Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-13, 22:10
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Νέο 60χ35χ40 - Ψαροσύνθεση

Γεια σας παιδιά και Χρόνια πολλά!
Ασχολούμαι με το χόμπυ κάτι παραπάνω από ένα χρόνο και προς τα παρόν έχω ένα ενυδρειάκι 25λίτρα για όσο ήμουν φοιτητής και τώρα που τελείωσα και έχω οικονομικά την δυνατότητα θέλω να περάσω σε μεγαλύτερο. Ωστόσο λόγω του ότι δεν έχω πια το δικό μου σπίτι και τον χώρο θα πρέπει να αρκεστώ σε ένα ενυδρείο 60χ35χ40 ~84λ καθώς 60χ35 είναι οι διαστάσεις και του επίπλου και του χώρου που μου διατείθεται..

Ο εξοπλισμός μου είναι:
- Φίλτρο Aquaclear 30 Power Filter κρεμμαστό + Hagen Elite Mini για διάχυση CO2 αλλά έχει και ένα μικρό κάδο που άνετα παίρνει τύρφη ή σφουγγαράκι κτλ
- 75W EHEIM Jager
- Φωτιστικό Τ5 2χ24W
- Α/Ο (έχω αγοράσει ήδη για τον μονομαχούλη μου οπότε βγάζω ό,τι νερό χρειαστεί)

Το ενυδρείο θέλω να το κάνω με είδη από συγκεκριμένη Ήπειρο και όχι λίγο από Ασία λίγο από Αμέρικα! Μάλιστα θα προσπαθίσω να επικεντρωθώ σε περιοχή από κάποια ήπειρο σε χώμα και φυτά, αν τα καταφέρω γιατί με περιορίζουν πολύ τα λίτρα.. Το ενυδρείο θα είναι ανοιχτό από πάνω κάτι που θεωρώ σημαντικό και το αναφέρω!

Οι επιλογές που έχω υπ' όψη μου είναι:
1) Ασίας
- 2 Honey ή Dwarf Gourami (ζευγάρι) "Θα είναι η στάνταρ επιλογή μου και κύριο θέμα του ενυδρείου"
- 8-10 Zebra Danio ή Trigonostigma heteromorpha ή Rasbora ή Cherry Barb
- 4-5 από κάποιο γατοψαράκι (π.χ. kuhli loach) ή αλγοφάγο ή ψάρι βυθού της περιοχής που έχετε να μου προτείνετε και πάει στα λίτρα μου.

2) Νότιας Αμερικής
- 2 Mikrogeophagus ramirezi (ζευγάρι) "Θα είναι η στάνταρ επιλογή μου και κύριο θέμα του ενυδρείου"
- 8-10 Cardinal Tetra (αν πιστεύεται ότι κάτι άλλο θα ήταν πιο σωστό πείτετό μου)
- 5-6 Cory ή Oto ή 1 μικρού μεγέθους pleco (αν και είναι λίγο βρωμιάρικα απ ότι ξέρω)

Οι ερωτήσεις μου είναι:
i) 2χ24W Τ5 είναι υπερβολή για τα λίτρα μου? Θα αγχώνονται τα ψαράκια? Θα είναι φυτεμένο και πιθανότατα λίγο blackwater από φύλλα καρυδιάς/πλατάνου. Μου αρέσουν τα φυτά και λογικά θα πάω και για μεγαλύτερων απαιτήσεων με καλό υπόστρωμα κτλ.
ii) Αν μου προτείνετε Ασίας ποιο κοπαδόψαρο μέσης ζώνης κολύμβησης μου προτείνετε και ποιο για τον πυθμένα? Ήδη αναφέρω κάποια που υποτείθεται πως είναι για τα λίτρα μου αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω..
iii) Αν μου προτείνετε Νοτίου Αμερικής, ποιο είδος θα ήταν καλύτερο για βυθό ή αλγοφάγο στα λίτρα μου? Επίσης αντί για Cardinal σε μέση ζώνη κολύμβησης και πάνω τι άλλο θα ήταν καλό?
iv) Οποιαδήποτε παρατήρηση έχετε να μου κάνετε είναι δεκτή καθότι είμαι ακόμα αρχάριος, απλά με πολύ θεωριτικό υπόβαθρο από μπόλικο διάβασμα για τα ενυδρεία


