Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-10, 11:53
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή Γεννα γκαπυ

Μολις ειδα ενα μικρο ψαρακι μεσα στο ενυδρειο την ωρα που πηγα να ταϊσω τα ψαρια...εχω βαλει κερατοφυλλο και απιστια στην επιφανει του ενυδρειου αλλα πως ακριβως παει και κρυβεται εκει? τι αλλο πρεπει να κανω εγω? πειτε μου εχω ανχωθει δεν θελω να φαγωθει...το κερατοφυλλο απλωνετε στην επιφανεια πως θα παει και θα κρυφτει το ψαρι?
οδηγιες πλιζ
Είμαι πολύ χαρούμενη ( η χαρα του πρωτάρη)
να σας πω οτι αυτη την στιγμη ειμαι η κορη της Φενιας γιατι η μαμα μου ειναι στην δουλεια
ευχαριστω περιμενω συμβουλες και αργοτερα θα ανεβάσω και φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-10, 12:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σας ζησει το μικρουλι και τα αδελφακια του που πιθανον ειναι εκει μεσα.
μην αγχωνεσαι..δε θα ζουν παντα ΟΛΑ τα μωρα. τα πιο ικανα θα βρουν τροπο και θα κρυφτουν και θα μεγαλωσουν. μην αγχωνεσαι και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της.
αρκει να μην εχετε πολυ ικανους θηρευτες μαζι τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 12:37
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

τα μονα ψαρια που υπαρχουν εκει μεσα ειναι 4 γκαπυ ενα πλεκο ( το οποίο μολις βρεθει ενυδρειο θα μετακινηθεί) και ενα νεον ( το οποίο θα δωθεί σε γνωστό...μαλλον..η θα μετακινηθεί στο ιδιο ενυδρείο με τον πλεκο)
ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση απλα ειναι η 1η φορα και εχω ενθουσιαστει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ολα καλα θα πανε. δωστε και το νεον σε καποιον με καταλληλο ενυδρειο...να ησυχασει και αυτο και να μην αποτελει και απειλη (ενα μεγαλο νεον καλλιστα θα εκανε μεζεδακι ενα νεογεννητο γκαπυ) και ολο και καποια μωρα θα ζουνε καθε φορα...ειναι να μην παρουν φορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-10, 13:18
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Το πλεκο θα τον κρατησουμε σε αλλο ενυδρειο και το νεον θα το δώσουμε τελικα

εχω και 2η θυληκιά εγκυο οποτε αν γεννησει και αυτη ολο και καποιο θα ζησει
-------------------------
αλλη μια ερωτηση..ποση ωρα θα χρειαστεί για να γεννησει ολα? και πως θα τρωνε? αφου δεν ανεβαίνουν στην επιφανεια
Εχουν γεννηθει 2 και πανε και κρύβονται κατω απο το φιλτρο που δεν χρανε αλλα ψαρια....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fenaki12 : 26-07-10 στις 13:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-10, 15:18
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Η γέννα κρατά αναλόγως με πόσα μωρά έχει στην κοιλιά, μια δυο ώρες…
Την πρώτη μέρα που θα γεννηθούν δεν θέλουν να φάνε και ο λόγος η προσαρμογή τους στην καινούρια τους ζωή. Από την δεύτερη μέρα και μετά θέλουν από λίγο τέσσερις με πέντε φορές την ημέρα, από την σκόνη φαγητού που θα ρίχνεις κάτι θα πέφτει και κάτω και μέχρι να φτάσει στον πάτο αυτά θα την βλέπουν και θα τρώνε αυτό μην σ’ ανησυχεί αν θα φάνε η όχι, εσύ δώστα να φάνε και τα ποιο δυνατά θα επιβιώσουν εξάλλου θα έχεις και απώλειες, επίσης πρέπει να κάνεις ποιο συχνές αλλαγές νερού κανόνισε Τετάρτη και Κυριακή το 1/3 του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-10, 15:31
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Αν τα βάλω σε αλλο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν?Οχι λέτε?
φοβαμαι μην τα φανε ολα δεν υπαρχουν πολλες κρυψώνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fenaki12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα βάλω σε αλλο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν?Οχι λέτε?
φοβαμαι μην τα φανε ολα δεν υπαρχουν πολλες κρυψώνες
Δεν χρειαζεται να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο(αλλωστε πως θα τα πιασεις).Τα πιο 'δυνατα' θα επιβιωσουν εστω και με τις λιγες κρυψωνες που λες οτι εχεις.Θα κρυφτουν στο κερατοφυλλο μονα τους.Μην ανησυχεις(ασε που τωρα που εκαναν την αρχη με τις γεννες θα γεννανε συνεχεια )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-10, 20:02
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο(αλλωστε πως θα τα πιασεις).Τα πιο 'δυνατα' θα επιβιωσουν εστω και με τις λιγες κρυψωνες που λες οτι εχεις.Θα κρυφτουν στο κερατοφυλλο μονα τους.Μην ανησυχεις(ασε που τωρα που εκαναν την αρχη με τις γεννες θα γεννανε συνεχεια )
ααα πολύ ωραία.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μολις αρχήσουν να φαίνονται θα βγαλω και φωτογραφίες γιατι τωρα δεν πρόκειται να φανουν τωρα
σε καμμια βδομαδα περιμένω να γεννήσει και η άλλη θυληκιά μου
μονο που τα χαζα βγαινου νκαι κανουν βολτες και τα μεγαλα ψαρια τα παιρνουν απο πισω...μεχρι τωρα εχουν περασει 5-6 ωρες και εχουν βγει μονο 2 και η κοιλια της ειναι ακομα τουρλα!
ειναι φυσικο αυτο?
-------------------------
ακόμα δεν τα εχει γεννησει ολα
μηπως αυτο ειναι κακο?
__________________
Φένια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fenaki12 : 26-07-10 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-10, 21:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Φυσιολογικό είναι, δεν τα πετάει όλα με την μία, υπομονή και ρίχνε καμμιά ματιά στο χαλίκι, κρύβονται αρκετά εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-10, 09:28
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Μεχρι στιγμης καθε φορα που πηγαινω στο δωματιο υπαρχει ενα μικρο γκαπυ κατω απο το πτερύγιο του πλεκο... ειναι ο μονος που δεν τα τρωει και πανε και κρυβονται εκει
-------------------------
Παιδια ομολογώ οτι εχω μπερδευτεί....ΜΟΥ ΦΑΊΝΕΤΑΙ οτι η μια γακπυνα μου ξεφουσκωσε και η αλλη ξεφουσκωσε μισή .. αλλα βλεπω και στις δυο αυγα μεσα...μπορει ετσι να μου φαίνεται απλα....παντως ετσι πως εριξα μια ματια δεν ειδα ψαρακια...ισως να κρυβονται...ισως επειδη εχουν το ιδιο χρωμα με το χαλικι μου να μην τα ξεχωριζω...αλλα φοβαμαι μην τοιχον και δεν ζησει κανενα
__________________
Φένια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fenaki12 : 27-07-10 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-10, 09:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

