Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-11-10, 14:35
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ενταξει dimi. το ειδα ευχαριστω. η ασχετοσυνη μου στο forum...........
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-11-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν το εκανα για να "στην πω",αλλα για να σε διευκολυνω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-11-10, 19:39
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...καλησπέρα, μια διευκρίνηση μόνο σχετικά με την πρότασή σου προς το φίλο, το πρώτο είδος είναι αυτά που λένε και.."τιγράκια?"
Δεν είναι επιθετικά προς τα γκουράμι (κυνηγάνε τις "κεραίες" τους) ή αυτό το κάνουν μόνο οι μονομάχοι?..

καλή αρχή στη φίλη...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-11-10, 20:36
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τιγρακια ειναι τα puntius tetrazona.
Αυτα που προτεινα ειναι τα puntius pentazona,πολυ ομοια σε εμφανιση,τελειως διαφορετικοι χαρακτηρες ομως.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-11-10, 22:23
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

αν σου πευτει μακρια το μαρκοπουλο για το μπολι , μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ που να λεει "ζητειται μπολι κοντα στο βυρωνα" και σου εγγυουμαι οτι πολυ συντομα θα λαβεις απαντηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-11-10, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....371#post507371
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-11-10, 23:06
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

αποφασισα να βαλω στο ενυδρειο black molly εντλτερσ και ξιφοφορους. φυτα οπωσ μου ειπατε θα βαλω ανουβιες που θα δέσω σε ενα βραχακι και τα κερατοφυλλα θα τα αφησω να επιπλεουν. σωστα? στην λαμπα θα βαλω χρονοδιακοπτη. στο ενυδρειο που εχω εχουν επιβιωσει 2 ξιφοφοροι 2 γατοψαρα 1 γλυφτης κι ενα τιγρακι το οποιο θα χαρισω. η ερωτηση μου ειναι η εξης. που να τα βαλω μεχρι να φτιαξω απο την αρχη το ενυδρειο. θελω να αδειασω ολο το νερο να βαλω καινουριο κι απο οσο ξερω πρεπει μετα απο 3-4 μερες να βαλω τα ψαρακια μου. επισης ηθελα να ρωτησω χρειαζεται οπωσδηποτε μπολιασμα το φιλτρο μου η εχει στρωσει αφου το ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο με τα προηγουμενα ψαρακια. επισησ το χαλικι που εχω ειναι κιτρινο μαυρο και μου ειπαν οτι ειναι ηφαιστειακης λαβας.πρεπει να το αλλαξω? ph σκληροτητα νερου και τιποτα αλλο πρεπει να τσεκαρω? θερμοστατη εχω.συγνωμη ρε παιδια που ρωταω συνεχεια αλλα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω παλι ολα μου τα ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-11-10, 10:07
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
αποφασισα να βαλω στο ενυδρειο black molly εντλτερσ και ξιφοφορους. φυτα οπωσ μου ειπατε θα βαλω ανουβιες που θα δέσω σε ενα βραχακι και τα κερατοφυλλα θα τα αφησω να επιπλεουν. σωστα?
Ναι
Στην λαμπα θα βαλω χρονοδιακοπτη.
Σωστή
Στο ενυδρειο που εχω εχουν επιβιωσει 2 ξιφοφοροι 2 γατοψαρα 1 γλυφτης κι ενα τιγρακι το οποιο θα χαρισω.
Από τα ψάρια σου θα κρατήσεις μόνο τους ξιφοφόρους. Τα υπόλοιπα δώστα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. που να τα βαλω μεχρι να φτιαξω απο την αρχη το ενυδρειο. θελω να αδειασω ολο το νερο να βαλω καινουριο κι απο οσο ξερω πρεπει μετα απο 3-4 μερες να βαλω τα ψαρακια μου.
Πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον να σου τα φιλοξενήσει. Το ιδανικό είναι σε κάποιον συγχομπίστα, στη χειρότερη περίπτωση, σε petshop.
Επισης ηθελα να ρωτησω χρειαζεται οπωσδηποτε μπολιασμα το φιλτρο μου η εχει στρωσει αφου το ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο με τα προηγουμενα ψαρακια.
Ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το φίλτρο είναι στρωμένο, είναι να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2) και να είναι και τα δύο ΜΗΔΕΝ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι με αξιόπιστα υγρά τεστς (όχι στικάκια), όπως αυτά της ΑΡΙ. Αν το φίλτρο σου είναι ΟΚ, θα πρέπει να τροφοδοτείται ΣΥΝΕΧΩΣ με αμμωνία. Έτσι, από τη στιγμή που θα βγάλεις τα ψάρια και μέχρι να τα ξαναβάλεις, θα πρέπει να το δουλεύεις χωρίς διακοπή σε έναν καθαρό κουβά (ή στο ενυδρείο αν έχει μέσα νερό), όπου θα φροντίζεις να έχεις γύρω στα 2-3ppm αμμωνία συνεχώς και όσο γίνεται πιο σταθερά. Αλλιώς θα χαθεί η βιολογία του και θα θέλει στρώσιμο από την αρχή!
Επισησ το χαλικι που εχω ειναι κιτρινο μαυρο και μου ειπαν οτι ειναι ηφαιστειακης λαβας.πρεπει να το αλλαξω?
Όχι
ph σκληροτητα νερου και τιποτα αλλο πρεπει να τσεκαρω?
ΡΗ, σκληρότητες, νιτρικά (ΝΟ3), και αυτά που είπαμε πριν (αμμωνία, νιτρώδη). Το pH και οι σκληρότητες που θέλουν τα mollies και οι ξιφοφόροι είναι σχεδόν ίδια με αυτά του νερού της ΕΥΔΑΠ, άρα δεν είναι απόλυτα αναγκαίο να τα παρακολουθείς στενά. Καλό είναι όμως να έχεις μια εικόνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
θερμοστατη εχω.συγνωμη ρε παιδια που ρωταω συνεχεια αλλα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω παλι ολα μου τα ψαρακια.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-11-10, 03:32
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

