Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-13, 10:47
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Από γούρνα σε λίμνη

Πριν από 2 χρόνια αποφάσισα να φτιάξω μια γούρνα.

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.









Το αποτέλεσμα ήταν αυτό…









Και μερικές φωτό από άνοιξη..

Φίλτρο - ρυάκι


Λίμνη








Ο όγκος ήταν 808lt με ένα κυκλοφοριτή 3000 lt/h
Το υλικό ένα πλαστικό και μια παιδική πισίνα !!!
Φίλτρο 50lt με ελαφρόπετρα.
Φυτά:
  • Δίπλα στο φίλτρο Typhia, Parrot feather και το Hydrocotyle verticillata.
  • Μέσα στην λίμνη 2 πάπυροι, νούφαρο, θάλεια , pontederia cordata και άλο ένα….. που δεν ξέρω όνομα
  • Στο βαρέλι 90lt έχω 2 νούφαρα.
Ψάρια 2 ΚΟΙ.
Πέρσι τα είδα νωχελικά και τους έβαλα μια αεραντλία 400 lt/h. Αμέσως πήραν τα πάνω τους. Εκτός από τα ψάρια και τα φυτά έχουν ανάγκη από οξυγώνο.

Τάϊσμα πριν 1.5 χρόνο
http://www.youtube.com/watch?v=fXm-peWkTzo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-13, 10:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραία!!!
και η χρήση των κεραμιδιών πολύ εύστοχη και φιλική στο μάτι, μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-13, 11:04
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ πολυ ομορφη.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-13, 11:22
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Φέτος ήρθε η ώρα για αναβάθμιση !!! Έτοιμοι για τον τετραπλασιασμό?

Απομακρύνθηκαν ότι είχα βάλει γύρο από την λίμνη. Ακόμα τα κοιτάζω και δεν μπορώ να καταλάβω που κρυβόντουσαν όλα αυτά τα υλικά !!!



Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.









Ο όγκος θα είναι 4 φορές μεγαλύτερος από τον παλιό ~3.200lt
Σε 1 εβδομάδα θα μου έρθει το γεωύφασμα και το liner 4μ x 6μ με 40 χρόνια εγγύηση.
Κυκλοφοριτής 6.000 lt/h
Φίλτρο 150lt (να δω πως θα το γεμίσω!!!, βιολογικό υλικό Κ1 δεν έχω βρει ακόμα σε ελληνικό μαγαζί).
Bottom drain δεν βάζω, αλλά σκέφτομαι για DYI skimmer.
Ψάρια θα προσθέσω άλλο ένα ΚΟΙ να φτάσω τα 3 και θα ψάξω για τιλάπια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-13, 11:37
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

γιατι δεν φτιαχνεις κανενα bakki shower.... που να πεφτει σαν καταρακτης..... για ψαξτο λιγο..... θα ειναι πολυ πρακτικο και ομορφο......
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=bakki+shower
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 01-04-13 στις 11:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-13, 12:30
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

καλη τυχη με την κατασκευη της λιμνης θα γηνη πολη ομορφη ^^
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-13, 14:14
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

καλο κουραγιο με το σκαψιμο!Το προηγουμενο αποτελεσμα ηταν πολυ ομορφο αυτο φανταχομαστε ακομη καλυτερο!Θελουμε φωτο απο ολοκληρη την διαδικασια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-13, 14:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο αποτελεσμα!
Σιγουρα κι η πιο μεγαλη λιμνη θα ειναι φανταστικη....
Δε ξερω αν διαθετεις κι αλλο χωρο απο τον υπαρχον ,αλλα εγω θα την εκανα ακομη πιο μεγαλη. Καλη δυναμη και με ανταποδοση στις προσπαθειες σου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-13, 14:38
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για την ψυχολογική υποστήριξη.
Μήνες σκεφτόμουν την επέκταση. Επιτέλους πήρα την απόφαση να την ξεκινήσω.

