Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-14, 12:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY φωτιστικό με LED και τροφοδοτικό από PC

Γεια σας και πάλι.
Έχω αναφέρει αρκετές φορές και το φωτιστικό μου με LED και είπα να μαζέψω τις πληροφορίες και να σας κάνω μια παρουσίαση. Θα σας δείξω επίσης και το τροφοδοτικό από PC που λειτουργεί αυτό το φωτιστικό.
Το φωτιστικό λειτουργεί με LED που χρησιμοποιούνται συνήθως σε πλαφονιέρες καμπίνας αυτοκινήτου. Προτίμησα αυτά τα LED γιατί είναι φθηνά, εύκολα στη συνδεσμολογία, δεν θέλουν ειδικά τροφοδοτικά αφού λειτουργούν σε αυτοκίνητα, δεν θέλουν κάποια ιδιαίτερη ψύξη, δυνατό φωτισμό και αρκετά ανθεκτικά, τα χρησιμοποίησα 1η φορά πριν 4 περίπου χρόνια σε ένα DIY φωτιστικό στο σπίτι και λειτουργούν από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν έχω παρατηρήσει μείωση της απόδοσης.


Το φωτιστικό αποτελείτε από 30 πλακέτες των 48 LED SMD 3528 με κατανάλωση 1,8W - 2W και με απόδοση 180-200 Lumen (σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν στο Ebay)





Οταν το έφτιαξα ήταν έτσι


και μέσα στο καπάκι έτσι



από τότε έγιναν αρκετές μετατροπές και πλέον καταστάλαξα και τώρα είναι έτσι



πλέον μέσα στο φωτιστικό υπάρχουν 2 σειρές με 12 πλακέτες η κάθε σειρά και 6 πλακέτες μπροστά στο καπάκι



όλα τα LED είναι πλέον Cool ή Pure White (τα Pure White κιτρινίζουν ελαφρώς αλλά θα το καταλάβετε μόνο αν τα δείτε δίπλα σε Cool White)
4 πλακέτες έχουν χρώμα ροζ (ροζ παράγγειλα, ψιλο-μωβ βγάζει) και αυτό γιατί έχω διαβάσει πως το ροζ ευνοεί τα φυτά και χρησιμοποιείται σε φώτα υδροπονίας.
Στην αρχή είχα βάλει και πλακέτες με 48 SMD 5050 αλλά τα έβγαλα γιατί είχαν πολύ έντονο φως και παρατήρησα πως τα ψάρια κρυβόντουσαν ή πήγαιναν στα σκιερά μέρη του ενυδρείου. Και επειδή το σημαντικότερο είναι η διαβίωση των ψαριών και όχι η ανάπτυξη των φυτών τα έβγαλα, επίσης είχαν και 3πλασια σχεδόν κατανάλωση. Επίσης είχα και Warm White, αλλά είχα παρατηρήσει πως ψηλά είχα άλγη, τώρα η άλγη έχει σχεδόν εξαφανιστεί και τα φυτά μεγαλώνουν γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα, ή μάλλον το μοναδικό πρόβλημα είναι πως θέλουν τακτικά κλάδεμα.

Ανάβει σε 3 στάδια , 1 στάδιο η κάθε 12αδα και 3ο στάδιο τα 6 στο καπάκι, με 10 λεπτά το κάθε στάδιο.






και στο ενυδρείο φαίνεται κάπως έτσι

εδώ με τη στάθμη χαμηλά


από πάνω


και άποψη του ενυδρείου με όλα τα φώτα



γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα πρώτα LED λειτουργούν 1,5 χρόνο περίπου και δεν έχω παρατηρήσει μείωση της απόδοσης.

Με το ίδιο σκεπτικό έχω φτιάξει και τα φωτά στον 30αρι κύβο.
Στην αρχή ήταν με 2 πλακέτες με 24 SMD 3528



αλλά μετά του έβαλα 3 πλακέτες με 48 SMD 3528


και μια άποψη από πάνω


Εδώ τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα, σε αυτό το ενυδρείο δεν έχει μπει ποτέ κανένα λίπασμα, CO2 είχα βάλει κάποτε για μια εβδομάδα μόνο, και τα φυτά είναι ζούγκλα, υγιέστατα και χωρίς ίχνος άλγη. Για την άλγη θα μου πείτε πως τη τρώνε οι γαρίδες, αλλά και πριν τις γαρίδες που είχα γκάπυ πάλι δεν υπήρχε άλγη. Γενικά ο φωτισμός και σε αυτό πηγαίνει πολύ καλά.




