Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-19, 16:24
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Δισκαδικο 780 λιτρα

καλη χρονια σε ολους!Παλιος στο χομπυ και νεος στους δισκους οποτε καθε παρατηριση δεκτη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:160x70x70
Όγκος:780λιτρα
Κατηγορία:δισκοενυδρειο
Φυτά:ανουμπιες,βελισνερια γιγαντεα,εχινοδοροι,μικροσορουμ πτεροπους
Ψάρια / ¶λλα είδη:6 δισκοι, 15 cardinal tetra, 15 rummy nose tetra,10 coridoras sterbai,ancistrus L213 (bristlenose pleco)
Διακοσμητικά υλικά:50κιλα χαλαζιακη αμμος λευκη και μπεζ (για να μειωνει την αντανακλαση του φωτος) ριζες driftwood
Φόντο:μαυρο αρμαφλεξ 1.5 cm για θερμομονωση
Φωτισμός:4 λεντ προβολακια
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:180 λιτρα σαμπ με σφουγγαρι 20 λιτρα βιολογικο υλικο (κεραμικο μακαρονι και πετραδακια λαβας)και ενυδρειακο βαμβακι.ανλτια 8000 λιτρα την ωρα με 5 μετρα μανομετρικο ρυθμισμενη στα 3200 λιτρα/ωρα
Θερμοστάτης:θεμρανση απο 2 θερμοστατες 300w και εναλλακτη θερμοτητας απο το καλοριφερ του οποιου η ηλεκτροβανα μαζι με τους θερμαστατες παιρνει εντολη απο τον stc1000
Λίπανση:γενικο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:300 λιτρα μια φορα την εβδομαδα
Θερμοκρασία:28c
¶λλες πληροφορίες:το ενυδρειο ακομα ωριμαζει το ξεκινησα με ph 7 οπως το ενυδρειο που φιλοξενουσε πριν τους δισκους με σκοπο να το ριξω στο 6.5 Το νερο της αλλαγης ετοιμαζεται και ωριμαζει στο υπογειο σε χωρο αποκλειστικα και μονο για να φιλοξενει το ενυδρειο της αλλαγης εκει θα γινεται η μιξη με νερο περασμενο μονο απο προφιλτρα και θα μενει να "παλιωσει" και να φτασει την σωστη θερμοκρασια θα ανεβαινει στο ενυδρειο απο αντλια που στην εξοδο της θα περναει το νερο απο νημα και ανθρακα για να μπει οσο πιο καθαρο γινεται στο κυριως ενυδρειο.Ο εναλλακτης θερμοτητας ειναι στην ουσια μια πολυστρωματικη σωληνα καταληλη για θερμανση αλλα και ποσιμο νερο απολυτα ασφαλης για ζωντανους οργανισμους βαση πληροφοριων του κατασκευαστη,που περνει ζεστο νερο απο τη γραμμη των καλοριφερ κανει σπειρες στον πατο του σαμπ και το επιστρεφει παλι στη γραμμη και ελεγχεται απο μια ηλεκτροβανα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image555.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image2.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  28,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7777.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  76767676476.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  48,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  868686.jpg
Εμφανίσεις:  583
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image4654654.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7+76786.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  56,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-19, 19:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου κ μπραβο σου.οποτε βλεπω δισκάδικο χαιρομαι κ περισσότερο ακομα ,με σεβαστες διαστάσεις κ λίτρα. Παμε τωρα στις εμπειριες μου κ δεν ειναι παρατηρησεις.1 η οι ροδοστομοι ειναι υπερκινητικά ψαρακια κ εγω τα εβγαλα γιατι κ λιγο μου τρόμαζαν τους δισκους κ γιατι οι θερμοκρασίες των δισκων τα ταλαιπωρούσε. 2 η οι καρδιναλιοι σ περιοδο που πεινασουν οι δισκοι (πχ πηγες διακοπες)θα γινουν γευμα.αν το εχεις προβλεψει αυτο,θα τους ευχαριστηθεις,πρόκειται για πολυ ωραιο ψαρακι.3η αυτο με την αντλια δεν το καταλαβα. Εννοεις μεσα στο ενυδρειο πεφτουν 3200 η εχεις ρυθμίσει την αντλια στα 3200.????4η γιατι μονο 6 δισκοι?????νομιζω θα νοιωθαν καλυτερα να ειναι περισσότεροι. 5η αν θες μου λες απο που τους πηρες????να το χαιρεσαι κ παλι!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-19, 23:44
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τα καλα σ λογια φιλε μ...αυτο που μ ειπες για τους καρδιναλιους το εχω υπ οψην μ τωρα για τους ροδοστομους δεν εχω παρατηρισει κατι ακομα αλλα ευχαριστω για την υποδειξη
η αντλια ειναι δινει 8000 λιτρα την ωρα με 5 μετρα μανομετρικο και εχει 20 προγραμματα λειτουργειας (σαν 20 ταχυτητες) οποτε βαση λογικης καθε ταχυτητα θα δινει 400 λιτρα την ωρα κυκλοφορια εγω το εχω ρυθμισμενο στο 9 αρα 3600 λιτρα την ωρα κυκλοφορια (και οχι 3200 που εγραψα) νομιζω πως ειναι πολλα ισως κ ενοχλητικα για τους δισκους προσπαθω ομως να εχω μια καλη κυκλοφορια για πιο καλη φιλτρανση θα προσπαθησω να σπασω την ροη με καποιο ταφ η σπρει μπαρ αλλα φοβαμαι μη μειωσω την κυκλοφορια σ αυτο θα ηθελα κ μια αποψη απο καποιον που ξερει 5 πραγματα παραπανω στο θεμα Τελος εβαλα 6 δισκους για αρχη μιας και ειναι νεο ενυδρειο για να δωσω τη δυνατοτητα στη βιολογια να αναπτυχθει και να μη κρασαρει αργοτερα θα μπουν μερικοι ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-19, 00:08
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Φτιαξε ενα σπρει μπαρ μονος σου κ ανοιγε τρυπες μεχρι η εξοδος σου μεινει στην ίδια σταθμη οπως αν δεν το ειχες.αν κανεις σωστες τις τρυπες τα ψαρια δεν θα ενοχλούνται κ κατω δεν θα μενει τιποτα.εγω το πετυχα στην 4 η 5 προσπάθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-19, 00:10
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

