Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-18, 09:48
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή μονομάχος fin rot?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 41x24x27 = 26.5 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 6 μήνες.
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 13/6/18
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 βαθμούς κελσίου
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3= 1 μονομάχος και 2 μικροσκοπικές μονομαχίνες
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: ανά εβδομάδα, την 1η αλλαγή την έκανα στις 10 ημέρες από την εισαγωγή των ψαριών.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/7/18
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθημερίνα 1-2 φλέικς ανά ψάρι για χρυσόψαρα γιατί μου είχε μείνει τροφή αλλά μου είπαν εδώ ένας έμπειρος προχθές ότι δεν κάνει οπότε θα την αλλάξω με ειδική για μονομάχους από μέρα σε μέρα γιατί έλειπα και σήμερα δεν πρόλαβα να πάω στο πετσοπ.
11. ΦΙΛΤΡΟ : εσωτερικό resun 200 με σφουγγάρι και κεραμικό βιολογικό υλικό
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το ενυδρείο το δούλεψα 3 μήνες με χρυσόψαρα, ένα μήνα το μάζεψα, άλλον έναν μήνα να στήσω το τωρινό φίλτρο με μούλιασμα τροφής και πλέον δουλεύει με τους 3 μονομάχους (1 αρσενικό και 2 θηλυκά) από 13/6/18. δεν υπάρχει περίπτωση τραυματισμού από τις μονομαχίνες.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.2
KH:6od
GH: δεν είμαι σίγουρος
ΝΗ3 (αμμωνια): 0 (κίτρινο)
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10<
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 σίγουρα, ο αρσενικός μονομάχος, και πιθανώς και μία θηλυκή μονομαχίνα που βλέπω κάποιες πολύ μικρές αλλαγές στην ουρά της.
2. ΔΕΡΜΑ: συνεχής φθορά στην ουρά του μονομάχου. ξεκίνησε με μία τριπούλα και πλέον έχει μειωθεί αρκετά η ουρά του, φαίνεται σαν καμμένη. ίσως και σε μία μονομαχίνα να έχει χάσει ελάχιστη ουρά.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ίσως να είναι λίγο πιο άτονο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν είμαι σίγουρος
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική νομίζω
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονική νομίζω
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: λίγες μέρες μετά την 1η αλλαγή νερού, έγινε στις 23/6/18, οπότε κατά τις 25-26
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: η αμμωνία είναι με υγρά τεστ της σέρα και τα υπόλοιπα με στικς μιας και τα πλήρωσα 18¤ οπότε θα τα τελειώσω πριν πάρω υγρά

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: αλάτι χίων
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 5 κουταλιές σούπας την 1η φορά, στις 28/6/18, εντελώς διαλυμένο σε νερό, και την 2η φορά, στις 1/7/18 που άλλαξα το 35% του νερού περίπου, έβαλα 3 κουταλιές της σούπας διαλυμένο αλάτι
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 5 ημέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν βλέπω βελτίωση, τουναντίον, ακόμα και από εχθές που έκανα την αλλαγή νερού και πρόσθεσα αλάτι, συνεχίζεται η φθορά στην ουρά του αρσενικού που είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : -
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: στο 4ήμερο από την 1η στην 2η αλλαγή νερού, είδα ότι η θεραπεία με το αλάτι μου ανέβασε την αμμωνία, ενώ ήταν κίτρινο πριν το δείγμα, δηλαδή 0, εχθές πριν κάνω την αλλαγή έγινε πρασινωπό, δηλαδή 0.5 με την αλλαγή νερού και την χρήση prime ξαναέγινε κίτρινο. την 1η ημέρα μετά την 2η αλλαγή νερού και την χρήση αλατιού για 2η φορά, είναι οι παραπάνω μετρήσεις οπότε δεν βλέπω κάποια αύξηση της αμμωνίας έκτοτε.

