Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > International forum > Αnouncements - Interviews - News

Αnouncements - Interviews - News An international channel of communication

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή October 2010 Interview: Joep van Esch, Betta breeder (bettaterritory & bettas4all)

Αφού λόγω σπουδών έγινα πλέον μόνιμος κάτοικος στην Ολλανδία, θα ήταν κρίμα να μην επισκευθώ τον Joep van Esch και το πανέμορφο fishroom του (το λεγόμενο Bettaterritory). Πολλοί από τους μονομαχόφιλους θα τον γνωρίζουν, καθώς είναι συνιδρυτής και ιδιοκτήτης του forum bettas4all (www.bettas4all.nl), το μεγαλύτερο ίσως ευρωπαϊκό forum για Bettas, ενώ διατηρεί και δική του ιστοσελίδα με άπειρες πληροφορίες γύρω από τα Bettas (www.bettaterritory.nl). O Joep ασοχλείται εντατικά με την εκτροφή μονομάχων υψηλών προδιαγραφών (show Bettas) ενώ επίσης έχει οργανώσει ορισμένα shows στην Ολλανδία (π.χ. http://www.bettas4all.nl/show/).
Έτσι, την Παρασκευή που μας πέρασε (22/10/10), πήρα το τρένο από Utrecht για Rotterdam και έφτασα στο Schiedam, όπου μένουν πλέον μόνιμα ο Joep, η Debbie και το "fry" τους Storm ! Περιττό να σας πω ότι ο Joep προσπαθεί να μάθει στον μικρό να πει σαν πρώτη του λέξη το "Betta", και φυσικά ή Debbie τον κυνηγάει
Πάρτε λοιπόν μία γεύση από το bettaterritory στις φωτογραφίες που ακολουθούν και στη συνέχεια διαβάστε τη συνέντευξη που μου παραχώρησε ο Joep για το GAB























__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-10, 12:44
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συνέχεια:















* Οι δύο αυτές φώτος είναι ιδιαίτερα σημαντικές, καθώς είναι από την 100η γέννα του Joep
!!!







__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 24-10-10 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-10, 12:45
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συνέντευξη: Joep van Esch


1. How and when did you first got involved in the Betta hobby?

Πώς και πότε άρχισες να ασχολείσαι με το χόμπι των Bettas;

As a kid I used to breed Budgerigars and several Australian parrot species for shows together with my father. When I moved out to study medical Biology I unfortunately had to stop breeding birds. When I moved to a bigger student room in 2001, I finally had place to keep some animals again. I started breeding guppies in a few small aquariums. I became interested in Bettas in 2002 by accidentally stumbling on a Dutch Betta forum. I found out that the set-up I had could also be used for the keeping & breeding Betta splendens. After reading all the information I could find at that time I obtained my first breeding pair in March 2003 and have been breeding Bettas ever since.


Όταν ήμουν μικρός αναπαρήγαγα budgerigars (είδος παπαγάλου) και διάφορα είδη παπαγάλων από την Αυστραλία για επιδείξεις μαζί με τον πατέρα μου. Όταν μετακόμισα για να σπουδάσω Ιατρική Βιολογία, δυστυχώς αναγκάστηκα να σταματήσω την αναπαραγωγή πουλιών. Όταν πήγα σε ένα μεγαλύτερο φοιτητικό δωμάτιο το 2001, είχα επιτέλους και πάλι χώρο για να διατηρήσω κάποια ζώα. Άρχισα λοιπόν να αναπαράγω guppiesσε μερικά μικρά ενυδρεία. Άρχισα να ενδιαφέρομαι για τους μονομάχους το 2002 όταν τυχαία βρέθηκα σε ένα Ολλανδικό forum για Bettas. Ανακάλυψα ότι οι εγκαταστάσεις που είχα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να διατηρήσω και να αναπαράγω Betta splendens. Αφού λοιπόν διάβασα όσες πληροφορίες μπόρεσα να βρω, απέκτησα το πρώτο μου ζευγάρι τον Μάρτιο του 2003 και από τότε συνεχίζω να εκτρέφω μονομάχους.



