Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-18, 20:11
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Neon?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20lt (ενυδρείο καραντίνας)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Ιανουάριος 2018
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Ιανουάριος 2018
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 22 Νeon,Cardinals,Green Neon,
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 3 Ramshorn
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26-28
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά την εβδομάδα 20-30 %
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 11/4/18
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα/ Tetra Min Tropical Flakes
11. ΦΙΛΤΡΟ : Hailea RP-200, Resun Filter Magi 200 l/h
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,6
KH:6
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: api
ΣΤΙΚΣ: JBL για ph,kh,gh
Ηλεκτρονική: oxi
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: σχεδόν όλα, κάποια επηρεάστηκαν λιγότερο έχουν επανέλθει τα πτερύγια τους ( green neon )
2. ΔΕΡΜΑ:ξέφτισμα άνω κ κάτω πτερύγια, παραμόρφωση στο στόμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονικά/φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: μέσα Δεκέμβρη 2017
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Αρχικά αλάτι, Bactopur, Tetra Medica, Mycopur ( Οι θεραπείες αυτές έγιναν στο αρχικό ενυδρείο 60 λτ πριν μεταφερθούν σε καραντίνα)σε full κύκλο για τα ανάλογα λίτρα , και στη καραντίνα Augmentin 500μγ για 10 ημέρες
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Καμία
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :Ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 40-50%
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :Ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :Ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα πρώτα συμπτώματα αρχικά ήταν ότι μετά το φαγητό κάποια έδειχναν να δυσκολεύονται να κολυμπήσουν ( σαν swimm bladder), κάτι που όμως σταμάτησε με το να μουλιάζω τις νιφάδες πρώτα.

Το σπίτι τους όπου κ όλα ξεκίνησαν είναι ένα Ηailea 60 lt, κ ήταν μαζί με 4 guppies, 4 αρλεκίνους, 4 glowlight tetra, 2 plecos Κ 2 beaufortia ( τα οποία κ δεν έδειξαν κανένα σύμπτωμα) . Ενώ αμμωνία κ νιτρώδη ήταν 0 το φάουλ μου, που μου κόστισε την απώλεια 3 guppies, 1 αρλεκίνου κ 1 glowlight, ήταν τα νιτρικά μου. Δεν έκανα μετρήσεις νιτρικών με αποτέλεσμα να φτάσουν μεταξύ 20 κ 40 ( από 1 μέτρηση που έκανε στο νερό μου φίλος συν - χομπίστας )..

Με την πρώτη εμφάνιση των ξεφτισμένων πτερυγίων ξεκίνησα με αλάτι κ συνέχισα με Bactopur θεωρώντας ότι ήταν fin rot, το οποίο κ δεν έκανε τίποτα, όπως κ σκευάσματα που χρησιμοποίησα για μύκητες μέσα στο αρχικό ενυδρείο. Τα νιτρικά τα κατέβασα με αλλαγές νερού κ από τότε άλλαξα επίσης φίλτρο ( από Dophin 800 σε Fluval 106). Στην καραντίνα όπου κ βρίσκονται ακόμη δοκίμασα το Augmentin (μετά από κουβέντα με συν-χομπιστρια από το k πιστεύοντας ότι ήταν columnarisόπου κ με αυτό δεν είδα κάποια αλλαγή. Το ενυδρείο σήκωσε κ αμμωνία που με την βοήθεια μπολιού από άλλο ενυδρείο ξεπεράστηκε άμεσα.

Τα ψάρια ακόμα δεν έχουν ξαναβγάλει τα πτερύγια τους κ τα σημάδια στο στόμα των 3 δεν έχουν φύγει. Κατά τα άλλα κινούνται κανονικά, τρώνε κανονικά..

Μιλώντας με 2 παιδιά από 2 γνωστά πετ σοπ, που πιστεύω ότι έχουν αρκετές γνώσεις κ σέβομαι την γνώμη τους, κατέληξα ότι αν ήταν κ ήταν αρρώστα θα έπρεπε μετά από τόσο καιρό να είχαν πεθάνει..

Εχτές το βράδυ ο 1 από τους 3 με το πρησμένο στόμα πέθανε.

Βασικά είμαι απελπισμένος μη ξέροντας το τι έχουν κ νιώθω πολύ άσχημα κ για το λάθος μου στο να μην μετράω ολοκληρωμένα, κ με όλα τα φάρμακα που τους έχω ρίξει κ που βρίσκονται τόσο καιρό σε καραντίνα, χωρίς φυτά κ χαλίκι..

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ την γνώμη σας κ οποιαδήποτε βοήθεια ..

