Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-18, 17:47
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου

καλησπέρα στην παρέα. είμαι έτοιμος να αναβαθμιστώ, ύστερα από 2.5 μήνες αρχής του υπέροχου αυτού χόμπυ και να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, το 1ο μου ενυδρείο είναι ένα 27 λίτρων περίπου.

είδα μία καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο σε έναν στην πόλη μου, που δίνει ένα 110 λίτρων με όλα τα εσωτερικά εξαρτήματα, μόνο 50¤! το σκοτώνει θεωρώ μιας και ο τοπικός μου πετσοπάς πουλάει 110 λίτρων μόνο το ενυδρείο 180¤. το έχει παρατήσει το άθλημα αυτός που το δίνει όσο όσο, πήγα και το είδα και φαίνεται πολύ αξιοπρεπές, το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κοντά στην 15ετία το ενυδρείο αυτό, αχρησιμοποίητο τα τελευταία 3 χρόνια.

η ερώτηση μου είναι

1. αν αξίζει ένα μεταχειρισμένο

2. η τιμή πως σας φαίνεται

3. τι πρέπει να προσέξω/ελέγξω πχ αρμό κόλλας?

4. θα έχει μεγάλη κατανάλωση μιας και είναι 15ετίας το φίλτρο και τα συναφή ή καλό είναι να τα αλλάξω και αυτά

5. επίσης αν ξέρετε να με παραπέμψετε σε άλλα μεταχειρισμένα

6. για βάση τι προτείνετε μιας και τα πετ σοπ τις πουλάνε πολύ ακριβές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-18, 19:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
η ερώτηση μου είναι

1. αν αξίζει ένα μεταχειρισμένο
εξαρτάται την περίπτωση
2. η τιμή πως σας φαίνεται
καλή αν αξίζει ο εξοπλισμός του
3. τι πρέπει να προσέξω/ελέγξω πχ αρμό κόλλας?
έλεγξε για ραγίσματα/χτυπήματα, αν οι σιλικόνες έχουν ξεραθεί (αν τις πιέζεις είναι πολύ σκληρές), για γρατσουνιές στην οθόνη
4. θα έχει μεγάλη κατανάλωση μιας και είναι 15ετίας το φίλτρο και τα συναφή ή καλό είναι να τα αλλάξω και αυτά
στην κατανάλωση δεν θα έχεις μεγάλες διαφορές. Το φίλτρο θα θέλει συντήρηση και αλλαγή στις φλάντζες (βάλε μια φωτο ή γράψε μάρκα/μοντέλο να το δούμε), οι λάμπες πιθανά αλλαγή κλπ
5. επίσης αν ξέρετε να με παραπέμψετε σε άλλα μεταχειρισμένα
Βλέπε στις αγγελίες όπου συχνά υπάρχουν ευκαιρίες
6. για βάση τι προτείνετε μιας και τα πετ σοπ τις πουλάνε πολύ ακριβές.
Μπορείς σχετικά εύκολα να φτιάξεις μόνος σου είτε ξύλινη είτε σιδερένια. Δες στα diy
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Θα με ανησυχούσε το γεγονός ότι το ενυδρείο ήταν αχρησιμοποίητο 3 χρόνια. Θέλει καλό έλεγχο στεγανότητας και ίσως χρειαστεί να το γεμίσεις δοκιμαστικά.
Είναι εργοστασιακό ή diy?
* σ' αυτά τα λίτρα σκέτη γυάλα βρίσκεις γύρω στο 50άρικο καινούργια πχ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html ή αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου φτιάχνεις μόνος σου με λιγότερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-18, 13:13
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

σεε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου όπως και το λινκ που μου έστειλες.

τα αξεσουάρ εντός του ενυδρείου μόνο κάνουν κανά 50¤ρικο.

είναι εργοστασιακό και φαίνεται πως είναι/ήταν αρκετά προσεγμένο. έχει ένα σημείο κεντρικά στο γυαλί μπροστά γρατσουνισμένο, κατά τα άλλα φαίνεται καλό το γυαλί.

να κάτσω να κάνω μόνος αποκλείεται γιατί καταρχήν δεν πιάνουν τα χέρια μου, μόνο αν το δώσω σε κανάν επαγγελματία να το κάνει?

Για την βάση δεν είμαι σε θέση να το κάνω, οπότε επειδή στα πετ σοπ είναι αρκετά ακριβά, είναι προτιμότερο να κοιτάξω ένα έπιπλο με αυτά τα χαρακτηριστικά που μου λες?* αλλά από ότι έχω δει οι βάσεις για τα ενυδρεία έχουν και αποθηκευτικό χώρο τύπου ντουλαπάκια.