2. What colors/tail-types were the first Bettas you owned and bred?
Τι χρώματα και τύπους ουράς είχαν τα πρώτα Bettas που απέκτησες και αναπαρήγαγες;

I started with a blue/red superdelta pair. The silhouette of my first betta male is still represented in the logo of my personal website.


Ξεκίνησα με ένα μπλε/κόκκινο superdelta ζευγάρι. Η σιλουέτα του πρώτου αρσενικού μου αναπαρίσταται ακόμα στο σήμα της προσωπικής μου ιστοσελίδας.

3. Have you ever observed or studied Bettas in their natural habitat? Have you ever visited a Thai Betta farm?
Έχεις μελετήσει ποτέ τα Bettas στο φυσικό τους περιβάλλον; Έχεις επισκεφθεί ποτέ μία παραδοσιακή «φάρμα» με Bettas στην Ταιλάνδη;


Unfortunately not, but this defenitely is a dream for me. I hope that I will be able to visit some Thai breeders and their farms in the future.


Δυστυχώς όχι, αλλά είναι σίγουρα ένα όνειρό μου. Ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να επισκευθώ κάποιους Ταιλανδέζους εκτροφείς και τις «φάρμες» τους.

4. Should we purchase wild-caught Bettas or should we better stick to fish from breeders?
Είναι θεμιτό να αγοράζουμε άγρια-πιασμένα Bettas ή καλύτερα να προτιμούμε ψάρια από παραγωγούς;

When breeding show
Bettas, I think there is no need for wild-caught fish. There are so many good breeders worldwide with top quality lines to purchase good breeding stock from.

Όταν μιλάμε για εκτροφή μονομάχων επίδειξης, δεν υπαρχει ανάγκη για άγρια ψάρια. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί εκτροφείς παγκοσμίως με κορυφαίας ποιότητας τύπους για να αγοράσουμε ζευγάρια για αναπαραγωγείς.



5. What colors/tail-types do you keep/breed today and which are your favorite ones?
Τι χρωματισμούς και τύπους ουράς διατηρείς και αναπαράγεις σήμερα; Ποιοί είναι οι αγαπημένοι σου;

My breeding program is fully focussed on breeding halfmoon plakats (HMPKs). In my fishroom I maintain two main lines, an iridescent and a non-iridescent line. The iridescent line used to be metallic but nowadays is mostly non-metallic and my favorites here are royal and steel blues. I also like these colors in combination with melano black or black lace. My non-iridescent lines consist of cambodian-based extended reds. I can’t really choose which of the two lines are my favorites because I am very proud of both of them.


Το πρόγραμμα αναπαραγωγής μου επικεντρώνεται στην εκτροφή των halfmoon plakats (HMPKs). Στο fishroom μου διατηρώ δύο κύριες lines, μία ιριδίζουσα και μία μη-ιριδίζουσα. Η ιριδίζουσα ήταν παλαιότερα «μεταλλική», αλλά σήμερα είναι πιο πολύ μη-μεταλλική και τα αγαπημένα μου είναι τα royal και steel μπλε. Επίσης μου αρέσουν αυτά τα χρώματα σε συνδυασμό με melano black ή black lace. Οι μη-ιριδίζουσες lines μου αποτελούνται από Cambodian-based extended κόκκινα. Δεν μπορώ να διαλέξω εύκολα ποια από τις δύο lines έιναι η αγαπημένη μου, γιατί είμαι πολύ περήφανος και για τις δύο.

6. Have you developed any lines of your own through the years?
Έχεις δημιουργήσει δικές σου lines (δεν μπορώ να σκεφτώ μετάφραση στα ελληνικά) στα χρόνια που ασχολείσαι;

My iridescent and non-iridescent HMPK lines both have been developed by myself. The iridescent line was started in 2004 and the non-iridescent line in 2007.


