Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή Juwel RIO 240 lit

Καλησπέρα παιδιά,

παραλάβαμε (εγώ και η γυναίκα μου) πριν τρεις μέρες το καινούργιο μας ενυδρείο στα 240 λίτρα και λέμε να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά να το στήνουμε. Αναμένουμε την βάση που είναι ιδιοκατασκευή μιας και δεν μας άρεσε ιδιαίτερα η βάση που ήταν πακέτο με το ενυδρείο...

Να ξεκινήσω από τα ψαράκια που μας αρέσουν αλλά δεν ξέρουμε αν ταιριάζουν μεταξύ τους οπότε η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη. Μας αρέσουν οι δίσκοι, τα σκαλάρια, τα tetras neon σαν κοπαδάκι...

Οσο αφορά τα φυτά δε θέλουμε το ενυδρείο 'νταμάρι' αλλά ούτε και τίγκα στα φυτά. Μέτρια φυτεμένο, με εύκολα φυτά χωρίς πολλές απαιτήσεις μιας και είμαστε αρχάριοι... Σύστημα CO2 πότε χρειάζεται?

Σχετικά με τη διακόσμηση, σκεφτόμαστε να βάλουμε δύο ξύλα, ένα με δύο διακοσμητικά βραχάκια και ένα μικρό καραβάκι ναυάγιο, άντε και μία δύο πετρούλες... Στον πυθμένα θα μπει μαύρο χαλικάκι. Και εδώ έχουμε μια ερώτηση, το σωστό είναι να κάνουμε μία πρώτη στρώση με το χαλικάκι, μετά το υπόστρωμα των φυτών και μετά πάλι χαλικάκι?

Σχετικά με το στρώσιμο τώρα που τόσα έχουμε διαβάσει, καταρχάς σκεφτόμαστε να πάρουμε και ένα εξωτερικό φίλτρο πέρα από αυτό που έχει μέσα το ενυδρείο. Θα ξεκινήσουμε τον κύκλο του αζώτου και όταν στρωθεί το ενυδρείο τότε θα βάλουμε τα ψαράκια που θα έχουμε επιλέξει. Το στρώσιμο θεωρείται ότι έχει επιτευχθεί όταν οι τιμές των νιτρικών, PH κλπ μετρήσεις, δείξουν τις σωστές τιμές? Μπορεί αυτή η φάση να επιταχυνθεί με κάποιο τρόπο?

Ευχαριστούμε,
Βαρβάρα & Δημήτρης
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-10, 23:23
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

παραλάβαμε (εγώ και η γυναίκα μου) πριν τρεις μέρες το καινούργιο μας ενυδρείο στα 240 λίτρα και λέμε να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά να το στήνουμε. Αναμένουμε την βάση που είναι ιδιοκατασκευή μιας και δεν μας άρεσε ιδιαίτερα η βάση που ήταν πακέτο με το ενυδρείο...

Να ξεκινήσω από τα ψαράκια που μας αρέσουν αλλά δεν ξέρουμε αν ταιριάζουν μεταξύ τους οπότε η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη. Μας αρέσουν οι δίσκοι, τα σκαλάρια, τα tetras neon σαν κοπαδάκι...

Οσο αφορά τα φυτά δε θέλουμε το ενυδρείο 'νταμάρι' αλλά ούτε και τίγκα στα φυτά. Μέτρια φυτεμένο, με εύκολα φυτά χωρίς πολλές απαιτήσεις μιας και είμαστε αρχάριοι... Σύστημα CO2 πότε χρειάζεται?

Σχετικά με τη διακόσμηση, σκεφτόμαστε να βάλουμε δύο ξύλα, ένα με δύο διακοσμητικά βραχάκια και ένα μικρό καραβάκι ναυάγιο, άντε και μία δύο πετρούλες... Στον πυθμένα θα μπει μαύρο χαλικάκι. Και εδώ έχουμε μια ερώτηση, το σωστό είναι να κάνουμε μία πρώτη στρώση με το χαλικάκι, μετά το υπόστρωμα των φυτών και μετά πάλι χαλικάκι?

