Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-08, 22:55
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Talking Σχεδια για ενυδρειο 640λιτρα

Αποφασισα να στησω ενα ενυδρειο 640 λιτρων.Επελεξα το EF 180 της σειρας elite.Κατεληξα σε αυτη την επιλογη κυριως λογω του υψους που εχει (70ek) που ειναι ιδανικο για φυτεμενο.Δυστυχως λογω κοστους,χωρου αλλα και χρονου θα πρεπει να δωσω ολα τα υπολοιπα ενυδρεια μου.Με στενοχωρει ιδαιετερα γιατι μαζι με τα ενυδρεια θα αποχωριστω και πολλα αγαπημενα ψαρια...Η καινουρια ψαροσυνθεση θα αποτελειται απο το ζευγαρι των αγγελοψαρων μου,ενα ζευγαρι heckel δισκων,ενα τριο απιστογραμμα που ηδη εχω,απο τον πολυαγαπημενο μου pleco και το πιθανοτερο απο ενα ακομη ζευγαρι πλεκο.Γενικα θελω να το κρατησω οσο το δυνατον πιο χαμηλα ιχθυοφορτισμενο γινεται για να κανω αραιες αλλαγες νερου(1 ανα 20 μερες) αλλα κυριως για να ειναι οσο πιο ανετα γινεται τα ψαρια μου.Φυσικα για να μην υπαρξει ελειψη θρεπτικων στα φυτα θα υπαρχει ημερισια δοση λιπασματος με το eheim liquid doser.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.80Χ0.51Χ0.70.Απο εξοπλισμο θα εχει
2 Χ EHEIM professionel II 2028
2 Χ SCHEGO Titanium heater 300watt ρυθμιζομενοι με elliwel+8 6αρια ανεμιστηρακια
1 Χ RENA Cor -Cable heater- 100watt για να υπαρχει καλη οξυγωνοση και κυκλοφορια θρεπτικων και στο υποστρωμα
5kg φιαλη co2+ph controller
βαρελι προετοιμασιας νερου ~300λιτρων που θα προσθετω και τυρφη
αυτοματος λιπαντης της eheim
αντιστροφη οσμοση 3ων σταδιων
σκαλα διαχυσης μαλλον της jbl(ριχτε καμια ιδεα)
Πιστευω πως τα παραπανω με υπερκαλυπτουν....
Οσο αναφορα το aquascape θα ειναι με αρκετα ξυλα,λεπτοκοκη αμμο και πολλα φυτα.Ο φωτισμος βεβαια σε αυτο το ενυδρειο θα ειναι αρκετα ιδιομορφος...Εχω χωρισει το ενυδρειο σε 3 νοητα τμηματα (65εκ+50εκ+65εκ).Στα 2 ακριανα θα εχω 3Χ24watt(1daylight+2gro lux) T5 και θα εχουν περιπου 0.35watt/λιτρο,ενω στο κεντρικο θα εχω 0.91watt/λιτρο με συνολικα 6Χ24watt(5gro lux+1daylight)...Αυτο θα το κανω γιαρτι θελω και τη πιτα καλη και το σκυλο χρτατ!Συγκεκριμενα στα 2 ακρα θα βρισκονται ευκολα πλατυφυλλα φυτα οπως εχινοδοροι,java ferns,crinum,cryptocorina sps κτλ ενω στο κεντρικο θα βρισκονται τα κοκκινα αγαπημενα μου απαιτητικα φυτα μου.Υπολογιζοντας 8εκ αμμου μενουν 62εκ καθαρου υψους που το βρισκω τελειο.Δεν θα χρησιμοποιησω υποστρωμα για να μην μπλεχτει με την αμμο και γινει χαλια,αλλα ταμπλετες.Τελος για το καπακι εννοειται η υποθεση σηκωνει ιδιοκατασκευη!
Τωρα παμε στα ερωτηματα

α)Ο φωτισμος θα ειναι επαρκης?Δλδ ενω θα εχω στο κεντρο 0.91watt/λιτρο θα φτανει μεχρι κατω ωστε να μη σαπιζουν τα φυλλα των δυσκολων φυτων?
β)τη μαρκα ταμπλετες προτεινετε και τι μαρκα σκαλα διαχυσης?
γ)με καταλληλη τοποθετηση των ανεμιστηρων θα ειμαι καλυμενος με 8 6αρια?