Ο φωτισμός και των 2 ενυδρείων λειτουργεί με το ίδιο τροφοδοτικό.
Το τροφοδοτικό είναι μια κατασκευή από ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή (35ο ή 400 Watt, δεν θυμάμαι ακριβώς) και ταυτόχρονα λειτουργεί και σαν πολύμπριζο ή πίνακας.


Από αυτό παίρνουν ρεύμα τα πάντα που αφορούν τα ενυδρεία (αντλίες φίλτρων, αεραντλία, STC-1000, θερμαντήρες, ηλεκτρομαγνητική CO2, φωτισμός και ανεμιστηράκια).
Ο φωτισμός, όπως είπα και πριν, ανάβει σε 3 στάδια με 3 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν 3 ρελέδες
OMRON MY2NJ AC 220V 8PIN



που ενεργοποιούν το τροφοδοτικό και δίνουν ρεύμα 12V στη κάθε σειρά από τα φώτα



υπάρχει και ένας 4ος ρελέ που ενεργοποιεί το τροφοδοτικό για τα ανεμιστηράκια.
Το τροφοδοτικό είναι μόνιμα σε τάση σε standby (όπως στους υπολογιστές).
Όταν ο χρονοδιακόπτης λειτουργήσει, στέλνει 220V στο ρελέ, η μία επαφή του ρελέ κλείνει το κύκλωμα Power-on του τροφοδοτικού και το τροφοδοτικό ανοίγει, και η 2η επαφή στέλνει 12V από το τροφοδοτικό στην ανάλογη σειρά από φώτα. Με το ίδιο σκεπτικό λειτουργεί και το 4ο ρελέ με τα ανεμιστηράκια.
Όταν ενεργοποιηθεί ο STC-1000 στέλνει 220V στον 4ο ρελέ, κλείνει το κύκλωμα Power-on του τροφοδοτικού και το τροφοδοτικό αρχίζει να λειτουργεί (αν δεν λειτουργεί ήδη με τα φώτα) και στέλνει 12V από το τροφοδοτικό στα ανεμιστηράκια. Όπως καταλαβαίνεται με 1 τροφοδοτικό λειτουργώ 3 στάδια φωτισμού και ψύξη.

Εδώ οι ψηφιακοί χρονοδιακόπτες με τα καλώδια που πάνε στους ρελέδες



Εδω στο πλάι έχω βάλει μια πρίζα που έρχεται από το 1ο χρονοδιακόπτη και δίνω ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική του CO2. Το προτίμησα αυτό από το να βάλω Ταυ στο χρονοδιακόπτη.



Εδω κεντρικός φωτιζόμενος διακόπτης και ενδεικτικά LED 12V και 220V για να βλέπω όλες τις λειτουργίες του τροφοδοτικού και των ρελέδων