κοιτα το σκεφτηκα αλλα δε θελω να μειωσω τη ροη δε ξερω εχω την εντιπωση πως αν μειωσω τη ροη μειωνω και το φιλτραρισμα του νερου βαση λογικης αλλα οπως σ ειπα δεν ξερω αν ισχυει απολυτα αυτο σε ενα σαμπ με αρκετο βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-19, 02:32
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

ενδιαφερον εγχειρημα!! καλη αρχη !! μπορεις να μας πεις/δειξεις παραπανω για τον εναλλακτη θερμοτητας ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-19, 03:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Μέγεθος ενυδρείου... καλό.
2. Οι δίσκοι καλό είναι να μπαίνουν μόνοι τους... για αρκετούς λόγους.
3. Οι ροδόστομοι και οι καρδινάλιοι... ΔΕΝ μας ενδιαφέρει μόνο ΑΝ τρέχουν και τρομάζουν τους δίσκους ή ΑΝ θα γίνουν τροφή (απόλυτα φυσιολογικό αφού οι δίσκοι είναι κιχλίδες και τα τέτρα θήραμα τους) κατά την απουσία μας... ζουν σε θερμοκρασία μικρότερη... από αυτή που συνηθίζουν να διατηρούν τους δίσκους οι περισσότεροι... και του ενυδρείου σου ΔΕΝ την έχεις γράψει κάπου.
4. Οι βαλλισνέρειες είναι φυτά "άχρηστα" για τους δίσκους... αφού η επιφάνεια τους είναι "σαγρέ" και ΔΕΝ τις πλησιάζουν. Πολλαπλασιάζονται με γρήγορο ρυθμό και κλείνουν σύντομα τον ελεύθερο χώρο, με τις παραφυάδες τους.
5. Οι κρεμασμένες ρίζες... ΔΕΝ εξυπηρετούν σε τίποτα τους δίσκους.
6. Οι δίσκοι θα έπρεπε να είναι σε διπλάσιο αριθμό... τουλάχιστον.
Διάβασε παρακάτω στο link.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562
7. Ο χώρος σου είναι καλός... κάνε λίγες αλλαγές στο "στήσιμό" του και... ΚΑΛΗ επιτυχία.-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-19, 07:30
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα το σκεφτηκα αλλα δε θελω να μειωσω τη ροη δε ξερω εχω την εντιπωση πως αν μειωσω τη ροη μειωνω και το φιλτραρισμα του νερου βαση λογικης αλλα οπως σ ειπα δεν ξερω αν ισχυει απολυτα αυτο σε ενα σαμπ με αρκετο βιολογικο υλικο
Δεν μειώνεται η ροη μην το φοβασαι.το δικο μου ειναι δυο μετρα κ η αντλια 5800 δλδ μπαινουν μεσα περιπου 3500λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-19, 10:01
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

