Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-08-09, 09:42   #1
test νερου...ποιο?πως?
 
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2
Member
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος 03-08-09, 09:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

σε θεμα που ανοιξα μου(για ενα μονομαχοενυδρειου πουθα ηθελα να στεισω) μου ειπαν ναπαρω τεστ σε στικακια...
αλλο ατομο μου λεει να παρω υγρα τεστ...

τι ν ακανω τελικα?...το θεμα ειναι πρωτα απ ολα να μην βασανιζω το ψαρακι ετσι ποιο ειναι σωστο?

αν δω οτι δεν μπορω να αγορασω τα ποιο ακριβα τεστ αλλα αυτα ειναι ανεγκεα για την ευημερια του ψαριου προτιμο να μην το στεισω μεχρι να μπορω...
Εμφανίσεις: 9492
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-09, 09:52
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε θεμα που ανοιξα μου(για ενα μονομαχοενυδρειου πουθα ηθελα να στεισω) μου ειπαν ναπαρω τεστ σε στικακια...
αλλο ατομο μου λεει να παρω υγρα τεστ...

τι ν ακανω τελικα?...το θεμα ειναι πρωτα απ ολα να μην βασανιζω το ψαρακι ετσι ποιο ειναι σωστο?

αν δω οτι δεν μπορω να αγορασω τα ποιο ακριβα τεστ αλλα αυτα ειναι ανεγκεα για την ευημερια του ψαριου προτιμο να μην το στεισω μεχρι να μπορω...
όπως θα δεις και σε πολλά άλλα ποστ, τα στικάκια δεν θεωρούνται αξιόπιστα (εγώ τα δοκίμασα, και δεν ξανα-αγόρασα). Τα υγρά τεστ είναι καλύτερα. Θα χρειαστείς σίγουρα τεστ για ΝΗ3, και ΝΟ2 γιατί αυτές οι 2 ενώσεις είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς. Αν θα έχεις και φυτά, μάλλον θέλεις και για ΝΟ3, PO4, και Fe.

Τα στικάκια σου δείχνουν και Ph και σκληρότητες, αλλά αυτά μπορεί και να μη τα χρειάζεσαι. Εγώ π.χ. πήγα ένα δείγμα νερού σε ένα πετ σοπ και μου το τεστάρισαν εκεί, χωρίς να αγοράσω όλο το τεστ. Οι σκληρότητες μπορεί να παίξουν λίγο εποχιακά, αλλά σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων αυτό συνήθως δεν πειράζει. Το ΚΗ θα είναι καλό να το ξέρεις αν και όταν βάλεις διοξείδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-09, 09:54
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

μπορει να βαλω και φυτα...αλλα χωρις υποστρομα..ευκολα φυτα απο αυτα που δενονται στα βραχακια κτλ...

τοσο κοστιζουν τα τεστ νερου?
και τι αλλο θα χρειαστω απο μερια ποιοτητας νερου...

*συγνωμη αν κουραζω με τις ερωτισεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-09, 10:00
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να βαλω και φυτα...αλλα χωρις υποστρομα..ευκολα φυτα απο αυτα που δενονται στα βραχακια κτλ...

τοσο κοστιζουν τα τεστ νερου?
και τι αλλο θα χρειαστω απο μερια ποιοτητας νερου...

*συγνωμη αν κουραζω με τις ερωτισεις...
Οι τιμές παίζουν - από 15-25, αλλά έχω πολύ καιρό να αγοράσω. Δες και στο ίντερνετ για να πάρεις μια ιδέα. Πάντως τα περισσότερα τεστ γράφουν πόσες φορές χρησιμοποιούνται, οπότε διαιρείς και βρίσκεις πόσο σου κοστίζει ανά τεστάρισμα. Εγώ την τελευταία φορά στο πετ σοπ με αυτή τη μέθοδο πήρα της ΑΡΙ - ήταν το ακριβότερο κουτί, αλλά με την καλύτερη σχέση ευρώ ανά τεστ.

Για την ποιότητα νερού, τα βασικά θα σου τα "λένε" τα τεστ. Από κει και πέρα αλλαγές νερού. Φυσικά θα πρέπει να έχεις επαρκή φίλτρανση και κυκλοφορία ώστε να μεταβολίζεται η αμμωνία που θα παράγεται από τα ψάρια π.χ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-09, 10:01
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

φιλτρο οπως λεω και στο αλλο θεμα εχω ενα με σφουγκρακι...

ποσο κανει τις ΑΡΙ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-08-09, 10:03
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Εγω σου προτεινω τα τεστ της ΑΡΙ και της tetra.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-09, 12:04
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Συγγνώμη παιδιά, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με τα υγρά τεστ και αυτό λόγο κόστους.

Μπορεί κάποιος να μου πει μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία πόσο μπορεί να πέφτει έξω ένα στικακι από ένα υγρό τεστ?

Δλδ αν αντί για 7,1 PH του δείχνει 7,0 ή 7,2 τι έγινε?

Αντί για 8 GH του δείξει 7 ή 9 και τι έγινε?

Στο θέμα NH3 και ΝΟ2 δεν αρκεί που θα του βγάλει ένδειξη? Θα πρέπει να ξέρει αν είναι η αμμώνια 0,3 ή 0,4? Δεν αρκεί που θα ξέρει ότι έχει αμμωνία?