@douran_p Ακόμα δεν ξέρω πόσο ψιλός θα μου βγει ο καταρράκτης. Εξαρτάτε από τα χώματα που θα βγούνε από το σκάψιμο. Το bakki shower είναι από μόνο του ψιλό. Το φοβάμαι τον συνδυασμό (καταρράκτης + bakki) γιατί θα ψιλώσει και άλλο την κατασκευή και σκέφτομαι να το αποφύγω.

@maikl Η αλήθεια είναι ότι διαθέτω και άλλο λίγο χώρο. Φαίνεται άλλωστε από το μέρος που έχω βάλει τα υλικά της παλιάς λίμνης. Θα προτιμούσα όμως να μην τον πειράξω για να τον χρησιμοποιήσω για άλλο σκοπό (π.χ. θερμοκήπιο, aquaponics κτλ).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-13, 18:24
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παρά πολυ ωραία φίλε μου....περιμένουμε το αποτέλεσμα....η κατασκευη με τα κεραμίδια τα σπάει....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-04-13, 16:45
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια σου ευχομαι και θα αναμενουμε το αποτελεσμα!
Το bottom drain γιατι δεν το θελεις?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-13, 16:49
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Talking

Περιμένουμε τα εγκαίνια!!!!
Συγχαρητήρια!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-13, 09:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιτυχια σου ευχομαι και θα αναμενουμε το αποτελεσμα!
Το bottom drain γιατι δεν το θελεις?
Αν έριχνα τσιμέντο και έκανα μια ποιο σταθερή κατασκευή θα έβαζα bottom drain. Τώρα θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα ποιο φυσικό αποτέλεσμα.

Εντωμεταξύ στην παλιά λίμνη 2 φορές έκανα χαζομάρα με το ρυάκι και είχα απώλειες νερού με αποτέλεσμα να αδειάσει η λίμνη μέχρι το σημείο που ήταν η αντλία. Το φοβάμαι το bottom drain παρόλο που έχω διαβάσει τα καλυτέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 11:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λογος να το φοβασαι! Ετσι κι'αλιως στο σημειο που θα μπει το drain θα φτιαξεις λιγο μπετον για να το χωσεις μεσα μαζι με τον σωληνα που θα πηγαινει προς το φιλτρο....και απο πανω θα βαλεις το λαινερ (υπαρχει τροπος) πολυ ευκολα...

Ειναι κριμα να μην το βαλεις μιας και αρχιζεις μια νεα κατασκευη και ποσο μαλλον οταν σε αυτην θα εχεις κοι.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-13, 13:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δύο μέρες σκάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα. Είμαι χοντρικά στους 40 πόντους βάθος. Έχω μέλλον αλλά είμαι παντού πιασμένος.

Τελικά τα χώματα είναι περισσότερα από ότι τα υπολόγιζα. Τα alpha block που θα φτιάξουν τον καταρράκτη δεν θα χωρέσουν τόσο χώμα. Αγόρασα μπλε σακούλες για μπάζα και μαύρες γερές. Εκεί τοποθετώ τα χώματα. Μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν εύκολα στο σκάψιμο. Το χώμα πλέον αρχίζει και γίνεται ποιο σκληρό και περιέχει και μπάζα…

Την γούρνα που έχω τα ψάρια ακόμα δεν την έχω πειράξει. Θα είναι το τελευταίο μέρος που θα σκάψω, Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω στο ένα μπλε βαρέλι (150lt) μέχρι να ολοκληρωθεί η λίμνη αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και μου πάθουν τπτ. Τα 2 ΚΟΙ φτάνουν σχεδόν τα ~25cm το καθένα. Ελπίζω η μετάβαση τους από την γούρνα στην λίμνη να είναι γρήγορη.






-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λογος να το φοβασαι! Ετσι κι'αλιως στο σημειο που θα μπει το drain θα φτιαξεις λιγο μπετον για να το χωσεις μεσα μαζι με τον σωληνα που θα πηγαινει προς το φιλτρο....και απο πανω θα βαλεις το λαινερ (υπαρχει τροπος) πολυ ευκολα...