φιλε diskus fan ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σ και σεβομενος παντα την εμπειρια σ θα ηθελα να διαφωνησω σε καποια πραγματα οι ριζες πολλοι λενε οτι προσφαιρουν ασφαλεια στη σκια τους για τους δισκους εκτος αυτου με ευχαριστουν οπτικα και απο τη στιγμη που δεν κλεινουν τον χωρο κ δεν ενοχλουν τους δισκους θα επελεγα να τις κρατησω
ναι γνωριζω οτι καλο ειναι να κρατιουνται μονοι τους οι δισκοι αλλα στο μυαλο μ ειχα ενα "κοινωνικο" δισκαδικο αν δω στην πορεια οτι τα κοπαδοψαρα διμηουργουν καποιο προβλημα στους δισκους εννοειται θα φυγουν
οι βελισνεριες αντιθετως θα ελεγα οτι τους αρεσουν ειδικα 2 δισκακια που τρωνε μπουλινγκ προτιμοθν να αραζουν εκει μεσα για να κρυφτουν αλλα κ οι μεγαλυτεροι δισκοι πολλεσ φορες αρεσκονται να περναν απο μεσα για τη βολτα τους.οσο για την ταχυτατη αναπτυξη κ πολαπλασιασμο τους μπορω πανευκολα να ελευθερωνω χωρο αν χρειαστει στις αλλαγες με μια λαβιδα κ ενα ψαλιδι
οι δισκοι εξηγησα για ποιον λογο μπηκαν αρχικα μονο 6...επειδη ειναι νεο ενυδρειο και ξεκινησε με καθαρα υλικα φιλτραρισματος και μολι απο το ενυδρειο που ζουσαν οι δισκοι δεν ηθελα να παραφορτωσω το νερο και να κρασαρει η βιολογια τον αλλο μηνα θα μπουν μερικοι ακομα σκεψη μ ειναι να κρατησω τον αριθμο τους στα 12 ατομα και νομιζω ειναι καλος αριθμος για να αποφυγω την μεγαλη ιχθυοφορτηση
Τελος η θερμοκρασια ειναι στους 28 οσο κ το ενυδρειο που τους φιλοξενουσε εχω διαβασει αρκετα για τους συγκατοικους των δισκων κ κατα ποσο ειναι επικυνδινο να ζουν σ αυτες τις θερμοκρασιες και συμπερανα οτι στους 28 απλα παιζω κοντα στα πανω ορια τους δεν δειχνουν να ενοχλουνται ενα μηνα σχεδον τωρα σ αυτη τη θερμοκρασια ενα χρονο τα ειχα σε αλο ενυδρειο στους 26 βαθμους και εννοειται η αλλαγη εγινε σταδιακα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-19, 11:33
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Καλη αρχή και από μένα.
Και γω καινούριος είμαι, από πέρυσι έχω δίσκους. Στην αρχή και γω έτσι τα σκεφτόμουν και η αλήθεια είναι πως ιδανικά έτσι είναι τα πράγματα. Στους 28 βαθμούς όλα τα ψάρια σου θα είναι οκ, αλλά θα δείς (μακάρι όχι) πως θα χρειαστεί να ανεβάσεις θερμοκρασία για τους δίσκους. Τότε θα έχουν θέμα τα άλλα ψάρια. Θα την παλέψουν, τα περισσότερα , αλλά θα ζοριστούν. Εφόσον ξέρεις ότι καλό είναι να βάλεις κι άλλα ψάρια (δίσκους) θα σου πώ μόνο το εξής.
Καραντίνα πρώτα και μην βιαστείς.
Εγώ αυτό το λάθος έκανα. Έβλεπα και άκουγα ότι όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά(που όντως ισχύει).Έβαλα σε διάστημα ενός μήνα από 3 διαφορετικές πηγές ψάρια με αποτέλεσμα να έχω θέμα με παράσιτα. Με ταλαιπώρησε και με στεναχώρησε πάρα πολύ.
Επίσης επειδή βλέπω πως τα ψάρια είναι μικρά.και λογικά θα ρίχνεις αρκετό φαγητό κοίτα να μπορείς εύκολα να καθαρίσεις τζάμια και άμμο. Ισως να ήταν και καλύτερο να την βγάλεις την άμμο και να την προσθέσεις όταν έχουν μεγαλώσει αρκετά και μπορείς να μειώσεις λίγο το τάισμα.
Τέλος ..... Αλλαγές...πολλές αλλαγές. κάθε μέρα αν μπορείς.. κάνε.

