Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-11, 01:16
Alexandros1992 Ο χρήστης Alexandros1992 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Πέτρες από ποτάμι με άλγη...ΚΑΝΕΙ???

Παιδιά καλησπέρα, είναι το πρώτο μου πόστ αλλά σας παρακολουθώ αρκετούς μήνες και μου έχετε ήδη λύσει πολλές απορίες!!!

λοιπόν...έχω ενα ενυδρείο καμιά 80αρια λίτρα το κόβω να είναι...μου το χάρισε μια γειτόνισσα οταν είδε οτι πάλευα με ενα ταπεινο 25αρι...το στρώνω για κανα μήνα σύνολο κ εδω κ 2 βδομάδες έχω και έναν γλύφτη μεσα και είναι όλα καλά αν εξεραισουμε το καφε νερο λογο του ξυλου που εχω βαλει
έχω μέσα και 2 φυτα που πήρα απο το πετ σιτι...όμως θέλω να βαλω μεσα και καμια 10αρια πέτρες, όμως δεν δίνω 2 και 3 ευρω για την καθε πετρα είναι αστείο...η φυση μπορεί να μας τα παρέχει όλα

διαβαζοντας και μαθαίνοντας από ό,τι έχω καταλάβει δεν πρεπει να ρισκαρώ με πετρες απο θάλασσα κ ας είναι σε αυθονία...για αυτο λοιπον γυριζοντας απο το αγαπημενο μου χωριό προς (βαρδουσια όρη μερια) σταματήσα στο πεντακαθαρο ποταμι να μαζεψω πετρες...παρατηρησα ομως οτι όλεσ ειχαν πανω αλγη σε μεγαλη ποσότητα...κοινως 'πράσινη γλίτσα' κ τις εχω βαλει σε εναν κουβα νερο τωρα απλα γιατι φοβαμαι να τις βαλω στο ενυδρειο με αυτην την γλίτσα...δεν ξερω ποιες θα είναι οι επιπτώσεις...παιδια τα ΦΩΤΑ σας ειναι πολυ ομορφες οι πετρεσ αυτεσ...πειτε μου τι να τις κανω?????

Αναμένω διαφωτιστικές απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-11, 01:23
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν ειναι κακο να βαζεις πετρες απο θαλασσα απλα υπαρχει αρκετα μεγάλη πιθανότητα να είναι ασβεστολιθικές, που δεν κανουν για ορισμένα ενυδρεία στα οποια θελουμε χαμηλες σκληροτητες γιατι τις αυξανουν. Αντιθετα σε ενα αφρικανικο π.χ. ενυδρείο, θελουμε τετοιες πετρες ωστε να ανεβαζουν τις σκληρότητες.

Τις ιδιες πιθανότητες εχουν και οι ποταμισιες να είναι ασβετολιθικές. Οπότε, ελεγχεις με ακουαφορτε (αν αφρισει ειναι ασβεστολιθική, αν οχι δεν είναι) τις πετρες που έχεις, και αναλογως τις πετας ή τις κρατας.

Για την αλγη, αυτη φευγει πολυ ευκολα με καποιο παλιο σφουγγαρι ή οδοντοβουρτσα. Μετα μπορεις να τις βαλεις σε νερό με χλωρινη για να φυγουν και τα τελευται απομειναρια της αλγης. Μετα θελει πολυ πολυ καλο πλυσιμο να μην μυρίζει χλωρινη και μετα τις βαζεις και με αντιχλωριο 3πλη-5πλη δοση.

Δεν χρειαζεται να πληρωνεις τοσο ακριβα τις πετρες. Μπορεις να πας σε μια μαντρα υλικων και να ζητησεις μη ασβεστολιθικες (βασαλτικες, χαλαζιακες, λαβας και αλλες) με λιγοτερο απο μισο ¤ το κιλο. Εδω στην Θεσσαλονικη εχουν και τα Leroy Merlin.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-11, 01:39
Alexandros1992 Ο χρήστης Alexandros1992 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου...ήσουν πολύ κατατοπιστικός...θα λάβω υπ'οψιν τις συμβουλές σου...αν είχες και κάποιο tip για το καφέ νερό λόγο του ξύλου θα με βοηθούσες ακόμα περισσότερο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-11, 01:41
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτο δυσκολα θα φυγει. Με τις αλλαγες αραιωνει, και νομίζω πως βοηθαει και ο ενεργος ανθρακας. Ξερεις τι είδος είναι το ξύλο που πήρες; Εμενα προσωπικα μου αρεσει η καφετιλα σε ορισμενα ενυδρεία. Το κανει πιο βιοτοπικο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-11, 01:45
Alexandros1992 Ο χρήστης Alexandros1992 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Όχι δυτύχως δεν γνωρίζω...λογικά θα είναι από τα πιο ευρεως διαδεδομέν καθώς το πηρα απο αλθσια πετ σιτι κ ήταν το μοναδικο είδος που είχε...με την πρωτη ευκαιρια ή θα παω απο κει να παρω καποια πραγματα κ να ρωτησω τον πωλητη ή θα ανεβασω φωτογραφίες...

όταν λες ενεργος ανθρακας?? σε μπουκαλακι ειναι? η αυτον π εχει το φιλτρο??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-11, 03:03
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτον που εχει το φιλτρο. Αλλα δεν είμαι σιγουρος για αυτο, μην παρεις τζαμπα, περιμενε επιβεβαιωση.

Βαλε μια φωτο για το ξυλο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μήπως να φύγω απο το ποτάμι και να βουτήξω στην λίμνη mikrosaquaristas Tanganyika 9 10-05-11 01:46
Αμμοληψία Από Ποτάμι... Jeepas Αρχάριοι γλυκού νερού 11 31-08-08 19:11
Πέτρες. chriskousis Γλυκό νερό - Γενικά 24 19-11-07 14:10
Μετάφραση από Πολωνικό άρθρο "Πιράνχα ελεύθερα σε ποτάμι" Makis M ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 4 24-08-06 23:49
Κλαδιά δέντρων από ποτάμι; kassianhv Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-10-03 11:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03677 seconds with 15 queries