Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-06, 13:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή εξαγωγη νερου......

καλησπερα φιλοι μου.εχω να κανω μια ερωτησουλα......περιμενω τις επομενες μερες υδραυλικο για την εγκατασταση δεξαμενης στο παταρι για μαζεμα νερου οσμωσης για τις καθιερωμενες αλλαγες νερου.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ,η εξαγωγη νερου απο το ενυδρειο,ετσι που την σκεφτηκα εγω,ειναι η χρησιμοποιηση ενος μπαστουνιου εξ. φιλτρου,οπου θα συνδεθει πλαστικη ευκαμπτη σωληνα με ενα διακοπτακι και θα οδηγει στο μπαλκονι απ'ευθειας στο σιφωνι.πως το βλεπετε..?αν και φαινεται ευκολο,θα ειναι πρακτικο-και λειτουργικο,η θα πρεπει να γινει κατι αλλο..?να συμπληρωσω οτι ολη η εγκατασταση εντος του σπιτιου θα γινει με ευκαμπτη σωληνα πλαστικη εσωτερικα και αλουμινιου βαμμενη ασπρη εξωτερικα...πιστευω οτι θα ειναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-06, 14:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πρύτανηηηηηηηηηηηη
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-06, 14:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Πρύτανηηηηηηηηηηηη
παλαβωσες τωρα..???ουτε φουσκωτο εχω,ουτε κουπια,ουτε πυροσβεστικη κοντα μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-06, 15:47
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

αν δεν κανεις αυτοματη αναπληρωση θειε klaz τοτε αυτο που λες ειναι οτι πρεπει,το θεμα ειναι αυτο το μπαστουνι θα ειναι μονιμα μεσα??αν ναι καλυψε το με κατι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-06, 17:11
zerox Ο χρήστης zerox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2006
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

καλή και πρακτική ιδέα.Αυτό που έχω κάνει για το ίδιο σκοπό, είναι ένα ¨ταφ¨στην είσοδο του φίλτρου και μία βάνα. Με αυτόν τον τρόπο γλύτωσα ένα επιπλέον μπαστούνι.Ενέχει όμως τον κίνδυνο της φοβερής τεμπελιάς , και έχοντας το εύκολο, συχνά αποφεύγω το σκούπισμα με κάθε αλλαγή....

Γειά και χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-06, 17:33
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zerox
Καλησπέρα,

καλή και πρακτική ιδέα.Αυτό που έχω κάνει για το ίδιο σκοπό, είναι ένα ¨ταφ¨στην είσοδο του φίλτρου και μία βάνα. Με αυτόν τον τρόπο γλύτωσα ένα επιπλέον μπαστούνι.Ενέχει όμως τον κίνδυνο της φοβερής τεμπελιάς , και έχοντας το εύκολο, συχνά αποφεύγω το σκούπισμα με κάθε αλλαγή....