Η πλάτη του τροφοδοτικού με τρύπες για ψύξη



και εδώ στη θέση του σε πλήρη λειτουργία



Edit :
Ξέχασα να πω κάτι σημαντικό.
Όπως είδατε , τα LED τα έχω βάλει σε κουτιά φτιαγμένα από πλεξιγκλάς για να προστατεύονται από την υγρασία. Στα μικρά κουτάκια, κολλάω το καπάκι με ενυδρειακή σιλικόνη, αν χρειαστεί να το ανοίξω, πολύ εύκολα με μια φαλτσέτα σκίζω τη σιλικόνη και βγάζω το καπάκι, έως τώρα δεν έχει χρειαστεί να ανοίξω γιατί κάηκε κάποιο LED παρά μόνο γιατί άλλαξα από 5050 σε 3528. Στο μεγάλο φωτιστικό, το καπάκι το κλείνω με βίδες που βάζω λίγη σιλικόνη από πάνω για να μην έχω πολλή σκουριά και επίσης έβαλα ένα κορδόνι σιλικόνη από μέσα που το άφησα μερικές μέρες να στεγνώσει και λειτουργεί σαν φλάντζα. Το σημαντικό όμως είναι πως τα καλώδια τα περνάω από σωληνάκι αεραντλίας με αρκετό μήκος και το καλώδιο να μην εφαρμόζει στο σωληνάκι, για να υπάρχει κενό και να μπορεί να φεύγει αέρας μέσα από το κουτί, γιατί αν δεν έφευγε ο αέρας, με τη ζέστη θα μεγάλωνε η πίεση και προφανώς το κουτί θα άνοιγε. Επίσης, η έξοδος από το σωληνάκι αυτό, θα πρέπει να είναι μακριά από νερό, γιατί μόλις σβήσουν τα φωτά και αρχίσει να κρυώνει τότε θα πέσει η πίεση και θα ρουφήξει νερό αν υπάρχει στην έξοδο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-14, 13:28
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-14, 13:33
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Τακη σου βγαζω το καπελο εχεις κανει φοβερες κατασκευες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-14, 13:39
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Όταν είχαμε μιλήσει και μου είπες τι ετοιμάζεις δεν περίμενα ένα τέτοιο αποτέλεσμα.....ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ μόνο αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-14, 14:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά,
μου αρέσει λίγο και το κατσαβίδι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-06-14 στις 14:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-14, 17:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Είσαι Ο μάστορας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-14, 18:39
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

επιστημονας τελος!!!!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-14, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

"Τρελαινομαι για νοικοκυρισια", που λεει και ο Ριζος στους "γαμπρους της Ευτυχιας".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-14, 07:50
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

είσαι φοβερός το έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-14, 15:52
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Tακη το μεσαιο ανταπτορακι της 1ης εικονας ειναι για να τα συνδεσεις σε σειρα 2-3-4 μαζι;
Τι μεγεθος εχει στο περιπου το 48led 3528 8x8cm;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-14, 16:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Tακη το μεσαιο ανταπτορακι της 1ης εικονας ειναι για να τα συνδεσεις σε σειρα 2-3-4 μαζι;
Τι μεγεθος εχει στο περιπου το 48led 3528 8x8cm;
Θωμα τα ανταπτοράκια αυτά είναι για βρεις πιο ταιριάζει στη πλαφονιέρα σου, μη ξεχνας πως αυτα τα led είναι για πλαφονιέρες αυτοκινήτου.
Δεν θυμάμαι διαστάσεις ακριβως και δεν είναι πάντα ίδιες, κατασκευαστής με κατασκευαστή έχουν διαφορα, δεν νομίζω να είναι πάνω από 5 εκατοστα, θα προσπαθήσω να τα μετρησω μόλις πάω σπίτι
δες μερικά στο ebay
http://www.ebay.com/itm/350900234858...%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/251471586583...%3AMEBIDX%3AIT
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-14, 16:46
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τα εχω βρει και τα χαζευω για αυτο ρωτησα. :P
Hμουν πολυ επιφυλακτικος με τα led γιατι στο μαγαζι,στη βιτρινα εχουμε 4 ταινιες led του 1μ με 60 led 5050 14,4W/μ που δουλευουν καθε μερα για 10 ωρες με χρονοδιακοπτη και δεν κρατανε πανω απο 6 μηνες.
Στους 4 μηνες εχουν χασει κατα πολυ τη φωτινοτητα τους και στους 6 μηνες τα μισα αναβουν με 30% φωτινοτητα και τα αλλα μισα με 10% φωτινοτητα χωρις βεβαια να καουν τελειως.
Και εχουν αγοραστει/αντικατασταθει 4 φορες απο 4 διαφορετικους πωλητες απο Ελλαδα και απο ebay.
Καποια στιγμη θα αγορασω και θα τα δοκιμασω τα δικα σου γιατι αν αντεχουν και δεν χαλανε στο 6μηνο και κρατανε 1-2 χρονια αξιζει το κοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-14, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θωμά τα πρώτα τα έχω 2 χρόνια περίπου, και εχω DIY φωτιστικό στο χωλ του σπιτιού με τετοιες πλακετες (smd 5050 X 48 ) πάνω από 4 χρόνια, κανένα δεν έχει πρόβλημα, αντε να έχουν καει 1 ή 2 λεντακια σε κάποια, αλλα σε πολύ λίγα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-14, 18:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Υπεροχη κατασκευη , οπως και ολες αλλωστε...
πολλα μπραβο κι απο μενα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-15, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μετά από 2,5 χρόνια λειτουργίας αυτού του φωτιστικού, μετά από άπειρες αλλαγές , βάλε βγάλε led , ήρθε το τέλος του. Μετά τη τελευταία προσπάθεια να βγάλω μερικά led να τα βάλω στα συννεφάκια και να βάλω εδώ καινούρια , το έσπασα σε 2 σημεία και είχα βάλει μπαλώματα. Για αυτό έκατσα και έφτιαξα καινούριο. Συγκεκριμένα έφτιαξα καινούριο σκαφάκι , και έφτιαξα και ένα άλλο μικρότερο και αντικατέστησα τα μεμονωμένα που είχα στο μπροστινό μέρος. Ξεκίνησα να φτιάχνω τα σκαφάκι Πέμπτη απόγευμα, Παρασκευή απόγευμα ήταν έτοιμα (ασχολήθηκα μόνο απογεύματα), Σάββατο ολοκλήρωσα το μικρό, και Κυριακή έβγαλα το παλιό, ξεκόλλησα τα παλιά LED , κόλλημα στο καινούριο, συνδεσμολογία και τοποθέτηση ,και κατά τις 5 μπήκε στη θέση του.
Από το παλιό κράτησα μόνο τα 10 τελευταία που είχα βάλει (από την αντικατάσταση που έβαλα στα συννεφάκια) και τα υπόλοιπα είναι καινούρια. Από τα παλιά δουλεύουν όλα, εκτός από ένα που το έσπασα στο ξεκόλλημα και 3-4 που έχουν καεί από 2-3 led στο καθένα (48 έχουν επάνω). Αυτά που ήταν τελείως άχρηστα ήταν τα ροζ που άναβαν περίπου τα μισά και από ροζ έβγαζαν κάτι ανάμεσα στο μπλε και μωβ. Αυτά ήταν αποτυχία.
Στο παλιό είχα 20 πλακέτες 48 Χ 3528 ψυχρό λευκό και 4 Χ 3528 ροζ, και στα μεμονωμένα 6 Χ 48 3528. Στο καινούριο έβαλα 20 Χ 24 5050 ψυχρό λευκό , 2 Χ 15 5050 ψυχρό λευκό , 4 Χ 24 5050 κόκκινα , 4 Χ 18 μπλε, και στο καινούριο σκαφάκι 10 Χ 15 5050.

