Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-04-18, 00:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ο φωτισμός είναι τεράστια συζήτηση... προς το παρόν μείνε σε αυτά που σου λέει ο odin79... και για όποια επιπλέον απορία πάνω σε αυτό... ξανασυζητάμε.-
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-04-18, 19:15
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός σε ένα φυτεμένο χωρίζετε σε 3 κατηγορίες χαμηλός 20% των λιρών σε βατ μέτριος 50% και υψηλός 80% και πανω όποτε σε ένα ενυδρείο 150 λίτρων ένας φωτισμός 40_50 βατ είναι χαμηλός φωτισμός Όμως κάνει για ένα low teck φυτεμένο που θες εσυ με εύκολα φυτα
Δεν τερματίζει ποτε αυτό το χόμπυ μου φαίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-04-18, 23:51
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν χρειαζετε να μπερδευεσαι και να διαβαζεις τα παντα πολλοι απο εμας ασχολουμαστε με ενυδρεια 20 χρονια και παλι στις υπογραφες μας εδω οταν μας ζητανε να πουμε ποση εμπειρια εχουμε λεμε αρχαριοι.σου ειπα και πιο πανω επελεξε τι θες να κανεις. ποσα λιτρα θα ειναι και τι θα φιλοξενησεις ολα τα αλλα θα τα βρουμε πολυ ευκολα.και εσυ θα ξεκινησεις ενα χομπυ πολυ ομορφο.οι 2 λαπμες που αναφερεις πιο πανω λογικα θα φτανουν για ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα,δεν χρειαζετε αγχος απλα να ξεκαθαρισεις τι θα κανεις γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν το εχεις κανει ακομα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-04-18, 17:48
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζετε να μπερδευεσαι και να διαβαζεις τα παντα πολλοι απο εμας ασχολουμαστε με ενυδρεια 20 χρονια και παλι στις υπογραφες μας εδω οταν μας ζητανε να πουμε ποση εμπειρια εχουμε λεμε αρχαριοι.σου ειπα και πιο πανω επελεξε τι θες να κανεις. ποσα λιτρα θα ειναι και τι θα φιλοξενησεις ολα τα αλλα θα τα βρουμε πολυ ευκολα.και εσυ θα ξεκινησεις ενα χομπυ πολυ ομορφο.οι 2 λαπμες που αναφερεις πιο πανω λογικα θα φτανουν για ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα,δεν χρειαζετε αγχος απλα να ξεκαθαρισεις τι θα κανεις γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν το εχεις κανει ακομα
καλησπέρα. ισχύει οτι δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. αν με ρωτάς τι μου αρέσει αισθητικά, είχα δει ένα ενυδρείο σε μία ταινία, με άσπρη άμμο και μόνο ένα κεντρικό ξυλο σαν διακόσμηση και ψάρια τελείως απλό και λιτό δηλαδή και μου άρεσε πάρα πολύ. όταν ξεκίνησα το χόμπυ δεν είχα σκοπό για φυτά κλπ και το άρχισα για να έχω ψαράκια. κυρίως μέσω παρότρυνσης από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα (καλή ώρα), άρχισα να σκανδαλίζομαι και προς τα φυτά, έστω χαμηλών απαιτήσεων για αρχή. ακόμα δεν είμαι σίγουρος για τα φυτά αλλά λέω να το δοκιμάσω πριν ενδεχομένως το απορρίψω. είμαι της άποψης πως τα πάντα είναι δυναμικά και θέμα εξέλιξης, δλδ πριν μάθεις να τρέχεις πρέπει να μάθεις να στέκεσαι. οπότε για την ώρα έχω πεισμώσει με το 27λίτρο ενυδρείο που έχω και θέλω να το στήσω με κάποια φυτάκια και με κανάν μονομάχο (να πάρω και δύο μονομαχίνες να του κρατάνε παρέα γιατί είναι κρίμα να είναι μόνος??) και στην συνέχεια οραματίζομαι μεγαλύτερο και μεγαλύτερο ενυδρείο και ευελπιστώ να μην είμαι από αυτούς που τα παρατήσαν λόγω απαιτήσεων του ενυδρείου, που είναι αρκετοί από ότι έχω καταλάβει. οπότε μάλλον αν προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση σου, ο σκοπός μου είναι να έχω αρκετά ψαράκια.
