Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-18, 00:28
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή η πνευματικη ανεκτικοτητα..

η πνευματικη ανεκτικοτητα,μπορει να θεωρηθει χρυσος,για την λειτουργια μιας κοινωνιας!ειναι αυτο που μας κανει να ξεχωριζουμε απο τα ζωα!να ξερεις οτι ο αλλος ειναι ψευτης,ασχετος,και να ερχεται σε συγκρουση το γνωστικο σου,με την αδικια,το λαθος,να χανεις λοιπον το δικαιωμα της απειθειας στη βλακεια του αλλου!ετσι αλλωθηκαν ηθη,πολιτισμοι και φτασαμε εδω που φτασαμε!στη φυση ομως δεν γινεται ποτε αυτο!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-18, 13:42
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Θα διαφωνήσω κάθετα. Το μόνο που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τα ζώα είναι ότι εμείς ξέρουμες ότι κάποια στιγμή θα πεθάνουμε... τα ζώα έχουν άγνοια... και όταν το αντιλαμβάνονται απλά φέρονται σαν τους ανθρώπους.


Αυτό το "πνευματικη ανεκτικοτητα" είναι όρος;


και γενικά, γιατί έγραψες αυτό που έγραψες
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-18, 13:52
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή τα ζωα...

τα ζωα εχουν συνειδητοτητα,κανονικα οπως και εμεις,και μαλιστα προετοιμαζονται για το μεγαλο ταξιδι!αν θελεις μπορω να σου αναφερω αρκετα παραδειγματα.το θεμα ομως για πριν ηταν οι συγκρουσεις,που γινονται λογω διαφορετικων αποψεων,μεσα στις κοινωνιες,και η εκμεταλλευση της "παραιτησης"απο την διεκδικηση της επιβολης μιας κανονικοτητας εκπορευομενης απο το αζιμουθιακο ,το αληθες,δικαιο των πραγματων ασχετα με τις προτεραιοτητες,και τις προσλαμβανουσες του καθενος.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-18, 14:04
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Θα μου επιτρέψει να διαφωνήσω για το θέμα με τα ζώα. Όλα τα παραδείγματα έχουν να κάνουν με το πως ερμηνεύουμε διάφορες συμπεριφορές (πανικού -φόβου) τους εμείς οι άνθρωποι. Κανένα ζώω περα από τον άνθρωπο δεν γνωρίζει ότι κάποια στιγμή θα πεθάνει. Αν γνωρίζεις κάποια δημοσιευμένη επιστημονική εργασία που αναφέρει το αντίθετο θα την μελετήσω... όλα τα άλλα είναι κουβέντες για να γυρίζονται ντοκιμαντερ και εντελώς αναξιόπιστα.


Και επανέρχομαι στο δεύτερο ερώτημα μου...



"και γενικά, γιατί έγραψες αυτό που έγραψες "


δηλαδή γιατί τα γράφεις αυτά σε ένα φόρουμ σαν το δικό μας... ποια η αφορμή; Γιατί ειλικρινά τα βρίσκω πολύ άκυρα. Δεν είμαστε φόρουμ για υπαρξιακές ανησυχίες
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-18, 14:19
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν προκειται...

δεν προκειται για υπαρξιακες ανυσηχιες!για παραδειγμα η "διαφωνια"μας για αυτο το θεμα,θα μπορουσε να ανοιξει μια πολιτισμενη συζητηση η μια εχθρα!αυτο εχω παρατηρησει απο κλειδωμενα post,ποσες φορες εχουν γινει καβγαδες για 1ppm no3,η κατι αλλο.αυτο προσπαθω να ερμηνευσω.ο χαρακτηρισμος των υπαρξιακων ανυσηχιων,μονο για χαρη εντυπωσεων απο τη μερια σου μπορει να χρησιμοποιθει,οχι γιατι ειναι ντροπη να εχει κανεις,αλλα ειναι κατι που αρκετοι δεν ξερουν τι ειναι, και αυτο σε βοηθαει υποβαθμισεις το post.oi αποδεκτες του post ηταν αλλοι, ασχετα αν διαβαστηκε απο πολλους!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-18, 14:42
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Και βέβαια δεν είναι ντροπή οι υπαρξιακές ανυσιχίες... αλλα όπως έγραψα πριν, δεν είμαστε φόρουμ για υπαρξιακές ανησυχίες.