Αυτή τη φορά αντί να κολλάω τα led πάνω στο σκαφάκι, κόλλησα πρώτα μικρά κομμάτι πλεξιγκλάς και πάνω σε αυτά κόλλησα με σιλικόνη τα led, πιστεύω έτσι αν χρειαστεί (που δεν το νομίζω) θα ξεκολλάνε πιο εύκολα τα led




Φάση κατασκευής του μικρού




Δοκιμές στο μεγάλο



Τοποθέτηση στο καπάκι και δοκιμές για τη κάθε σειρά







και στη θέση του




Με τη νέα κατασκευή το καπάκι έγινε πολύ πιο ελαφρύ, τα σκαφάκια είναι συρταρωτά και οι βίδες είναι ανοξείδωτες


και το ενυδρείο




Στη παραπάνω φωτογραφεία μείωσα την έκθεση στη φωτογραφική του κινητού γιατί το φως είναι δείχνει πολύ δυνατό και χάνει πολύ στη φωτογραφία, συγκεκριμένα δείχνει έτσι αλλά δεν είναι



Τώρα θα πρέπει να νοικοκυρέψω και τα φυτά λίγο , οι κρυπτοκορινες έγιναν δένδρα και θα κάνω και μια αναβάθμιση/αλλαγή κάποιων φυτών
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-15, 14:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ακριβως αυτο σκεφτομουνα τωρα Τακη, μα τι δεντρο ειναι αυτο στη μεση του ενυδρειουΠολυ ομορφο το χεις κανει παντως κι η κατασκευη ολα τα λεφτα μπραβο, ναι το χω δει κι εγω αυτο με τις φωτο που τραβαω δυσκολα απεικονιζουν αυτο που βλεπουμε λογω αυτοματης μειωσης του διαφραγματος οποτε παμε σε manual ρυθμιση
Δηλαδη εγω για 45 cm μηκος που ναι το καπακι ποσα τετεια led θα μπορουσα να βαλω;Με τρεις πλακετες των 48 ειμαι οκ πιστευεις;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-15, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα τι δεντρο ειναι αυτο στη μεση του ενυδρειου


