Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 08:51
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Νέο μέλος - 70λιτρο ενυδρείο




Καλημέρα σας!!!


Νέο μέλος στην παρέας σας!! Συγχαρητήρια για το forum καθώς επίσης και για το πλούσιο θεματικό πλαίσιο που το απαρτίζει. Αγόρασα πρόσφατα ένα ενυδρείο 70 lt και με όρεξη και υπομονή αρχίζω δειλά-δειλά!!
έχω καταλήξει πως οδεύω στη δημιουργία κοινόβιου ενυδρείου!
έχω καταλήξει στα παρακάτω ψάρια:
Paracheirodon innesi (Neon)
Brachydanio rerio
Gymnocorymbus ternetzi
Leporinus fasciatus
Trigonostigma heteromorpha (Rasbora)
Tanichthys albonubes (While cloud minnow)
Hemigrammus erythrozonus (Glowlight tetra)
Hasemania nana (Silver-Tipped Tetra)
Crossocheilus siamensis
Corydoras aeneus ή Corydoras panda
και τα γνωστά Plattys και Guppys.
Από ότι βλέπετε προσανατολίζομαι σε σμηνόψαρα (2-3 κοπάδια από τα παραπάνω), 2-3 corydoras και ίσως καμιά γαριδούλα.
Από τα παραπάνω πρέπει να επιλέξω κάποιο συνδιασμό. Όλα τα διέκρινα λόγω της ειρηνικής τους συμβίωσης μεταξύ τους και φυσικά λόγω εμφάνισης!!! Θερμοκρασίες, σκληρότητες και Ph περίπου κυμαίνονται σε ίδια επίπεδα. Σοφές (όπως πάντα) προτάσεις??
Τέλος μεγάλο ερωτηματικό αποτελούν τα φυτά! Επιθυμώ την τοποθέτηση υποστρώματος και μετά την τοποθέτηση φυσικών φυτών (μεγάλα πλατύφυλλα πίσω, και κοντά μπροστά). Ποια ταιριάζουν με τα ψαράκια μου? Έχω χαθεί στην επιλογή φυτών.
Ο ιδιοκτήτης του petshop επιμένει να μην βάλω υπόστρωμα και να τοποθετήσω γλαστράκια μέσα στο χαλίκι! Ισχυρίζεται ότι με το λίπασμα θα αυξηθεί το CO2, με αποτέλεσμα να μην έχω εύρυθμη λειτουργία στο ενυδρείο μου. Τι λέτε?

Συγγνώμη για το μήκος του μηνύματος, αλλά κατανοείται από αρχάριους......

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 08:57
Το avatar του χρήστη paliosdimitris
paliosdimitris Ο χρήστης paliosdimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2010
Περιοχή: πτολεμαιδα
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο μαγευτικό χώρο του ενυδρείου
Διάβασε τις απαιτήσεις απο κάθε ψαράκι που αναφέρεις και μετά αποφασίζεις τι θα βάλεις
Στα 70 λίτρα έγω προτείνω 1 κοπάδι απο 12-15 άτομα και μπολικα φύτα εύκολα στην συντήριση.
Καλό
__________________
MALAWI FOR EVER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 09:00
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλή αρχή...
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 09:10
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Συμφωνώ.
Καλό θα ήταν να αρχίσεις με γκάπυ.
Πιστεύω τα γκάπυ είναι ότι πρέπει για αρχάριους,διότι είναι και φθηνά ψάρια,που μπορείς να ξεκινίσεις φθηνά χωρίς να ανεβάζεις τον προϋπολογισμό στα ύψη αλλά και σε (χτύπα ξύλο) απώλειες μην ξοδέψεις πολλά λεφτά για να πάρεις άλλα.
Αυτά για αρχή διότι αν πιάσουν οι γέννες όχι θα αγοράζεις...θα πουλάς και θα χαρίζεις!!! Είναι πολύ όμορφα ψαράκια και μαθαίνεις πολλά από αυτά.
Και εγώ έτσι άρχισα και έμαθα πάραπολλα!
Βάλε καμια ανουμπία που είναι εύκολο αλλά και εσθητικά ωραίο φυτό.
Τώρα για γαρίδα ότι θέλεις και σου αρέσει!
Εγώ θα πρότεινα amano,red cherry που είναι φθηνές και μπορεί να σου δώσει και κανένας από το φόρουμ
Καλή αρχή σου εύχομαι και επλίζω να μην σε κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 09:33
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Καλος ηρθες Γιαννη...
Και καλη συνεχεια!!!
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-11, 10:29
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλώς όρισμα!!
Γνωρίζω ότι τα πρώτα ψάρια για αρχάριους σαν κι εμένα είναι τα χρυσόψαρα, bettas, platies, gubbies, αλλά έχω αρκετή υπομονή για να μην ρίξω τα ψάρια γρήγορα στην αρένα. Η λίστα που σας προανέφερα είναι ψάρια που μου αρέσουν......
Είναι πολύ υψηλό το ρίσκο να δοκιμάσω?
Για φυτά τι προτείνετε? Πρέπει να ταιριάζουν με τα ψαράκια μου έτσι δεν είναι?
Αρκετά από τα ψαράκια που σας έχω αναφέρει θέλουν χαμηλό φως, για αυτό σκέφτομαι φυτά επιφανείας για σκιερές "οάσεις".
Κάθε συμβουλή σας και πρόταση σοφή και δεκτή.....

