Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-12, 12:56
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή Απο 5mm πάχος και πάνω είναι κρύσταλλο;

Χαίρετε παίδες,
θέλουμε με τον κολλητό μου να φτιάξουμε ένα ενυδρείο για την κοπέλα του με διαστάσεις 52*25*30. Στο Aquatools μου βγάζει Very Safe από τα 4 mm τζάμι.
Ο πατέρας της κοπέλας πήγε για να παραγγείλει τα τζάμια στο τζαμά και του έλεγε να βάλει 5mm γιατί λέει ότι στα 5χιλ δεν είναι πλέον τζάμι, αλλά κρύσταλλο (και ότι θα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια για πάτημα κλπ)

Εντάξει η μεγαλύτερη επιφάνεια, αλλά κρύσταλλο;;; Έχει διαφορά με το απλό τζάμι;

Ψάχνοντας λίγο ο κολλητός μου βρήκε τα εξής περι τζαμιού και κρυστάλλου:
Κοινό γυαλί: Παρασκευάζεται με συλλίπασμα οξείδιο του νατρίου (12-18%) και σταθεροποιητή οξείδιο του ασβεστίου (5-12%). Ορισμένα άλλα οξείδια μπορεί να συμμετέχουν για λόγους απόδοσης χρωματισμών.
Γυαλί μολύβδου: Παρασκευάζεται με αντικατάσταση του οξειδίου του νατρίου από οξείδιο του καλίου και του οξειδίου του ασβεστίου από οξείδιο του μολύβδου (PbO). Η περιεκτικότητα του PbO μπορεί να φθάνει και το 30%, αλλά το γυαλί με περιεκτικότητα μέχρι 24% σε PbO χαρακτηρίζεται ως κρύσταλλο. Έχει υψηλή ανθεκτικότητα, τα αντικείμενα που δίνει είναι εξαιρετικά στιλπνά και παρουσιάζει υψηλό δείκτη διάθλασης. Οι δύο τελευταίες ιδιότητες το κάνουν υλικό ιδιαίτερα κατάλληλο για την κατασκευή διακοσμητικών αντικειμένων αλλά και (ακριβών) ειδών οικιακής χρήσεως, όπως ποτήρια, ανθοδοχεία κτλ. O μόλυβδος είναι δηλητηριώδες υλικό, αλλά επειδή τα άτομά του είναι ολοσχερώς εγκλωβισμένα στη μοριακή δομή του γυαλιού, δεν επιφέρει καμία απολύτως βλάβη στην ανθρώπινη υγεία. Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι ευαίσθητο στις μεταβολές θερμοκρασίας και να θραύεται εύκολα από αυτές. Λόγω της υψηλής του διαθλαστικότητας χρησιμοποιείται στην κατασκευή οπτικών οργάνων (π.χ. φακών). Μια ειδική μορφή αυτού του τύπου γυαλιού, με περιεκτικότητα σε PbO περίπου στο 65% χρησιμοποιείται για την κατασκευή ειδικών προστατευτικών υαλοπινάκων, επειδή ο μόλυβδος απορροφά τις επικίνδυνες ακτινοβολίες που περιέχονται στο ηλιακό φως.

Θα είναι ΟΚ το κρύσταλλο;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-12, 13:07
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα,κατω απο 5αρι γυαλι,δεν θα εβαζα για κανενα ενυδρειο,και οι λογοι ειναι πολλοι.Πχ χτυπιμα με ενα δαχτυλιδι.

Οχι δεν ειναι καθε γυαλι πανω απο 5 χιλιοστα κρυσταλο.Τα κρυσταλα γυαλια,τα βαζουμε στους καθρεπτες και οχι μονο,που μπορει να ειναι και λεπτοτερα,για να μην παραμορφωνουν.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-12, 13:13
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

γυαλι η τζαμι εχει ακομη και 10 εκατοστα το ξερω γιατι τα εχω δει,το παχος οπως λεει ο κιχλιδατος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-12, 13:26
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά, εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είχε 4άρι , του είπε ότι το 5άρι είναι καλύτερο και για να ακούγεται πιο ωραίο και καλό του είπε ότι είναι κρύσταλλο..

Αν όντως είναι κρύσταλλο, υπάρχει πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-12, 13:39
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά, εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είχε 4άρι , του είπε ότι το 5άρι είναι καλύτερο και για να ακούγεται πιο ωραίο και καλό του είπε ότι είναι κρύσταλλο..

Αν όντως είναι κρύσταλλο, υπάρχει πρόβλημα;

Τουναντιον ειναι καλυτερο το κρυσταλο,γιατι εχει διαυγεια,και δεν εχει παραμορφωση
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-12, 13:48
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Με πιθανότητα (αρκετά μεγάλη) ο τζαμάς να φουσκώσει την τιμή..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-12, 17:08
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ρε παιδιά όλοι οι τζαμτζήδες κρύσταλλα τα λένε! σαφώς και είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις 5mm από 4mm μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλησης(δεν χρειάζεται πάντα να μπαίνουμε σε ένα πρόγραμμα που αυτό θα μας πει τι διαστάσεις χρειαζόμαστε γιατι απλά λειτουργεί με λογάριθμους και όχι σύμφωνα με την πραγματικότητα πάντοτε)και αποτρέπει σε πιθανό χτύπημα με ότιδήποτε να σου ανοίξει καμιά κόλληση και να ψάχνεσαι και δεν νομίζω να σου το πουλήσουν ακριβότερα φαντάζομαι πως με τον όρο κρύσταλλα δεν εννοούσε και Βοημίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι είναι αυτό το πράγμα πάνω στα φυτά μου??? plakitsas Γλυκό νερό - Γενικά 3 27-04-11 09:30
θέση πάνω κοντρών mikrosaquaristas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-01-11 15:06
ΝΟ2 πάνω από 200 ppm στο στρώσιμο Yannis_K Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-01-09 09:10
Τι είναι αυτό σαν γλίτσα πάνω στο κερατόφυλο? οΟ Guppy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 17-11-08 09:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03772 seconds with 15 queries