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : όχι τα έχω κανονικά στο ενυδρείο
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : αλάτι χίων στο ενυδρείο, τίποτα άλλο.
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: έστησα επιτυχημένα το φίλτρο με μούλιασμα ακολουθώντας οδηγίες από εδώ μέσα. βάζω τα ψαράκια, μετρούσα αμμωνία και Νο2 που ήταν μηδαμινά αλλά παρόλα αυτά έκανα την 1η αλλαγή νερού, το 30% με χρήση prime και διατηρώντας τους 25 βαθμούς στο νέο νερό, με χρήση θερμομέτρου που πρώτα το τέσταρα στο νερό του ενυδρείου. έκτοτε άρχισαν οι ενδείξεις της αρρώστειας. δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. μήπως επειδή ρίχνω το νερό μέσα με κουβά χύνοντας το να στρεσάρονται? μου κάνει εντύπωση γιατί παρόλο που είμαι αρκετά προσεκτικός αρρωσταίνουν για πλάκα τα ψαράκια μου στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-18, 09:54
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

και φώτος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3 (1).jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3 (2).jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  33,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-18, 23:59
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπερα. Φυτα, ξυλα κτλ δεν υπαρχουν καθολου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-18, 00:08
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Φυτα, ξυλα κτλ δεν υπαρχουν καθολου?
Καλησπέρα. Όχι μόνο δύο μικρά διακοσμητικά έχω για την ώρα. Πήγα να παρω ξύλο αλλά μου είπε ο τιμιος πετσοπας πως θέλει πέτρα να το δεσω με πετονιά και δεν είχε πέτρα και δεν πήρα τπτ τελικα
Είχα ένα ψεύτικο φυτό αλλά το αφαίρεσα, ζωντανά φυτά δεν έχω βάλει ακόμα, θέλω να mastered τα ψαράκια πρώτα και μετά να ασχοληθώ με φυτεμένο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-18, 06:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Όπως θα δεις για το φινροτ (και για ένα σωρό άλλες ασθένειες) σημσντικό ρόλο παίζει το στρες και οι κακές συνθήκες.
Οι προτάσεις μου:
- κάνε συχνές μικρές αλλαγές νερού με χρήση prime και ξεκίνα θεραπεία με sera bactopur σε συνδυασμό με αλάτι (από τις φωτο δεν μπορώ να δω πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση).
-βάλε ένα σκούρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου και βάλε άμεσα όσα φυτά μπορείς, που είναι εύκολα στην συντήρηση τους (πίστια για την επιφάνεια, κερατόφυλλο, βαλλισνέριες, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες κλπ) για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και α βοηθήσεις την βιοχημική ισορροπία του ενυδρείου.
-βγάλε ότι πλαστικό/ψεύτικο διακοσμητικό έχεις (εκτός από άχρηστα/άσχημα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα).

Περίμενε μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση θεραπείας και
καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-18, 11:14
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Δημήτρη διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Όπως θα δεις για το φινροτ (και για ένα σωρό άλλες ασθένειες) σημσντικό ρόλο παίζει το στρες και οι κακές συνθήκες.
Οι προτάσεις μου:
- κάνε συχνές μικρές αλλαγές νερού με χρήση prime και ξεκίνα θεραπεία με sera bactopur σε συνδυασμό με αλάτι (από τις φωτο δεν μπορώ να δω πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση).
-βάλε ένα σκούρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου και βάλε άμεσα όσα φυτά μπορείς, που είναι εύκολα στην συντήρηση τους (πίστια για την επιφάνεια, κερατόφυλλο, βαλλισνέριες, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες κλπ) για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και α βοηθήσεις την βιοχημική ισορροπία του ενυδρείου.
-βγάλε ότι πλαστικό/ψεύτικο διακοσμητικό έχεις (εκτός από άχρηστα/άσχημα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα).