Βλέπω σχεδόν πάντα σε αρχάριους που δεν έχουν ακόμα πάρει το ενυδρείο τους καλά καλά, να προτείνουμε να αγοράζουν όλη τη σειρά από υγρά τεστ, παραμερίζοντας τον παράγοντα κόστος, χωρίς να σκεφτόμαστε την επίδραση που μπορεί να έχει αυτό.

Προτείνουμε δλδ σε κάποιον που στήνει ένα πολύ μικρό ενυδρείο με ένα μονομάχο να πάρει όλα τα υγρά τεστ. Δλδ να δώσει περισσότερα χρήματα για τα τεστ απΆ ότι έδωσε για όλο το ενυδρείο.
Και αυτό για να έχει υποτίθεται μετρήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια?

Για να σοβαρευτούμε λίγο…
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-08-09, 12:09
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

το κοστος οντως παιζει ρολο μεγαλο σε εμενα..μια ςκαι οπως εχω πει ειμαι 16 χρονων και εσοδα μου ειναι τα χαρτζιλικια...

αν ομως πρπει οποσδιποτε να παρω καποια ακριβα αξεσουαρ για την ευημερια του ψαριου προτιμο αν δεν τα εχω να μην το στεισω ακομα παρα να το ταλαιπωρω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-09, 12:18
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

για μένα δεν παίζει κανένα σημαντικό ρόλο αν θα πάρεις υγρά τεστ ή όχι. την τάξη μεγέθους στις μετρήσεις σου θα τις έχεις έτσι και αλλιώς και με τα στικακια.

με λιγότερα χρήματα από αυτά που θα έπαιρνες όλα τα υγρά τεστ, μπορείς να αγοράσεις μια αντίστροφη όσμωση και να προσφέρεις στο μονομάχο σου καθαρό και σταθερό νεράκι που θα το εκτιμήσει περισσότερο από το να ξέρεις εσύ αν θα υποφέρει από 0,3 αμμωνία ή αν θα υποφέρει από 0,4
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-09, 14:56
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά πράγματα (όσμωση-τεστ).

Αντίστροφη όσμωση μπορεί να μη χρειάζεται καν, ανάλογα με τα ψάρια που θα φιλοξενήσει. επίσης και η όσμωση θέλει αντικατάσταση σε μεμβράνες/ρητίνες, κλπ κάπου κάπου, και αυτό έχει το κόστος του.

Απ'την άλλη, σίγουρα μια πλήρης σειρά υγρών τεστ είναι ακριβή (κρατάει όμως 1 χρόνο και βάλε, αν τεστάρεις 1/βδομάδα). Για τα βασικά, ΝΗ3, ΝΟ2, όμως δεν βλέπω να είναι μεγάλο το κόστος. Ενδεικτικά για ΝΗ3 κάνει γύρω στα 11-12 ευρώ για 25 τέστ. ΝΟ2, γύρω στα 11 ευρώ για 45 τεστ, το ίδιο και για τα ΝΟ3. ΡΟ4 14ευρώ για 35 τεστ. Σύνολο 47 ευρώ (αν τα πάρει κανείς όλα αυτά) για διάρκεια πάνω από 6 μήνες. Της ΑΡΙ τα είχα υπολογίσει ακόμα φτηνότερα.

Για τα βασικά ΝΗ3, ΝΟ2 μιλάμε για 22 ευρώ το εξάμηνο. Δε μου φαίνεται τραγικό...

Για το ότι η έξτρα ακρίβεια/αξιοπιστία των υγρών μπορεί να μη χρειάζεται σε έναν αρχάριο, συμφωνώ. Αλλά αρχάριος θα είναι για λίγο. Ειδικά αν βάλει φυτά στο ενυδρείο, νομίζω ότι αξιόπιστα τεστ για φωσφορικά και νιτρικά θα είναι απαραίτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-08-09, 15:01
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

το ενυδρειακι θα φιλοξενεισει μαλλον ειτε 1 αρσενικο μονομαχο ή 3 θηλυκες....και ισως μερικα σαλιγκαρακια και γαριδουλες(αν ταιριαζουν....θα δουμε)

και καποια ευκολα φυτα που δεν θελουν φυτεμα......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-09, 15:32
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Για το μονομάχο είναι απίθανο να χρειάζεσαι όσμωση (τεσταρε το νερό σου σε κανενα πετ σοπ να δεις τι σκληρότητες και Ph έχεις). Και για μηδέν φυτά ή για ένα κερατόφυλο, π.χ., μπορείς και να ξεκινήσεις χωρίς τεστ για νιτρικά και φωσφορικά (εγώ για τα νιτρικά θα έπαιρνα πάντως).

Οπότε ή τη βολεύεις με τα στικάκια, ή παίρνεις υγρά ΝΗ3, ΝΟ2 και βλέπεις.

Η δική μου εμπειρία με τα στικάκια της esha ήταν έτσι-κι-έτσι. ειδικά στα ΚΗ, GH πετύχαιναν διάνα τις τιμές. Στα υπόλοιπα (νιτρικά/νιτρώδη) έδειχναν άλλα αντ' άλλων και γενικά ήθελαν προσοχή στο χειρισμό.
Μόλις έβαλα φυτά, τα στικάκια μου ήταν σχεδόν άχρηστα.