Τελος το ενυδρειο θα αγοραστει το σεπτεμβρη..Παρολα αυτα μετα τις πανελληνιες θα ξεκινησω τη κατασκευη του καπακιου και ολος ο εξοπλισμος θα αγοραστει μες το καλοκαιρι(πανε οι διακοπες) ετσι ωστε οταν παρω το ενυδρειο να ειμαι πανετοιμος!Στο λινκ εχω τη κατοψη του καπακιου.Οι μαστορες του φορουμ εχουν να προτεινουν/επισημανουν κατι?!Το καπακι θα γινει με κοντρα πλακε!


http://i221.photobucket.com/albums/d...ytakis/jim.jpg


ΥΓ>ευχαριστω οσους διαβασαν ως εδω!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-08, 23:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Επειδή είμαι ακόμη στο γραφείο και δεν προλαβαίνω να απαντήσω σε όλα μου λύνεις μια απορία?
Γιατί και τύρφη και Α.Ο. ????
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-08, 23:06
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

λιγο ο συνδυασμος των ψαριων σου με χαλαει συγκεκριμενα τα σκαλαρια σε ζευγαρι και οχι σε ομαδα και το ιδιο και για τους δισκους.

για τι απιστο μιλας;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι ακόμη στο γραφείο και δεν προλαβαίνω να απαντήσω σε όλα μου λύνεις μια απορία?
Γιατί και τύρφη και Α.Ο. ????
για να ρειχνει και το PH
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fishme1 : 12-05-08 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-08, 23:16
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι ακόμη στο γραφείο και δεν προλαβαίνω να απαντήσω σε όλα μου λύνεις μια απορία?
Γιατί και τύρφη και Α.Ο. ????
Μαρεσει να καφετιζει το νερο και λενε οτι η τυρφη με τις τανινες εχει και καποιες ευεργετικες ιδιοτετης...αλλα εν πασει περιπτωσει κυριως για αισθητικους λογους

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγο ο συνδυασμος των ψαριων σου με χαλαει συγκεκριμενα τα σκαλαρια σε ζευγαρι και οχι σε ομαδα και το ιδιο και για τους δισκους.

για τι απιστο μιλας;
Δεν θα βαλω πολλα σκαλαρια γιατι εχω ηδη ζευγαρι και περισσοτερα ατομα θα προκαλεσουν καυγαδες....Το ιδιο πιστευω και για τους δισκους.Προτιμω να παρω ενα ετοιμο ομορφο ζευγαρακι παρα να ειναι ενας το αφεντικο και οι αλλοι οι κατατρεγμενοι...Και φυσικα λιγα ψαρια=πολυ απλα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-08, 23:24
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εγώ θα το έκανα βιοτοπικό με δίσκους αυτό αλλά περι ορέξεως....
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-08, 23:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το έκανα βιοτοπικό με δίσκους αυτό αλλά περι ορέξεως....
μα το παιδι εχει καταπληκτικα φυτα...(ευχαριστω για τα κλαδεματα και παλι!!!) κριμα ειναι να τα αποχωριστει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-08, 23:26
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το έκανα βιοτοπικό με δίσκους αυτό αλλά περι ορέξεως....

και μενα μαρεσει αυτο σαν ιδεα αλλα καποια ψαρια δεν μπορω να τα αποχωριστω με τιποτα..το ιδιο και καποια φυτα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μα το παιδι εχει καταπληκτικα φυτα...(ευχαριστω για τα κλαδεματα και παλι!!!) κριμα ειναι να τα αποχωριστει....
να σαι καλα!!!και γω ετσι λεω...κριμα ειναι!!!
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimfytakis : 12-05-08 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-08, 12:45
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Χαρά στο κουράγιο σου! Και μόνο που φαντάζομαι ένα τόσο μεγάλο φυτεμένο ενυδρείο (ακόμα και αν μόνο ένα μέρος του είναι υψηλών απαιτήσεων), με πιάνει πανικός με τη σκέψη του χρόνου που θα θέλει για συντήρηση! Θα τα καταφέρεις λες?

Το πρώτο που σκέφτομαι είναι αν το ύψος είναι πολύ μεγάλο για να φτάνει το χέρι σου μέχρι κάτω..

Όπως επίσης, για λιπάσματα θα πρέπει να ξοδεύεις μια περιουσία σε τόσα λίτρα!