Περίμενε μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση θεραπείας και
καλή επιτυχία!
Καλημέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Ναι το έχω διαβάσει το λινκ που μου έστειλες, βασικά από αυτό άρχισα το διάβασμα μου όταν είδα τις ενδείξεις στο ψάρακι και έτσι άρχισα την χρήση αλατιού.
Κάνω αλλαγές πλέον κάθε 3-4 ημέρες το 30% με χρήση prime και το αντίστοιχο διαλυμένο αλάτι σε νερό. Θέλει ακόμα πιο συχνά λες?
Δεν νομιζω ότι είναι σε πολύ προχωρημενο σταδιο μιας και σχετικα αμεσα, μεσα στις πρωτες λιγες μερες από την εμφανιση του, εδρασα με το αλατι.
Είδα ο τοπικός μου πετσοπάς έχει ταμπλέτες baκtopur. Είναι εντάξει αυτές ή θέλω τις σταγόνες μιας που είδα στο ιντερνετ ότι βγαινει και σε σταγονες? Επίσης, έχω το sera omnipur σταγόνες που είναι στην ουσία αντιβίωση για αρρώστιες, που συμπεριλαμβάνει και το fin rot. Λες να χρησιμοποιήσω αυτό μιας που το έχω αντί για baktopur ή δεν είναι καλό?
Σχετικα με το χαρτόνι που προτείνεις, αυτό είναι για να μην στρεσσάρονται? Για αυτό αρκετοί ντύνουν το πίσω μέρος του ενυδρείου αυτοκόλλητο με καταράκτες κλπ? Νόμιζα ήταν καθαρά για διακόσμηση και όχι για τα ψάρια.
Για τα φυτά ναι ξέρω, είχα σκοπό να ασχοληθώ αλλά επειδή ξέρω θέλουν και αυτά θαλπωρή και ενασχόληση, εστιάζω στα ψάρια πρώτα και ένα βήμα την φορά μιας και κυριολεκτικά struggling μαζί τους όλο αυτόν τον καιρό. Μόλις το mastered αυτό, έλεγα να πάω στα φυτά.
Τελος, εχω το ενυδρειο διπλα από παραθυρο, το βλεπει ηλιος και είναι αρκετα ηλιολουστο παρολο που εχω κουρτινα. Είναι λαθος αυτό? Θα πρεπει να κατεβασω τα μπατζουρια μηπως?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-18, 14:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Ναι το έχω διαβάσει το λινκ που μου έστειλες, βασικά από αυτό άρχισα το διάβασμα μου όταν είδα τις ενδείξεις στο ψάρακι και έτσι άρχισα την χρήση αλατιού.
Κάνω αλλαγές πλέον κάθε 3-4 ημέρες το 30% με χρήση prime και το αντίστοιχο διαλυμένο αλάτι σε νερό καλά είναι . Θέλει ακόμα πιο συχνά λες?
Δεν νομιζω ότι είναι σε πολύ προχωρημενο σταδιο μιας και σχετικα αμεσα, μεσα στις πρωτες λιγες μερες από την εμφανιση του, εδρασα με το αλατι.
Είδα ο τοπικός μου πετσοπάς έχει ταμπλέτες baκtopur όχι ταμπλέτες γιατί είναι πολύ δυνατές και ίσως έχει παρενέργειες . Είναι εντάξει αυτές ή θέλω τις σταγόνες μιας που είδα στο ιντερνετ ότι βγαινει και σε σταγονες? Επίσης, έχω το sera omnipur σταγόνες παρόμοια δράση-χρησιμοποίησε αυτό αφού το έχεις που είναι στην ουσία αντιβίωση για αρρώστιες, που συμπεριλαμβάνει και το fin rot. Λες να χρησιμοποιήσω αυτό μιας που το έχω αντί για baktopur ή δεν είναι καλό?
Σχετικα με το χαρτόνι που προτείνεις, αυτό είναι για να μην στρεσσάρονται? γι αυτό Για αυτό αρκετοί ντύνουν το πίσω μέρος του ενυδρείου αυτοκόλλητο με καταράκτες κλπ? Νόμιζα ήταν καθαρά για διακόσμηση και όχι για τα ψάρια.
Για τα φυτά ναι ξέρω, είχα σκοπό να ασχοληθώ αλλά επειδή ξέρω θέλουν και αυτά θαλπωρή και ενασχόληση, εστιάζω στα ψάρια πρώτα και ένα βήμα την φορά μιας και κυριολεκτικά struggling μαζί τους όλο αυτόν τον καιρό. Μόλις το mastered αυτό, έλεγα να πάω στα φυτά. να βάλεις από τώρα φυτά και δεν χρειάζεται να είσαι εξπέρ για να προοδεύσουν- θα εκμεταλλευτείς την θετική τους επίδραση στις παραμέτρους του νερού αλλά θα κάνει και τα ψάρια να νοιώθουν καλύτερα
Τελος, εχω το ενυδρειο διπλα από παραθυρο, το βλεπει ηλιος και είναι αρκετα ηλιολουστο παρολο που εχω κουρτινα. Είναι λαθος αυτό? Θα πρεπει να κατεβασω τα μπατζουρια μηπως?
αν το βλέπει ο ήλιος θα αναπτυχθούν άλγες(φύκη) που -αν και αυτά είναι φυτά- δεν θα το θέλεις για αισθητικούς λόγους Τα "κανονικά" φυτά είναι ανταγωνιστές των φυκών.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-18, 14:55
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το βλέπει ο ήλιος θα αναπτυχθούν άλγες(φύκη) που -αν και αυτά είναι φυτά- δεν θα το θέλεις για αισθητικούς λόγους Τα "κανονικά" φυτά είναι ανταγωνιστές των φυκών.
σε υπερ-ευχαριστώ για την καθοδήγηση. οπότε ενσωματώνω στην υπάρχουσα θεραπεία του αλατιού και το omnipur. για την θεραπεία με το αλάτι, σκόπευα να την τρέξω για 4 εβδομάδες, όπως προτείνει και αυτός ο φίλος στο λινκ που μου έστειλες και εσύ. οπότε και το omnipur για τόσο θα το τρέξω. συνοπτικά,διατηρώ τις 4ήμερες αλλαγές νερού 30% με χρήση prime, αλατιού και omnipur.

