Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-20, 13:32
CARPEDIEM8 Ο χρήστης CARPEDIEM8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2014
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Λίμνη για κοι

Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα!
Θέλω καιρό τώρα να φτιάξω μια λίμνη στον κήπο.
Στην φωτογραφία αν μπορείτε να διακρίνετε έχω κάνει με καλώδιο ένα πρόχειρο σχήμα για το πως την φαντάζομαι. Πλατος 240 μέγιστο
Μηκος 4.5μ και βάθος 1μ μέχρι 0.40 στα ρηχά. Μένω στην Κερκυρα οποτε η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω από το μηδέν ποτε.
Θα σκαφτεί η γη και θα είναι μόνο περίπου 30εκ υπέργεια.
Σκεφτόμουν να βάλω κοτρονες γύρω γύρω με λίγο τσιμέντο ώστε να σταθεί η μεμβράνη από πάνω και μετά αλλες λιγες πετρες από πάνω. Θέλω το αποτέλεσμα να είναι απολύτως φυσικό.
Το φίλτρο θα είναι diy κρυμμένο στο καταρράκτη και απέναντι θα βάλω πάλι diy skimmer που θα έχει και την αντλια μέσα. Ο σωλήνας θα θαφτεί έξω περιμετρικά της λίμνης. Φυσικα θα βάλω το ειδικό γεωυφασμα για προστασία πριν την μεμβράνη. Έχω βρει αυτην και θέλω την γνωμη σας:

https://aquaclubdesign.com/%CE%BC%CE...ter-30-m2.html

Ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ακόμα και από εξωτερικό.
Οποιαδήποτε συμβουλή από όποιον έχει εμπειρία και γνώση σχετικά θα χαρά να την διαβάσω!
Επίσης θα ηθελα προτάσεις για diy φίλτρο και skimmer Ώστε εκτός αυτών που έχω δει μήπως ξέρετε κάτι καλύτερο!!
Ευχαριστω πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-20, 20:31
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα. Με το καλο να φτιαξεις τη λιμνη σου. Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-20, 12:00
CARPEDIEM8 Ο χρήστης CARPEDIEM8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2014
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπέρα ευχαριστω πολύ. Όπως γράφει και ο τίτλος σκέφτομαι κοι αλλά και χρυσόψαρα μαζί.
Καμία ιδέα για φίλτρο καλο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-20, 07:05
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Πρωτα πρεπει να διαλεξεις μια αντλια να γυρναει την ωρα δυο φορες τα λιτρα της λιμνης σου.Η να παρεις δυο αντλιες που στο συνολο τους να γυρνανε δυο φορες τα λιτρα της λιμνης,αυτο μπορει να ειναι και καλυτερο γιατι σε περιπτωση που σου χαλασει η μια αντλια μεχρι να την αντικαταστησεις να την παλεψεις με την αλλη. Μετα πρεπει να βρεις ενα βαρελι η δυο βαρελια η μια δεξαμενη για το φιλτρο που η χωρητικοτητα του φιλτρου να ειναι το 1/10 της λιμνης.Αυτη ειναι η βασικη αρχη για λιμνη με κοι, σε diy εκδοχη. Οτι αλλο πας να κανεις απο εκει και περα θα το πληρωσεις σε χρονο, κοπο, απογοητευση και χρημα.Εκτος αν το χρημα δεν σου ειναι προβλημα και μετα εχει γλεντι σε αγορες για φιλτρανση,και υλικα φιλτρανσης.Αυτα φιλικα και οτι αλλο χρειαστης εδω ειμαστε,οτι μπορουμε να βοηθησουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-20, 07:48
CARPEDIEM8 Ο χρήστης CARPEDIEM8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2014
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλημέρα και σε ευχαριστω πολύ Γιώργο!
Δυο αντλιες τις προτιμώ για τον λόγο που αναφέρεις.
Σκεφτόμουν το diy φίλτρο αλλά δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι το 1/10 της λίμνης! Μιλαμε εδώ για 1000 λίτρα φίλτρο αν υποθέσω ότι κάνω την λίμνη περίπου 10000 λίτρα! 😳 Που να τα κρύψω τέτοια φιλτρα!
Τα έτοιμα φιλτρα τα απορρίπτεις τελείως; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ανέβω τρέλα σε κόστος.
UV λαμπα προτείνεις ώστε να διατηρείται διαυγές το νερό;
Φέτος θα βάλω μόνο χρυσόψαρα οποτε θα μπορούσα πχ να την φτιάξω με ένα μικρότερο φίλτρο και να προσθέσω το μεγάλο φίλτρο πιο μετά;
Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις συμβουλές!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-20, 00:02
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο προβλημα περα απο τη φιλτρανση ειναι οτι δεν σε βλεπουμε να σκαβεις,τωρα που ειναι μαλακο το χωμα.Και θελουμε και φωτο απο την προοδο των εργων. Τωρα προς την φιλτρανση επρεπε να σου γραψω τον κανονα για να τρεξει η λιμνη σου απροβληματιστα.Τωρα για φιλτρανση χωρις να εχεις κοι η και μεχρι να μεγαλωσουν και με 300λιτρα φιλτρο με καλα υλικα φιλτρανσης και καλη κυκλοφορια νερου να σου παει,αλλα και αυτο εξαρτατε απο τη ρυπανση της λιμνης απο φυλλα η απο την εκθεση της στον ηλιο.Για uv λαμπα αν θες να βαλεις κανενα προβλημα οτι βαζουμε καλο ειναι.Εγω στην δικια μου δεν εχω.Ειδες αναφερεις την uv για την διαυγεια του νερου,ενω πρεπει να δωσεις χρημα για την αγορα της να πληρωνεις την δεη βαση της καταναλωσης της και να την αλλαζεις γιατι ειναι για καμποσες ωρες λειτουργειας, και ολα αυτα για να καταπολεμησεις το προβλημα της αλγης που πιθανως να εμφανιστη. Το θεμα ειναι ομως να καταπολεμας την αιτια του προβληματος,που αυτο θα ειναι η ανεπαρκια της φιλτρανσης.Και αυτα στα λεω γιατι και εγω παθων ειμουνα και εψαχνα να βαλω τα χιλιαδυο,αλλα τελικα αποφασισα να βελτιοσω τα φιλτρα και απο τοτε ολα ενταξη.Στη uv παντως δεν ειμαι αντιθετος μιας και καταπολεμα και παθογονα βακτηρια ,αλλα αν ειναι ετσι δεν θα καταπολεμα και τα οφελιμα?Αυτα σκεφτομουν και τελικα δεν εβαλα.Οπως και να εχει το θεμα μην απογοητευσε προχωρα και η λιμνη θα σου δωσει μεγαλη ευχαριστηση.Και οτι δυσκολια συναντησεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε οσο μπορουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίμνη για τα Koi μου ! Artemisia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 203 07-05-20 14:54
Η λίμνη μου... mpampis81 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 53 29-04-20 16:05
Νέα λίμνη SweepingFish Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 17 13-03-19 23:51
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04489 seconds with 13 queries