H ιριδίζουσα και μη-ιριδίζουσα lines μου έχουν δημιουργηθεί από μένα. Η ιριδίζουσα ξεκίνησε το 2004 ενώ η μη-ιριδίζουσα το 2007.



7. Which morphological characteristic (tail branching, tail spread, dorsal base, top-line etc.) you find the most important when choosing a breeder, or which is the most difficult to change/correct in a line?
Ποιο μορφολογικό χαρακτηριστικό (διακλάδωση ακτίνων ουράς, άνοιγμα ουράς, βάση ραχιαίου πτερυγίου, γραμμή ράχης κλπ) πιστεύεις ότι είναι το πιο σημαντικό διαλέγοντας το ζευγάρι, ή ποιό είναι πιο δύσκολο να διορθωθεί;

Bettas are more than finnage alone. Health, longevity, vitality and ability to maintain their finnage throughout their lives are a desired characteristic. It is very difficult to find a fish which has all the characteristics we want, so sometimes we have to be patient and start with one characteristic at the time. I like my breeder pair to complement each other for their weaknesses. Both phenotype as genetical background are very important in this whole process of selection. I personally really like strong bodies (with a thick peduncle), smooth mouth-to-dorsal topline, a broad-based dorsal and parallel anal fin which are directed forward, a big HM caudal with a balanced overall appearance.


Οι μονομάχοι είναι κάτι παραπάνω από τα πτερύγιά και το σχήμα τους. Υγεία, μακροζωία, ζωηρότητα και ικανότητα να διαηρήσουν τα πτερύγιά τους στη διάρκεια της ζωής τους, είναι όλα επιθυμητά χαρακτηριστικά. Είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς ένα ψάρι που να έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θέλουμε, έτσι πρέπει μερικές φορές να είμαστε υπομονετικοί και να ξεκινάμε με ένα χαρακτηριστικό τη φορά. Μου αρέσει τα ψάρια που διαλέγω για αναπαραγωγή να αλληλοσυμπληρώνονται όσον αφορά στις αδυναμίες τους. Ο φαινότυπος αλλά και το γενετικό ιστορικό είναι πολύ σημαντικά στην όλη διαδικασία επιλογής. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα «δυνατά σώματα» με παχύ ουραίο μίσχο, η ομαλή γραμμή ράχης (στόμα-ραχιαίο), το ραχιαίο πτερύγιο με πλατιά βάση, το παράλληλο εδρικό πτερύγιο που να «κοιτάει» μπροστά, μεγάλο άνοιγμα ουράς σε σχήμα μισοφέγγαρου και όλα αυτά σε συνδυασμό με μία γενικώς ισορροπημένη εικόνα.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=29&t=6530

8. What is your opinion about Bettas being held and sold in small plastic cups by the majority of pet shops? Should we buy fish kept in these conditions or not?
Ποιά είναι η γνώμη σου για τους μονομάχους που διατηρούνται και πωλούνται σε μικρά πλαστικά ποτηράκια από την πλειοψηφία των petshops; Είναι σωστό να αγοράζουμε ψάρια που βρίσκονται σε τέτοιες συνθήκες;

Bettas do not need much space but I do not think this is the way to keep any fish. Unfortunately most aquarium-stores and pet shops only have a limited knowledge about our hobby.


Οι μονομάχοι δε χρειάζονται γενικώς πολύ χώρο, αλλά δε νομίζω ότι αυτός είναι τρόπος να διατηρείς οποιοδήποτε ψάρι. Δυστυχώς τα περισσότερα petshop και μαγαζιά με ενυδρεία έχουν περιορισμένες γνώσεις σχετικά με το χόμπι μας.



9. In your opinion what tank volume would be the ideal for housing a Betta and what is the minimum volume that will suffice for keeping it healthy?
Ποιό είναι κατά τη γνώμη σου το ιδανικό μέγεθος ενυδρείου για να στεγάσει έναν μονομάχο και ποιος είναι ο ελάχιστος όγκος που αρκεί για να διατηρείται υγιής;

I personally think 1.5 Liter is the minimum to keep a single
Betta, but only with regular water changes. I personally prefer 2.5 Liter square pots to house my Bettas. Iprefer 4-6 Liter tankstoconditionmybreeders.

