρεπει οπωσδηποτε να τα αυξησω?ξερω οτι οσα πιο πολλα τοσο το καλυτερο για τα τετρα.γι'αυτο το λες?ειναι λιγο φοβητσιαρικα τωρα.θα ειναι καλυτερα αν ειναι περισσοτερα?
για τα german ram ειναι μικρο το ενυδρειο λες ε?σαν μεγεθος παντως ειναι τα ιδια και λιγο μικροτερα απο τα apistogramma agasizii...γι'αυτο ελεγα να τα προτιμησω...
τα μπλακ ελεγα να τα σταματησω στα 6 γιατι ειναι και μικρο το ενυδρειο και δεν θελω να το παραφορτωσω.αλλα αμα ειναι να αισθανονται καλυτερα και πιο ασφαλη και να εχουν καλυτερη συμπεριφορα τοτε να βαλω αλλα 2 τουλαχιστον.διαβασα καπου οτι τα κοπαδοψαρα ενδεχεται να μην δεχτουν στο κοπαδι τους ψαρια της ιδιας ρατσας που προστιθενται αργοτερα στο ενυδρειο γιατι θα εχουν ηδη κανει το κοπαδι τους και θα εχει διαμορφωθει καποια ιεραρχια...ισχυει?
σκεφτομαι επισης να βαλω 1 σαλιγκαρι Apple snail και 3-4 γαριδες αμανο...πως ακουγεται?γιατι δεν θα εχω γατοψαρα και ancistrus να περιποιουνται βυθο, υπολειματα τροφων, αλγες κλπ.
τα apistograma πανως ειναι πανω κατω στα ιδια μεγεθη εκτος απο το
apistogramma trifasciata που βρηκα καπου και ειναι λεει 3-4 cm...αν ξερει κανεις κατι αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-11, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
black phantom tetra ειναι.πρεπει οπωσδηποτε να τα αυξησω?ξερω οτι οσα πιο πολλα τοσο το καλυτερο για τα τετρα.γι'αυτο το λες?ειναι λιγο φοβητσιαρικα τωρα.θα ειναι καλυτερα αν ειναι περισσοτερα? Ολα τα σμηνοψαρα συμπεριφερονται πιο ανετα σε οσο μεγαλυεερο αριθμο ειναι
για τα german ram ειναι μικρο το ενυδρειο λες ε?σαν μεγεθος παντως ειναι τα ιδια και λιγο μικροτερα απο τα apistogramma agasizii...γι'αυτο ελεγα να τα προτιμησω... Τα german ram ειναι πιο ογκωδη και δυνατα ψαρια. μη κοιτας μονο το τελικο μεγεθος, κοιτα και υψος και παχος. Εκτος αυτου ειναι και πιο κινητικα και νομιζω πιο αγρια. Ο χωρος θα τους πεσει μικρος
τα μπλακ ελεγα να τα σταματησω στα 6 γιατι ειναι και μικρο το ενυδρειο και δεν θελω να το παραφορτωσω.αλλα αμα ειναι να αισθανονται καλυτερα και πιο ασφαλη και να εχουν καλυτερη συμπεριφορα τοτε να βαλω αλλα 2 τουλαχιστον.διαβασα καπου οτι τα κοπαδοψαρα ενδεχεται να μην δεχτουν στο κοπαδι τους ψαρια της ιδιας ρατσας που προστιθενται αργοτερα στο ενυδρειο γιατι θα εχουν ηδη κανει το κοπαδι τους και θα εχει διαμορφωθει καποια ιεραρχια...ισχυει? Αυτη την πατατα που τη διαβασες?
Σαν να λενε οτι σε ενα στρατο δεν αρεσουν οι ενισχυσεις στη μαχη γιατι εχει φτιαξει ηδη την ιεραρχια του.
σκεφτομαι επισης να βαλω 1 σαλιγκαρι Apple snail και 3-4 γαριδες αμανο...πως ακουγεται?γιατι δεν θα εχω γατοψαρα και ancistrus να περιποιουνται βυθο, υπολειματα τροφων, αλγες κλπ.
Το Apple θα σου "βαρυνει" το ενυδρειο σαν να εβαζες 6-8 tetras ακομα
Amano δεν ξερω.
Για το βυθο πολυ καλα ειναι τα melanoides tuberculata και τα anentome helena και επειδη ζουν και μεσα στο βυθο θα τον αεριζουν και θα αποφυγεις και τις αναεροβιες περιοχες οπου δημιουργειται υδροθειο. Τα δευτερα προτιμησε τα γιατι δεν αναπαραγωνται ευκολα για να σου γεμισουν το ενυδρειο, κυνηγανε και τους λαθρεπιβατες.