Σχετικά με το στρώσιμο τώρα που τόσα έχουμε διαβάσει, καταρχάς σκεφτόμαστε να πάρουμε και ένα εξωτερικό φίλτρο πέρα από αυτό που έχει μέσα το ενυδρείο. Θα ξεκινήσουμε τον κύκλο του αζώτου και όταν στρωθεί το ενυδρείο τότε θα βάλουμε τα ψαράκια που θα έχουμε επιλέξει. Το στρώσιμο θεωρείται ότι έχει επιτευχθεί όταν οι τιμές των νιτρικών, PH κλπ μετρήσεις, δείξουν τις σωστές τιμές? Μπορεί αυτή η φάση να επιταχυνθεί με κάποιο τρόπο?

Ευχαριστούμε,
Βαρβάρα & Δημήτρης
Τα ψαρια που αναφερεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.Κανε μια αναζητηση ποια ψαρια σου αρεσουν και με τι αλλο ειδος ταιριαζουν.Επισης πρεπει να δεις και τι απαιτησεις νερου χρειαζονται.
Γνωμη μου να μην βαλεις δικοσμητικα οπως το ναυαγιο γιατι χαλαει τη φυσικη εικονα του ενυδρειου.
Αν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται co2.
Καλο ειναι να βαλεις το εξωτερικο φιλτρο.
Οταν nh3nh4 και no2 μηδενισουν ειναι ενταξει.Για ποιο γρηγορα καλο ειναι να βρεις μπολι απο καποιο αλλο φιλτρο.(βαλε αγγελια)
Καλη συνεχεια
Πρωτα το υποστρωμα και μετα το χαλικι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-10, 23:29
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια κ καλως ορισατε στην παρεα μας.καταρχην σκαλαρια με νεον η' καρδιναλιους ξεχαστε το γιατι στην φυση τα νεον ειναι η τροφη τους κ θαχετε προβληματα κ στεναχωριες μιας κ αργα η' γρηγορα θα βγουν τα ενστικτα,επισης οι δισκοι θελουν ειδικη περιποιηση οπως νερο απο αντιστροφη οσμωση κ παει λεγονταα.οσο για αγορα εξωτερικου σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση κ θα προτινα να βαλετε αγγελια για μπολι απο υγειες ενυδρειο για να γλυτωσετε την ταλαιπωρια του στρωσιματος!για το χαλικι κ το υποστρωμα που ειπες κατω υποστρωμα πανω χαλικι.με διαβασμα,μερακι κ οδηγο το φορουμ ολα θα πανε περιφημα!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-10, 00:55
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ,

μέχρι να στρώσουμε το φίλτρο θα τα ψάξουμε και τα ψαράκια που θα βάλουμε τελικά. Απλά μου κάνει εντύπωση με πόση ευκολία τα πετσοπάδικα σου προτείνουν να βάλεις ψάρια χωρίς να ικανοποιούνται οι απαραίτητες προυποθέσεις αλλά και χωρίς να ενημερώνουν για τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού...

Μια ερώτηση που θέλω να κάνω σχετικά με το εξωτερικό φίλτρο τύπου δοχείου (νομίζω EHEIM κάπως έτσι λέγεται) και την κατασκευή της βάσης που φτιάχνω.

Το ενυδρείο θα πατήσει σε ένα ράφι πάχους 7 εκ. το οποίο θα στηρίζεται σε 6 πόδια αλουμινένια βαρέως τύπου αλλά και ένα στρατζαριστο στην πίσω πλευρά που θα έχει πακτωθεί στον τοίχο με ειδικές βίδες ανά 10 εκ. σε όλο το μήκος του ραφιού.

Αυτοί οι δύο σωλήνες του φίλτρου που βγαίνουν από την πίσω πλευρά τι περιθώριο χρειάζονται από πίσω ώστε να υπολογίσω το σωστό πλάτος του ραφιού μιας και σκεφτόμουνα το ενυδρείο να εφάπτεται σχεδόν στον τοίχο?

