Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-13, 15:54
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Για αρκετό καιρό ψάχνω πληροφορίες σχετικά με την δημιουργία του πρώτου μου ενυδρείου τόσο στο forum σας όσο και σε σελίδες εξωτερικού, έφτασα όμως στο σημείο να μην μπορώ να λύσω μερικές μου απορίες απλά με την ανάγνωση οδηγών και faqs.

Λίγα λόγια για το τι σκέφτομαι και που έχω φτάσει μέχρι τώρα:
Η αρχική επιθυμία ήταν ένα επιτραπέζιο κοινωνικό ενυδρείο (δεν επιθυμώ χρήση του χώρου κάτω από το ενυδρείο).
Οι διαστάσεις θα διαμορφώνονταν ανάλογα τα ψάρια. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να συντηρήσω ένα αλμυρού νερού οπότε οι επιλογές μου έγιναν ανάμεσα σε τροπικά. Αυτό που λατρεύω είναι το Neon Tetra με μία σκέψη αργότερα να έβαζα και ένα Discus. Δυστυχώς μετά απο ψάξιμο είδα οτι τα Discus σε μικρά ενυδρεία ήθελαν εβδομαδιαίες αλλαγές μεγάλου όγκου κάτι που θα ήθελα να αποφύγω. Μετά απο αυτό δυσκολεύτικα να βρω κάποιο όμορφο -για τα δικά μου γούστα- ταίρι στο PH του Neon Tetra και έτσι μεταπήδησα σε λίγο πιο όξινο νερό.
Βρήκα λοιπόν τα Moscow Blue Guppy για την πάνω ζώνη του ενυδρείου και τα Red Wag Platy για την μεσαία. Με βάση αυτά οδηγήθηκα σε ένα μακρόστενο ενυδρείο 80+ λίτρων το οποίο αποφάσισα να το κάνω φυτεμένο, για αισθητικούς λόγους (αντίθεση χρωμάτων), για το επιπρόσθετο φυσικό φιλτράρισμα και για την βελτίωση του περιβάλλοντος των φιλοξενούμενων μου.
Μετά από αναζήτηση εικόνων φυτεμένων κατέληξα ότι θέλω ένα ομοιογενές πυκνό στρώμα σαν γρασίδι σε συνδυασμό με ένα λευκό χαλίκι στις περιοχές που θα μένουν "γυμνές". Πρώτη επιλογή ήταν το Utricularia Graminifolia αλλά σε εμένα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα το Eleocharis Belem καθώς δεν γνωρίζω τι θα καταφέρω στην πράξη με τα κλαδέματα.
Οι διαστάσεις σύμφωνα με τα παραπάνω έγιναν 120cm μήκος x 40cm ύψος x 35cm βάθος. 3cm ύψος χαλίκι στις αφύτευτες ζώνες, 7cm στις φυτεμένες. Θα υπάρχουν 2 υποδιαμερίσματα, ένα για τα ηλεκτρικά και ένα για το φίλτρο και την απόκρυψη του εξοπλισμού. Το μεσαίο διαμέρισμα για τα φίλτρα θα επενδυθεί με πέτρα πάχους 1cm και θα χωρίζει το ενυδρείο στην μέση, οι δύο μάζες νερού θα συνδέονται με ένα τούνελ ακτίνας 8cm. Το πάχος του ακριλικού θα είναι 1cm.

Πρόχειρα σχέδια:



Λίτρα:
[α]= 26,90l
[β]= 9,50l
[γ]= 45,90l
[δ]= 2,20l

[ε]= 10,50l
[στ]= 6,50l

Οι ερωτήσεις:
α) Είναι σωστό να τοποθετήσω wet/dry φίλτρα στην περιοχή [στ] ή θα κόβει την ροή;
β) Ψάχνω ένα ψάρι που θα κολυμπάει στην κάτω ζώνη. Αν πάω σε Dwarf Cichlid δεν ταιριάζουν τα PH ενώ αν πάω σε Loaches κ.λπ. δεν μπορώ να βρω κάτι ωραίο κάτω των 2.5". Κάποια πρόταση;
γ) Την αλλαγή l/h της αντλίας τα υπολογίζουμε μαζί με τον όγκο νερού του σιφωνίου και του Sump και στο ποσοστό αλλαγών νερού να υπολογίζω και τα παραπάνω λίτρα;
δ) Τα 3cm απόστασης του νερού απο το χείλος της δεξαμενής είναι καλά; Σε τι απόσταση πρέπει να βάλω τα φώτα;
ε) Αν μπει ένα ακόμα τούνελ διαμέτρου 3,8cm στο πάνω μέρος του μεσαίου διαμερίσματος υπάρχει περίπτωση να μην το χρησιμοποιούν τα Guppies;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τον χρόνο σας,
Αλέξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-13, 22:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πριν αρχίσουμε να συζητάμε τα υπόλοιπα, μπορείς να μας εξηγήσεις το λόγο που θέλεις να "σπάσεις" έτσι ένα ενυδρείο 160 λίτρων και ειδικά τι γίνεται στην αριστερή πλευρά;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-13, 13:48
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρχίσουμε να συζητάμε τα υπόλοιπα, μπορείς να μας εξηγήσεις το λόγο που θέλεις να "σπάσεις" έτσι ένα ενυδρείο 160 λίτρων και ειδικά τι γίνεται στην αριστερή πλευρά;
Καλησπέρα.
Θέλω το ενυδρείο να είναι αυστηρά επιτραπέζιο, να μην χρειάζεται χώρους από την κάτω μεριά. Θα έπρεπε να μπουν λοιπόν τα βοηθητικά διαμερίσματα σε κάποια πλευρά, π.χ. την πίσω. Αυτό είναι κάτι που δεν μου άρεσε καθώς το ενυδρείο θα τοποθετηθεί σε ένα μικρό δωμάτιο που έχω για αναγνωστήριο πάνω στο κεντρικό έπιπλο και θέλω να βλέπω το περιεχόμενο του απ' όποια μεριά και αν κάτσω.
Σχεδιάζοντας στη μέση την υπερχείλιση/φίλτρο και το Sump, εκτός του ότι δεν θα έχω νεκρές πλευρές οπτικά, με βοηθάει στο να έχω δυο διαφορετικές διαρρυθμίσεις στο ίδιο ενυδρείο. Θέλω να δημιουργήσω κρυψώνες στην αριστερή, βάζοντας στην περιοχή [β] ξύλο Έβενου ή κάποιο άλλο μαύρου χρώματος και μερικές μαύρες πέτρες, αντίθετα επιθυμώ η δεξιά μεριά να είναι "καθαρή".
Στο αριστερό κομμάτι επέλεξα να τοποθετήσω στην γωνία το στεγανό χώρο για τα ηλεκτρικά. Το απότομο "σκαλί" σχεδιάστηκε εν μέρη γιατί ζήλεψα τα Drop-Off ενυδρεία αλλά και για να μπορώ να έχω καλύτερες αναλογίες στην δεξαμενή. Αν δεν δημιουργήσω ξεχωριστό διαμέρισμα για τα ηλεκτρικά θα πρέπει να μεγαλώσω υπερβολικά τις διαστάσεις του μεσαίου χωρίσματος για να τα βάλω εκεί όλα μαζί. Την περιοχή [α] και [β] θα την σκιτσάρω ξεχωριστά αυτές τις μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-13, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λατρεύω είναι το Neon Tetra με μία σκέψη αργότερα να έβαζα και ένα Discus. Δυστυχώς μετά απο ψάξιμο είδα οτι τα Discus σε μικρά ενυδρεία ήθελαν εβδομαδιαίες αλλαγές μεγάλου όγκου κάτι που θα ήθελα να αποφύγω.
Πριν προχωρησεις, πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι οι εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι η συνηθης ρουτινα για τα ενυδρεια με neon (και παρομοια ειδη)
Εκτος κι αν το προβλημα ειναι μονο το "μεγαλου ογκου", που ομως κι αυτο παιζεται και με ολα τα ενυδρεια αφου κι αυτο εξαρταται απο την ιχθοφορτωση σε σχεση με τον ογκο του νερου και με το ταισμα που χρειαζεται ενα ενυδρειο. (πχ αν βαλεις 100 neon σε 150 λιτρα θα θελεις καθε 2-3 μερες αλλαγη νερου)

