Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-09, 14:33
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Φυτά - θα χρειαστώ CO2;;;

Έχω ήδη στο ενυδρείο μου μια Cryptocoryne (που έχει μεγαλώσει αρκετά & είναι υπέροχη), μια Anubia, 2-3 μεγάλα κοτσάνια κερατόφυλλο και μπόλικη hygrophila difformis η οποία συνεχώς θέλει κλάδεμα γιατί αναπτύσσεται όπως να'ναι. Θέλω να βάλω τουλάχιστον άλλα 2 φυτά, σχετικά κοντά σε ύψος, 1ον διότι μου φαίνεται ότι θέλει ακόμα και σε σημεία είναι λίγο γυμνό το τοπίο και 2ον διότι απ'ό,τι κατάλαβα από το σχετικό ποστ, περισσότερα φυτά = μείωση των άλγεων διότι τα φυτά "τρώνε" τα συστατικά που βοηθάνε στην ανάπτυξή τους (αν δεν το κατάλαβα σωστά πληζ διορθώστε με τη χαζή!)

ΔΕΝ θέλω όμως να μπλέξω με CO2, καθώς το ενυδρείο είναι μικρό (70λ, 60 x 40 x 30), είναι στο σαλόνι μου και η βάση του δεν είναι σε στυλ ντουλαπιού, συνεπώς δε θέλω φιάλες, μπουκάλες, σωλήνες και άλλα τέτοια να πετάγονται γύρω γύρω από τη γυάλα.

Μπορείτε να προτείνετε κάνα δυο ακόμα φυτάκια που να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητικά;

Παρεμπιπτόντως, όταν έστηνα το ενυδρείο και δεν είχα διαβάσει ακόμα τα πάντα, έβαλα υπόστρωμα κάτω απ'το χαλίκι και τελικά τα φυτά που έχω ίσως δεν το πολυχρειάζονται. Μπορεί αυτό να έχει σαπίσει από κάτω και να βγάζει άσχημα συστατικά στο νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-09, 14:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-09, 16:57
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Σωστό κι αυτό... Thanks...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-09, 21:10
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...μωρε σωστό είναι, και γω ξεκίνησα ότι έκανα διαβάζοντας αυτό..
..και αφού έβαλα μέσα τα φυτά και δεν έκλεισαν ούτε βδομάδα, με όποιον έχω μιλήσει που διατηρεί φυτά μου λέει "....έπρεπε να είχες βάλει ειδικό υπόστρωμα, πρέπει να αλλάξεις τις λάμπες, πρέπει να βάλεις μπουκάλα με διοξείδιο, πρέπει να αγοράσεις 5-6 είδη λιπάσματα......."
...Και δυστιχώς (απο άποψη εξόδων) όλοι αυτοί που μιλούν απο τις προσωπικές τους εμπειρίες μάλλον έχουν δίκιο..γιατί όλα αυτά άν τα χρησιμοποιήσεις σε μικρή κλίμακα μπορείς να πείς οτι είσαι στις "χαμηλές απαιτήσεις..", και στις υψηλές να χρειάζονται όλα αυτά σε ..μεγαλύτερη κλίμακα...
Στο κάτω-κάτω "χαμηλών απαιτήσεων" λέγονται, και όχι.."καθόλου απαιτήσεων!!!"...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-09, 21:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...μωρε σωστό είναι, και γω ξεκίνησα ότι έκανα διαβάζοντας αυτό..
..και αφού έβαλα μέσα τα φυτά και δεν έκλεισαν ούτε βδομάδα, με όποιον έχω μιλήσει που διατηρεί φυτά μου λέει "....έπρεπε να είχες βάλει ειδικό υπόστρωμα, πρέπει να αλλάξεις τις λάμπες, πρέπει να βάλεις μπουκάλα με διοξείδιο, πρέπει να αγοράσεις 5-6 είδη λιπάσματα......."
...Και δυστιχώς (απο άποψη εξόδων) όλοι αυτοί που μιλούν απο τις προσωπικές τους εμπειρίες μάλλον έχουν δίκιο..γιατί όλα αυτά άν τα χρησιμοποιήσεις σε μικρή κλίμακα μπορείς να πείς οτι είσαι στις "χαμηλές απαιτήσεις..", και στις υψηλές να χρειάζονται όλα αυτά σε ..μεγαλύτερη κλίμακα...
Στο κάτω-κάτω "χαμηλών απαιτήσεων" λέγονται, και όχι.."καθόλου απαιτήσεων!!!"...
Που να δεις τα πιο δυσκολα φυτα που τους προσφερεις τα παντα και να μην σε "πανε" με τιποτα! ... Ολα εχουν τις δικες τους απαιτησεις! Ακομα και τα φυτα εχουν "απαιτησεις" οπως ακριβως τα ψαρια ... απλα στα "ευκολα" μπορουμε να "τραβηξουμε" τις απαιτησεις τους συνηθως στα πιο χαμηλα επιπεδα (δυστηχως). Αν τους δωσεις ομως ολο και παραπανω θα δεις οτι και αυτα θα πηγαινουν ολο και καλυτερα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι θα χρειαστώ για ενυδρείο 250λιτρα 'Αννα-Μαρία Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 26-08-09 16:11
τι τζάμια θα χρειαστώ? epouranios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 06-06-09 11:20
SOS φυτά Giannis-Patra Γλυκό νερό - Γενικά 7 07-02-08 23:44
Φυτά vouros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-04-07 01:24
Φως για φυτά giannis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 24-02-04 01:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03395 seconds with 13 queries