Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-18, 17:21
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Φακοί επαφής

Καλησπέρα σε όλους/όλες,

Πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι φακών επαφής αλλά -σαν πρώτη φορά που τους χρησιμοποιώ- δεν μπορώ να τους φορέσω, λένε κάθε αρχή και δύσκολη αλλά τόσο

Εάν κάποιος κάνει χρήση φακών επαφής ας με βοηθήσει και αν θυμάται να μου πει πως ήταν η πρώτη φορά που τους χρησιμοποίησε.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-18, 18:33
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Φακοι

3 tips


1. Τοποθετησε τους στο μικρο δαχτυλο ( πιο αδυναμο και με καλυτερη γωνια) με τη σωστη πλευρά πανω. Αυτη που μοιαζει με ξεκαθαρο U και οχι με V οταν κοιτας απο το πλαι
2. Βαλε.απο μια σταγόνα υγρο φακων στον καθενα πριν τους τοποθετησεις στην κοιλοτητα τους
3. Αν βαζεις τον δεξι κοιτα αριστερα πανω και αντιστοιχα για το αριστερο δεξια και παω και ακουμπα αφοβα με το μικρο δαχτυλο τον φακο στον βολβο ( το λευκο) λιγο πιο διπλα απο τον κερατοειδη ( δηλαδη λιγο πιο διπλα απο την ιριδα - το χρωματιστο μερος) ενω με το αλλο χερι κρατας το ανω βλεφαρο ψηλα. Ασε το βλεμα επιστρεψει κοιτα περιστροφικα και αν χρειαστει πιεσε ελαφρα μετα πανω απο το βλεφαρο.
Καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-18, 18:40
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Και στο να τους βγάλω κάνα tip; Θα προσπαθήσω αύριο πάλι, έκανα μια δοκιμή τώρα, το ακούμπησα στο βολβό αλλά έπεσε -δεν θα τον έβαλα καλά- .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-18, 20:02
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Φίλε βασικό είναι να έχεις πάντα καθαρά δάχτυλα επειδή θα έρχονται.σε επαφή με την κόρη του ματιού. Το άλλο βασικό είναι να επιλέξεις φακούς ημερησιους, είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά είναι οι καλύτεροι, για μένα να πάρεις άσχετα με το τι σου έδωσε ο οφθαλμίατρος της Johnson accuve true eye. Δεν πρέπει να κάνω διαφήμιση αλλά στους προτείνω εκ πείρας και θα με θυμηθείς, οι ημερησιοι έχουν το καλό ότι τους ακουμπάς μια φορά να τους βάλεις, στο βγάλσιμο δεν σε ενδιαφέρει γιατί τους πετάς, Αυτό συνεπάγεται ότι δεν μεταφέρονται μικρόβια ώστε να ερεθίζουν τα μάτια.στον δείκτη του χεριού τον φακό με την καμπύλη προς το μέρος σου, με το άλλο χέρι ανοίγεις λίγο το μάτι και ταυτόχρονα τοποθετείται ο φακός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-18, 20:17
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Οκ, τώρα πήρα μηνιαίους γιατί μου τους έκανε δώρο ο οπτικός μου -είπε επίσης να τους κρατήσω 3 μήνες αλλά εγώ 1 θα τους κρατήσω εφόσον έτσι λένε οι οδηγίες των φακών. Όταν τελείωσουν αυτοί που έχω τώρα θα δοκιμάσω αυτούς που λες.

Ο οπτικός μου, μου έδωσε τους Ezsoft2.

Ίσως μου φαίνεται δύσκολο στο να τους βάλω επειδή είναι η πρώτη φορά που φοράω φακούς επαφής, το κολλάει είναι να πάρω μου φαίνεται και το μάτι δεν θα κλείνει όπως κλείνει τώρα...ελπίζω αύριο να καταφέρω να τους βάλω...

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-18, 21:32
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλό είναι να τους βάλεις κ να τους βγάλεις σε ένα κατάστημα οπτικών. Εγώ είχα ξόδεψε κάνα 30λεπτο, μου κανε πρόβες ο καταστηματάρχης, τους έβαλα κ τους εβγαλα 3 φορες...καλη επιτυχία όπως κ να χει. Προσωπικά με βολεύει-εμαθα να περνάω το φακο στο ματι με τον δείκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-18, 21:36
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!

Και εγώ με τον δείκτη θα το κάνω, πιο εύκολο μου φαίνεται. Μέχρι να τους συνηθίσει και το μάτι θα είναι δύσκολο να τους βάζω/βγάζω. Ελπίζω αύριο να τα καταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-18, 11:13
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλό μήνα!! Τους έβαλα και τους έβγαλα επίσης (είχα βάλει ανάποδα τον 1). Θα τους βγάλω στις 4 τώρα και αύριο πάλι. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ να τους συνηθίσει το μάτι!!

EDIT: Στο αριστερό μάτι με ψιλοπόναγε και τους έβγαλα και μετά με έκοβαν και τα δύο μάτια, είναι φυσιολογικό αυτό; Σκόνη δεν νομίζω να είχε πέσει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Olympus Ε-400 και μακρο φακοί... QS-Plan Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 17 26-02-11 19:55
Φακοί για Olympus E400 QS-Plan Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 10 23-01-11 11:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04022 seconds with 15 queries