Γειά και χαρά
το ταφ πρεπει να ειναι με βανακια και τα δυο λαστιχα.το ειχα στο μυαλο μου αυτο αλλα με προβληματιζε το εξης,οτι οταν θα κλεινεις το βανακι του φιλτρου και θα ανοιγεις το αλλο θα πρεπει να ρουφηξεις για να αρχιζει να τρεχει.το θεμα ειναι αν ο klaz θα το εχει μονιμα μεσα.αν δεν θελει να το εχει τοτε τον εξυπηρετει αυτο που λες αν το θελει μονιμα δεν τον εξυπηρετει,τοτε θα πρεπει το βανακι να ειναι στο τελος τ5ου λαστιχου που χρησημοποιει για το αδεισμα και το λαστιχο γεματο νερο,δηλαδη ρουφαει μια φορα και αρχιζει να τρεχει και κλεινει μετα το βανακι.καθε φορα που θα ξαναανοιγει το βανακι,το νερο θα ξεκιναει να τρεχει με φυσικη ροη.αλλα βρε KLAZ ειδα οτι ετοιμαζεσαι για αυτοματη αναπληρωση τοτε αλλαζει το ρεπερτοριο
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...lagi_nerou.htm
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 26-09-06 στις 18:29
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-06, 18:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ευχαριστω gp.εχω βρεθει απο κοντα με τον παναγιωτη(discus man),και εχουμε συζητησει το θεμα(μεγαλο πλεονεκτημα που τον ξερω...)...και μετα απο καποιες κουβεντες prive με χομπιστες εδω μεσα αποφασισα το ολο συστημα να λειτουργει ημιαυτοματα,δηλαδη 2 δεξαμενες 250λιτρων εκαστη στο παταρι,μια για οσμωση με απλο φλοτεραλλα και ηλεκτρονικο,καθως και ηλεκτρομαγνητικη,και στη συνεχεια η δευτερη η οποια θα γεμιζει με το ''αχρηστο'' νερο το οποιο θα τροφοδοτει το καζανακι wc.ετσι θα εξοικονομω και το νερο ,και θα κανω και μεγαλυτερη οικονομια,οπως και λιγοτερη ζημια στο περιβαλλον(λογω μικροτερης καταναλωσης νερου)....στη συνεχεια απο τη δεξαμενη οσμωσης θα φευγει η παροχη του καθαρου νερου προς το ενυδρειο με μια μικρη βανα λιγο πριν το τανκ για το γεμισμα....το μπαστουνακι θα ειναι μονιμα μεσα,με αλλη μια βανα στην αποληξη λιγο πριν το σιφωνι για το αδειασμα.
αν και ημουν οπαδος των ηλεκτρονικων φλοτερ και μεσα στο ενυδρειο για φουλ αυτοματοποιηση,αλλαξα γνωμη στην πορεια,και για την μεγαλη χρηματικη δαπανη των εχτρα υλικων οπως πχ ηλεκτρομαγνητικες περισσοτερες...αλλα το πιο βασικο ειναι οτι επειδη στην περιοχη μου γινονται συνεχομενες πτωσεις τασης ρευματος,φοβηθηκα για ασταθεια του ολου συστηματος.... πολλες πλυμμηρες...και εμενα πανω σε μια πιρογα να κωπηλατω γρηγορα,οπως και απο πισω μου την πλαζ πανω σε αλλη να ζηταει διαζυγιο......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 26-09-06 στις 18:55
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-06, 19:23
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

οκ.ολα σωστα τοτε klaz.μονο το βανακι για το νερο που φευγει απο το ενυδρειο να ειναι κοντα στο συφωνι και να γεμισεις την πρωτη φορα το λαστιχο,και καλυψε τα μπαστουνακια.αντε και καλη επιτυχια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-06, 23:25
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Κάνε και λίγο ποιό κοντό το μπαστούνι της εξαγωγής απο αυτά των φίλτρων σε περίπτωση που ξεχαστείς .......... να μην σου ξενερίσουν τα φίλτρα και είναι κούκλα το σύστημα ....

Για τις δύο δεξαμενές στο πατάρι έχω κάποιες ενστάσεις. Θέλεις 250 λίτρα όσμωσης ???? Για να παραχθούν αυτά έχεις βρώμικο τουλάχιστων 750 λίτρα ............ που τα βάζεις οεο ??? Και αν βάλεις 750 δεξαμενή για το βρώμικο + 250 για το καθαρό .......... έχεις 1 τόνο πάνω απο το θρόνο ............ !!!!!! ΙΜΟ δεν είναι και πολύ καλή επιλογή.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-06, 23:39
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Κάνε και λίγο ποιό κοντό το μπαστούνι της εξαγωγής απο αυτά των φίλτρων σε περίπτωση που ξεχαστείς .......... να μην σου ξενερίσουν τα φίλτρα και είναι κούκλα το σύστημα ....

Για τις δύο δεξαμενές στο πατάρι έχω κάποιες ενστάσεις. Θέλεις 250 λίτρα όσμωσης ???? Για να παραχθούν αυτά έχεις βρώμικο τουλάχιστων 750 λίτρα ............ που τα βάζεις οεο ??? Και αν βάλεις 750 δεξαμενή για το βρώμικο + 250 για το καθαρό .......... έχεις 1 τόνο πάνω απο το θρόνο ............ !!!!!! ΙΜΟ δεν είναι και πολύ καλή επιλογή.
ναι αλα το θεμα ειναι οτι το καζανακι θα χρησημοποιηται καθε μερα αρκετες φορες ενω η αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.και εν αναγκη ας πεταξει και 100 λιτρα στο δρομο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-06, 23:54
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
ναι αλα το θεμα ειναι οτι το καζανακι θα χρησημοποιηται καθε μερα αρκετες φορες ενω η αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.και εν αναγκη ας πεταξει και 100 λιτρα στο δρομο
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς ??
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-06, 23:57
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Και αν βάλεις 750 δεξαμενή για το βρώμικο + 250 για το καθαρό .......... έχεις 1 τόνο πάνω απο το θρόνο ............ !!!!!! ΙΜΟ δεν είναι και πολύ καλή επιλογή.
εννοω οτι το βρωμικο νερο θα καταναλωνεται καθημερινα και δεν χρειαζεται δεξαμενη των 750 λιτρων!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-06, 05:39
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ευχαριστω ...δηλαδη 2 δεξαμενες 250λιτρων εκαστη στο παταρι,.....
και κάθεσαι στη λεκάνη ανέμελος και άνετος χωρίς την σκέψη να σου έρθουν όλα αυτά στο κεφάλι σου θείε klaz?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-06, 08:23
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

