Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-12, 17:12
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή Το πρώτο μου DIY ενυδρείο...

Χαίρετε παίδες, αφού το παλιό ενυδρείο μας άφησε χρόνους, σκέφτομαι σοβαρά να φτιάξω ένα ενυδρείο DIY για να το μεγαλώσω κιόλας λίγο και για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο(λόγω πάχους τζαμιού, κοντρών)... Όπως είναι φυσικό έχω πολλές απορίες και αμφιβολίες...

Το έπιπλό μου είναι anubias και έχει διαστάσεις 80*42 και σκέφτομαι για το ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις και ύψος 55...

Στο Aquatools μου βγάζει για 9άρι τζάμι... Μου έχει μπει ιδέα για πιο χοντρό πάτο(12mm) αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο...(όποιος έχει καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι...)

Πέρα από το κόλλημα του ενυδρείου έχω αρκετές αμφιβολίες για τη φίλτρανση και τον φωτισμό... Δεν ξέρω τι λύσεις υπάρχουν και στα δυο θέματα και πόσο θα μου κοστίσει...

Έκανα μια μικρο-έρευνα σε τζαμάδικα της περιοχής μου και μου είπαν ατα 75-85¤ για 5άρι με 6άρι τζάμι(που έναι μια χαρά όπως μου είπαν, ναι καλά έλεγα από μέσα μου...).Ρώτησα και στο Leroy Merlin, είχε πολύ καλές τιμές αλλά δυστυχώς μόνο 6άρι τζάμι, Ξέρει κανείς αν φέρνει και πιο χοντρά;

Επίσης μου είπαν ότι πρέπει να είναι ροντέ, ένας μάλιστα με ψιλο-ειρωνεύτηκε λέγοντας μου που το είδες να μην είναι ροντέ, στο ίντερνετ;;;

Εγώ στο Γη & Ύδωρ διάβασα ότι προτείνει όχι ροντέ...

Επίσης στο κατάστημα Βλαβιανός, μου είπαν ότι τα τζάμια κόβονται με laser και η κοπή είναι ευθεία και ακριβής...Μήπως να τους προτιμήσω(πέρα από θέμα τιμής,που είναι πολύ καλύτερη...) σε σχέση με τον απλό τζαμά που θα μου κόψει τα τζάμια με το διαμάντι;
Περιμένω τις απόψεις σας για το θέμα μου...

ΥΓ:Αν ξέρει κάποιος κανένα τζαμά κοντά στην περιοχή(Αμπελόκηποι,Αθήνα), ας μου πει...
ΥΓ2:Αν κάποιος που ξέρει να κολλάει θέλει βοήθεια στο κόλλημα του ενυδρείου του ας μου το πει να το κανονίσουμε να τον βοηθήσω, να μάθω κιόλας... Επίσης αν κάποιος που ξέρει είναι διατεθιμένος να με βοηθήσει με το κόλλημα, κερνάω καφέ, μπύρα και θα είμαι και υπόχρεος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-12, 17:48
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Με εννιαρι κοντρες και 10αρι πατo θα εισαι super safe νομιζω.Για την κοπη με λειζερ αν δεν ειναι ποιο ακριβως αξιζει γιατι θα ειναι τελεια γωνιασμενα και δεν θα χανουν. τωρα για το ροντε δεν πολυ χρειαζεται αν τα γυαλοχαρταρεις καλα για αυτο το παχος αλλα αν δεν βγαινει πολυ ακριβα καντα ροντε να εισαι ποιο ασφαλης. α και ελεγξε την βαση αν αντεχει! 180 λιτρα θα ειναι αυτα. αν εισαι διατιθεμενος να φτιαξεις αλλη βαση μπορεις να φτιαξεις ενα του μετρου με αυτα τα τζαμια και να φτιαξεις και φιλτροπλατη σαν του dimi1978 ωστε να μην χρειαζεσαι εξωτερικα κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-12, 18:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ένα ένα απο την αρχή! Κατ'αρχάς τι ψάρια θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο; Δίνοντας μόνο ύψος αυξάνεις μεν τα λίτρα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω ή μεγαλύτερα ψάρια απο όλες τις κατηγορίες. Π.χ. οι κιχλίδες και τα κοπαδόψαρα θέλουν μήκος, οι μεν για να οριοθετούν περιοχές και τα δε για να εχουν χώρο για κολύμπι πέρα δώθε. Απο την άλλη τα βυθόψαρα (πλεκο, κόρυ κτλπ) χρειάζονται κυρίως εμβαδό και όχι τοσο ύψος. Εγώ μεσα στο ΣΚ μαλλον θα κολλήσω ενα ενυδρείο 90*45*40 (μ*π*υ) και θα έχω στη μια μεριά ενα φιλτρο "πλατης" 10 εκ. Δηλαδή καθαρό χώρο 80*45. Θα χρησιμοποιήσω 6αρι τζάμι

