Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-12, 01:32
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Kribensis, black mollys ή edlers?

Καλησπερα σας, να ξεκινησω με ενα ευχαριστω σε οσους φιλους του forum με βοηθουν αυτους τους πρωτους 2 μηνες με τις συμβουλες τους και ειδικοτερα τους sefis και vandar που με τα φυτα, τα αξεσουαρ κ τις συμβουλες τους προβλεπω αυριο να φτιαχνω μια μικρη ζουγκλα στο 80lt ενυδρειο μου! Χρησιμοποιω νερο βρυσης Αθηνων (ph, σκληροτητα) χωρις αλλα προσθετα, πλην αντιχλωριου.
Το συγκεκριμενο ενυδρειο τρεχει λιγες μερες (το φιλτρο το πηρα απο το προηγουμενο ενυδρειο μου κ τρεχει 2 μηνες). Αυτη τη στιγμη εχω μεσα 3 ξιφοφορους (που δε θελω να αποχωριστω καθοτι ηταν η αφορμη για την ενασχοληση με το χομπυ), 1 κορυ μικρουλι, 1 ανσιστρους, 1 σαλιγκαρι και απο αυριο πολλα φυτα με CO2. Εχω δυνατο φιλτρο εσωτερικο στο φουλ με μεγαλη αναταραξη, αλλα οχι αεραντλια.

Σκεφτομαι σε 2 εβδομαδες να προσθεσω καποιους συγκατοικους ακομα κ να "κλεισω". Εδω χρειαζομαι τη συμβουλη σας. Σας γραφω τη δικη μου σειρα προτιμησης κ τις οποιες αμφιβολιες μου. Περιμενω τη δικη σας γνωμη.
α) κριμπενσις (ζευγαρι): ξερω πως το νερο μου δεν ειναι το καταλληλοτερο αλλα διαβασα πως μπορουν να προσαρμοστουν, δε ξερω αν θα αναπαραχθουν ομως. Τα λιτρα μου ξερω ειναι οριακα, αλλα οχι απαγορευτικα. Καποιοι φιλοι εδω, τα εχουν μαζι με πλατυ χωρις προβλημα. Θα ειναι επιθετικα με τους συγκατοικους την περιοδο αναπαραγωγης? (διαβασα πως οχι σε βαθμο τραυματισμου, μονο εκφοβισμου). Κι αν δεν ταιριαξει το ζευγαρι τι κανω? Ζωοτοκα με ωοτοκα ειναι απαγορευτικο?
β) black mollys (2 ή 3): ταιριαζουν απο οτι διαβασα με τα υπολοιπα ψαρακια, μου αρεσουν, αλλα φοβαμαι πως ειναι φιλασθενα κ αυτη ειναι η βασικη μου ανησυχια. Επισης, τα black ειναι "ψιλο-εργαστηριακα" ψαρια κ εμαθα εδω πως αυτο πρεπει να αποδοκιμαζεται.
γ) endlers (3 ή 5) : ξερω πως αυτα ειναι τα πιο ταιριαστα με τους υπολοιπους συγκατικους κ ανθεκτικα ψαρακια, αλλα απ οτι καταλαβα ειναι δυσκολο να βρω γνησια (που αποκλειστικα θελω εγω) κ οχι υβριδια guppy-edler. Θελω να δω γεννες ok, αλλα με τα edler θα ερχομαι καθε τοσο στη δυσκολη θεση του αποχωρισμου μιας κ γεννανε πανευκολα.