κανονικά μέσα στο ενυδρείο όπου είναι όλα τα ψάρια έτσι? ακόμα και αν ένα από αυτά δεν φαίνεται να έχει προσβληθεί ακόμα.

κάπου διάβασα πως με το πέρας της θεραπείας αν πάνε όλα καλά και γιατρευτούν και δεν χαιρετήσουν τα ψαράκια, θα πρέπει μετά να αντικαταστήσω το βιολογικό υλικό του φίλτρου με άνθρακα για κάποιο καιρό? ξέρεις για πόσο? αν το κάνω αυτό όμως δεν θα χαθεί το μπόλι του βιολογικού υλικού με συνέπεια να χρειαστεί να το ξαναστρώσω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-18, 17:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Η θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.
Μην αφαιρέσεις το βιολογικό υλικό μετά αλλά να συνεχίσεις τις μικρές συχνές αλλαγές νερού και να ταΐζεις ελάχιστα για καμιά βδομάδα. Ενδέχεται να μειωθεί η βιολογία σου γι αυτό θέλει προσοχή στις παραμέτρους.
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-18, 19:01
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.
Μην αφαιρέσεις το βιολογικό υλικό μετά αλλά να συνεχίσεις τις μικρές συχνές αλλαγές νερού και να ταΐζεις ελάχιστα για καμιά βδομάδα. Ενδέχεται να μειωθεί η βιολογία σου γι αυτό θέλει προσοχή στις παραμέτρους.
Καλή επιτυχία!
άντε να δούμε. η βιολογία γιατί θα μειωθεί? από τις συχνές αλλαγές νερού, το αλάτι ή από την αντιβίωση? ή από όλα? το αποτέλεσμα αυτής της μείωσης είναι αύξηση των παραμέτρων του νερού πχ αμμωνία ε? μπορώ να κάνω κάτι για αυτό να μην μειωθεί ή αν γίνει να το ξανα-αυξήσω ή παραμένω στο έλεος του θεού?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-18, 19:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μια μικρή σφήνα

Προσπάθησε να μη βάζεις συχνά τα χέρια σου στο ενυδρείο



Περαστικά στο ψάρι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-18, 19:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Σχεδόν πάντα η χρήση φαρμάκων επηρεάζει τη βιολογία. Δεν ξέρω πόσο το Omnipur γι αυτό και σου πρότεινα τα παραπάνω. Με τις σωστές συχνές αλλαγές νερού μετά τη θεραπεία, την χρήση Prime και το ελαφρύ τάισμα βοηθάμε να ισορροπήσουν η βιολογία και οι παράμετροι. Δεν θέλει άγχος αλλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή γιατί το ενυδρείο είναι μικρό και το φιλτράκι οριακό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-18, 23:50
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή σφήνα