Πέρα απο αυτό, 9αρι τζάμι δεν υπάρχει. Υπάρχει 2αρι, 3αρι, 4αρι (νομίζω) 5αρι, 6αρι, 8αρι, 10αρι, 12αρι και μετα 15αρι. Δεν χρειάζεσαι για κανενα λόγο 12αρι πάτο. Επίσης το ενα θέμα με το aquatools είναι οτι δεν ξέρω αν υπολογίζει κόντρες. Δηλαδή αν στον υπολογισμό του πάχους του τζαμιού θεωρεί οτι υπάρχουν κόντρες. Εγώ νομίζω με 6αρι ή 8αρι (ασφαλέστερα με 8αρι) και κόντρες θα είναι καλα. Εγώ ένα DIY 70*30*40 (καθαρά, δηλ 40 ύψος νερού) το έχω με 5αρι και μια κάθετη κόντρα στη μέση επάνω. Λειτουργεί σχεδόν ενα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ροντέ δεν υπάρχει λόγος. Θα του ζητήσεις να σου κάνει λίγο τις ακρες με γυαλόχαρτο, ίσα ίσα να μην κόβεσαι. Ή μπορείς να πάρεις εσύ ενα φυλλο γυαλόχαρτο. Για το laser δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι οτι θα είναι πολύ ακριβές.

Φιλτρανση: Σε αυτό το ύψος χωράει ακριβώς το εσωτερικό φίλτρο του Juwel Rio 180. Αν μπορείς να βρείς κανεναν απο κάποιον που είχε το ενυδρείο και δεν ηθελε το φίλτρο θα σου κάτσει κουτί. Απο εκεί και πέρα, κλασσικά κανενα εξωτερικό φίλτρο κτλπ.

Φωτισμός: Πολλές λύσεις. Μπορείς να βάλεις κρεμαστό φωτιστικό (π.χ. ενα κινέζικο με 50¤ με 2 Τ5 λάμπες 24W). Μπορείς να πάρεις αν θέλεις φωτιστικά γραφείου απο το ΙΚΕΑ και να βάλεις λάμπες οικονομίας αν δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις καλό είναι να βάλεις και τζάμι απο πάνω για να ελαχιστοποιείται η εξάτμισή. Πίστεψέ με, είναι μεγάλη! Επίσης, μπορείς να φτίαξεις ενα καπάκι αν θέλεις, και να βάλεις απο μεσα ότι και όσες λάμπες θέλεις.

