Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 03-10-17, 00:16
Το avatar του χρήστη xwriatis
xwriatis Ο χρήστης xwriatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Οταν η γυναίκα ζητάει Reef

Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλα μου θελει ενα reef !! Κ οχι τπτ αλλο μολις ειχα στήσει το Malawi!!! Βέβαια σιγουρα θέλεις την γυναίκα συμμαχο κ οχι εχθρό οποτε κανεις οτι ζητά ...χεχεχε.Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία .
Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)

σκιμμερ το deltec 600 υπάρχει ετοιμοπόλεμο.δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

Για κυκλοφορία θα μπεις ένας rw-15 κ υπάρχει κ ενασ ακομα sun sun.

Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef.

Απο τεστ εχω mg, ca, ammonia. Ποια ακομα να παρω?

Αντίστροφη όσμωση υπάρχει

Ρεφρακτομετρο το αναμένω να ερθει

Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας ..

Ξεκινω με νεκρό βράχο κ special blend,

Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Σκέφτομαι για 3-4 λαμπες μια μπλε μια 2coral plus κ μια?
Εμπλεξα με τα αλάτια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2236.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  48,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2238.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  53,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος ζητάει βοήθεια! Mike glym Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 34 07-04-16 22:58
Η γυναίκα μου ο amano johnpecn` Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 79 29-10-15 11:49
Μονομάχος ζητάει τη βοήθεια σας Αιμιλιος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 09-03-13 11:59
Πείσε τη γυναίκα σου για νέο ενυδρείο! Plakas Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 32 12-01-12 00:14
Αρχάριος ζητάει βοήθεια . giagligian Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-03-08 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07833 seconds with 15 queries