Επί τη ευκαιρία, μόνο και μόνο για Flourish, χρειάζεσαι (με τις δοσολογίες της εταιρίας) γύρω στα 12ml, 1-2 φορές την εβδομάδα.. Το Liquid Doser της EHEIM, χωράει γύρω στα 50ml, και μπορεί να ρίχνει μέχρι και 8ml ημερησίως.. Αν προσθέσεις και τα υπόλοιπα λιπάσματα (και δεδομένης της χαμηλής ιχθυοφόρτισης που λες θα χρειαστείς και N και P), πιστεύεις ότι θα επαρκεί το συγκεκριμένο για τη λίπανσή σου? Σίγουρα πάντως θα χρειάζεται γέμισμα κάθε τρεις και λίγο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-08, 12:57
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

6ml/ημερα easy life profito!Τοσο θα χρειαζεται απο λιπασμα!Δλδ καθε 8 μερες γεμισμα...Τωρα για το υψος μαλλον θα χρησιμοποιω σκαλιτσα για το κλαδεμα/φυτεμα...Κατα ταλλα με μεγαλο υψος ενυδρειου θελω να πιστευω οτι τα φυτα δεν θα θελουν καθε βδομαδα κλαδεμα...Flourish σιγουρα δεν θα βαζω,καθως ουτε τωρα βαζω...Αλλωστε να το κανω τι το Flourish με Co2?Οσο αναφορα τωρα τα Νο3+Ρο4 υπαρχει η λυση...Τα δισκακια και τα αγγελακια,καθως και τα πλεκο που θελω εχουν μεγαλες απαιτησεις σε τροφες με πρωτεινη.Αυτο σημαινει και πολλα νιτρικα και φωσφορικα...Θα μου παρει ενα διαστημα 2-3μηνων να εξισοροπηθουν τα πραγματα και να ξεφορτοθω αλγες αλλα μετα πιστευω θα τα καταφερνω πολυ ευκολοτερα αποτι τωρα που συντηρω 4 ενυδρεια!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλωστε να το κανω τι το Flourish με Co2
Μάλλον εννοείς το Excel ενώ ο Χοντρός το απλό.
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-08, 13:22
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ναι οντως!παντως δεν θα χρησιμοποιησω flourish αλλα το easy life profito που το εχω δοκιμασει και εχω μεινει ικανοποιημενος
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-08, 13:31
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δημητρη παντως δοκιμασμενα η ποιο ευκολη φοιτιτικη λυση απο αποψη φυτων ειναι κατω ολο ευκολα φυτα πολυ moss anubies φερν κρινουμ κτλ και stratiotes στην επιφανεια να ρουφανε νιτρικα και να σε σωζουν απο αλλαγες νερου ουτε κλαδεματα καθε βδομαδα ουτε τπτ θες απλα θα αφαιρεις νουφαρα οταν παραπηξουν!αυτη η συνθεση ευνοει και τα ψαρακια σου που θα θελουν χαμηλο φωτισμο θα χεις πολλα ξυλα που θελουν και οι πλεκο κτλ κτλ σκεψου το καλα η δικια μου εμπειρια λεει οτι φυτεμενο με δυσκολα φυτα δυσκολα κρατιεται και δεν νομιζω να κατεβαινεις οσο συχνα φανταζεσαι ειδικα τον πρωτο καιροασε που μπορει να σωσεις χρημα και να πας και διακοπουλες
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-08, 13:38
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εχει αρχισει κ αρεσει πολυ το ενυδρειο σαν χομπυ και στη μανα μου!Οποτε δεν ανησυχω μη παραμεληθει....Θα ριξει και το κλαδεματακι της και την αλλαγη νερου!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-08, 16:04
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