σε ευχαριστω υδωρ. μια ακομη ερωτηση. τον γλυφτη πρεπει οπωσδηποτε να τον βγαλω γιατι μου εχουν πει οτι ειναι απαραιτητος στο ενυδρειο. δεν ισχυει? ασε που ειναι μια γλυκα και θα στεναχωρηθω αμα τον δωσω.......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-11-10, 09:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάρε μια ιδέα από εδώ!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-11-10, 13:59
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Μα οπως σας έγραψα ειναι μια γλυκα ο γλυφτης μου για αυτο θελω να τον κρατησω. διαβασα οτι χρειαζονται ταμπλετες βυθου για τροφη οπως επισης διαβασα στο σαιτ www.tsamisaquarium.gr οτι τρεφεται και με καροτο η αγγουρι. Επισης διαβασα οτι μπορει να συμβιωσει και με αλλα ψαρακια χωρις προβλημα. το θεμα μου ειναι αν ενα ενυδρειο με ζωοτοκα ειναι καταλληλο για αυτον. εχω τον glyptopterichthys gibbiceps (ετσι βρηκα την ονομασια του στο σαιτ)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-11-10, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια επισήμανση.
Η λέξη "γλύφτης" δεν υπάρχει στην ελληνική γλώσσα, αλλά υπάρχει ο
"γλύπτης" = αυτός που λαξεύει από το ρήμα γλύφω δηλαδή σμιλεύω,
και υπάρχει και ο "γλείφτης" = αυτός που γλείφει (από το αρχαίο εκ+λείχω)