μάλλον θα χρειαστεί να του κάνω άλλη μία επίσκεψη με αυτά που μου είπες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-18, 15:11
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

ενυδρείο με βάση juwel 120lt, και εξ. φίλτρο fluval 205. είναι σε λειτουργία εδώ και 5-6 χρόνια περίπου, αξιοπρεπέστατο. έχει και χαλίκια και ένα ξύλο για διακόσμηση. τώρα κάτι ψεύτικα φυτά δεν τα λογίζω καν. στο σκρουτζ το ενυδρείο, η βάση και το φίλτρο βγαίνουν κοντά στα 400¤. αυτός τα δίνει όλα 240¤ και μάλλον πέφτει και παρακάτω.

πως σας φαίνεται σαν τιμή?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-18, 15:53
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πολλά!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-18, 16:00
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά!!!!
u got my attention. για πες..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-18, 17:17
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

το ενυδρειο που λες στο πρωτο ποστ ειναι αρκετα παλιο και τα τρια χρονια σε αχρηστεια (ειδικα αν ηταν "στεγνο") θα πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις για την στεγανοτητα του, εγω προσωπικα δεν θα το τολμουσα, 100 λιτρα στο πατωμα εινα πολλα... και ουτως ή αλλως φιλτρα εσωτερικα και θερμοστατες μπορεις να βρεις αρκετα φτηνα, χωρις να φτασεις στο 50ρικο...
Για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σκεφτεις πως θες να ειναι το ενυδρειο και η βαση του, δλδ, να δεις τον χωρο που εχεις διαθεσιμο, να σκεφτεις αν μπορεις να φτιαξεις μια βαση μονος σου, ή ακομη και το ιδιο το ενυδρειο μονος σου, να δεις αν το θες με καπακι ή χωρις κτλ. ετσι θα κοιτας τις οποιες αγγελιες πιο "στοχευμενα" ωστε να βρεις ακριβως αυτο που θες.
καλως ή κακως (για μενα κακως ) το συγκεκριμενο χομπι θελει υπομονη, αλλιως πετας λεφτα για πλακα...
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-18, 13:14
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

150¤ πούλησα το Rio 240 και 80¤ το Rio 120.
Ζητά πολλά χρήματα.
Έχε το νου σου στις αγγελίες στο forum καθώς και σε ομάδες στο facebook και θα βρείς αξιοπρεπέστατο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-18, 14:25
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο που λες στο πρωτο ποστ ειναι αρκετα παλιο και τα τρια χρονια σε αχρηστεια (ειδικα αν ηταν "στεγνο") θα πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις για την στεγανοτητα του, εγω προσωπικα δεν θα το τολμουσα, 100 λιτρα στο πατωμα εινα πολλα... και ουτως ή αλλως φιλτρα εσωτερικα και θερμοστατες μπορεις να βρεις αρκετα φτηνα, χωρις να φτασεις στο 50ρικο...
Για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σκεφτεις πως θες να ειναι το ενυδρειο και η βαση του, δλδ, να δεις τον χωρο που εχεις διαθεσιμο, να σκεφτεις αν μπορεις να φτιαξεις μια βαση μονος σου, ή ακομη και το ιδιο το ενυδρειο μονος σου, να δεις αν το θες με καπακι ή χωρις κτλ. ετσι θα κοιτας τις οποιες αγγελιες πιο "στοχευμενα" ωστε να βρεις ακριβως αυτο που θες.
καλως ή κακως (για μενα κακως ) το συγκεκριμενο χομπι θελει υπομονη, αλλιως πετας λεφτα για πλακα...
καλησπέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. ναι ισχύει πως είναι αρκετά παλιό. προσανατολίζομαι σε κάτι 150-200 λίτρα, με κλειστό καπάκι αλλά τώρα που είδα και το "κυβικό" rio μου άρεσε και σαν αισθητική και ότι δεν πιάνει χώρο. ειδικά στο να ψάχνω μεταχειρισμένα και το επόμενο ενυδρείο μου έχω πολύ υπομονή, το κάνω εδώ και κάτι μήνες τώρα οπότε μαθαίνω μέσα από το window shopping που κάνω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
150¤ πούλησα το Rio 240 και 80¤ το Rio 120.
Ζητά πολλά χρήματα.
Έχε το νου σου στις αγγελίες στο forum καθώς και σε ομάδες στο facebook και θα βρείς αξιοπρεπέστατο.
α οκ πολύ βοηθητικές αυτές οι πληροφορίες. εγώ έλεγα να του πω μέχρι 150¤ για όλα που αφορά το ενυδρείο, το έπιπλο και το φίλτρο.