Καλή αρχή και μακριά από μπελάδες
είμαι Θεσ/νίκη αν χρειαστείς κάτι στείλε μου και pm.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-19, 12:51
Το avatar του χρήστη avraamp
avraamp Ο χρήστης avraamp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2016
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αυτό με τους καρδινάλιους και τους ροδόστομους ίσως το ανακαλύψεις και μόνος σου στην πορεία.
Εγώ το δοκίμασα με άλλα τέτρα και παρότι δεν είχα προβλήματα και οι δίσκοι μου δεν χτύπαγαν ή έτρωγαν τα μικρότερα ψάρια, έβλεπα ότι τα κοπάδια μόλις έβλεπαν δίσκο έφευγαν και κρυβόντουσαν, κάτι το οποίο δεν ήταν και εύκολο με 10 δίσκους τότε σε 1,5 μέτρο ενυδρείο., γιατί όπου και να πήγαιναν έπεφταν πάνω σε δίσκο. Οπότε τα έβγαλα γιατί έβλεπα ότι τα ταλαιπωρώ...
Πάντως το καλοκαίρι η θερμοκρασία μου ήταν πολύ πάνω από 28 καθώς συνήθως δεν βάζω ανεμιστήρες, έφτανε 31 κάποιες μέρες αν θυμάμαι καλά, οπότε εκεί σκέψου ότι θα χειροτερέψει και άλλο η κατάσταση για τα τέτρα.

Επίσης, σε ότι αφορά το κοπάδι νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι όλα μαζί και από ένα εκτροφέα ή μαγαζί, ώστε να μειώνουμε το ρίσκο κάποιο ψάρι να κουβαλάει κάτι σε περίπτωση που πάρουμε ψάρια από πολλές διαφορετικές πηγές
Εγώ έχω καταλήξει επίσης να είναι όλοι στην ίδια χρωματική ποικιλία για να δείχνει ομοιόμορφο το κοπάδι, αλλά αυτά είναι γούστα!!!

