Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-16, 20:41
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
1800x600x650
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:ΙΟΥΛΙΟΣ 2014 (2 ΧΡΟΝΙΑ)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:11/22014
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 22 ΔΙΣΚΟΙ/11 CORY/20 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΙ

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):15+.. HELENA SNAILS
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 30
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 100LT/PER DAY
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 10/6/2016
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 4 ΦΟΡΕς/ΗΜΕΡΑ(BITS DISKUS/PELLETS/BIOFISH FOOD/ΚΑΡΔΙΑ ( 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,6
KH:5
GH:3
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20-40
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: api

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: PIGEON

2. ΔΕΡΜΑ:ΕΞΟΓΚΟΜΑ στην μεση του σωματος του
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Κινειτε με το κεφαλι προς τα κατω
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):80/ το λεπτο
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :κανονικη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 6 μηνες πριν
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:απο χθες απομονωθηκε στην ακρη του ενυδρειου
φωτογραφιες





ΒΙΝΤΕΟ


https://youtu.be/Vu8AggMV-VY
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-16, 20:51
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Kριμα το ψαράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-16, 20:53
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Head stand? το θέμα ειναι οτι σε κάποιες φάσεις ισιώνει στην κολύμβηση , πιστεύεις οτι ειναι σε χάλια κατάσταση ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-16, 20:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δύσκολη περίπτωση.
Μόνο έναν γνωρίζω (Ιωσάς) που έκανε καλά δίσκο με Head Standing... μπες και ψάξτο στο "άλλο".-
Εγώ 2 φορές το αντιμετώπισα... στην πρώτη το "έστειλα" με τις θεραπείες και στην άλλη το άφησα να ζήσει όσο πάρει... και πήρε πάάάάάάάρα πολύ.
Και τα 2 ψάρια όταν έριχνα φαγητό... γύρναγαν κανονικά και τρώγανε.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-16, 07:37
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Τα βράγχια του τα ανοίγει πολύ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-16, 13:23
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ναι τα βραγχια τα ανοιγει πολυ, και εχει ενα εξογκομα στην μεση του σωματος του, διαβασα αυτα που μου ειπε ο fan, στο ΄'αλλο', προχωρησα μονοσ μου σε θεραπεια με ενυδρειακο αλατι 2 κουταλιες στα 100 λιτρα στην καραντινα, και εχω αμμασα αποτελεσματα, φαινονται στο βιντεο, θερμοκρασια τσιμπισα λιγο στους 31.Καπου διαβασα οτι σε τετοιες περιπτωσεις χανηλωνουμε την σταθμη του νερου ωστε ο δισκος να ισσοροπησει, σωστο?

https://youtu.be/AO7_8W2yFv0
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-16, 14:45
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Είναι και ωραίο ψάρι ρε γαμώτο... Νομίζω πως είναι σωστό το κατέβασμα της στάθμης... Τώρα το αλάτι δν ξέρω αν θα κάνει κάτι... Υποψιάζεσαι παράσιτα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-16, 16:03
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ξεκινησα θεραπεια λιγο στα τυφλα αλλα προσπαθωντας να ερμηνευσω περιπτωσεις σαν και την δικη μου στα διαδικτυο και στα φορουμ απο σοβαρους και εμπειρους δισκαδες στο παρελθον με αυτα που εχουν γραψει.
1η ημερα
Εισαγωγη ψαριου στην καραντινα με 100% νερου απο το κυριως ενυδρειο, και γενικη παρατηρηση
2η ημερα
αλλαγη 50% νερου απο την καραντινα εισαγωγη 2 κουταλιων του γλυκου αλατι ενυδρειακο, αυξηση 0.5 της θερμοκρασιας, και παρατηρηση ψαριου
3η ημερα
αδειασμα τις καραντινας ωστε η σταθμη νερου να φτασει στο υψος του ψαριου και εισαγωγη 1 κουταλακι του γλυκου αλατι για λιγες ωρες, και παρατηρηση
4η ημερα
αδειασμα ολου του νερου της καραντινας με φρεσκο και θεραπεια με φαρμακο HEXA MOR
Κατεληξα σε αυτο το φαρμακο και ως μεσω θεραπειας για τους εξης λογους
α) το μπλοκάρισμα της νηκτικής κύστης μετά το πρήξιμο πολλές φορές παρουσιάζει head standing σαν τελικό στάδιο...
β)-ένα οσμωτικό σόκ μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην νηκτική κύστη(να μην μπορει το ψάρι να αποβάλει τα υγρά του μέσω ούρων ή μέσω βραγχίων με αποτέλεσμα συσσώρευση υγρών στο σώμα)
-μία βακτηριακή μόλυνση μπορεί να "φράξει" την είσοδο της κύστη
-ακόμα και εσωτερικό παράσιτο μπορεί να κάνει ζημιά
γ)το αλάτι λόγο της οσμοτικής πίεσης ανακουφίζει το ψάρι και δεν αποβάλει νερό με τον ίδιο ρυθμό , είναι σαν να μπλοκάρουμε το πρήξιμο και αφήνουμε το ψάρι να παλέψει την αρρώστια χωρίς να ξοδεύει ενέργεια για να αποβάλει νερό
πηγη GD