To καφέ νερό αποροφά πολύ φως.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-08, 16:16
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φιλε μου καταρχην οι 70 ποντοι ΔΕΝ ειναι ιδανικο υψος για φυτεμενο.Ειναι αρκετουτσικοι.Εγω στους 60 και ειμαι ισα ισα με 1WATT/litr.(Αν θες γρασιδια και τετοια).Δευτερον τι πας και μπλεκεις με σκαλα διαχυσης??Δεν προκειται να δουλεψει σε αυτα τα λιτρα.Χτυπα εναν διαχυτηρα 1000αρι της AquaMedic να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Κανει μεχρι και 1000 λιτρα.Επειτα με τοσο μικρα ανεμηστηρακια δεν θα βγαλεις καλοκαιρι.10ρια τουλαχιστον.Για τις τεμπλετες τωρα εγω ψηφιζω seachem.Κανει τους εχινινοδορους κτηνακια!Αντι να φας το κεφαλι σου με τοσες πολλες φθοριου ,καντο open top με MH και θα εισαι super.Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-08, 17:07
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
To καφέ νερό αποροφά πολύ φως.
Nαι αυτο ειναι αληθεια αλλα το πιο δυσκολο φυτο μου θα ειναι η stellata.Γρασιδακια δεν θα βαλω οποτε και να μη φτανει τοσο πολυ φως κατω κατω δεν με καιει κ τρελα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καταρχην οι 70 ποντοι ΔΕΝ ειναι ιδανικο υψος για φυτεμενο.Ειναι αρκετουτσικοι.Εγω στους 60 και ειμαι ισα ισα με 1WATT/litr.(Αν θες γρασιδια και τετοια).Δευτερον τι πας και μπλεκεις με σκαλα διαχυσης??Δεν προκειται να δουλεψει σε αυτα τα λιτρα.Χτυπα εναν διαχυτηρα 1000αρι της AquaMedic να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Κανει μεχρι και 1000 λιτρα.Επειτα με τοσο μικρα ανεμηστηρακια δεν θα βγαλεις καλοκαιρι.10ρια τουλαχιστον.Για τις τεμπλετες τωρα εγω ψηφιζω seachem.Κανει τους εχινινοδορους κτηνακια!Αντι να φας το κεφαλι σου με τοσες πολλες φθοριου ,καντο open top με MH και θα εισαι super.Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη.
Γρασιδακια οπως ειπα και παραπανω δεν θα βαλω.Ξερεις πλεκο και γρασιδια δεν πολυ παει...Τωρα οι 70 ποντοι εμενα μου φαινονται ιδανικοι.Οπως και να χει καλα τα καταφερα με 40 στου καρφουρ,οποτε για μενα 70 ειναι τελεια!!!Ριξε ενα λινκ του διαχυτηρα!Ενδιαφερον ακουγεται!Ποσο παει περιπου ενας τετοιος?Τωρα για τα ανεμιστηρακια δυτυχως μεγαλυτερα απο 7αρια δεν γινεται.Πιστευω ομως αν τοποθετηθουν καταλληλα(4 να ριχνουν στην επιφανεια και 4 να τραβανε αερα) θα δημιουργειται το καταλληλο ρευμα αερα και θα διατηρειται μεχρι 29.Αλλωστε με 2 6αρια το προηγουμενο καλοκαιρι που ηταν και πολυ θερμο κραταγα 24 βαθμους στο 120αρι με 80βαττ...Για ταμπλετες μαλλον εκεινες τις 6γωνες τις seachem θα παρω!Εχω ξανακουσει οτι κανουν θαυματα!Τωρα για το καπακι θα το ηθελα open top αλλα για αρκετους λογους(αισθητικης,δυσκολιας κατασκευης κτλ) κατεληξα σε κλασικο ξυλινο καπακι
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

O Aquamedic Reactor 1000
http://www.aquaristic.net/ab-aqualin...00.html?lang=1
Τωρα για το καπακι οταν ενα ενυδρειο ειναι open top το μονο που χρειαζεται ειναι περιμετρικα μια φασα για να κοβει το φως απο το κρεμαστο φωτιστικο.Πολυ πιο ευκολο απο το ξυλινο.Its up to you.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-08, 19:27
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Καλο φαινεται!Χρειαζεται τιποτα αλλο για να δουλεψει η απλα συνδεεις την εξοδο του co2?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-08, 20:39
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Και την εξοδο του φιλτρου συνδεεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-08, 21:11
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

