Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-12, 18:40
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Από τα Τροπικά στα πιο δροσερά -Ryukin

Καλησπέρα σε όλους ,μετά από αρκετό καιρό παραμονής μου με το μεγάλο μου ενυδρείο ( RIO 400 ) στην Αφρική αποφάσισα να μετακομίσω και για αρκετό διάστημα θέλω να ελπίζω εδώ στις πιο δροσερές θερμοκρασίες.Το σύστημα φιλοξενεί 7 Ryukin και υποστήριζεται μηχανικά- βιολογικά από ενα 2028 eheim και φωτίζεται από δύο λάμπες Τ8 ,daylight - seraplant.
Η θερμοκρασία που μπήκαν χθες τα ψάρια ήταν στους 23 βαθμούς περίπου ,το aquascaping δεν έχει ολοκηρωθεί ακόμα και φαντάζομαι οτι σε ενα μήνα περίπου θα έχει ολοκληρωθεί , τα φυτά ακόμα βρίσκονται στα γλαστράκια τους και θα τακτοποιηθούν όταν ολοκληρωθεί το στήσιμο και θα μπούν μάλλον ακόμα λίγα.
Προς το παρόν κράτησα την άμμο αφου καθαρίστηκε όσον ήταν δυνατό.
Τροφές άρχισα με μια HIKARI pellets και σύντομα θα έχω και sticks για χρυσόψαρα της TROPICAL ,επίσης θα παραγγείλω κάποιες συγκεκριμένες τροφές HIKARI που θέλω.

Στη διατροφή θα μπεί και σπιρουλίνα 1 ίσως 2 φορές την εβδομάδα και προχωρώντας θα δούμε τι άλλο θα προσφέρω για φαγητό ,μην ξεχνάμε είμαι και αρχάριος στο νέο θεματικό και διαβάζω.

Με την κρίση λοιπόν σκέφτηκα τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να διατηρήσω το μεγάλο μου ενυδρείο αλλά με λιγότερη ενέργεια και βέβαια να φιλοξενήσω ψάρια τα οποία και αυτά να νιοώθουν άνετα και έτσι κατέληξα στα χρυσόψαρα που ομολογώ οτι για τις λίγες αυτές ώρες που τα φιλοξενώ είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος ,οπότε σκεφτομαι και λέω πότε μην λες ποτέ .

Δείτε ενα πρώτο βίντεο 2 ώρες μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο

http://www.youtube.com/watch?v=Jq5D4qrRIR0

Ευπρόσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις

Σωκράτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Να που η κρίση αφήνει και περιθώρια για κάτι όμορφο!
Καλή συνέχεια Σωκράτη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-12, 18:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλή νέα αρχή! ¶τιμο πράγμα η κρίση, αλλά τα χρυσόψαρα είναι αξιολάτρευτα!

Σιγά σιγά θα μπουν όλα στο πρόγραμμα, και τα ζαρζαβατικά στην τροφή τους και όλα!

Τι φυτά πρόκειται να μπουν;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-12, 19:16
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κι εγω αυτο ηθελα να ρωτησω στελιο τι φυτα θα βαλει
τις πετρουλες εχεις σκεφτει να τις βαλεις καπως διαφορετικα???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-12, 20:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στα ΄γραψα και στο aquazone, ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!!!
Αυτα ειναι ενυδρεια για χρυσοψαρα, επιτελους.
Δεν αργω κι εγω.
Εχω διπλα διπλα το ριο400 με τα περουβιανα, και το lido120 με τα χρυσοψαρα, και το ματι μου ειναι συνεχεια στα χρυσοψαρα.
Τα βλεπω να μετακομιζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-12, 23:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αντε να γινομαστε "πολλες"
Η καλυτερη επιλογη πιστεψε με.Για τις πετρες "ψαξτο λιγο παραπανω".Καλη τροφη και καθαρο νερο αν τους δινεις θα σε ανταμειψουν σιγουρα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-12, 23:28
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε να γινομαστε "πολλες"
Η καλυτερη επιλογη πιστεψε με.Για τις πετρες "ψαξτο λιγο παραπανω".Καλη τροφη και καθαρο νερο αν τους δινεις θα σε ανταμειψουν σιγουρα
Πράγματι καλή τροφή και καθαρό νερό είναι το κλειδί στη συντήρηση αυτών των οργανισμών που ώρα με την ώρα με " προκαλούν '' θετικά

Οσον αφορά τις πέτρες εγινε μελέτη βλέποντας από τους ξένους χομπίστες και οχι μόνο ,βέβαια το aquascaping δεν έχει τελειώσει ακόμα και θα ζητούσα λιγη υπομονή , το ίδιο αφορά και τα φυτά ,μόνο λίγη υπομονή γιατί και εγώ είμαι στο διάβασμα.