Προσωπικά πιστεύω ότι 1,5 λίτρο είναι το ελάχιστο για να κρατήσει κανείς έναν μονομάχο, αλλά μόνο με συχνές αλλαγές νερού. Προσωπικά προτιμώ τετράγωνα κουτιά των 2,5 λίτρων για να στεγάζω τα Bettas μου, ενώ προτιμώ ενυδρεία 4-6 λίτρων για να προετοιμάζω τα ζευγάρια μου.

10. In what water conditions do you keep your fish (temperature, hardness, pH)?
Σε τι συνθήκες νερού διατηρείς τα ψάρια σου (θερμοκρασία, σκληρότητα, pH);

I keep my fish at a temperature between 24-28 degrees Celsius. The Ph of my tapwater is ~7.0 but can vary after addition of indian almond or banana leaves. But to be honest I never test pH and hardness.


Διατηρώ τα ψάρια μου σε θερμοκρασία 24-28 βαθμών Κελσίου. Το pHτου νερού βρύσης μου είναι ~7,0 αλλά μπορεί να αλλάξει με την προσθήκη φύλλων ινδικής αμυγδαλιάς ή μπανανιάς. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δε μετράω το pH και τη σκληρότητα.


__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 24-10-10 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

11. Do you use additives to condition the water (antichlorine, Indian almond leaves etc)?
Χρησιμοποιείς πρόσθετα για να ετοιμάσεις το νερό (αντιχλώριο, φύλλα ινδικής αμυγδαλιάς κλπ);

My water is aged for 24h, aereated and heated in a 100 Liter watertank. I always do add a bit of aquasafe when I refill this tank. This way I always have water available for water changes. I do use banana leaves with my jarred fish and indian almond leaves in my breeding tanks.


Αφήνω το νερό να «παλιώσει» για 24 ώρες, να αεριστεί και να θερμανθεί σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων. Πάντα προσθέτω λίγο aquasafe όταν ξαναγεμίζω το ενυδρείο αυτό. Έτσι έχω πάντα νερό διαθέσιμο για αλλαγές. Χρησιμοποιώ φύλλα μπανανιάς στα αρσενικά που έχω ξεχωρίσει και φύλλα ινδικής αμυγδαλιάς στα ενυδρεία αναπαραγωγής μου.



12. We know that Bettas have their own personality that varies between individuals, but what other fish and invertebrates you think would possibly make good “roommates” for a Betta?
Γνωρίζουμε ότι τα Bettas έχουν έντονη προσωπικότητα που διαφέρει ανάμεσα στα άτομα, αλλά ποια άλλα ψάρια και ασπόνδυλα θα μπορούσαν να είναι καλοί συγκάτοικοι για έναν μονομάχο;

At the moment I personally do not keep other fish with my Bettas but in the past I had good experiences with Corydoras and
Ancistrus species.

Αυτή τη στιγμή δεν διατηρώ άλλα ψάρια μαζί με τους μονομάχους μου, αλλά στο παρελθόν είχα καλές εμπειρίες με είδη Corydoras και Ancistrus.



13. Can small “harems” of female Bettas be kept with a single male or is it too risky?
Μπορούν μικρά «χαρέμια» θηλυκών να ζουν στο ίδιο ενυδρείο με ένα άρσενικό ή είναι επικίνδυνο;

As for showbettas this does not have my preference. Especially the longfinned fish are prone to damage to the finnage and more susceptible to finrot. When choosing this option one should make sure the tank is big enough with enough places to hide for the females.

Στην περίπτωση των μονομάχων επίδειξης δεν το προτιμώ. Ειδικά οι μονομάχοι με μακριά πτερύγια παθαίνουν εύκολα ζημιές στα πτερύγιά τους και είναι πιο ευαίσθητοι στο finrot. Όταν κάποιος κάνει αυτή την επιλογή, θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και με αρκετές κρυψώνες για τα θηλυκα.