Αυτα βρηκα σαν αιτιες του προβληματος στο δικο μου ψαρι, και ολα συνδεονται με τα δυο εξογκωματα που ειχε το ψαρι στο σωμα του, Αφου σιγουρευτικα οτι αυτα τα δυο δεν ηταν δυσμορφια απο την γεννηση του( απο παλια βιντεο παρατηρησα), τοτε η αιτια ειναι η φραγη της νυκτικης κυστης (μαλλον παρασιτο) και η δημιουργια του ολου προβλη,ατος
Αποτελεσμα αυτης της σκεψης στο βιντεο που ακολουθει

https://youtu.be/zGt250i-Vc8
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-16, 23:33
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου, μακάρι να πάνε όλα καλά, όντως φαίνεται πολύ καλύτερα. Ενημέρωσέ μας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-16, 00:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μεγαλη βελτιωση μακαρι να συνεχισει ετσι.φτου φτου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-06-16, 07:16
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την συμπαράσταση , μια μικρή παρατήρηση που έκανα σήμερα , ο δισκος δεν ανοίγει τα βράγχια του τόσο πολύ όσο πριν και τα εξογκώματα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί , η στάση του σώματος του έχει βελτιωθεί σημαντικά θα ενημερώσω το θέμα παλι με βίντεο αργότερα



https://youtu.be/_g3PjiNd6Nc
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-16, 09:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Πολυ ωραια κανε ενα κοπο να μας δωσεις ακριβεις δοσολογιες για αλατια και φαρμακο ωστε να το κανουμε υπομνημα για μελλοντικη χρηση.... Αν λειτουργει ετσι οπως λες θα βοηθησει πολυ κοσμο
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-16, 19:14
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Θα ξεκαθαριςω κατι πρωτα
Δεν ειναι η καθε περιπτωση ιδια για καθε ψαρι, ουτε ειμαι κανενας που συνιστώ αυτη την μεθοδο, που ακολουθω στην δικη μου περιπτωση , ως λυση για παρομοιες περιπτωσεις, το πολυ διαβασμα αλλα και η σωστη διαγνωση ειναι αυτη που φερνει αποτελεσματα
Εγω δεν ξερω εαν εχω κανει την σωστη διαγνωση ακομα, δεν εχω και την καταλληλη εμπειρια ωστε να προτεινω το συγκεκριμενο φαρμακο ως λυση, απλα στην δικη μου περιπτωση εχει φερει αποτελεσματα μεχρι στιγμης.
Οι δοσολογιες που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης συμφωνα με το προγραμμα που εχω αναρτησει

ΑΛΑΤΙ
2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ (υπολογιζετε 5γρ η καθε μια)

HEXA MOR

Oνομασια του φαρμακου
Διαλυμα hexamor (δραστικη ουσια 2- αμινο -5-νιτροθειαζολη)

Ενδειξεις
Φαρμακευτικο προιον για διακοσμητικα ψαρια του γλυκου και θαλασσινου νερου κατα των μαστιγοφορων του εντερου (π.χ hexamita, spironucleus).Tα συμπτωματα μολυνσης απο μαστιγοφορα ειναι η απωλεια βαρους,τα λευκα βλεννωδη περιτωματα, η απομονωση των ψαριων,καθως και σε προχωρημενο σταδιο και ειδικα στις κιχλιδες, οπως στους δισκους, οι ασπρουδερες τρυπες στο κεφαλι, (η αποκαλουμενη νοσος "Τρυπα στο κεφαλι"