Καλή αρχή, σου εύχομαι να τα χαρείς και να τα δεις πιατέλες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-19, 12:52
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μ για τις συμβουλες σ θα το δω το θεμα προχοραω αργα και σταθερα σιγουρα εχω κανει λαθη και σιγουρα θα τα διορθωσω πριν γινει η ζημια...το βασικο μ προβλημα ειναι οτι ηρθε η μερα για αλλαγη νερου κ εμεινα απο οσμωση...ειχα θεμα με την μεμβρανη εξ αρχης και την εσετιλα αθηνα για αντικατασταση και σημερα που ηταν να την παραλαβω εχει ριξει πολυ χιονι και δε νομιζω ουτε να μπορεσουν να μ τη στειλουν ουτε εγω να παω...(Χαλκηδονα ριχνει απο το πρωι ασταματητα)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-19, 20:18
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ολα καλα τελικα κ η οσμωση ηρθε εκεινη τη μερα κ η αλλαγη εγινε ολα οκ
Τα νιτρικα που μετρησα πριν την αλλαγη ηταν 10 με το ζορι οποτε παω καλα απο αποψη φιλτρανσης,οι τιμες οσο αναφορα τις σκληροτητες αρχισαν να πεφτουν αργα και σταθερα το kh ειναι στο 4 και το ph ειναιστο 7 παρα
Το μονο που δεν πηγε καλα ηταν η θερμοκρασια της αλλαγης. το νερο το εστειλα επανω στο ενυδρειο στους 27 βαθμους αλλα εφτανε γυρω στους 24 λογω αποστασης κ χαμηλων θερμοκρασιων εξω με αποτελεσμα σμετα την αλαγη να εχω 25.7 μεσα στο ενυδρειο. Μαλλον θα χρειαστει τον χειμωνα να το στελνω στους 30 βαθμους για να φτανει στο ενυδρειο γυρω στους 27
Απο τροφες δινω φυλαρακι D50 μια γενικη τροφη της tropical κατεψυγμενη μοσχαρισια καρδια bloodworms και artemia σκεφτομαι να ξεκινησω κ μια αποικια Grindal καθως και να προσθεσω κ λιγη σπιρουλινα στη διατροφη τους μια στο τοσο. Θα ηθελα τις προτασεις σας για τροφες που θα βοηθησουν στη σωστη αναπτυξη και θα δωσουν ενα μικρο μπουστ στα χρωματα τους
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-19, 20:23
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ολοι οι δισκοι δεν τονίζουν με την ιδια τροφη τα χρώματα τους.αλλο κιτρινοι αλλο κόκκινοι, αλλο λευκοι κτλ.τι δισκους εχεις κ απο που τους πηρες???μηπως κ κ σ δωσω καμια σωστη γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-19, 20:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα καλα τελικα κ η οσμωση ηρθε εκεινη τη μερα κ η αλλαγη εγινε ολα οκ
Τα νιτρικα που μετρησα πριν την αλλαγη ηταν 10 με το ζορι οποτε παω καλα απο αποψη φιλτρανσης,οι τιμες οσο αναφορα τις σκληροτητες αρχισαν να πεφτουν αργα και σταθερα το kh ειναι στο 4 και το ph ειναιστο 7 παρα
Το μονο που δεν πηγε καλα ηταν η θερμοκρασια της αλλαγης. το νερο το εστειλα επανω στο ενυδρειο στους 27 βαθμους αλλα εφτανε γυρω στους 24 λογω αποστασης κ χαμηλων θερμοκρασιων εξω με αποτελεσμα σμετα την αλαγη να εχω 25.7 μεσα στο ενυδρειο. Μαλλον θα χρειαστει τον χειμωνα να το στελνω στους 30 βαθμους για να φτανει στο ενυδρειο γυρω στους 27
Απο τροφες δινω φυλαρακι D50 μια γενικη τροφη της tropical κατεψυγμενη μοσχαρισια καρδια bloodworms και artemia σκεφτομαι να ξεκινησω κ μια αποικια Grindal καθως και να προσθεσω κ λιγη σπιρουλινα στη διατροφη τους μια στο τοσο. Θα ηθελα τις προτασεις σας για τροφες που θα βοηθησουν στη σωστη αναπτυξη και θα δωσουν ενα μικρο μπουστ στα χρωματα τους
Καλησπερα! Διάβασε εδω αν θελεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101546
Τη μοσχαρίσια θα την απέφευγα λόγω τοξινών που εχει το κρέας (και ο ανθρωπος δε κανει να τρωει συνεχεια). Εναλλακτικά μπορεις να φτιάξεις μια τροφή μονος σου και να την κανεις ισορροπημένη σε οτι αφορά τη πρωτεΐνη αλλα και τα λαχανικά! Με τα χρονια ολοι εχουν ξεχάσει οτι οι δίσκοι ειναι παμφαγοι προς χορτοφάγοι (σύμφωνα με το πεπτικό τους σύστημα)
Τα grindal πιστευω ειναι μικρά και ισως να μη στα τρώνε ολα ... μπορεις εναλλακτικά να προσπαθήσεις δαφνια (που ζει μεσα στο νερό και δε πεθαίνει ωστε να μην εχεις πτώματα στο ενυδρείο). Bloodworms θα τα απέφευγα (πολλοι τα κατηγορούν ως πηγή ανεπιθύμητων στο ενυδρείο) αλλα αν θελεις οπωσδήποτε μπορεις πολυ ευκολα να βγάλεις στο μπαλκονι ενα κουβαδάκι με νερό και σε μερικες μερες να εχεις δίκη σου παραγωγή bloodworms και μαλιστα ζωντανά ... στην ουσία τα bloodworms ειναι προνύμφες κουνουπιών!
Να προσθέσεις πολυ σπιρουλινα στη διατροφή τους οπως και σπανάκι, καρότο, αρακά και γενικα λαχανικά ! Η βασική τους τροφή αυτη θα πρεπει να ειναι!
Επίσης μπορεις να παρεις repashy ... τροφή σε σκόνη που απλα προσθέτεις ζεστό νερό και γινεται σαν ζελες ... ειναι με φυσικά υλικά χωρίς άσχετα αλεύρι, σόγια, κρέατα αλλα με συστατικά που βρίσκουν στη φύση οπως έντομα, άλγη κοκ. Μπορει στην αρχη να μη στη τρώνε αλλα μετα τη τσακίζουν κ.υ.ρ.ι.ο.λ.ε.κ.τ.ι.κ.α. - πιστευω η καλύτερη τροφή ever ..
Στις αλλαγές νερού καλο ειναι να μην αφήνεις να πεφτει η θερμοκρασία 1 το πολυ 2 βαθμούς ... μια που εχεις σαμπ μπορεις να βάλεις αλλο ενα θερμοστάτη μεσα και να προλαβαίνουν να το θερμαίνουν ποιο ευκολα ...