Απ οτι καταλαβατε, ξερω μεν, πως ολοι θα μου υποδειξετε ως ιδανικη σειρα την ακριβως αντιστροφη απο τη δικη μου προτιμηση, αλλα ζηταω ουσιαστικα να με στηριξετε στην επιλογη των kribensis (μιας κ εχουν κ την πιο ενδιαφερουσα συμπεριφορα πιστευω) αν φυσικα πιστευετε πως το εγχειρημα θα πετυχει! Συνυπολογειστε πως ιδανικα, θα ηθελα να βαλω 2-3 γαριδες κ ισως 1 κορυ ακομα, αλλιως θα φυγει το δικο μου μιας κ δε θελω να το εχω μοναχο του)
Και αλλες ιδεες εννοειται πως ειναι ευπροσδεκτες, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-12, 10:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα kribs ειναι οντως πολυ ενδιαφεροντα....αλλα το ενυδρειο ειναι οριακο για ενας ζευγος και μερικα dither fishes. ψαρακια δηλαδη που θα κανουν τα κριμπ να νιωθουν ασφαλεια αλλα θα ειναι και γρηγοροι κολυμβτητες για να αποφευγουν τις επιθεσεις τους.
εφοσον εχεις κορυ και θελεις να παρεις κι αλλο (κοπαδι ειναι σωστο να εχεις) να ξερεις οτι θα φανε αγριο ξυλο απο τα κριμπς οταν αυτα γεννησουν. το ιδιο και ο ανκιστρους.
αν θελεις τοσο τα κριμπς λοιπον δωσε τα ψαρια που εχεις κι επελεξε ενα γρηγορο μικρο κοπαδακι να βαλεις μεσα.
διαφορετικα θα ελεγα να δωσεις τα κορυ-ανκιστρους (ποια ειδη ειναι? μηπως θελουν μαλακο νερο?) και να κρατησεις μολυ (τα sailfin αφου θελεις γνησια μορφη) και εντλερς. πλεον καθαρα εντλερς εχουν πολλοι χομπιστες...και ειναι ευκολο να βρεις...κι εγω εχω καποια τελευταια που προοριζοταν για αλλο (λουσακι για σενα χτυπα η καμπανα ) αλλα μου εμειναν....ειμαστε ομως μακρυα. σιγουρα θα βρεις αθηνα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-01-12 στις 19:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-12, 12:35
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την προθυμια, το ηξερα πως εχεις endler αλλα και πως ειμαστε μακρια, απο κοινο μας φιλο ... Θα βαλω μια αγγελια να ζητησω αν καταληξω εκει.
Οι xipho helleri δε θεωρουνται dither fishes για τα kribensis? Αν δηλαδη αφαιρεσω εστω το cory κ βαλω τα kribs (και 2-3 γαριδες ισως) θα ειμαι οκ, εστω και οριακα?
Το κορυ ειναι απ αυτα που μενουν μικρα σε μεγεθος (το ιδιο και το ανσιστρους), ειναι για σκληροτητα 5-16 απο οτι εχω διαβασει για τα κορυ, θεωρω πως το νερο βρυσης της Αθηνας εχει 15-20 (ειναι αραγε αυτο σωστο αν ξερει καποιος φιλος να μας πει...). Σιγουρα ομως δε λες πως ταιριαζουν ..
Τα saiflin μολλυ δε με ενθουσιαζουν, οποτε θα αποφασισω αναμεσα σε black και endler, εφοσον εγκαταλειψω την ιδεα των kribs.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-12, 12:49
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι απο μένα αν θελήσεις και καταλήξεις στα πανέμορφα endlers μπορώ ευχαρίστως να σου δώσω μερικά
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-12, 17:41
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ...και δυο φωτος

Σε ευχαριστω φιλε μου, το σκεφτομαι σοβαρα μιας και ειναι ανθεκτικο το endler και θα δικαιολογησει την απειρια μου. Προτιμω να εμπιστευτω ενα φιλο, απ το να αγορασω απο pet shop και να μου δωσουν υβριδια..θα σου στειλω pm..
Και δυο φωτο απ το ενυδρειο υστερα απο την πρωινη "δεντροφυτευση", λετε να υπαρχει χωρος για 2 ριζες ακομα?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  80lt.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  73,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  80λτ.jpg
Εμφανίσεις:  510
Μέγεθος:  67,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 19:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σχεδον ολα τα ειρηνικα ψαρακια που μπορουν να αποφυγουν τις επιθεσεις των κριμπς κατα την αναπαραγωγη μπορουν να εχουν τον ρολο των dither.