Θα ήθελα 2 είδη σμηνόψαρα, 1 ζευγάρι ψαράκια που να μην δημιουργόύν στρες στα σμηνόψαρα, 3-4 corydoras (panda) για το βυθό και γαριδούλες....

Είναι πολλά για τα λίτρα μου?????

Ευχαριστώ πολύ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε!εγω θα σου προτεινα να βαλεις 1 ειδος σμηνοψαρου σε ενα καλο αριθμο για να χαρεις και το κοπαδιασμα τους,επεισης μπορεις να βαλεις και μερικα βυθοψαρα οπως corys απλα να παρεις και ψιλοκοκο χαλικακι για να μην εχουν προβλημα με τα μουστακια τους.υποστρομα δεν ειναι αναγκη να βαλεις,ειναι αναλογα με τα φυτα που θα βαλεις μεσα.τα φυτα δεν τα βαζουμε με τα γλαστρακια τους!απλα να ξερεις οτι σε καποια ψαρια που ανεφερες αρεσει νερο με χαμηλο ph και πρεπει να σκεφτεις αν θες να μπεις στη διαδηκασια να χαμηλωνεις το ph του νερου σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-11, 12:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Ιωαννη καλως ηρθες!!! χρονια πολλα για τη γιορτη σου.
ας ξεκινησουμε απορριπτοντας ψαρια απο τα παραπανω που ανεφερες....
το Leporinus fasciatus λοιπον (περαν του μαλακου νερου που επιθυμει)...μεγαλωνει πολυ. οποτε για τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικο.
απαγορευτικο δε θα ελεγα αλλα στριμωγμενο θα χαρακτηριζα και το Crossocheilus siamensis και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θα προτιμουσε να ειναι σε κοπαδακι....το αφηνουμε και αυτο παραπερα..
ετσι η λιστα διαμορφωνεται οπως παρακατω οπου θασου επισημανω και σε γενικες γραμμες το νερο που θελουν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Paracheirodon innesi (Neon)μαλακο και οξινο νερο.
Brachydanio rerio προτιμα μαλακο εως μετρια σκληρο...αλλα και σε σκληρο δε θα εχεις κανενα θεμα.
Gymnocorymbus ternetzi μαλακο και οξινο νερο.
Trigonostigma heteromorpha (Rasbora)μαλακο και οξινο νερο.
Tanichthys albonubes (While cloud minnow) ψαρια που προτιμουν πιο δροσερο νερο. θα συνυπαρξουν με τα αλλα σε υψηλοτερες θερμοκρασιες (ανω των 22) αλλα θα ηταν καλυτερα μονα τους με πιο δροσερο νερο.
Hemigrammus erythrozonus (Glowlight tetra)μαλακο και οξινο νερο.
Hasemania nana (Silver-Tipped Tetra)μαλακο και οξινο νερο.
Corydoras aeneus ή Corydoras pandaμαλακο και οξινο νερο.
και τα γνωστά Plattys και Guppys.σκληρο και αλκαλικο νερο.
εκτος απο τα ζωοτοκα λοιπον ολα τα υπολοιπα που επελεξες επιθυμουν να μαλακωσεις το σκληρο νερο της χωρας μας (στα περισσοτερα σημεια της). στα λιτρα σου σιγουρα δε συμφερει το απιονισμενο...οποτε θα πρεπει να παιξεις με τυρφη ή ακομη καλυτερα με συσκευη ΑΟ. μια φθηνη θα κανει μια χαρα τη δουλεια της.
αν δε θελεις αυτες τις διαδικασιες τοτε ο συνδυασμος Brachydanio rerio - Tanichthys albonubes ειναι πολυ καλος χωρις να πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου. θα μπορουσες να βαλεις και ζωοτοκα με αυτα....αλλα θα χανεις το γονο ειδικα απο τα Brachydanio rerio.
αλλος συνδυασμος λοιπον ειναι πλατυ-γκαπυ χωρις να πειραξεις το νερο σου.
αν τωρα πας σε μαλακο-οξινο νερο....θα μπορουσες να βαλεις μια μικρη ομαδα κορυ (με δυσκολια τα προτεινω σε αυτα τα λιτρα) και ενα σμηνος απο καποιο ειδος.στα λιτρα σου οι ροδοστομοι θα ηταν το τελευταιο που θα διαλεγα.