Τελικά είναι και προσωπική επιλογή. Αν κάνεις μια ανάζήτηση για υγρά vs. στικάκια θα βρεις πολλές χρήσιμες συζητήσεις.
-------------------------
Για να μην ψάχνεις, να μια τέτοια συζήτηση, όπου "ακούγονται" οι παραπάνω γνώμες, και άλλες:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E3%F1%DC+stick

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 03-08-09 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-09, 22:07
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά πράγματα (όσμωση-τεστ).

Αντίστροφη όσμωση μπορεί να μη χρειάζεται καν, ανάλογα με τα ψάρια που θα φιλοξενήσει. επίσης και η όσμωση θέλει αντικατάσταση σε μεμβράνες/ρητίνες, κλπ κάπου κάπου, και αυτό έχει το κόστος του.

Απ'την άλλη, σίγουρα μια πλήρης σειρά υγρών τεστ είναι ακριβή (κρατάει όμως 1 χρόνο και βάλε, αν τεστάρεις 1/βδομάδα). Για τα βασικά, ΝΗ3, ΝΟ2, όμως δεν βλέπω να είναι μεγάλο το κόστος. Ενδεικτικά για ΝΗ3 κάνει γύρω στα 11-12 ευρώ για 25 τέστ. ΝΟ2, γύρω στα 11 ευρώ για 45 τεστ, το ίδιο και για τα ΝΟ3. ΡΟ4 14ευρώ για 35 τεστ. Σύνολο 47 ευρώ (αν τα πάρει κανείς όλα αυτά) για διάρκεια πάνω από 6 μήνες. Της ΑΡΙ τα είχα υπολογίσει ακόμα φτηνότερα.


Για τα βασικά ΝΗ3, ΝΟ2 μιλάμε για 22 ευρώ το εξάμηνο. Δε μου φαίνεται τραγικό...

Για το ότι η έξτρα ακρίβεια/αξιοπιστία των υγρών μπορεί να μη χρειάζεται σε έναν αρχάριο, συμφωνώ. Αλλά αρχάριος θα είναι για λίγο. Ειδικά αν βάλει φυτά στο ενυδρείο, νομίζω ότι αξιόπιστα τεστ για φωσφορικά και νιτρικά θα είναι απαραίτητα.
Πάντος, από μία αναζήτηση στο αγγλικό και αμερικάνικο ebay, Master Kit της API, με συνολικά πάνω από 700-800 τεστ των PH,NH3, NO2,NO3 μπορεί κάποιος νο το αποκτήσει σήμερα, μέχρι και με 31 ευρώ με τα μεταφορικά.
Εγώ πάντος ψήνομαι για την αγορά τους. Απλά ψάχνω να δω αν μπορώ να αγοράσω και άλλα που χρειάζομαι , με μείωση των συνολικών μεταφορικών.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-09, 22:15
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

αν μπορουμε να παραγκιλουμε με χαμυλοτερες τιμες αξιοπιστα προϊοντα θα με ελδιεφερε..αν κανει ςπαραγκελια να μου το πεις...να κανουμε μαζι..να μοιραστουμε τα μεταφορικα και μετα να ειναι μου τα στελνεις βολο με δικα μου μεταφορικα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-09, 23:15
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μπορουμε να παραγκιλουμε με χαμυλοτερες τιμες αξιοπιστα προϊοντα θα με ελδιεφερε..αν κανει ςπαραγκελια να μου το πεις...να κανουμε μαζι..να μοιραστουμε τα μεταφορικα και μετα να ειναι μου τα στελνεις βολο με δικα μου μεταφορικα...
Με μια εγγραφή στο ebay, μία χρεωστική (ΟΧΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ) κάρτα από τράπεζα και εγγραφή στο paypal, μπορείς και εσύ εύκολα να παραγγείλεις και να σου έρθουν σπίτι.
Έχω αγοράσει διάφορα (παπούτσια αθλητικά,cd,dvd κλπ) από ebay, σε πολύ λογικές τιμές (σε σχέση με Ελλάδα μέρα με τη νύχτα) και με ασφάλεια. Μόνο καμιά φορά, αν πάρεις κάτι από USA, κάνει 2-3 βδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-08-09, 09:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια εγγραφή στο ebay, μία χρεωστική (ΟΧΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ) κάρτα από τράπεζα και εγγραφή στο paypal, μπορείς και εσύ εύκολα να παραγγείλεις και να σου έρθουν σπίτι.
Έχω αγοράσει διάφορα (παπούτσια αθλητικά,cd,dvd κλπ) από ebay, σε πολύ λογικές τιμές (σε σχέση με Ελλάδα μέρα με τη νύχτα) και με ασφάλεια. Μόνο καμιά φορά, αν πάρεις κάτι από USA, κάνει 2-3 βδομάδες.
Γιατί χρεωστική και όχι πιστωτική; Αν δεν κάνω λάθος, σε περίπτωση απάτης, η πιστωτική σε προστατεύει μετά από κάποιο όριο, ενώ αν με τη χρεωστική σου αδειάσουν το λογαριασμό... καληνύχτα;
-------------------------
Πολύ καλή τιμή πάντως για το μαστερ κιτ.... την επόμενη φορά έχω πάει από e-bay... Αναρωτιέμαι αν τα 800 τεστ που λέει είναι το άθροισμα των τεστ για Ph high, PH low, NH3, NO2, NO3, αλλά και πάλι μιλάμε για 160 τεστ απ'το καθένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 04-08-09 στις 09:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-08-09, 09:40
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