Για το κόλλημα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλα είμαστε λίγο μακριά!
Υ.Γ. Αυτόν που σε ειρωνευτικε, διέγραψέ τον. Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές... (εκτός και αν έχει καλύτερες τιμές. )
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-12, 01:52
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ελεγξε την βαση αν αντεχει! 180 λιτρα θα ειναι αυτα. αν εισαι διατιθεμενος να φτιαξεις αλλη βαση μπορεις να φτιαξεις ενα του μετρου με αυτα τα τζαμια και να φτιαξεις και φιλτροπλατη σαν του dimi1978 ωστε να μην χρειαζεσαι εξωτερικα κτλ
Με τη βάση λες να έχω θέμα; Anubias είναι από Pet City... Όσο για το φίλτρο μάλλον σε εξωτερικό θα πάω... Απλά επειδή δεν έχω δουλέψει με εξωτερικό, δεν ξέρω τι θέμα μπορεί να προκύψει με το ύψος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ένα απο την αρχή! Κατ'αρχάς τι ψάρια θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο; Δίνοντας μόνο ύψος αυξάνεις μεν τα λίτρα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω ή μεγαλύτερα ψάρια απο όλες τις κατηγορίες. Π.χ. οι κιχλίδες και τα κοπαδόψαρα θέλουν μήκος, οι μεν για να οριοθετούν περιοχές και τα δε για να εχουν χώρο για κολύμπι πέρα δώθε. Απο την άλλη τα βυθόψαρα (πλεκο, κόρυ κτλπ) χρειάζονται κυρίως εμβαδό και όχι τοσο ύψος. Επίσης το ενα θέμα με το aquatools είναι οτι δεν ξέρω αν υπολογίζει κόντρες. Δηλαδή αν στον υπολογισμό του πάχους του τζαμιού θεωρεί οτι υπάρχουν κόντρες.
Φιλτρανση: Σε αυτό το ύψος χωράει ακριβώς το εσωτερικό φίλτρο του Juwel Rio 180. Αν μπορείς να βρείς κανεναν απο κάποιον που είχε το ενυδρείο και δεν ηθελε το φίλτρο θα σου κάτσει κουτί. Απο εκεί και πέρα, κλασσικά κανενα εξωτερικό φίλτρο κτλπ.

Φωτισμός: Πολλές λύσεις. Μπορείς να βάλεις κρεμαστό φωτιστικό (π.χ. ενα κινέζικο με 50¤ με 2 Τ5 λάμπες 24W). Μπορείς να πάρεις αν θέλεις φωτιστικά γραφείου απο το ΙΚΕΑ και να βάλεις λάμπες οικονομίας αν δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις καλό είναι να βάλεις και τζάμι απο πάνω για να ελαχιστοποιείται η εξάτμισή. Πίστεψέ με, είναι μεγάλη! Επίσης, μπορείς να φτίαξεις ενα καπάκι αν θέλεις, και να βάλεις απο μεσα ότι και όσες λάμπες θέλεις.

Για το κόλλημα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλα είμαστε λίγο μακριά!
Υ.Γ. Αυτόν που σε ειρωνευτικε, διέγραψέ τον. Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές... (εκτός και αν έχει καλύτερες τιμές. )
Λοιπόν στο ενυδρείο θέλω να φιλοξενήσω ένα ζευγάρι Dwarf Gourami, 10 neon tetra, καμιά δεκαριά amano και 1 ancistrus... Ξέρω ότι το νέο ενυδρείο δεν μου δίνει απίστευτα περισσότερες επιλογές, αν και μεγαλώ νει και σε πλάτος που το προηγούμενο είχε μόνο 30... Φαντάζομαι ότι θα μπορώ πιο άνετα να βάλω και μια ομαδούλα βυθόψαρα ή/και βάλω κανένα ancistrus ακόμα καθώς και να μεγαλώσω λίγο το κοπάδι των neon , ίσως να βάλω και καμιά red cherry...(το παράκανα λίγο...) Από κει και πέρα το ύψος ίσως μου δώσει την δυνατότητα να βάλω αγγελόψαρα σε επόμενο setup...
Για το φίλτρο ό,τι είπα και στο φίλο παραπάνω, αν υπάρχει καμιά συμβατή πρόταση, για ρίχτε...
Για καπάκι μάλλον σε φτιαχτό θα πάω... Κρεμαστό δεν μου αρέσει και θέλω να έχω και μερικά φυτάκια, οπότε... Επίσης σκεφτόμουν αν γίνεται να βάλω κάποιο από τα φωτιστικά που έχω δει και ταιριάζουν στις διαστάσεις μου...(όπως αυτό...) Κυρίως για να μην μπλέκω που θα μπουν τα ballast...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-12, 16:08
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ελεγξε την βαση αν αντεχει! 180 λιτρα θα ειναι αυτα.
Επειδή μου έβαλες ιδέες έψαξα λίγο για τη βάση που έχω την οποία είχα πάρει από petcity και είναι Anubias και βρήκα δυο link:
http://www.hollywoodfishfarm.co.nz/p...ariums/m/1042/ (το C-800 είναι...)
http://www.kwzone.com/products/links...nk%28L%293.htm
Το ενυδρείο της εταιρίας για το οποίο είναι η βάση είναι 190 λίτρα, οπότε πιστεύω να είμαι OK...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-12, 19:24
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