Ειναι κριμα να μην το βαλεις μιας και αρχιζεις μια νεα κατασκευη και ποσο μαλλον οταν σε αυτην θα εχεις κοι.
Επειδή η λίμνη μου θα είναι με σκαλοπάτια, έχω την εντύπωση ότι το drain δεν θα αποδώσει σωστά.

Έτσι από περιέργεια κοίταξα λίγο για Bottom Drain 110mm με Air ring. O κυκλοφοριτής 6.000lt/h και η αεραντλία 400lt/h που έχω μήπως πέφτουν λίγα για ένα τέτοιο drain? Να ψάξω για μικρότερο? ( η λίμνη μου θα είναι ~3 κυβικά).

Αν κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να αναθεωρήσω το φίλτρο μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 03-04-13 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-13, 13:52
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να αναθεωρήσω το φίλτρο μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο).
συνηθησε το, ηδη αναθεωρεις ολη τη λιμνη. οπως οι περισσοτεροι και πρωτος εγω. τα σταδια (σκαλοπατια) που φτιαχνεις δεν δυσκολευουν το drain, αντιθετως πιστευω θα το βοηθησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-13, 22:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εχουν πλεον αναθεωρηθει πολλα πραγματα σχετικα με τις λιμνες κοι...
Τα σκαλοπατια για να κατσουν πανω γλαστρες δεν υφιστανται πλεον για πολλους λογους αλλα αμα θες καντα...

Μια λιμνη κοι που δεν εχει φυτα μεσα δεν σημαινει οτι χανει απο το φυσικο! Αυτο εξαρταται με ποιον τροπο θα στηθει και με ποια υλικα. Υπαρχει ετσι μια γενικη εντυπωση οτι μια λιμνη χωρις φυτα μεσα δεν παραπεμπει στο φυσικο περιβαλλον μιας λιμνης κι'αυτο ειναι λαθος.
Μεγαλο ρολο για να εχει η λιμνη μια ομορφη εικονα παιζει και ο περιβαλλων χωρος που με λιγη φαντασια μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ειδικα με φυτα..

Τωρα, οσον αφορα το drain επειδη τα λιτρα σου ειναι λιγα δεν χρειαζεται να βαλεις 110χιλ. Προσωπικα σε 7000 λιτρα εβαλα 63χιλ. και ειναι μια χαρα.
Αν πχ βαλεις 63αρη και δεις οτι η ροη ειναι πολυ μεγαλη μεσα στο φιλτρο και η αντλια σου δεν προλαβαινει μπορεις να ρυθμισεις την ροη απο την βανα που θα πρεπει απαρετητα να εχει ο σωληνας του drain αλλα καλο θα ειναι η βανα να ειναι παντα ανοιχτη μεχρι τερμα για την καλυτερη κυκλοφορια του νερου.

Με 6000 λιτρα την ωρα που τρεχει η αντλια σου ενδεχομενος με ενα 63αρη να τα βγαζει περα, αλλα αν βαλεις και skimmer και το νερο το στελλεις επισης στο φιλτρο δεν θα τα καταφερει...
Η αεραντλια σου ακομα και για ενα 63αρη bottom aeration drain ειναι απελπιστικα μικρη...οποταν οταν αποφασισεις τι τελικα θελεις να κανεις εμεις εδω θα ειμαστε για να ανταλλαξουμε αποψεις....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 03-04-13 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-13, 15:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράλληλα με το σκάψιμο, κοίταξα και για bottom air drain. Βρήκα ένα 50χιλ. Πρέπει να ανακατασκευάσω το φίλτρο που έχω στο μυαλό μου και να ρίξω επιπλέον σκιάξιμο για να πάει το φίλτρο στα επίπεδα του νερού της λίμνης. Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα το κάνω. Φοβάμαι μην κάνω πάλι καμιά χαζομάρα και αδειάσω όλη την λίμνη χωρίς να το θέλω.