Όταν όμως γράφουμε κάτι εδώ.. οι αποδέκτες είναι όλα τα μέλη του φόρουμ. Σε περιπτώσεις που οι αποδέκτες είναι οριμένοι τους στέλνουμε π.μ.


Το φόρουμ έχει κανόνες λειτουργίας και αν κάποια θέματα έχουν κλειδώσει αυτό έγινε σύμφωνα με τους κανονισμούς και οπότε καλώς και έγινε... είτε αφορούσε πολιτισμένες συζητήσεις ή όχι. Και γιατί να αφεθεί μια συζήτηση να εξελιχθεί σε "έχθρα" μεταξύ των μελών; Ο σκοπός μας εδώ δεν είναι αυτός... είναι το γενικό καλό του χόμπι και για μένα αν χρειαστεί ας κλειδώνουν και θέματα.



Υ.Γ. που έχει γίνει καβγάς για 1ppm no3 και κλείδωσε το θέμα;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-18, 15:07
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή κανονες λειτουργιας...

"εδω μπορειτε να συζητησετε τα παντα εκτος ενυδρειακων"το gab team πολυ ορθα δημιουργησε το"επι παντος επιστητου".σε καθε περιπτωση,ολα τα θεματα δεν ειναι δυνατον να τους ενδιαφερουν ολους!δηλαδη αν καποιος γραψει μου αρρωστησε το σαλιγγαρι μου εγω πρεπει να τον κραξω?αντιθετα μαλιστα θα προσπαθησω να βοηθησω οπως μπορω.σε οτι αφορα την επιστημονικη αποδειξη,θα αποδεχτω τη δοσολογια σε ενα φαρμακο απο τον κλεοβουλο.μαλιστα αυτο ειναι επιστημη!για το αλλο ομως θεμα,εχω δικαιωμα να αμφισβητησω τις δηθεν"επιστημονικες"προσεγγισεις τις κατευθυνομενες και μαλιστα υποπτες.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-18, 15:37
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Η κατηγορία αυτή είναι για όλα τα μέλη του φόρουμ. Όταν όμως

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
.oi αποδεκτες του post ηταν αλλοι, ασχετα αν διαβαστηκε απο πολλους!

τότε δεν έχουν θέση εδώ ή σε άλλη κατηγορία του φόρουμ.


Ως μέλος και όχι ως συντονιστής του φόρουμ να σου πω ότι το συγγεκριμένο νήμα το βρίσκω προσβλητικό.
Γενικεύεις καταστάσεις, και αναφέρεις ως κατευθυνόμενες και ύποπτες τις απόψεις μελών. Αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο τότε να το αναφέρεις και να το εξετάσει το συντονιστικό του φόρουμ, για αυτό το λόγο υπάρχει το κουμπί αναφοράς μηνύματος. Δεν ανοίγουμε ποστ με υπονοούμενα.


Όσο για την επιστήμη, δεν παράγουμε επιστήμη εδώ μέσα, στην καλύτερη διαδίδουμε πληροφορίες σωστά και προσωπικές εμπειρίες. Ο φίλος Κλεόβουλος, και αναφέρω το όνομα που εσύ έθεσες, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μπει στο κόπο και να αναρτήσει μια πληροφορία που υπάρχει γραμμένη στο σκεύασμα με το φάρμακο. Και ναι θα την δεχτώ γιατί γνωρίζω ότι ο Κλεόβουλος και όλα γενικά τα άτομα ευθύνης εδώ μέσα όταν γράψουν κάτι είναι σύγουροι για αυτό που γράφουν... γιατί απλά μπήκαν στο κόπο να διαβασουν την πληροφορία στην πηγή της.


Και επειδή δεν μου αρέσουν τα κενά και να δημιουργώ εντυπώσεις, σε παρακαλώ πολύ, πριν προχωρήσεις να γράψεις κάτι άλλο, απάντησε στα ερωτήματα που δημιούργησαν τα γραφόμενα σου σε αυτό το νήμα. Δηλαδή...