Ευχαριστώ Πολύ

ps: Προσπαθώ να ανεβάσω κάποιο βίντεο αλλά κάτι κάνω λάθος ( ΜPEG)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-18, 19:00
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τελικά μετά την βοήθεια του Γιώργου..

https://youtu.be/Y2izTNcm8VA

https://youtu.be/BZinko0pzGY

https://youtu.be/_COIt9K8MlE
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-18, 23:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

καλησπερα!
δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εχει παει στραβα. Μπορει να ειναι και συνδιασμος πραγματων - που μαλλον ειναι το πιο πιθανο!
Στα βιντεο τα ψαρια ειναι κατα τη γνωμη μου σε πολυ μεγαλη κυκλοφορια νερου! - αν μπορουσες να μειωσεις τη κυκλοφορια θα ηταν καλυτερα για αυτα (ειναι σαν να βρισκονται σε πλυντηριο).
Γενικα για 60 λιτρα ηδη εχει πολλα περισσοτερα ψαρια απο οτι "αντεχει". Λογικα εβαλες τα τετρα και επιβαρύνθηκε η κατασταση ακομα πιο πολυ!
Ακομα και οι θεραπειες ταλαιπωρουν τα ψαρια πολυ - που σε συνδιασμο με αυτο που εχουν και νοσουν - τα κανουν χειροτερα τα πραγματα! Για αυτο πριν κανεις θεραπεια καλο ειναι να εχεις καταληξει τι προβλημα υπαρχει! Θα πεις πανε αυτα ..... τωρα τι γινεται! Οι απωλειες αν ειναι μικρες ειναι αναμενομενες σε καποιο βαθμο ... Μην υποτιμας το γεγονος οτι τα φαρμακα τα ταλαιπωρουν ειδικα μερικα απο οσα εβαλες ειναι αρκετα δυνατα ποσο μαλλον για τοσο μικρα ψαρια! Αφησε τα να ησυχάσουν -χαμηλωσε ροη ... μην αναβεις τα φωτα στο ενυδρειο προσεχε τις μετρησεις να ειναι καλες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-18, 16:52
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Νeon??

Καλησπέρα Γιώργο..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..

Δεν το είχα σκεφτεί για το φίλτρο ότι είναι δυνατά.. δεν δείχνουν να ενοχλούνται.. αλλά θα το ξαναδώ.. σίγουρα θα βγάλω το 1 από τα 2 που έχω μέσα..

Τώρα όσον αφορά την συνέχεια.. Τι γίνεται?? Βρίσκονται σε καραντίνα 3-4 μήνες ρε συ.. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τους κάνει καλό να ζούνε έτσι..

Εγώ σκεφτόμουν να τα επέστρεφα πίσω στο 60αρι αφού μείωνα τον αριθμό των γκάπις .. Όπως μου είπες κ εσύ σκέφτομαι αν κάτι τέτοιο θα ήταν σοφό ή αν θα ήταν απλά overcrowding για τα λίτρα του.. Αλλά κ επίσης τις ιδανικές συνθήκες που αν έχω καταλάβει δεν συμβαδίζουν κ πολύ με τους υπόλοιπους κάτοικους ..
Σαν εναλλακτική σκεφτόμουν να μπούνε σε ένα 240 λτ με 4 bala, 2 plecos, 2 beuafortia κ 1 khuli ( μετακόμισαν οι 3 τελευταίοι) που οι παράμετροι είναι πιο συμβατοί, όχι όμως κ τα χαρακτηριστικά των ψαριών ( μέγεθος, κινητικότητα )
ή σε ένα ''νορμάλ'' 20αρι με χαλίκι κ φυτά..

Η γνώμη σου είναι ότι πρέπει να συνεχίσουν να παραμένουν απομονωμένα??

Επίσης θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για τις εναλλακτικές που έχω ή αν θα μου πρότεινες κάτι άλλο..

Κ πάλι 1000 ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-18, 06:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι οτι για το νερο που εχεις (σκληρο) τα γκαπυ και ισως μερικα πλατυ θα ηταν πιο σοφη επιλογη για το 60αρι!

Εκτος των παραμετρων στο νερο θα πρεπει να βλεπεις το τελικο μεγεθος του καθε ψαριου ωστε να δεις αν "χωραει" στο ενυδρειο που θελεις να στησεις ... Πχ τα bala sharks (εμπορικο ονομα - δεν εχουν καμια σχεση με καρχαριες) (Balantiocheilos melanopterus) φτανουν τα 35 εκατοστα και "θελουν" ενα ενυδρειο παραπανω απο 800 λιτρα (!!!) διαβασε εδω πιο πολλες πληροφοριες http://www.seriouslyfish.com/species...-melanopterus/