14. What should Betta owners be careful of or avoid doing when keeping Bettas and which should be their first reaction when illness strikes the fish or fry?
Τι θα πρέπει να προσέχουν/αποφεύγουν οι κάτοχοι μονομάχων και ποιά θα πρέπει να είναι η πρώτη αντίδραση όταν εμφανιστεί κάποια αρρώστια στο ψάρι ή στα μικρά;

When you use live food, make sure this is of good quality. If you do not trust the quality, don’t feed! Further make sure to carefully rinse your equipment between uses. I personally flush my buckets, hoses, syringes, nets with hot water after use.


Όταν χρησιμοποιείτε ζωντανή τροφή, να σιγουρεύεστε ότι είναι καλής ποιότητας. Αν δεν εμπιστεύεστε την ποιότητα της τροφής μην τη χρησιμοποιείτε! Επίσης, να ξεπλένετε προσεκτικά τον εξοπλισμό μεταξύ των χρήσεων. Εγώ προσωπικά πλένω τους κουβάδες, σωλήνες, σύριγγες, απόχες με ζεστό νερό μετά από κάθε χρήση.



15. You are using an impressive self-made drip-system to house your Bettas. How does a drip-system work? How is the water filtered?
Χρησιμοποιείς ένα ενυπωσιακό drip-system που έχεις κατασκευάσει μόνος σου. Πώςακριβώςλειτουργεί; Πώςφιλτράρεταιτονερό;


A dripsystem is a continuous flow system which can contain many separate tanks. The water in these tanks is refreshed automatically after being filtered in a biological filter. The water in my biological filter runs through various compartment filled with filtermatts, cottonwool and bioballs. Further my dripsystem has a UV filter which is turned on for 2-4 hour per day.


Το drip-system είναι ένα σύστημα συνεχούς ροής νερού που μπορεί να περιέχει πολλά ξεχωριστά ενυδρεία. Το νερό σε αυτά τα ενυδρεία ανανεώνεται αυτόματα, αφού φιλτραριστεί σε βιολογικό φίλτρο. Το νερό στο φίλτρο μου περνά από διάφορα διαμερίσματα που περιέχουν υλικά φίλτρανσης, υαλοβάμβακα και βιόσφαιρες. Ακόμα, το drip-system μου διαθέτει λάμπα UV που ανάβει 2-4 ώρες ημερισίως.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...ritoryV3-0.htm

16. What do you feed your adult Bettas? What about during the conditioning period before spawning?
Τι ταΐζεις τους ενήλικους μονομάχους σου; Τι αλλάζει κατά την περόοδο προετοιμασίας του ζευγαριού;

Live tubifex, live/frozen blood worms and white mosquito larvae and granulate. During conditioning periods I usually feed them twice a day.


Ζωντανά tubifex, ζωντανά/κατεψυγμένα bloodworms και άσπρες νύμφες κουνουπιών καθώς και τροφή σε κόκκους. Κατά τις περιόδους προετοιμασίας, συνήθως ταίζω 2 φορές τη μέρα.



17. What do you feed the fry?
Τι ταΐζεις τα νεογέννητα μονομαχάκια;

Youngsters, sub adult fish (up to 4 months) are usually fed 2-times a day (~7 am and ~10 pm).

I personally use the following feeding schedule:

-
0-4 weeks: Newly hatched BBS immediately after the fry is free swimming.
- 4-10 weeks: Newly hatched BBS, live tubifex worms and frozen bloodworms. If necessary these foods are chopped into small species (depending on the size of the fry). Around this age I usually also start feeding small portions of crumbled granulate (e.g. Atison Betta Pro) to get them used to this type of food.

- >10 weeks-adulthood: Live tubifex, live/frozen blood worms and white mosquito larvae and granulate.