Ο Κώστας θέλει να στήσει ένα ημυαυτόματο σύστημα αλλαγών νερού στο τανκ με τους δίσκους. Αυτό προυποθέτει να αποθηκεύει νερό απο α/ο διαφορετικά η αλλαγή θα παίρνει 12 ώρες για να γίνει.

Χρειάζεται για την αλλαγή του περίπου 200 λίτρα και η σκέψη του είναι να τοποθετήσει ένα δοχείο 250 λίτρων στο πατάρι του και πολύ σωστά σκέφτεται. Για να το γεμίσει αυτό η α/ο θα δουλέψει 24 ώρες και σε αυτό το διάστημα θα παραχθούν 750 λίτρα "βρώμικου" νερού.

1. Μέσα σε 24 ώρες αποκλείεται να καταναλωθούν 750 λίτρα νερού μόνο για το καζανάκι απο τον οποιονδήποτε ............. !!!!!!

2. Μέσα σε 1 εβδομάδα αποκλείεται να καταναλωθούν για το καζανακι 750 λίτρα νερού απο τον οποιονδήποτε .............. !!!!!!

Και το θέμα παραμένει και είναι ότι η μπετονένια πλάκα του παταριού είναι 99% σίγουρο ότι δεν έχει κατασευαστεί για να πάρει αυτά τα φορτία !!!!!

¶ποψη μου Κώστα είναι ότι πρέπει να αυξήσεις την συχνότητα των άλλαγων μειόνωντας έτσι την ανάγκη αποθύκευσης μεγάλου όγκου νερού.

Παράδειγμα : στην καθημερινή ρουτίνα σου κάνεις αλλαγές 20-25 λίτρων. Ταϊζεις 5 λεπτά και στην συνέχεια άλλο ένα 15 λεπτο "επιβλέπεις" την άλλαγη. Χρειάζεσαι μια δεξαμενή 50 λίτρων γαι να έχεις και καβάντζα και σε ένα 24ωρο έχεις "βρώμικο" 60 λίτρα ........................ που πάλι δεν καταναλώνονται αλλα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αντοχής του παταριού σου με τα 100 λίτρα που θα έχεις εκεί. Έχεις και σχετικά μεγάλη α/ο οπότε αν χρειαστεί για καμιά super αλλαγή την βάζεις σε mode υπερωρίας
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-06, 08:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εγω εχω αλλου ειδους αντιρρησεις με το παταρι, περα από το βάρος.
παρα ειναι στενα τα πραγματα εκεί μεσα.
καθαρισμός στον πατο πως θα κανεις?
αν τελικα το κανεις, να προβλεψεις και ενα ταψι απο λαμαρινα (σαν αυτο που βαζουν στους θερμοσιφωνες, με λαστιχακι στην ακρη και τρυπα στην πλάκα ωστε να φεύγει τυχον πλημμυρα στη μπανιερα από κάτω.

παντως να κανεις ολο αυτό και να μην βαλεις αυτόματη αναπληρωση στο ενυδρείο είναι κάπως...
μην το βαλεις απο την αρχή, μεχρι να δεις πως θα πάει, αλλά προέβλεψε οτι χρειάζεται από τώρα.
οσο για τις διακοπές, οταν κοπεί το ρέυμα ολα σταματουν...

οσο για την καταναλωση στο καζανακι, υπάρχουν διαφοροι τρόποι να αυξήσεις την παραγωγικότητα.. :d

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 27-09-06 στις 08:56
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-06, 11:22
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

Ο Κώστας θέλει να στήσει ένα ημυαυτόματο σύστημα αλλαγών νερού στο τανκ με τους δίσκους. Αυτό προυποθέτει να αποθηκεύει νερό απο α/ο διαφορετικά η αλλαγή θα παίρνει 12 ώρες για να γίνει.