Ευχαριστώ
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-10, 01:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν αφήσετε 3-4 πόντους, άντε 5 περιθώριο πίσω, είστε ΟΚ. Αν θέλεις να το κολλήσεις στον τοίχο, οι σωλήνες μπαίνουν και στα πλαϊνά, αλλά θα φαίνονται.

Τα φίλτρα EHEIM είναι μάρκα, από τις καλύτερες, αλλά υπάρχουν κι άλλες.

Το στρώσιμο του φίλτρου μπορεί να γίνει σε 1-2 μέρες αν βάλεις μια αγγελία, να ζητάς μπόλι.

Για τα ψάρια ψάξτε το λίγο καλύτερα, δεν μπαίνουν μαζί όλα όσα μας αρέσουν, δυστυχώς υπάρχουν ασυμβατότητες και διαφορετικές απαιτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-10, 01:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και για το στρωσιμο ..... δωρο μπολι απο εμενα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-10, 09:01
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Εγω θα πρότεινα 5 πόντους για να μπορείς να κινήσεις τους σωλήνες...(κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστούν συντήρηση-ξέπλυμα).
Εγω την πάτησα ακριβώς μ αυτό το θέμα. Τοποθέτησα το ενυδρείο πολύ κοντά στον τόιχο και όταν αργότερα πρόσθεσα και εξωτερικό, ήταν αργά πλέον. Το ενυδρείο ήταν γεμάτο και αδύνατο να κουνήσω 180 λίτρα...
Μπορείς και να το δοκιμάσεις πριν γεμίσεις. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα, ήταν το εξής: Στην αρχική μου σκέψη ήταν να έχω το εξωτερικό μέσα στην βάση (δικής μου κατασκευής), αλλά τελικά δεν ήταν πρακτικό... Ο κάδος χρειάζεται καθάρισμα (4-6 μήνες), και θα πρέπει να μπορεί να μετακινηθεί εύκολα..
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-10, 10:09
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα πρότεινα 5 πόντους για να μπορείς να κινήσεις τους σωλήνες...(κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστούν συντήρηση-ξέπλυμα).
Εγω την πάτησα ακριβώς μ αυτό το θέμα. Τοποθέτησα το ενυδρείο πολύ κοντά στον τόιχο και όταν αργότερα πρόσθεσα και εξωτερικό, ήταν αργά πλέον. Το ενυδρείο ήταν γεμάτο και αδύνατο να κουνήσω 180 λίτρα...
Μπορείς και να το δοκιμάσεις πριν γεμίσεις. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα, ήταν το εξής: Στην αρχική μου σκέψη ήταν να έχω το εξωτερικό μέσα στην βάση (δικής μου κατασκευής), αλλά τελικά δεν ήταν πρακτικό... Ο κάδος χρειάζεται καθάρισμα (4-6 μήνες), και θα πρέπει να μπορεί να μετακινηθεί εύκολα..
Καλή επιτυχία.
Την πάτησα και εγώ με αυτό το θέμα, δεν τον πρόλαβα τον ξυλουργό και το ράφι έχει πάει ήδη βαφείο για λάκα. Μια ζωή με καθυστερούσε αυτός ο ξυλουργός σε ότι του ζητούσα και αυτή τη φορά ήταν συνεπής...

Αρα ή θα βγάλω τις σωληνώσεις από το πλάι που θα είναι κάπως αντιαισθητικό, είτε θα σκάψω λιγο τον τοίχο να τις περάσω χωνευτές μέσα από αυτόν....
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-10, 16:27
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πάτησα και εγώ με αυτό το θέμα, δεν τον πρόλαβα τον ξυλουργό και το ράφι έχει πάει ήδη βαφείο για λάκα. Μια ζωή με καθυστερούσε αυτός ο ξυλουργός σε ότι του ζητούσα και αυτή τη φορά ήταν συνεπής...