Όσο για την αεραντλία, όταν την έβαλα πήραν λίγο τα πάνω τους τα 2 ΚΟΙ. Ασχέτως αν θα βάλω drain ή όχι σκέφτομαι για μεγαλύτερη αεραντλία γιατί μου φαίνεται ότι σύντομα θα έχουν ανάγκη πάλι για οξυγόνο. Τι προτείνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-04-13, 19:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Το 50χιλ. ξεχνατο....αν θα βαλεις τελικα drain να πας στα 63χιλ. το πιο λιγο....
οσον αφορα την αεραντλια υπαρχουν πολλες μαρκες και μοντελα.

Αν θελεις την αποψη μου για τα λιτρα σου θα σου προτεινα την RESUN LP 40 η οποια σε σχεση με αλλες μαρκες ειναι πιο φθηνη και αν και κινεζικη ειναι εξισου αξιοπιστη αν οχι και πιο αξιοπιστη απο καποιες αλλες οι οποιες θεωρουνται κορυφη. Βγαζει 50λιτρα το λεπτο... δηλαδη 3000 την ωρα και πιστευω οτι για τα λιτρα σου θα ειναι μια χαρα....

Αν θελεις πιο μεγαλη δες και τα υπολοιπα μοντελα εδω: http://www.aliexpress.com/store/prod...578731786.html
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-04-13, 11:34
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς ενώ έπρεπε να έχω στα χέρια μου το liner, κάτι έγινε με την παραγγελία. Με τα πολλά θα το έχω μετά τις 21 του μηνός. Για αυτό το λόγω οι εργασίες πάνε με ρυθμούς χελώνας. Τουλάχιστον έχω περισσότερο χρόνο να διαχειριστώ τα χώματα που είναι περισσότερα από ότι υπολόγιζα και να σκεφτώ κάτι λεπτομέρειες.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-13, 11:45
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ισως το θα σου αργυσει κατι θα σου δωσει τον χρονο να σκεφτεις καλυτερα καποια πραγματα και να τα διαχειριστεις ποιο σωστα!Καλο κουραγιο με ολο αυτο το χωμα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-04-13, 18:22
nxr26 Ο χρήστης nxr26 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ωραια το πας..μια ερωτηση να σου κανω μονο .Το liner απο που το πειρες και σε ποια τιμη;;αν υπαρχει προβλημα στειλε μου πμ για τη τιμη
Γιατι ειμαι και εγω στη κατασκευη μιας λιμνης απο περυση και λογο οικονομικων και λογο χειμωνα το παγωσα.
καλη συναιχεια παντως και υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-05-13, 11:44
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@nxr26: Σου έχω στείλει pm.

Καλό μήνα και πάλι.

Μου έστειλαν το liner σε λάθος διεύθυνση … το έχουν ξανά-στείλει, οπότε ακόμα αναμένω. Τώρα που φεύγω για Πάσχα… τώρα θα το παραλάβω. Τέσπα…..

Ένα μικρό update.

Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά. Πείρε και άλλο βάθος και στα σκαλιά αλλά και στο κέντρο. Πάλι καλά που είχα βοήθεια από φίλους και γνωστούς και βγήκε μπόλικη δουλειά σε λίγες ώρες.

Τα alpha block κόλλησαν μεταξύ τους. Στις γωνιές έβαλα τσέρκια με πρόκες για να μην ανοίξουν (καλύτερη προστασία). Τις κάτω σειρές τις έκανα χάλια. Λίγη κόλλα. Κάποια μου βγήκαν ποιο ψηλά, κάποιο ποιο χαμηλά. Βελτιώθηκα όμως στην πορεία και τα πάνω τα κόλλησα και τα αλφάδιασα πολύ καλά (για τα δικά μου δεδομένα). ¶ργησα να καταλάβω ότι με ένα πριόνι τα κόβεις εύκολα και τους δίνεις ότι σχήμα θες, διορθώνοντας ακατασταλίες. Ένα στοκάρισμα και μια επένδυση θέλω και τελείωσα. Αργότερα αυτά.