Χρειάζεται για την αλλαγή του περίπου 200 λίτρα και η σκέψη του είναι να τοποθετήσει ένα δοχείο 250 λίτρων στο πατάρι του και πολύ σωστά σκέφτεται. Για να το γεμίσει αυτό η α/ο θα δουλέψει 24 ώρες και σε αυτό το διάστημα θα παραχθούν 750 λίτρα "βρώμικου" νερού.

1. Μέσα σε 24 ώρες αποκλείεται να καταναλωθούν 750 λίτρα νερού μόνο για το καζανάκι απο τον οποιονδήποτε ............. !!!!!!

2. Μέσα σε 1 εβδομάδα αποκλείεται να καταναλωθούν για το καζανακι 750 λίτρα νερού απο τον οποιονδήποτε .............. !!!!!!

Και το θέμα παραμένει και είναι ότι η μπετονένια πλάκα του παταριού είναι 99% σίγουρο ότι δεν έχει κατασευαστεί για να πάρει αυτά τα φορτία !!!!!

¶ποψη μου Κώστα είναι ότι πρέπει να αυξήσεις την συχνότητα των άλλαγων μειόνωντας έτσι την ανάγκη αποθύκευσης μεγάλου όγκου νερού.

Παράδειγμα : στην καθημερινή ρουτίνα σου κάνεις αλλαγές 20-25 λίτρων. Ταϊζεις 5 λεπτά και στην συνέχεια άλλο ένα 15 λεπτο "επιβλέπεις" την άλλαγη. Χρειάζεσαι μια δεξαμενή 50 λίτρων γαι να έχεις και καβάντζα και σε ένα 24ωρο έχεις "βρώμικο" 60 λίτρα ........................ που πάλι δεν καταναλώνονται αλλα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αντοχής του παταριού σου με τα 100 λίτρα που θα έχεις εκεί. Έχεις και σχετικά μεγάλη α/ο οπότε αν χρειαστεί για καμιά super αλλαγή την βάζεις σε mode υπερωρίας
εγω νομιζα οτι θα αποθυκευει νερο καθε μερα λιγο και για αυτο ειπα οτι οσο κακο νερο ειναι την μερα παει στο καζανακι.το καζανακι εχει χωρητικοτητα περιπου 15 λιτρα.(αναλυση που την κανουμε) αρα πιστευω οτι ημερησιως 90-100 λιτρα πανε εκει.και οπως ειπα πριν εν αναγκη ας πεταξει και 100 στην αποχετευση.δεν ξερω πως εχει σκοπο να το αποθηκευει.οσο για το παταρι εννοειται οτι πρεπει να ειναι στις αντοχες του.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 27-09-06 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-06, 18:10
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εγω δεν συμμετεχω στη συζητηση συνειδητα....... Αν και εχω τις λυσεις ετοιμες......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-06, 18:14
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Εγω δεν συμμετεχω στη συζητηση συνειδητα....... Αν και εχω τις λυσεις ετοιμες......
Στον τοίχο με ούπα?...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-06, 18:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιατί ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-09-06, 22:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

Ο Κώστας θέλει να στήσει ένα ημυαυτόματο σύστημα αλλαγών νερού στο τανκ με τους δίσκους. Αυτό προυποθέτει να αποθηκεύει νερό απο α/ο διαφορετικά η αλλαγή θα παίρνει 12 ώρες για να γίνει.

Χρειάζεται για την αλλαγή του περίπου 200 λίτρα και η σκέψη του είναι να τοποθετήσει ένα δοχείο 250 λίτρων στο πατάρι του και πολύ σωστά σκέφτεται. Για να το γεμίσει αυτό η α/ο θα δουλέψει 24 ώρες και σε αυτό το διάστημα θα παραχθούν 750 λίτρα "βρώμικου" νερού.


Και το θέμα παραμένει και είναι ότι η μπετονένια πλάκα του παταριού είναι 99% σίγουρο ότι δεν έχει κατασευαστεί για να πάρει αυτά τα φορτία !!!!!