-------------------------
Παιδια ομολογώ οτι εχω μπερδευτεί....ΜΟΥ ΦΑΊΝΕΤΑΙ οτι η μια γακπυνα μου ξεφουσκωσε και η αλλη ξεφουσκωσε μισή .. αλλα βλεπω και στις δυο αυγα μεσα...μπορει ετσι να μου φαίνεται απλα....παντως ετσι πως εριξα μια ματια δεν ειδα ψαρακια...ισως να κρυβονται...ισως επειδη εχουν το ιδιο χρωμα με το χαλικι μου να μην τα ξεχωριζω...αλλα φοβαμαι μην τοιχον και δεν ζησει κανενα[/QUOTE]
Φενια τα γκαπυ δεν κανουν αυγα αλλα κατευθειαν ψαρακαι(ειναι ζωοτοκα).Αν οι γκαπυνες σου ξεφουσκωσαν παει να πει οτι γεννησαν(η δευτερη που ξεφουσκωσε η μιση γενναει ακομα)εφοσον κυοφορουσαν πραγματικα.Μην αγχωνεσαι τα πιο δυνατα θα επιζησουν.Οτι και αν κανεις με οτιδηποτε ψαρι δεν θα επιβιωσουν ολα.Οι απωλειες ειναι σιγουρες.Ετσι γινεται και στην φυση.Εσυ φροντισε να υπαρχει κερατοφυλλο ή και καμια moss αν βρεις και ασε τα υπολοιπα στην φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-10, 18:22
Το avatar του χρήστη fenaki12
fenaki12 Ο χρήστης fenaki12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-07-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Λοίπον ....τελικα το ελησα το προβλημα μου...
γεννησε μονο η 1 γκαπυνα.... η αλλη που ειπα οτι μου φανηκε μπιο ξεφούσκωτη ηταν η φαντασια μου και μεχρι στιγμης εχω δει 3 τα δυο εχουν κρυφτει αναμεσα στο κερατόφυλλο και στα pistia(τα αλλα ισως να τα εφαγαν...)
βεβαια δεν εχω λαμπα στο ενυδρειο μου και εχουν κιτρινίση λιγο αλλα σημερα αυριο το πολυ θα παρω και το αλλο ειναι κατω απο μια πέτρα και κρύβεται .....
τρώνε κιολας
χαζομαμά
__________________
Φένια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-11-10, 10:00
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