τις γαριδες ΑΝ πας σε κριμπς τις ξεχνας γιατι θα ειναι μπουκιτσες για τις κιχλιδουλες.
φυσικα μπορεις να βαλεις κι αλλα φυτα αν θες μεγαλυτερη ποικιλια η αν δε μπορεις να περιμενεις να φουντωσουν και να κλαδεψεις τα δικα σου. εχει χωρο ακομη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 03:47
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Μηπως Gouaramis?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σχεδον ολα τα ειρηνικα ψαρακια που μπορουν να αποφυγουν τις επιθεσεις των κριμπς κατα την αναπαραγωγη μπορουν να εχουν τον ρολο των dither.
τις γαριδες ΑΝ πας σε κριμπς τις ξεχνας γιατι θα ειναι μπουκιτσες για τις κιχλιδουλες.
φυσικα μπορεις να βαλεις κι αλλα φυτα αν θες μεγαλυτερη ποικιλια η αν δε μπορεις να περιμενεις να φουντωσουν και να κλαδεψεις τα δικα σου. εχει χωρο ακομη.
Επειδη, αποφασισα να μην κανω βιαστικες κινησεις, διαβασα λιγο βιβλιογραφια και χαρακτηριστικα ψαριων. Οντως τα kribs εμπεριεχουν ρισκο, θα το σκεφτω αρκετα... (εγκατελειψα την ιδεα για mollys & endlers). Αποφασισα λοιπον ειτε να μεινω ως εχω με προσθηκη κι αλλων corys και γαριδων ή να προσθεσω ενα ζευγαρι gouaramis. Εχεις να προτεινεις καποια ειδη που να ταιριαζουν? Απ οτι διαβασα, τα pearl ειναι τα καταλληλοτερα βασει συνθηκων νερου (το μεγεθος ειναι ενα θεμα) και τα dwarf & honey που απο μεγεθος ειναι οκ, αλλα απο συνθηκες οριακα.. Τα gouaramis ειναι τα μονα που μου αρεσουν κιολας, αφου παιρνουμε παντα σα δεδομενο πως οι ξιφοφοροι δε θελω να φυγουν απ την εξισωση!
Τι γνωμη εχεις για τα gouaramis? Σε ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λυπαμαι που ζητας τη γνωμη καποιου "της παλια σχολης".
δε ξερω ποσο ακριβως σκληρο και τι πεχα εχει το νερο της αθηνας...αλλα διαβαζοντας εδω μεσα πως ειναι σκληρο και αλκαλικο....λαμβανοντας το ως δεδομενο..δε θα σκεφτομουν καν ψαρια οπως κορυ, ανκιστρους, γκουραμι...αν τα ηθελα θα "πειραζα" το νερο και θα το εκανα ειτε μαλακο ειτε ελαφρως σκληρο αναλογα τα ειδη (δεν καταγονται ολα απο πολυ μαλακά νερα).
εφοσον με γοητευαν οι ξιφοφοροι θα το αφηνα σκληρο...μη σου πω οτι μπορει να εριχνα και σοδα για να ανεβασω κι αλλο την kH. με αυτο το σκεπτικο λοιπον θα εβαζα μονο ξιφο και καποιο αλλο ειδος σκληρου νερου και θα εμενα εκει. το ενυδρειο δεν ειναι πολυυυ μεγαλο αλλωστε. οι ξιφο γινονται αρκετα μεγαλοι...θα εχεις και γεννες...και με ενα αλλο κοπαδι ψαριων θα εισαι πληρης.
ισως σε απογοητευω επειδη θα ηθελες φανταζομαι μεγαλυτερη ποικιλια...αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-12, 12:34
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λυπαμαι που ζητας τη γνωμη καποιου "της παλια σχολης".