για φυτα ,,,αυτο το διαβασες?? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-11, 12:55
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Πάνο,

σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη ανάλυσή σου, καθώς επίσης και το χρόνο που διέθεσες......
Επίσης και για τις ευχές σου....
Πραγματικά με βοηθάς να ξεκαθαρίσω το τοπίο....
Με τα παραπάνω ψαράκια που μου προτείνεις υπάρχει περιορισμός στα φυτά?
π.χ. ορισμένα ψαράκια προτιμούν το χαμηλό φωτισμό, για αυτό το λόγο σκεφτόμουν να βάλω φυτά επιφανείας για περιορισμό του φωτός....
Πάντως από τα ψάρια που επέλεξα όντως θέλουν μαλακό και όξινο νερό, οπότε σύμφωνα με τη συμβουλή σου, κατευθύνομαι σε μηχανισμό ΑΟ, που δεν ξέρω καν που θα βρω και πως θα το δουλέψω....
Μάλλον ίσως για αρχάριος θα προσφύγω στο συνδυασμό Brachydanio και Tanichthys....
Για καμιά γαριδούλα??????

Ευχαριστώ όλους σας εκ βάθους καρδίας και αναμένω με προσμονή προτάσεις-συμβουλές.....

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-11, 13:51
θανος30 Ο χρήστης θανος30 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2010
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

καλως ορισες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-11, 14:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως από τα ψάρια που επέλεξα όντως θέλουν μαλακό και όξινο νερό, οπότε σύμφωνα με τη συμβουλή σου, κατευθύνομαι σε μηχανισμό ΑΟ, που δεν ξέρω καν που θα βρω και πως θα το δουλέψω....
Μάλλον ίσως για αρχάριος θα προσφύγω στο συνδυασμό Brachydanio και Tanichthys....
Για καμιά γαριδούλα??????
δεν ειναι κατι ιδιαιτερο η ΑΟ...αλλα αν θελεις γενικοτερα ενα λιγο πιο "ευκολο" ενυδρειο ο συνδυασμος που λες ειναι πολυ καλος!!! οχι πολυ ανεβασμενες θερμοκρασιες....και θα εχεις και χρωμα και κινηση στο ενυδρειο σου.
απο φυτα δεν υπαρχει περιορισμος για τα ειδη αυτα...και καλιστα μπορεις να βαλεις γαριδες "ευκολες" οπως αμανο και ρεντ τσερυ. ο γονος των τσερυ θα τρωγεται σε μεγαλο βαθμο...αλλα με πολλα φυτα και κρυψωνες ολο και θα επιβιωνουν γαριδουλες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-11, 10:47
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
καλημέρα σας!!!
Επανέρχομαι μετά από καιρό και μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα πως θα διαμορφώσω το νέο μου ενυδρείο....
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά...

1. Το ενυδρείο βρίσκεται στη 12η ημέρα στρωσίματος και εδώ και 6 ημέρες έχει μπει ένα χρυσόψαρο για το στρώσιμο του ενυδρείου, το οποίο χαίρεται τα μάλλα... Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα το νερό του ενυδρείου είναι ελαφρώς σκουρόχρωμο. Έχω βάλει ξύλα (2 κομμάτια) αλλά τα είχα αφήσει στο νερό 4 ώρες με συχνές αλλαγές νερού για να ξεβάψουν.... Τι γίνεται δεν ξέρω
Έχω αλλάξει και υαλοβάμβακα 2 φορές, με συχνότητα αλλαγής κάθε 4 ημέρες.
Καμιά συμβουλή?