Το φόρουμ έχει κανόνες λειτουργίας και αν κάποια θέματα έχουν κλειδώσει αυτό έγινε σύμφωνα με τους κανονισμούς και οπότε καλώς και έγινε... είτε αφορούσε πολιτισμένες συζητήσεις ή όχι. Και γιατί να αφεθεί μια συζήτηση να εξελιχθεί σε "έχθρα" μεταξύ των μελών;


που έχει γίνει καβγάς για 1ppm no3 και κλείδωσε το θέμα;

"και γενικά, γιατί έγραψες αυτό που έγραψες "
δηλαδή γιατί τα γράφεις αυτά σε ένα φόρουμ σαν το δικό μας... ποια η αφορμή;

Αυτό το "πνευματικη ανεκτικοτητα" είναι όρος;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-18, 16:17
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εσυ εμενα

εσυ εμενα δε θα με σκασεις.παντος επιστητου θαπει παντος επιστητου.ειναι δικαιωμα μου να εχω την δικη μου αποψη για την συνειδητοτητα των ζωων,και σε καμια περιπτωση δεν θα μου επιβαλει κανενας επιστημονας την αποψη του.εσυ που εμπλεκεσαι εδω δεν εχω καταλαβει.ειτε τον λενε κλεοβουλο ειτε γιωργο ειτε κωστα,απλως ειπα πως παραδεχομαι τις αποψεις τους και τους σεβομαι.οταν θα απευθυνεσαι απο εδω και στο εξης σε εμενα,να εισαι πιο προσεκτικος,γιατι εσυ μπορει να μου κλειδωσεις ενα post {που δεν με πολυενδιαφερει,εγω ομως δεν δεχομαι απο κανενα να μου μιλαει με τετοιο υφος.με αυτον τον τροπο να απευθυνεσαι εκει πουσε παιρνει.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-18, 16:59
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ψυχραιμία κύριοι.
Το φόρουμ αφορά το χόμπι του ενυδρείου.
Χόμπι σημάινει ευχαρίστηση, διασκέδαση κλπ για αυτό και πραγματοποιείται συχνά κατά την διάρκεια του ελεύθερου χρόνου.
Μην χαλάτε τις καρδιές με μακρόσυρτα κείμενα γιατί τις περισσότερες φορές ο γραπτός λόγος δεν δείχνει διάθεση, χιούμορ κλπ. και δημιουργούνται παρεξηγήσεις.



Peace & group hug
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-18, 17:01
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή τα σεβη μου...

τα σεβη μου στην ανωτεροτητα σου!!!!!!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-18, 17:19
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

#oreonymos
Oλο αλλάζεις θέμα...τώρα μας γράφεις και ότι δεν σου μιλάμε ωραία... επί της ουσίας όμως δεν γράφεις τίποτα. Ένα μαγάλο μηδενικό. Αν δεν έχεις κάτι να γράψεις επί αυτών που έθεσες τότε γιατί τα έγραψες;



¶νοιξες ένα θέμα που εμένα τα όσα γράφεις με προσβάλουν. Παρουσιάζεις μια εικόνα για τα μέλη του φόρουμ που δεν την αιτιολογείς.


Οπότε για να μην τα ξαναγράφω....



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατηγορία αυτή είναι για όλα τα μέλη του φόρουμ. Όταν όμως

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
.oi αποδεκτες του post ηταν αλλοι, ασχετα αν διαβαστηκε απο πολλους!
τότε δεν έχουν θέση εδώ ή σε άλλη κατηγορία του φόρουμ.


Ως μέλος και όχι ως συντονιστής του φόρουμ να σου πω ότι το συγγεκριμένο νήμα το βρίσκω προσβλητικό.
Γενικεύεις καταστάσεις, και αναφέρεις ως κατευθυνόμενες και ύποπτες τις απόψεις μελών. Αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο τότε να το αναφέρεις και να το εξετάσει το συντονιστικό του φόρουμ, για αυτό το λόγο υπάρχει το κουμπί αναφοράς μηνύματος. Δεν ανοίγουμε ποστ με υπονοούμενα.


Όσο για την επιστήμη, δεν παράγουμε επιστήμη εδώ μέσα, στην καλύτερη διαδίδουμε πληροφορίες σωστά και προσωπικές εμπειρίες. Ο φίλος Κλεόβουλος, και αναφέρω το όνομα που εσύ έθεσες, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μπει στο κόπο και να αναρτήσει μια πληροφορία που υπάρχει γραμμένη στο σκεύασμα με το φάρμακο. Και ναι θα την δεχτώ γιατί γνωρίζω ότι ο Κλεόβουλος και όλα γενικά τα άτομα ευθύνης εδώ μέσα όταν γράψουν κάτι είναι σύγουροι για αυτό που γράφουν... γιατί απλά μπήκαν στο κόπο να διαβασουν την πληροφορία στην πηγή της.