[quote=aquaman;368012]Γιατί χρεωστική και όχι πιστωτική; Αν δεν κάνω λάθος, σε περίπτωση απάτης, η πιστωτική σε προστατεύει μετά από κάποιο όριο, ενώ αν με τη χρεωστική σου αδειάσουν το λογαριασμό... καληνύχτα;
-------------------------
Πολύ καλή τιμή πάντως για το μαστερ κιτ.... την επόμενη φορά έχω πάει από e-bay... Αναρωτιέμαι αν τα 800 τεστ που λέει είναι το άθροισμα των τεστ για Ph high, PH low, NH3, NO2, NO3, αλλά και πάλι μιλάμε για 160 τεστ απ'το καθένα!

Το αντίστροφο ισχύει. Σε περίπτωση απάτης, μπορεί κάποιος να σε χρεώσει μέχρι το ύψος του πιστωτικού σου ορίου, που συνήθως είναι 7-8-9000 ευρώ, ανάλογα με τι εισόδήματα θα δει η τράπεζα κατά την χορήγηση της κάρτας.
Με την χρεωστική, σε περίπτωση απάτης θα σου πάρουν από το λογαριασμό μέχρι όσα έχεις εκεί. Έτσι, φροντίζεις να έχεις μία χρεωστική/καταθετικός λογαριασμός, που θα φορτίζεις μόνο μέχρι 100-150 ευρώ (από e-bank της τράπεζας σου για σβελτάδα/ευκολία) και μόνο για αγορές από ίντερνετ, όπως κάνω εγώ, και θα ελαχιστοποιείς τον όποιο κίνδυνο.
Τα 800 τεστ που αναφέρει, έιναι το άθροισμα όλων των τεστ που εμπεριέχει, όπως σωστά κατάλαβες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-09, 09:47
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

poly kala παιδια!και απο οτι μου ειπατε της ΑΡΙ ειναι τα καλυτερα...και 30-40 € τα δινω ευκολα!!πολυ καλα νεα!ελπιζω ν αμην πεσουμε αποτομα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-08-09, 05:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Συγγνώμη παιδιά, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με τα υγρά τεστ και αυτό λόγο κόστους.
2. Μπορεί κάποιος να μου πει μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία πόσο μπορεί να πέφτει έξω ένα στικακι από ένα υγρό τεστ?
Δλδ αν αντί για 7,1 PH του δείχνει 7,0 ή 7,2 τι έγινε?
Αντί για 8 GH του δείξει 7 ή 9 και τι έγινε?
3. Στο θέμα NH3 και ΝΟ2 δεν αρκεί που θα του βγάλει ένδειξη? Θα πρέπει να ξέρει αν είναι η αμμώνια 0,3 ή 0,4? Δεν αρκεί που θα ξέρει ότι έχει αμμωνία?
Βλέπω σχεδόν πάντα σε αρχάριους που δεν έχουν ακόμα πάρει το ενυδρείο τους καλά καλά, να προτείνουμε να αγοράζουν όλη τη σειρά από υγρά τεστ, παραμερίζοντας τον παράγοντα κόστος, χωρίς να σκεφτόμαστε την επίδραση που μπορεί να έχει αυτό.
4. Προτείνουμε δλδ σε κάποιον που στήνει ένα πολύ μικρό ενυδρείο με ένα μονομάχο να πάρει όλα τα υγρά τεστ. Δλδ να δώσει περισσότερα χρήματα για τα τεστ απΆ ότι έδωσε για όλο το ενυδρείο.
Και αυτό για να έχει υποτίθεται μετρήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια?
Για να σοβαρευτούμε λίγο…
1. Ποτε ειναι πιο ψηλο το κοστος? οταν 150 κιλα μακαρονια πολυ καλης ποιοτητας κανουν 70 εβρω ή οταν 20 κιλα μακαρονια ψιλομαπα κανουν 20 εβρω? (καπως ετσι εχουν τα πραγματα στη συγκριση κοστος των στικ και των υγρων τεστ)
2. Εως πολυ, ιδιως μετα απο τα 4-5 πρωτα τεστ που αρχιζουν και παιρνουν υγρασια τα στικακακια στο κουτι κλπ κλπ
3. Φυσικα και απο τη στιγμη που εχει αμμωνια πρεπει να το "κοιταξει", αλλα καλο ειναι να ξερει ακριβως ποση αμμωνια εχει ετσι ωστε να ξερει αν ειναι τοξικη και ποσο, (εδω κολλαει και η ακριβης μετρηση του pH) για να μη τρεχει τσαμπα καθε μερα αλλαγες για να αφαιρεσει 0,2 ΝΗ3 πχ σε νερο με 7 pH και 26 θερμοκρασια. Καλυτερα να αφιερωσει το χρονο αυτο σε διαβασμα και κατανοηση του κυκλου του αζωτου.
4. Εχεις απολυτο δικιο, οχι ομως λογω μικρου ενυδρειου με μονομαχο, (νομιζω πως τα ψαρια τουλαχιστον, αξιζουν -οχι οικονομικα- το ιδιο με ενα διτονο ενυδρειο με αγριους δισκους ή ενα ταγκανικα με ζαιρ φροντοζες) αλλα εχεις δικιο γιατι προφανως ο νεος δεν ειχε χρηματα να διαθεσει για ακριβοτερο ενυδρειο και ψαρια. Πως να παρει τα τεστ?
Αυτα εχει η ζωη και για τα ψαρια, ο φτωχος μονομαχος θα πεθανει στην αμμωνια και ο δισκος θα εχει ολα τα κομφορ.
Σαν τους ανθρωπους, αλλος στην ουρα του ΙΚΑ με εγκεφαλικο και αλλος στο ΥΓΕΙΑ με ματωμενη παρανυχιδα.