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-13, 22:25
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

προσωπικα σε τοσα λιγα λιτρα θα εκανα βιοτοπικο spieces ενυδρειο.
αν θες Αμαζονιακο με black water, βαλε πολλα ξυλα-κλαδακια, μαλακο οξινο νερακι και χαλαζιακη αμμο με ξερα φυλλα απο δω και απο εκει. απο φυτα, μονο φυτα επιφανειας. απο ψαρια, δεν θα ελεγα για ραμιρεζι, αλλα για απιστογραμμα (τα οποια θα ειναι και οι μοναδικοι κατοικοι του ενυδρειου).

ο φωτισμος σου θα ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-13, 22:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω εχω μια αλλη παρατηρηση και συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος. Το Aquaclear 30 εισαι σιγουρος οτι θα ειναι επαρκες για τα λιτρα σου? Αν κρινω απο τη δικη μου περιπτωση, που πηρα το ακριβως προηγουμενο μοντελο για ενα ενυδρειο 44 λιτρων, δεν με ικανοποιησε καθολου. Μαλιστα, το ενυδρειο προκειται να γινει γαριδαδικο, δηλαδη δεν εχει πολλες απαιτησεις σε φιλτρανση, αλλα ηταν πολυ μικρη η ροη του και γενικως δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο τη φιλτρανση. Σε σημειο που εβαλα εσωτερικο τωρα, που γενικως δεν τα πολυσυμπαθω.

Και μια ακομα παρατηρηση για τον εξοπλισμο. Ο 75αρης θερμοστατης ισως ζοριστει να κρατησει τη θερμοκρασια το χειμωνα σε αυτα τα λιτρα. Θα την κρατησει, αλλα θα μενει ανοιχτος πολλες ωρες. Ενας 75αρι που εχω σε ενυδρειο 60 λιτρων, πηγαινει μια χαρα. Ενας 50αρης που εχω σε ενα ενυδρειο 48 λιτρων, ομως, ζοριζεται αρκετα καποιες φορες. Το καλυτερο θα ηταν να ειχες 100αρη, αναλογα φυσικα με τη θερμοκρασια που εχεις στο σπιτι σου το χειμωνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-13, 00:05
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Εξ αρχής ήθελα να πάω σε κοινωνικό και απογοητεύτηκα πολύ που δεν βρήκα τον χώρο μου για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Είναι αδύνατο πιστεύετε? Δεν έχω καμία πρόθεση να ταλαιπωρώ ζωντανά. Τα βυθόψαρα τύπου Cory ή Oto θα μπουν 2-3 μήνες αργότερα αν κρίνω με μετρήσεις κτλ ότι είμαι οκ.
Τα λίτρα μου καθαρά θα είναι γύρω στα 70-75 αν δεν κάνω λάθος με πέτρες-ξύλα-χώμα κτλ. Ο θερμοστάτης είναι αρκετά καλός πιστεύω όπως και το φίλτρο για το οποίο έχω διαβάσει τα καλύτερα και το συγκεκριμένο είναι για ενυδρείο 10-30gallon δηλαδή 38-114λίτρα με το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο να είναι για άνω των 20gallon(75λίτρα) και δεν το πήρα φοβούμενος την πολύ δυνατή ροή. Έτσι και αλλιώς έχει μπόλικο χώρο για βιολογικά υλικά περισσότερο από πολλά που είδα στη αγορά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-13, 08:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να σου πω την αποψη μου. Παλιοτερα ειχα βαλει και εγω corydoras σε ενυδειο με βυθο 60Χ30, που τελικα τα χαρισα γιατι διαπιστωσα οτι ηταν πολυ μικρο το ενυδρειο για αυτα. Ειναι πανεμορφα ψαρακια με πραγματικα πολυ ομορφη συμπεριφορα. Αλλα πλεον θα τους εδινα ενα πολυ μεγαλυτερο βυθο.

