Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-13, 22:23
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Μεταχειρισμενο Ενυδρειο-Βοηθεια Στησιμο

Καλησπερα παιδες.ειμαι τελειως νεος στο χωρο αλλα με πολυ ορεξη.Απεκτησα προσφατα μεταχειρισμενο(εξαετιας μου ειπε) ενα ενυδρειο διαστασεων 1.20x40x60(υψος)της Juwel.Ο λογος που σας γραφω ειναι διοτι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει ξεχωριστο εσωτερικο χωρο για φιλτρο το οποιο δεν ξερω πως να γεμισω και με τι σειρα διαταξης.Ο τυπος που μου το εδωσε μου εδωσε και τα υλικα που ειχε το ενυδρειο





Δεν ξερω αν πρεπει να χρησιμοποιησω τα ηδη υπαρχοντα υλικα η να προσθεσω και αλλα.\Επισης ποια αντλια μου προτεινετε για τα λιτρα του(νομιζω 280)
Σκεφτομαι να το φυτεψω πρωτα με φυτα ευκολα που δεν χρειαζονται υποστρωμα. τα ψαρια που εχω μεχρι στιγμης ειναι 3 χρυσοψαρα(1 comet,2 fantail),1 gyreinochilos(καπως ετσι γραφεται)και ενα upside down catfish.Ξερω οτι θα μου πειτε να δωσω τα χρυσοψαρα να βαλω αλλα,ομως ειναι δωρο και τα λιτρα επαρκη για χρυσοψαρα.
αμμο μου εδωσε 20 κιλα ηφαιστειακη μικρο χαλικι πορωδες αλλα διαβαζοντας κατεληξα οτι πιθανον να τραυματισει τα ψαρια μου.χρωμα αμμου που θα μου αρεσε ειναι μαυρη.σ ενα pet sho μου πουλουσε βασαλτη ψιλλοκοκκο(σαν γυαλακι ηταν).ωραιο οπτικα αλλα επιφοβο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-13, 22:27
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Για σου φιλε καλως ορισες ,,,καλα ειναι τα λιτρα σου για 3 χρυσοψαρα,,,νομηζω οτι καλυτερα θα ηταν να βαλεις χαλαζιακο χαλικακι αντι για βαζαλτη που πηρες .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-13, 22:29
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

δεν την αγορασα.μου την προτειναν σε ενα pet shop.το χαλαζιακο το βρισκεις σε μαυρο χρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-13, 22:42
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Οχι ,ψαξε και δες φωτο απο το ενυδρειο με τα ΚΟΙ στην ζωτεχνια 2011 δες το χαλικάκι αν σε αρεσει ειναι χαλαζιακο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-13, 06:44
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teenager22 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν την αγορασα.μου την προτειναν σε ενα pet shop.το χαλαζιακο το βρισκεις σε μαυρο χρωμα;
Αν θελεις μαυρο χρωμα ψαξε για βασαλτικη αμμο .Οσο πιο καθαρη τη βρεις, τοσο πιο ουδετερη θα ειναι
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-13, 10:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να ξεκαθαρισουμε πρωτα το θεμα του φιλτρου και του ενυδρειου.
Απο τις πληροφοριες που δινεις (καλο θα ηταν να ειναι πιο συγκεκριμενες και να υπηρχε καποια φωτο) το ενυδρειο βαση των διαστασεων ειναι το Rio300?
Αυτο εχει εναι φιλτροκουτι κολλημενο με σιλικονη μεσα.
Υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ή το εχουν ξηλωσει?
Αυτο εχει απο τη μαμα δικη του αντλια. Φυσικα η 280 που λες δεν κανει γιατι ειναι μικρη, αλλα θελει και συγκεκριμενη αντλια που εφαρμοζει στο κουτι κλπ.
Αν υπαρχουν αυτα, ειναι μια χαρα και αν θελεις μπορει να γινει και αναβαθμιση με αντικατασταση καποιων σφουγγαριων με siporax.
Πρεπει ομως να ξεκαθαρισουμε τι υπαρχει διαθεσιμο κλπ.
Αλλιως πας σε εξωτερικο φιλτρο, δεν συμφερει να παρεις αντλια για το φιλτροκουτι.
Επισης πρεπει να κοιταξεις το θεμα στρωσιματος μη χαθουν τσαμπα τα ψαρια.