Ευχαριστώ γαι τις παρατηρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-12, 00:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γεια σου Σωκρατες...

Υπεροχα τα ψαροπουλα σου!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-12, 17:55
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή νέα αρχή! ¶τιμο πράγμα η κρίση, αλλά τα χρυσόψαρα είναι αξιολάτρευτα!

Σιγά σιγά θα μπουν όλα στο πρόγραμμα, και τα ζαρζαβατικά στην τροφή τους και όλα!

Τι φυτά πρόκειται να μπουν;

Εκτός από Anubias αναφέρονται και Εχινόδοροι και άλλα βέβαια όπως για παράδειγμα κρυπτοκορίνες .Θα βάλω ακόμα λίγο με στόχο να μην καταλήξω σε φυτεμένο με χρυσόψαρα απλά να υπάρχει ενας αριθμός που να εξυπηρετεί τα ψάρια αλλά οχι υπερβολές.Οι αμερικάνοι βλέπω πολλοί βάζουν πλαστικά φυτά προσωπικά δεν μου αρέσει ή άλλοι δεν βάζουν και καθόλου οπότε θα λειτουργήσω κάπου στο μέτρο.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-12, 19:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τι θα μασουλήσουν, ειδικά τώρα τελευταία με την κρίση τρώνε και τις ανούμπιες! Πάντως εγώ έχω πάντα στην καρδιά μου το παλιό του Μιχάλη! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29382
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-12, 00:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Υπαρχει και η "αναβαθμισμενη εκδοση" Στελιο....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62962
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-12, 00:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ξέρω ρε Μιχάλη, απλά το παλιό με έχει σημαδέψει!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-12, 09:40
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Τα μωρά μου http://www.youtube.com/watch?v=n7wwzMyG1EE&feature=plcp
πιστεύω οτι σύντομα θα ολοκληρώσω και το aquascape.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-12, 09:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο και το ενυδρειο και τα ψαρια και σε σουπερ κατασταση.
Να τα χαιρεσαι.

Τι σου λειπει, σαν χομπιστας, απο τις τροφεους και τι σου δινει περισσοτερα απο αυτες, ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα;
Κανε ενα μεχρι τωρα απολογισμο/συγκριση, τα συν και τα πλην σ΄αυτα τα δυο τοσο διαφορετικα ειδη ενυδρειων,
Μπορει ενα τετοιο ενυδρειο, να γεμισει καπως, το "κενο" που σου αφησαν οι τροφεους;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-12, 10:09
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο και το ενυδρειο και τα ψαρια και σε σουπερ κατασταση.
Να τα χαιρεσαι.

Τι σου λειπει, σαν χομπιστας, απο τις τροφεους και τι σου δινει περισσοτερα απο αυτες, ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα;
Κανε ενα μεχρι τωρα απολογισμο/συγκριση, τα συν και τα πλην σ΄αυτα τα δυο τοσο διαφορετικα ειδη ενυδρειων,
Μπορει ενα τετοιο ενυδρειο, να γεμισει καπως, το "κενο" που σου αφησαν οι τροφεους;
Πολύ δυνατό ενυδρείο τα tropheus με άλλες συμπεριφορές και άλλες συνήθειες και άλλο αυτό μετα χρυσόψαρα δεν ξέρω αν είναι σωστό να συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα,το καθένα έχει την δική του ομορφιά.Απλά τα χρυσόψαρα μου δίνουν την εντύπωση οτι ειναι πιο pet από τις tropheus.Να σου δώσω ενα παράδειγμα ,καθάριζα με ενα πανί το μπροστινό τζάμι αντί να πάνε να κρυφτούν έβλεπες 7 τύπους στη σειρά μπροστά στο τζάμι σαν να έλεγαν τι προσπαθεί να κάνει ο ανόητος ;
Πολύ πλάκα.Θα δούμε πως θα εξελιχθεί στο μέλλον.
Πιστεύω οτι σιγά-σιγά το κενό αναπληρώνεται Σπύρο ,πράγματι αξίζει τον κόπο και εξάλλου όλα τα πράγμτα κάνουν και τον κύκλο τους , σχεδόν 4 χρόνια φιλοξενούσα τις tropheus και σε συνδυασμό με την κριση πάρθηκε η απόφαση.
Πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-11-12, 11:13
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Φοβερά ψάρια τα Ryukin!!!