¶ποψη μου Κώστα είναι ότι πρέπει να αυξήσεις την συχνότητα των άλλαγων μειόνωντας έτσι την ανάγκη αποθύκευσης μεγάλου όγκου νερού.
θωμα μου ,το πειραμα εγινε,και τωρα περιμενω...να δω τη λειτουργια του.....
ανακεφαλαιωση <λοιπον
2χ250 λιτρα πλαστικες δεξαμενες,η μια για νερο αο,η αλλη μαζεμα ''βρωμικου''για καταναλωση στο wc.
kai στις 2 δεξαμενες υπαρχουν υπερχειλησεις(για να φυλαμε και τα ρουχα μας)απο οτι βλεπω, εντελως στη χειροτερη περιπτωση, θα εχω 500 κιλα πανω απο το κεφαλι μου..........δεν νομιζω ομως οτι αυτο το φορτιο ειναι απαγορευτικο....ισως ...οριακο...????..και δεν ειμαι καν γαλατης.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-09-06, 23:43
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

¶ντε μπράβο ................ να σου έρθει και η νεά α/ο και μετά παμε για το γουρουνόπουλο στην σούβλα και τον "τραγουδιστή" κρεμασμένο απο το δένδρο .....
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-06, 08:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

να χαρω εγω τον κολλητο μου......α ρε θωμακο......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-06, 12:32
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
¶ντε μπράβο ................ να σου έρθει και η νεά α/ο
κατα τα χριστουγεννα τη βλεπω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-09-06, 14:47
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

επιτελους!!!!!! τελειωσε η δουλιτσα με τους υδραυλικους,και αφου εκανα εγω και την καταλληλη ζημια για να φυγει η γκαντεμια....(εσπασα ενα γυαλινο τραπεζακι...),δεν μπορω να πιστεψω οτι επιτελους τα παιδια μου(οι δισκοι),θα εχουν στην κατοχη τους περισσοτερο φρεσκο νερακι αο.....,ακομη και το νερο της αναπληρωσης (το καλοκαιρι)που προσθετω με την εξατμιση των ανεμιστηρων θα μπαινει τοσο ευκολα,αφου η βανα ειναι μολις 5 εκ απο το ενυδρειο......βεβαια ειμαι ακομη σε αναμμενα καρβουνα γιατι,το μοναδικο σημειο που δεν δοκιμαστηκε ειναι η δεξαμενη της αο ΓΕΜΑΤΗ,για να δουμε τα φλοτερ κλπ....αλλα ελπιζω ολα να πανε καλα....
δεν γεμιζουν και τοσο ευκολα 250 λιτρα οσμωσης με αο 90 λιτρων ημερησιως......εεε..???
ΥΓ.να ευχαριστησω επισης,ολους οσους φιλους χομπιστες με βοηθησαν,και συνεχιζουν να το κανουν(α ρε μαζωχες....)ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-06, 13:31
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Αποτελέσματα...

Κανένα νεότερο από το νέο σύστημα; Πως πάει;
Πάντως εάν κατάλαβα καλά την όλη κατασκευή θα πρέπει να προσέξεις λίγο την δεξαμενή "βρώμικου" νερού μην τυχόν και μετά από λίγο καιρό κολάει το φλοτέρ από τα πολλά άλατα...Ίσως να βάλεις στο πρόγραμμα κάποιο χημικό αραιά και που για να καθαρίζει...(ειδικά αν ο μηχανισμός του φλοτέρ είναι βυθισμένος). Εκτός φυσικά εάν έχει μόνο υπερχειλήση...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-06, 14:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
. Εκτός φυσικά εάν έχει μόνο υπερχειλήση...
μπραβο μπισκοτανθρωπε και φιλε μου το βρηκες...!!!!!οσο για το συστημα πηγαινει πολυ καλα αφου στην ουσια ειναι ημιαυτοματο,και οχι φουλ αυτοματοποιημενο,λογω συχνων διακοπων της δεη,και φοβου μου για πλυμμηρες.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-10-06, 21:53
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πρυτανη!!! Ρε συ ριξε τα μουτρα σου και βοηθα τον Κλαζ...ειναι καλο παιδι αλλα εχει μπλεξει με κακες παρεες!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-06, 14:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Πρυτανη!!! Ρε συ ριξε τα μουτρα σου και βοηθα τον Κλαζ...ειναι καλο παιδι αλλα εχει μπλεξει με κακες παρεες!
αστον,τον παλιοξυνο ρε μιχαλη.....το συστημα ειναι 150% water proof,και δεν υπαρχει περιπτωση απολυτου καμμιας διαρροης........
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-06, 17:49
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
αστον,τον παλιοξυνο ρε μιχαλη.....το συστημα ειναι 150% water proof,και δεν υπαρχει περιπτωση απολυτου καμμιας διαρροης........
Πότε θα κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση φανταστικέ θείε Κλαζ???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-06, 15:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα γινει,θα γινει.......ας βρω πρωτα και μια δουλεια.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 11 21-05-03 15:35
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
Χημεια νερου newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-12-02 19:41
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12040 seconds with 13 queries