νομιζα οτι ειχες της aquatlantis την βαση. μια χαρα ειναι αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-12, 16:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παιδιά ακόμα ψάχνομαι για την κατασκευή...
Απλά είναι και η εξεταστική στη μέση(πέρα από τα έξοδα...)και έχω καθυστερήσει...
Σκέφτομαι να ξεκινήσω όταν με το καλό φτιάξω το ενυδρείο με φίλτρο το BioBox 2 για ένα διάστημα μέχρι αν πάρω εξωτερικό... Όμως θα πρέπει να το έχω κρεμαστό και λέω να το βάλω σε ένα από τα μικρά πλάγια τζάμια... Πώς θα μπορέσω να το κάνω άν έχω κόντρες επάνω; Αν δε βάλω κόντρα στη μια πλευρά του ενυδρείου;
Και μια ερώτηση για το καπάκι(το οποίο μου φαίνεται και η πιο δύσκολη κατασκευή...):
Μπορώ να βάλω λάμπες Τ5 35W/742mm; Θα με φτάσει μαζί με τα ακροφύσια να χωρέσει σε καπάκι 80cm; Ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε 28W/59cm (υπάρχει κάτι άλλο ενδιάμεσα; )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-12, 18:24
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

εγω εχω στο 180αρι 2 τ5 high output μια 24w 60cm μαζι με τα ακροφυσια και μια 36w 90cm με τα ακροφυσια. και εχω αρκετο φως
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω στο 180αρι 2 τ5 high output μια 24w 60cm μαζι με τα ακροφυσια και μια 36w 90cm με τα ακροφυσια. και εχω αρκετο φως
γραψε λαθος 39w η μεγαλη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scooby14 : 29-01-12 στις 18:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Η λάμπα λογικά θα χωρέσει. Για το φίλτρο αυτό που ρωτάς δεν το κατάλαβα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-12, 01:41
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το φίλτρο αυτό που ρωτάς δεν το κατάλαβα.
Το BioBox 2 είναι κρεμαστό και πρέπει να τοποθετείται στην επιφάνεια του νερού (λίγο πιο πάνω) περίπου... Εγώ σκέφτομαι να το τοποθετήσω για όσο διάστημα θα το αφήσω όχι στην πλάτη του ενυδρείου αλλά σε μια από τις πλαϊνές πλευρές του...
Και λέω αν γίνεται να μην βάλω κόντρα σε αυτή την πλευρά ώστε να είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση και συντήρησή του φίλτρου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-12, 02:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Σε 80 μήκος θα μπορούσες να βάλεις 2 κάθετες κόντρες στα 25 και 50εκ αντι στις άκρες ή μια στο κέντρο. Δεν ξέρω όμως αν θα χωράνε ξύλα και αλλα διακοσμητικά μεσα με τον πρώτο τροπο. Εγώ προσωπικά θα έβαζα μία καθετη κοντρα πανω και ίσως (χλωμο) κατα μηκος. Εδώ το Juwel Rio 240 έχει μια κάθετη κόντρα (αλλα ας μην ξεχνάμε πως είναι και εργοστασιακό ενυδρείο και έχει και αυτό το τελάρο)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-12, 13:09
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ευχαριστώ.
Με έχει πάει αρκετά πίσω η εξεταστική και από θέμα χρόνου και από θέμα χρημάτων(μένω Αθήνα και δίνω Πάτρα...)
Το καλό βέβαια είναι ότι παράλληλα το σκέφτομαι περισσότερο και δεν θα κάνω βιαστικές κινήσεις...
Κοιτάω για αυτές τις Τ5 που ανέφερα(35W/742mm) και βλέπω ότι δεν τις βγάζουν όλες οι εταιρίες παρά μόνο 2-3 ενυδρειακές...
Ballast ή και σύστημα που είναι μαζί με τα ακροφύσια θα βρω; Επίσης αν δεν βρω, μπορώ απλά να πάρω ένα που να υποστηρίζει περισσότερα Watt και θα είμαι καλυμμένος;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-12, 17:26
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ένα απο την αρχή! Κατ'αρχάς τι ψάρια θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο; Δίνοντας μόνο ύψος αυξάνεις μεν τα λίτρα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω ή μεγαλύτερα ψάρια απο όλες τις κατηγορίες. Π.χ. οι κιχλίδες και τα κοπαδόψαρα θέλουν μήκος, οι μεν για να οριοθετούν περιοχές και τα δε για να εχουν χώρο για κολύμπι πέρα δώθε. Απο την άλλη τα βυθόψαρα (πλεκο, κόρυ κτλπ) χρειάζονται κυρίως εμβαδό και όχι τοσο ύψος.
Να κάνω μια ερώτηση, τί ύψος προτείνετε;
Ποιο είναι το μέγιστο ύψος που χρειάζονται ψάρια που μπορώ να έχω σε διαστάσεις 80*42;
Και τέλος, αν το κάνω ψηλό(55 πόντους), μπορώ σε μελλοντικό set up να φιλοξενήσω κανένα ζευγάρι σκαλάρια;