Τα έχω και εγώ σε μικρότερο βέβαια ενυδρείο και είμαι τρελαμένος με αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-11-12, 21:46
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το Aquascape στη σχεδόν τελική φάση διαμόρφωσης του http://www.youtube.com/watch?v=mYcyEVBCg90&feature=plcp , να ευχαριστήσω τον φίλο Γεώργιο( ξέρει αυτός ) για το όλο σχέδιο του aquascaping που προέκυψε μετά από μελέτη ,πραγματι η όλη παρέμβαση του ήταν καθοριστική.Υπάρχουν ακόμα ζητήματα και λεπτομέρειες που με υπομονή θα πάρουν την τελική μορφή τους .


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-12, 23:10
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

πααααρα πολυ ομορφο και το ενυδρειο και τα συγκεκριμενα ψαρακια,η μουσικη δε,τους παει γαντι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-12, 23:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μου αρεσει προσωπικα το στησιμο των ξυλων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-12, 23:37
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

εμενα μου αρεσει,ταιριαζει με τον σωματοτυπο των ψαριων,το βρισκω πως να το πω,παιχνιδιαρικο,σαν σαμουραι,κατι τετοιο,οκ,καταλαβες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-12, 23:40
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου αρεσει προσωπικα το στησιμο των ξυλων.
Σέβομαι τη γνώμη σου ,τι προτείνεις ; Πως θα το έφτιαχνες ;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-12, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σέβομαι τη γνώμη σου ,τι προτείνεις ; Πως θα το έφτιαχνες ;
Θα τα εριχνα "ανεμελα" μεσα σαν να τα εφερε η ροη, και ετσι ωστε να κανουν κοντες "γεφυρες" για να περνανε τα ψαρια απο κατω κλπ
Και τις πετρες καπως ετσι θα τις εκανα.
Θα εκανα μικρες στιβες, σε random θεση και στησιμο καθε στιβα.
Τα χοντρα ξυλα, καταλαβαινω, ειναι για να κρυβουν τους σωληνες. Εκει θα βοηθουσα με πετρες, στη βαση τους, να μη φαινονται "στημενα", αλλα σαν να "σκαλωσαν" στις πετρες, κι εμειναν εκει αναγκαστικα.

Το βασικο παντως που δεν μου αρεσει ειναι τα δυο λεπτα ξυλα.
Φαινονται πολυ "στημενα" και σαν να ξιφομαχουν δυο τυποι (τα χοντρα ξυλα), με τα πουλια τους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-12, 23:57
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα εριχνα "ανεμελα" μεσα σαν να τα εφερε η ροη, και ετσι ωστε να κανουν κοντες "γεφυρες" για να περνανε τα ψαρια απο κατω κλπ
Και τις πετρες καπως ετσι θα τις εκανα.
Θα εκανα μικρες στιβες, σε random θεση και στησιμο καθε στιβα.
Τα χοντρα ξυλα, καταλαβαινω, ειναι για να κρυβουν τους σωληνες. Εκει θα βοηθουσα με πετρες, στη βαση τους, να μη φαινονται "στημενα", αλλα σαν να "σκαλωσαν" στις πετρες, κι εμειναν εκει αναγκαστικα.

Το βασικο παντως που δεν μου αρεσει ειναι τα δυο λεπτα ξυλα. Φαινονται πολυ "στημενα". Σαν να παλευουν δυο τυποι (τα χοντρα ξυλα) με τα πουλια τους
Η ανάλυση που κάνεις τόσο για τα χοντρά δηλαδή να μην φαίνονται
" στημένα' θα το λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν παρότι έγινε προσπάθεια να φαίνονται όσον είναι δυνατόν οτι "αναδύονται" μέσα από το βυθό θα το ξαναδούμε.
Τα λεπτά ξύλα Σπύρο έχουν το πρόβλημα τους με την Ανωση ακόμα ,θέλω να ελπίζω οτι και αυτά θα πάρουν μια πιο " φυσιολογική " θέση όταν πια βυθιστούν και δεν έχουν την ανάγκη να " πιέζονται " προς το παρόν από κάποιες πέτρες που πιθανόν να φαίνονται και λίγο έκτος " σκηνικού ''