Παντως απο τη δικη μου μικρη πειρα θα πω οτι στην αρχη του χομπυ ειναι πιο χρησιμο να κανουμε σωστες μετρησεις με υγρα τεστ παρα με στικ.
Και εξηγω γιατι.
Ξεκινησα με ενα μικρο ενυδρειο και στικ για τεστ.
Λογω του στρωσιματος που παρακολουθουσα τις τιμες και λογω οτι ηθελα να μαθαινω και να καταγραφω, εκανα καθε μερα τεστ.
Αποτελεσμα, χαλασα δυο κουτια με στικ απο 14 εβρω το ενα, και μαλιστα χωρις μετρηση αμμωνιας ΝΗ3 (esha sticks). Συνολο 28 εβρω.
Μετα σκεφτηκα οτι αφου πρεπει να παρακολουθω το ενυδρειο καθε εβδομαδα τωρα που εστρωσε αλλα ειναι φρεσκο ακομα, θα χρειαστω κι αλλα τεστ και αφου ειχα παρατηρησει (μετρησα και με δανεικο υγρο, ενδιαμεσα) οτι χαλαγανε τα στικακια με τον καιρο, τωρα που θα κανω αραια τις μετρησεις, τσαμπα θα πανε τα στικακια και θα εχω και την αμφιβολια.
Πηγα λοιπον και τα εσκασα (καπου 60 εβρω και πηρα ολη τη σειρα της APi και αμμωνιας). Φτανουν λεει αναλογα το τεστ απο 120 εως 200 μετρησεις απότι θυμαμαι. Παντως περασε εναμιση χρονος και δεν τελειωσανε ακομα, αφου οπως ειπα οταν φυγεις απο το σταδιο του αρχαριου, δεν χρειαζονται τα συνεχη τεστ οπως στην αρχη, το μυριζεσαι το προβλημα και τοτε τσεκαρεις με τεστ.
Το μονο που μου τελειωσε ηταν των σκληροτητων και μαλιστα δεν μου τελειωσε αλλα μου εληξε, αφου δεν ηξερα οτι εχουν συγκεκριμενη διαρκεια και οταν το πηρα ηταν παλιουτσικο.
Γι'αυτο εκανα και μια ερευνα και την παρουσιασα στο φορουμ καποτε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28963

Συγνωμη για το μακρυ ποστ.
Καλημερα σας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-08-09, 06:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

@dimitris21 Δημήτρη από μια άποψη είναι σωστά αυτά που λες από την άλλη όμως απαιτούν την "εμπειρία" και γι' αυτό δεν συμφωνώ ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με αρχάριο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-08-09, 10:40
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ποτε ειναι πιο ψηλο το κοστος? οταν 150 κιλα μακαρονια πολυ καλης ποιοτητας κανουν 70 εβρω ή οταν 20 κιλα μακαρονια ψιλομαπα κανουν 20 εβρω? (καπως ετσι εχουν τα πραγματα στη συγκριση κοστος των στικ και των υγρων τεστ)
προφανώς πιο ακριβά είναι τα υγρά γιατί εδώ μιλάμε για το αρχικό κόστος αγοράς και όχι για ποιο από τα δυο μακροπρόθεσμα έχει μικρότερο κόστος
2. Εως πολυ, ιδιως μετα απο τα 4-5 πρωτα τεστ που αρχιζουν και παιρνουν υγρασια τα στικακακια στο κουτι κλπ κλπ
δεν μου δίνεις μια σαφή απάντηση. σχετικά με την υγρασία που λες νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να τα διατηρούμε σε κατάλληλο χώρο, όπως και στο χέρι μας είναι να μην προμηθευτούμε ληγμένα υγρά τεστ, ή που λήγουν σε σύντομο χρονικό διάστημα.
3. Φυσικα και απο τη στιγμη που εχει αμμωνια πρεπει να το "κοιταξει", αλλα καλο ειναι να ξερει ακριβως ποση αμμωνια εχει ετσι ωστε να ξερει αν ειναι τοξικη και ποσο, (εδω κολλαει και η ακριβης μετρηση του pH) για να μη τρεχει τσαμπα καθε μερα αλλαγες για να αφαιρεσει 0,2 ΝΗ3 πχ σε νερο με 7 pH και 26 θερμοκρασια. Καλυτερα να αφιερωσει το χρονο αυτο σε διαβασμα και κατανοηση του κυκλου του αζωτου.
δλδ μου λες ότι αν κάποιος βγει και πει ότι έχει 0,2 NH3 με PH 7 θα τον καθησυχάσεις ότι το ενυδρειο του είναι μια χαρά?
4. Εχεις απολυτο δικιο, οχι ομως λογω μικρου ενυδρειου με μονομαχο, (νομιζω πως τα ψαρια τουλαχιστον, αξιζουν -οχι οικονομικα- το ιδιο με ενα διτονο ενυδρειο με αγριους δισκους ή ενα ταγκανικα με ζαιρ φροντοζες) αλλα εχεις δικιο γιατι προφανως ο νεος δεν ειχε χρηματα να διαθεσει για ακριβοτερο ενυδρειο και ψαρια. Πως να παρει τα τεστ?
Αυτα εχει η ζωη και για τα ψαρια, ο φτωχος μονομαχος θα πεθανει στην αμμωνια και ο δισκος θα εχει ολα τα κομφορ.
Σαν τους ανθρωπους, αλλος στην ουρα του ΙΚΑ με εγκεφαλικο και αλλος στο ΥΓΕΙΑ με ματωμενη παρανυχιδα.
γι αυτό και εμείς φροντίζουμε να τον εφοδιάσουμε με ολόκληρη την σειρά των υγρών τεστ για να πεθάνει από γηρατειά. μήπως να του επισημάνουμε ότι πρέπει να αγοράσει και chiller για τις δύσκολες καλοκαιρινές μέρες?