Αυτό είναι 3 ξύλα (2 πεσμένα και 1 όρθιο σε σχήμα ανάποδα Τ)
στα ξάπλα έχω δέσει ανούμπιες και στο όρθιο έδεσα jawa fern σαν κλαδιά και έγιναν σαν μαρούλια μεγάλα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη εγω για 45 cm μηκος που ναι το καπακι ποσα τετεια led θα μπορουσα να βαλω;Με τρεις πλακετες των 48 ειμαι οκ πιστευεις;

3 είναι λιγες νομίζω
σε κύβο 32 Χ 32 Χ 32 που είχα με γαρίδες είχα 3 Χ 48 smd3528 πλακέτες





στα συννεφάκια που είναι 40 Χ 40 Χ 40
έχω 5 + 1 + 1 όλα smd 3528 ( 2 X 24 , 4 X 48 , κόκκινο 1 Χ 48 , μπλε 1 Χ 48 )






καλύτερα να βάλεις 5
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-15, 15:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ακριβως ομως σαν μαρουλιαΠαντως αν δεν το πεις δεν καταλαβαινει καποιος την συνθεση ετσι οπως εχει φουντωσει τωρα
Θα θελες να δωσεις καποιο λινκ στο ebay γιατι λιγο που το ψαξα δεν τα βρηκα..
Οι εναλλαγες στη αποχρωση των led εχει να κανει με τις αλγες;Με αλλα λογια αν παραγγειλω 4 ή 5 πρεπει να ειναι πχ 3 cool white kai 2 warm white ;;
Ετσι να μαθουμε και κατι
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-05-15, 15:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως ομως σαν μαρουλιαΠαντως αν δεν το πεις δεν καταλαβαινει καποιος την συνθεση ετσι οπως εχει φουντωσει τωρα
Θα θελες να δωσεις καποιο λινκ στο ebay γιατι λιγο που το ψαξα δεν τα βρηκα..
Οι εναλλαγες στη αποχρωση των led εχει να κανει με τις αλγες;Με αλλα λογια αν παραγγειλω 4 ή 5 πρεπει να ειναι πχ 3 cool white kai 2 warm white ;;
Ετσι να μαθουμε και κατι
Μη βάλεις warm white, όσες φορες έχω βάλει γεμίζω άλγη, καλύτερα να βάλε μπλε και κόκκινο αν θες να κόψεις λίγο την ασπριλα. Το μπλε και κόκκινο βοηθάνε πολύ στην αναπτυξη των φυτών, αν δεις φώτα για υδροπονία είναι όλα μπλε και κοκκινο (σαν ροζ)
Δες και ένα link αλλά υπάρχουν άπειρα , για να βρεις και το φθηνότερο

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...rt=nc&LH_BIN=1

αν δώσεις led panel 48 3528 στο ebay θα βρεις χιλιαδες
ή αν θες πιο δυνατά δώσε led panel 48 5050 ή γενιλα led panel 5050 ή led panel 3528
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-15, 17:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βάλεις warm white, όσες φορες έχω βάλει γεμίζω άλγη, καλύτερα να βάλε μπλε και κόκκινο αν θες να κόψεις λίγο την ασπριλα. Το μπλε και κόκκινο βοηθάνε πολύ στην αναπτυξη των φυτών, αν δεις φώτα για υδροπονία είναι όλα μπλε και κοκκινο (σαν ροζ)
Δες και ένα link αλλά υπάρχουν άπειρα , για να βρεις και το φθηνότερο