Αρα ή θα βγάλω τις σωληνώσεις από το πλάι που θα είναι κάπως αντιαισθητικό, είτε θα σκάψω λιγο τον τοίχο να τις περάσω χωνευτές μέσα από αυτόν....
...δεν πειράζει τι να κάνουμε... απο το να σκάψεις τον τοιχο.... και να γίνει το σπίτι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-10, 22:11
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για το στρωσιμο ..... δωρο μπολι απο εμενα!!
Καταρχάς σε ευχαριστούμε πολύ για την ευγενική σου προσφορά! Περιοχή που μένεις?

Βέβαια είδα μία διάσταση απόψεων σε συζητήσεις σχετικά με το ποια μέθοδος στρωσίματος είναι καλύτερη δλδ μπόλι ή βακτήρια... Δεν έχω άποψη βέβαια...

Από περιέργεια πως είναι αυτό το μπόλι σε εμφάνιση και συγγνώμη αν είναι ηλίθια η ερώτησή μου...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-10, 01:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν ηλιθιες ερωτησεις

Μετα απο λιγο καιρο θα διαπιστωσεις οτι ολα ειναι γραμμενα κυριως ειναι σε μορφη υπομνηματων αλλα και ολες οι μελλοντικες ερωτησεις σου αν ψαξεις θα δεις οτι εχουν γινει απο αλλους χομπιστες ... Υπαρχει μια λογικη συνεχεια!
Μπολι ειναι αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Πρακτικα χωρις να μπω στην αντιπαραθεση περι βακτηρο-μπουκαλιων θα σου ελεγα να κρατησεις τα 10 ευρα+ και με αυτα να παρεις καμια ριζουλα η καποιο φυτο ...
Ειμαι στο κεντρο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-10, 00:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκινήσω από τα ψαράκια που μας αρέσουν αλλά δεν ξέρουμε αν ταιριάζουν μεταξύ τους οπότε η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη. Μας αρέσουν οι δίσκοι, τα σκαλάρια, τα tetras neon σαν κοπαδάκι...
καλως ηρθατε!!
εγω θα σταθω στο πιο πανω και θα διαφωνησω με οσους ειπαν οτι δε ταιριαζουν τα ειδη...απλα γιατι ειστε οι πρωτοι αρχαιριοι που συναντω που -τυχαια???- ειπατε πως σας αρεσουν ψαρια που και στη φυση μοιραζονται τον ιδιο βιοτοπο.
μιας και εντυπωσιαστηκα λοιπον απο την επιλογη.....θα επιστησω την προσοχη περισσοτερο στο να δειτε τις απαιτησεις των ψαριων αυτων -μαλακο νερο, οξινο πεχα, πολλα λιτρα- παρα στο αν ταιριαζουν.
(αν και πολλοι δισκαδες κρατουν μονους τους τους δισκους...ο συνδυασμος δισκοι-σκαλαρια-νεον ειναι αρκετα συνηθισμενος.
γεγονος οτι τα νεον στη φυση τρωγονται απο τα σκαλαρια...αλλα αν αγοραστουν μικρες οι κιχλιδες και οχι πριν απο τα νεον δε νομιζω πως θα αντιμετωπισεις θεμα. σε μενα εχει δουλεψει πανω απο μια φορα..)
τα 240 λιτρα δε θα τα προτεινα για δισκους ομως για 1-2 ζευγαρια σκαλαρια και ενα μεγαλο κοπαδι νεον ειναι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-10, 00:56
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Δλδ Πάνο τα 240 λίτρα είναι μικρός χώρος για να βάζαμε δύο δίσκους? Καλά κατάλαβα?

Μία ακόμα ερώτηση, τα red eye ταιριάζουν με σκαλάρια και δίσκους?