Παντως απο τη δικη μου μικρη πειρα θα πω οτι στην αρχη του χομπυ ειναι πιο χρησιμο να κανουμε σωστες μετρησεις με υγρα τεστ παρα με στικ.
Και εξηγω γιατι.
Ξεκινησα με ενα μικρο ενυδρειο και στικ για τεστ.
Λογω του στρωσιματος που παρακολουθουσα τις τιμες και λογω οτι ηθελα να μαθαινω και να καταγραφω, εκανα καθε μερα τεστ.
Αποτελεσμα, χαλασα δυο κουτια με στικ απο 14 εβρω το ενα, και μαλιστα χωρις μετρηση αμμωνιας ΝΗ3 (esha sticks). Συνολο 28 εβρω.
Μετα σκεφτηκα οτι αφου πρεπει να παρακολουθω το ενυδρειο καθε εβδομαδα τωρα που εστρωσε αλλα ειναι φρεσκο ακομα, θα χρειαστω κι αλλα τεστ και αφου ειχα παρατηρησει (μετρησα και με δανεικο υγρο, ενδιαμεσα) οτι χαλαγανε τα στικακια με τον καιρο, τωρα που θα κανω αραια τις μετρησεις, τσαμπα θα πανε τα στικακια και θα εχω και την αμφιβολια.
Πηγα λοιπον και τα εσκασα (καπου 60 εβρω και πηρα ολη τη σειρα της APi και αμμωνιας). Φτανουν λεει αναλογα το τεστ απο 120 εως 200 μετρησεις απότι θυμαμαι. Παντως περασε εναμιση χρονος και δεν τελειωσανε ακομα, αφου οπως ειπα οταν φυγεις απο το σταδιο του αρχαριου, δεν χρειαζονται τα συνεχη τεστ οπως στην αρχη, το μυριζεσαι το προβλημα και τοτε τσεκαρεις με τεστ.
Το μονο που μου τελειωσε ηταν των σκληροτητων και μαλιστα δεν μου τελειωσε αλλα μου εληξε, αφου δεν ηξερα οτι εχουν συγκεκριμενη διαρκεια και οταν το πηρα ηταν παλιουτσικο.
Γι'αυτο εκανα και μια ερευνα και την παρουσιασα στο φορουμ καποτε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28963

Συγνωμη για το μακρυ ποστ.
Καλημερα σας.
το μήνυμα το δικό μου είχε μια πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση. δεν είναι δυνατών σε όλους που πάνε να ξεκινήσουν ένα ενυδρειο και ανεξάρτητα από το είδος του ενυδρείου που θέλουν να φτιάξουν, με το καλημέρα να τους παροτρύνουμε να αγοράσουν ολόκληρη σειρά από υγρά τεστ. και επαναλαμβάνω ότι αυτό το λέω λόγο αρχικού υψηλού κόστους που έχουν τα υγρά τεστ.
και από τη δική μου εμπειρία θα πω ότι ακόμα έχω στο ντουλάπι τα πρώτα υγρά τεστ που αγόρασα μαζί με το πρώτο μου ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-08-09, 11:22
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

lypon...ειναι σιγουρο πλεον οτι θα παρω υγρα τεστ...για να γινει σωστη δουλεια...

επισης σιγουρο ειναι οτι ειδικα τον πρωτο καιρο θα σας πριξω με το τι λενε τα τεστ αν ειμαι καλα αν χρειαζομαι τιποτα κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-08-09, 16:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ποτε ειναι πιο ψηλο το κοστος? οταν 150 κιλα μακαρονια πολυ καλης ποιοτητας κανουν 70 εβρω ή οταν 20 κιλα μακαρονια ψιλομαπα κανουν 20 εβρω? (καπως ετσι εχουν τα πραγματα στη συγκριση κοστος των στικ και των υγρων τεστ)
προφανώς πιο ακριβά είναι τα υγρά γιατί εδώ μιλάμε για το αρχικό κόστος αγοράς και όχι για ποιο από τα δυο μακροπρόθεσμα έχει μικρότερο κόστος

"Η φτήνια τρώει τον παρά", όπως λέγανε οι παλιοί...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-09, 02:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανώς πιο ακριβά είναι τα υγρά γιατί εδώ μιλάμε για το αρχικό κόστος αγοράς και όχι για ποιο από τα δυο μακροπρόθεσμα έχει μικρότερο κόστος
Οπως το δει καθενας

δεν μου δίνεις μια σαφή απάντηση. σχετικά με την υγρασία που λες νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να τα διατηρούμε σε κατάλληλο χώρο, όπως και στο χέρι μας είναι να μην προμηθευτούμε ληγμένα υγρά τεστ, ή που λήγουν σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Σου ειπα : "Εως πολυ"... μπορουν να πεφτουν εξω.
Θες ακριβως ποσο πολυ?
Καθε φορα που ανοιγουμε το κουτι της συσκευασιας φτανει για να παρει την υγρασια που θα τους μειωσει τη "ζωη", οσο κι αν προσεχουμε.