Καλό ειναι να λέμε τα ψάρια με το όνομα τους για να μη γίνεται παρανόηση αφού υπάρχουν πολλά είδη που ονομάζουν γλείφτες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-11-10, 14:29
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για την διορθωση αλλα οπως εξηγησα ειμαι αρχαρια κι οπως μου τα λενε τα λεω.Τωρα οσον αφορα την οθογραφια μου αν κι ημουν καλη στο σχολειο στην δεδομενη περιπτωση νομιζα οτι γραφετε ετσι. πάντως σε ευχαριστω για την διορθωση και παλι και δεν το λεω ειρωνικα. το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι αν το γραφω σωστα αλλα αν μπορω να το εχω και να ζει σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-11-10, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
.. το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι αν το γραφω σωστα αλλα αν μπορω να το εχω και να ζει σωστα
Νομιζω σε αυτο εχουν δωθει απαντησεις γιαυτο δεν συμπληρωσα κατι επι του θεματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-11-10, 03:56
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Οχι δεν ειχα καμια σαφη απαντηση μονο οτι οι γλειφτες δεν ειναι μονο για καθαρισμα του ενυδρειου. ενταξει το καταλαβα αυτο. αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν μπορουν να συμβιωσουν σε ενυδρειο με ζωοτοκα γιατι οπως εγραψα παραπανω στο σαιτ www.tsamiwaquarium.gr διαβασα οτι μπορει να συμβιωσει σχεδον με ολα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-11-10, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο πλεκο σου γινεται πολυ μεγαλος για ενυδρειο μολις 130 λιτρα....και επιθυμει μαλακο και οξινο νερο....
δε σημαινει οτι θα πεθανει στο σκληρο νερο της βρυσης,....αλλα σκοπος μας δεν ειναι ενα ψαρι απλως να μην πεθαινει.
στο σαιτ αναφερει οτι συμβιωνει με ολα απο την αποψη οτι δεν ειναι επιθετικος και δε δημιουργει τετοιας φυσης προβληματα στα ενυδρεια.
χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι δεν εχει και τις απαιτησεις του σαν ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-11-10, 14:06
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω pano.Κριμα γιατι τον εχω αγαπησει πολυ. Ποσα λιτρα δηλαδη ειναι ο καταλληλος χωρος για αυτον μηπως του αγορασω αλλο ενυδρειο γιατι δεν παει η καρδουλα μου να τον δωσω.....αν βεβαια δεν μπορεσω να βρω λυση για την σωστη του διαβιωση τι να κανω, αναγκαστικα θα τον χαρισω με μιση καρδια ομως. ετσι μικρουλης οπως ειναι δεν φανταστηκα οτι μεγαλωνει τοσο πολυ. δηλαδη ποσα εκατοστα φτανει?
-------------------------
pano μηπως εχω κανει λαθος την ονομασια γιατι ειμαι λιγο ασχετη ακομα κι απο οτι ειδα στο σαιτ μοιαζουν πολυ αυτα μεταξυ τους. Μηπωσ ειναι anchistrus dolichopterus γιατι μοιαζει λιγο με αυτο. αυτο κανει για το ενυδρειο μου? να σου στειλω μια φωτοραφια μηπως καταλαβεις τι ειναι αλλιως θα παω να ρωτησω απο εκει που το αγορασα. δυστυχως οταν τα αγορασα τα ψαρακια μου δεν με ενημερωσε κανεις ουτε πως λεγονται ουτε με τι ταιριαζουν ουτε τι συνθηκες χρειαζονται στο ενυδρειο ουτε τιποτα για αυτο τα εχασα τα περισσοτερα. τωρα προσπαθω να μαθω απο εδω και μπορω να πω οτι με εχετε βοηθησει παρα πολυ. τωρα θα στησω το ενυδρειο μου απο την αρχη κι ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη την φορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 21-11-10 στις 14:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-11-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο κοινος πλεκο γινεται πολυ μεγαλος ....εχω δει ψαρι πανω απο 20 εκατοστα. αν ψαξεις το προφιλ του ψαριου στο δικτυο θα βρεις και τελικο μεγεθος...
ο ανκιστρους ειναι σαφως καταλληλοτερος λογω μεγεθους για μικροτερα ενυδρεια....αλλα και αυτος επιθυμει το μαλακο-οξινο νερακι του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-11-10, 14:59
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