Αντεδειξεις και ανεπιθυμητες ενεργειες
Δεν εχουν αναφερθει

Ζωικο ειδος
Διακοσμητικα ψαρια

Δοσολογια και τροπος χορηγησης
Ανακινειτε καλα πριν απο την χρηση
1η ημερα
Ριξτε 40 σταγoνες (2ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.Αποσυνδεστε το φιλτρο απο το ενυδρειο και αφηστε το να δουλεψει σε ενα δοχειο χωριστα απο το ενυδρειο προκειμενου να συντηρηθουν οι μικροοργανισμοι που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο.Αεριστε το νερο του ενυδρειου.Εαν ο αερισμος χωρις λειτουργια του φιλτρου δεν ειναι εφικτος, αφηστε τον να λειτουργησει χωρις υλικα φιλτραρισματος, ωστε να διασφαλιστει η επαρκης κυκλοφορια του νερου.Σε αυτην την περιπτωση συνιστουμε να φυλαξετε κρυο το υλικο του φιλτραρισματος σε ενα δοχειο με νερο του ενυδρειου.

2η ημερα
Ριξτε 30 σταγoνες (1,5ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.

3η ημερα
Χωρις χορηγηση.Ταιστε κανονικα τα ψαρια.Θεστε εκ νεου σε λειτουργια το φιλτρο.Σε περιπτωση που το υλικο του φιλτραρισματος φυλαχτηκε χωριστα, μην ριξετε μεσα το νερο.Στην περιπτωση αυτη ξεπλυνετε το υλικο του φιλτραρισματος με χλιαρο νερο( οχι επιμελως, ωστε να διατηρηθει ενα μερος των μικροοργανισμων)

4η-5η ημερα
Χωρις χορηγηση.Ταιστε κανονικα τα ψαρια

6η ημερα

Ριξτε 30 σταγoνες (1,5ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.Αποσυνδεστε το φιλτρο απο το ενυδρειο και αφηστε το να δουλεψει σε ενα δοχειο χωριστα απο το ενυδρειο προκειμενου να συντηρηθουν οι μικροοργανισμοι που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο.Αεριστε το νερο του ενυδρειου.Εαν ο αερισμος χωρις λειτουργια του φιλτρου δεν ειναι εφικτος, αφηστε τον να λειτουργησει χωρις υλικα φιλτραρισματος, ωστε να διασφαλιστει η επαρκης κυκλοφορια του νερου.Σε αυτην την περιπτωση συνιστουμε να φυλαξετε κρυο το υλικο του φιλτραρισματος σε ενα δοχειο με νερο του ενυδρειου.


7η ημερα
Χωρις χορηγηση..Ταιστε κανονικα τα ψαρια.Αλλαξτε περιπου το 30% του νερου του ενυδρειου.Θεστε εκ νεου σε λειτουργια το φιλτρο.Σε περιπτωση που το υλικο του φιλτραρισματος φυλαχτηκε χωριστα, μην ριξετε μεσα το νερο.Στην περιπτωση αυτη ξεπλυνετε το υλικο του φιλτραρισματος με χλιαρο νερο( οχι επιμελως, ωστε να διατηρηθει ενα μερος των μικροοργανισμων)

Ειδικες προειδοποιητικες υποδειξεις
Στα ασπονδυλα μπορουν να παρατηρηθουν ασυμβατοτητες.Ως εκ τουτου σαλιγκαρια, γαριδες, οστρακοειδη , κοραλλια, κτλ, θα πρεπει να αποκλειονται απο την θεραπευτικη αγωγη για λογους ασφαλειας

Για διακοσμητικα ψαρια.Μην το χρησιμοποιητε σε ζωα που εκτρεφονται με σκοπο την παρασκευη τροφιμων


Ο ελαφρως κιτρινωπος χρωματισμος του νερου οφειλεται στην δραστικη ουσια και εξαφανιζεται μετα απο λιγες ημερες