Και επειδή δεν μου αρέσουν τα κενά και να δημιουργώ εντυπώσεις, σε παρακαλώ πολύ, πριν προχωρήσεις να γράψεις κάτι άλλο, απάντησε στα ερωτήματα που δημιούργησαν τα γραφόμενα σου σε αυτό το νήμα. Δηλαδή...


Το φόρουμ έχει κανόνες λειτουργίας και αν κάποια θέματα έχουν κλειδώσει αυτό έγινε σύμφωνα με τους κανονισμούς και οπότε καλώς και έγινε... είτε αφορούσε πολιτισμένες συζητήσεις ή όχι. Και γιατί να αφεθεί μια συζήτηση να εξελιχθεί σε "έχθρα" μεταξύ των μελών;


που έχει γίνει καβγάς για 1ppm no3 και κλείδωσε το θέμα;

"και γενικά, γιατί έγραψες αυτό που έγραψες "
δηλαδή γιατί τα γράφεις αυτά σε ένα φόρουμ σαν το δικό μας... ποια η αφορμή;

Αυτό το "πνευματικη ανεκτικοτητα" είναι όρος;
Με κάθε καλή διάθεση για πολιτισμένη συζήτηση, αναμένω απαντήσεις.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-18, 17:41
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή μηδενικο...

η αρχη του θεματος,ειχε να κανει με τις διαφορετικες προσεγγισεις,τις τριβες που δημιουργουνται.αυτο κατα την ταπεινη μου αποψη,αφορα αρκετους.τωρα εσυ απο που εκλαμβανεις ως προσβλητικο το οτι πολλες φορες επιστημονικες προσεγγισεις ειναι εκ του πονηρου,οτι εχω υπαρξιακες ανυσηχιες,κτλ μου φαινεται περιεργο.αν το ζητουμενο ηταν να διαβαλεις το post,ετσιθελικα,η κατοπιν προσυνενοησεως, παλι δεν με πειραζει.ομως αν θελεις σαν moderator,σαν παλιος,σαν μελος κλικας να κανεις το στρατονομο καντο σε καποιον αλλο.δεν με ποτιζει ουτε με ταιζει κανενας. δεν θα το ανεχτω.θελεις να το κλειδωσεις κανε το.απο εδω και στο εξης,οτι αφορα θεματα που με αφορουν,η δικη σου αναμιξη θα εκλαμβανεται ως επι προσωπικου επιθεση με οτι αυτο συνεπαγεται.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-18, 18:21
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ακόμα δεν απάντησες... προσπαθεις να αλλάξεις θέμα και δεν είναι η πρώτη φορά που γράφεις σε αυτό το φόρουμ για κλίκες. Η άποψη σου για το πως μας βλέπεις είναι γνωστή:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...37&postcount=6
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...39&postcount=8
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=10
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=33

και διαμόρφωσες μια τέτοια γνώμη, απόλυτη, σε ελάχιστω χρόνο... ούτε ένα μήνα... αλήθεια ποιός σε πείραξε εσένα και έχεις τέτοια άποψη για εμάς;

Οπότε ναι, τα γραφόμενα σου είναι προσβλητικά. Αν ακόμα δεν μπορείς να καταλάβεις το γιατί...
δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο και κλείνω με κάτι που έγραψε ένα μέλος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξερεις οτι ο αλλος ειναι ψευτης, ασχετος, και να ερχεται σε συγκρουση το γνωστικο σου, με την αδικια, το λαθος, να χανεις λοιπον το δικαιωμα της απειθειας στη βλακεια του αλλου! ετσι αλλωθηκαν ηθη, πολιτισμοι και φτασαμε εδω που φτασαμε!

Υ.Γ. Με κάθε καλή διάθεση για πολιτισμένη συζήτηση, αλλά τέλος από εμένα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-18, 18:47
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή αν σου...