τι γνώμη έχεις για το κυβικό rio 120 μιας που το είχες και είσαι ο πλέον κατάλληλος να εμπιστευτώ? εμένα από όταν έπεσε στην αγγελία του το μάτι μου, αρχίζει και μου αρέσει όλο και περισσότερο σαν αισθητική και περιορισμένο χώρο που πιάνει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 27-07-18 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-18, 14:51
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι γνώμη έχεις για το κυβικό rio 120 μιας που το είχες και είσαι ο πλέον κατάλληλος να εμπιστευτώ? εμένα από όταν έπεσε στην αγγελία του το μάτι μου, αρχίζει και μου αρέσει όλο και περισσότερο σαν αισθητική και περιορισμένο χώρο που πιάνει.

Μάλλον εννοείς το Juwel Lido 120.
Το Rio είναι μακρόστενο και όχι κύβος. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Juwel. Επίσης καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου ότι καλό είναι στην δεκαετία να ξεκολλάμε σιλικόνες και να μπαίνουν καινούργιες ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σαλόνι κλπ.
Σε ότι αφορά την επιλογή σου θα πρέπει να σκεφτείς και την ψαροσύνθεση.
Τα χρύσόψαρα πχ θέλουν μήκος και πολλά λίτρα κλπ...
Σε ότι αφορά το Rio 120 μπορεί να μπεί και σε ένα γερό και δυνατό έπιπλο και όχι απαραίτητα σε βάση. Εγώ το είχα σε έναν μπουφέ στο σαλόνι. Φυσικά μιλάμε για μασίφ ξύλο και κατασκευή και όχι τύπου ikea.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-18, 15:12
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον εννοείς το Juwel Lido 120.
Το Rio είναι μακρόστενο και όχι κύβος. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Juwel. Επίσης καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου ότι καλό είναι στην δεκαετία να ξεκολλάμε σιλικόνες και να μπαίνουν καινούργιες ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σαλόνι κλπ.
Σε ότι αφορά την επιλογή σου θα πρέπει να σκεφτείς και την ψαροσύνθεση.
Τα χρύσόψαρα πχ θέλουν μήκος και πολλά λίτρα κλπ...
Σε ότι αφορά το Rio 120 μπορεί να μπεί και σε ένα γερό και δυνατό έπιπλο και όχι απαραίτητα σε βάση. Εγώ το είχα σε έναν μπουφέ στο σαλόνι. Φυσικά μιλάμε για μασίφ ξύλο και κατασκευή και όχι τύπου ikea.
ναι δίκιο έχεις σωστά. έχω την εντύπωση από την μικρή μου εμπειρία πως το ενυδρείο αναδεικνύεται καλύτερα στην βάση του παρά σε ένα έπιπλο σαλονιού. περί ορέξεως πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-18, 15:15
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δίκιο έχεις σωστά. έχω την εντύπωση από την μικρή μου εμπειρία πως το ενυδρείο αναδεικνύεται καλύτερα στην βάση του παρά σε ένα έπιπλο σαλονιού. περί ορέξεως πάντα..

Προφανώς αλλά το "αναδεικνύεται" συνήθως κοστίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-18, 15:36
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς αλλά το "αναδεικνύεται" συνήθως κοστίζει...
χεχε τρου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-18, 09:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

επελεξε καποιο ενυδρειο με καλο μηκος 80cm - 100 cm σε αυτα τα λιτρα, ολα τα ψαρια προτιμουν το μηκος.
στα ενυδρεια κυβους , οι επιλογες ψαροσυνθεσης λιγοστευουν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-07-18, 12:49
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
επελεξε καποιο ενυδρειο με καλο μηκος 80cm - 100 cm σε αυτα τα λιτρα, ολα τα ψαρια προτιμουν το μηκος.
στα ενυδρεια κυβους , οι επιλογες ψαροσυνθεσης λιγοστευουν
Ευχαριστώ πολύ χρήσιμη πληροφορία
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-18, 18:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σαν τους κύβους δεν υπάρχει!


Μπορεί να σε περιορίζουν σε επιλογές ψαριών, αλλά επειδή ως ένα βαθμό θέλεις να χαρεί και το μάτι σου...προσωπικά επέλεγα και επιλέγω πάντα κύβους
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-08-18, 20:40
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν τους κύβους δεν υπάρχει!


Μπορεί να σε περιορίζουν σε επιλογές ψαριών, αλλά επειδή ως ένα βαθμό θέλεις να χαρεί και το μάτι σου...προσωπικά επέλεγα και επιλέγω πάντα κύβους
Να σου πω την αμαρτία μου και μένα μου τρέχουν τα σάλια στους κυβους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου panos_auk Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-11-11 20:33
'Αλατα στο τζάμι μεταχειρισμένου ενυδρείου Vagelis2009 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 02-10-11 14:42
Καθάρισμα μεταχειρισμένου φίλτρου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 31-08-10 16:47
Στήσιμο/στρώσιμο μεταχειρισμένου grandbas Αρχάριοι γλυκού νερού 25 07-05-08 08:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06692 seconds with 13 queries