Για τους δισκους ιδιως, μπορει να ειναι μεχρι και καθημερινες οι αλλαγες, αναλογα την περιπτωση. (συν οτι χρειαζεσαι πανω απο 50 λιτρα για καθε δισκο αν δεν θελεις να κανεις τοσο συχνα αλλαγη νερου -οσο πιο πολυ νερο για καθε ψαρι τοσο μικροτερη η συντηρηση- συν οτι οι δικοι ειναι κι αυτοι κοπαδοψαρα και διατηρουνται σε ομαδα πανω απο 7-8 ατομα αλλιως συνηθιζονται τα προβληματα ιεραρχιας και συμβιωσης, εκτος αν ειναι ενα ζευγαρι που προοριζεται για αναπαραγωγη οποτε στο ενυδρειο μπαινει μονο το ζευγαρι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-13, 14:59
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Αυτό που με αποθάρρυνε ήταν οι αρκετά συχνές αλλαγές του Discus, έπειτα δεν βρήκα κάτι άλλο που να μου αρέσει για να βάλω μαζί με τα Neon και γράφω παρακάτω ότι κατέληξα σε Moscow Blue Guppy και Red Wag Platy. Προσοχή όχι τα δυο τελευταία συν Neon Tetra, μόνο τα δυο τελευταία.
Τώρα έχοντας ψαράκια για την πάνω και την μεσαία ζώνη ψάχνω κάτι στο ίδιο μέγεθος -για να κρατήσω μια κλίμακα- σε ψάρι βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-13, 15:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη μπερεδευομαστε.
Μπορεις να κανεις αλλαγη καθε εβδομαδα ή τουλαχιστον καθε 15 μερες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-13, 16:15
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Μπορώ να αλλάζω μέχρι και 10l του Sump όσο τακτικά μου πείτε. Προτιμώ δηλαδή να αδειάζω αυτά τα λίτρα κάθε 7 μέρες παρά το 20% -που διάβασα- δυο φορές το μήνα, κάτι που μου ακούγεται σαν ολόκληρη διαδικασία.
Είναι καλή αυτή η ποσότητα αλλαγής σε εβδομαδιαία βάση για ένα φυτεμένο ενυδρείο με τα ψάρια που ανέφερα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-13, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειπα την ποσοτητα αλλαγης θα στην υπαγορευσει το ενυδρειο βαση των παραγοντων που ανεφερα.
Οσο περισσοτερο το φορτωσεις, τοσο περισσοτερα θα ζηταει.

Παντως να εχεις υποψη σου οτι 5 αλλαγες καθημερινες της ταξης του 10% δεν ισιδυναμουν με μια αλλαγη του 50%, γιατι στο τελος το φρεσκο νερο που θα εχει το ενυδρειο δεν θα ειναι το ιδιο, αφου βγαζωντας πχ τη 2η μερα 10% νερο, θα βγαζεις και ενα ποσοστο απο το 10% που εβαλες τη 1η μερα.
Δες κι ενα σχετικο καταλαγο How much Fresh Water is There in Your Tanks
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-13, 16:32
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες,