αν σου πω οτι κανω κεφαλοκλειδωμα σε λιονταρια,και πρεπει να πεις "ναι"θα αγανακτησεις.ξερεις ποσες φορες ημουν μαρτυρας σε ασυναρτησιες,αλλα υπηρχε μια ιδιοτυπη ανοχη σε αυτους που τα εγραφαν?ποτε δεν εχω δυσανασχετισει με τις συμβουλες του κλεο,του κωστα,του σπυρου,του γιωργου.απο την αλλη μερια παρα πολλες φορες,οταν αναφερομαι σε καποιο γεγονος,που δυστηχως η ευτυχως ειναι γεγονος,δεχομαι "επιθεση"γιατι ακριβως δεν ειμαι μελος καποιας κλικας.νομιζεις πως αυτη την αποψη την εχω εγω μονο?απλως εγω το ανεφερα!απο τις 9000 μελη,συμμετεχουν σε συζητησεις 20.ειναι ψεμματα οτι και εσεις εχετε συμπαθειες και αντιπαθειες μεταξυ σας?αφου λοιπον εγω ειμαι ο κακoς,οπως μπηκες στον κοπο να ανατρεξεις σε δικα μου post,γιατι δεν καθεσαι να ψαξεις και αυτους που δεν αντεξαν και εφυγαν?επειδη εισαι μακρια στην ομορφη φλωρινα,να σου αναγνωρισω το τεκμηριριο της αθωοτητας,οσον αφορα τις κλικες (καλοπροαιρετα).ομως υπαρχουν δεκαδες μελη που νιωθουν ακριβως το ιδιο με εμενα.δυστηχως ειναι γεγονος,ειναι ανθρωπινο ιδιον.το θεμα ειναι να διορθωθει,για το γενικοτερο καλο του gab.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-18, 18:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με το ότι το ποστ είναι εντελώς άκυρο για ένα ενυδρειακό φορουμ και η συνεχής ανάρτηση θεμάτων, κουράζει


Το παντός επιστητού, εγώ το καταλαβαίνω : Θέματα γενικού ενδιαφέροντος τα οποία δεν υπάγονται στις προηγούμενες κατηγορίες, τα οποία θα χρησιμεύσουν εάν διαβαστούν απο τα μέλη του φόρουμ


@oreonymos, θα με συγχωρήσεις για τη διαφωνία, αλλά το φορουμ δεν ειναι : ανοίγω θέματα όταν δε έχω τι άλλο να κάνω


ΥΓ : Δε θα απαντήσω σε κάποιο ποστ, επικαλλούμενος την πνευματική ανέκτικότητα μου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
η αρχη του θεματος,ειχε να κανει με τις διαφορετικες προσεγγισεις,τις τριβες που δημιουργουνται.αυτο κατα την ταπεινη μου αποψη,αφορα αρκετους.τωρα εσυ απο που εκλαμβανεις ως προσβλητικο το οτι πολλες φορες επιστημονικες προσεγγισεις ειναι εκ του πονηρου,οτι εχω υπαρξιακες ανυσηχιες,κτλ μου φαινεται περιεργο.αν το ζητουμενο ηταν να διαβαλεις το post,ετσιθελικα,η κατοπιν προσυνενοησεως, παλι δεν με πειραζει.ομως αν θελεις σαν moderator,σαν παλιος,σαν μελος κλικας να κανεις το στρατονομο καντο σε καποιον αλλο.δεν με ποτιζει ουτε με ταιζει κανενας. δεν θα το ανεχτω.θελεις να το κλειδωσεις κανε το.απο εδω και στο εξης,οτι αφορα θεματα που με αφορουν,η δικη σου αναμιξη θα εκλαμβανεται ως επι προσωπικου επιθεση με οτι αυτο συνεπαγεται.