Τρίτη ξεκινάμε το στήσιμο του ενυδρείου, αύριο καταφτάνει η βάση και εύχομαι όλα να πάνε καλα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-10, 07:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα δηλαδη εχουν αναγκη να ειναι πολλα ατομα μαζι ... Αν σκεφτεις οτι καθε δισκος χρειαζεται 50 λιτρα "δικα" του σκεψου ενα κοπαδι ποσα χρειαζεται ...

Διαβασε αυτο: http://www.greekdiscus.com/test2000/...ead.php?t=5361 πιο απλα και αληθινα δε θα μπορουσε κανεις να τα πει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-10, 11:29
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα δηλαδη εχουν αναγκη να ειναι πολλα ατομα μαζι ... Αν σκεφτεις οτι καθε δισκος χρειαζεται 50 λιτρα "δικα" του σκεψου ενα κοπαδι ποσα χρειαζεται ...

Διαβασε αυτο: http://www.greekdiscus.com/test2000/...ead.php?t=5361 πιο απλα και αληθινα δε θα μπορουσε κανεις να τα πει!!
Πολύ ωραίο άρθρο, ίσως να μη βάλουμε δίσκους τελικά. Πρωτίστως μας ενδιαφέρει να διαβιώνουν σωστά τα ψαράκια παρά απλά να προσπαθούν να επιβιώσουν όπως λέει και το άρθρο...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-10, 12:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω προτεινω να αρχισεις με καποιο ειδος ψαριου πιο "ευκολο" ... Αν εχεις δισκοπαθεια αργα η γρηγορα θα καταληξεις με δισκους ... θα εχεις αποκτησει πολυτιμες εμπειριες αλλα και θα εχεις προλαβει να το μελετησεις καλα το ολο θεμα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-10, 12:59
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Κάποια πρόταση τόσο στο είδος όσο και για το πλήθος?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-10, 00:10
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μια ερώτηση παιδιά, αν δεν βάλει κανείς πολλά φυτά στο ενυδρείο, το υπόστρωμα από χώμα είναι απαραίτητο?

Μπορώ να βάλω απευθείας την χαλαζιακή άμμο και σε αυτή κάποια εύκολα φυτά? Και τι κοκκομετρία άμμου είναι ιδανική σε μία τέτοια περίπτωση? 0,8-1,2 είναι καλα?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-10, 00:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση παιδιά, αν δεν βάλει κανείς πολλά φυτά στο ενυδρείο, το υπόστρωμα από χώμα είναι απαραίτητο?

Μπορώ να βάλω απευθείας την χαλαζιακή άμμο και σε αυτή κάποια εύκολα φυτά? Και τι κοκκομετρία άμμου είναι ιδανική σε μία τέτοια περίπτωση? 0,8-1,2 είναι καλα?

Όχι στο πρώτο και Ναι στα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-10, 00:25
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Ωραία, και συνεχίζω τις ερωτήσεις μιας και προσπαθώ να καταλήξω κάπου όσο αφορά το ενυδρείο. Εχουμε πάρει δύο πολύ ωραία ξύλα και ένα όμορφο βράχο που η σύνθεσή τους μέσα στο ενυδρείο χωρίς νερό πρόχειρα όπως τα τοποθετήσαμε, φαίνεται πολύ όμορφη.

Αν δεν βάλουμε καθόλου φυτά μέσα (ή τουλάχιστον 2-3 μικρά, ανούμπιες ίσως?) σε τι ψαράκια αρέσει ένα τέτοιο περιβάλλον?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-10, 00:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σε ...δίσκους, χε χε. Και σε σκαλάρια (αγγελόψαρα) που είναι πιο εύκολα και γενικά σε ψάρια Αμαζονίου και Νότιας Αμερικής.
Αλλά η ύπαρξη των ξύλων και του βράχου, δεν αποκλείει και το πυκνό φύτεμα, το οποίο μπορεί να γίνει σταδιακά κι ανέξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-11, 11:49
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μιας και σε περίπου 30 μέρες το ενυδρείο μας θα είναι περίπου έτοιμο από πλευράς στρωσίματος αν όλα πάνε κατ' ευχήν και με δεδομένο ότι έχουμε καταλήξει ότι θα βάλουμε αγγελόψαρα, τι άλλα ψαράκια μπορούν να συνυπάρξουνε με αυτά?