Η αλήθεια είναι ότι εσωτερικό σαμπ κάθετα στη μέση σε ενυδρείο πρώτη φορά βλέπω.
Το ενυδρείο θα έχει καπάκι; Αν ναι θα μπορούσες να δημιουργούσες το σαμπ πάνω από την επιφάνεια του νερού στο κενό που υπάρχει μεταξύ επιφάνειας νερού μέχρι κορυφής σε μια πλευρά. Θα μπορούσες να το κάνεις είτε κλειστό είτε ανοιχτό για wet-dry.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-13, 16:39
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Απολύτως κατανοητό και λογικό. Ακόμα και αν οι 4 αλλαγές του 10% με τις 2 αλλαγές του 20% δεν έχουν κάποια σημαντική διαφορά θα υπολογίζω αλλαγή κάθε 6 μέρες ώστε να είμαι σίγουρος.
Ένα φυτεμένο με ένα απλό ενυδρείο θέλουν την ίδια συχνότητα και την ίδια ποσότητα αλλαγής;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες,
Αν ναι θα μπορούσες να δημιουργούσες το σαμπ πάνω από την επιφάνεια του νερού στο κενό που υπάρχει μεταξύ επιφάνειας νερού μέχρι κορυφής σε μια πλευρά.
Καλώς σας βρήκα.
Θα έπρεπε να κάνω ένα μεγάλου ύψους καπάκι και δεν ξέρω αν θα μου άρεσε. Θα το υπολογίσω, θα το σχεδιάσω και στο χαρτί να δω πως φαίνεται και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για την πρόταση!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-13, 16:51
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έπρεπε να κάνω ένα μεγάλου ύψους καπάκι και δεν ξέρω αν θα μου άρεσε. Θα το υπολογίσω, θα το σχεδιάσω και στο χαρτί να δω πως φαίνεται και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για την πρόταση!
από 10 εκ ύψος και πλάτος αρκούν. Το μήκος θα εκμεταλλευτείς
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-13, 21:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απολύτως κατανοητό και λογικό. Ακόμα και αν οι 4 αλλαγές του 10% με τις 2 αλλαγές του 20% δεν έχουν κάποια σημαντική διαφορά θα υπολογίζω αλλαγή κάθε 6 μέρες ώστε να είμαι σίγουρος.
Ένα φυτεμένο με ένα απλό ενυδρείο θέλουν την ίδια συχνότητα και την ίδια ποσότητα αλλαγής;
Η αποψη μου ειναι οτι ναι θελουν τις ιδιες, ισως και περισσοτερες αν θελουμε και τα φυτα να ειναι σε καλη κατασταση. (γενικα ειμαι της αποψης να μη γινονται υπερβολες σε κανενα επιπεδο, ουτε καν στη φυτομαζα - αν δεν θελουμε να ειμαστε πανω απο το ενυδρειο συνεχεια και να προσεχουμε)
Πολλοι πιστευουν ενω μετρανε (λογω φυτων) χαμηλα νιτρικα, οτι τι νερο ειναι ενταξει.
Ομως το νερο δεν εξαρταται μονο απο την ποσοτητα νιτρικων (που κανει κακο στα ψαρια οταν ειναι σε μεγαλη ποσοτητα).
Στο νερο υπαρχουν και χρησιμα στοιχεια τα οποια σταδιακα απορροφουνται (απο τα φυτα, πολλες φορες και γρηγορα αν υπαρχει μεγαλη φυτομαζα, αλλα και απο τα ψαρια, και με την ελλειψη τους αρχιζει η αντιστροφη μετρηση). Οπως και οξειδωνονται οσα χρησιμα στοιχεια απομενουν (λογω του φαινομενου της οξειδοαναγωγης, redox)
Με το τακτικο φρεσκαρισμα του νερου, ολα αυτα ερχονται σε ισορροπια.