διαβασα παλι στο σαιτ tsamiwaquarium οτι δεν εχει προβλημα με την σκληροτητα του νερο συγκεκριμενα γραφει αυτα Χρειάζεται ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80 εκ. μήκους και νερό πλούσιο σε οξυγόνο. Το ΡΗ μπορεί να είναι 6 έως 7,8 και η γενική σκληρότητα δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο αφού και σκληρότητα 30 °dGH δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Χρειάζεται επίσης σημεία που θα μπορεί να κρύβεται και αυτό σημαίνει ότι πολλά φυτά στο ενυδρείο του είναι ότι καλύτερο.. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν ο γλειφτης μου ειναι ανκιστρους. θα μαθω και θα σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-11-10, 10:11
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Ρούλα, στο internet θα βρεις πολλά γραμμένα και ενίοτε αμφιλεγόμενα (δεν υποννοώ κάτι για το site που συνεχώς αναφέρεις). Μπορείς να κρατήσεις τον pleco αν είναι ανκιστρους, αλλά να γνωρίζεις πως αυτό θα είναι ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ. Όπως σου έγραψε και ο Πάνος, ο ανκιστρους θέλει όξινο και μαλακό νερό. Τα ζωοτόκα από την άλλη πλευρά, θέλουν ελαφρώς σκληρό και αλκαλικό. Οι συνθήκες είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Μπορεί να επιζήσει στο νερό της ΕΥΔΑΠ τελικά, αλλά με επιβάρυνση της υγείας, της ευεξίας και της μακροζωίας του.
Πιστεύω πως όταν πραγματικά αγαπάμε κάποιον ή κάτι, επιδιώκουμε ό,τι είναι πραγματικά καλύτερο γι'αυτόν, και όχι ότι ταιριάζει καλύτερα με τα γούστα μας... Αν πραγματικά αγαπάς αυτό το ζωντανό όπως λες, βάλε αγγελία να τον δώσεις το συντομότερο!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-11-10, 10:30
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

OK υδωρ. αφου δεν γινεται θα τον δωσω.δεν θελω να υποφερει. εψαχνα να βρω λυση να τον κρατησω αλλα αφου δεν γινεται θα τον δωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-11-10, 21:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το θεμα που αναφερεις ειναι λεπτο και εχουν γινει απιστευτες συζητησεις επ'αυτου.
για καθε εναν που θα πει πως ο ανκιστρους θελει μαλακο-οξινο νερο..θα βγουν αλλοι δεκα να πουν οτι τους κρατανε σε νερο βρυσης και πανε μια χαρα...
υπαρχουν 2 τροποι να αντιμετωπισεις τους υδροβιους μας φιλους. να τους φερεις στα μετρα σου...ή να πας εσυ στα δικα τους. το 2ο μπορει να ειναι λιγοτερο ευκολο...αλλα ειναι το καλυτερο.
ασχετα απο το ποσο προσαρμοστικα ειναι τα ψαρια...καλο ειναι να μαθαινουμε για τους βιοτοπους τους και τις συνθηκες της εκει ζωης τους...και να προσπαθουμε να τις αντιγραψουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-11-10, 20:52
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

pano καπου θα συμφωνησω και καπου θα διαφωνησω. συμφωνω οτι πρεπει να κοιταμε για την καλυτερη διαβιωση των ψαριων μας αλλα τελικα τα εχουμε προσαρμοσει στα μετρα μας γιατι διαφορετικα θα τα αφηναμε στα ποταμια και στις θαλασσες που ειναι η φυση τους κι ακομα κι η καλυτερη αντιγραφη της φυσης δεν φτανει τις πραγματικες συνθηκες διαβιωσης
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-11-10, 21:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε διαφωνεις καθολου λοιπον!
ακριβως επειδη τους εχουμε κανει ηδη ενα κακο φερνοντας τα στο σπιτι μας...ας μη τους κανουμε και δευτερο κρατωντας τα σε ακαταλληλες συνθηκες.
η αν θελεις να το πω αλλιως....εφοσον δε μπορουμε να αντιγραψουμε ακριβως τη φυση....ας κανουμε οτι μπορουμε περισσοτερο και να μην αδιαφορουμε εντελως για τις παραμετρους νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-11-10, 21:55
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