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...rt=nc&LH_BIN=1

αν δώσεις led panel 48 3528 στο ebay θα βρεις χιλιαδες
ή αν θες πιο δυνατά δώσε led panel 48 5050 ή γενιλα led panel 5050 ή led panel 3528
Και ειναι και πολυ φθηναΞερεις πως το σκεφτομαι ετσι οπως ειναι το καπακι του ενυδρειου μου, η μαμα λαμπα ειναι στη μεση κ ελαφρως προς τα μπροστα.Στο πισω μερος εχει ενα κομματι αλουμινιο μου φαινεται μαλλον ανακλαστηρας ειναι, ο οποιος δεν βλεπω να κανει και πολλα πραγματα γιατι κοιταζωντας το ενυδρειο προφιλ ολα τα φυτα"παλευουν" να φτασουν μπροστα καλυπτοντας μαλιστα αυτα που ειναι στο κεντρο..Ανεβαινουν και "στριβουν" προς τα εμπρος.Εκει λοιπον στο πισω μερος απο μεσα εχει χωρο να καλυψω τον ανακλαστηρα με αυτα τα λεντακια, μπαινουν ευκολα απ οτι βλεπω και καλυπτονται κι απ το καπακι της λαμπας για θεμα υγρασιαςΑληθεια τα ρελε γιατι τα βαζεις αναμεσα;Για να μην καψεις καποια στιγμη την επαφη του χρονοδιακοπτη να υποθεσω;Αυτα, ευχαριστω Τακη βοηθας πολυ!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 18-05-15 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-05-15, 17:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια τα ρελε γιατι τα βαζεις αναμεσα;Για να μην καψεις καποια στιγμη την επαφη του χρονοδιακοπτη να υποθεσω;
Οχι , δεν το κάνω για αυτό, τα φώτα δεν τραβάνε τόσο που να υπάρξει πρόβλημα στους χρονοδιακόπτες, αλλά με 1 τροφοδοτικό κάνω 4 διαφορετικές δουλειές, 3 διαφορτετικα φώτα και τα ανεμιστηράκια, αλλιώς θα ήθελα 4 τροφοδοτικά , έβαλα ένα καλό και δυνατό και τα κάνω όλα με αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-15, 17:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Με συγχωρεις πολυ βρε Τακη αλλα δεν μπορω να το καταλαβω..Διαβαζω εδω λες "Όταν ο χρονοδιακόπτης λειτουργήσει, στέλνει 220V στο ρελέ, η μία επαφή του ρελέ κλείνει το κύκλωμα Power-on του τροφοδοτικού και το τροφοδοτικό ανοίγει, και η 2η επαφή στέλνει 12V από το τροφοδοτικό στην ανάλογη σειρά από φώτα. Με το ίδιο σκεπτικό λειτουργεί και το 4ο ρελέ με τα ανεμιστηράκια. "

Δηλαδη το ρελε εχει 2 επαφες;Η μια ενταξει δινει 220 στο τροφοδοτικο το καταλαβαινω ,τα 12 απο που;Εννοεις τα 12 που βγαζει το τροφοδοτικο και παει στα φωτα..Μα απ τη στιγμη που ανοιγει το τροφοδοτικο δε δινει ρευμα σε ολα μαζι μετα αφου παιρνουν ρευμα απο αυτο ολα;Κατι μου διαφευγει παναθεμα με μ αρεσει που μικρος ολο με μοτερακια, ρευματα και diy ανεμιστηρια ασχολιομουνα αλλα....
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-05-15, 18:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι ακριβώς, οι ρελεδες είναι 2πλοι, έχουν 2 σειρες απο επαφες, στέλνω 220, η μία επαφη ανοίγει το τροφοδοτικό (αν δεν το έχει ήδη ανοιξει κάποιος άλλος ρελε), και η άλλη επαφη στέλνει τα 12volt εκει που πρέπει, απλα για τα φώτα είναι χρονοδιακόπτες που στέλνουν τα 220 ενω για τα ανεμιστηράκια τα στέλνει ο stc.
Στη πραγματικότητα το τροφοδοτικό είναι μόνιμα σε μορφή αναμονής (όπως στους υπολογιστες) και ο ρελε ενεργοποιει το τροφοδοτικό (όπως όταν παταμε το κουμπι power-on στους υπολογιστές) και τότε το τροφοδοτικό λειτουργεί πλήρως,
δηλαδη δεν στέλνει ο ρελε 220 στο τροφοδοτικό , βραχυκυκλώνει το πρασινο (power-on) με το μαυρο
-------------------------
Δες τι βγαζουν τα τροφοδοτικά για PC