Πόσα αγγελόψαρα μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 240 λίτρων?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-11, 11:56
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και σε περίπου 30 μέρες το ενυδρείο μας θα είναι περίπου έτοιμο από πλευράς στρωσίματος αν όλα πάνε κατ' ευχήν και με δεδομένο ότι έχουμε καταλήξει ότι θα βάλουμε αγγελόψαρα, τι άλλα ψαράκια μπορούν να συνυπάρξουνε με αυτά?

Πόσα αγγελόψαρα μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 240 λίτρων?
εξαρτάται τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις..

Αν θελεις αγγελόψαρα να κυνηγιουνται πάνω κάτω ή ενα ζευγάρι και διαάφορα "ψιλά" να γυροφέρνουν..
-------------------------
Ακυρο, οχι πάνω κάτω, πέρα δώθε!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 05-01-11 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρτάται τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις..
Αν θελεις αγγελόψαρα να κυνηγιουνται πάνω κάτω ή ενα ζευγάρι και διαάφορα "ψιλά" να γυροφέρνουν...
Το ενυδρείο μας υπό κατασκευή και σε διαδικασία στρωσίματος φαίνεται σε αυτο το τόπικ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368

Δε θέλουμε μόνο αγγελόψαρα, θέλουμε και διάφορα ψιλά να γυροφέρνουν!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-11, 12:17
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μας υπό κατασκευή και σε διαδικασία στρωσίματος φαίνεται σε αυτο το τόπικ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368

Δε θέλουμε μόνο αγγελόψαρα, θέλουμε και διάφορα ψιλά να γυροφέρνουν!
Τοτε καλύτερα να μην βάλεις πάνω απο 2 και σε καμιά περίπτωση πάνω απο 4.
Τα αγγελόψαρα δυστυχώς είναι παρεξηγημένα ψάρια, πολλοί τα λένε επιθετικά και οτι θα σου λιανίσουν τα ψιλά. Αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια. Τα αγγελόψαρα είναι κυρίως ΛΑΙΜΑΡΓΑ. Γι αυτο και αν βάλεις δίσκους με αγγελόψαρα, οι δίσκοι θα λιμοκτονήσουν!
Φυσικά και μπορείς να βάλεις "ψιλά" αλλά όχι πολυ ψιλά μιας και όντως θα τα κυνηγήσουν για να δουν τι γέυση έχουν.
Γρήγορα ψάρια συνιστούνται και κυρίως tetrakia όπως, ροδόστομοι, και προσωπική μου επιλογή τα red fin tetra η αλλιώς buenos aires tetra που είναι και τσαμπουκαλεμένα ψαράκια. Απο κει και πέρα αν δεν σε νοιάζει η βιοτοπικότητα, βάζεις και λαβυρινθόψαρα όπως colisa lalia, dwraf gurami όπως είναι γνωστα, και πολλά πολλά άλλα. Φυσικά καθώς αποφασίζεις το ύφος του ενυδρείου περιορίζουμε και τις επιλογές. .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-01-11, 12:37
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε καλύτερα να μην βάλεις πάνω απο 2 και σε καμιά περίπτωση πάνω απο 4.
Τα αγγελόψαρα δυστυχώς είναι παρεξηγημένα ψάρια, πολλοί τα λένε επιθετικά και οτι θα σου λιανίσουν τα ψιλά. Αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια. Τα αγγελόψαρα είναι κυρίως ΛΑΙΜΑΡΓΑ. Γι αυτο και αν βάλεις δίσκους με αγγελόψαρα, οι δίσκοι θα λιμοκτονήσουν!
Φυσικά και μπορείς να βάλεις "ψιλά" αλλά όχι πολυ ψιλά μιας και όντως θα τα κυνηγήσουν για να δουν τι γέυση έχουν.
Γρήγορα ψάρια συνιστούνται και κυρίως tetrakia όπως, ροδόστομοι, και προσωπική μου επιλογή τα red fin tetra η αλλιώς buenos aires tetra που είναι και τσαμπουκαλεμένα ψαράκια. Απο κει και πέρα αν δεν σε νοιάζει η βιοτοπικότητα, βάζεις και λαβυρινθόψαρα όπως colisa lalia, dwraf gurami όπως είναι γνωστα, και πολλά πολλά άλλα. Φυσικά καθώς αποφασίζεις το ύφος του ενυδρείου περιορίζουμε και τις επιλογές. .
Ωραία, θα πέσει η ανάλογη μελέτη για τα ψαράκια που μου λες και θα αποφασίσουμε...

Σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Βarbus & ramirezi μπορούν να μπουν?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 05-01-11 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-01-11, 12:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εγω εχω Αγγελοψαρα(7), Ραμιρεζι(ζευγαρι) ,Ροδοστομους(25) ,Αγκιστρους(7) και Κορυντορας Στερμπαη(20) (αυτα θελουν αμμο οχι χαλικι) μαζι !!! χωρις κανενα κυνηγητο !

Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-01-11, 12:49
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Θα τηρήσεις της παραμέτρους νερού η θα είσαι στο περίπου? Σε ρωτάω για να ξέρω τι να σου προτείνω απο 'κει και πέρα... Θα πάς δηλαδή σε μαλακό και ελφρώς όξινο νερό?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω Αγγελοψαρα(7), Ραμιρεζι(ζευγαρι) ,Ροδοστομους(25) ,Αγκιστρους(7) και Κορυντορας Στερμπαη(20) (αυτα θελουν αμμο οχι χαλικι) μαζι !!! χωρις κανενα κυνηγητο !

Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
Τα ραμίρεζι με σκαλάρια είναι λιγο



αλλά γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 05-01-11 στις 12:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-01-11, 12:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Βαρμπους εχω την εντυπωση οτι κυνηγανε τα πτερυγια των αγγελοψαρων χωρις να ειμαι 100% σιγουρος !
και τα buenos aires τετρα πιθανοτατα θα πειραζουν τα πτερυγια.
θα σου προτεινα να εβαζες μια 5αδα αγγελοψαρα και να κρατησεις το ζευγαρι που θα σχηματιστει.
τα ραμ ειναι καλοι συγκατοικοι σε αυτα τα λιτρα. αν αργοτερα σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη...τοτε πολυ γρηγορους κολυμβητες οπως τα μικρα κοπαδοψαρα καλυτερα να τα αποφυγεις.
οι γονεις θα μπορουν να διωχνουν κορυ για παραδειγμα ή ραμ αλλα οχι ενα σμηνος μικροψαρα.
σου το λεω για να μην εχεις γεννες αργοτερα και πρεπει να κυνηγας ολη μερα ψαρια για να αφαιρεσεις...ας το εχεις κι αυτο λοιπον στο βαθος του μυαλου σου εφοσον κανεις τωρα επιλογη ψαροσυνθεσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-11, 13:13
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Πανο αυτο παθαινω εγω ...μου κανουν γεννες αλλα την αλλη μερα δεν υπαρχει τιποτα μουνταρουν αγκιστρι και ροδοστομοι και τα εξαφανιζουν !!! Περιμενω 100αρι για γεννιστρα ...

Τα ραμ εκατσαν καλα ευτηχως τρωνε ολα μαζι ! αν και κατι παιζει τελευταια γιατι κανουν βαρδιες με την θυλικια !
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
juwel rio 180 peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-08-10 03:21
Juwel 240 iliaspanagiotou Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 03-05-10 00:42
Juwel rio 400 Perazzi Γλυκό νερό - Γενικά 58 27-11-08 15:33
juwel 70 imichal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 1 03-12-07 11:42
T5 σε Juwel nikman Φωτισμός 32 13-06-07 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09816 seconds with 13 queries