Τα μικρά, πριν την ενηλικίωση ψάρια (έως 4 μηνών) ταίζονται 2 φορές τη μέρα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το παρακάτω πρόγραμμα:
- 0-4 εβδομάδες: νεοεκκολαφθείσα Artemia αμέσως μόλις τα μικρά κολυμπήσουν ελέυθερα.
- 4-10 εβδομάδες: νεοεκκολαφθείσα Artemia, ζωντανό Tubifex και κατεψυγμένα bloodworms. Αν είναι απαραίτητο, οι τροφές αυτές κόβονται σε μικρά κομματάκια (ανάλογα με το μέγεθος των μικρών). Σε αυτή την ηλικία περίπου, αρχίζω επίσης να ταΐζω μικρές ποσότητες θριμματισμένης τροφής σε κόκκους (π.χ. Atison Betta Pro), ώστε να συνηθίσουν σε αυτό το είδος τροφής.
- >10 εβδομάδες-ενηλικίωση: Ζωντανά tubifex, ζωντανά/κατεψυγμένα bloodwormsκαι άσπρες νύμφες κουνουπιών και τροφή σε κόκκους



18. Do you keep/breed other fish and other animals?
Διατηρείς/αναπαράγεις και άλλα ψάρια ή ζώα;

I do have some Channa bleheri and sakura shrimp.


Έχω μερικά Channa bleheri και γαρίδες Sakura.

19. What is your involvement in IBC (International Betta Congress: http://www.ibcbettas.org/pages/) and EHBBC (European Halfmoon Betta Breeders Club: http://www.ehbbc.eu/new/index.htm)?
Ποιά η ενασχόλησή σου με το IBC και το EHBBC?

I am a member of both clubs. I am a certified judge for the old EHBBC standard and have been an apprentice judge at the IBC.

In the past years I have been developing a new show standard the Bettas4all Standard. This standard has been used at the show organized by the Bettas4all forum, the Holland Betta Show and the last EHBBC show in Duisburg 2010.

Είμαι μέλος και στους δύο συλλόγους. Είμαι επικυρωμένος κριτής για το παλιό πρότυπο του EHBBC και μαθητευόμενος κριτής στο IBC. Τα τελευταία χρόνια, αναπτύσσω ένα νέο πρότυπο για τις επιδείξεις, το Bettas4all Standard. Το πρότυπο αυτό χρησιμοποιήθηκε στην επίδειξη που οργανώθηκε από το forumBettas4all, το ολλανδικό Bettashow και το τελευταία showτου EHBBCστο Duisburg το 2010.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettas4all.nl/viewforum.php?f=29

20. What are your plans for the future?
Ποιά είναι τα σχέδιά σου για το μέλλον;

In the coming year I would like to further develop my iridescent and non-iridescent lines in the direction of a more symmetrical type. I hope to expand my lines with a solid black HMPK line in the future.


Τη χρονιά αυτή θα ήθελα να αναπτύξω λίγο περισσότερο τις ιριδίζουσες και μη-ιριδίζουσες lines μου στην κατεύθυνση ενός πιο συμμετρικού τύπου. Ελπίζω στο μέλλον να επεκτείνω τις lines μου με μία solid black HMPK line.


Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Joep και την οικογενειά του που με δέχτηκαν στο σπίτι τους και για την υπέροχη ξενάγηση στο fishroom!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 24-10-10 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-10, 12:51
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

ενα παρα πολυ μεγαλο μπραβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-10, 13:02
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

οπου line βαλτε γραμμη ειναι εκτροφικος ορος σε ολες τις εκτροφες ζωων

ωραια η συνεντευξη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-10, 13:47
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πολύ καλή κίνηση.
πολύ γνωστός ευρωπαίος εκτροφέας.
υπάρχει κάπου έκθεση των ψαριών του? θα ήθελα να δω τα αποτελέσματα των αναπαραγωγών.
κανέναν μονομάχο τσίμπησες? τώρα που μπήκες στα κυκλώματα της ευρωπης κοίτα να φέρεις και κανέναν hm plakat στην ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-10, 14:05
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή


Πλακα κανεις......!
Ενα μεγαλο μπραβο για για τον κοπο σου,και τις φωτο!
line=γραμμη (προφανος αναπαραγωγης)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-10, 14:05
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια Maverick. Σε ευχαριστούμε!