δλδ μου λες ότι αν κάποιος βγει και πει ότι έχει 0,2 NH3 με PH 7 θα τον καθησυχάσεις ότι το ενυδρειο του είναι μια χαρά?
Οχι αλλα θα ξερει οτι δεν ειναι αναγκη να κανει επειγουσα αλλαγη, το εξηγησα. Οπως επισης και οτι ισως δεν χρειαζεται να πεταξει το νερο που προετοιμαζε με τυρφη στο βαρελι για τοσο μικρη ενδειξη.


γι αυτό και εμείς φροντίζουμε να τον εφοδιάσουμε με ολόκληρη την σειρά των υγρών τεστ για να πεθάνει από γηρατειά. μήπως να του επισημάνουμε ότι πρέπει να αγοράσει και chiller για τις δύσκολες καλοκαιρινές μέρες?
Για τα τεστ την ειπα την αποψη μου, για τα chiller την εχω πει επανηλλειμενως, οτι ειναι περιττα σε γλυκου νερου και γι'αυτο προτεινα φτηνες diy κατασκευες με ανεμηστηρακια, ακομα και για μονομαχους.
Να δροσιστει και λιγο ο φτωχος μονομαχος.



το μήνυμα το δικό μου είχε μια πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση. δεν είναι δυνατών σε όλους που πάνε να ξεκινήσουν ένα ενυδρειο και ανεξάρτητα από το είδος του ενυδρείου που θέλουν να φτιάξουν, με το καλημέρα να τους παροτρύνουμε να αγοράσουν ολόκληρη σειρά από υγρά τεστ. και επαναλαμβάνω ότι αυτό το λέω λόγο αρχικού υψηλού κόστους που έχουν τα υγρά τεστ.
και από τη δική μου εμπειρία θα πω ότι ακόμα έχω στο ντουλάπι τα πρώτα υγρά τεστ που αγόρασα μαζί με το πρώτο μου ενυδρειο.
Πιστευω οτι α) η μετρηση με στικ δεν ειναι τοσο σωστη και αξιοπιστη.
β)
η μετρηση των παραμετρων του νερου (η αξιοπιστη και σωστη) ειναι ενα απαραιτητο στοιχειο για την υγεια του ενυδρειου.
Και γ) η λαθος μετρηση ειναι χειροτερη απο την καθολου μετρηση.
Αν διαφωνουμε σε αυτα δεν αξιζει να συζηταμε.

Το αν μπορει καποιος να διαθεσει χρηματα και για στικ ειναι αλλη υποθεση, εμεις απλα παραθετουμε τα στοιχεια και τις προτασεις μας.
Το τι θα κανει ο καθε χομπυστας ειναι θεμα επιλογης του και θεμα της τσεπης του.

Η δικη μου επιλογη ειναι αυτο που λεει η υπογραφη μου. "Σκεψου πριν αγορασεις".
Αν το ζωντανο που θα βαλω στο ενυδρειο μου θελει 1000 εβρω εξοπλισμο για να ζησει αξιοπρεπως πρωτα θα βρω τα 1000 εβρω και μετα θα αγορασω το ψαρι.
Αλλιως θα παρω ψαρι που ζει με λιγοτερα.
Κανενα ομως δεν ζει για πολυ, σε νερο που δεν ξερουμε το μπορει να εχει μεσα και τι παραμετρους εχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-09, 08:47
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Κοίτα να δεις.

Αν θέλεις να διαφωνούμε απλά για να διαφωνούμε δεν έχω πρόβλημα, μπορώ να το συνεχίσω. Πλάκα έχει.

Αν δεν θέλεις όμως, προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλω να πω και που προσπαθώ να εστιάσω. Πίστεψε με καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσω να μεταφέρω στο γραπτό λόγο αυτό που θέλω να πω.

Αν κάποια στιγμή μπει κάποιο νέο μέλος και αναφέρει ότι πήγε σε ένα petshop αγόρασε ένα ενυδρείο 20 λίτρων για να βάλει μέσα ένα μονομάχο και ο πετσοπας του φόρτωσε όλη τη σειρά της API, θα βγουν δεκάδες από κάτω και θα αρχίσουν να κατηγορούν το μαγαζί.

Η διαφωνία μου είναι ότι πρέπει να δίνουμε περισσότερη προσοχή στο τι χρειάζεται ένας νέος που μόλις ξεκινά ένα ενυδρείο και να μην του προτείνουμε με τόση ευκολία πράγματα σαν να έχουν μηδενικό κόστος.
Αν κάτι το χρειάζεται ναι, θα το προτείνουμε να το πάρει. Αν κάτι μπορεί να το αποφύγει θα πρέπει να τον βοηθήσουμε να το αποφύγει.