Το φαρμακευτικο προιον δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιειται μετα την παροδο της ημερομηνιας ληξης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 15-06-16 στις 19:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-16, 22:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Προσωπικά... ΔΕΝ βλέπω (μάλλον μόνο εγώ) το ψάρι να ΜΗΝ έχει πρόβλημα.
Αυτή θεραπευτική αγωγή (Hexa mor) είναι για Hexamita και βραγχιοσκώληκες (?!?)... ασθένειες οι οποίες εγώ ΔΕΝ καταλαβαίνω από που και πως εμπλέκονται με το Head Standing.
Για τις 2 παραπάνω ασθένειες... εγώ ακολουθώ άλλες μεθόδους (διαφορετικές μεταξύ τους).
Η ποσότητα του αλατιού... ελάχιστη και άνευ ιδιαίτερης σημασίας, κατά την άποψη μου.
Σίγουρα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα... και παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-16, 23:05
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Ο δισκος έχει προβλημα , δεν είπα οτι το ξεπέρασε , ομως πάει καλύτερα απο την πρώτη μέρα , βαςικα αυτά τα δυο εξογκώματα που είχε παρα πολύ καιρο έχουν εξαλειφθεί , επιςης τα βράγχια του δεν τα ανοίγει τόσο πολύ όσο όλο αυτόν τον καιρο που το παρακολουθούσα πριν μπει καραντινα , επιπλέον όταν το ψάρι έχει head standing , απο οτι διάβασα ειναι συνδιασμος πολλών άλλων προβλημάτων που έχουν σαν τελικο και μη αναστρέψιμο τις πιο πολλες φορές το head standing
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-16, 23:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έκανα ΛΑΘΟΣ... το Hexa mor ΔΕΝ είναι για βραγχιοσκώληκες.-
-------------------------
ΑΝ έχουν μειωθεί τα πρηξίματα στην σπονδυλική στήλη... είναι πολύ σημαντικό γιατί αυτά είναι η αιτία, που κολυμπάει με το κεφάλι προς τα κάτω.
Ενημέρωνε... για τις εξελίξεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-16, 00:01
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αδερφε μακαρι να παει καλα, ηδη εχει βελτιωση απο βιντεο σε βιντεο..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-16, 07:53
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

4η-5η ημερα θεραπειας , συμφωνα με τις οδηγιες δεν θα χορηγησω φαρμακο σημερα
Η κατασταση του δισκου ιδια , το πρηξιμο στην σπονδυλικη του στηλη εχει υποχωρησει αρκετα , δεν εχει ομως εξαφανιστει.
Νερο στην καραντινα χρειαζετε να αλλαξω?, διοτι οι οδηγιες του φαρμακου λενε οτι σε αυτη την φαση μπαινει σε λειτουργια το φιλτρο, πραγμα που εγω δεν εχω για την καραντινα, το νερο απο την τελευταια αλλαγη ειναι 3 ημερων

ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/6T6--GUqnxs
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-16, 12:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ακολούθησε τις οδηγίες.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ... "μπερδεύτηκα" με τον τρόπο που προτείνουν... αλλά τι μπορώ να πω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-06-16, 18:58
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

6η ημερα θεραπειας
Ειμαι αισιοδοξος για την κατασταση του ψαριου.Δεν εχω πολλες εμπειριες πανω στο θεμα των ασθενειων, αλλα πιστευω οτι αν η συνταγη δεν ηταν σωστη θα ειχε προβλημα πιο μεγαλο απο την ημερα που μπηκε στο Νοσοκομειο-ενυδρειο.Αυτο που θελω να ρωτησω απο εδω και περα τι θα πρεπει να κανω, η θεραπεια αυριο τελειωνει, ο δισκος παει καλυτερα, το head standing το κανει μονο διοτι υπαρχει αντανακλαση του εαυτου του στον πατο,το πρηξιμο στην σπονδυλικη του στηλη εχει σαφως μειωθει, κολυμπαει καλυτερα, και με ανοιχτο φως, μονο που το εχω ταισει πολυ λιγο ολο αυτον τον καιρο

ΒΙΝΤΕΟ

: https://youtu.be/qaSH36tAh58

-------------------------


Η θεραπεία τελείωσε , τον δίσκο τον έβαλα πίσω στο ενυδρειο , δεν θέλω να το ταλαιπωρήσω άλλο, δεν ξέρω αν η θεραπεία με το φάρμακο απέδωσε, θα δούμε στο άμεσο μέλλον