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-12-12, 10:08
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Πάντως θέλει προσοχή με τη διακόσμηση ώστε να μην δημιουργηθούν σημεία όπου δεν θα έχουν πρόσβαση τα ψάρια. Σε τέτοια σημεία θα πάει τροφή, θα μείνει αφάγωτη, θα σαπίσει και αν μετακινηθεί με οποιοδήποτε τρόπο σε προσβάσιμο σημείο τα χρυσόψαρα θα την φάνε οπωσδήποτε (γιατί τρώνε τα πάντα) με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει.
Επίσης πρέπει να μπορούν να "καθαρίζουν" το βυθό τρώγοντας μέχρι τον πάτο του ενυδρείου. Μεγάλο πάχος βυθού θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον. Γίνονται πολύ ευαίσθητα αν χαλάσει η ποιότητα του νερού και δεν πολυανέχονται νιτρικά πάνω από 20mg/lt.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-12-12, 10:34
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θέλει προσοχή με τη διακόσμηση ώστε να μην δημιουργηθούν σημεία όπου δεν θα έχουν πρόσβαση τα ψάρια. Σε τέτοια σημεία θα πάει τροφή, θα μείνει αφάγωτη, θα σαπίσει και αν μετακινηθεί με οποιοδήποτε τρόπο σε προσβάσιμο σημείο τα χρυσόψαρα θα την φάνε οπωσδήποτε (γιατί τρώνε τα πάντα) με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει.
Επίσης πρέπει να μπορούν να "καθαρίζουν" το βυθό τρώγοντας μέχρι τον πάτο του ενυδρείου. Μεγάλο πάχος βυθού θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον. Γίνονται πολύ ευαίσθητα αν χαλάσει η ποιότητα του νερού και δεν πολυανέχονται νιτρικά πάνω από 20mg/lt.

Εχεις δίκιο και γιαυτό το λόγο όπως είναι στημένο το ενυδρείο ,μπορεί να μην φαίνεται καλά στο βίντεο, υπάρχει παντού πρόσβαση για τα ψάρια.Ο βυθός δεν έχει ιδιαίτερο πάχος και βέβαιια το καθαρό νερό είναι ενα απο τα κλειδιά της καλής υγείας των χρυσόψαρων.Σε λίγο καιρό εφόσον
βυθιστούν και τα ξύλα θα υπάρξει ολοκληρωμένη πια εικόνα.

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-08-18, 07:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα και συγχαρητήρια για ττο υπέροχο ενυδρείο σου και τα 7 τυχερα Ryunkin σου :P . Συμφωνώ με τον Σπύρο εν μέρει για τα δύο λεπτά ξύλα red moor δεν μου αρέσουν ουτε εμένα εγώ θα τα έβγαζα τελίως και θα το άφηνα το υπόλοιπο όπως είναι . Εκτός από το οτι αισθητικά δεν μου ταιριάζουν , οι αιχμηρές άκρες τους είναι πολύ επικύνδινες για τα χρυσόψαρα κατα τιν περίοδο του ζευγαρώματος γιατί μπορεί να τραυματιστούν θανάσιμα ή να χάσουν κάποιο μάτι ή να πληγωθούν . Πρόσεξε το αυτό κατα τα άλλα η λοιπή διακόσμηση με τις πέτρες και τα drift woods στις άκρες μου αρέσει πολύ οπως και τα υπέροχα χρώματα των ψαριών που έχεις επιλέξει . Πολλά μπράβο για το μέγεθος και τη φροντίδα του σπιτικού που προσφέρεις σε αυτά τα αδικημένα ψαράκια που λιγοι αντιλαμβάνονται τη μαγική ομορφία που κρύβουν μέσα τους και έξω τους :P


Χαχαχα 6 years later .... Τώρα είδα ότι ειναι 6 χρόνια πριν :P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PANDA RYUKIN CHRISTOS13 Χρυσόψαρα 7 17-10-11 08:34
ryukin sakura-chan Χρυσόψαρα 31 05-12-10 22:21
Χρυσόψαρα σε τροπικό? Filippos Χρυσόψαρα 7 07-06-04 13:14
Νέο τροπικό ενυδρείο Vlachos Stamatis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 10-03-04 09:03
Χρυσόψαρα με τροπικά; giannis1976 Χρυσόψαρα 1 24-01-04 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08084 seconds with 15 queries