37εκ μηκος και 8εκ διαμετρο....Δυσκολα το κρυβεις αυτο...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-08, 22:48
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
37εκ μηκος και 8εκ διαμετρο....Δυσκολα το κρυβεις αυτο...
Μάλλον μπαίνει έξω από το ενυδρείο.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-05-08, 23:05
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον μπαίνει έξω από το ενυδρείο.
Δυστυχως μπαινει μεσα....Αφου πρεπει να συνδεθει με την εξοδο του εξωτερικου φιλτρου.....Θα το καλυψω μαλλον με ξυλα και βαλισνεριες...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-05-08, 23:14
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Σίγουρα;
Απ' όσο έχω δεί, συνδέεις την έξοδο του φίλτρου μαζί με το Co2 σε αυτή τη συσκευή και στην έξοδό της συνεχίζεις με σωλήνα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-08, 23:39
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Στην έξοδο και ιδανικά το συνδέεις και με κάποιο κυκλοφορητή επιπλέον για να μην μειώνεις άσκοπα τη ροή εξόδου..
Εκτός ενυδρείου τοποθετείται να ξέρεις. Εναλλακτικά υπάρχει και η περίπτωση του μοντέλου της TUNZE..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-05-08, 23:56
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Μακαρι να ναι ετσι...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-05-08, 23:59
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι να ναι ετσι...
Ετσι ειναι. Το ειχα δει σε ενα φιλο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-05-08, 09:50
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

δημητρη το ενυδρειο ειναι μηκος 180 ετσι?
12χ24 πας στα 288 βατ.
στεγανα ντουι δεν θα θες? θα θες αυτα εχουν http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...G&t=temartic_e
12 ευρω για μια λαμπα.δηλ εξτρα λεφτα.12χ12=144ευρω για ντουι

αν εβαζες 4 τ5 80βατ θα πηγενες στα 320 βατ και νομιζω θα σε καλυπτουν αφου ειναι 1.5 μετρο μηκος πχ αυτη http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...G&t=temartic_e
που εχει και καλη τιμη.

ιδεα λεω σκεψου και αυτο

υ.γ.μακαρι να το κανεις οπως το σκεφτεσαι
ααα και εξτρα ηλ.μπαλαστ για 12 λαμπες απο 15 ευρω το ενα εχουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
σκεψου κανα τετοιο http://search.stores.ebay.de/Aquafis...822613QQsofpZ0
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-05-08, 10:42
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ναι 180 ειναι το μηκος του.Τα στεγανα ντουι το σκεφτηκα οτι θα ανεβασουν αρκετα το κοστος,και επειδη ουτε θελω να πληρωση μια περιουσια σε ντουι ουτε φυσικα να βαλω θερμοσυστελομενο,θα ψαξω ebay η θα παρω απτην Αββυσο που τα εχουν 9ε το ζευγος.Εχω μια εντυπωση οτι και στη Ζωοφιλια εχει...Θα το ψαξω...
Μπαλαστ θα παρω απτο Καυκα..Πρεπει να χουν γυρω στα 12ευρω και θα χρειαστω 6..
Με αλλα λογια μπαλαστ και ντουι θα ρθουν καπου στα 200....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Jim χαλαρωσε και μην αγχωνεσαι.Τον εχω και εγω τον ιδιο τον διαχυτηρα.Κρεμεται εξω απο το ενυδρειο και βαζεις ενα μικρο κυκλοφορητακι 600λ/ωρα με λιγο λαστιχο και δουλευει τζαμι!Να ξερεις οτι σε αυτα τα λιτρα κανει θαυματα.Δεν υπαρχει ιχνος φυσαλιδας στο νερο ακομη και σε μεγαλες παροχες CO2.Eπισης σε πληροφορω οτι με θερμοσυστελομενο ετρεχα ενα ενυδρειο με καπακι για 6 μηνες και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Αρκει να ειναι καλης ποιοτητας το θερμ/νο.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-08, 12:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν το σνομπαρω σε καθε περιπτωση το θερμοσυστελομενο αλλα ειναι λιγο μπελας για να βγει οταν θες να αλλαξεις λαμπα.Εγω θελω να στησω ενα ενυδρειο που ναι μεν θα εχει τα δυσκολα φυτα του αλλα απτην αλλη η συντηρηση του και απο αποψη εξοπλισμου αλλα και η εβδομαδιαια να ειναι οσο πιο ευκολη γινεται!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποδομη για ενυδρειο Γιάννης DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 09-10-07 19:02
σχεδια spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 14-06-07 08:31
Σχεδια για πυκνοφυτεμενο Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 61 05-01-07 16:41
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 18-12-04 01:47
σχεδια για ενυδρειο με Τανγκανικες alfacom Tanganyika 14 25-12-03 13:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09616 seconds with 13 queries