Η αλλαγη νερου πλεον, εχει γινει παιχνιδακι, και δεν χρειαζεται να τη φοβασαι ακομα και μεγαλη να ειναι. (τελικα το μονο που θα μενει για να εχεις να ασχοληθεις με κατι στο ενυδρειο, οταν με το καλο ειναι ετοιμο και τρεχει, θα ειναι οι αλλαγες νερου )
Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα δοχειο της μισης χωρητικοτητας του ενυδρειου (πχ βαρελι για ελιες), ενα διαφανες αλφαδολαστιχο και μια καταλληλη αντλια με καλο μανομετρικο και ρυθμιση ροης ει δυνατον, για να κανεις αργα την εισαγωγη του νερου.
Διαβασε κι αυτα τα θεματα να παρεις ιδεες.
Οδηγός για εύκολες αλλαγές νερού με εικόνες
Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
και αλλα
-------------------------
Ξεχασα να σου υπενθυμισω (αν δεν το εχεις ηδη υποψη σου) οτι με τα ζωοτοκα δεν θα μπορεις να εχεις τον απολυτο ελεγχο την ιχθοφορτωσης λογω των συνεχων γεννησεων.
Θα χρειαζεται να επεμβαινεις συχνα και να αφαιρεις ψαρια, δινωντας τα σε αλλους χομπιστες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-11-13 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-13, 23:15
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Είμαι ενήμερος για το τελευταίο θέμα. Αυτό που διάβασα πάντως είναι ότι δεν θα έχω τεράστιο θέμα γιατί τα Mollies εκτός του ότι τρώνε τον ίδιο τους τον γόνο, τρώνε και τον Guppies. Όποια καταφέρουν να επιζήσουν θα τα δίνω. Αν δω οτι γίνεται χαμός και δεν προλαβαίνω να χαρίζω οι φιλοξενούμενοι για τον βυθό θα είναι ένα ζευγάρι Bumblebee Gobies (πιο συγκεκριμένα το Brachygobius Xanthozona) που υποθετικά τρώνε ότι κινείται και χωράει στο στόμα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-13, 12:44
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να αποφυγεις τα συγκεκριμενα ψαρακια (Bumblebee Gobies ) γιατι θελουν υφαλμυρο νερο μακροπροθεσμα το πιο πιθανο ειναι να εχεις προβληματα στο γλυκο, εκτος και εαν ασχοληθεις με τα αλατια και ενα thread του Raven με τα συγκεκριμενα μουτρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%EC%F5%F1%EF
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-13, 14:38
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, ενώ διάβαζα ότι το συγκεκριμένο είδος δεν έχει πρόβλημα στο γλυκό νερό δεν ζει τα φυσιολογικά του χρόνια σε αυτό. Επιπλέον κάτι παραξενιές που βλέπω ότι αναφέρονται για την διατροφή του με απομάκρυναν τελείως.
Κάποια πρόταση για τον βυθό μου; Έχω δει τόσα ψάρια χωρίς να με ικανοποιεί κάτι που σκέφτομαι να ξεκινήσω να ψάχνω για γαρίδες.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η τιμή του Έβενου είναι απλησίαστη για εμένα και θα πάω σε Marsh Root.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-11-13, 00:09
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι οι γαριδες και εγω στο βυθο γαριδες εχω βαλει ολη μερα κοβουν βολτες, μετα ομως απο κανα 2μηνο που θα εχει ωριμασει ο βυθος σου αφου θα εχεις βαλει τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-11-13, 18:01
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Neocaridina Heteropoda var. Yellow για τον βυθό μου λοιπόν.

Στην κατηγορία DIY του forum, στο θέμα για το Sump υπάρχει μια αναλογία όγκου
υλικών φιλτραρίσματος προς όγκο νερού στο 1/24. Υπολογίζοντας τον όγκο του Sump στον όγκο νερού μου βγάζω ότι για τα 105l χρειάζομαι 4,5l υλικών.
Μπορείτε να μου πείτε αν τα 3cm απόστασης της επιφάνειας του νερού από το χείλος είναι καλά γιατί διαφορετικά πρέπει να αλλάξω τον σχεδιασμό.
Επίσης με βάση τα όσα έχω πει οτι θα μπουν -φυτά και ζωάκια- θα έχω πρόβλημα αν βάλω βιολογικό φιλτράρισμα χωρίς BioBalls; Πετυχαίνω όλο και συχνότερα αναφορές και σχόλια που λένε ότι ανεβάζουν τα νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-12-13, 15:18
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Κάποιος για την ερώτηση πάνω στα BioBalls;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-12-13, 15:56
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

ΟΤαν λες βιολογικο φιλτραρισμα πρεπει να εχεις καποιο υλικο για βιολογικη φιλτρανση!Σε αυτην την περιπτωση ποιο θα ειναι αυτο?
Μονο τα σφουγγαρια?Και οταν θα μπουκωνουν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-12-13, 00:20
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

SUBSTRATpro; Διαβάζω ότι σε αντίθεση με τα BioBalls δεν χρειάζεται να είναι στον αέρα και να "λούζετε" με το νερό, λειτουργεί πλήρως βυθισμένο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου ενυδρείο! Κοινωνικό - Φυτεμένο Skydiver Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 63 16-05-13 23:53
panos_auk-Tο πρώτο μου ενυδρείο (κοινωνικό-φυτεμένο) panos_auk Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-04-11 22:19
Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-12-08 19:07
το πρώτο μου ενυδρείο kostantakis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 17-09-07 17:14
Egeria densa το πρώτο μου φυτό. Ερωτήσεις akis07 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 03-05-06 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08238 seconds with 15 queries