Εκτος του τελικου μεγεθους και των παραμετρων στο νερο θα πρεπει να κοιτας και τις "ιδιαιτεροτητες" των ειδων που αποφασιζεις να φιλοξενησεις ... Μερικα "θελουν" παρα πολυ μεγαλη ροη -προερχονται απο ρυακια που το νερο κινειται με πολυ μεγαλη ταχυτητα - η και το αντιθετο - αλλα ψαρια προερχονται απο μεγαλους ποταμους η λιμνες η ακομα και ελη που η ροη του νερου ειναι μικρη η σχεδον μηδαμινη!
πχ τα
Beaufortia kweichowensis που υποθετω πως εχεις "θελουν" 10-15 φορες τα λιτρα του ενυδρειου ανα ωρα σε οτι αφορα την ροη και πολυ καλα οξυγωνομενο νερο!
τα τετρα -αντιθετα - θελουν πολυ λιγοτερη ροη αφου προερχονται απο Αμαζωνιο που η ροη ειναι πολυυυ μικρη ...
Προσεχε πολυ και τη θερμοκρασια! τα Beaufortia χρειαζοται 16-24 (οχι παραπανω απο τους 24 καθως οσο αυξανεται η θερμοκρασια μειωνεται η ποσοτητα του διαλυμένου οξυγονου στο νερο.

Θα μπορουσα να γραψω ακομα περισσοτερα - ελπιζω να το ψαξεις και ο ιδιος περαιτερω ... οσο αφορα το ph , σκληροτητες κοκ μη παιρνεις το μεσο ορο ... απλα ψαξε να βρεις το περιβαλλον που ζουν κανονικα

Στη παρουσα περιπτωση νομιζω θα πρεπει να αποφασισεις τι θα κρατησεις και αν θα πας η οχι σε μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να μπορουμε να σου προτεινουμε αναλογα ψαρια που θα μπορουσες να βαλεις
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-18, 15:31
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Neon..

Πολύ Καλησπέρα ..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου φίλε Γιώργο..

Συμφωνώ κ με το παραπάνω ότι τα γκαπάκια καλό θα ήταν να μην μπερδευτούν με τα νεον.. όταν ξεκίνησα το 60αρι είχα δει ως πρόταση ενός μέλους ενός φόρουμ ότι πάνε μαζί σε σχέση με ότι τα μεν κινούνται πάνω- τα άλλα στη μέση.. Κ άλλο φάουλ μου γιατί δεν το έψαξα παραπάνω..

Το ίδιο με τους Βαλα.. Σήμερα γνωρίζω το τελικό τους μέγεθος ( τώρα είναι γύρω στα 10 εκ οι 2 και οι άλλοι 2 γύρω στα 4-5 εκ).. Δεν θέλω να τους δώσω.. τους έχω από μωρά κ έχω σαν στόχο όσο μεγαλώνουν να μπορέσω να τους προσφέρω το σπίτι που τους αρμόζει (240 ∗ 60 cm)..

Η θερμοκρασία μου στο 240 είναι 28.. Έχω αντλία ( 2500λ/ω) κ διπλή αεραντλία).. Δείχνουν αρκετά καλά, αλλά θα μου πεις το καλά το δικό μου πιθανότατα είναι η δική μου εκτίμηση κ μάλλον μακρυά από το που θα έπρεπε να βρίσκονται..

Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι έχοντας ξεκινήσει το χόμπι αυτό, εδώ κ λίγο καιρό, όντας αρχάριος έχω κάνει αρκετά λάθη κ κάνω ακόμα πολλά.. η αλήθεια είναι ότι αγαπάω τα ζώα μου κ δεν θέλω να τα εγκαταλείπω.. Αυτές τις βλακείες φίλε μου Γιώργο έχω κάνει μέχρι τώρα κ προσπαθώ με αυτά που έχω να τους προσφέρω τις καλύτερες συνθήκες που μπορώ.. Ξεροκέφαλο? Εγωιστικό? Παιδικό?? Ανώριμο?? Δεν ξέρω ρε συ όμως δεν θέλω να τους δώσω..

Απλά σκέψου ότι τους Bala πχ τους είχα πάρει για το 60αρι.. Μέχρι που παρατήρησα ότι άρχισαν να γίνονται επιθετικοί στο τάισμα.. Τους μετέφερα στο 180 μαζί με τα χρυσόψαρα κ τους 2 μεγάλους πλέκος.. κ πριν κανά 2 μηνο( ούτε ) τους έστησα το 240.. όπως καταλαβαίνεις μπάχαλο.. Δεν ντρέπομαι να τα γράψω αφού τα έχω κάνει.. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν νοιάζομαι για τα ζώα μου ή ότι τα πήρα για να τα βασανίζω.. Μπαίνω στο φόρουμ κ πραγματικά σας χαίρομαι κ σας ''ζηλεύω'' με τον τρόπο που μιλάτε, σκέφτεστε κ φροντίζετε τα ψάρια σας.