Αν πχ από 40 εκατοστά και πάνω όσο και πιο ψηλό να το κάνω δεν μου δίνει άλλες επιλογές σε ψάρια να μην το κάνω... Ναι μεν μου δίνει καθαρά λίτρα αλλά είναι και ο φωτισμός και το κόστος κλπ.

Περιμένω απαντήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-12, 17:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για μενα 80χ45χ60 ...αν δωσεις υψος υπολογιζε οτι δεν θα ειναι γεματο μεχρι επανω και οπως ειπες θα παιζουν και λαμπες κ.ο.κ .....εγω στα 50(μικτα) του juwel κρατουσα σκαλαρια(βεβαια με αριστες συνθηκες κ.ο.κ)........σε αυτες τις διαστασεις εισαι οκ νομιζω...βεβαια θα στο πει και ο χωρος σου αυτο(πχ αν επαιζες σε 100χ45χ60 ισως ηταν λιγο καλυτερα)...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-12, 18:18
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα 80χ45χ60 ...αν δωσεις υψος υπολογιζε οτι δεν θα ειναι γεματο μεχρι επανω και οπως ειπες θα παιζουν και λαμπες κ.ο.κ .....εγω στα 50(μικτα) του juwel κρατουσα σκαλαρια(βεβαια με αριστες συνθηκες κ.ο.κ)........σε αυτες τις διαστασεις εισαι οκ νομιζω...βεβαια θα στο πει και ο χωρος σου αυτο(πχ αν επαιζες σε 100χ45χ60 ισως ηταν λιγο καλυτερα)...
Ευχαριστώ, εμένα το έπιπλό μου είναι 80*42 οπότε παραπάνω δεν παίζει...
Τώρα σκεφτόμουν για να είναι πρακτικό και να μην χρειάζομαι σκαμνάκι για να βάζω χέρια κλπ. για 55 πόντους ύψος...
Βγάλε 5 από κόντρες 50, είναι και το υπόστρωμα βέβαια...
Αν λοιπόν με τόσο ύψος δεν μπορώ να βάλω σκαλάρια(ή κάποιο άλλο ψάρι που να θέλει ύψος και να είναι ΟΚ στα 80*42) τότε να το κάνω πιο χαμηλό για να γλιτώσω έξοδα... Αφού δεν θα μου προσφέρει άλλες επιλογές σε ψάρια...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-12, 18:35
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

τις κόντρες μπορείς να της βάλεις και πιο ψηλά. Δεν χρειάζεται να τις βάλεις 5 εκ μέσα. Ακόμα και πάνω απο το ενυδρείο θα μπορουσαν να μπουνε... Εγώ θα τις έβαζα 2 εκ απο το χείλος.

Και στο κάτω κάτω, πόσο συντήρηση να κάνεις; Θα παιδευτείς μια δύο φορές, αλλα κατα τ'αλλα δεν θα είσαι κάθε μερα μεσα στο ενυδρείο...