Τα χρυσοψαρα φυσικα και να τα κρατησεις.
Τα αλλα ψαρια δεν κανουν για το ενυδρειο και πρεπει να τ δωσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-13, 17:17
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

εβαλα και φωτο απο το ενυδρειο σε μικροτερη















Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-13, 17:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teenager22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδες.ειμαι τελειως νεος στο χωρο αλλα με πολυ ορεξη.Απεκτησα προσφατα μεταχειρισμενο(εξαετιας μου ειπε) ενα ενυδρειο διαστασεων 1.20x40x60(υψος)της Juwel.Ο λογος που σας γραφω ειναι διοτι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει ξεχωριστο εσωτερικο χωρο για φιλτρο το οποιο δεν ξερω πως να γεμισω και με τι σειρα διαταξης.Ο τυπος που μου το εδωσε μου εδωσε και τα υλικα που ειχε το ενυδρειο





Δεν ξερω αν πρεπει να χρησιμοποιησω τα ηδη υπαρχοντα υλικα η να προσθεσω και αλλα.\Επισης ποια αντλια μου προτεινετε για τα λιτρα του(νομιζω 280)
Σκεφτομαι να το φυτεψω πρωτα με φυτα ευκολα που δεν χρειαζονται υποστρωμα. τα ψαρια που εχω μεχρι στιγμης ειναι 3 χρυσοψαρα(1 comet,2 fantail),1 gyreinochilos(καπως ετσι γραφεται)και ενα upside down catfish.Ξερω οτι θα μου πειτε να δωσω τα χρυσοψαρα να βαλω αλλα,ομως ειναι δωρο και τα λιτρα επαρκη για χρυσοψαρα.
αμμο μου εδωσε 20 κιλα ηφαιστειακη μικρο χαλικι πορωδες αλλα διαβαζοντας κατεληξα οτι πιθανον να τραυματισει τα ψαρια μου.χρωμα αμμου που θα μου αρεσε ειναι μαυρη.σ ενα pet sho μου πουλουσε βασαλτη ψιλλοκοκκο(σαν γυαλακι ηταν).ωραιο οπτικα αλλα επιφοβο?
1. οι φωτο σου δε φαινονται (σε μενα τουλαχιστον)
2. τι αντλια θελεις???
3. τα χρυσοψαρα οχι μονο να τα κρατησεις αλλα μπορεις να βαλεις κι αλλα 3 ανετα αλλα τα υπολοιπα ψαρια πρεπει να φυγουν
4. 99% δε θα μπορεσεις να φυτεψεις με χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-13, 20:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Υπάρχει η αντλία του φίλτρου? Λειτουργεί?
Αν υπάρχει κράτα αυτήν.

Απο τα υλικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα όσα βλέπω αλλά θα χρειαστείς έξτρα κάνα λίτρο πχ siporax(για βιολογικό) και κάνα σφουγγάρι ακόμη. Τη σειρά που θα τα βάλεις θα την βρούμε αν μας πεις πόσα χωρίσματα/διαμερίσματα έχει αυτό το φίλτρο (εγώ τουλ. δεν το γνωρίζω).

Για τα ψάρια είπαν και τα παιδιά πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-13, 21:10
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

η δικη του αντλια δεν υπαρχει..εχω ομως στα χερια μου δυο αντλιες juwel pump set 600.δεν γνωριζω αν κανουν για τις διαστασεις του και πως μπορω να τις εφαρμοσω..αλλιως με καποιο link πειτε μου ποια θα εκανε για την περιπτωση μου..το εσωτερικο φιλτρο εχει δυο γυαλινα διαχωριστικα-τρεις χωρους..
τα υλικα που μου εδωσε να τα πλυνω γιατι φαινονται πολυκαιρισμενα?(ιδιαιτερα το σφουγγαρι)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-13, 21:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Το σφουγγάρι πέτα το. Τα υπόλοιπα ένα βρασιματάκι-καλό πλύσιμο και είναι οκ.