Θα συμφωνήσω με τον «τσεκουράτο» οτι το στήσιμο στις ρίζες δε προσφέρουν κατι στους δίσκους ... η δεξιά κατω δεν εχει κανένα λόγο να πιάνει χώρο και οι πανω δεν προσφέρουν καποια κρυψώνα ... θα πρεπει να δημιουργήσεις χώρους να μπορούν να κρυφτούν (ακομα και απο σενα)... τωρα δεν εχει αρχίσει το ξύλο αλλα οσο μεγαλώνουν θα εχεις μαχες για να δημιουργηθεί η ιεραρχία .. οι δε βαλισνεριες και εγω οταν ειχα δεν τις ήθελαν οι δίσκοι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-19, 21:44
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι οι δισκοι δεν τονίζουν με την ιδια τροφη τα χρώματα τους.αλλο κιτρινοι αλλο κόκκινοι, αλλο λευκοι κτλ.τι δισκους εχεις κ απο που τους πηρες???μηπως κ κ σ δωσω καμια σωστη γνώμη.
μαλλον ηταν αστοχη η ερωτηση μ...καποτε σε κιχλιδες εδινα την τετρα ρουμπιν κ ειχα παθει πλακα με τα χρωματα που εδειξαν (κιτρινο μπλε) και ελεγα αν υπαρχει κατι στοχευμενα για δισκους αλλα με μια μικρη ερευνα ειδα αυτο που λες οτι υπαρχουν αναλογα με το χρωμα που θες να τονισεις


Γιώργος Κ εχεις ενα ποιντ για τα γκρινταλ και τα μπλαντ γουορμς επειδη ειναι μικρα χανονται και καταλιγουν παντου...να ναι καλα τα κορυ
Δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να φτιαξω κ να πειραματιστω με φτιαχτες τροφες οσο κ αν το θελω...τωρα βεβαια κανω μια σκεψη για τους κλασικους γαιοσκωληκες μιας που εχω κηπο που φυτευω ζαρζαβατικα κ δεν εχω ριξει ποτε φυτοφαρμακα ουτε καν ραντισα ποτε εκει.Τωρα οσο για το στησιμο καταλαβαινω αυτα που λες αλλα το συγκεκριμενο σκειπ μ εκατσε αρκετα καλα στο ματι οι κατω ριζες εχουν γινει φωλια για τον πλεκο κ τα κορυ... η τερμα αριστερα γωνια προσφερει τελεια καλυψη στα ψαρια πισω απο τον μεγαλο μικροσορουμ και εχει σχεδον σκοταδι εκει εχω παρατηρισει σε καποιες αψιμαχιες να καταφευγουν εκει η στις βελισνεριες κατα τα αλλα προς το παρον εχουν αρκετο ελευθερο χωρο...τις καθετες ριζες οταν αυξηθει το κοπαδι κ παιρνουν να μεγαλωνουν τα μικρα θα τις απομακρυνω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-19, 23:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γαιωσκωληκες ανετα μπορεις να δινεις μια που δεν εχεις φυτοφαρμακα! Απλα αν ειναι πολυ μεγαλοι ισως χρειαστει να τους κοψεις σε μικροτερα κομματια!