Προσωπικά το απόλαυσα και αν έχεις και άλλες φωτό απο το Fishroom του Joep θα ήταν ότι πιο φανταστικό!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-10, 14:34
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Πολλά συγχαρητήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-10, 14:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Mπραβο Maverick ,ευχαριστουμε πολυ !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-10, 14:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ωραίος! Κάνε τα κονέ σου!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

πολυ καλο ενημεροτικο. μπραβω αδερφε. ποσυ σωστος.

μου εδωσες κουραγιο χεχεχε!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-10, 15:08
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολλα μπραβο
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-10, 15:37
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Απίθανος ο τύπος!! Μπράβο λοιπόν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-10, 15:40
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-10, 15:43
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας άρεσε, μόλις οργανωθώ εδώ θα πάρω σίγουρα κάποια ζευγάρια από τον Joep

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει κάπου έκθεση των ψαριών του? θα ήθελα να δω τα αποτελέσματα των αναπαραγωγών.
κανέναν μονομάχο τσίμπησες? τώρα που μπήκες στα κυκλώματα της ευρωπης κοίτα να φέρεις και κανέναν hm plakat στην ελλάδα.
εδώ μπορείς να δεις αποτελέσματα αναπαραγωγών: http://www.bettaterritory.nl/BT-Spawns2010.htm
και ψάρια: http://www.bettaterritory.nl/BT-GalleryMyfish.htm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά το απόλαυσα και αν έχεις και άλλες φωτό απο το Fishroom του Joep θα ήταν ότι πιο φανταστικό!
Εδώ έχει πολλές φωτος: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...ritoryV3-0.htm
και πώς κατασκευάστηκε: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...dingreport.htm

Να πω επίσης ότι οι φώτος που βρίσκονται ανάμεσα στις ερωτήσεις, είναι από ψάρια του Joep που έχουν έρθει πρώτα δεύτερα τρίτα σε διάφορα shows (πχ αυτή η κοπελιά: http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=15&t=3917).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-10, 20:03
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια φίλε μου!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-10, 20:15
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας άρεσε, μόλις οργανωθώ εδώ θα πάρω σίγουρα κάποια ζευγάρια από τον Joep



εδώ μπορείς να δεις αποτελέσματα αναπαραγωγών: http://www.bettaterritory.nl/BT-Spawns2010.htm
και ψάρια: http://www.bettaterritory.nl/BT-GalleryMyfish.htm



Εδώ έχει πολλές φωτος: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...ritoryV3-0.htm
και πώς κατασκευάστηκε: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...dingreport.htm

Να πω επίσης ότι οι φώτος που βρίσκονται ανάμεσα στις ερωτήσεις, είναι από ψάρια του Joep που έχουν έρθει πρώτα δεύτερα τρίτα σε διάφορα shows (πχ αυτή η κοπελιά: http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=15&t=3917).
καταρχην πολλα μπραβο για το interview και τον κοπο σου για αυτα τα πανεμορφα ψαρακια.οταν ξαναγυρισεις ελλαδα ελα με ενα τσουβαλι(ενυδρειο)γεματο με bettas.τεσπα οταν ειναι για κατι τετοιο στειλε μου πμ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-10-10, 20:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Μπραβο για τον κοπο σου και που μας μετεφερες την ομιλια σας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-10, 09:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παρέλειψα να καταθέσω τα συγχαρητήριά μου εδώ.
Πάντα τέτοια.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bettas4all Show:26-27 Aυγουστου 2006 Mariel Bettas 31 13-10-14 22:34
ΑGA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 29-09-10 21:33
Pritanis.... The real discus breeder.... Pritanis Δίσκοι 48 28-11-07 15:00
Hobby Artemia Artemia breeder deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-08-06 15:12
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13316 seconds with 13 queries