Προσπάθησε να μη βάζεις συχνά τα χέρια σου στο ενυδρείο



Περαστικά στο ψάρι
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις, αν θέλεις εξήγησε μου λίγο καλύτερα τι εννοείς.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδόν πάντα η χρήση φαρμάκων επηρεάζει τη βιολογία. Δεν ξέρω πόσο το Omnipur γι αυτό και σου πρότεινα τα παραπάνω. Με τις σωστές συχνές αλλαγές νερού μετά τη θεραπεία, την χρήση Prime και το ελαφρύ τάισμα βοηθάμε να ισορροπήσουν η βιολογία και οι παράμετροι. Δεν θέλει άγχος αλλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή γιατί το ενυδρείο είναι μικρό και το φιλτράκι οριακό.
Πάντως ήδη οι παράμετροι έχουν αλλάξει απλά και μόνο από το ενυδρείο αλάτι όπου βλέπω ανάμεσα από το 4ημερο των αλλαγών αμμωνία από το 0 στο 0,5 ενώ πριν δεν υπήρχε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Δημήτρη διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
Όπως θα δεις για το φινροτ (και για ένα σωρό άλλες ασθένειες) σημσντικό ρόλο παίζει το στρες και οι κακές συνθήκες.
Οι προτάσεις μου:
- κάνε συχνές μικρές αλλαγές νερού με χρήση prime και ξεκίνα θεραπεία με sera bactopur σε συνδυασμό με αλάτι (από τις φωτο δεν μπορώ να δω πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση).
-βάλε ένα σκούρο χαρτόνι στην πλάτη του ενυδρείου και βάλε άμεσα όσα φυτά μπορείς, που είναι εύκολα στην συντήρηση τους (πίστια για την επιφάνεια, κερατόφυλλο, βαλλισνέριες, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες κλπ) για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και α βοηθήσεις την βιοχημική ισορροπία του ενυδρείου.
-βγάλε ότι πλαστικό/ψεύτικο διακοσμητικό έχεις (εκτός από άχρηστα/άσχημα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα).

Περίμενε μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση θεραπείας και
καλή επιτυχία!
Έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζι για αγορά φυσικών πετρών και ξύλων από το ίντερνετ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 04-07-18 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-07-18, 00:23
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κάτι που δεν αναφέρθηκε, το φίλτρο σου είναι ακατάλληλο για αυτό το ψάρι.

Φαίνεται να έχει αρκετή ροή και ο μονομάχος δεν την αντεχει. Είναι ένας στρεσογόνους παράγοντας αυτός και πρέπει να τον λύσεις άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-18, 00:49
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που δεν αναφέρθηκε, το φίλτρο σου είναι ακατάλληλο για αυτό το ψάρι.

Φαίνεται να έχει αρκετή ροή και ο μονομάχος δεν την αντεχει. Είναι ένας στρεσογόνους παράγοντας αυτός και πρέπει να τον λύσεις άμεσα.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Αυτό το φίλτρο που αναβαθμισα, ειναι το αμέσως επόμενο από το πολύ βασικό φίλτρο που διναν με το ενυδρείο, που είχε μόνο σφουγγάρι. Τι πρέπει να κάνω δλδ με τι να το αλλάξω; Φανταζομαι όχι με το προηγούμενο βασικό που το έχω ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-18, 08:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου αλλά δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις, αν θέλεις εξήγησε μου λίγο καλύτερα τι εννοείς.
Καλημέρα
Εννοώ να απολαμβάνεις το ψάρι, χωρίς πολλές παρεμβάσεις (και κυρίως χέρια) μέσα στο ενυδρείο
Στις περισσότερες φορές στρεσάρονται, με ότι αυτό συνεπάγεται
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-18, 13:58
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Εννοώ να απολαμβάνεις το ψάρι, χωρίς πολλές παρεμβάσεις (και κυρίως χέρια) μέσα στο ενυδρείο
Στις περισσότερες φορές στρεσάρονται, με ότι αυτό συνεπάγεται
α οκ σε ευχαριστώ, ναι μου ακούγεται λογικό. προσπαθώ να το κάνω μόνο όταν είναι απαραίτητο πχ αλλαγές νερού αν χρειαστεί κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-18, 02:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχει κάτι νεότερο;
Βλέπεις καθόλου διαμάχες, μεταξύ των ψαριών;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-18, 23:52
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάτι νεότερο;
Βλέπεις καθόλου διαμάχες, μεταξύ των ψαριών;
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Ήθελα να γράψω ούτως ή άλλως για να ζητήσω κάποια καθοδήγηση.