αρχικα συγχαρητηρια και να τα χαιρεσαι!
Καταλαβαινω την εκπληξη σου αλλά σε διαβεβαιώ ότι από εδώ και μπρος αυτό θα είναι μια συνηθισμένη εικονα στο ενυδρείο σου!
Προσπάθησε βέβαια μεγαλώνοντας τα μικρά να προσέχεις τα εξής:
1.Την ανοδο της αμωνίας απο το αμόκ που μας πιανει λογω ενθουσιασμου και τα ταιζουμε σαν να ειναι ελεφαντες και θα φανε κιλα τροφής
2.τα μικρά είναι και κατρουλιαρικα δηλαδή το νερό ρυπαινεται άρα οπως σου προειπαν και οι εταιροι συνχομπιστες πρεπει να κανεις πιο συχνές τις αλλαγές νερού σου
3.Να μην ενθουσιαζεσαι μεγαλόνοντας τα γκαπυ σου και ξεχάσεις την έννοια ιχθυοφόρτηση, και στο τελος τα χασεις ολα μαζί.
4.Μετά την τρίτη γενιά γκάπυ καλό είναι να βάλεις αγγελία για ανταλλαγή ώστε να ανανεώνεις το γεννετικο κωδικα αποφευγοντας παρατεταμένη αιμομιξία γιατί ξεκινάν οι παραμορφόσεις (βέβαια αυτο μακροπροθεσμα )
5.Δεν χρειαζεται να επιβιώσουν ολα τα μικρα με δική μας παρέμβαση οι γονείς τα κηνηγανε και τα τρώνε ώστε να επιβιώσουν τα πιο δυνατα και γενετικά τελειοποιημένα ώστε να εξασφαλιστεί η ποιοτική διααιώνηση του ειδους (μητέρα φύση)

Συγχαρητηρια και παλι
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-10, 10:31
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tepe Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικα συγχαρητηρια και να τα χαιρεσαι!
Καταλαβαινω την εκπληξη σου αλλά σε διαβεβαιώ ότι από εδώ και μπρος αυτό θα είναι μια συνηθισμένη εικονα στο ενυδρείο σου!
Προσπάθησε βέβαια μεγαλώνοντας τα μικρά να προσέχεις τα εξής:
1.Την ανοδο της αμωνίας απο το αμόκ που μας πιανει λογω ενθουσιασμου και τα ταιζουμε σαν να ειναι ελεφαντες και θα φανε κιλα τροφής
2.τα μικρά είναι και κατρουλιαρικα δηλαδή το νερό ρυπαινεται άρα οπως σου προειπαν και οι εταιροι συνχομπιστες πρεπει να κανεις πιο συχνές τις αλλαγές νερού σου
3.Να μην ενθουσιαζεσαι μεγαλόνοντας τα γκαπυ σου και ξεχάσεις την έννοια ιχθυοφόρτηση, και στο τελος τα χασεις ολα μαζί.
4.Μετά την τρίτη γενιά γκάπυ καλό είναι να βάλεις αγγελία για ανταλλαγή ώστε να ανανεώνεις το γεννετικο κωδικα αποφευγοντας παρατεταμένη αιμομιξία γιατί ξεκινάν οι παραμορφόσεις (βέβαια αυτο μακροπροθεσμα )
5.Δεν χρειαζεται να επιβιώσουν ολα τα μικρα με δική μας παρέμβαση οι γονείς τα κηνηγανε και τα τρώνε ώστε να επιβιώσουν τα πιο δυνατα και γενετικά τελειοποιημένα ώστε να εξασφαλιστεί η ποιοτική διααιώνηση του ειδους (μητέρα φύση)

Συγχαρητηρια και παλι

Φίλε Γιώργο, πέντε μήνες μετά τα μωρά της μάλλον έχουν αποκτήσει δικά τους μωρά!!!

Υ.Γ. Τι θα γίνει με εκείνη την δική μας παλιά υπόθεση? Να σε πάρω τηλέφωνο, υπάρχει τίποτα?
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-11-10, 10:50
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

χε χε απαντησα χωρις να δω την ημερομηνία !!
Εμειος για να συναντηθουμε πρεπει να γινει σεισμός χε χε οταν μπορω εγω εσυ λειπεις και οταν μπορεις εσυ λειπω εγω χε χε χε!!!
Κατι υπαρχει ακομα δεν ξερω αν βγαινουν βεβαια δυο χαρεμακια!!!
Παρε τηλ να το κανονισουμε !!!
Αντε μενουμε διπλα και δεν μπορουμε να το κανονισουμε και αλλοι κανουν κοντραπατα απο αθηνα θεσσαλονικη
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γκαπυ γεννα πριν ακομα μπουν! aggelospap Ζωοτόκα 14 06-05-10 23:32
Γκαπυ και μελλοντικη γεννα... notistheos Ζωοτόκα 8 15-01-10 14:17
Γεννα γκαπυ τωρα!!!! tonisgr Ζωοτόκα 10 24-04-09 11:35
γκαπυ γεννα mitsos1969 Ζωοτόκα 3 21-04-09 12:15
γεννα γκαπυ beat89 Ζωοτόκα 17 15-02-09 11:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06533 seconds with 13 queries