δε ξερω ποσο ακριβως σκληρο και τι πεχα εχει το νερο της αθηνας...αλλα διαβαζοντας εδω μεσα πως ειναι σκληρο και αλκαλικο....λαμβανοντας το ως δεδομενο..δε θα σκεφτομουν καν ψαρια οπως κορυ, ανκιστρους, γκουραμι...αν τα ηθελα θα "πειραζα" το νερο και θα το εκανα ειτε μαλακο ειτε ελαφρως σκληρο αναλογα τα ειδη (δεν καταγονται ολα απο πολυ μαλακά νερα).
εφοσον με γοητευαν οι ξιφοφοροι θα το αφηνα σκληρο...μη σου πω οτι μπορει να εριχνα και σοδα για να ανεβασω κι αλλο την kH. με αυτο το σκεπτικο λοιπον θα εβαζα μονο ξιφο και καποιο αλλο ειδος σκληρου νερου και θα εμενα εκει. το ενυδρειο δεν ειναι πολυυυ μεγαλο αλλωστε. οι ξιφο γινονται αρκετα μεγαλοι...θα εχεις και γεννες...και με ενα αλλο κοπαδι ψαριων θα εισαι πληρης.
ισως σε απογοητευω επειδη θα ηθελες φανταζομαι μεγαλυτερη ποικιλια...αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εχω μπερδευτει λιγο.. Κι εγω διαβαζοντας για "σκληρο νερο" υπεθετα 15-20 GH, αλλα η ΕΥΔΑΠ αναφερει στο επισημο site μ.ο. τιμων δικτυου 8,4 και μεγιστο 14.. Μετρησεις που εχω δει εδω αναφερουν πχ 11 βαθμους σκληροτητα. Στη βιβλιογραφια βλεπω πως υπαρχουν ειδη κορυς που αντεχουν ως 15 βαθμους (aeneus ως 20GH το δικο μου ειναι το julii-trilineatus 2-15GH) και το ανσιστρους μου ως 15. Τα γκουαραμις που σου ανεφερα γραφει πως ζουν σε 5-20 (honey) και 2-30 (pearl) βαθμους σκληροτητας.. Εχω παραγγειλει καποια τεστ Ph και θα ψαξω λιγο ακομα τα περι σκληροτητας. Αυτο περι "παλιας σχολης" γιατι το ανεφερες αληθεια?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-12, 12:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο περι "παλιας σχολης" γιατι το ανεφερες αληθεια?
γιατι η προσεγγιση μου θεωρειται απο πολλους συντηρητικη....δεν ειναι θεμα ομως για να αναλυθει εδω...

η βιβλιογραφια εχει κανει πολυ κακο σε καποιες περιπτωσεις...η επιβιωση και η ευζωια ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα. ενα νερο με κεχα 2 ειναι πολυ μαλακο και το πεχα του θα ειναι αρκετα οξινο σε ενα ωριμο ενυδρειο....ενα νερο με κεχα 25 πολυ σκληρο και το πεχα του ιδιαιτερα αλκαλικο. προφανως ανω του 8.... πως λοιπον βιβλιογραφικα ενα ψαρι ζει εξισου καλα (ΟΧΙ επιβιωνει) σε νερα απο 2 εως 30???

καλυτερα να ψαξεις βαθυτερα απο που καταγονται καποια ψαρια και τι νερα υπαρχουν στους βιοτοπους τους...παρα τα πολυ γενικα ευρη τιμων επιβιωσης. το γραφω κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 στην τελευταια παραγραφο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-12, 02:14
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σε ζαλισα, εχεις δικιο ομως.. Συμπεραινω λοιπον και θετω, ενα τελευταιο ερωτημα.
Επειδη υποψιαζομαι απο posts αλλων "Αθηναιων" πως το νερο εχει pH 7.5 και σκληροτητα 8-12GH παρηγειλα αναλογα τεστ για να μετρησω.. Λογικα δε θα ειμαι παραπανω συνυπολογιζοντας την οποια μειωση επιφερουν 2-3 ριζες που εχω μεσα και η παροχη CO2.