Το φίλτρο απ' ότι καταλαβαίνω είναι diy.
Τις εισόδους τις βλέπω. Δείξε μας την έξοδο (έχει τρύπα ψηλά όπου εφαρμόζει λάστιχο?)
Οι αντλίες σου πιστεύω δεν αρκούν -είναι 600λίτρα/ώρα και θέλεις μια 1000άρα (βρίσκεις και φτηνές κινέζικες) για καλύτερη κυκλοφορία.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-13, 23:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι τελικα το εσωτερικο φιλτρο του juwel.
Εχει στο πλαι το φιλτρο.
Θελεις μια αντλια. Δεν κανει η juwel (αλλα βαλε μια φωτο μηπως ειναι καμια αλλη και την μπερδευεις). Να μην εχει μεγαλο μανομετρικο (δεν το χρειαζεσαι αφου ειναι εσωτερικο το φιλτρο και δεν θα σηκωνει πολυ ψηλα το νερο) γιατι θα καιει πολυ ρευμα. Να εχει ομως 1000 λιτρα/ωρα ροη
Τα υλικα που εχεις χρησιμα ειναι.
Αν θελεις κι αλλο καλης ποιοτητας βιολογικο υλικο, παρε απο το πρακτικερ ελαφροπετρα* 6-12mm διαμετρου, με 2 ευρω τα 12 λιτρα.


* Tην αφηνουμε 24 ώρες να μουλιάσει καλά.
Μετά πολύ καλό και επισταμένο πλύσιμο (με τρίψιμο των κόκκων) πολλές φορές. Αφαίρουμε όσους περισσότερους κόκκους μπορουμε, που περιέχουν μαύρους υελώδεις κρυστάλλους. Οτιδήποτε είναι λευκό το χρησιμοποιούμε, αφαιρούμε μόνο τις μαύρες και τις γκρίζες. (πιανουν τσαμπα χωρο στο φιλτρο)

Η φιλοσοφια του φιλτραρισματος ειναι απλη.
Εισοδος νερου >>> μηχανικα υλικα >>> βιολογικα υλικα >>>> ξανα μηχανικα υλικα (προαιρετικα) > εξοδος νερου.
Παρε ιδεες :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60643
https://www.youtube.com/watch?v=VF5GCbR0Tpo
https://www.youtube.com/results?sear....2.3huaKE3k1Fo
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-13, 00:13
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2559
κατι σε τετοιο προτεινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-13, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teenager22 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2559
κατι σε τετοιο προτεινεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-13, 18:32
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ευχαριστω...!!!!
-------------------------
πηρα στον αμαζονιο και μου ειπαν οτι το hydro pico 1200 εξαντληθηκε και μου προτεινε ενα astro 1000 χωρις να το χει ομως φωτο στην σελιδα.ειναι αξιοπιστο;κανει για τη δουλεια που το θελω;καπου στα 35 με μεταφορικα θα στοιχησει.υπαρχει κατι φθηνοτερο για την περιπτωση μου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teenager22 : 14-02-13 στις 18:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-13, 18:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Είσαι στην Αθήνα και πήρες τον Αμαζόνιο?
Δες εδώ μαγαζιά που ίσως είναι και δίπλα σου και θα βρεις ότι θέλεις
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=14
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-13, 18:52
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

χαχαχα...το συγκεκριμενο το βρηκα εκει...ασε στην αθηνα μου ειπαν κατι 40αρια και 50αρια για αντιστοιχες αντλιες..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-13, 18:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...un-s-1500.html
αυτή σου κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-13, 19:14
teenager22 Ο χρήστης teenager22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

μια χαρα φαινεται..κι αυτο ομως κατα σαλονικα μερια βρισκεται..θα παρω τηλεφωνο στα μαγαζια του gab στην αθηνα μηπως και εχουν αντιστοιχες αντλιες.ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-13, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εμενα δεν μου φαινεται μια χαρα.
25W
Κι αυτο γιατι εχει 1.6m μανομετρικο.
Δεν χρειαζεται τοσο μανομετρικο για εσωτερικο sump φιλτρο.
Θελεις λιγο παραπανω απο το υψος του ενυδρειου.
Η αλλη ηταν 7W (0.7m μανομετρικο)
Σε ενα χρονο η 25αρα θα εχει καψει 15-20 ευρω ρευμα παραπανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταχειρισμενο Φιλτρο Σε Νεο Ενυδρειο georot1981 Αρχάριοι γλυκού νερού 38 16-03-12 19:57
Στησιμο εισοδου εξοδου φιλτρου μεσα στο ενυδρειο Konstantin79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 13-09-11 16:45
μεταχειρισμενο ενυδρειο! βοήθεια με φιλτρο και ψαρια παρακαλω.. stred Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-01-10 22:27
καινουριο στησιμο μετα απο καιρο naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-05-07 23:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06837 seconds with 15 queries