το 16 (πρασινο) είναι το power-on
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-05-15 στις 18:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-05-15, 18:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ακριβώς, οι ρελεδες είναι 2πλοι, έχουν 2 σειρες απο επαφες, στέλνω 220, η μία επαφη ανοίγει το τροφοδοτικό (αν δεν το έχει ήδη ανοιξει κάποιος άλλος ρελε), και η άλλη επαφη στέλνει τα 12volt εκει που πρέπει, απλα για τα φώτα είναι χρονοδιακόπτες που στέλνουν τα 220 ενω για τα ανεμιστηράκια τα στέλνει ο stc.
Στη πραγματικότητα το τροφοδοτικό είναι μόνιμα σε μορφή αναμονής (όπως στους υπολογιστες) και ο ρελε ενεργοποιει το τροφοδοτικό (όπως όταν παταμε το κουμπι power-on στους υπολογιστές) και τότε το τροφοδοτικό λειτουργεί πλήρως,
δηλαδη δεν στέλνει ο ρελε 220 στο τροφοδοτικό , βραχυκυκλώνει το πρασινο (power-on) με το μαυρο
-------------------------
Δες τι βγαζουν τα τροφοδοτικά για PC



το 16 (πρασινο) είναι το power-on
Καλα ε ολα τα λεφτα ο πινακας,δηλαδη ενα παλιο τροφοδοτικο που καθεται 350 watt (παλι καλα δεν το πεταξα) μπορει να χρησομοποιηθει αναλογως
Αρχιζω να καταλαβαινω τωρα, στο ρελε λοιπον οπλιζουν και οι 2 επαφες μαζι με το που παρει ρευμα απ τον χρονοδιακοπτη σωστα;Η μια βραχυκυκλωνει το τροφοδοτικο και η αλλη οπλιζει τα 12 βολτ που στελνει στα ανεμιστηρια ας πουμε.Και τα 12 βολτ απο που τα παιρνει το ρελε, επιστρεφουν απ το τροφοδοτικο;Αυτο δεν μπορω να χωνεψω..
Ελπιζω να μην ακουγομαι ανοητος,απλα το βρισκω πολυ ενδιαφερον να το καταλαβω..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-05-15, 22:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σου έφτιαξα στα γρήγορα μια συνδεσμολογία να δεις


-------------------------
Τράβηξα ένα βίντεο να δείτε τι συμβαίνει με το νέο φωτισμό

Το pearling πάει σύνεφο

BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-05-15 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-05-15, 23:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Τακη να σαι καλα το ειδα αυριο με καθαρο μυαλο θα το επεξεργαστω καλυτερα
Οντως φαινεται το pearling αλλα και με διοξειδιο παραλληλα μπουκαλα κτλ ετσι δεν ειναι
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-09-15, 21:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μετασχηματιστης 12 volt -3.3 Amper κανει γι τα παραπανω led ή θα τα κάψει;
(ειναι απο εκτυπωτη..)
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-09-15, 22:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετασχηματιστης 12 volt -3.3 Amper κανει γι τα παραπανω led ή θα τα κάψει;
(ειναι απο εκτυπωτη..)
Πόσα led ; και ποια ακριβώς ;
Να υπολογίσεις πως τα 3,3 Αμπερ = 3,3 Χ 12 = 39,6 watt και για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να βάλεις led μέχρι 25 watt
Αν βάλεις πλακετες 48 Χ 3525 βάζεις περίπου 12 πλακετες (2 watt η κάθε πλακέτα περίπου)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-09-15, 01:27
black neon Ο χρήστης black neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: nafpaktos
Μηνύματα: 45
Lightbulb Τάκη μας εκαψες

Κανένα μάθημα ηλεκτρολόγος παραδιδεις..?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-09-15, 09:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black neon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα μάθημα ηλεκτρολόγος παραδιδεις..?
Ευκολα είναι αυτά βρε, Φυσικη της Γ Λυκείου, ηλεκτρισμός (τότε από όσο θυμάμαι τα έκανα εγώ
W = V * A
A = W / V
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy led φωτιστικό g81gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 29-01-14 16:40
Τροφοδοτικό Juwel Rio 240 parrot DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 22-03-10 10:39
Φωτιστικό για ριο 400 Dekanat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 09-11-09 19:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11308 seconds with 14 queries