Εντελώς άκυρη προσέγγιση, ειδικά για κάποιον που 1ον δε γνωρίζεις 2ον ειναι μόνιμα χαμηλών τόνων (σε αντιθεση με μένα!!) και 3ον έχει γνώσεις σε θέματα που δε γνωρίζεις καν την ύπαρξη τους!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 06-06-18 στις 18:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-18, 19:01
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Τα forum είναι μικρές κοινωνίες.
Υπάρχουν καλοί, κακοί, άλλοι διαβάζουν και βαριούνται να γράψουν, άλλοι γράφονται στο φορουμ ευκαιριακά γιατί πήραν μια γύαλα και ανακάλυψαν ότι δεν πάει παρακάτω κλπ.
Διαφωνώ κάθετα στο ότι υπάρχουν κλίκες, συμφωνώ στο ότι λίγοι συμμετέχουν αλλά σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω ότι για κάθε από αυτά υπάρχει δόλος ή κάτι άλλο σκοτεινό και ύποπτο.
Σε κάθε περίπτωση το κάθε μέλος θα πρέπει να έχει δικό του φίλτρο.
Από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ έχω μάθει πολλά που με βοήθησαν στο χόμπυ αλλά αντίστοιχα και δεν έχω διαβάσει άρθρα τα οποία δεν με ενδιαφέρουν ή έχω διαβάσει άθρα τα οποία δεν τους έδωσα παραπάνω σημασία γιατί θεώρησα ότι δεν έχουν τεκμηρίωση.
Γενικά αυτό που ισχύει είναι ότι ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται γιατί όπως προανέφερα το κείμενο δεν φανερώνει διάθεση, χιούμορ, κούραση κλπ.
Κυρίως για αυτό τον λόγο πρέπει όλοι να είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε. Το ότι οι φίλοι μας γνωρίζουν το πνεύμα μας, το χιούμορ μας κλπ δεν σημαίνει ότι θα μπορέσει να το αναγνωρίσει και να συμμετέχει ο οποιοσδήποτε απλά διαβάζοντας ένα σχόλιο-άρθρο-κείμενο.
Σε ότι με αφορά θα υποστηρίζω την οποιαδήποτε άποψη αλλά θα αντιτίθεμαι και στην άσκοπη αντιδικία.
Είμαστε εδώ για να περνάμε καλά με τα ενυδρεία μας και τα ψάρια μας, να αλληλοσυμβουλευόμαστε και να χαλαρώνουμε από την ρουτίνα της καθημερινότητας.
Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ (NO3) και με κάθε "αλλαγή" θα βγαίνει εκτός ενυδρείου.


@oreonymos η αλήθεια είναι ότι ανοίγεις πολλά θέματα και δυσκολεύομαι και να σε παρακολουθήσω. Αφού σου αρέσουν οι γενικές συζητήσεις άνοιξε ένα θέμα και κάνε κουβεντούλα "επι παντός επιστητού" με όσους θέλουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-18, 19:13
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εσυ...

εσυ που μπορει να ξερεις τι γνωριζω και τι δεν γνωριζω?που ξερεις τι διαμαχη εχω και με ποιον?αφου σε ενοχλει η αναρτηση καποιου θεματος,θα φροντισω να σε ρωταω πρωτα.δεν το λεω ειρωνικα!θα σε παιρνω ενα τηλεφωνο ,θα δινεις την αδεια και θα προχωραμε!και μετα μου λετε οτι δεν υπαρχουν κλικες!
-------------------------
ξερω πως αυτες οι διαμαχες ειναι αχαρες.πρεπει ομως να αμυνθω.πολυ απλα δεν θα ξαναγραψω κατι.υπαρχει κλικα λογοκριασια εκ του πονηρου,και να σου πω και κατι?λογικο ειναι και που δεν συμβαινει!συγνωμη σε οσους δεν εμπλεκονται και παρακολουθουν αυτες τις διαμαχες!
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 06-06-18 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-18, 19:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όλα όσα λέει ο alex και κυρίως στο παρακάτω :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Είμαστε εδώ για να περνάμε καλά με τα ενυδρεία μας και τα ψάρια μας, να αλληλοσυμβουλευόμαστε και να χαλαρώνουμε από την ρουτίνα της καθημερινότητας.
Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ (NO3) και με κάθε "αλλαγή" θα βγαίνει εκτός ενυδρείου.
.......
μήπως ανέβηκαν επικίνδυνα τα νιτρικά μας?

Δημήτρη-oreonymos νομίζω ότι το έχεις πάρει στραβά και εκτοξεύεις βέλη σε ανύπαρκτο αντίπαλο
Οι διατυπώσεις σου για κλίκες, επιθέσεις, λογοκρισία κλπ είναι τουλάχιστον άδικες και θα παρακαλούσα να τις πάρεις πίσω
και να ξαναγυρίσουμε στις συζητήσεις μας για τα ψάρια μας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-18, 19:54
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δασκαλε...