Βασει αυτων θα αποφασισω αν θα βαλω τα kribs κι αν θα μεινουν τελικα οι ξιφο.. Αν χρειαστει ισως αλλαξω το φιλτρο σε εξωτερικο ακομα μεγαλυτερο κ καλυτερο. Κρινω πως απο κιχλιδα δεν υπαρχει κατι πιο ειρηνικο κ "ευκολο" (σιγουρα ειναι προτιμοτερα απο cockatoo και ramirezi απο θεμα επιθετικοτητας και παραμετρων νερου αντιστοιχα τι λες?)..
Αν τελος φυγουν οι ξιφο και βαλω 2 kribs και 2 gouaramis (dwarf ή pearl), που διαβασα εδω http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Pelvicachromis&species=pulcher&i d=589 πως μπορουν να συνδιαστουν, ποια πιστευεις πως ειναι η σκληροτητα και το pH που καλυπτει και τα δυο ιδανικα? Συγγνωμη αν σε κουρασα, αλλα ξερεις πως ειμαστε ολοι στην αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-12, 12:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Κρινω πως απο κιχλιδα δεν υπαρχει κατι πιο ειρηνικο κ "ευκολο" (σιγουρα ειναι προτιμοτερα απο cockatoo και ramirezi απο θεμα επιθετικοτητας και παραμετρων νερου αντιστοιχα τι λες?)..
στην περιπτωση που το νερο ειναι σκληρο...υπαρχουν αρκετες κιχλιδες κεντρικης αμερικης ..και μπορεις να ψαξεις για ειδη οχι πολυ επιθετικα. το ενυδρειο σου ομως δεν ειναι μεγαλο οποτε με ενα π.χ. ζευγαρι convict cichlid δε θα εβαζα gourami ως dithers αλλα μικροτερα και πιο γρηγορα ψαρακια. το ιδιο θα εκανα και με τα κριμπς. περισσοτερα, μικροτερα και πιο γρηγορα ψαρακια ειναι πιο δυσκολος στοχος της επιθετικοτητας των αναπαραγομενων κιχλιδων παρα τα μεγαλυτερα, πιο ντροπαλα και 2 μονο gourami.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-12, 00:31
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σωστα τα λες.. Παρηγγειλα υγρα τεστ για ολα (ph, gh, kh κλπ) θα αφησω να περασει ο μηνας και θα αποφασισω για προσθηκες κι αν θα μεινουν οι ξιφοφοροι. Tα kribensis τα ξεχωρισα σαν τα πλεον ειρηνικα κ συμβατα. Εκτος απο τα cockatoo και τα ramirezi (που απερριψα για λογους που σου ανεφερα) δεν εχω υποψη μου κατι αλλο απο Ν. Αμερικη, τωρα θα ψαξω. Αν σκεφτεις καποια κιχλιδα Ν. Αμερικης που νομιζεις πως ταιριαζει κ μπορω να βρω στο εμποριο να μου την πεις. Θα επανελθω με νεο post μολις θα εχω τις μετρησεις μου. Με βοηθησες αρκετα, ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-12, 00:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προσοχη! μη ψαχνεις λαθος. οχι Ν.Αμερικης (απιστο, ραμ κ.α.)...αν διαβασεις καλα λεω κεντρικης αμερικης.
οι νοτιες συνηθους θελουν μαλακά νερα. οι κεντρικης αμ. συνηθως ειναι για σκληρο νερο και τα πανε μια χαρα σε δικτυου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
black water Tetra Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-08-09 14:34
The Black Malawi GeFior Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 45 10-07-07 21:19
Nεογεννητα mollys ob-la-di Ζωοτόκα 8 06-05-07 23:52
Αλάτι για νεογένητα mollys KOKORAS Ζωοτόκα 3 06-04-06 10:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06796 seconds with 16 queries