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 18-06-16 στις 18:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-06-16, 20:00
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το πρήξιμο... νομίζω το βλέπω ακόμα. Επίσης νομίζω ότι φαίνεται και στην κολύμβηση του, ότι έχει "θέμα"... Αν και μάλλον έχεις κάνει κάτι... με την θεραπεία.
Στο ενυδρείο... οι ανάσες... πάρα πολλές και τα ψάρια... stress bars. Κάτι ΔΕΝ μου αρέσει.
Όσο για τους ροδόστομους... λέω να αρπάξω το τσεκούρι... και να σου΄ρθω.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-06-16, 20:51
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Έχεις δίκιο , αμάρτησα τα έβαλα όλα τα είδη μαζί ... Κάτι θα κανω για αυτό σε λιγο καιρο θα τα φτιάξω και θα τα δώσω μαζί με τα Cory, έχουν μπει στο 500αρι και οι 11 μικροί που μεγάλωσα το προηγούμενα διάστημα και υπάρχει συνοστισμος , κανω αλλαγές κάθε μέρα 150 λιτρα και κρατάω συνθήκες καλές (νιτρικά 20) , επιπλέον τα μικρά δισκάκια τα stress bars σε αυτήν την ηλικία ειναι φυσιολογικά , απο οτι έχω διαβάσει ,
Επιςης το θέμα το αφήνω ανοιχτό διότι δυο απο τα μικρά έχουν μαυρίσει και το ένα έχει βγάλει κάτι σαν άσπρη βλέννα στο σώμα του , αυριο τα βάζω στο νοσοκομείο και ενημερώνω για την πορεία τους ..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-06-16, 20:53
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Eχω πετυχει αυτο εδω,ισως αξιζει να του ριξετε μια ματια.
http://www.dph.nl/article/cat-02/swimblader.shtml
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-06-16, 21:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δημήτρη... είναι γνωστό αυτό.
Το ψάρι έχει πρήξιμο στο πίσω μέρος του σώματος... ΔΕΝ υπάρχουν όργανα εκεί.
Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (από τις παρατηρήσεις μου)... ότι είναι κάποια φλεγμονή που αναπτύσσετε στην σπονδυλική στήλη.-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-16, 15:12
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτή την περίπτωση δίσκου 6 μηνών που μπήκε στο ενυδρειο πριν 20 μέρες και μου παρουσίασε προβλημα εδω και μια εβδομάδα
Τα συμπτώματα του ειναι
Α) Μαύρισε
Β) θολό μάτι
Γ) έχει μια βλέννα άσπρη σε ορισμένα σημεία στο σώμα του
Το πρωί τον έβαλα καραντινα και τον παρακολουθώ , απο φαρμακευτική αγωγή δεν έχω κανει κάτι διότι δεν έχω κανει διάγνωση , σε μια παρόμοια κατάσταση πριν δυο χρόνια μου είχαν πει οτι περνάει βακτηριακή μόλυνση , ακολουθεί βίντεο

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-16, 16:03
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ισως βακτηριακη μολυνση,το ψαρι βγαζει βλεννα για να αποβαλει απο πανω του αυτο που το ενοχλει.ΚΑΘΑΡΟ νερο και αλατι για αρχη και βλεπουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-16, 17:49
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Ακολούθησα θεραπεία με αλατι για δυο μέρες σε 100 λιτρα καραντινα 50% νερο ενυδρειου και 50% νερο καθαρό Α/Ο μίξη με προφιλτρα και η κατάσταση παραμένει ίδια , επιςης δεν τρώει

Βίντεο

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-06-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πόσο αλάτι έριξες... δηλαδή; Θερμοκρασία ενυδρείου;
Πάλι με το τσιγκέλι... θα τα βγάζουμε;
Και πρώτα κάνεις... μετά... ρωτάς ή παρουσιάζεις;
Chilodonella... μου "μυρίζει".-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-06-16, 20:45
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Eιχε δυο κουταλιες του γλυκου στα 100 λιτρα.Αυξηθηκε λιγο η δοσολογια στην μια κουταλια της σουπας στα 40λτ σε συνδιασμο με esha 2000.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-06-16, 20:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε γραμμάρια... μπορείς να μου το κάνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (;) lantzosa Δίσκοι 6 20-09-12 19:38
Συνελευση για την οργανωση του stand στην Ζωοτεχνια 2011 mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 19 20-01-11 14:04
Αρρωστος δισκος Giannis_4 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 14-01-11 20:24
Αδυνατος δισκος-Αρρωστος panos84 Δίσκοι 9 06-01-10 01:21
ΑΡΡΩΣΤΟς ΔΙΣΚΟΣ bill Δίσκοι 9 18-06-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10161 seconds with 13 queries