Αύριο κλείνω δύο εβδομάδες με την θεραπεία με το αλάτι και μια με την παράλληλη χρήση του Sera omnipur. Βλέπω ότι η θεραπεία με το αλάτι μου ανεβάζει την αμμωνία στις μετρήσεις, ενώ με την παράλληλη χρήση του omnipur η αμμωνία ανεβηκε ακόμα περισσότερο, πήγε από το 0.5 στο 1. Αυτό έγινε από την Πέμπτη 5 Ιουλίου έως την Δευτέρα 9 ιουλιου οπου και έκανα πάλι μετρήσεις και το είδα. Έκανα άμεσα αλλαγή νερού περίπου 50% και έβαλα τριπλή δόση prime και έπεσε η αμμωνία, σχεδόν στο 0. Δεν έβαλα άλλο omnipur για να μην ανεβαίνει η αμμωνια, βλέπω από το χρώμα του νερού πως έχει κρατήσει λίγο ακόμα μιας και πρασινίζει λιγάκι. Είπα να συνεχιζα με το αλάτι για 4 εβδομάδες συνολικά και μετά να πήγαινα σε κάποιο αντιβιοτικό μιας και με την παράλληλη χρήση και των δύο είδα αυξημένα επίπεδα αμμωνίας, τόσο που βλέπω να συνεχίζει το φιν ροτ στον αρσενικό με νέες τρυπουλες και ένα θυλικό είδα κάτι ασπρά σημαδακια πάνω στην ράχη του.

Αν υπάρχει κάποια πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.

Διαμάχες όχι δεν υπάρχουν.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά και όλους τους συνχομπιτες για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-18, 10:09
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