Υ.Γ επίσης θεωρώ πως θα με βοηθούσε αρκετά αν υπήρχε εδώ στην περιοχή των Ιωαννίνων κάποιος συνχομπίτης ώστε να δω κάποια πράγματα απευθείας και να υπάρχει και η αντάλλαγη απόψεων. ξέρετε κανέναν? λέτε να βάλω αγγελία εδώ μεσα "συνχομπίτης μόνος ψάχνει??" :P:P
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-04-18, 21:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα. ισχύει οτι δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. αν με ρωτάς τι μου αρέσει αισθητικά, είχα δει ένα ενυδρείο σε μία ταινία, με άσπρη άμμο και μόνο ένα κεντρικό ξυλο σαν διακόσμηση και ψάρια τελείως απλό και λιτό δηλαδή και μου άρεσε πάρα πολύ. όταν ξεκίνησα το χόμπυ δεν είχα σκοπό για φυτά κλπ και το άρχισα για να έχω ψαράκια. κυρίως μέσω παρότρυνσης από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα (καλή ώρα), άρχισα να σκανδαλίζομαι και προς τα φυτά, έστω χαμηλών απαιτήσεων για αρχή. ακόμα δεν είμαι σίγουρος για τα φυτά αλλά λέω να το δοκιμάσω πριν ενδεχομένως το απορρίψω. είμαι της άποψης πως τα πάντα είναι δυναμικά και θέμα εξέλιξης, δλδ πριν μάθεις να τρέχεις πρέπει να μάθεις να στέκεσαι. οπότε για την ώρα έχω πεισμώσει με το 27λίτρο ενυδρείο που έχω και θέλω να το στήσω με κάποια φυτάκια και με κανάν μονομάχο (να πάρω και δύο μονομαχίνες να του κρατάνε παρέα γιατί είναι κρίμα να είναι μόνος??) και στην συνέχεια οραματίζομαι μεγαλύτερο και μεγαλύτερο ενυδρείο και ευελπιστώ να μην είμαι από αυτούς που τα παρατήσαν λόγω απαιτήσεων του ενυδρείου, που είναι αρκετοί από ότι έχω καταλάβει. οπότε μάλλον αν προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση σου, ο σκοπός μου είναι να έχω αρκετά ψαράκια.
Υ.Γ επίσης θεωρώ πως θα με βοηθούσε αρκετά αν υπήρχε εδώ στην περιοχή των Ιωαννίνων κάποιος συνχομπίτης ώστε να δω κάποια πράγματα απευθείας και να υπάρχει και η αντάλλαγη απόψεων. ξέρετε κανέναν? λέτε να βάλω αγγελία εδώ μεσα "συνχομπίτης μόνος ψάχνει??" :P:P
ΑΝ σου αρέσουν τα νεκρά ψάρια... να βάλεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-04-18, 18:03
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ σου αρέσουν τα νεκρά ψάρια... να βάλεις.-
Το εννοείς από την πλευρά της ιχθυοφορτισης η από την επιθετικότητα του αρσενικού μονομαχου προς άλλα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-04-18, 00:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Διαβάζεις το προφίλ του κάθε ψαριού... πριν το επιλέξεις;
Ο αρσενικός είναι πολύ πιθανό... να τις σκοτώσει.-
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 01-05-18, 15:24
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζεις το προφίλ του κάθε ψαριού... πριν το επιλέξεις;
Ο αρσενικός είναι πολύ πιθανό... να τις σκοτώσει.-
Καλησπέρα. Ναι διάβασα πως είναι επιθετικός γενικά αλλά από εδώ μέσα επίσης διάβασα από άλλους χρήστες πως είναι παρεξηγημένο ψάρι και πως καποιοι το είχανε επιτυχημένα μέσα σε ενυδρειο με άλλα ψάρια, μεγαλύτερο βέβαια ενυδρείο αλλά και με περισσότερα ψάρια, για αυτό μου δημιούργησε αμφιβολίες. Όλοι οι έμπειροι πάντως μου προτείνουν έναν μονομάχο μόνο σε τόσα λίτρα. Επειδή θα ήθελα να έχω παραπάνω από ένα ψάρι και από θεμα παρεας τους, δεν υπάρχει αλλη εναλλακτική εκτός του ενός μονομαχου σε 27 λίτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 01-05-18, 15:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Νόμιζα ότι... γράφω απλά και κατανοητά.