Το καλύτερο είναι να ανεβάσω σιγά σιγά τα ενυδρεία μου στο φόρουμ για να πάρω όση περισσότερη βοήθεια κ γνώσεις για το τι έχω ήδη κ να δω το πως μπορώ να κάνω το καλύτερο για τους φίλους μου.. Γιατί εκτός από την απειρία μου απλώθηκα πολύ: 380λτ χρυσόψαρα diy λιμνούλα στην αυλή, 240 λτ με τους Bala, 180λτ με χρυσόψαρα, το 60αρι που πλέον άνηκει στο ανήψι μου 3 χρονών, κ το 20 αρι με τα νεον..

Όσον αφορά τους τελευταίους με τους οποίους απλά βρίσκομαι σε αδιέξοδο τι λες? 20αρι μόνοι τους?

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με όλα αυτά που γράφω ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-18, 16:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε γινεσαι καθολου κουραστικος απλα θα πρεπει να ριξεις λιγη μελετη πρωτα απο ολα για τα ψαρια που φιλοξενεις! Τι θελει το καθενα και πως θα ειναι καλυτερα για αυτα! Και φυσικα το κινητρο σου θα ειναι η αγαπη σου προς αυτα! Μετα θα δεις οτι ακομα και τα πιο "δυσκολα" γινονται πανευκολα με απλα καλη τροφη και αλλαγες νερου θα χαιρεσαι τα ψαρια σου και θα χαιρονται οσο γινεται και εκεινα - θα τα ξεχασεις τα φαρμακα!
Λογο απειρίας μαλλον οι εκτιμησεις μας για το πως πανε τα πραγματα ειναι συχνα λανθασμενες! Και θα δεις πολυ συχνα το "εκει που πηγαιναν ολα καλα"
"ξαφνικα" αρχισαν προβληματα! Με την καθημερινη σου ενασχοληση οσο περναει ο καιρος το ματι σου θα πιανει συμπεριφορες που τωρα ισως τις αγνοεις ...

Νομιζω ειναι καλυτερο να κανεις μια παρουσιαση ολα τα ενυδρεια σου ωστε να μπορει καποιος να σου προτεινει πιθανους συνδιασμους! Πχ οι πλεκο σου (αναλογα με το ειδος που εχεις γινονται και αυτοι τεραστιοι). Τα νεον να σου πω την αληθεια θα τα λυπόμουν σε 20λιτρο. Ειναι πολυ μικρο ακομα και για αυτα !!! Αν δεν εχεις καποια αλλη εναλακτικη ομως προσωρινα θα μπορουσες να τα βαλεις μονα τους μεχρι να καταληξεις !!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 15-04-18 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-18, 16:51
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Νεον..

Κ πάλι ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-18, 11:30
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Νεον Update

Καλημέρα παιδιά..

Μετά από τόσο καιρό κ αφού δοκίμασα τόσα πράγματα στα ψάρια μου, θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εξέλιξη τους.

Βασικά από το ψάξιμο που έκανα στα συμπτώματα τους κ αφού καμία θεραπεία δεν απέδωσε κατέληξα ότι πρόκειται για Tetra Disease. Αφού κ είναι μια ασθένεια που δεν θεραπεύεται
( αποδείχθηκε περίτρανα- μόνο με Ultrex δεν τα έλουσα τα έρμα τα ψαράκια) το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να τους προσφέρω το καλύτερο δυνατόν σπίτι που μπορούσα.
Αρχικά μεταφέρθηκαν σε ένα 60αρι κ από τον Ιούνη μπήκαν σε ένα 180αρι μαζί με τους 2 πλεκος (ancistrus). Το μαλάκωμα του νερού με τύρφη ήταν κάτι που το φοβόμουν , μη κάνω καμιά αγαρμποσύνη κ τα πετάξω στον αέρα τα ψάρια, δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε.
Προχθές το βράδυ έχοντας προσπαθήσει - όπως προσπάθησα - κ μετά από σχεδόν 1 χρόνο ταλαιπωρίας για τα ψάρια αλλά κ για μένα που τα έβλεπα, αποφάσισα να κοιμίσω τα τελευταία 8 από αυτά που είχαν εμφανή σημάδια από την ασθένεια.
Αυτήν την στιγμή η γυάλα μου έχει 5 Green , 1 Καρδινάλιο , τους 2 Πλέκος + κάποια σαλιγκάρια..

Η φωτό που ανέβασα είναι πριν από το ξε - στήσιμο για να πιάσω τα άρρωστα ψαράκια..

Κ πάλι 1000 ευχαριστώ (Γιώργος Κ., Αρτεμησία ) για την βοήθεια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_dsc01747.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστα γκάπι g81gr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 08-01-13 17:49
Άρρωστα γκάπυ Λένα Ζωοτόκα 19 31-08-10 23:27
Άρρωστα Guppy!!! ath200 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 25-03-09 14:46
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23
Άρρωστα guppy? xontros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 03-03-08 18:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06898 seconds with 14 queries