δυστηχως,ουτε ο alex,ουτε εσυ εισαστε παντοτε παροντες στην δημιουργια της εκρηξης μου!καποιος παντα βαζει τη φωτια και μετα κρυβεται!εγω εχω σχηματισει δυστηχως αυτη την αποψη!αλλα σε διαβεβαιωνω πως δεν ειμαι μονο εγω!!!τωρα πρεπει να σε πιστεψω οπως σε πιστευω γενικοτερα!εχω δικαιωμα την αποψη μου να την κρατησω για τον εαυτο μου?αφου ενοχλει αυτη μου η αποψη,δεν προκειται να αναφερθει ξανα ουτε σαν υπονοουμενο!αν με εκλαμβανεις σαν no3 και πιστευεις πως ενοχλω,να σου θυμισω πως οι αποτομες και γενναιες αλλαγες νερου,ειναι επικινδυνες!παντα μαθητης σου.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-18, 20:09
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πάντως εγώ πιστεύω όσο σχέση έχει το παρών θέμα με τα ψάρια,¶λλο τόσο έχει κ η Madonna.οποιος θέλει συμμετέχει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-18, 20:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

oreonymos
η όλη συζήτηση ανέβασε τα νιτρικά μας.
Είμαι πολύ ανεκτικός απέναντι σε απόψεις που είναι ακόμη και διαμετρικά αντίθετες με τις δικές μου. Φυσικά έχεις δικαίωμα να έχεις τις δικές σου όπως κι εγώ τις δικές μου και να τις υποστηρίζουμε προσπαθώντας να πείσουμε τον άλλο με επιχειρήματα, διάλογο και πράξη (γενικά όλα αυτά και πιο ειδικά δεν κάνω απότομες αλλαγές νερού ).
Το θέμα θα το θεωρήσω λήξαν και αν δεν έχετε αντίρρηση όσοι συνομιλήσατε επ' αυτού θα διαγραφεί από τα πρακτικά. Οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-18, 20:23
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή απο εμενα..

απο εμενα κανενα προβλημα.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-18, 20:26
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Να τος ο αρχικλικαδορος ο Κλεο θέλει να με φιμώσει και να σβήσει την έκθεση μου!
Ένσταση κύριε πρόεδρε!
Αστειεύομαι να ελαφρύνει λίγο το κλίμα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-18, 20:31
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή τωρα...

τωρα αμα ανοιξω θεμα,με την συμπεριφορα των ψαριων στο φλοισβο θα λογοκριθω!alex εισαι τεραστιος!!!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-18, 20:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ένσταση κύριε πρόεδρε!
......
Απορρίπτεται......τον λόγο έχει ο εισαγγελέας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-18, 20:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μια μικρή σφήνα κι ελπίζω να μη ρίχνω λάδι στη φωτιά,αλλά αρπάζω την ευκαιρία να το γράψω


304 μηνύματα σε 20 μέρες, είτε δείχνουν μεγάλη αγάπη για το γράψιμο είτε είναι τρολιά
Η αγάπη για το χόμπι αποδεικνύεται αλλιώς και εν τέλει δεν ειναι ανάγκη να αποδειχτεί


Επειδή μου αρέσει πολυ το ψάξιμο (εννοώ να κάνω αναζητήσεις σε παλιά θέματα), θα παρακαλέσω το συγχομπίστα @oreonymos τα θέματα που ανοίγει να έχουν πιο ολοκληρωμένο τίτλο γιατί με θέμα "ηρεμιστικά..." , "παράνοια..." & "υπάρχει..." ακόμη κι αν μεσα σε αυτά γράφονται πράγματα ουσίας, δεν πρόκειται να τα ανακαλύψει κανείς



Καλοπροαίρετα τα παραπάνω


Όσο για το σβήσιμο του θέματος, ο μόνος που πρέπει να έχει άποψη είναι ο Γιάννης (@lingistis) και κανείς άλλος
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-18, 20:35
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα αμα ανοιξω θεμα,με την συμπεριφορα των ψαριων στο φλοισβο θα λογοκριθω!alex εισαι τεραστιος!!!
Να ανοίξεις ένα θέμα με τίτλο "oreonymos"!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-18, 20:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τις κλικες που τις κατάλαβες και πρόλαβαν να σε ενοχλήσουν κιόλας στον 1 μήνα που είσαι μέλος του φόρουμ, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει...

Κατά τη αλλά σύμφωνω με τον Σάκη (puma).


Και όντας χρυσοψαρας, έχω να πω, πως οι γενναίες αλλαγές νερού είναι απαραίτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-06-18, 20:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Εγώ πάλι Κλεόβουλε θα έλεγα να το κρατήσεις το θέμα, να το καρφιτσώσεις, να μείνει ως μνημείο.
Δε γίνεται ρε φίλε να κατηγορείς επανειλημμένα ένα φόρουμ επειδή βλέπεις να σε κυνηγάνε ανεμόμυλοι και μετά σβήστο, δεν τρέχει τίποτα, πάμε παρακάτω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10340 seconds with 12 queries