και μάλλον επειδή τα άσπρα σημάδια στην μία μονομαχινα, προδικάζουν ich, λέω να ανεβάσω την θερμοκρασία σταδιακά στους 30 και να συνεχίσω με το αλάτι. κατάφερα να έχω και fin rot και ich ταυτόχρονα όπως φαίνεται, μέσα στον πρώτο μήνα με στρωμένο φίλτρο και πολύ προσοχή. είναι να μην θέλεις να τα παρατήσεις ή δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-18, 13:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Επειδή το ξανάγραψες, το αλάτι δεν ανεβάζει αμμωνία. Ή οι μετρήσεις σου δεν είναι σωστές ( με τι τεστ μετράς?) ή πιθανότατα το μικρό φιλτράκι δεν έχει επαρκή βιολογία.
Έχει σίγουρα ικ το ψάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-07-18, 15:47
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το ξανάγραψες, το αλάτι δεν ανεβάζει αμμωνία. Ή οι μετρήσεις σου δεν είναι σωστές ( με τι τεστ μετράς?) ή πιθανότατα το μικρό φιλτράκι δεν έχει επαρκή βιολογία.
Έχει σίγουρα ικ το ψάρι?
Οι μετρήσεις είναι με υγρά τεστ της σερα. Βλέπω όντως αύξηση στην αμμωνία μέσα σε 4 μέρες από την αλλαγή του νερού οπότε ξανακάνω αλλαγή. Πριν την θεραπεία με το αλάτι δεν έβλεπα αύξηση της αμμωνίας ακόμα και στην εβδομάδα. Οι ενδείξεις μοιάζουν με ικ, άσπρα σημαδακια και αραζει γύρω από το φίλτρο. Συνεχίζω με το αλάτι και το omnipur (έβαλα 2η δόση στις 8 ημέρες) αλλά παρακολουθώ πιο συχνά τις παραμέτρους του νερου και θα κάνω πιο συχνά αλλαγές μιας και ανεβαίνει και άλλο η αμμωνία και με τα δύο (αλάτι και ομνιπουρ).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-07-18, 12:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κάτι ΔΕΝ πάει καλά με την βιολογία του ενυδρείου σου... ΔΕΝ μπορώ, να το εξηγήσω αλλιώς.
Τι βιολογικό υλικό, έχεις μέσα;
Σημείωσε πάντως πως... ΑΝ είχες επιλέξει μεγαλύτερο χώρο... πιθανότατα θα είχες λιγότερα προβλήματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως... ούτε έναν μονομάχο ΔΕΝ θα έβαζα σε λιγότερο από 40-50 λίτρα.
Το ότι ΔΕΝ γίνονται επιθέσεις... μου φαίνεται και παράξενο.-
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-07-18, 19:11
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι ΔΕΝ πάει καλά με την βιολογία του ενυδρείου σου... ΔΕΝ μπορώ, να το εξηγήσω αλλιώς.
Τι βιολογικό υλικό, έχεις μέσα;
Σημείωσε πάντως πως... ΑΝ είχες επιλέξει μεγαλύτερο χώρο... πιθανότατα θα είχες λιγότερα προβλήματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως... ούτε έναν μονομάχο ΔΕΝ θα έβαζα σε λιγότερο από 40-50 λίτρα.
Το ότι ΔΕΝ γίνονται επιθέσεις... μου φαίνεται και παράξενο.-
Ναι επιθέσεις δεν γίνονται. Μόνο στην αρχή ή μια μονομαχινα έκανε bullying στην άλλη αλλά ως εκείνη. Έχω βιολογικό κεραμικό υλικό στο φίλτρο μαζί με σφουγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-07-18, 22:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτό το κεραμικό υλικό... ΔΕΝ έχει όνομα κι εταιρία (πχ. Sera Siporax);
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-07-18, 11:47
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το κεραμικό υλικό... ΔΕΝ έχει όνομα κι εταιρία (πχ. Sera Siporax);
καλημέρα. ναι συγνώμη αυτό είναι, το seporax δεν θυμόμουν, θυμάμαι ότι είναι το κεραμικό της σέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-07-18, 15:14
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

τελικά από τον μονομάχο που είχε αρχικά το πρόβλημα, και από την μία μονομαχίνα που άρχισε και σε αυτήν το fin rot, η 2η μονομαχίνα που δεν είχε καμία υποψία αρρώστιας, μέσα σε μία μέρα χαιρέτησε. έκατσε κάτω και δεν ξανασηκώθηκε. τι φάση ρίλι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-08-18, 19:58
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Ένας πολύ αξιόλογος ονλαιν πετσοπας πρότεινε στο ενυδρείο των 27 λίτρων με μοναδικό ζωντανό οργανισμό έναν μονομάχο να βάλω και ενα κοπάδι 5-6 neon tetra και να πάρω και το Seachem stability για να βοηθήσει το φίλτρο στην ιχθυοφορτιση και να είμαι τυπικός στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτα που πρότεινε;

Επίσης το σφουγγάρι του φίλτρου καθε ποτέ θέλει να το αντικαθιστούμε με νέο και κάθε πότε πρέπει να το ξεπλένουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-18, 04:11
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ο μονομαχος μονος του και τα σφουγγαρια δεν τα αντικαθιστουμε,τα
ξεπλενουμε οταν βλεπουμε οτι η ροη του φιλτρου εχει μειωθει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-08-18, 09:33
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομαχος μονος του και τα σφουγγαρια δεν τα αντικαθιστουμε,τα
ξεπλενουμε οταν βλεπουμε οτι η ροη του φιλτρου εχει μειωθει.
ευχαριστώ για το μήνυμα σου. πως το καταλαβαίνουμε ότι η ροή έχει μειωθεί? επίσης εγώ το ξεπλένω στον κουβά του νερού του ενυδρείου που μόλις άδειασα για την αλλαγή, είναι σωστό αυτό ή θέλει μέσα στο νερό του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος ψυχομαχει.. SOS! ! ! giakgrig Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 90 23-03-15 14:57
fin rot μονομάχος maria1983 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-07-11 18:06
Μονομάχος SOS!!! dimitrak2000 Bettas 11 04-07-09 10:14
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11606 seconds with 16 queries