OK pano. θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω.
-------------------------
υδωρ πηρα υγρο τεστ της api και θα το κανω μεθαυριο.αν ειναι οκ θα ειναι μηδεν ετσι? αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις να τροφοδοτειτε το φιλτρο συνεχεια με αμμωνια και να ειναι στα 2-3ppm η αμμωνια. μηδεν η 2-3 πρεπει να ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 23-11-10 στις 21:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-11-10, 09:19
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
πηρα υγρο τεστ της api και θα το κανω μεθαυριο.αν ειναι οκ θα ειναι μηδεν ετσι? αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις να τροφοδοτειτε το φιλτρο συνεχεια με αμμωνια και να ειναι στα 2-3ppm η αμμωνια. μηδεν η 2-3 πρεπει να ειναι?
Τα βακτήρια του φίλτρου πρέπει να τροφοδοτούνται ΣΥΝΕΧΩΣ με αμμωνία, αλλιώς νεκρώνονται και το φίλτρο παύει να είναι στρωμένο. Χάνει δηλαδή την ικανότητά του (την οποία οφείλει στα βακτήρια) να διασπά την αμμωνία σε νιτρικά. Η αμμωνία που για τα ψάρια είναι δηλητήρια, για τη βιολογία του φίλτρου μας (σ.σ. και για τα φυτά) είναι απαραίτητη τροφή. Σε ένα ενυδρείο με ψάρια η αμμωνία προέρχεται κατά κύριο λόγο από τη διάσπαση των περιττωμάτων των ψαριών, και δευτερευόντως από την αποσύνθεση άλλων οργανικών υλικών (ψαροτροφές, σάπια φύλλα, κλπ). Αν το ενυδρείο ξεστηθεί, η βιολογία πεθαίνει. Για να μη γίνει αυτό, και χρειάζεσαι εκ νέου στρώσιμο του φίλτρου σου, για όσο καιρό το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια το φίλτρο σου θα πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί αδιάκοπα, τροφοδοτούμενο με αμμωνία. Θα το βάλεις λοιπόν να δουλεύει σε έναν ΚΑΘΑΡΟ (χωρίς ίχνη απορρυπαντικών, χλωρίνης, κλπ) δοχείο αποχλωριωμένο νερό, στο οποίο νερό θα πρέπει να υπάρχει συνέχεια αμμωνία, την οποία θα προσθέτεις εσύ καθημερινά. Θέλει τουλάχιστον 2ppm αμμωνίας για να συντηρηθεί η βιολογία, αλλά δεν πειράζει αν είναι περισσότερη. Μπορείς να ρίχνεις επιπλέον και ΕΛΑΧΙΣΤΗ ψαροτροφή αν θες, δεν είναι όμως απαραίτητο. Το δοχείο αυτό μπορεί να είναι ένας καθαρός κουβάς, αλλά καλύτερα να είναι μεγαλύτερο, πχ ένα βαρελάκι 50λτ. Όταν το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο, την ημέρα που θα βάλεις τα ψάρια βγάζεις το φίλτρο από το δοχείο με το νερό και την αμμωνία και το συνδέεις κανονικά στο ενυδρείο σου. Εννοείται πως από τη στιγμή που γίνει αυτό δεν ξαναπροσθέτεις αμμωνία! Αφενός γιατί θα κάνει ζημιά στα ψάρια και αφετέρου γιατί πλέον αναλαμβάνουν τα ψάρια να παράγουν τη δική τους αμμωνία (με τα περιττώματά τους).
Γι'αυτό:
1)Σε ένα ενυδρείο με ψάρια πρέπει να μετράμε ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3<10 για να μη δηλητηριάζονται τα ψάρια. Η αμμωνία και τα νιτρώδη μετρούνται μηδέν, όχι γιατί δεν παράγονται, αλλά γιατί καταναλώνονται από το φίλτρο αμέσως μόλις παραχθούν και δεν προλαβαίνουμε να τα ανιχνεύσουμε στο νερό.
2)Στο νερό που θα συντηρεί το φίλτρο όσο καιρό θα είναι χωρίς ψάρια το ενυδρείο, θα πρέπει να μετράς συνέχεια την αμμωνία. Θα πρέπει να βάζεις μόνη σου αμμωνία τόση, ώστε να μετράς αμέσως μετά τουλάχιστον 2-3ppm. Αν έιναι κουβάς, βάλε πολύ περισσότερη αμμωνία γιατί ο κουβάς χωράει λίγο, και θα καταναλωθεί γρήγορα. Θα παρακολούθείς την αμμωνία με μετρήσεις, τουλάχιστον καθημερινά (αν μιλάμε για κουβά, θέλει και πιο συχνά), ώστε να μην αφήσεις να μηδενιστεί η αμμωνία σου.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-11-10, 10:20
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Λοιπόν
Καλως ήρθες στο hobby κατ αρχας και καλη επιτυχία καλή μου. Σου παραθέτω εδω ένα σαιτ που θα βρεις χαρακτηριστικά και απαίτήσεις των ψαριων που ζητας. Επιπλέων οι άνθρωποι ήταν αρκετα υπεύθυνοι ώστε να δημιουργήσουν ένα chart συμβατότητας για την γκάμα των ψαριων που διαθέτουν (compatibility chart). Το παραθέτω κι αυτό. Γενικα το σαιτ το βρίσκω αρκετα χρίσημο για αρχάριους. Το πρώτο πράγμα που χρειάζεσαι σ αυτόν το χώρο είναι διάβασμα. Ολα τα άλλα έρχονται μετα.
Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω όλα γίνονται χωρι ς να σημαίνει όμως ότι όλα είναι εύκολα. Η συντήριση ενός ενυδρείου περιλαμβάνει... πολύ ρουτίνα!!!