Πρέπει να κρατήσεις κατα νου και τις αναλογίες του ενυδρείου, ωστε να μην φαίνεται πολυ περίεργο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-12, 19:15
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
τις κόντρες μπορείς να της βάλεις και πιο ψηλά. Δεν χρειάζεται να τις βάλεις 5 εκ μέσα. Ακόμα και πάνω απο το ενυδρείο θα μπορουσαν να μπουνε... Εγώ θα τις έβαζα 2 εκ απο το χείλος.

Και στο κάτω κάτω, πόσο συντήρηση να κάνεις; Θα παιδευτείς μια δύο φορές, αλλα κατα τ'αλλα δεν θα είσαι κάθε μερα μεσα στο ενυδρείο...

Πρέπει να κρατήσεις κατα νου και τις αναλογίες του ενυδρείου, ωστε να μην φαίνεται πολυ περίεργο!
Αυτό για τις κόντρες δεν το ήξερα... οπότε κερδίζω λίγο χώρο...
Ε θέλω να έχω την άνεση να φυτεύω να κάνω σκούπα κ.α....
Αυτό που λες για τις αναλογίες για πες περισσότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-12, 20:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

θελει να πει..οτι πρεπει να ειναι και καλαισθητο εκτος απο χρηστικο..ενα ενυδρειο ασσυμετρων διαστασεων,δεν θα καθεται καλα στο ματι,και ισως δεν ειναι πρακτικο και για το aquascape
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-12, 20:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ε πόσες φορές θα φυτέψεις; Σκούπα, αν έχεις καλή κυκλοφορία ίσως και να μην χρειάζεται να κάνεις...

Ε για τις αναλογίες δεν είναι και τίποτα περίεργο! Αν έχεις 50 μηκος και 100 ύψος θα είναι τουλάχιστον περίεργο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-12, 17:18
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Μετά από αρκετές μέρες και σκέψη σκέφτομαι τελικά να το κάνω 80*42*45 για μείωση του κόστους τζαμιών, περισσότερη ευκολία στην κατασκευή και λιγότερες ανάγκες σε φωτισμό...

Στο Aquatools μου βγάζει από 5mm τζάμι έως 8mm(7άρι βγάζει αλλά επειδή δεν υπάρχει λέω 8άρι). Σκέφτομαι για 6άρι με κόντρες, τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-02-12, 17:29
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
6άρι με κόντρες, τι λέτε;


Ποσες κοντρες θα βάλεις κ που;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-02-12, 17:55
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων


Ποσες κοντρες θα βάλεις κ που;
Σίγουρα κάτω, πάνω ακόμα το σκέφτομαι μήπως βάλω μια μεγάλη κάθετη στη μέση του ενυδρείου...
Βασικά, μάλλον θα πάρω τα τζάμια από το Leroy Merlin και εκεί τα κόβουν σε ελάχιστη διάσταση 10*10 cm...
¶ρα αν θέλω να βάλω κόντρες πάνω περιμετρικά θα μου κλείνουν το χώρο...
Καλά το σκέφτομαι, ή είναι επίφοβο;

¶λλη μια ερώτηση, στις κάτω κόντρες αν πατάνε η πλάγιες πάνω στις οριζόντιες δεν θα είναι επίφοβο μιας και θα βρίσκονται στον αέρα; Μήπως είναι καλύτερο να κάνω το μήκος των πλαγίων τόσο ώστε να μπαίνει ανάμεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-12, 18:09
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

10 εκ πλατος για τις κόντρες είναι υπερβολικά μεγάλο. 4 ή 5 εκατοστά το πολύ θα έλεγα εγω.

Πανω μόνο οριζόντιες. ( Προσεχε να αφήσεις 6-7 εκατοστα απο κάθε πλευρά για σωλήνες/καλώδια.

Οι κάτω κόντρες πρεπει να μπαίνουν έτσι. Δεν καλύπτουν η μια την άλλη. Περιμενε και μια δευτερη γνώμη για αυτό όμως.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  19,0 KB  
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου DIY ενυδρείο daredevil DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-12-11 20:14
το πρώτο μου ενυδρείο DionysosDs Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 18-05-11 22:02
Πρώτο ενυδρείο... aquaman Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 25 15-05-09 16:22
Το πρώτο μου ενυδρείο krom Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 15-01-09 13:21
Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-12-08 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08387 seconds with 16 queries