Τροφη να φτιαξεις δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο πολυ γρηγορα τα ριχνεις ολα στο μπλεντερ, βαζεις και ζελατινες και εχεις τροφη για μηνες στη καταψυξη! Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι γνωριζεις τι υλικα εχει μεσα και τι ποιοτητα εχουν!

Για τη διακοσμηση ειναι θεμα γουστου αν και στη πορεια νομιζω τα ιδια τα ψαρια θα σου "πουν" τι θελουν! Ο καιρος θα δειξει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-19, 14:50
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Καλησπερα παρατηρησα οτι η εξοδοος του νερου στο ενυδρειο απο την αντλια δημιουργουσε ισχυρα ρευματα που απεφευγαν οι δισκοι ασε που μ εδιωχνε κ την αμμο!!! εφτιαξα λοιπον ενα spray bar που διατρεχει σχεδον ολο το πλατος του ενυδρειου με 10ρες τρυπες ανα 2 ποντους. το ποθετησα με μια ελαφρα κλιση προς τα κατω και αυξησα τη ροη της αντλιας ωστε η σταθμη του νερου στο ενυδρειο αλλα κ το σαμπ να ειναι ιδια με πριν
Κατι ακομα που παρατηρησα ειναι οτι οι δισκοι μ προτιμουν κατα πολυ την τροφη σε φιλαρακια οταν ειναι μουλιασμενη στο νερο ειδικα την ocean nutrition που εχει πιο σκληρα φυλαρακια απο την tropical
Τελος παρατηρω ταχυτατη αναπτυξη στα μικρα δισκακια αλλα ενα συγγεκριμενο το οποιο πιθανοτατα ειναι κ το τελευταιο σε ιεραρχια στο κοπαδι δε δειχνει να αναπτυσετε τοσο γρηγορα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spray bar.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  39,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spray bar1.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  49,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-19, 15:22
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ειδες τελικα που ηταν ευκολο!!!βεβαια θα μπορουσες να μην βαλεις ασπρη σωληνα.ακου τωρα την λεπτομέρεια, οι τρυπες δεν θα επρεπε να ειναι ανα 2 ποντους γιατι οι τρυπες με την μεγαλυτερη πιεση ειναι οι τελευταίες, επισης κανε κ 2 .3 λιγο προς τα πανω μισο ποντο δλδ απο τις υπαρχων ,για αναταραξη κ δεν θα δεις ποτε φιλμ.εγω το πετυχα μετα απο μερικες προσπαθειες.το φιλαρακι της ocean δεν παιζεται.επισης αν θες, απαντησε στην ερωτηση που εχω κανει 2 φορες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-19, 15:39
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

φιλμ δεν πιανει λογω της υπερχειλησης αλλα εχω κανει επανω 2 τρυπες για να παιρνει αερα σε περιπτωση διακοπης ρευματος επειδη η σωληνα ειναι λιγο κατω απο την επιστροφη να μη κανει σιφωνι...μαυρη σωληνα βαρεθηκα να παω ψαξω ασε που εδω επειδη ειμαστε χωριο δυσκολα θα βρω μαυρη και την γκρι την ειχα ετοιμη στο σπιτι
τους δισκους τους πηρα απο τον Γιωργο στο petcumulus στη θεσσαλονικη τα ειδη δυσκολευομαι λιγο να τα αναγνωρισω τα ηξερα οταν τους πηρα αλλα βλεποντας διαφορες φωτο τα εκανα σκατα μες το κεφαλι μ...εχω σιγουρα εναν blue dimond (ο τελευτειος που ελεγα) τα 2 τα μεγαλα νομιζω ειναι tirquaz ο μικρος ο πορτοκαλι νομιζω ειναι red melon οι αλλοι 2 δε θυμαμαι καθολου αν καποιος μπορει να κανει αναγνωριση δεκτηη!!!
τον αλλο μηνα σιγουρα θα προστεθουν αλλοι 2 ενας checkerboard και ενα white butterfly
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-19, 17:21
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αν θες τραβα κ μια φωτο την υπερχείλιση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-19, 20:59
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

την εχω στο ποστ της παρουσιασης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-19, 00:54
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το blue diamond της φωτο ειναι καμμενο ψαρι.Δυσκολα θα ερθει στα ισια του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-19, 04:53
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
τους δισκους τους πηρα απο τον Γιωργο στο petcumulus στη θεσσαλονικη