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως ασχολούμαι με την συντήριση ενυδρείων (θαλασσινου και γλυκού)
ΚΑλη αρχή... Φιλικα
...
-------------------------
http://www.liveaquaria.com/product/a...lies.cfm?c=830
http://www.liveaquaria.com/general/f...lity_chart.cfm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassibo : 24-11-10 στις 10:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-11-10, 10:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν θεωρησει το compatibility chart σωστο και το ακολουθησει τυφλα, θα ρωταει συχνα στο φορουμ για επιλυση προβληματων.
Δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω απο την πρωτη ενδειξη:
Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-11-10, 10:45
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θεωρησει το compatibility chart σωστο και το ακολουθησει τυφλα, θα ρωταει συχνα στο φορουμ για επιλυση προβληματων.
Δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω απο την πρωτη ενδειξη:
Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ

Καλησπερα φίλε μου...

ΚΑτ'αρχας είναι άλλο το βιοτοπικό ενυδρελιο και άλλο το κοινωνικό. Η άποψη μου είναι ότι η συμβατότητα των ψαριών εξαρτάται πρωτίστως απο τα λίτρα που διαθέτεις και κατόπιν απο το είδος των ψαριών. Φυσικά και δεν θα συνδύαζα ψάρια κρύου νερου (όπως χρυσόψαρα) με ψάρια αυστηρα ζεστου σαν τα τροπικα. Παρ αυτα (για να καταλαβαίνουν και οι καινουριοι) σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. Για δοκίμασε όμως να βάλεις αγγελόωαρα σε 100 λίτρα ακόμα και με άλλα αγγελόψαρα. Το να σφαχτουν είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν !!!

Από πελάτες έχω δει τους απίστευτους συνδυασμους αλλά σε πολλα λίτρα. Οσο το κραταν οι παραμέτρους των διαφορετικων ψαριων που θέλεις να βάλεις εγω suport! Οσο όλα γίνονται με σεβας προς τις τιμες των παραμέτρων που απαιτουν τα ψάρια.
Το πιο κοινό λάθος των ενυδρειόφιλων είναι το παραγέμισμα ενος ενυδρείου. Είμαι κατα σε αυτο και εκει θα επικεντρωθω.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-11-10, 11:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. Για δοκίμασε όμως να βάλεις αγγελόωαρα σε 100 λίτρα ακόμα και με άλλα αγγελόψαρα. Το να σφαχτουν είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν !!!
Τα λιτρα δεν παιζουν ρολο στις τιμες του νερου που ειναι διαφορετικες για καθε ψαρι απο αυτα.
Τα Molly θελουν σχεδον υφαλμυρο (αν οχι υφαλμυρο) και τα αγγελοψαρα "ξυδι" νερο.
Σε "μεσαιες" τιμες νερου, απλα θα υπαρξουν απο απλα εως σοβαρα προβληματα, ή απλα θα επιβιωνουν. Τα ψαρια δεν θα ειναι "οπως πρεπει".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
αρια γλυλου νερου zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-01-09 20:42
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10250 seconds with 13 queries