Η απάντηση μου αφορούσε αυτό που έγραψες... περί παρέας (για τα θηλυκά).
Κι εγώ είχα... σε 250 λίτρα (χωρίς προβλήματα).
Η δε προσωπική μου άποψη είναι... πως ΔΕΝ θα έβαζα καν μονομάχο... στα 27 λίτρα.
Εφ' όσον θέλεις να έχεις περισσότερα του ενός ψάρια... ψάξε και συνδύασε μια ψαροσύνθεση (συμβατή) που σου αρέσει... και φτιάξε το κατάλληλο μέγεθος ενυδρείου.-
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 01-05-18, 16:50
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Νόμιζα ότι... γράφω απλά και κατανοητά.
Η απάντηση μου αφορούσε αυτό που έγραψες... περί παρέας (για τα θηλυκά).
Κι εγώ είχα... σε 250 λίτρα (χωρίς προβλήματα).
Η δε προσωπική μου άποψη είναι... πως ΔΕΝ θα έβαζα καν μονομάχο... στα 27 λίτρα.
Εφ' όσον θέλεις να έχεις περισσότερα του ενός ψάρια... ψάξε και συνδύασε μια ψαροσύνθεση (συμβατή) που σου αρέσει... και φτιάξε το κατάλληλο μέγεθος ενυδρείου.-
Οκ κατανοητό. Σε 27αρι για τι ψαροσυνθεση μιλάμε μιας και θα είχα τα ίδια προβλήματα ιχθυοφορτισης. Απλά επειδή κάποιος μου είπε και για 3-4 ίδιου φύλου γκάπυ ότι μπορώ να βάλω οπότε για αυτό ρώτησα αν ενδείκνυται για μονομαχινες επιπλέον του μοναχικου μονομαχου.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-05-18, 18:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ μιλάμε για ψαροσύνθεση στο 27αρι... αυτό έγραψα (ούτε τον μονομάχο... ΔΕΝ θα έβαζα)... βάλε γαρίδες.
ΑΝ το ενυδρείο σου ήταν 40λιτρο... θα σου έλεγα να ψαχτείς για κάποια λίγα είδη killifish... το θέμα είναι που θα τα βρεις εδώ αφού ΔΕΝ τα φέρνουν και έχουν και σχετικά μικρή διάρκεια ζωής.-
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 01-05-18, 23:15
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ μιλάμε για ψαροσύνθεση στο 27αρι... αυτό έγραψα (ούτε τον μονομάχο... ΔΕΝ θα έβαζα)... βάλε γαρίδες.
ΑΝ το ενυδρείο σου ήταν 40λιτρο... θα σου έλεγα να ψαχτείς για κάποια λίγα είδη killifish... το θέμα είναι που θα τα βρεις εδώ αφού ΔΕΝ τα φέρνουν και έχουν και σχετικά μικρή διάρκεια ζωής.-
Α οκ σορυ μάι μπαντ
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-05-18, 08:38
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χρωματισμός που έχουν οι "μαμά" λάμπες... σου είναι αδιάφορος. Η ουσία είναι... στο τι θέλεις να κάνεις.
ΑΝ σου χρειάζεται φωτισμός... έχεις την δυνατότητα αφού ήδη υπάρχει θέση για δεύτερη λάμπα... οπότε ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνεις, κάποια "πατέντα"... δες όμως ΑΝ λειτουργούν η μια ανεξάρτητα από την άλλη.
ΑΝ χρειάζεσαι διαφορετικό φάσμα... αγοράζεις ανάλογες λάμπες... και πάει λέγοντας.