Ο λόφος που είχα με το ρυάκι σκάφτηκε και μεταφέρθηκε μέσα στα alpha block. Όπως και χώμα από την λίμνη μεταφέρθηκε εκεί. Μόνο το ρυάκι με τον φίλτρο έχει απομείνει μαζί με το βαρέλι και τα νούφαρα.

Το βιολογικό υλικό K1 έφτασε. Έκανα μια υπέρβαση με την αεραντλία και τώρα έχω μια 70lt/min. Βάνες και συνδέσεις αγοράστηκαν όπως και διάφοροι πλαστικοί σωλήνες. Το μόνο που δεν πείρα μετά από μπόλικη σκέψη (δεν λέω για liner) είναι το bottom drain. Δεν με βολεύει σε συνδυασμό με το φίλτρο που έχω σκεφτεί.

Τα alpha block περιέχουν 2 μπλε πλαστικά βαρέλια. Το ένα βαρέλι στην γωνία 150lt θα είναι το φίλτρο. Το νερό θα πηγαίνει στο 2ο βαρέλι που είναι στο κέντρο των alpha block. Από εκεί θα χτιστεί ένα “πέτρινος” καταρράκτης για να στέλνει το νερό στην λίμνη.







Υ.Γ. Καλό Πάσχα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-13, 11:11
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το ΣΚ έπεσε πολύ δουλεία στην λίμνη.

Το φυτά βγήκανε. Τα ψάρια τοποθετήθηκαν σε μια λεκάνη 200lt. Η παλιά λίμνη ξέστηθε.
Έπεσε μπόλικο σκάψιμο για να πάρει την τελική της μορφή η λίμνη. Τοποθετήθηκε το
γεωύφασμα και το liner και άρχισε το γέμισμα από νερό βρύσης & νερό από την παλιά
λίμνη που είχα κρατήσει.…. Διορθώσεις έγιναν. Τα φυτά τοποθετήθηκαν, όπως και τα ψάρια!

Φοβήθηκα μην πάθουν τιποτα στην μικρή λεκάνη και όλες οι δουλειές έγιναν σε χρόνο dt.
Αυτή την στιγμή χρησιμοποιείτε ο παλιός κυκλοφοριτής, το παλιό φίλτρο και η παλιά
αεραντλία. Τα καινούργια εξαρτήματα θα μπούνε χωρίς βιαστικές κινήσεις αυτή την φορά.

Αυτή την στιγμή ο περίγυρος της λίμνης φαίνεται σαν βομβαρδισμένος. Πρέπει να γίνει ένα
καλό σιγύρισμα και καθάρισμα πριν γίνουν άλλες εργασίες. Αυτή την στιγμή είμαι πιασμένος
παντού αλλά σύντομα θα ξεκινήσω πάλι την δουλειά.

Σύντομα θα ανεβάσω και video από την όλη κατασκευή.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-05-13, 01:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε και του χρονου με πισιναομορφη γινεται παντως μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-13, 08:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ανακατασκευή λίμνης από 800lt σε 3.000lt.

http://www.youtube.com/watch?v=wF0e-MimXJ0

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-05-13, 09:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

πω πω...πολύ τρέξιμο βρε φίλε!!
μέχρι και τα κοϊ πάνε σφαίρα

καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-05-13, 09:58
Το avatar του χρήστη Stefs
Stefs Ο χρήστης Stefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Το αποτελεσμα ειναι υπεροχο
__________________
Ζωότοκα Λατρεία
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-05-13, 10:41
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

τελεια εγινε!και τι φοβοσουν τοσο καιρο σιγα σε 11 λεπτα την εκανες την λιμνη σου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-05-13, 10:59
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πανέμορφη!!! να την χαίρεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09874 seconds with 14 queries