Θα συμφωνησω απολυτα με το Χρηστο, οτι ενυδρεια αυτου του μεγεθους μπορουν να γινουν "διαμαντακια" ως species tanks. Αν προσπαθησουμε να βαλουμε διαφορα ειδη που απαιτουν μεγαλυτερο ενυδρειο ετσι κι αλλιως, θα χασουμε πολλα σε συμπεριφορα, αφου τα ψαρια μας θα ζοριζονται. Βεβαια, ολοι καποτε θελαμε να βαλουμε τα παντα μεσα σε ενα ενυδρειο. Ενα ειδος για το βυθο, ενα για τη μεση, ενα για ψηλα. Δυστυχως, με τον καιρο θα δεις οτι δεν ειναι ετσι και δεν θα χασεις σε κινηση αν βαλεις ενα μονο ειδος. Αντιθετως, θα δεις τις πραγματικες συμπεριφορες του καθε ειδους και δεν θα ξεκολλας τα ματια σου απο τα τζαμια
Εσυ επιλεγεις, ετσι κι αλλιως.

Για το φιλτρο, να σημειωσω οτι καλο ειναι να μη δινεις σημασια τι λεει ο κατασκευαστης, αν λεει οτι ειναι καταλληλο για καποια λιτρα ενυδρειου. Αυτο που ειχα ειχε και καλα ροη 378 λιτρα/ωρα. Στα 44 λιτρα ενυδρειου που το ειχα, ουτε ανταραξη της επιφανεις δεν εκανε τελικα, με αποτελεσμα να βγει πρωτεινικο φιλμ. Επισης, μετα απο κανενα διμηνο λειτουργιας, οταν εκανα αλλαγη νερου και το εβγαζα απο το ρευμα, επρεπε να το χτυπαω για να παρει ξανα μπροστα.

Παρακολουθησε το και πραττεις αναλογως. Αλλα ισως καποια στιγμη χρειαστει να πας σε εξωτερικο φιλτρο, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μια και καλη. Ασε που αν θελεις να βαλεις αρκετα ψαρια, το κρεμαστο δεν θα σε καλυψει απο ογκο βιολογικου υλικου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-13, 09:46
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δοκιμασε το να το κανεις spieces και δεν θα χασεις. εγω εχω πραγματικο κολλημα με αυτα τα ενυδρεια, αφου τα ψαρια σου δειχνουν τον πραγματικο τους εαυτο (οσο το δυνατον γινεται περισσοτερο).
φαντασου εχω δυο ενυδρεια στο σαλονι φουλ φυτεμενα, και εχω στο καθενα απο ενα ζευγαρι ψαρια, στο 100αρι ενα ζευγαρι kribensis, και στο 200αρι ενα ζευγαρι green kribensis. και βλεπεις οτι τα ψαρια ειναι αρχοντες.

τα κοπαδοψαρα που σκεφτεσαι να βαλεις, θελουν μεγαλο μηκος ενυδρειου, αφου γενικοτερα κοπαδοψαρα σημαινει κολυμβητες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψαροσύνθεση ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 16-04-13 20:14
ψαροσύνθεση st@vros Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 15-04-13 14:56
Ψαροσύνθεση για 190 λ ShadowVValker Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 11-06-12 18:26
Ερώτηση για ψαροσύνθεση aias.george Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 27-05-12 16:59
Βοήθεια για ψαροσύνθεση... Belafode Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 10-03-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04503 seconds with 15 queries