Ας βγει ένας έμπειρος χομπιστας να μου πει, αν έστηνε ένα 20λιτρο με ένα μονομάχο, θα έκανε έστω και μια μέτρηση? (με δεδομένο ότι γνωρίζουμε τις παραμέτρους του δικτύου μας).

Υπάρχει έστω και μια διαδικασία σε αυτό το στήσιμο που να έχει βαθμό δυσκολίας από μέτριο και πάνω?

Γιατί λοιπόν δεν αφιερώνουμε λίγο χρόνο να του πούμε τυφλοσούρτη τι πρέπει να κάνει και όταν σιγά σιγά αρχίσει και καταλαβαίνει τι γίνεται μέσα σε ένα ενυδρείο να μπορεί από μόνος του να αποφασίσει τι θα πάει να αγοράσει?

Είμαι ο Μήτσος και μόλις τελείωσα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-09, 09:55
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

"Η δικη μου επιλογη ειναι αυτο που λεει η υπογραφη μου. "Σκεψου πριν αγορασεις".
Αν το ζωντανο που θα βαλω στο ενυδρειο μου θελει 1000 εβρω εξοπλισμο για να ζησει αξιοπρεπως πρωτα θα βρω τα 1000 εβρω και μετα θα αγορασω το ψαρι.
Αλλιως θα παρω ψαρι που ζει με λιγοτερα.
Κανενα ομως δεν ζει για πολυ, σε νερο που δεν ξερουμε το μπορει να εχει μεσα και τι παραμετρους εχει. "


sυμφωνω απολυτα με αυτο...γιαυτο ακριβως εκανα και αυτο το τοπικ....δεν ξερω...οποτε ειπα θ αμου πουν αυτοι που ξερουν τι χρειαζετε ενα ενυδρειο με μονομαχο για να ειναι καλα το ψαρι!
δεν ειπα τι να κανω γιανα εχω ενυδρειο χωρις να ξοδεψω χρηματα....πρωτα θα δω αν μπορω να εχω τα χρηματα που χρειαζετε και μετα θα το παρω...
οποτε θεωρω καλυτερα απο αυτα που ειπατε να παρω υγρα...ωστε να ξερω που παω...γιατι αν παρω στικ πιθανο αργοτερα να πρεπει ναπαρω και υγρα...οποτε ας γινει απο την αρχη καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-08-09, 10:28
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειπα τι να κανω γιανα εχω ενυδρειο χωρις να ξοδεψω χρηματα....
δεν είδα όμως να γράφεις και πουθενά ότι δεν σε ενδιαφέρει το κόστος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-08-09, 12:09
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ακριβως...δεν θα κανω ενυδρειο ντε και καλα τωρα αν δω οτι δεν μπορω απο οικονομικης πλευρας...

δηλαδη πρωτα θα δω αν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα και μετα θα κανω ενυδρειο...

δεν θα κανω πρωτα ενυδρειο και μετα θα ψαχνω να βρω τι μπορω ν ακανω με τα χρηματ απου διαθετω...

αν με τα χρηματα που διαθετω μπορω να εχω εναν μονομαχο ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ τοτε θα κανω ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-08-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πολυ την ψυρριζεις την μαιμου...
Ενας μονομαχος μπορει να ζησει σε πολυ καλες συνθηκες στα λιτρα σου με ελαχιστο κοστος!
Απλα τα απαραιτητα τεστακια ειτε στικ ειτε υγρα,και αυτο δεν παιζει σπουδαιο ρολο διοτι θα εχεις ενα ψαρι σε αρκετα λιτρα,τις απαραιτητες αλλαγες νερου και ενα φιλτρο που να μπορει να γυριζει τα λιτρα σου 2-3 φορες την ωρα,και εναν θερμοστατη απο Σεπτεμβριο.
Οπως ειχαμε πει και απο το προηγουμενο σου θεμα το κοστος ειναι ελαχιστο...Μην τρελενεσαι με τα τεστ νερου στα 60 λιτρα με εναν μονομαχο μεσα,το πιο πιθανο αν κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα ειναι οι μετρησεις σου να ειναι παντα μηδενικες,το μονο μετρησιμο θα ειναι το ph.
Οποτε παρε για αρχη φθηνα στικακια και αν μετα θελησεις να αναβαθμισεις το ενυδρειο σου η να βαλεις περισσοτερα ψαρακια η πιο απαιτητικα φυτα μπορεις να παρεις υγρα τεστακια για πιο εξειδικευμενες μετρησεις!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-08-09, 14:18
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

τωρα που ειπες για το φιλτρο...δεν λεει πανω για ποσα λιτρα ειναι...αλλα λεei 10w μπορουμε να καταλαβουμε κατι απο αυτο?...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
Υγρα test νερου tasinio Γλυκό νερό - Γενικά 21 13-05-08 05:40
Ποιο ειναι το μεγιστο ποσοστο αλλαγης νερου? GeFior Malawi 49 08-01-08 15:31
Τεστ Ελεγχου Νερου:Ποιο έχετε χρησιμοποιήσει και μείνατε ικανοποιημένοι? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 20-11-07 21:46
μεταφορα απο 100λιτρο σε 400λιτρο-test χημειας νερου rockxk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-03-07 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11310 seconds with 13 queries