ΌΛΑ αυτά εξαρτώνται... από τις ανάγκες του ενυδρείου σου.-
καλημέρα. για το εν λόγω ενυδρείο μου είπε πως δεν λειτουργεί ανεξάρτητα η μία λάμπα από την άλλη και πως αναπόφεκτα θα δουλεύουν και οι δύο, ακόμα και αν αφαιρέσεις την μία δεν θα δουλεύει η άλλη. ο μόνος τρόπος για να μην έχεις πολύ δυνατό φως μου είπε να βάλεις δύο απαλά χρώματα πχ μπλε/ροζ. η κάθεμια είναι 18watt σύνολο 36. έτσι δεν ανεβαίνει πολύ όμως η κατανάλωση του? εγώ το πήρα απόφαση και τουλάχιστον για αρχή δεν θα βάλω φυτά.

σε ευχαριστώ και συγνώμη αν κουράζω αλλά προσπαθώ πλέον να μην βασίζομαι στον πετσοπά τόσο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-05-18, 23:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να βάλεις και καμιά φωτογραφία... να μας βοηθήσεις;
ΔΕΝ κουράζεις... αλλά διάβαζε κι όλας στο forum... πιστεύω θα βρεις πολλές απαντήσεις, για τα ερωτήματα σου (τα είχαν κι άλλοι, πριν από σένα).-
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-05-18, 21:19
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να βάλεις και καμιά φωτογραφία... να μας βοηθήσεις;
ΔΕΝ κουράζεις... αλλά διάβαζε κι όλας στο forum... πιστεύω θα βρεις πολλές απαντήσεις, για τα ερωτήματα σου (τα είχαν κι άλλοι, πριν από σένα).-
Καλησπέρα συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω αλλά είμαι λίγο στο τρέξιμο αυτές τις ημέρες. Έχω διαβάσει και ψάχνω αλήθεια πέραν των απαντήσεων σας, μην νομίζεις ότι είμαι τεμπέλης.
Φωτογραφία από το υφιστάμενο 27αρι που προσπαθώ να ξανά στήσω είναι αδειοδοτημένο δεν έχει νόημα να βάλω. Από το 150αρι που μου αρέσει και σας ρωτάω γον φωτισμό έχω βάλει λινό στην προηγούμενη σελίδα, αν αναφέρεσαι σε αυτό για φωτογραφία, το λινό είναι το εξής https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-05-18, 00:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Φωτογραφίες από το φωτιστικό... εννοούσα.
Το λινό... σημαίνει link;
Το έχεις αγοράσει το ενυδρείο... ή είσαι στην αναζήτηση (έχω "χαθεί") ;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-05-18, 07:44
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφίες από το φωτιστικό... εννοούσα.
Το λινό... σημαίνει link;
Το έχεις αγοράσει το ενυδρείο... ή είσαι στην αναζήτηση (έχω "χαθεί") ;
Καλημέρα. Σε έκαψα εγω και το auto correct μου. Είδα μετά τα τυπογραφικά λάθη κ δεν έβρισκα πως μπορώ να κάνω εντιτ το σχόλιο. Το λινό είναι λινκ ναι
Αυτό που παρέθεσα και σας ρωτούσα ήταν για ένα επιθυμητό ενυδρείο που θέλω οπότε δυστυχώς δεν έχω καποια φωτό να σου στείλω μιας κ δεν το κατέχω ακομη. Αποφάσισα για να μην περνάει ο καιρός και μενω άπραγος και κρυώνω με το σπορ, αφού έβλεπα πως δεν κατέληγα άμεσα σε μεγαλύτερο ενυδρείο, να ξαναστησω το 27αρι ενυδρείο μου με κάναν μονομάχο και μετά έχει ο Θεός σε δεύτερη φάση για μεγαλύτερο. Οπότε τώρα είμαι στην φάση που στρώνω το φίλτρο του χερατα, μουλιαζοντας τροφή δλδ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60lt Captain. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 05-05-16 07:44
Ενυδρείο 60lt billaras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 99 26-01-15 23:28
60lt ενυδρείο, αλλαγή DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-02-13 13:44
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07154 seconds with 15 queries