2. Παρόλα αυτά δεν πτοούμαι και συνεχίζω να σχεδιάζω το νέο μου ενυδρείο. Για φυτά σκέφτομαι να βάλω:

Ceratophyllum demersum
Echinodorus blecheri ή azelot
Hemianthus Micranthemoides
Hygrophilla corymbosa "Siamensis"
Anubias barteri var nana
Vallisneria spiralisvar. spiralis
Elodea (Egeria) densa
Vesicularia dubyana (java moss)
Microsorum pteropus "windelov"

Θα βάλω μερικά από τα πάνω, όχι όλα

Στα ψάρια είμαι πιο κατασταλαγμένος:

1 σμήνος Paracheirodon innesi (Neon Tetra)
1 σμήνος Corydoras Panda
1 ζευγάρι Mikrogeophagus ramizeri ή Apistogramma cacatuoides
3-4 γαριδούλες red cherry ή caridina japonica
και το σκέφτομαι για 1 σαλιγκάρι


Κάθε συμβουλή πολύτιμη και να ξέρετε τις λαμβάνω πάντα υπ' όψιν μου......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-11, 13:22
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι,
καλημέρα σας!!!
Επανέρχομαι μετά από καιρό και μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα πως θα διαμορφώσω το νέο μου ενυδρείο....
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά...

1. Το ενυδρείο βρίσκεται στη 12η ημέρα στρωσίματος και εδώ και 6 ημέρες έχει μπει ένα χρυσόψαρο για το στρώσιμο του ενυδρείου, το οποίο χαίρεται τα μάλλα... Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα το νερό του ενυδρείου είναι ελαφρώς σκουρόχρωμο. Έχω βάλει ξύλα (2 κομμάτια) αλλά τα είχα αφήσει στο νερό 4 ώρες με συχνές αλλαγές νερού για να ξεβάψουν.... Τι γίνεται δεν ξέρω
Έχω αλλάξει και υαλοβάμβακα 2 φορές, με συχνότητα αλλαγής κάθε 4 ημέρες.
Καμιά συμβουλή?
Φίλε Ιωάννη,
καλώς ήρθες και από εμένα.
Γνώμη μου, είναι να δώσεις σε κάποιον κοντά σου ή στο πετσοπ το χρυσόψαρο, να βάλεις άμεσα αγγελία για μπόλι και μετά να βάλεις το χρυσόψαρο ή οποιοδήποτε άλλο ψάρι θελήσεις.
Είναι αμαρτία να ταλαιπωρείς το ψαράκι για να στρώσεις το ενυδρείο σου.
Και ξεκίνα από τα υπομνήματ για αρχάριους, και ειδικότερα αυτά για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου... http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-11, 13:34
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ρε φιλε φτου φτου να μην σε ματιασω αλλα μου φαινεται οτι θα γινει κουκλακι !!!

Προτασεις :

1. Τι υποστρωμα εχεις βαλει; Νομιζω οτι τα panda θελουν αμμο !
2. Οι ρεντ τσερυ θελουν στρωμενο βυθο ή τζαπονικα οχι , η μεν πολλαπλασιαζονται ή δε οχι ! Αν καθυστερισεις την εισαγωγη τους βαλε ρεντ τσερυ !
3. Απο τα σμηνη που λες βαλε τον ελαχιστο αριθμο 70 λτ ειναι λιγος χωρος , κανε εξυπνο στησιμο για τα ραμιρεζι σε περιοδο ζευγαρωματος ,τεινουν να γινονται πιο επιθετικα σε ψαρια βυθου ..
4.Το σαλιγκαρι μην το βαλεις , εγω τα εχω και μου ξεπατονουν τα φυτα !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-11, 20:41
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας!!!

Σε ευχαριστώ Roussaks για τα καλά σου λόγια. Έχω χρησιμοποιήσει υπόστρωμα το FloraPol. Έχω ένα δίλλημα για το ποια φυτά να βάλω από την παραπάνω λίστα!!
Οκ σαλιγκάρι δεν θα βάλω το ξανασκέφτηκα, ενώ από γαριδούλα μάλλον τις red cherry....
Θα αργήσω να βάλω ψάρια, αφού θα περιμένω να "φτιάξω' το νερό στις κατάλληλες προδιαγραφές για τα ψαράκια που θα βάλω...
Για τα corydoras έχω βάλει ψιλό χαλίκι, ενώ στις περιοχές που θα βάλω φυτά έχω βάλει άμμο....

Για το νερό? Πιστεύω να βελτιωθεί μετά από τις επόμενες αλλαγές νερού που θα κάνω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
70λιτρο ραφαηλ10 Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 15-07-10 17:41
Νέο ενυδρείο - Νέο μέλος aggelospgr2010 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 13-01-10 08:31
Νέο 70λιτρο DIMITRIS72 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 17-02-09 09:14
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
Νέο μέλος cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-01-06 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06406 seconds with 15 queries