Δεν εχει κλεισει;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-19, 18:14
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει κλεισει;
οχι απλα εχει πεσει η σελιδα με το eshop

Dimitris77 γιατο το λες αυτο για τον blue dimond?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-19, 22:41
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Θα καταλαβεις στο μελλον....γιατι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-19, 23:21
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα καταλαβεις στο μελλον....γιατι.
.... η θα μπορουσες να μ πεις για να μαθω τωρα ε;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-19, 23:30
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το ψαρι αυτο εχει ματι που υποδεικυει πως ηλικιακα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που δειχνει το σωμα του.Επισης το σχημα του μας λεει οτι ποτε δεν τρεφοταν σωστα γι αυτο και ειναι βελακι και οχι στρογγυλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-19, 15:47
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

αν το απομονωνα κ το ταιζα περισσοτερες φορες με περισσοτερη κατεψυγμενη ισως καμια βιταμινη ανα 3 μερες θα σοσωτανε η κατασταση λες?
επισης επειδη ειχα την υποψια οτι κατι δεν παει καλα μ αυτο το ψαρι παρατηρω ακομα ενα που δεν εχει τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης με τα αλλα βεβαια ειναι πολυ καλυτερα απο το μπλου νταιαμοντ θα βοηθουσε μια φωτο του ψαριου να μ πεις κ εσυ κ οι υπολοιποι εμπειροι την γνωμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-19, 17:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μαλλον εχει δικιο ο Δημητρης ... Αν μπορεις βγαλε φωτογραφιες απο ολα τα ψαρια! Και βιντεο να δουμε τη συμπεριφορα τους!

Γενικα να ξερεις οταν μεγαλωνεις ψαρια σχεδον ποτε δεν εχουν ολα την ιδια αναπτυξη! Αλλα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ενω αλλα πιο αργα!

Στη περιπτωση με τον μικρο μαλλον η προκειτε για ψαρι που απο μικρο δεν ειχε τις πιο καλες συνθηκες και επαθε νανισμο η ειχε καποιου ειδους εσωτερικα παρασιτα που απο την αρχη της ζωης του το ταλαιπωρουσαν η απλα γενετικα εχει καποιου ειδους δυσμορφια που του κοβει την αναπτυξη! Η λυση μαλλον ειναι να του προσφερεις οτι καλυτερο μπορεις απο ποιοτητα νερου και τροφων και να ελπιζεις οτι θα παρει μπρος! Εχεις παρατηρησει τα κοπρανα του? Εχει συνεχεια γρηγορες αναπνοες? Οι δισκοι δεν ζουν μονοι τους - ειναι πολυ κοινωνικοι μεταξυ τους απο πολυ μικρες ηλικιες ... και μαλιστα οσο πιο μικροι ειναι - τοσο πιο πολλοι πρεπει να ειναι... Δεν ειναι λυση να τον απομονωσεις - εκτος αν προκειτε να του κανεις θεραπεια!

Οσο αφορα τη τροφη θεωρω τις περισσοτερες των ξηρων τροφων μαλλον ανεπαρκη στο να μεγαλωσεις δισκους ... Το να κρατας δισκους εν ζωη ειναι μεγαλη προκληση, το να τα μεγαλωσεις ομως -και μαλιστα σωστα- ειναι διπλη προκληση και θελει να αφιερωσεις αρκετο χρονο στις συχνες αλλαγες νερου αλλα και στην παροχη ισορροπημενης τροφης! Γνωμη μου ειναι να φτιαξεις τροφες ο ιδιος πλουσιες σε λαχανικα (καθως οι δισκοι ειναι πιο πολυ φυτοφαγοι) αλλα και τη πρωτεινη τους (κατα τη γνωμη μου καλυτερα γαριδες, μυδια κοκ) .. Γενικα περι τροφης διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101546
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δισκαδικο 600 λιτρα dimitris doukas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 67 06-11-15 09:14
πετρες σε δισκαδικο giannisqq Δίσκοι 13 16-01-15 08:23
δισκαδικο 850 λιτρα φυτεμενο stelios816 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 24 19-01-13 22:07
νεο δισκαδικο 850 λιτρα stelios816 Δίσκοι 17 10-09-12 22:10
Δισκαδικο Giannis_4 Δίσκοι 48 25-02-11 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11207 seconds with 14 queries