Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-18, 10:13
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Κατασκευη Led φωτιστικου για 2 μετρο

Μετα απο αρκετο προβληματισμο για led φωτιστικο αφου οι power compact δεν εχουν ωραιο οπτικο αποτελεσμα, αποφασισα η να παω σε chihiros rgb με commander (300 ευρω+ το συνολο) για προσωμειωση ανατολης δυσης ή να φτιαξω κατι αντιστοιχο για μεγαλη διαφορα κοστους αλλα και αποφυγη τελωνειου. Πιστευω το δευτερο θα βγει αρκετα καλο και θα εχει το καλο οτι μπορω να απλωσω τις ledοταινιες πιο αραια στο ενυδρειο απο τα 10 εκ που ειναι μαζεμενες στην chihiros.

Το σχεδιο ειναι για περιπου 5 ταινιες 7w/m κατα μηκος του ενυδρειου (ισως τις εχω 5-10 εκ πιο κοντες στις ακρες) 60 εκ πανω απο το βυθο. Με ενδιαφερει κυριως ο ωραιος φωτισμος του ενυδρειου με αναδειξη των χρωματισμων των ψαριων αλλα και η αναπτυξη καποιων ευκολων φυτων που θα μπουν.

Στα χρωματα σκεφτομαι 2 ασπρες στις ακρες (διφατσο) πιο μεσα 2 μπλε και μια για αναπτυξη φυτων (κοκκινη - μωβ) στη μεση οπου θα βρισκονται κυριως τα φυτα. Δεν ξερω αν χρειαζεται και καποια κιτρινη για συμπληρωση του χρωματικου φασματος, αυτο θα ηθελα να το μαθω απο καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο.

Οι ταινιες θα μπουν σε προφιλ αλουμινιου και ισως μπει και το προστατευτικο τζαμακι αν χρειαστει λογω υγρασιας. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα παρω αδιαβροχες η οχι.



Τελος θα μπουν πανω σε εναν TC420 για λειτουργεια δυσης-ανατολης κλπ. Ετσι περιπου το εχω στο μυαλο αλλα πριν περασω στην παραγγελια ηθελα να ακουσω γνωμες απο καποιους που το εχουν ηδη επιχειρησει ωστε να ειμαι σιγουρος για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-18, 11:52
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Καλή αρχή, πολύ ενδιαφέρον, θα το παρακολουθώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-18, 11:54
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα σωστά θα βάλεις 5 σειρές από 1.9μέτρα 7w/m, δηλαδή 66.5watt στην μέγιστη ισχύ; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Αν είσαι πάνω 300 λιτρα θα σε περιορίζει αρκετά.
Το λευκό chihiros A-type έχει ταινίες περίπου 24w/m
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-18, 12:11
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Είναι 2μ χ 0,6μ χ 0,6μ. Δεν θα μπουνε δυσκολα φυτα πιστευω οτι θα ειναι ικανοποιητικο το αποτελεσμα και μια οικονομια στο ρευμα σιγουρα ειναι θεμιτη. Το αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι οι ταινιες θα ειναι σε 20-30 εκ απλωμενες αντι μονο για το κεντρο οπως ειναι στις Chihiro οπου θα περιοριζονται αρκετα στη διαχυση.
-------------------------
Ενα καλο δειγματακι με τον συγκεκριμενο controller

https://www.youtube.com/watch?v=xZxyvfhaKM0" width="425" height="344">https://www.youtube.com/watch?v=xZxyvfhaKM0" />BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos : 19-11-18 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-18, 12:20
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις δυνατότερο φως και να το ντιμάρεις λίγο ώστε να έχεις περιθώρια αν χρειαστείς περισσότερο φως. Από οικονομία στο ρεύμα δεν νομίζω να έχεις διαφορά. Αντίστοιχης ισχύς φως με αυτό που σκέφτεσαι είναι το παλιό chihiros a type 80cm, για ενυδρεια 120-200 λιτρα. Το καινούριο είναι ακόμα πιο δυνατό (5 ταινίες αντί για 3). Στα 700 σου λίτρα μου φαίνονται λίγα τα 5-7000lumen.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-18, 14:01
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Κοιτα στην τελικη μπορω να το κανω και με 14.4w/μετρο και το ντιμαρω αν βγει πολυ φωτεινο. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα επρεπε να παιξω με rgb led αντι για τις μπλε ωστε να εχω περισσοτερα χρωματα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-18, 16:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Εχω φτιαξει ενα φωτιστικο εδω και αρκετο καιρο, δεν το εχω παρουσιασει ομως ακομα, μολις βρω το χρονο θα το κανω, θα συνεισφερω στο θεμα εδω οσο μπορω. Σε τι ενυδρειο το θελεις το φωτιστικο? Δυστυχως τα νουμερα που λενε οτι εχουν οι LEDοταινιες μαλλον δεν ισχυουν. Εδω πηρα LEDοταινια με 18w/m και βγαζει στα 12V σχεδον τα διπλα W ανα μετρο απο οτι θα επρεπε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη φωτιστικου τ5 με συστημα ανατολης/δυσης mathiu DIY . Φτιάχτο μόνος σου 39 08-12-17 12:51
Κατασκευη φωτιστικου λεντ 45Χ3 βατ rottbea DIY . Φτιάχτο μόνος σου 58 01-12-17 16:32
Κατασκευη led φωτιστικου clooyn Φωτισμός 50 08-03-13 00:55
κατασκευη φωτιστικου kostas78 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 32 18-12-12 22:05
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04768 seconds with 14 queries