τα apistograma πανως ειναι πανω κατω στα ιδια μεγεθη εκτος απο το
apistogramma trifasciata που βρηκα καπου και ειναι λεει 3-4 cm...αν ξερει κανεις κατι αλλο...
Τα apisto γενικα ακουγονται καλη ιδεα. (αυτα και 5 εκ φτανουν)
Προτιμησε καποια που δεν θελουν ακραια χαμηλες τιμες νερου σε pH gH. Ουτε ψηλες θερμοκρασιες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-11, 07:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

νεον σε 50 λιτρα
δε θα τα εβαζα ποτε πολυ μικρο ενυδρειο
και δε θα ξεκιναγα να στρωνω ενυδρειο με νεον + οτι ειναι αρρωστιαρικα απο μονα τους

BORKED
δες πως πρεπει να ειναι τα νεον
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-11, 11:00
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ωραια θα προσθεσω αλλα 2 μπλακ σιγουρα!τα ραμ ακυρα εχεις δικιο...
την πατατα την διαβασα σ'ενα beginer's guide που κατεβασα απ'το ιντερνετ...εκτος κι αν δεν καταλαβα εγω καλα.οντως ακουγεται ψιλοπατατα παντως...μπορει να αναφεροταν σε αλλα ειδη...δε βαριεσαι!
τα anentome helena φοβερα!σιγουρα θα βαλω.μ'αρεσουν πολυ περισσοτερο απ'τα apple που οντως ειναι "βαρια".με το ph μου που θα ειναι στο 6-6.5 θα ειναι ενταξει ομως...?καπου ειδα οτι θελουν ph 7-8.
για απιστο ελεγα να βαλω αγκασιζι...θελουν χαμηλο ph και το παλευω να το κατεβασω από 7,5 που ειναι τωρα γυρω στο 6-6,5 με τυρφη. θα βαλω επισης κι ενα ακομα κομματι ξυλο (εχω ηδη 1) μεσα στο ενυδρειο να βγαλει κι αυτο τις τανινες του να βοηθησει.
τα cacatuoides δεν θελουν ακραιες τιμες ph κλπ αλλα διαβασα οτι ειναι ψιλοεπιθετικα...θα τα πηγαιναν καλα με τα τετρα μου...?
επισης και τα trifasciata δεν απαιτουν ακραιες τιμες κλπ και ειναι και πιο μικροσωμα απ΄τα αλλα...ενδιαφεροντα ακουγονται...θα ανοιξω μαλλον κι αλλο θεμα για αυτα αλλου γιατι εδω το παρακανα...βρηκα παπα κι εθαψα 5-6...
ευχαριστω πολυ παντως για ολες σας τις απαντησεις!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-02-11, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι. Ανοιξε θεμα στην κατηγορια "¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής" για την επιλογη των apisto δινοντας ολα τα δεδομενα σου.

ΤΑ helena τα εχω διατηρησει σε νερο απο ΑΟ 100% εως βρυσης.
Τα εχουν παει καλα παντου, με πιο εμφανη δραστηριοτητα και αναπαραγωγη εκπλησωντας με, στο ενυδρειο μου με μετρια μαλακο νερο (gH 5, pH 6.5)
Μπορει να βοηθησαν ομως κι αλλοι παραγοντες οπως πιο απλετος χωρος και αφθονη τροφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συχνοτητα γεννας Σκαλαριων tsaftsouf ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 29-02-12 21:21
συμβατοτητα ψαριων jiraiya Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 18-07-10 17:30
συχνοτητα αλλαγων νερου panosthess76 Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-11-09 15:01
συνθεση ψαριων kwstaogerobill Γλυκό νερό - Γενικά 13 09-10-08 21:50
Συμβατοτητα ψαριων n01r Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-07 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10403 seconds with 13 queries